chTSmse I bj Recept voor maïskoek Ir I B R IB DUIZENDEN VERMISTEN ONDER PINOCHET Activiteiten tegen Junta ffi I Wanhoop door Hanneke Acker Rechteloos Volksbuurten LOUIS IN EEN l OMZIEN EL i CWM igw chili CHILI Hl I BH 1 f'jJ ra De Chileense junta tolereert geen andere politieke mening dan de zijne. Politieke partijen zijn verboden, net zoals vakbonden. Kranten worden gecensureerd, brieven geopend. Elke burger wordt in de gaten gehouden door de DINA, de beruchte geheime dienst, die met 20.000 agenten in Chili en daarbuiten de touwtjes in handen heeft. Politieke activiteiten en zelfs een „afwijkende” politieke overtuiging kunnen aanleiding zijn voor arrestatie. In Chileense gevangenissen en concen tratiekampen zijn martelingen niet zeldzaam, veel gevangenen hebben het niet overleefd. De vrouw wier man zonder enig bericht verdwenen is, gaat informeren bij de autoriteiten. Waar is hij? Is hij gearresteerd? Niemand weet het, niemand geeft haar een bevredigend antwoord. Het eten staat op tafel, maar hij is er nog niet. Maar vast beginnen, straks zal hij er wel zijn. Maar hij komt die avond niet en ook die nacht niet meer, noch de volgende dag of de dagen daarna. Bij de Chileense vrouw die dit meemaakt heeft ongerustheid dan al lang plaats gemaakt voor een onbeschrijflijk gevoel van angst: zouden ze haar man opgepakt hebben? situaties geweldig kan boffen. Neef Tinus keek enkele ogenblikken zegevierend over de schare toehoorders, zei toen lachend ,jaja” en bracht de zaal weer tot nieuw leven door de mededeling dat de Dajaks nooit een hap eten naar binnen werkten zonder een kruisteken te maken. Mijn moeder zat de voorstelling verder uit met een hoofd als een rode kool en mijn vader met een wijze glimlach. Maar thuis barstte de bom. Wij kinderen werden de kamer uit gestuurd, maar door de deur heen hoorden wij onze moeder heftig zeggen: „En nu wil je toch zeker niet weer aankomen met het smoesje dat dat zwart is??” Wij begrepen er geen snars van, zeker niet toen mijn vader kleintjes zei: „Nee, dat in het algemeen nu eigenlijk niet". ver te?” ver- vele ver leid ling niet irkt jnt. l- Ad <4 Neef Tinus, missionaris in Borneo, had'het daar vèr geschopt en kwam op zeker ogenblik met ziekte verlof naar het vaderland terug met de titel van monseigneur. Hij sliste nog steeds vervaarlijk, maar dat bevestigde slechts de stelling die mijn vader had verkondigd toen neef Tinus als beginneling voor het eerst naar de tropen vertrok: als je niét slist, krijg je ginder geen poot aan de grond, want dan kun je onmogelijk die inboorlingentaal behoorlijk leren spreken. N,eef Tinus had, eerst in Nieuw Guinea en later in Borneo, allebei zijn poten aan de grond gekregen. Hij was erin geslaagd ontelbare zwarte zieltjes wit te wassen met doopwater, zelfs in tijden van moorden de droogte. Bij een van zijn visites aan ons gezin vertelde hij hoe hij in dergelijke noodtoestanden tewerk was gegaan. Hij hield de dorstige bekeerlin gen een bekertje water voor de neus met de medede ling: ik doop je met de helft, de rest mag je opdrinken. Ofschoon ik nog klein was en derhalve weinig onderscheidingsvermogen bezat, stuitte die methode mij tegen de borst zonder dat ik precies wist waarom. Later begreep ik het beter, toen ik de betekenis van het woord „chantage” leerde kennen. Maar mijn vader zei, dat ik niet alles moest geloven wat neef Tinus vertelde. Hij had zo zijn eigen humor en als jongen was hij al een ongelofelijke fantast geiïeest. Op zijn thuisreis had monseigneur Tinus koffers vol lantaarnplaatjes en smalfilms meegebracht, om het thuisfront enige indruk van het doen en laten der inboorlingen te geven. Hij benutte zijn verblijf in het vaderland door het organiseren van lezingen met lichtbeelden of films in parochiehuizen, die grote belangstelling ondervon den en goed geld opbrachten. Neef Tinus was een geboren verteller, wiens voordracht door dat ontstel lende geslis een aparte bekoring kreeg. Hij werd volstrekt niet gehinderd door verlegenheid of preuts heid en vertoonde met opgewekte vrijmoedigheid de meest aanstotelijke beelden, waarbij hij soms dingen vertelde die de talrijke bejaarde dames en brave huismoeders onder zijn gehoor zichtbaar schokte. Dat was waarschijnlijk ook de reden waarom mijn ouders, die bij de eerste gelegenheid van neefs optreden voor ons hele gezin op de eerste rij plaatsen afhuurden, de volgende keer zónder kinderen der waarts togen. Ik smaakte het genoegen van neef Tinus bezig te horen derhalve slechts één maal, maar ik amuseerde mij buitensporig, ofschoon ik diverse mededelingen van neef Tinus niet begreep. Maar op latere leeftijd kwam ik er vanzelf achter, zodat ik mijn genoegen over een groot aantal jaren kon uitsmeren. De Dajaks op Borneo bleken een goedaardig maar onfatsoenlijk volkje te zijn, waarvan ik me niet kon voorstellen dat zij, ondanks al dat doopwater, op een aanvaardbare manier met de tien geboden gedraaid kwamen. Het zevende gebod was geen probleem, want zij bezaten niets en konden dus niets van elkander stelen. Maar het zesde, vierde, negende, of eigenlijk de gehele reeks die overbleef kwam volgens de films en lichtbeelden aan de lopende band in de knel. Tot mijn grote verbazing gebeurde dat blijk baar met volledige instemming van neef Tinus, die voortdurend lachend in het beeld kwam. Hij was nauwelijks herkenbaar in zijn korte khaki broek en een soort witte po op het hoofd, met meestal zelfs een totaal ontbloot bovenlijf dat in geen enkel opzicht aan een monseigneur deed denken. Als zo’n plaatje op het witte doek verscheen, ging er een ontstemd gemurmel door de zaal, dat neef Tinus meestal tactisch wist te onderdrukken door onmiddellijk daarop zichzelf te laten zien in vol tenue met gouden kazuifel aan een bebloemd en bekaarst altaar. Zijn films van de feestdansen waren ronduit schaamteloos. In die tijd was in ons brave vaderland één blote vrouweborst voldoende om een kabinet te doen vallen, maar in het domein van neef Tinus scheen dat slechts mogelijk door een bedekte borst, aangenomen dat Borneo kabinetten zou bezitten. Mijn moeder sprak er thuis schande van, maar mijn vader zag het breder. Ze zijn toch zwart? zei hij. Daar viel niets tegen in te brengen. Ik moest opnieuw tot een i)eeZ latere leeftijd wachten om het argument van mijn vader afdoende te kunnen weerleggen, maar toen was het niet actueel meer. Op die eerste séance van neef Tinus viel trouwens iets véél ergers voor. Na de pauze vertoonde hij een film over de jacht- en eetgewoonten der Dajaks, die hij inleidde met de geruststellende mededeling dat hij de film had opgenomen nadat hij zijn zwarte pupillen van het ongemanierde koppensnellen en kanibalisme had weten af te brengen. Terwijl de zwarte mannen in het oerwoud de meest vreemdsoortige fauna met blaaspijpen probeerden te verschalken, bakten de vrouwen thuis maïskoeken. Een zeer versterkende spijs voor de vermoeide ja gers, zei neef Tinus, omdat tevoren het deeg voor de koeken met sperma werd vermengd. Het was plotseling doodstil in de zaal, wat mij ten zeerste verwonderde, omdat ik er geen enkele aanlei ding toe zag. Als die verlamming niet was ingetreden, zou ik mijn moeder fluisterend hebben gevraagd wat j dat voor spul was waarmee die maïskoeken zo i gezond werden gemaakt. Nu zag ik daar van af. Ik heb later begrepen dat zelfs een kind in bepaalde V e V w- ■L'r j BSk lil 1 I •SS SS ”^s Nederlandse vrouwen helpen vrouwen uit Chili i i- g n g !F L-1 >oe- dat ver niet □ei- die ook ms- ier- :ing met -ers via i de rde r is ver. van de bij •oor een gde oor een ook Den o r In het vicariaat treft zij andere vrouwen, in dezelfde positie als zij. Ook hun mannen zijn spoorloos ver dwenen, als van de aarde wegge vaagd. De onzekerheid onder de vrou- wen is groot. Zijn de vermisten dood of in leven? Zijn ze in Chili of daar buiten? Zitten ze gevangen in een geheim kamp, ver van de bewoonde wereld? Worden ze gemarteld? Ko men zij ooit terug? Eén ding is zeker, een vermiste heeft niet eens de status van een gevangene: hij is volslagen rechtelpos. Na een tijd van slopende onzeker heid moet zij gaan begrijpen dat haar man verdwenen is. Opgepakt door de DINA of de politie. Zij moet gaan beseffen dat de kans klein is dat zij hem ooit terugziet, beseffen dat zij niet kan controleren hoe hij wordt behandeld, of hij leeft, ziek of dood is, of er ooit een proces komt. Ze besluit haar man te gaan zoeken. Om te be ginnen gaat ze naar de hoofdstad San tiago. Ze zoekt er steun bij de enige door de militaire machthebbers toe- gestane hulporganisatie, de Vicaria de la Solidaridad (het vicariaat van de solidariteit,) van de r.k. kerk. Officieel bestaan de vermisten een voudigweg niet, hoewel tot drie keer toe door de regering-Pinochet is toege zegd „onderzoek te doen”. Een rap port van de Verenigde Naties schat het aantal vermisten op ruim 2000. De voormalige leiders van de Unidad Po pular (regeringspartijen onder Allen de) houden het op 4000 vermisten. Weer andere bronnen (onder andere het Vicariaat) spreken van 2400, van 2600, van ongeveer 2400 mannen en 100 vrouwen. Dezelfde onduidelijkheid is er over het aantal politieke gevangenen. Offi cieel heeft president Pinochet onlangs „de laatste politieke gevangene” ge ruild voor elf gevangenen uit de DDR. Volgens een schatting van Victor To- Dankzij publiciteit, steun en solidari teitsbetuigingen uit het buitenland (ook van de groep „Nederlandse vrou wen voor Chili”) konden de VN presi dent Pinochet de belofte afdwingen dat de vrouwen niet gearresteerd zou den worden als zij het VN-gebouw verlieten. Ook zegde Pinochet een on derzoek toe naar de vermisten. Twee eerder beloofde onderzoeken (aan on der andere het Vicariaat) leidden overigens nooit tot resultaat. De Chileense vrouwen zijn ook aan de slag gegaan om geld voor de gaar keukens te verdienen. Zij hebben sieraden gemaakt en prachtige wand kleden (waarop bijvoorbeeld afbeel dingen van kinderen in de gaarkeu kens of werkloze mannen die onver- richterzake uit het arbeidsbureau ko men) en hebben die naar Nederland gestuurd om hier te verkopen. Behalve geld voor de keukens is er ook kinderkleding nodig. „Vrouwen voor Chili” heeft aan de plaatselijke Chilicomités gevraagd om inzamelin gen van goede tweedehands kinder kleding te houden. De groep zal dan zorgen voor de verzending. Wie zijn diensten wil aanbieden, kledinginzamelingen wil organiseren, solidariteitsbrieven wil sturen, wand kleden wil kopen of op een andere manier de vrouwen in Chili wil steu nen kan terecht bij het secretariaat van Nederlandse Vrouwen voor Chili, Van Hoornelaan 25 in Odijk. Affiche voor het Chileense Strijdfonds in Amsterdam it n 1: r r 0 'Ir luit tan ek lan ;eft Het me lijn ge- e e i, n a n ï- i. a 1 1 Het vicariaat zou nog bestaan om dat het de steun en bescherming ge niet van de kardinaal van Santiago, mgr. Raul Silva Hendriques. Deze kardinaal zou volgens een recente onthulling op de lijst van aanstaande slachtoffers van de DINA staan. ro, vakbondsleider die twee jaar in concentratiekampen doorbracht en nu in Venezuela is, moeten er in Chili 4800 politieke gevangenen zitten in 63 gevangenissen. Dat er officieel po litieke gevangenen noch vermisten zijn, is onderdeel van het streven van de junta om het imago van Chili te verbeteren. Verdwijningen zijn het antwoord van de DINA op de internationale kritiek ten aanzien van politieke ge vangenen en de schending van men senrechten. Voor vermissingen is niemand verantwoordelijk. e De groep Vrouwen voor Chili zet zich behalve voor de vrouwen van vermisten en van politieke gevange nen ook in voor de vrouwen die in financiële nood zijn geraakt door werkloosheid of doordat de minimu minkomens al lang niet meer in ver houding staan tot de sterk gestegen prijzen voor de eerste levensbehoeften: zij kunnen hun gezinnen niet genoeg te eten geven. Om de nood in de volksbuurten te lenigen zijn vrouwen begonnen met gaarkeukens, waar kinderen vier of vijf keer per week een warme maaltijd kunnen krijgen. Er zijn nog meer gaarkeukens nodig en de keukens die er al zijn hebben behoefte aan financiële steun. De groep „Nederlandse vrouwen voor Chili” houdt deze maand een geldin zameling voor deze gaarkeukens. Het Vicariaat zal ervoor zorgen dat het geld komt waar het nodig is.' J Vrouwen In Chili hebben handwerk-stukken gemaakt om hier tijdens de geldinzamelings acties te verkopen. Op de foto een afbeelding van de gaarkeukens, die van hieruit bekostigd worden Het strijdfonds Chili, dat via de kanalen van de Unidad Popu lar het illegale verzet in Chili steunt, opent morgen, zondag middag een grote financiële campagne met een solidariteits- concert van de Chileense mu ziekgroep Quilapayun in het Amsterdamse theater Carré. Er zullen volks- en strijdliederen worden gezongen. De groep, door Allende een maand voor de staatsgreep „de culturele am bassadeur van Chili” genoemd, heeft zich in Parijs gevestigd na de vlucht in 1973. Uit deze actie bekend worden van de feiten, bescherming van de vrou wen blijkt hoe belangrijk internati onale steun en solidariteit is, vinden twee vrouwen van de groep „Neder landse vrouwen voor Chili” „dit soort regimes is extra gevoelig voor kritiek uit het buitenland”. De groep, die sinds januari van dit jaar bestaat, richt zich op vrouwen in Chili, vooral de vrouwen van vermisten en van politieke gevangenen. Volgens de groep, die contacten heeft met het Vicariaat, hebben deze vrouwen voor al behoefte naast solidariteit aan concrete materiële steun. Zij hebben meestal geen inkomen en moeten veel moeite doen hun man op te sporen (reizen is erg duur) en als dat mocht lukken begint een eindeloze weg van juridische procedures, wat ook veel geld kost. Openlijk protest is in het Chili van nu eigenlijk ondenkbaar. Toch heb ben dertig vrouwen van vermisten het deze zomer in uiterste wanhoop aan gedurfd om zich te verschansen in het gebouw van de Verenigde Naties in Santiago. Met het doel opheldering af te dwingen over het lot der vermisten begonnen zij een hongerstaking. Chileense vrouwen bekijken foto's van honderden landgenoten in de hoop daar hun vermiste familieleden bij aan te treffen. Solidariteit met het onder drukte Chileense volk en steun aan het verzet vragen de talrijke plaatselijke Chili-comités in september, de maand waarin vier jaar geleden de junta een bloedig einde maakte aan de so cialistische regering van Allen de. Op 11 september, de dag van de coup, worden in Amsterdam een grote nfanifestatie en de monstratie gehouden, georgani seerd door het Nederlandse Chi li Comité. Net zoals voorgaande jaren zal de leus zijn: „internati onale isolering van de junta”. «S I: I In Rotterdam is een Chilicon- ferentie gehouden, georgani seerd door het Instituut voor een nieuw Chili in samenwerking met de Socialistische Internatio nale en de PvdA. Onder leiding van Willy Brand werd gediscus sieerd over een te voeren strate gie voor herstel van de democra tie in Chili. De conferentie werd ook bezocht door de weduwe van Salvador Allende. Zij open de in Rotterdam een Chileens ontmoetingscentrum, dat de naam draagt van de vermoorde president. Sommigen menen dat geheime kampen niet kunnen bestaan, dat zoiets altijd bekend moet worden in de omgeving. Zij'menen dat „vermist” vermoord betekent en wijzen op dood gevonden „verdwenen” gevangenen als Marta Ugarte Roman of Carmelo Soria. Volgens anderen worden de vermisten onder meer ondergebracht in geheime concentratiekampen zoals in het door nazi-Duitsers bewoonde dorpje Colonia Dignidad, waar met nieuwe martelmethoden zou worden geëxperimenteerd. I Een middel tot isolering is boycot van Chileense produkten (koper, fruit, groenten), wat te gelijk wordt gezien als belang rijk pressiemiddel ter beëindi ging van de dictatuur. Tot nieuwe boycotacties en acties gericht tegen Nederlandse in vesteringen in Chili is vorige week besloten tijdens een verga dering van het Nederlandse Chi li Comité met vertegenwoordi gers van Unidad Popular (geza menlijke progressieve partijen) in Nederland en vertegenwoor digers van de Chileense vakcen trale CUT. De groep probeert steun te vinden bij vrouwelijke Kamerleden en vrou wenorganisaties om druk uit te oefe nen op het Chileense regime, om de vermisten rechten te geven: „Volgens (inter)nationale wetten heeft iedereen recht op een eerlijk proces en rechts bescherming. Maar vermisten, ner gens geregistreerd, hebben geen en kele mogelijkheid om zich te beroe pen op deze rechten”. Het is volgens „Vrouwen voor Chili” van het groot ste belang dat door anderen een ver zoek wordt ingediend tot habeas cor pus, het recht van elke gedetineerde om binnen een bepaalde wettelijke termijn voor de rechter te worden geleid. Ook vanuit Nederland kan dit gebeuren. Bij de groep zijn namen van vermisten bekend, vaak met plaats en tijdstip van arrestatie en namen van getuigen. BO»£N K Jjti boycot vak BE Jflflflom purnj VoiMd 2.5B0 "gfe -..^..-4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21