Piep’s redding 0 Schaken Bridge Dammen Filatelie r/- rj uw P Iql B Beestenspul A A A A A A A A 5 Prijspuzzel eau W' 10 IQ O ïi H O O I I II Prijswinnaars Prijspuzzel I I I I I I 'r I 7 I O aj ■■■I Sal Z 4 L3 FRAN Cl l§verïc,ë^ A J,OQ r«. MPS v IW’ LUXEMSOURC 50 J I I I I I I I I I I o te wl I 6F“‘ I I Wrfl I -^e-~ z I I I I I 1 I Ikbaar r rvaren 3 varlng H. it gaat unnen ED HOLSTVOOGD t an of rakelljk to" I ■W -.1 T. SCHIPPERHEYN. k a kleur- oord In metaal Zwart aan zet Hij deelt die matvoering in vier fases in. De stelling van diagram 1, welke wij in juli j.l. ter oplossing gaven, doch tot vandaag onbesproken moesten laten wegens zeer actueel schaaknieuws, vormde het start punt van de vierde, laatste fase. Bent u er uit gekomen? Nu de K.A. in een hoek gedreven is dicht bij het blokkade-paard En als hij in een erg mooi weekend eens uit wou gaan naar ’n ander bos of lekker liggen op het mos, had hij die dagen het erg druk met ’t zoeken naar een kledingstuk; z’n nette pak om uit te gaan, waar haalde hij 't ook weer vandaan? O ja, dat vond hij tussen alle rommel als een vod in de broodtrommel. Hij zocht dus in een dag of twee zijn kleren op en ging er mee een heel klein eindje heen gelopen en dan de weg terug gekropen. Zo kwam hij dan z’n weekend door. Ja Basje Stouter is slordig, hoor! In het holletje achter de plint van de huiskamer woonde Piep. Hij woonde daar nog niet zo lang en daarom wist hij niet, dat er in het huis ook nog een poes hoorde te wonen. Omdat de mensen van dat huis met vakantie waren geweest, had Piep in de korte tijd van zijn verblijf in dat huis nog nooit een poes gezien. De poes was ook met vakantie geweest in een pension, zoals de mensen dat noemen. Maar nu was hij weer thuis. Piep keek eens door een kiertje in de plint en zag de poes liggen. Het was een hele grote, zo’n echte gemenerd die vast en zeker zou proberen, Piep te verjagen of op te eten! -Wat moet ik daaraan doen-, dacht Piep. -Ik kan natuurlijk weer gaan verhuizen, maar ik heb dit huisje net zo keurig inge richt en waar krijg ik weer zo’n fijn wo ninkje-? Piep keek nog eens door de spleet. De poes werd wakker en rekte zich eens heer lijk uit. -Wauuuuw-, gaapte hij en keek eens om zich heen. De deur van de kamer stond een klein einffje open en de poes ging er door naar de keuken. -Zeker even wat eten, of even op de bak-, dacht Piep, want hij wist heel precies, wat katten op een dag deden. Kijk, daar kwam hij al weer aan. De poes likte z’n snorharen af. -Zeker wat hart gegeten-, dacht Piep. De poes ging weer op z’n plekje liggen en sliep even later. Tenminste, dat dacht Piep, maar poezen kunnen soms net doen, of ze sla pen, maar dan zijn ze toch wel echt wakker. Piep kreeg honger. Piep moest wat eten, maar Piep had het niet in huis. Dus moest Piep naar de keuken om eten te halen. Heel voorzichtig sloop hij het huisje uit en Nu heeft Troitski getracht, tot een soort generalisering der oneindige scala van mo gelijkheden te geraken. Zijn schema ziet u in d iagram 5. Met de toevoeging: „altijd gewonnen is het eindspel, wanneer de pion niet verder is opgerukt dan in dat dia gram”. Een nuttig houvast voor de prakti- cus! Donner nu waagt het, Troitski’s sche ma, dat o.a. door de superspecialist Ché- ron werd overgenomen, aan te vechten. Troitski Volgens hem is er ook nog een gegaran deerde winst als de b-, resp. g-pion op b5 resp. g5 staat, mits veilig geblokkeeerd. Donner roert nog een aspect van veel algemener belang aan. Gelijk reeds opge- LESOTHO. Op 28 september worden vier zegels in circulatie gebracht met voorstellingen van verschillende vis sen, naar ontwerpen van Dick Findlay gedrukt op papier met w.m. Basuto Hat: 4 c. Barbus holubi, 10 c. Labeo capensis, 15 c. Salmo gairdneri en 25 c. Oreodaimon quathlambae (afbeelding). 1.00 F. met een zinnebeeldige voorstel ling, naar ontwerp van Lambert gegra veerd door Haley (afbeelding). glipte de keuken in. Op de tafel lag een heerlijk stukje kaas. Dat lag er zo maar te liggen. Daar moest Piep maar een stukje van meenemen naar z’n huisje. Hij sprong op de tafel en-eet een flink stuk van de kaas af. -Mmmm, heerlijk! Jonge kaas-, mompelde Piep. Met dat grote stuk in z’n bekje sprong hij van de keukentafel af. - De interland Nederland-Frankrijk gaf de selectie van bondstrainer Jan de Ruiter volop de gelegenheid om te experimente ren. Tegen deze tegenstander met minder ervaring dan de Nederlanders zouden ex perimenten immers niet bij voorbaat tot mislukken gedoemd zijn. Maar toch kwam het succes pas op de tweede dag van deze vier-dagen-kamp. In de eerste wedstrijd werden enkele nederlagen aan onze kant genoteerd. Twee daarvan zag u in de vori ge rubriek, het derde verlies in deze ope ningswedstrijd (8-8) kwam op rekening van Ben Smeenk (Constant, Rotterdam). Hij kwam in de eerste diagramstand met een onverwachte voortzetting, waarvan zijn tegenstander Aubertin had moeten schrikken. Maar dat deed de Fransman terecht niet, want de actie was niet goed. Schrijf de eerste letters van de dieren die in de tekening staan op. Wat er dan te staan komt, is de oplossing van de prijs puzzel van deze week. Stuur die oplossing op z’n laatst dinsdag naar onze krant. Zet je er wel KINDERKRANT op! Romeldebom-, per ongeluk had Piep tij dens z’n sprong een kopje van de tafel gegooid. -Oei-, dacht Piep, -als de poes het maar niet heeft gehoord-! Maar de poes had het wel gehoord! Daar kwam hij al de keuken in. -Ooi, waar moet ik heen-, dacht Piep. -En als hij naar me toe komt, wat moet ik doen?- De leukste dieren zijn gemaakt door: 1. Jeroen Velthuis en 2. Ronald Hol. Je krijgt je prijs thuisgestuurd. AH 8 6 4 3 2 V A H 5 V 4 PAPOEA NIEUW-GUINEA. Het 50- jarig bestaan van de Meisjespadvind- sters in Papoea Nieuw-Guinea werd gevierd door de uitgifte van vier zegels naar ontwerpen van R. J. Bates: 7 t. drie girl-guides, 15 t. twee guides bij kaartlezen, 30 t. twee guides aan het wassen in de rivier en 35 t. twee guides aan het koken. De zegels geven boven dien een afbeelding van het insigne (afbeelding). 1 i'H'iHi'fywwRWiw *t die m. 5; d3, is de rest ondanks een verdedigingsfi- nesse eenvoudig. 1. Pel (of e5) d3 Na Kh 2 is er geen probleem meer. Zie 2. Pef3 d3 Hier zien we nadeel één van de pion, zonder welke zwart pat zou staan. 3. Pe4 en 4. Pg3 mat. 2. Pef3 d2 3. Pe4 dl Paard. De finesse! Maar na 4. Kg3 is zwart in tempodwang: er volgt altijd 5. Pf2 mat. De uitgangspositie van het uitvoerig door Donner besproken eindspel ziet u in diagram 2. Wit geeft in ten hoogste 68 zetten mat. In de eerste fase moeten de paarden zo snel mogelijk proberen de pion te blokkeren om hem zover mogelijk van het promotieveld vast te leggen. In deze fase zal de K.A. dicht bij zijn pion zijn en zullen de paarden elkaar dus voorlopig moeten dekken. Na enkele eenvoudige zetten wordt het begin van fase 2 bereikt, weergegeven in diagram 3. In die tweede fase begeeft de witte Koning zich naar de pion om de K.A. van zijn pion af te dringen. De poes zag Piep lopen met het stuk kaas in z’n bekje. -Ha, miauw, jou krijg ik wel. Ik pak je en eet je op met huid en haar-, mauwde de poes. Piep keek om zich heen. Hij zag geen uitweg. Het enige dat hij nog zou kunnen proberen was, de kaas naar de poes gooi en. Misschien ging die poes dan de kaas eten en vergat hij Piep. Er was eens een kabouter en z’n naam was Basje Stouter. Hij woonde in een paddestoel. Daar was het altijd een rare boel, want Basje hield van rommel. Zo had hij in de broodtrommel z’n nette zondagse pak gedaan en z’n laarsjes stonden voor het raam. Z’n bed leek meer een grote berg, maar Bas vond dat niet erg. Hij sliep toch onder het tapijt. Daar had hij met een stukje krijt een rechthoek op het hout getekend. drie rijen van het bord. Wit’s zware taak in de derde fase is, met behulp van zijn K. plus Pd2 de K.A., terug te drijven liefst naar de smalle „geul” van a4-al en subsidi air naar de bredere geul g4-h4-hl-gl. Zo dra de K.A. eenmaal naar het hoekveld al resp. hl is gedrongen, kan het blokkade- paard beslissend ingrijpen, gelijk u hierb oven in fase 4 ad diagram 1 zag. U begrijpt dat de casuïstiek praktisch onbeperkt en onze plaatsruimte beperkt is. Daarom lieten wij de zettenreeksen van fases 1-3 achterwege en schetsten wij slechts de grote lijn, waarbij wij u adviseren, vooral de constellatie van diagram 4 goed in te prenten. 36 volgt 8-12 en 13-18, enz.), 27-31! 47. 43- 38, 8-12, 48. 28-23? De beslissende fout. Met 40-35 kon wit het nog enige tijd uitzin gen. 4831-37, 49. 41x32,25-30, 50. 34x14,10x37. Dit levert nog wel niet direct doorbraak op, maar zwart heeft geen haast: 51. 29-23, 5-10, 52. 40-35,10-14, 53.35 30, 14-20, 54. 33-29, 20-25, 55. 39-33, 25x34, 56. 29x40, 22-27 en Rigterink liep vervol gens naar veld 36, haalde daarna dam op 46 en won langzaam, maar zeker. In de tweede diagramstand is de linker vleugel van Delmas (wit) door voortdu rend ruilen aardig uitgedund. De kansen van Rigterink(zwart) blijken bijv, als wit hier 28-23 speelt. Dan 21-27!, 37-32 (op 38- 32, 25-30), 17-21, 32-28, 27-31, 21x12 en 38- 32 kan niet door weer 25-30. In de partij volgde 43. 38-32, 3-8, 44. 37-31 (beter is 49- 43), 26x37, 45. 32x41, 21-27! 46. 49-43 (op 41- ten, die wat kleiner zijn. Ze brengen het grootste deel van hun leven in de lucht door, waar ze op de wind zweven, zon- J I der hun vleugels te bewegen. Hun voed- I sel bestaat voornamelijk uit inktvissen, die ze ’s nachts vangen, door drijvend op de zee, ze te grijpen. Er zijn Alba- I trossen, die zulke lange vluchten ma- I ken, dat ze één keer of soms meer keren om de wereld gaan. De afgebeelde vo- Igel broedt op eilanden in de zuidelijke I oceanen. ZWEDEN. Op 8 oktober zal een nieuw postzegelboekje verkrijgbaar worden gesteld met vijf zegels, ieder van 1.10 Kr., gewijd aan het plaatselijk verkeer: paardetram, elektrische tram, veerboot, trolleybus en ondergrondse tram (afbeelding). K. J. F. HEYMANS In de diagramstand speelde Smeenk- Het liep allemaal anders dan Piep en de poes dachten: Piep gooide de kaas in de richting van de poes en die nam op datzelf de moment een sprong. De poes belandde net op de jonge kaas met z’n voorpoten en gleed over de gladde vloer door totaan de keukenkast. -Boemmm-! De poes botste met z’n kop er tegen aan en bleef even wat versuft liggen. In die korte tijd kon Piep net bij zijn huisje komen. -Hè, hè-, zuchtte hij, -dat was op het nippertje. Dat wordt geen kaas vandaag. Dat wordt verhuizen-! En zo verhuisde Piep, na zijn wonderba re redding door het stuk jonge kaas, naar een rustiger omgeving zonder poezen. H. Wit aan zet wint De derde fase wordt ingeleid door de uitermate belangrijke stand in diagram 4. Die illustreert duidelijk het tweede nadeel van de pion. Deze toch verhindert de K.A. de paarden aan te vallen; hun dubbele cirkel maakt een groot gedeelte van het bord voor hem ontoegankelijk. De K.A. is voorlopig geconsigneerd in de bovenste kunst” kwamen op 5 september twee zegels van ieder 170 L. tot uitgifte, resp. met reproduktie van het allegori sche fresco „La Giustizia” door Andrea Delitio (15e eeuw) uit de kathedraal van Atri, en het schilderij „l’Invemo” door Giuseppe Arcimboldi (ca. 1527- 1593). HONGARIJE. Van 19 tot 28 augustus werd in Berlijn de postzegeltentoon- stelling „Sozphilex 77” gehouden. Naar aanleiding hiervan kwam een ze gel van 3 Ft. in omloop, gedrukt in kleine velletjes van drie stuks, met aanhangsel. Op de zegel wordt de 10 Pf. 1957 t.g.v. het Geofysikalisch Jaar (afbeelding van een spoetnik) gerepro duceerd. JAPAN. In de reeks „nationale kunstschatten” kwamen weer twee waarden in circulatie op 25 augustus: 50 y. „Kanzamzu", reproduktie van een tekening in Oostindische inkt uit de 14e eeuw door Kao, welke de kluize naar Han Shan voorstelt; en 100 y. de donjon van het Matsumotokasteel. Van 3 tot 9 september werd in Kyoto het 27e Congres van de „Société Internationa le de Chirurgie" gehouden. Ter gele genheid hiervan verscheen op 3 sep tember een zegel van 50 y.; hierop Zien wij een chirurg in de operatiekamer. Naar aanleiding van de opening van de BELIZE. Een nieuwe waarde van 35 c. zag op 25 juli het licht. Hierop komt een voorstelling voor van de vlinder Parides areas; de 7» c. met dezelfde afbeelding werd gelijktijdig inge trokken. CANADA. Op 8 augustus verschenen drie nieuwe frankeerzegels met voor stellingen van bomen: 15 c. Ratelpopu- lier, 20 c. Douglasspar en 25 c. Suiker- ahom. FRANKRIJK. Met voorstelling van de toren van de abdij van St. Amand- les-Eaux verschijnt op 19 september een zegel van 1.40 F. Op 26 september wordt een zegel van 2.40 F. uitgegeven met een gezicht op het Kasteel van Vitré, naar ontwerp van Jacques Devil- lers door Michel Monvoisin gegra veerd. Op 19 september wordt een zegel in groot formaat van 3.00 F. verkrijg baar gesteld met de reproduktie van een origineel werk van Trémois (hoofd van vrouw en adelaar in profiel) (af beelding). ITALIË. In de reeks „Italiaanse merkt vergt de matvoering tegen de 100 zetten, terwijl een kleine onnauwkeurig heid de winstgang direct met 30 a 40 zetten verlengt. Edoch, het FIDE-reglement geeft een speler het recht remise op te eisen, wanneer hij kan aantonen dat gedurende 50 zetten voor beide zijden geen stuk gesla gen is en geen pion gespeeld. Dit impli ceert dat de sterkste partij door die regle mentaire beperking een gewonnen stand niet in een winstpunt kan omzetten! Daarom steld Donner voor, een uitzon- deringsclausule toe te voegen aan de FI- DE-bepaling, luidende: „Is echter de mate- riaalverhouding K 2P tegen K pion, dan zal de remise pas na 150 zetten kunnen worden ingeroepen”. Hij noemt deze bepa ling de ,i,exceptio-chapaisiana” (naar de componist Chapais die zich rond 1780 in ons eindspel verdiepte). Wij willen, als lid van de spelregelcommissie, gaarne trach ten Donner’s suggestie te bevoegder plaat se aan te kaarten. Want Jan Hein’s behan delde „schoppen” zijn bepaald zeer posi tief gericht! E SPANJAARD Het Scheldetoernooi, paradepaardje van het district Zeeland, is op formidabele wijze gewonnen door de Brabantse combi natie Piet van Besouw met Herman Beert- huizen. De score van dit paar bedroeg liefst 65% (3672 punten bij een gemiddelde van 2808), waarmee ze zo’n 250 punten voorbleven op de rest van het veld, aange voerd door Kirchhof-v.d. Brom (3427) en mevrouw Van Hellenberg Hubar - Roos- nek (3402). Bondsvoorzitter Kramer ten slotte legde met Kaiser beslag op de 4e plaats. De belangstelling voor dit toernooi was als altijd enorm, maar traditiegetrouw werden slechts 80 paren tot de Middel burgse Schouwburg toegelaten gn toen dat aantal was bereikt werd onverbiddelijk nee verkocht. De deelnemers zijn daar overigens best gelukkig mee. Reactie van één van hen: „Lekkere ruimte, excellente bediening, geslaagd toernooi”. Maar zelfs dit knusse toernooi bleef niet gevrijwaard van een stijgend aantal arbitrage gevallen, een euvel dat meer en meer bezit lijkt te nemen van de Nederlandse toernooivel- den. Het beeld is altijd weer hetzelfde. Een speler die lang nadenkt, zijn partner die biedt en een tegenpartij die vervolgens protesteert. Het appeals comité, het hoog ste beroepscollege, moest zelfs 5x in actie komen, tegen vorig jaar nog geen enkele maal. Het zal niet eenoudig zijn om aan dit irritante euvel op één of andere wijze paal en perk te stellen, maar zeker is dat iedere maatregel in deze richting door de modale toemooiganger met gejuich zal worden begroet. De winnaars scoorden de zaaltop op het volgende spel: - óccvugci. Lcn-ciiiiig iaat, ecu icuzc- I albatros zien, maar er zijn ook soor-1 (zwart) 2011-17? Soms is deze zet goed speelbaar i.v.m. de manoeuvre 17-22 en 23- 28, enz. Omdat hier veld 10 echter niet bezet is, kan dat niet en moet zwart bij de volgende zet offeren. Daarom was 12-17! aangewezen. Als Smeenk deze zet heeft nagelaten vanwege 37-31,42x31 (met op 21- 26?, 27-21!, enz. schijfwinst), dan is dat ten onrechte. Door het symmetrische ant woord 14-20, 9x20 krijgt zwart voordeel omdat 30-25 slecht is wegens 21-26, 19x10 en 25x23. In de partij volgde 21.49-43,17-22 of? (24-29 verliest na 30-24, enz. een schijf) 22. 28x17, 2-7. Moet wel, want na 23-28, 21x41, 12x21, 8x17, 38-33 heeft wit op rechts een beslissende aanval op schijf 24. 23. 36-31. Deze zet is niet slecht, maar ook niet de beste. Dat was 46-41! (op 47-41 kan nog 14-20, 9x20), waarmee wit schijfwinst afdwingt: op 7-11 volgt 27-22, 32-28, 38x7; op 24-29 de damzet 27-22, 32-28, 34x23, 17- 11, 37-31, 47-41, 42x4; en op 14-20, 9x20, 43- 39! is de damdreiging 17-11,37-31 niet meer te pareren, want 7-11 kan niet door 27-22, 39-33 en 33-28. Na 23. 36-31 had zwart zich nog kunnen redden met 7-11,27-22 de beste 46-41, 32-28, 38x7, 8-12, 13x22, 43-38, 24- 29!, 19x28, met houdbaar spel omdat op 38-32, 26-31 kan volgen. Smeenk dacht echter op winst te kunnen spelen door 2324-29? en daar had Aubertin op gere kend: 24. 32-28!, 23x41 (21x41 maakt niet uit) 25. 47x36, 26x37, 26. 42x31, 21x32, 27. 38x27, 12x32, 28. 34x1 en na deze damzet capituleerde zwart direct, een combinatie rijk geheel, waarin Smeenk zich in zijn eigen mogelijkheden (of in zijn tegenstan der?) heeft vergist! In de tweede wedstrijd ging het een stuk beter (13-3). Opvallend was hierin, dat aan twee borden dezelfde opzet van de volgende diagramstand. De Nederlandse zwartspeler won overtuigend door de witte positie rechts vast te houden en links door te breken. Het is overbekend dat Jan Hein Donner graag tegen alles en iedereen aan schopt; tegen de maatschappij, tegen zijn rivalen, tegen zichzelf. Hij doet dit gewoonlijk op grotendeels emotionele gronden. Daarom mag hier wel eens gesignaleerd worden dat onze grootmeester recentelijk exacte en wetenschappelijke argumenten heeft aangevat om zijn geliefde activiteit te ont- plooien. Zijn object is ditmaal niemand minder dan de Rembrandt onder de eind- spelkenners, de reus A. A. Troitski, en het wetenschappelijk aanschoppen pleegt Donner in zijn bewerking van Euwe’s twaalfdelig handboek „Het eindspel”. Wij vermeldden reeds dat No. 1 der nieuwe uitgaven van „Het Spectrum” onlangs ver- scheen en de eerste drie Euwe-deeltjes 1 bevat. Zijn tweede object is het FIDE- reglement. Iedere geschoolde schaker i weet, dat het eindspel van Koning 2 Paarden (K. +2P) tegen de Koning Alleen (K.A.) niet te winnen is. Eigenlijk een te kortkoming van het schaakspel. Wie aan het einde van de rit een dergelijk over- I wicht heeft bereikt, verdient een hogere honorering dan ‘/a-‘/a. Interessant is het, als de K.A. nog een pion heeft en dus eigenlijk geen K.A. meer is. Het is precies twee eeuwen geleden dat de eerste wereldkampioen, Philidor, over dit onderwerp in 1777 een publikatie deed' verschijnen, waarna er sindsdien een reeks proefschriften het licht zag. Donner zet uiteen, waarom die pion een nadeel voor de K.A. is en werkt een voorbeeld uit van de matvoering, welke tot circa 100 zetten kan in beslag nemen. Ti V B 7 7 A H 3 AH 9 8 7 3 4» 10 5 VVB98432 6 652 Noord gever, noord-zuid kwetsbaar. Noord pas, oost (Piet van Besouw) 2 KL (sterk), zuid 3 KI, west (Herman Beerthui- zen) 3 Ha, noord pas, oost 4 Sch, zuid doublet, west 5 Ha, noord doublet en einde. Misschien had west moeten passen op 4 Sch, maar 5 Ha bleek een schot in de roos. Noord startte met Sch 9 en west raapte glunderend alle slagen op. Het was overi gens een zeer bijzonder spel, waarop nog een keer 13 slagen werden gemaakt, dit maal doornoord-zuid,; een prestatie die werd geleverd door het echtpaar Nije. Aan hun tafel opende oost met 2 Sch, zuid (Wim Nije) 3 KI, west pas, noord 3 Ru, oost 3 Sch, zuid en west pas, waarna noord de bieding met 4 KI afsloot. West startte met Ru 6 en nu ging oost met twee azen naar bed. Het meest „normale” biedverloop deed zich voor aan de tafel waar Van Hellenberg Hubar - Vergoed de oost-west plaatsen bezetten; oost 2 Sch, zuid 3 KI, west 3 Ha, noord pas, oost 4 Ha!, zuid 5 KI, west 5 Ha en zuid tenslotte doublet. Klaverstart en precies contract leverde weliswaar een goede score op, maar niet de vette buit waarop oost-west hadden gehoopt. Niet verwonderlijk als men weet dat de fre- quentiestaat liefst 18 scores vertoonde, variërend van +750 voor noord-zuid tot +890 voor oost-west. nieuwe telefoonlijn Okinawa-Luzon- Hongkong per onderzeese kabel zag op 26 augustus een zegel van 50 y. het licht, waarop de afbeelding van een meisje aan de telefoon en een kaart van Oost-Azië, waarop de telefoonverbin ding is aangegeven (afbeelding). LUXEMBURG. Het 125-jarig be staan van de Luxemburgse postzegels wordt herdacht door de uitgifte van een miniatuurvelletje met reproduktie van de beide eerste frankeerzegels, de 10 centimes (zwart) en de 1 silbergros (bruinrood) met het portret van koning- groothertog Willem III en een toepasse lijk inschrift. De prijs bedraagt 40 F. In de reeks „architectuur” verschijnt op dezelfde datum een stel van twee ze gels met baroksculpturen uit de kerk van Feulen: 6 F. St. Gregorius de Grote en 12 F. St. Augustinus, naar foto’s van Marcel Schroeder. Dan komt een zegel van 6 F. in omloop met de reproduktie van een Romeins mozaïek uit Diekirch uit de derde eeuw (een medusahoofd voorstellend). Tenslotte verschijnt nog een zegel van 6 F. ter ere van het Internationale Theater Festival in Wiltz, met een scène uit „Orpheus und Eurydike" van Von Gluck (afbeelding). MONACO. In- november wordt op nieuw een zegel uitgegeven ter propa- gering van de strijd tegen de drugs: een 9 V 10 6 B 10 98752 B 10 4 N I I I I De Albatros is een geweldig grote zeevogel. De tekening laat een reuze-1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35