Niet alleen club van activisten V van TM De techniek Transcendente meditatie ligt goed in de (boeken-)markt I J DU] door Koen Kappenberg Woord en daad dc Politiek Re< door Jessica Smeenk Samen De zijne, wordet gehoui agente activity aanleit trafiek het ni( Het straks meer, die dit onbes< De bij de niema c vot toe zeg poi het vo< pul dej We hel 26( 10( Een zomerdag in Den Haag In het kantoor van Jan Sijmen Bakker is het beter toeven dan buiten. Bakker is directeur van MIU Nederland Pers, een instelling die zich heeft gespecialiseerd in het uitgeven en invoeren van boeken over transcendente meditatie. Met hem praten over zijn werk verandert gemakkelijk in praten over TM, zoals de beoefenaars van deze „ontspannings- techniek” zeggen. Verwonderlijk is dat niet want Jan Sijmen behoort zelf al zo’n jaar of tien tot de steeds groeiende groep mediterenden in ons land. En met TM is het uiteindelijk ook allemaal begonnen voor MIU. V Als we als Wereldraad van kerken kapot zouden gaan aan onze activiteiten op het gebied van het bestrijden van het racisme, dan gaan we tenminste kapot voor een goede zaak Het is een niet mis te verstane uitspraak van de financiële directeur van de afdeling van de Wereldraad die zich bezig houdt met hulp aan kerken, aan vluchtelingen, bij rampen: de Nederlander Willem Schot, afkomstig uit de vaderlandse bankwereld, die nu jaarlijks een kleine 30 miljoen dollar door zijn handen ziet glijden in de richting van tientallen hulpprojecten De nood in de wereld is groot, dat is iets wat men in Genève al vele jaren geleden heeft ontdekt, maar waarvan men telkens weer plaatselijke gemeenten en parochies opnieuw moet doordringen, want het hemd is nog steeds nader dan de rok, de reparatie van een kerkdak spreekt beter aan dan tienduizenden ontheemden in Latijns-Amerika, in Afrika of waar niet al. Samen geloven, maar vooral S samen werken in Wereldraad IS V l „Maar daarmee kom je uiteraard met- J.S. Met enkele vertegenwoordigers van de Nederlandse Stichting voor Oecumeni sche hulp aan Kerken en Vluchtelingen (dit jaar 25 jaar) dwalen we door de gebou wen van de Wereldraad van Kerken. Pra ten en luisteren met en naar allerlei men sen die dag in, dag uit samen te maken hebben met het in de praktijk brengen van wat Jezus eens heeft gezegd: wat gij aan de minste mijner broeders hebt gedaan....” Je ontkomt dan niet aan de indruk dat vele tientallen kerken over de hele wereld, van geheel verschillende signatuur, met leden van allerlei rassen, met heel verschillende tradities, bezig zijn met een uniek stuk werk. „De Wereldraad? Niets mee te maken. Allemaal linkse jongens die hun politieke wil doordrijven, gevaarlijke groepen in Afrika met geld steunen om regeringen met wapens omver te werpen en het marx isme te vestigen”. Deze en andere opmer kingen kan men dagelijks in tal van Neder landse kerkelijke gemeenten beluisteren. Goed, als er een collecte wordt gehouden voor half geklede hongerige kindertjes er gens in de binnenlanden van Afrika, dan wil men wel grif geven. En toch moet het in werkelijkheid om iets anders gaan Als de pakweg 250 personeelsleden van de Wereldraad op maandagmorgen de nieuwe werkweek beginnen, dan gebeurt Demise Denniston, Peter McWilliams en Barry Geller, die „Het TM-boek” hebben geschreven en geïllustreerd zijn allen leraar in de transcendente- meditatietechniek. Aan de hand van vragen die hun steeds werden gesteld geven ze in het boek een uiteenzetting over TM. Op het eerste gezicht lijkt het boek nogal kinderachtig en een beetje reclame-achtig, maar daar staat tegen over dat de auteurs op een niet in de laatste plaats dankzij de meestal wel leuke tekeningen luchtige manier zeer veel informatie verschaffen. Dat maakt het boek aantrekkelijk voor mensen die wel eens willen weten wat TM nu allemaal wel voorstelt en die geen zin hebben in een echt studieboek. „TM: over het ontdekken van inner lijke energie en het overwinnen van spanningen”is ook al weer geschreven door leraren in de TM-techniek: de he ren Bloomflied, Cain en Jaffe. Van Voor mensen die al mediteren is het boek ook leuk; wat is opmerkelijker dan te lezen dat jij heus niet de enige bent aan wie krankzinnige vragen als „Moet je dan vegetariër worden” en „er komt zeker wel yoga aan te pas” wor den gesteld. Mensen die eigenlijk ook wel willen gaan mediteren zeuren je vaak de kop suf over het onderwerp. Je hoort het natuurlijk niet moe te worden hun vragen te beantwoorden, maar als je het toch wordt, is er een eenvoudige oplossing: stop ze het TM-boek in de hand en je hebt er geen kind meer aan „De ethiek van de verlichting” van Nico Schulte is een zeer helder geschre ven uiteenzetting over de filosofisch- ethische kant van het mediteren. Het is al te verleidelijk de schrijver hier te citeren omdat hij duidelijker dan ik kan vertellen wat de oorzaak is van de strijd tussen goed en kwaad, het con flict tussen geest en hart, de betekenis van verlichting door TM voor individu en samenleving en nog veel meer. Zijn ethousiasme voor de transcendente me ditatie, dat uit iedere alinea spreekt, werkt aanstekelijk. Dat het hier en daar wat reclame-achtige neigingen krijgt, is een verschijnsel dat iedere TM-beoefenaar bij zichzelf kan bemer ken wanneer hij zij aan het vertellen slaat. Vluchtelingen, waarin verscheidene ker ken samenwerken: hervormden, doopsge zinden, lutheranen, de Broedergemeente, de oud-katholieken, de remonstranten, de baptisten, het Leger des Heils, de Quakers, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Ne derlandse Protestantenbond. Een geweldi ge club, die vooral werkt met tientallen projecten die men door de Wereldraad toegespeeld heeft gekregen, met daarnaast eigen projecten. Toch hebben de hervorm den ook nog eens hun eigen werelddiako- naat, en hebben de gereformeerden, ook lid van de Wereldraad, een eigen bureau voor werelddiakonaat met een eigen pro- jectenlijst. De uitgeverij toen nog gevestigd in een deel van een pand aan het Anna Paulow- naplein in Den Haag stond nog maar net op poten toen „Zienswijze” een hele uitzending aan transcendente meditatie wijdde, waardoor een golf van belangstel ling voor boeken over dit onderwerp ont stond. Een publikatie in een landelijk och tendblad veroorzaakte een tweede golf. En daarmee was het gedaan met Bakkers aanvankelijke plan de TM-boekenuitge- verij „erbij” té doen. Hij was graag een Echte hulpverlening is wat anders, aldus onze gesprekspartners. „Onze problemen zijn uw problemen en uw problemen zijn onze problemen. Als christenen vormen we toch één familie, zeggen we steeds? Nou dan, laat dat blijken. Geef ons de vrijheid om onszelf te zijn, om in eigen land orde op zaken te stellen op ónze manier, mede dank zij uw welvaart, die u ook maar geschonken is”. Zo werkt men in het oecumenisch cen trum van Genève op een heel eigen manier aan een rechtvaardige wereld, waaraan alle mensen gezamenlijk deel hebben, waarvoor allen samen verantwoordelijk zijn. „We beleven ons geloof in onze activitei ten. Als het waar is dat het koninkrijk Gods is aangebroken, dan zal dat in de kerken, in hun onderlinge verhoudingen, in hun opstelling in de wereld moeten blijken”, zo zei iemand. kinderboekhandel begonnen. Den Haag is, vindt hij, daarvoor een geschikte plaats omdat er veel mensen wonen die in staat en bereid zijn geld uit te geven aan zo’n luxe-artikel. Maar daar kwam het dus niet van. De enorme drukte in de TM-sector dwong de uitgever zelfs zijn adviseurschap bij de uitgeverij van zijn broer Bert op te geven. Tot zijn zelfstandig uitgever worden had hij een hele baan gehad. Bij Bert Bakker had hij een boek over transcendente medi- datie verzorgd, waarvan de verkoop overi gens het best als „matig” te omschrijven was. Het was niet daarom dat Jan Sijmen de uitgeverij van zijn broer verliet. Hij wilde toch eigenlijk al voor zichzelf beginnen en toen Bert Bakker een fusie aanging met de Toen hij eenmaal definitief het besluit had genomen zelf iets in boeken te gaan doen, ontstond al snel in o.a. gesprek ken met andere mediterenden het plan een TM-uitgeverij te beginnen. MIU heeft zich nu uitgebreid tot twee panden aan Het Plein in Den Haag. Ondanks de enorme drukte is het werk Jan Sijmen en zijn medewerkers niet boven het hoofd ge groeid. „Het loopt allemaal erg soepel.” Kan een uitgeverij nou bestaan van boe ken op zo’n beperkt terrein? „Ik geloof dat we aardig quitte spelen”, zegt de uitgever die overigens het behalen van winst niet het belangrijkste vindt - „maar het is moei lijk te zeggen of dat nu allemaal van die boeken komt. We verzorgen namelijk ook drukwerk voor de stichting die het trans- cendente-meditatieprogramma in Neder land verspreidt.” MIU ook een stichting en die stichting die zich bezighoudt met het „werven” en begeleiden van TM-ers zijn vrij nauw aan elkaar verbonden via hun besturen. In de zgn. TM-centra zijn de door MIU uitgegeven en geïmporteerde boeken te koop. Jan Sijmen Bakker is daar niet zondermeer erg entousiast over. Hij zou graag zien dat de verkoop van TM-literatuur verplaatst wordt naar de gewone boekhandel. Want bekendheid bij „het publiek” is nog steeds de basis voor succes. In de centra komt eigenlijk alleen maar „mediterend publiek”. Het gaat trouwens wel goed met de ver koop. „Wat is transcendente meditatie?” van drs. N. M. Wijngaards werd goed ver kocht en nu verdringen TM-ers en vele anderen zich voor „De ethiek van de ver lichting” van Nico Schulte. Bloomfield mag zich ook in een flinke belangstelling verheugen en nieuwe uitgaven zullen niet lang meer op zich laten wachten. De markt is nog lang niet verzadigd, naar het schijnt. Vluchtelingen en ontheemden kent onze wereld in enorme aantallen. Een paar voorbeelden uit één werelddeel: 100.00 in Algarije, afkomstig uit de Sa hara; 49.000 in Boeroendi, afkomstig uit Roeanda, maar ook 8000 in Roean- da, afkomstig uit Boeroendi; 8000 in Ethiopië, afkomstig uit Soedan, maar tegen de 150.000 in Soedan, afkomstig uit Ethiopië; 20.000 in Gabon, afkom stig uit Equatoriaal Afrika; ongeveer 175.000 in Tanzania, afkomstig uit Boe roendi, Mozambique, Roeanda en ande re landen; 120.000 in Oeganda uit Boe roendi, Soedan en Zaïre; 500.000 in Zaï re uit Angola, Boeroendi en Roeanda. Het eerste en laatste programma krij gen vaak minder de aandacht, het twee de des te meer, waardoor het gëvaar groot is dat „men” de Wereldraad al leen maar ziet als een club van activis ten, met name door een onderdeel van dat tweede programma: het fonds voor bestrijding van het racisme. Toch omvat dat tweede programma veel meer: dienst aan kerken, hulp aan vluchtelingen, directe hulpverlening bij rampen. Voor de dienst aan kerken kent de Wereldraad jaarlijks een lijst met vele honderden kleine en grote projecten, waaruit de verschillende landen een keus kunnen maken. Ver< van d kritiel vange senre< nieme In vrou Ook dwei vaag wen of ir buit, gehe wen men een van red S< kan zoie de c veri gev als Sor ver: in g in i dor niei geë een terecht bij de politiek. Voorkomen bijvoorbeeld dat het racisme in Afrika slachtoffers maakt, betekent je verweren tegen structuren die dat racisme in stand houden. Het betekent vele tienduizenden vluchtelingen helpen, in Afrika, Europa, het Midden-Oosten, Zuid-Amerika. Daar bij gaat het niet alleen om voedsel en tenten, maar om een nieuw en menswaar dig bestaan, waar mogelijk terugkeer naar het eigen land. Het betekent je bemoeien met heel verschillende regeringen, struc turen Na heid r man i DINA besef: hem niet 1 behai of er haar ginne tiago. door gesta de la solid: Samen geloven blijkt een moeilijke zaak waarover honderden theologen nu al vele jaren discussiëren, al zijn er heel belang rijke vorderingen gemaakt; samen werken is ook moeilijk. Neem nu zo’n Nederlandse Stichting voor Oecumenische Hulp aan Kerken en He dat 1 niet mgr. kard onth slacl i Amsterdamse uitgeverij Contact, waagde hij de sprong. Hij vond dat het bedrijf door de fusie te groot was geworden en een verhuizing naar Amsterdam zag hij ook niet als iets prettigs. Het bleef dus Den Haag. Europa moet het idee van de rijke oom die gul geeft maar dan wel wil weten waaraan zijn neefje het geld uitgeeft, eens laten varen, zo zeiden ons enkele Afrika nen. „Goed, we hebben financiële hulp nodig en we kloppen aan bij de kerken in de rijke landen. Maar men moet van een paar dingen doordrongen worden. Rijk en arm zijn ook maar betrekkelijke begrip pen. Er zijn heel wat gebieden waarop wij in Afrika rijk zijn en de mensen in Europa arm. Als we zien hoe men in Europa zieken, bejaarden, stervenden zo mogelijk ergens opbergt omdat ze niet passen in het dagelijks levenspatroon in de welvaarts staat, dan zeggen wij: u bent eigenlijk arm. Hulpverlening in de rijke landen heeft zo vaak iets weg van het prijsgeven van een heel klein stukje welvaart”. Toen MIU de afkorting staat voor Maharishi International University vo rig jaar van start ging, was transcendente meditatie een „gat” in de uitgeverij-markt. Andere uitgevers hebben zich steeds een enkel boek uitgezonderd met an dere onderwerpen en de sector „geestelij ke stromingen” bezig gehouden en de be langstelling voor TM was groeiende. „Het is eigenlijk vanzelf gegaan”, zegt Jan Sij men over de snelle groei van zijn bedrijf. „Het TM-boek”, „TM: het ontdekken van innerlijke energie en het oplossen van spanningen” en „De ethiek van de verlichting” zijn drie boeken over transcendente meditatie in wat je een „oplopende graad van moeilijkheid” zou kunnen noemen. Wanneer je niets van TM weet kun je door het lezen van dit drietal een aardig beeld 'van het hoe en wat krijgen. Ze alle drie kopen is misschien een wat al te grote aanslag op de beurs. dat in de fraaie maar toch eenvoudige kapel van de Wereldraad. Men gebruikt de liturgie van een aangesloten kerk. Op de dag dat wij in Genève arriveerden, was het die van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk van de Verenigde Staten. De basis van ons werk is ons geloof, aldus de Zwitser Jean Fischer, plaatsver vangend directeur van het hulpprogram ma van de Wereldraad. Dat geloof voeden we dagelijks in onze gebedsdiensten, in onze gesprekken tijdens werkbijeenkom sten en tijdens de lunch-, koffie- en thee pauzes als we met elkaar praten, blank en bruin, geel en zwart, dominees, priesters, gemeenteleden. Maar allemaal bezeten door dat ene: het geloof niet alleen belij den met de mond, maar ook met de daad. Al vele tientallen jaren werkend voor de eenheid van al diegenen die in dezelfde God geloven, Jezus Christus willen volgen, zich geïnspireerd en gesterkt weten door dezelfde Heilige Geest. Maar die allemaal toch door allerlei historische ontwikkelin gen hun eigen gang gaan. Ook al vele jaren werkend op het terrein van de hulpverle ning voor christenen en niet-christenen. Eigenlijk is uit die hulpverlening van de kerken, gegroeid tijdens de Tweede Wereldoorlog, in 1948 in Amsterdam de Wereldraad ontstaan. De wereldraad van Kerken in Genè ve kent drie hoofdgroepen, drie vor men van activiteiten, drie „program ma’s”, waarin zo’n 300 kerken in meer dan honderd landen, met meer dan 400 miljoen christenen samenwerken: ge loof en getuigenis, rechtvaardigheid en hulpverlening, vorming en ver nieuwing. I Het TM-boek, MIU Nederland Pers, 19,50. TM. het ontdekken van innerlijke energie en het oplossen van spanningen, MIU Neder land Pers, 22,50. De ethiek van de verlich ting, MIU Nederland Pers, 14,90. deze drie is Bloomfield, een psychiater, degene die het belangrijkste aandeel in het werk heeft geleverd. Hij gaat diep vaak wel zeer diep in op de fysiolo gische en psychologische aspecten van de transcendente meditatie. Een vloed van gegevens over onderzoeken naar de invloed van TM op allerlei aspecten van het leven wordt over de lezers uitgestort. Meer dan enkelen van hen zullen bij hoofdstukken over psychofy- siologische research en passages vol medische termen weleens terug moeten bladeren wanneer het hen allemaal te veel wordt. Met de aanbeveling van de uitgever dat Bloomfield in staat is „de ze nogal gespecialiseerde stof helder en voor iedereen duidelijk leesbaar te be handelen”, kan ik het dan ook niet helemaal eens zijn. Dat neemt niet weg dat Bloomfields boek de moeite van het aanschaffen meer dan waard is voor wie bereid is er langer dan even voor te gaan zitten. Ook op andere terreinen blijkt dat sa menwerken niet zo simpel te zijn. Me vrouw drs. A.E.A. Wendt-Van der Vring van de genoemde stichting (afgekort SOH): „Een aantal jaren ging het eigenlijk alleen om het bijeen brengen van geld, dat dan naar allerlei projecten in verschillen de delen van de wereld ging. Dat geld hebben we nog steeds dringend nodig. Het Werelddiakonaat heeft bij wijze van spre ken nooit genoeg. Maar, de rol van de kerken in de hulpverlening is anders ge worden. Vroeger waren we „helpers”, nu zijn we „partners” van de kerken elders in de wereld. Kerken en organisaties in de landen van wat men dan wel noemt de „tweede” en de „derde wereld”, maken de plannen. Zij worden aangereikt aan de zusterkerken en organisaties in de „eerste wereld”, maar ook aan die in hun eigen wereld. In het verleden gingen we met ons geld de gevolgen bestrijden van oorlogen, rampen, onrechtvaardige maatschappij- vormen. Nu zijn we bezig met het verhel pen en voorkomen daarvan”. Pratend met allerlei leidende figuren van de Wereldraad, die dagelijks te maken hebben met de hulpverlening aan een be paald land of op een bepaald terrein, komt die problematiek telkens weer op tafel. Dat is ook een van de redenen dat de Wereldraad probeert in een bepaald land of een bepaald werelddeel kerken bijeen te brengen, opdat ze met een gezamenlijk landelijk programma op tafel komen waarvoor zij zelf de verantwoordelijkheid dragen”. I I -TT-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 20