■i f President ei Ferrier op bezoek 5 r K Nguema voert schrikbewind in Equatoriaal Guinee 3 r F I1 I I I M II JÉ rl i n ■MH SURINAME GAAT BINNENKORT NAAR STEMBUS mm I Arron wil Bruma uit het zadel wippen F i door Kees van der Maas Uitgerangeerd Verzet door Kees van Twist Censuur EEG-hulp Slavernij -e s W f '1 .11 SING F W. f f f iriijk, wereld - MBimi PAGALOE Wanneer de president van Suriname, dr. J. Ferrier, half september zijn uitgestelde staatsbezoek aan Nederland komt brengen, staat zijn land aan de vooravond van parlementsverkiezingen. Voor de eerste keer sinds de nu bijna twee jaar jonge republiek op 25 november 1975 uit het koninkrijksverband met Nederland stapte. Op het moment namelijk dat toen, op onafhankelijksdag, in het stadion van MACIAS F NGUEMA^ 1 die vw loon- OW/ het ie lelaars koop mm IH^IW Sb Paramaribo de Nederlandse vlag werd gestreken, bleef de Creools-Javaanse regeringscombinatie van Henck Arron gewoon zitten, Er werden de Hindoestaan se oppositieleider Jaggernath Lachmon wel vage beloftes gedaan dat de Surinaamse bevolking op redelijk korte termijn naar de stembus zou kunnen gaan, maar alles bij elkaar is de gebruikelijke regeringsperiode van vier jaar ondanks de toch vrij ingrijpende veranderingen in Suriname gewoon vol gemaakt. -MMS iM 1 vindt i als u "Wag1 „De omstandigheden onder de Spaanse overheersing waren erg, maar een vergelijking met het bloedbewind van Macias Nguema is niet Macias) recruteert deze beweging de mogelijk. Macias werkt alleen nog maar met analfabeten, hij vermoordt de intellectuelen en tiranniseert de bevolking”. Dat zegt de 28-jarige Amalo, die enkele jaren geleden gevlucht is voor de terreur in Equatoriaal Guinee, een voormalige Spa®»& kolonie aan de westkust van Afrika, ingeklemd tussen Kameroen, Nigeria en Gabon. Ook de eilanden Annobon en Fernando Poo in de Golf van Guinee behoren tot deze kleine staat, die iets kleiner is dan Nederland en bij de onafhankelijkheid in 1968 ruim 400.000 inwoners had. Een kwart van de bevolking is de afgelopen jaren naar het buitenland gevlucht. In Gabon wonen ongeveer 60.000 vluchtelingen, terwijl er in Nigeria 30.000 en in Kameroen ruim 40.000 verblijven. Via sluipwegen is men de grens met deze buurlanden overgetrokken uit angst voor de wreedheden van Macias, die al ruim acht jaar aan het bewind is. w». wow Mi m 1 x MB j 1 h George Hindorie breekt 4* i lr. George Hindorie Lachmon Premier Arron mr E. Bruma win- zWiySttSSittW 1’ NIGERIA KAMEROEN :MALAf toj GABOEN Macias” (de jeugd marcheert met SAO TOMES uur GO 591 4ÈÏ - k Sinds enkele jaren kan Equatori aal Guinee ook aanspraken maken houd It het haard onder rkast iad, 2 sl naar edeeld ie prijs deling: te ver- g: vrije 1 nprak- in een i in de >en wij Ziet het er nu naar uit dat de Surinaam se verkiezingen op 31 oktober een ver- Macias trok op 5 maart 1969 alle macht aan zich: hij plaatste zich aan het hoofd van alle uitvoerende orga nen. Macias doodde daarbij ieder een door wie hij zich bedreigd voel de. In de afgelopen jaren zijn bijna alle politici omgebracht, onder wie ook de minister van buitenlandse zaken, Atanasio Ndongo Mijono, en de vertegenwoordiger van Equatori aal Guinee bij de VN. „In de politiek van Macias is geen enkele ideologie te ontdekken, de terreur is het meest wezenlijke ken merk”, zegt Amalo. „Alles in de sa menleving van Equatoriaal Guinee is gericht op het persoonlijk profijt van Macias, daarbij wordt niets ge schuwd. De toestand in het land wordt er steeds erger door. Het par- Hoe is de binnenlandse politieke si tuatie in Suriname vandaag? Is er veel veranderd sinds het land twee jaar terug met lawaaierig grote interne te genstellingen staatkundig op eigen be nen kwam te staan? Een van onze redacteuren maakt in bijgaande be schouwing de balans op. lement functioneert ai lang niet meer, terwijl in Equatoriaal Guinee geen geschreven recht en justitie is. In alles is de politiestaat voelbaar”. Een man die daarvoor eigenlijk al in 1975 zijn nek heeft uitgestoken, toen vlak voor de datum van de onafhankelijkheid de interne politieke verhoudingen in Para maribo klemvast zaten, is de Hindoestaan George Hindorie. Jarenlang was hij in Lachmons Verenigde Hindoestaanse Par tij (VHP) de „kroonprins”, voorbestemd de grote leider op te volgen. Landbouwkundig ingenieur Hindorie, lid van de Staten van Suriname (nu het parlement, 39 zetels), deed in november 1975 iets wat hem in de strak vaderlijk geregeerde VHP diep kwalijk is genomen en als „verraad” werd bestempeld. Toen het hele proces van de onafhankelijkheid van Nederland bij de alsmaar vertraagde behandeling van de nieuwe Surinaamse grondwet dreigde vast te lopen, weigerde hij namelijk mee te doen aan een ge wiekste poging van Lachmon om het kabi- net-Arron beentje te lichten. jongeren voor het apparaat van de dictator. „De jeugd wordt ingezet bij het spioneren, de huiszoekingen en voeren ook straffen uit ten aanzien van diegenen van wie verondersteld wordt dat ze niet volledig achter Macias staan”. In het dorp van Amalo werd de bevolking op een keer gedwongen om getuige te zijn bij de massa- executie van mensen die verdacht werden van ontrouw jegens Macias. „De mensen werden in groepjes van vijf doodgeschoten. Na de executiès zongen de para-militaire jongeren lofliederen op hun leider. De bevol king wordt voorgehouden vooral volgzaam te zijn, wilde men hetzelf de vonnis bespaard blijven”. 11 Een commissie van de Verenigde Naties heeft inmiddels Macias be schuldigd van het in stand houden van de slavernij in Equatoriaal Gui nee. Het is een van de weinige lan den waar aantoonbaar is bewezen dat slavernij nog voorkomt. Macias Nguema is in hoge mate daar zelf voor verantwoordelijk gesteld. „Hij transporteert willekeurig mannen, vrouwen en ook kinderen naar zijn koffie- en cacaoplantages, waar ze gedwongen zijn voor hem te werken. De invoering van deze slavernij in Equatoriaal Guinee is begonnen na het vertrek van de vele buitenlandse arbeidskrachten uit de naburige landen, die tot 1969 in het land werkten”. Om alle rijkdommen van Equato riaal Guinee optimaal te kunnen be nutten was, volgens Amalo, het no dig van deze buitenlandse arbeids krachten gebruik te maken. In 1968 had Equatoriaal Guinee het hoogste nationaal produkt per hoofd van de bevolking in heel Afrika, Equatori aal Guinee behoorde tot de grootste cacao-producenten, terwijl ook de uitvoer van koffie en edele hout soorten aan de rijkdom van het land bijdroegen. Het beeld is veranderd, de industrie en produktie zijn ineen gezakt en Equatoriaal Guinee heeft zijn positie verloren. Amalo licht toe hoe de economie van Equatoriaal Guinee ontwricht is en het geldstelsel nog maar nauwe lijks functioneert. Door de invoering van de slavernij en de vlucht van een kwart van de bevolking is het niet magelijk om de normale pro duktie voor eigen gebruik op peil te houden. In dat verband hekelt Ama lo de steun die Macias vanuit het buitenland krijgt. QUATORIAAb GUINEE Toch is nooit helemaal duidelijk gewor den waar Bruma nu precies stond. Hij was radicaal, hij was nationalistisch; maar was hij nu ook socialistisch, of bedreef hij een puur populistische politiek, gesteund door de ontevreden massa uit de in Suriname machtige vakbonden? Bekend is zijn voorliefde voor nationalisa tie van bedrijven, banken en verzekerings maatschappijen. Dat heeft de lust tot in vesteren in Suriname bij het buitenlandse bedrijfsleven niet bepaald gestimuleerd. Voor een echte politieke vernieuwing heeft Bruma’s PNR de afgelopen vier jaar in Suriname niet gezorgd. Als minister van Economische Zaken bereed hij een aantal stokpaardjes. Het particulier initiatief staat bij Bruma niet erg hoog genoteerd. Het zou best eens kunnen dat dit nieuwe blok van vier politieke partijen, waarin de belangrijkste bevolkingsgroepen van Suri name zich kunnen herkennen, de kiezer op 30 oktober duidelijk aanspreekt. In dat geval lijkt in Paramaribo de weg vrij voor een gematigd progressief beleid, op een meer stabiele meerderheid in het parle ment gefundeerd. En dat kan de nieuwe republiek in de periode na de start waar schijnlijk goed gebruiken. Ruim een kwart van de bevolking van Suriname (130.000 mensen) woont nog steeds in Nederland, terwijl het al weer bijna twee jaar geleden is dat het land onafhankelijk werd. Vandaar dat het officiële staatsbezoek van de presi dent van Suriname, dr. J. Ferrier, aan ons land van 14 tot 17 september meer is dan een formaliteit. mifi 1 tot de l. S: )lemen in in de a AFRIKA 4. SS ii i Ook de economische relaties met Neder land is Bruma eigenlijk liever kwijt dan rijk. Met nog twee collega-ministers op sleutelposten (Hoost op Justitie en Politie, tevens belast met remigratievraagstukken van Surinamers in Nederland, en Frijmer- sum op Arbeid en Volkshuisvesting) reikt de invloed van de betrekkelijk kleine PNR eigenlijk veel verder dan de verkiezingsre sultaten van 1973 wettigden. Dat heeft na vier jaar regeren vooral in de gelederen van de traditionele Creoolse NPS (Natio nale Partij Suriname, de partij van wijlen „Jopie” Pengel) steeds meer ongenoegen gewekt. teren van Equatoriaal Guinee kun nen diepzeevissen. Toch zijn er naar de mening van Amalo aanwijzingen dat de Sovjet unie zich kritischer opstelt tegeno ver het schrikbewind van Macias, Amalo noemt een verhaal in een Russische krant waarbij een journa list in Gabon sprak met twee ge vluchte kinderen uit Equatoriaal Guinee. In het artikel stond de reden waarom de kinderen gevlucht wa ren en werd ook de handel in kinde ren vermeld. Spaanse koloniale leger. In de daar op volgende jaren bekleedde hij ver schillende functies in het koloniale apparaat. Alles en iedereen in Equatoriaal Guinee behoort aan Macias. Het be noemen van mensen op hoge posten is slechts een schijnvertoning. Maci as haalt daarvoor analfabeten uit een dorp en geeft hen hoge functies, welke in feite niets inhouden. In sommige gevallen ranselt de dicta tor ook zelf de gevangenen. Amalo vertelt dat het in Equatoriaal Gui nee bekend is dat Macias de gevan genen ook wel dwingt vele liters zout of peper te eten tot men sterft of in coma raakt”. Inderdaad heeft de kleine, felle, radicale Partij Nationalistische Republiek (PNR) van Bruma naar verhouding overmatig veel invloed gehad op het beleid (zeker het sociaal-economische) dat de afgelopen vier jaar in Suriname is gevoerd. Tenslotte was het in 1973 Bruma, die wist te bereiken dat Arron in zijn regeringsverklaring een Oppositieleider Lachmon van de VHP zou het er wel eens heel moeilijk door kunnen krijgen. Zijn kiezersaanhang is toch al stevig uitgedund als gevolg van het I Enkele weken geleden kwam het tussen Bruma’s PNR en Arrons NPS dan ook tot een definitieve breuk. Het „spook” van de radicalisering dat na de rellen van 1973 voor de partij van Arron een politieke bedreiging vormde, is binnen het huidige kabinet ontmaskerd en blijkt eigenlijk heel wat minder gevreesd dan men aan vankelijk dacht. Vandaar dat Arron de verkiezingen denkt te kunnen ingaan met een NPS die het in een nieuwe combinatie wat nadrukkelijker voor het zeggen kan krijgen. uiterste datum voor onafhankelijkheid van Nederland noemde. Bruma was ook de eerste die zich erop voorstond dat hij een politieke partij vertegenwoordigde met een echte ideologie, een partij niet opgebouwd langs de raciale lijnen van de bevolkingsgroepen die het land telt. 7 Het verzet tegen Macias komt aar zelend op gang. In 1974 is door ban nelingen uit Equatoriaal Guinee in Europa de alliantie voor het herstel van de democratie opgericht (de ANRD). Maar het is lang niet overal mogelijk tegen het bloederige be wind van Macias te protesteren. In Spanje, waar in Europa de meeste ballingen zitten, is het officieel nog steeds verboden voor de vluchtelin gen om zich te organiseren of iets van actie tegen Macias te onderne men. Terwijl men ook bevreesd is voor represaille-maatregelen van Macias tegenover familieleden die nog in Equatoriaal Guinee aanwezig zijn. Een systeem dat het volk van Equatoriaal Guinee onderdrukt en in stand wordt gehouden door de steun van diverse buitenlandse mo gendheden. In een rapport over Equatoriaal Guinee van november 1974 schreef de Wereldraad van Kerken: „Terwijl veel landen wel oog hebben voor de mogelijkheden om de rijkdommen van Equatoriaal Guinee te explbiteren, doen zij niets om de meest elementaire mensen rechten te verdedigen. De interne aangelegenheden van een staat zijn blijkbaar interessant wanneer het machines betreft, maar niet wan neer het om mensen gaat”. t i v s „Overal heerst angst, want in ieder dorp en in elke groep heeft Macias spionnen zitten, zelfs in het buitenland zijn de handlangers van het bewind actief. De achterdocht van Macias tegenover alles en ieder een is zo groot, dat hij persoonlijk de leider van alle uitvoerende en con trolerende organen is. Zo benoemde hij zichzelf tot president voor het leven, bevorderde zichzelf tot ma- joor-generaal van de strijdkrachten, Groot-leider van de opvoeding, de wetenschap en cultuur, president van de Verenigde Nationale Arbei derspartij. De nu 53-jarige Macias Nguema is opgegroeid in Rio .Muni, bezocht daar een katholieke lagere school en kwam in 1944 in dienst van’ het schuiving opleveren die een bredere basis legt voor een regeringscombinatie en een regeerprogramma dan de huidige, date rend uit 1973, toen een voornamelijk Cre oolse ministersploeg aantrad en de grote Hindoestaanse partij (met zo’n krappe 40 procent van de kiezers achter zich) buiten de deur werd gehouden? Er zijn vage aanwijzingen dat in Suriname op het ogenblik voorzichtige pogingen worden ondernomen om in de politieke partijvor ming van het land de strakke opdeling in bevolkingsgroepen (Creolen, Hindoesta nen, Javanen en Europeanen) te door breken. troebelen met algemene stakingen in 1973, vooral door het toedoen van enkele mili tante vakbondsleiders onder wie de huidige minister van Economische Zaken, mr. Eddy Bruma, bij de kabinetsformatie hardhandig op een zijspoor was gezet. Dezelfde Hindorie heeft inmiddels een eigen politieke partij opgericht en is daar mee toegetreden tot het bijzondere samen werkingsverband van premier Arrons Nationale Partij Kombinatie (NPK). Hin dorie gaat ervan uit dat hij het bij de komende parlementsverkiezingen in Suri name vooral zal moeten hebben van de jonge, progressieve Hindoestanen. Dat hij die wil onderbrengen in het overwegend Creoolse blok van de NPK, is volkomen nieuw voor de politieke verhoudingen in de kersverse republiek. Met de Javaanse aanhang van de KTPI (die na de corruptieschandalen rond land bouwminister Soemitia met een beschei den tweede plaats genoegen zal moeten nemen), de katholiek-Creoolse PSV van parlementsvoorzitter Wijntuin, en de nieuwe, onvoorspelbare Hindoestaanse groepering van ir. Hindorie, denkt Arron een succesvolle combinatie te hebben ge vormd. Een combinatie waarmee hij mis schien een doorbraak kan bereiken in de bijna onverwoestbare radicale Surinaam se politieke verhoudingen. Een combinatie ook waarin de Creoolse NPS zich weer van een overheersende invloed kan verzeke ren, nu ze zich van het drammerige, radi- cale optreden van Bruma en zijn PNR- mensen heeft ontdaan. Amalo noemt als voorbeeld het functioneren van de posterijen. Voor zover er nog post wordt behan deld, gebeurt het door militairen. Zo is het verplicht in Equatoriaal Gui nee, dat de brieven geopend worden verzonden, omdat dat voor de cen sor gemakkelijker is. Maar Amalo heeft al twee jaar geen antwoord gekregen op de brieven die hij aan zijn familie stuurde. Volgens Amalo is in het land slechts één politieke beweging, een door Macias zelf opgerichte para militaire jongerenbeweging. Onder de naam „Juventud en Marcha con feit dat in de laatste maanden voor de Surinaamse onafhankelijkheidsdag in 1975 ettelijke KLM-toestellen vol met voor namelijk Hindoestaanse emigranten een „goed heenkomen” zochten naar Neder land. Niet in de laatste plaats speelde bij de aanhangers van Lachmon, naast aller lei economische en sociale motieven van persoonlijke aard, een stuk politieke bang makerij bij de beslissing over dat vertrek een duidelijke rol. Lachmon voorspelde zijn Hindoestaanse volgelingen een Creoolse overheersing in Suriname en speelde het spel hoog. Hij kon het niet verkroppen dat hij na de - é'-' 3 op hulp van EEG-landen. Macias is betrokken bij het geregeld overleg tussen de EEG-landen enerzijds, en verschillende ontwikkelingslanden anderzijds; het overleg te Lomé. Re den voor de betrokkenheid van Equatoriaal Guinee bij dit overleg zijn de nauwe handelscontacten tus sen het bewind van Macias en Frankrijk en Italië. In deze landen heeft Macias zijn belangrijkste af zetmarkten voor de cacao, de koffie en het hout. Terwijl voor de kust van Equatoriaal Guinee westerse oliemaatschappijen als Gulf en Elf naar de aanwezigheid van olievoor raden zoeken. Naast de steun uit het Westen, waarop het bewind van Macias me de gebaseerd is, ontvangt hij ook hulp van de Sovjet-Unie, Cuba en Noord-Korea. In de periode voor de onafhankelijkheid steunden deze landen de groepen die ijverden voor het vertrek van de Spaanse over heerser, en na de staatsgreep van 5 maart 1969 is deze hulp aan Macias Nguema voortgezet. Uit de Sovjet unie krijgt Macias Nguema wapens, terwijl in ruil daarvoor de Russische vissersschepen onbeperkt in de wa- Drie maanden geleden was dr. Fer rier ai in Nederland, maar toen moest het staatsbezoek op het laatste nipper tje worden afgelast in verband met de Zuidmolukse gijzelingen in Drente. Het is de bedoeling dat koningin Julia na in de nabije toekomst als eerste buitenlands staatshoofd een tegenbe zoek brengt aan Suriname. De uitnodi ging daarvoor is al enige tijd geleden binnengekomen. z 8 -s1 Doordat drie statenleden waren overge lopen (de welbespraakte mevrouw Liesdek, in die dagen ook in Nederland bekend door haar optreden in de Tweede Kamer, de Javaan Somohardjo en de Chi nees Lee Kong Fong) had het kabinet- Arron zijn meerderheid in het parlement verloren. De VHP-oppositie zag de kans schoon om het naar huis te sturen, maar Hindorie verhinderde dat. Hij verliet de VHP-statenbanken en doorbrak de partij discipline. Daarna werd hij in Lachmons gelederen grondig uitgerangeerd. politieke structuur open 200| ■A. f II -f z i #8*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25