De architektuur van de dierentuin I Jordaanf estival GELD VOOR DE KINKERBUURT Tubantia Ir I L P D Ki I L I Sw Wil i Mr 1 L' m Ml 'n r P W N /tf.i 1MS I i w t I I I 1 li BB I w 1 9 g in' i as tex r 18 J Wl 7 - w 1 tl 1 11 1 - M *7* t'j 4 Beren in burchten, kamelen in tenten, steenbokken in berghut ten, wilde zwijnen in gewelven, herten in Zwitserse chalets, uilen in kunstmatige ruïnes, struisvo gels in moskeeën en olifanten in tempels, ijsberen tussen namaak- schotsen,Als de mens een dier in een dierentuin wil zetten moet dat beest ook in ’n hok. Uit orde, uit zelfbehoud van de mens ómdat loslopende tijgers wat las tig zijn, uit praktisch oogpunt om dat je nou eenmaal niet de natuur met z’n holen en gaten ter be schikking hebt, uit utiliteitsover- wegingen, omdat je het schepsel dan beter kunt tonen, uit een soort logica, omdat de mens nou een maal ook in hokkies leeft. Egyptenaren t T 41 b I i X-x. 1 i ■1 MLik* 'I ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL Beren in burchten en olifanten in tempels Het zeehondenperk 3 ■r>. Het Nylgau-perk I ■r Hangslot [1 55 x?u i'i- ten, gewonden om wiel, frame en aan de andere kant brugleuningen of -spijlen, bo men, lantaarnpalen en dergelijke. Waar dat nu weer toe kan leiden toont de foto. PTT-mensen in de Mamixstraat werden geconfronteerd met deze situatie: ze moes ten hier aan het werk maar konden niet om de paal-verankerde tweewielers heen. Nu zijn PTT-ers er niet de mensen naar kabels door te knippen, tenslotte leggen ze juist kabels neer, trekken ze door en zo, dus kozen ze voor de meest voor de hand liggende, pardon hangende oplossing: om hoog met de fiets. Zodat men met recht van een hangslot kan spreken. van atle Muziektent: op de Lindengracht, na bij 2e Goudbloemdwarsstraat en le Lindendwarsstraat, op zaterdagen en zondagen om acht uur, Met zaterdag de tiende: Truce Speyck, tanta Na en Henk van Mokum die zingen bij de accordeons van Henk Bouwman en Coen Wyand. Zaterdag 17: carnaval- sorkest De Rinkelbom. Beide zonda gen elf en achttien: de Jozef Lam Jazzband. Het duivenhuis, pittorekse architektuur Over Artis zelf berichtten we pas nog op deze pagina: hoe uit een gebied van stads uitbreiding met plezier- en moestuinen door aankoop van gronden de dierentuin ontstond. Zo kocht Artis allerlei tuinen met prachtige namen als „Leeuwenrust”, „Ons genoegen” en „Lusthof” op voor haar dierenverblijven. Het boek beperkt zich tot een beeld van de unieke geschiedenis van de eerste 62 jaren van Artis (ontstaan in 1836), met de nadruk op de gebouwen. Met excuses aan de dieren schrijven beide studenten het toch jammer te vinden dat in de loop der tijd veel is verdwenen ook al was dat in het belang van het lot der dieren. Ze noe men Artis een „uniek cultuur-historisch monument, niet alleen vanwege de archi- tektonische waarde en het bijzondere ka rakter van de afzonderlijke gebouwen, maar vooral door het geheel van tuinen, dierenverblijven en andere gebouwen.” En ze zeggen dan het te betreuren dat de financiële middelen ontoereikend zijn om „vele waardevolle gebouwen in een pas sende staat van onderhoud te houden en zo voor de toekomst te bewaren”. In hun skriptie, die eigenlijk nog meer platenboek dan leesboek is door de vele unieke foto’s van tekeningen, schetsen en oude afbeeldingen, zeggen ze bewust geen uitspraken te doen over de morele recht vaardiging van het gevangen houden van dieren in welke vorm dan ook. „Een studie over de geschiedenis van de gebouwen van Artis kan nooit de basis vormen voor een gefundeerd oordeel hierover. De wijze im mers waarop Artis dieren houdt is er maar één van de vele mogelijke manieren.” 5 ak. Ind ive lar. aat Jtor Ve- rel- 3de ort- 3SS en fel. :ar- an- rpr. ler- •I 1e TL 250. nov. 73 950. Ifdak 5l en I wel Ifdak I. 72 450. 5 1e Iets agn. niet 900 oop. I aart, ree. ano) icht. inz., 3e- I72 bj. ev. el.: Het kwalitatief slechte woningbestand van nu moet tot de helft gereduceerd wor den. tot 3000 a 3500. Ze moeten straks volgens de plannen een bevolking van cir ca 10.000 mensen gaan herbergen, in een gemengde samenstelling van gezinnen en kleine huishoudens. Met als voorwaarde vooral: betaalbare hiyen. In de nu gepleegde nieuwbouw is dat redelijk gerealiseerd, zodat men een zeker optimisme heeft. Maar altijd blijft de kans op vertraging van de plannen, door de huurproblematiek, de parkeersituatie, de financiële exploitatie van welzijnsvoor zieningen, enzovoorts. De gemeente vindt de rijksregeling daarom wel een stap in de goede richting maar vraagt om soelaas ook voor deze problemen, én zoals hier vóór al gezegd: een fundamentele finan ciële oplossing in plaats van „interimrege- lingen”. Voor 1977 is honderd miljoen beschik baar voor zes steden en Amsterdam mag daar een kwart van hebben. B en W. stellen nu de raad voor de Kinkerbuurt deze hulp te geven en daarna zullen GS er nog over moeten adviseren. Gaat het rijk akkoord dan betekent dat een meerjarige verbintenis om in beginsel alle ‘okorten van de uitvoering van de stadsver nieuwing voor de Kinkerbuurt over te ne men. Het totale nadelige saldo over de geplande vijftien jaar is geraamd op 146 miljoen. De Kinkerbuurt, waar in dikke rappor ten een bestemmingsplan en uitwerkings- wijze van vermaak voor welgestelden en ook Jan Publiek te presenteren, (de Egyp- tenaren, de Babyloniërs zelfs begonnen er al mee 4000 jaar terug), kwam begin vorige eeuw ook de behoefte op om de kennis van de dierenwereld met de dierentuinen te bevorderen. De dierentuinen werden zo tegelijk lusthof en bron van kennis, mengsel van attractie en onderricht, waar In Amsterdam kun je je het beste voort bewegen per fiets, want dat is het enige vervoermiddel waarmee je tussen files au to’s kunt manoeuvreren, terwijl je „sluip- door” speelt en, omdat je toch vogelvrij' bent verklaard, dus ook alle onlogische rode stoplichten negeert. Zolang je het zadel warm houdt is er niks aan de hand, maar het grote probleem begint wanneer je de trouwe tweewieler ergens moet stal len. Gebleken is immers dat geen slot behalve een molensteen volgens de Am sterdamse politie veilig is voor de beoefe naars van de nationale spoty in onze hoofdstad: fietsen stelen. Kortom, vanwege alles behalve omdat het dier nou eenmaal behoefte aan dit of dat hok heeft. Vanuit de menselijke supe rioriteit zijn dan ook de meest merkwaar dige boven al aangestipte dierenverblijven ontstaan, onderdak met symbolische waarde horend bij het dier, huisjes die zijn historie of zijn land weerspiegelden. En dan waren er natuurlijk ook architekten die zich in de dierentuin konden uitleven in de stijlen van hun tijd, zodat een bonte verzameling van dierenhokken kon ont staan. ■A Op het Jordaan- festival wordt een handkarrenrace gehouden. We zijn benieuwd wat er met een auto w gebeurd zou zijn als die hier, wacht- en stopverbod negerend, zou hebben gestaan. Feestmarkt: zaterdag 10 en 17 septem ber van 19 tot 23 uur, zondag 11 en 18 september van 13 tot 23 uur. Op de ’s avonds verlichte Lindengracht tus sen Brouwersgracht en le Lindend warsstraat. Kermis: iedere dag van vier uur af op de Palmgracht, woensdag, zaterdag en zondag vanaf één uur. Café Chantant: iedere avond vanaf 18.30 uur in Gebouw De Palm. Druinbandfestival: Noorderspeeltuin zondag 11 september, start 12.45 uur met défilé. Zaterdag 17 en zondag 18: Noordermarkt, twee uur met 44 korp sen en 27 majorettepelotons. Zater dag voorafgegaan door een défilé. Hoe dierenverblijven zo de neerslag zijn geworden van de manier waarop mensen dieren willen zien, en ook van een stuk unieke architektuur kunt u tot en met 15 oktober nog zien bij de Stichting Wonen in de Leidsestraat 5. Daar is dagelijks van tien tot vijf (zaterdags van één tot vijf) een boeiende tentoonstelling te bekijken van alle bouwsels in dierentuinen en dan met name in Artis. Een expositie onder de titel „Apenkooi en Bouwkunst”, die werd opge zet door de studenten bouwkunde Ben Hasselman en Maarten Meys en Lilly Her mans en Ger van der Vlugt van „Wonen”. Beide studenten maakten bovendien een skriptie architektuurgeschiedenis over dit onderwerp die verscheen in een fraai pla tenboek, „Natura Artis Magistra”. Artis wordt in dit boek eigenlijk be schreven aan de hand van andere dieren tuinen en de historische ontwikkeling van de tuinen Nadat het al vele eeuwen ge bruikelijk was om exotische dieren bij Het lamaperk een aangenaam park met muziektent toch de sfeer van wetenschap droeg in zijn collectie opgezette én levende dieren, de bibliotheek en de studiezalen. Jordaankinderfestival: Noorder speeltuin, woensdag 14 september, van 14 tot 16.30 uur. Handkarrenconcours: vrijdag 16 sep tember, Westerstraat bij Noorder markt van acht tot tien uur, met acht tien equipes. soms kwam er een speelplek voor in de plaats. Huizen zijn dichtgetimmerd kortom het beeld van een wijk op de rand van sanering, zoals je ze in grotere steden aan kunt treffen. Hier en daar is die sane ring en daadwerkelijke herbouw al begon nen' zie je een rijtje nieuwbouwwoningen staan. Op de muren van de oude huizen staat geschilderd „nieuwbouw, maar be taalbare huren”. Waar weinig aan valt toe te voegen. In de nota’s over de Kinkerbuurt staat het een en ander over het onderzoek naar bevolkingsopbouw en woningkwaliteit. Wat het eerste betreft: de bevolking loopt terug, en het zijn met name de gezinnen met jonge kinderen die verdwijnen, terwijl de nieuwkomers merendeels jonge alleen staanden zijn. Dat heeft zijn neerslag in het pakket sociale voorzieningen gehad, verenigingen, organisaties en dergelijke verdwenen, en juist in een situatie waarin de „thuisblijvers”, zoals kinderen, huis vrouwen, bejaarden, niet-werkenden deze welzijnsorganisaties nodig hebben zijn ze er niet. De volgende stap in de cirkelgang is dan een totale sociale en ruimtelijke achteruitgang met als gevolg weer een grotere trek uit de buurt. :'W; Deze lieden beperken zich allang niet meer tot de achteloos voor het station neergemikte oud-roestkarretjes zonder slot (de witte fietsen van 1977), maar stel len er een eer in de moeilijkste sloten desnoods met betonijzerscharen door te knippen. Of als dat niet lukt dan maar hele wielen mee te nemen, want dat is ook nooit weg. Het enige verweer van de fietser is een enorme batterij stevige slo- prij- A12’ Opel f77, 2200 ’900: ‘74, a LT 750; ‘900; ‘75, 2x, 304, Ford Inruil Tel. Jordaancabaret: iedere avond in de bovenzaal van gebouw De Palm, Palmstraat 31, twee voorstellingen om acht uur en half tien. Plaatsbe- spreken bij de Cisca (naast de schouwburg) 020-229011, aan de zaal, telefonisch 020-429288, of bij de WV aan het Rokin 5 tussen tien en vier maandag tot en met zaterdag. (Telefo nisch wél inlichtingen, geen reserve ring voor het cabaret op nummer 020- 221016.) plannen werden neergelegd, waar in spraak en overleg met betrokkenen al vo lop draaide, leek de meest geschikte wijk, ook in het kader van de eisen van het rijk, om voor de financiële steunt in aanmer king te komen. Het is een negentiende- eeuwse grauwe eentonige buurt, met klei ne woningen op elkaar gepakt, drie, vier verdiepingen hoog met nog een dakkapel. Beneden vaak kleine bedrijfjes, fietsen stallingen. Eentonigheid viert de boven toon zo leert een fietstochtje door de wijk alleen de dagmarkt in de Ten Katestraat geeft fleur. Her en der zijn gaten gevallen, heeft de sloophamer zijn werk gedaan en Er was eens, zo’n vijftig jaar terug, een melkboer uit Twente, die zijn geboorte streek verruilde voor het Amsterdamse, maar zijn oude „Tuihantia”. Twente) trouw bleef door „Tubantia” op zijn melkkar te schilderen. Daardoor werd een drumband geïnspireerd om deze naam voortaan in het vaandel te schrij ven. Zodoende hebben we nu de in Am sterdamse muziekkringen bekende drumband Tubantia. Die sinds kort niet alleen in de hoofdstad maar in half Ne derland een begrip werd en dat allemaal te danken of te wijten heeft, het ligt er maar aan van welke kant je het bekijkt, aan de Amsterdamse politie. Wat gebeurde er: een surveillancewa gen van de Amsterdamse politie reed anderhalve week geleden op de Nieuwe Zijds Voorburgwal in een poging om de muzikanten tot stilstand te brengen van de verhoogde trambaan middenin de drumband. Paniek en consternatie bij de leden van de band, die onderweg waren naar een optreden in het Historisch Mu seum. De reden van dit alles was een communicatiestoornis over de vergun ning van de band. Toen men bij Tubantia uitgevloekt was, ontdekt men dat het incident veel goodwill kweekte en plezierige gevolgen had. Zoals een aanbieding uit Twente bijvoorbeeld, een uitnodiging van het dagblad Tubantia om daar een dagje heen te komen. Zondag de achttiende gaat die vrolijke visite door: dan worden de Amsterdammers ingehaald /in En schede, en begeleid door andere mu ziekkorpsen (dat is nog eens wat anders dan politiebegeleiding!) gaat men naar het Diekmannstadion. In de pauze van de voetbalwedstrijd TwenteVolendam mogen de Amsterdammers dan hun kun nen tonen en laten horen. En de Amsterdamse politie? Die heeft bij monde van hoofdcommissaris San ders zijn excuses aangeboden voor het incident en verzekerd dat van alles ge daan zal worden om dergelijke misver standen voortaan te vermijden. Kortom, alles is weer koek en ei en er worden geen valse tonen meer gehoord. jx... iv Amsterdam telt elf gebieden waar stads vernieuwingsactiviteiten worden ont plooid, die echter nauwelijks te dragen financiële tekorten met zich brengen. Het liefst zou de gemeente zien dat het rijk al deze wijken als zodanig zou erkennen en steun zou geven met een fundamentele financiële oplossing. Voorlopig is het ech ter alleen de Kinkerbuurt, die zoals dezer dagen bekend werd gemaakt door het rijk geholpen zal worden. Dat gaat in het kader van de zogenoemde „interim saldo- regeling”, de in juni afgekondigde maatre gel tot financiële steun aan stadsver nieuwingsgebieden. W' ■-< ’I i&i ‘A’ r&> W: Horecaserveerrace: zondag 11 sep tember vanaf 13 uur op de Wester straat, eerste stukje bij Prinsen gracht, en Noordermarkt. Presentatie Piet Römer. Voorafgegaan door de Course der Prominenten. if: ''A Un Y f 72, lulf- 'Olet Jtal- 100I, >llde ker- I TL J50; reo; met uto, )5O; !TS O; 2 fige oen kier 550; en lak, 500; )50; MW jwe :’70, 70, ane 72, r50; Ider Mini len, 71, 71, der, :ord 72, 450 i en 73, 128 ipia irts. Zoals vorige week beloofd hier het programma van het Jordaanfestival dat gisteren begonnen is en de negentiende eindigt. aan ntle, rce- ood, 74, /oe- 72, erg laat ooie met ooie •urs, rek- zlen I en rt In leis, stln- bj. itaat 1 en yota aed, :uto, zeer 72, I -ord *lnlg ”5 Oud en nieuw tegenover elkaar in de Kinkerbuurt 2 i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9