rond de losplank Borstbeeld van Arnold in stadhuis VROUWENCAFÉ VAN START Beroep op bedrijfsleven VELSER GEMEENSCHAP IN FINANCIËLE NOOD in de vishcil Subsidie voor Nieuw voetbalveld op sportcomplex Zeewijk’ TDeze gevel in Alkmaar... „De Kennemers” t v -O r S&ousino* I Rb. 1 a Snelliusstraat blijft open voor verkeer A. H. van Kilsdonk benoemd tot rector Automobilist rijdt wagen in vernieling |n|e^ [T[s| Mi z I 5 19 7 7 SEPTEMBER 10 VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG 4 IN SANTPOORT IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN J i GRONDLEGGER VAN IJMUIDEN F VELSEN. Voor invalide au- tomobilisten zullen in de ge meente Velsen speciale parkeer voorzieningen worden getroffen. In de loop van deze maand wor den her en der in de gemeente parkeerruimtes gereserveerd voor invaliden. In totaal komen twintig plaatsen beschikbaar waar de auto voor onbepaalde tijd mag worden neergezet. Aparte parkeerplaatsen 'eer 4a. Ma ert (ADVERTENTIES) o unie heeft een bijzondere reputatie bij de kenners en liefhebbers van klassieke meubelen en gordijnstoffen met een heel eigen allure. Omdat...ach,dat kunt u beter zelf ervaren. Wanneer u bij diegenen behoort die ook in deze tijd nog eisen aan woongenot stellen, dan is een bezoekje aan de zaak achter deze gevel alleszins de moeite waard voor u. on. en en ;m- les- art ert de VELSEN-ZUID. Voor de uitbreiding van haar clubhuis aan de Bosweg in Vel- sen-Zuid zal de padvindersgroep „De Ken- nemèrs” een gemeentelijke subsidie van ƒ25.- ontvangen. De bijdrage wordt ver strekt zodra de groep in bezit is gekomen van een bouwvergunning. waarborgen door een financieel rugge- steuntje. Over 1976 boekte de Velser Gemeen schap al een exploitatietekort van ruim 9.000,-. Als aanwijsbare oorzaak daarvan werden in het jaarverslag genoemd het wegvallen van de subsidie van Hoogovens (ƒ7.000,-) en de explosieve groei van de belangstelling voor het Cultureel Jongeren Paspoort. Hierdoor groeide de bijdrage van de organisatie in deze voorziening tot bijna ƒ3.500,-. DRIEHUIS. De conrector van het Ichthuscollege afdeling Driehuis, A. H. van Kilsdonk, is per 1 oktober benoemd tot rector van het Mgr. Frenckencollege in bet Brabantse Oosterhout. De heer Van Kilsdonk die zeven jaar aan het Ichthuscollege verbonden is geweest waarvan zes jaar als conrector, neemt op vrijdag 23 september tijdens een bijeen komst in het schoolgebouw in Driehuis afscheid van bestuur, ouders en leerlin gen. De receptie wordt op die dag gehou den van vijf tot half zeven ’s middags. aan enkele voorwaarden verbonden. De wagen mag alleen langs deze wegen wor den neergezet als dat strikt nodig is, dat wil zeggen als er in de buurt geen vrije parkeerruimte te vinden is. Er moet een plek uitgezocht worden waar andere weggebruikers geen gevaar lopen of hin der ondervinden. De auto mag er niet langer dan twee uur staan. Zowel de parkeerschijf als de invalidenparkeer- kaart moeten duidelijk zichtbaar achter de voorruit van de auto zijn geplaatst. Belangrijk bij deze regeling is de bepa ling dat zowel invalidenbestuurders als invalidenmeerijders van deze mogelijk heid gebruik kunnen maken. Overigens mag niet geparkeerd worden op plaatsen waar een stopverbod geldt of waar een parkeerverbod is aangegeven door een gele streep. In het vervolg kunnen ook invaliden zonder rijbewijs een verzoek indienen voor een eigen parkeerplaats voor hun deur, als ze tenminste regelmatig voor het vervoer op andere zijn aangewezen. 02550 12348 12349 Jan Willem Arnold, die leefde van 1813 tot 1886, was met zijn zwager A. J. Bik eigenaar van de Breesaap, het duingebied ten westen van Velsen en Beverwijk waar door in 1876 het Noordzeekanaal werd gegraven. VELSEN. Naast de toegang tot de raadszaal van het Velser stadhuis zal een borstbeeld worden geplaatst van Jan Wil lem Arnold. De gemeente heeft het beeld in bruikleen gekregen van een achterach- terkleinzoon van J. W. Arnold, de heer A. E. R. Arnold te Bussum. Zij brachten de gronden hoofdzakelijk gelegen ten zuiden van het kanaal nabij de Noordzeesluizen in een burgerlijke maat schap onder, later de Maatschappij IJmui- den geheten. Deze ontwierp een eerste bouwplan, gaf bouwgronden uit, zorgde voor straten, kortom stond aan de wieg van wat later zou uitgroeien tot IJmuiden. Van de stukken grond naar de noordzij de van het kanaal werd Arnold vanaf 1879 eigenaar. Enige jaren na zijn dood werd voor het beheer en de exploitatie van dit gebied de Maatschappij De Breesaap opgericht. Vooral Hoogovens zou later van deze maatschappij veel bezittingen over nemen. Naar beide heren is de Bik en Amoldkade genoemd. IJMUIDEN. De Snelliusstraat in IJ muiden wordt niet voor het verkeer afge sloten. Evenmin zal er eenrichtingsver keer worden ingesteld Dit antwoordt bet college van B. en W. op vragen van een aantal bezorgde buurtbewoners. De bewoners hadden er bij het gemeen tebestuur op aangedrongen maatregelen te nemen omdat zij van oordeel zijn dat de straat ongeschikt is voor het gemotoriseer de verkeer. Zij wijzen daarbij op het huns inziens grote aantal ongelukken in de Snel liusstraat en de vele aanrijdingen op het kruispunt met de Fultonstraat en de Huy- genstraat Uit de cijfers over de periode vanaf 1970 tot heden blijkt dat in totaal veertien aan rijdingen bij de politie zijn gemeld. In een van die gevallen was er sprake van ernsti ge verwondingen. „Men kan dan ook moei lijk spreken van een gevaarlijke verkeers situatie”, aldus de reactie van B. en W., die hieraan toevoegen dat ook als dat wel het geval was geweest niet snel tot de voorge stelde maatregelen zou worden overge gaan. „Want het doorgaande verkeer zou zich dan van andere wegen in de buurt gaan bedienen, zoals de Kennemerlaan die toch al zwaar belast is”. (Van onze stadsredactie) SANTPOORT. Een 56-jarige automo bilist uit Santpoort heeft gisteravond nabij de spoorwegovergang van de Middendui- nerweg nogal wat schade aangericht. De man, die onder invloed verkeerde, maakte met z’n auto eerst een schuiver tegen een lichtmast en tolde vervolgens tegen een boom. De auto raakte in brand. De bestuurder nam de benen kennelijk niet gewond na zijn vreemde capriolen. Terwijl de politie op zoek ging naar de verdwenen automo bilist, bluste de brandweer de wagen. De lichtmast werd provisorisch hersteld. ten Or- u. en VELSEN. De Kulturele Stichting de Velser Gemeenschap zit stevig in de fi nanciële zorgen. Dat is onder meer ver oorzaakt door het wegvallen van de jaar lijkse financiële bijdrage van Hoogovens. Middels een rondschrijven heeft de stich ting zich nu tot het bedrijfsleven gewend met het verzoek het voortbestaan van de organisatie als „particulier initiatief” te UMUIDEN. Het college van B. en W. is tegemoet gekomen aan de dringende wens van de voetbalverenigingen Storm vogels en Sport Vereent IJmuiden (SVIJ) voor de aanleg van een zesde voetbalveld. Voorgesteld wordt 25.000 beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de voor zieningen op het sportpark Zeewijk. De besommingen waren: KW 167 15.300; KW 4 7800; UK 272 14.700; UK 23 5900; UK 135 1400; UK 137 8600; UK 138 21.000; UK 145 1000; VD 6 7600; VD 20 1100; HD 16 11.500; WR 98 1400; UM 18 1800; IJM 27 3200. Verder waren er 2 Goedereese en 4 Texelse kotters met een totaal besomming van 95.500. Financiële bijdragen kunnen worden overgemaakt op postgironummer 270475 ten name van de penningmeester van de Kulturele Stichting Velser Gemeenschap of bij de Nutsspaarbank West-Nederland te IJmuiden (rekeningnummer 84.10.00.042), eveneens ten name van de penningmeester. .30 ins ;ste on- zan ed- j. ap- ’he 16 u. rar- 1.30 ino iw .ev. jt”. Naast het verzoek tot financiële steun uit de particuliere hoek zijn ook de contribu ties van de aangesloten verenigingen en organisaties stevig aangetrokken. In het rondschrijven zijn de doelstellingen van de Velser Gemeenschap ook nog eens on derstreept. Met name wordt de aandacht gevestigd op het creëren van een klimaat in de gemeente waarin het culturele leven zich optimaal kan ontwikkelen. Verder wordt gewezen op de activiteiten die wor den ontplooid om het culturele leven in stand te houden. Degenen die nader geïn formeerd willen worden over bijzonderhe den van de Velser Gemeenschap kunnen het jaarverslag 1976 aanvragen op het bu reau aan het Moerbergplantsoen 22. De beide voetbalclubs hebben erop aan gedrongen het aantal velden uit te breiden met het oog op de gestadig groeiende le dentallen van de verenigingen. Daartoe zal het zuidoostelijke gedeelte van het park, het zogenoemde overloopveld, worden be nut. Om dit terrein speelklaar te maken is het noodzakelijk het softballveld in ooste lijke richting te verplaatsen. Overigens zullen de twee verenigingen niet het gehele voetbalseizoen de beschik king krijgen over het nieuwe veld. Gedu rende de maanden april tot en met septem ber wordt het overloopveld namelijk door elf teams van de base- en softballvereni- ging De Pino’s bespeeld. De kosten wor den gefinancierd uit het resterende krediet van ruim een ton dat indertijd voor de realisering van het complex was uitge trokken Het voorstel komt woensdag 14 septem ber aan de orde in een vergadering van de raadscommissie voor Sport en Recreatie. Bovendien bespreekt de commissie bij die gelegenheid ook de concept-begroting van de Dienst voor Sport en Recreatie. De vergadering begint om half negen ’s avonds en wordt gehouden in het stad huis van Velsen. ige 14, 6j. UMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 4295 kg tong; 46 kisten tarbot en griet; 825 kisten kabeljauw; 19 kisten schelvis; 557 kisten wijting; 475 kis ten schol; 126 kisten schar; 172 kisten makreel en 232 kisten diversen. toen alle kanten opgestoven. Een enkeling is naar de noordelijke Noordzee vertrok ken om daar te proberen wat grote ma kreel te vangen. Dit is voor de schepen een hele opgave, omdat men veelal niet kan beschikken over een sonar-apparatuur. Bovendien schijnen de schepen die wel in het bezit zijn van een sonar-installatie de makreel, die vast op de grond ligt, niet kan opmerken. Alleen bij het aanbreken van het daglicht komen de makrelen iets van de grond en dan zijn ze wel waarneem baar. De ringnetvissers die vanuit Noor wegen opereren, hebben de fijnste appara tuur en zien ze wel. Wanneer men nu aan boord van de Nederlandse vaartuigen een ringnetvisser zijn netten uit ziet stomen, probeert men eerst nog even een trekje te doen, meestal met goed resultaat. De ring- netter kan dan zijn net wel weer binnenha len, omdat de school makreel doordat er een grondnet doorheen gehaald is totaal uit elkaar gestoven is. Maar daarom niet getreurd. Het is wel een nare zaak dat een ander de vis voor je op sporen moet. Maar misschien is er op dit gebied nog iets voor de grote hektrawlers uit te dokteren. WEER ANDERE SCHEPEN, DIE MIN DER, laten we maar zeggen, brutaal zijn hebben hun steven zuidwaarts gewend en zijn nu in het zuidwesten van Ierland naar kleine makreel aan het vissen, met maar heel weinig resultaat. De aanvoer van ha ring, gefileerd en ook in hele vis, gaat gewoon door. Naast de import vanuit Scandinavië, zijn er deze week een tweetal kustvaartuigen met een lading haring van uit Canada hier binnengelopen, die in de diverse koelhuizen zijn opgeslagen. Ook zijn er enkele partijen in transito doorge stuurd naar België en Frankrijk. Prijzen in guldens; per 1 kg: tarbot 19,34-16,95; grote tong 15,11-14,60; groot- middeltong 13,08-12,36; kleinmiddel tong 11,99-11,41; tong één 10,61-10,45; tong twee 7,83-7,46. Velsen heeft er sinds vrijdagavond een uitgaangsgelegenheid bij: een vrouwenca fé. In het Buurthuis De Brulboei aan de IJmuidense Kanaalstraat wordt de grote bovenzaal voortaan elke vrijdagavond be schikbaar gehouden als ontmoetingsruim te vooruitsluitend damespubliek. Yvonne Molhoek, een van de 12 initiatiefneem sters, gaf om negen uur het openings sein met een korte speech waarin ze het hoe en waarom van het vrouwencafé belichtte. Het Vrouwencafé Velsen is bedoeld als ontmoetingsplaats; vrouwen krijgen er de kans zichzelf te zijn. Yvonne Molhoek noemde dit zinvol „omdat vrouwen in grotere gezelschappen en onder mannen- publiek vaak niet de kans krijgen hun eigen zegje te doen, hun eigen standpunt te bepalen”. Een vrouwencafé kan het middel zijn om de actualiteit eindelijk eens uit de specifiek vrouwelijke gezichts hoek te benaderen en door te praten. De ruimte die in De Brulboei voor het vrouwencafé gereserveerd is ademt een huiselijk sfeertje dat de bezoeksters een gevoel van geborgenheid en veiligheid zal moeten geven. Yvonne Molhoek noemde dit een voorwaarde om als pleisterplaats te kunnen fungeren. De openingsspeech eindigde met voorle zing van een gedicht uit het boek „De Langste Adem” waarin de schrijf ster Do- rothee Solle de man afschildert als een emotioneel verminkt wezen, seksueel af gestompt en volkomen beheerst door pres tatiedrang. De vrouw moet zich daar uit alle macht tegen teweer stellen, aldus het gedicht. Op de openingsavond van het Vrouwencafé Velsen was een optreden van het „Prettig Gestoord Vrouwenkoor" uit Amsterdam een programmapunt dat veel publiek trok. De bovenzaal van De Brulboei was echter al kort na acht uur goed bezet. Per 40 kg: steenbolk 39; bot 34-20; poon tjes 39-32; krab 36-30; rode poon twee 100- 87; tarbot 526-180; griet 275-124; kabel jauw één 216-198; kabeljauw twee 234- 180; kabeljauw drie 188-160; kabeljauw vier 172-160; kabeljauw vijf 108-46; schel vis één 192; schelvis twee 228; schelvis drie 196-156; schelvis vier 120-96; schol één 128-104; schol twee 134-92; schol drie 108- 76; schol vier 88-59; wijting drie 75-46; makreel twee 39-21,60; schar 57-24; tong schar 120-104. I Yi (Van een medewerker) HET WAS DEZE WEEK WEER EENS een week van vele tegenstellingen. Aan de maandagmarkt kwam het weer eens voor dat er bijna 700 bakken met wijting en kleine gul onverkocht in de hallen achter moesten blijven. Hierbij moet worden op gemerkt, dat deze vis maar net aan de gestelde minimum maat voldeed en dat de kwaliteit nu niet bepaald eerste klas was, maar het is en blijft een betreurenswaardi- ge zaak dat dit voor kan komen. Door de wat teruglopende scholvangsten liep de verkoop van de platvis dan ook op wieltjes en werd alles vast en vlot opgenomen. Aan de dinsdagmarkt was dit goed merkbaar, want een van de kotters die blijkbaar geen kans had gezien om aan de maandagmarkt zijn vangsten te lossen, bleef dan ook prompt liggen voor dinsdag. De opbrengst van deze vis was beslist niet lager dan aan de maandagmarkt en kon dan ook als een welkome aanvulling door de handel wor den opgenomen. Voor een tweede overblij ver was dit alles niet zo •nstig, want deze vis had niet weinig te ujden gehad van deze extra overligdag, waardoor de prijs vorming voor dit schip wel erg aan de lage kant kwam, waardoor de besomming sterk tegenviel. AAN DE WOENSDAG- EN DONDER- DAGMARKT was er van aanvoer zo goed als geen sprake. Aan de woensdagmarkt slechts twee kustvaartuigen en aan de don- derdagmarkt zes vaartuigen, waaronder nog twee kotters uit Goederede, die nog wat leven in de brouwerij brachten. Door deze toch wel zeer geringe aanvoer stegen de prijzen van het aangebodene tot in de sterren en was ieders verwachting op de vrijdagmarkt gericht. Maar ook dit viel bitter tegen. Er was wel van alles wat te koop, maar net niet genoeg om redelijke aanbiedingen te doen. Al heel vroeg vrij dagmorgen zag men de exporteurs hun biezen pakken omdat er toch geen kans was om een behoorlijke lading bij elkaar te krijgen. Men heeft zich dan ook weer eens in hoofdzaak op de buitenhavens moeten richten om te zien of daar nog iets van hun gading te vinden zou zijn. Wat niet kostenbesparend werkt. VAN DE GROTE HARINGSCHEPEN, die vorige week maandag in groten getale naar de westkant van Ierland zijn vertrok ken is maar weinig goeds vernomen. Van de schepen die het eerst ter plaatse waren is vernomen dat zij nog wel wat haring hebben kunnen vangen. De koek was ech ter heel gauw op. Men heeft het tot aan het eind van de vorige week volgehouden en is voor invalide autorijder Deze extra faciliteiten vloeien voort uit nieuwe wettelijke regelingen die op 1 september van kracht zijn geworden. De maatregelen beogen de gehandicapte weggebruiker meer mogelijkheden te geven in het verkeer. Daarbij is het creëren van aparte parkeerplaatsen van groot belang. Deze plekken die zorgvuldig zijn uitge kozen, zijn herkenbaar aan een vierkant blauw bord met het opschrift „Parkeer plaats invaliden algemeen”. Die borden zullen verschijnen aan de Lange Nieuwstraat nabij Vroom en Drees- mann, voor het kantoor van de IJmuider Courant en de vestiging van de Nuts spaarbank. Voorts aan de oost- en west zijde van het Marktplein, aan beide kan ten van het hoofdpostkantoor, op enkele plaatsen in de Kennemerlaan, naast het PEN-huisje op het Zeewijkplein, aan de zuidzijde van de IJmuider Slag en op drie verschillende plaatsen in- Santpoort te weten nabij de Hagelingerweg, de Hoofdstraat en de Bloemendaalsestraat- weg. Ook worden parkeerhavens voor invalide autobestuurders vrijgehouden langs de Wijkerstraatweg in Velsen- Noord. Gebruikers van deze voorzieningen moeten een zogenoemde invalidenpar- keerkaart op een zichtbare wijze in de auto aanbrengen. Op deze manier wordt voorkomen dat misbruik wordt gemaakt van deze bijzonder parkeerplaatsen. De ervaring uit het verleden heeft na melijk geleerd dat de gereserveerde ruimte voor gehandicapte autorijders op de Seinpostweg in IJmuiden ook door andere automobilisten werden gebruikt. Ondanks de borden zette menige valide autorijder op die plekken zijn voertuig neer. Het gemeentebestuur onderkende dat deze voorziening niet meer voldeed en heeft inmiddels besloten met de invoe- Het nieuwe verkeersbord waarmee de speciale parkeerruimtes worden aangeduid. ring van de nieuwe wetgeving de plaat sen voor invaliden nabij de Seinpostweg af te schaffen. Voor de speciale parkeerkaart komen alle lichamelijk gehandicapten in aan merking die zelf over een auto of een aangepast voertuig beschikken. Men wordt als invalide beschouwd als men zonder hulp redelijkerwijs niet meer dan honderd meter kan lopen. Voor invaliden die voor hun vervoer op anderen zijn aangewezen, geldt als norm dat ze zich niet zonder hulp kunnen verplaatsen, ter wijl ze ook geen gebruik maken van een duwwagen. De aanvraag voor deze kaart wordt beoordeeld door de GGD. Deze dienst brengt een medisch advies uit waarna het college van B. en W. besluit over het verzoek. Behalve voor het gebruik van die stal- lingsruimtes biedt de parkeerkaart meer voorrechten. De bezitters ervan mogen hun auto overal in Nederland parkeren op wegen waar een algemeen parkeer verbod geldt. Dat privilege is echter wel interieurspecialisten M lent 23, Alkmaar. Tel. 072-120844 Lid van de Nederlandse Vereniging van Interieurspecialisten I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5