De gemiste corners van Studio Sport Goethals hoort niet thuis in voetballerij” IS door Jos van Wersch Niet rijk Haastig Misverstand I I I Even vooraf: Jan Ruiter zegt op zeer serieuze toon aan het eind van het onderhoud: „Wie veel praat, heeft veel te verantwoorden. Wat ik hier verteld heb, is waar en er is geen woord van gelogen. Ik heb altijd de waarheid gesproken. Maar dat mag blijkbaar niet in de voetballerij. Is een trainer soms meer dan Ruiter? Kom nou. We zijn toch zeker geen slaven? Ik kom al jaren voor mijn mening uit en ik wil de poen zien waar ik recht op heb. Maar Anderlecht probeert mij te belazeren, vooral Goethals. Die clown Zeer zorgvuldig heeft Ruiter één uur lang de naam Goethals uit zijn rappe mond geweerd en voornamelijk over zijn dieren, zijn gezin, RWDM gepraat. Maar ineens breekt de hel los: de rellen met Goethals zitten hem nog immer zeer, zeer hoog. Ruiter: „Ik was te oud, op mijn retour, vond meneer. Nou, hij zal het het komend seizoen kunnen zien. Jammer dat ik geblesseerd was bij AnderlechtRWDM, maar bij de return maak ik wel het een en ander goed. Denk eraan. Ik weet trouwens van enkele kennissen, die bij Anderlecht veel over de vloer komen, dat het nu een nog groter zootje is dan vorig seizoen. Goethals heeft nu helemaal niets te vertellen; de spelers hebben de macht overgenomen, al komt dat niet naar buiten. Maar die stroming zag ik vorig jaar al aankomen. Ik probeer de heibel te vergeten, maar één ding zit me dwars: ik heb nog geld te goed van Anderlecht. Ongeveer 250.000 frank 20.000). Die zijn me toegezegd bij de transfer naar RWDM. Door Goethals. Ik zal die centen krijgen Boitb- BS Jan Ruiter krijgt nog geld van Anderlecht Dat weet ik maar al te goed”. STOPPER velzijn jrband io kort i’s zijn eboer, Dienst •king; teling. ring in ;n een ling te enst; de aan net de ran de Isvoor- „Misschien had ik mijn beurs wel beter kunnen spekken, maar wie was ik toen ik Ruiter: „Als een keizer? Schei toch uit met die verhalen over die tonnen die wij zouden verdienen. Allemaal nonsens, op schepperij. Weet je wat 80 percent van de Belgische profvoetballers verdient? Min der dan één miljoen frank per jaar, dat is nog geen 70.000 gulden. Oftewel: het inko men van een echtpaar, waarvan de man en de vrouw werken. En je weet heus dat je daar niet rijk van wordt. Ja, ik woon in een schitterende villa, maar er is geen steen eigendom van. Ik heb deze woning ge huurd, en sinds kort heb ik een stukje grond met twee oude krotten erop. Als ik mijn vier jaar RWDM achter de rug heb, kan ik hooguit zeggen: nou, mijn huis is hypotheekvrij. En dat vind ik voldoende”. Een jonge talentvolle doelman die blij was met elke cent handgeld. En als je dan steeds bij dezelfde club blijft, valt er niets „extra’s” meer te halen. In België lopen er maar twee man rond ja, Rensenbrink is er een van die tonnen verdienen. En dan pak ik Cruijff, Neeskens, Beckenbau er. Maar ik ken er geen tien. Nee, laat je niet misleiden door al die glamourverha- len over die Nederlandse vedetten in Bel gië. Ik heb het geld niet over de balk gesmeten, maar ben ook geen gierige Hol lander. Ik heb een gezin, een schat van een vrouw en twee kinderen, en een hobby: paarden. En als ik over een tijdje een baan heb gevonden, ben ik ook na mijn voetbal periode verzekerd van een inkomen. En dat is toch schitterend? Er zijn heel wat mensen die het met minder moeten doen. zes jaar geleden door George Kessler van Volendam naar Anderlecht werd gehaald? zoals hij na afloop vertelde), maar Siem Wellinga beduidde, ondanks wat Feyenoord-gesputter (maar die jongens waren al zo verguld met hun 1-2 voor sprong vlak voor tijd dat zij kennelijk geen stennis wilden maken over zoiets triviaals als een hoekschop, dat het een gewone uitbal was. De bal werd haastig naar voren ge schoten, door Feyenoord over de zijlijn gewerkt, Ajax gooide in, de bal kwam bij Frank Amesen, die begon aan een lange solo, werd onrechtmatig afge stopt op een meter of acht voor het strafschopgebied, Feyenoord formeer de een muurtje van Gruyèrekaas, Nat ten schoot, en de bal caramboleerde langs Eddy Trey tel. Even later was het tijd. De kans dat Ajax die nipte gelijk maker ook nog had kunnen scoren als Wellinga die hoekschop aan Feyen oord had gegeven, is natuurlijk niet geheel afwezig, maar niet groter dan 1 op de 400 schat 'ik. Geen wonder dus dat de Feyenoorders na afloop zwaar de pest in hadden over die niet-toege- kende corner, waaruit dat wel toege kende doelpunt voortkwam. het feit dat Kees Jansma en Martijn Lindenberg vanuit het stadion aan de montagekamer hadden gevraagd die al-dan-niet-comer er in de montage in te laten zitten, en ook nog eens te‘ herhalen tijdens het gesprekje met Ed dy Treytel daarover. Waarom het er beide keren dan toch niet in zat? Minder moedwil dan mis verstand, ongetwijfeld. De beeldsnij ders aan de ampex hadden het blijk baar niet kunnen bolwerken, misschien ook omdat het om technische redenen noodzakelijk is dat de eerste helft al gemonteerd wordt terwijl de tweede helft nog aan de gang is, en vooral in dit geval, met een grijze eerste helft en een turbulente tweede helft, zal dat problemen hebben opgeleverd. Want als er van die eerste, nietszeggende helft al 7 minuten gemonteerd zijn, is het te laat om de verhouding nog te veranderen in bijvoorbeeld drie minu ten eerste helft en 12 minuten tweede helft, in plaats van de .oorspronkelijk geplande 8 minuten. Overigens noteren de commentato ren tijdens hun doorlopende verslag sinds een jaar de belangrijkste momen ten die zij er graag in willen hebben, waarbij het behalve om opwindende spelmomenten ook om opmerkingen in hup commentaar kan gaan, die van wezenlijk belang voor de kijker zijn om een juist totaaloverzicht van het wed- strijdverloop en de krachtsverhoudin gen te krijgen. Dat het desondanks nog wel eens fout kan gaan, bewees het beeldverslag van Ajax-Feyenoord. En dan was er ook nog die corner die ten onrechte wèl werd toegekend, en die ook niet in de samenvatting te zien was, terwijl hij toch om twee redenen interessant was. In de eerste plaats omdat hij tekenend was voor de nervo siteit van invaller-doelman Tervoort van Ajax, en in de tweede plaats, om dat eruit bleek dat de spelers de spelre gels tegenwoordig beter kennen dan de grensrechters. mikte zo slecht, dat de bal over de uitlijn ging nog voor hij de rand van het strafschopgebied had bereikt. De grensrechter vlagde kordaat voor hoek schop, maar Krol protesteerde, er op wijzend dat de uittrap het strafschop gebied nog niet verlaten had en daarom overgenomen moest worden. Siem Wel linga ging echter af op zijn grensrech ter (vertelde hij me na afloop), en nam aan dat deze geconstateerd had dat de bal toch eerst het strafschopgebied had verlaten. De gedachtensprong dat zijn grens rechter misschien helemaal niet wist Wat was het geval? Tervoort nam haastig een uittrap in de richting van Krol (of was het Everse?), die zich op de rand van het strafschopgebied, maar dicht bij de uitlijn bevond. Tervoort staan. Nog een paar weekjes. Mijn handen jeuken om weer die voetbal te pakken”. „Misschien dat ik er bij de eerste Euro- pa-Cupronde op 14 september weer bij ben. Natuurlijk vond mijn nieuwe werkge ver RWDM het erg vervelend, maar ze wisten dat ik paard reed in mijn vrije tijd. Bij Anderlecht had ik nou in de puree gezeten, want paardrijden was contractu eel verboden. Maar RWDM zei: pech Jan, maar niks aan te doen. Zorg dat je vlug beter bent. Dat is het verschil met Ander lecht. Daar was alles koeler, zakelijk, pro fessioneler. Daar hangt zo’n sfeer van Over George Kessler, die Ruiter afbeul de tijdens zijn Anderlecht-periode: „Hij nam bij ons te veel hooi op zijn vork. Hij wilde alles regelen en dat mislukte. Maar hij is een goede trainer. Hij heeft me laten zweten; acht keer per week liet hij me tijdens de keeperstraining in het zand bij ten. Vrijdags kon ik geen pas meer doen. Bij hem heb ik afgezien, maar ook veel geleerd. Kessler had nu nog bij Anderlecht kunnen zijn, maar de spelers wilden hem kwijt. Hij kon ons zo kleineren. Ik heb voetballers van 28 jaar op de training zien huilen als Kessler hen voor joker zette. Hij besefte niet dat hij veel te fanatiek was. Maar Kessler had wel het lef, in tegenstel ling tot Goethals, om de Anderlecht-vedet- ten bij de oren te pakken. Toen Rensen brink tijdens de training wat stond te lummelen, riep Kessler doodkalm: Rob, ga je maar omkleden en naar huis. Ik wil met profs werken. En of Rensenbrink afnok temaar Kessler groef op die manier wel zijn eigen graf. Dat bleek later”. Jan Ruiter heeft nooit een blad voor de mond genomen (wat de meeste profvoet ballers wel doen, omdat zoiets nou een maal hoort). Ruiter: „Zo is mijn aard. Bij Anderlecht was ik ook een soort ombuds man. Ik weet niet hoeveel spelers bij me kwamen om te vragen: Jan, slinger die zaak eens aan. Dat heb ik vaak gedaan, maar als puntje bij paaltje kwam, deden ze hun bek niet open. Dan wisten ze opeens nergens van en was meneer Ruiter de zwarte piet. Maar die knapen heb je vlug door. Zo’n kunstje flikken ze mij maar één keer. Mijn vader was hetzelfde type. Die viel ook zo bij de mensen binnen, gaf op zeer duidelijke wijze te kennen wat-ie op zijn lever had en nokte dan af. Maar hij was wel gezien bij de mensen, omdat hij goudeerlijk was en voor anderen de kas tanjes uit het vuur haalde. Ik ben precies eender, al kom ik daardoor vaak op de koffie. Maar dat heb ik ervoor over”. Jan zit nu buitenspel. Ruiter viel van zijn dat ook in zo n geval de bal eerst buiten de lijnen van het strafschopgebied moet zijn uitgespeeld om in het spel te zijn (zodat hij er ook weer uit kan), heeft hij blijkbaar niet gemaakt, of niet durven maken. In ieder geval was het een interessant detail in de wed strijd; aardig voor een „kadertje” bin nen het totale beeldverslag, desnoods iets voor de actualiteitenrubriek op maandag, maar actualiteitenrubrieken plegen helemaal niets aan de „nazorg” van de competitiezondag te doen. In het beeldverslag van Studio Sport werd die laatste episode pas opgepakt op het moment dat Amesen de bal uit die ingooi kreeg toegespeeld en aan zijn solo begon. Siem Wellinga, die na afloop van de wedstrijd aan iedereen die het horen wilde beloofde dat hij goed zou opletten aan het televi sietoestel, om zijn ongelijk met liefde te bekennen, keek vergeefs, en met hem miljoenen Nederlanders. Dit ondanks „Ik heb Goethals een aardig briefje ge schreven, ja, aangetekend. Kijken wat-ie daarop zegt. Gebeurt er niks, dan geef ik de Belgische belastingdienst een aardige tip over het zwarte geld dat Anderlecht uitbetaalt. Ik heb recht op die centen, en als men deze zaak niet goedschiks wil afhandelen, dan zullen ze moeten bloeden. Dan leren ze Ruiter voor de zoveelste maal kennen. Eerlijkheid. Dat is belangrijk. Trouwens, Anderlecht goochelt jaarlijks met miljoenen, en dan zou die 250.000 frank van mij een struikelblok wezen? Ja, RWDM staat helemaal achter mij in deze zaak Manager Michel Verschueren doet er alles aan. Daar komt bij dat RWDM geen zwart geld betaalt. Anders was het natuur lijk link”. paardTja, een hele nare zaak. Ik was rustig met mijn paard aan het rijden nee, ik galoppeer niet, maar wel heel rustig draven en opeens werden we opgeschrikt door een voorbij stuivende pony. Nou.... dat beest steigeren en ik pats op het asfalt! Daar lag ik. Vreselijke pijn. Iets met de schouderbanden. Voor een keeper een heel nare blessure. Ik had liever mijn been gebroken. Natuurlijk kan ik als doelman mijn val breken, maar als je op beton valt, is de beste ruiter verloren. En ik ben niet eens een goede ruiter, an ders was ik wel in die stijgbeugels blijven F Voor de aftrap van het nieuwe sei zoen heeft Studio Sport aan enkele prominente Nederlanders gevraagd wat zij van de nieuwe competitie ver wachtten. Bij wijze van afwisseling werd die vraag ook aan mij gesteld, door Kees Jansma, met het verzoek mij te concentreren op Studio Sport zelf. In mijn zenuwen zei ik een paar zinni ge dingen, waarvan ik me vooral herin ner dat ik hoopte dat Studio Sport wat meer aandacht zou besteden aan de kleine, aardige, interessante details van zo’n wedstrijd, en dus behalve als verslaggever ook wat meer als colum nist zou gaan werken. Kees Jansma beloofde me dat op handslag, dus u begrijpt dat ik met argusogen naar het beeldverslag van Ajax-Feyenoord heb zitten kijken, temeer omdat hij daar het commentaar bij leverde. Op twee dingen vooral zat ik te wachten (we tend dat de doelpunten er, traditiege trouw, heus wel in zouden zitten). Het ene geval betrof een ten onrechte toe gekende corner, het andere een ten onrechte niet toegekende corner. Ik wachtte tevergeefs. Laat ik eerst even uitleggen over welke corners het ging. Als u de versla gen in de dagbladen, en trouwens ook het gesprekje na afloop van de wed strijd van Kees Jansma met Eddy Trey tel hebt gevolgd, dan begrijpt u dat de niet toegekende corner de corner was die twee minuten voor het eind door Feyenoord-invaller Van Til werd ge forceerd, doordat zijn schot op het doel afstuitte op een Ajax-been en in een boogje over de uitlijn verdween. Niemand twijfelde er aan dat het een corner was (ook de grensrechter niet, „daar komen de vedetten”. Nou, daar hoef je bij RWDM niet mee aan te komen. Daar ben je één-van-de-groep.» Niet meer. En Piet de Visserach, ik moet nog even de kat uit de boom kijken. Maar één ding heb ik al onljdekt: Piet werkt keihard, staat altijd achter zijn spelers en is goudeerlijk. Dat is een zeer groot pluspunt. Eerlijke lui, daar wil ik mee werken. Huichelaars en praters met twee tongen, zoals die ene bij Anderlecht, bestaan niet voor mij”. Ruiter over zijn opvolger bij Anderlecht, Nico de Bree, die vorig seizoen onder de lat stond bij RWDM: „Ik ben niet wat je zegt een vriend van Nico, maar heb ook geen ë-- Trainer Goethals met zijn spelers we samen in België voetballen, twee keer koffie met hem gedronken. Nee, in zijn bar kom ik nooit. Ik vertoef trouwens nooit in discotheken of dat soort dingen. Ik ben geen stapperstype, dat 's nachts in frivool- Brussel rondhangt. Ik ben graag bij moe der en de twee jongens. Als profvoetballer kun je je ook geen zijsprongen veroorlo ven. Op een gegeven moment val je op het veld toch door de mand Jan Ruiter begint aan zijn tweede jeugd. Na zes jaar Anderlecht wachten hem nu vier jaar RWDM. Hij is zonder twijfel een van de beste goalies die ons land heeft, en dat weet Happel drommels goed. Ruiter is zeker nog niet versleten en hij had nog jaren hij is bijna 31 bij Anderlecht kunnen blijven. Helaas, een derde con frontatie Goethals-Ruiter zou fataal zijn geworden, waarschijnlijk voor beiden. „Ik heb in principe niets tegen Constant Vandenstock, de geldschieter van Ander lecht. Die man heeft het Goethalsspelletje helemaal niet in de gaten. Maar eens zal hij toch op de koffie komen. Want er komt een tijd dat Goethals niet meer te handhaven is. De juiste mensen op de juiste plaats. Ik hoor in die goal thuis, dat heb ik bewezen. Maar Goethals niet in de voetballerij. Het duurt alleen erg lang voordat men dat in .de gaten heeft”. i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33