MENINGEN OVER POLITIEOPTREDEN VERDEELD k V doorzocht Scherpe kritiek op adviesorganen van regering IJmuider Courant Duurder grondwater17.100 arbeidsplaatsen in gevaar a o FERRIER IN NEDERLAND 1 Epidemie van cholera in Midden-Oosten Vanmorgen drie treinen Over twee jaar: datanet klaar het woord is aan... Stunt aantal pagina's vandaag: 20 van Vilas devies en zoon bv i I I I Ook geval in Duitsland Enquête Kamers van Koophandel: Politiek en politie Zonnige perioden agenda pagina 4 19,3 km haasje-over Directeur-generaal PTT KOOIJMAN SANITAIR B.V. Jongetje vindt pink i ii (ADVERTENTIE) JUWELEN Ambrose Bierce: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN SM I I y I I I I I I I I I I I makers van exkiusieve keukens I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ■I I I I I I I I I I I I I I I Drente bezighoudt. In Assen en Bovensmilde praat de Nederland se bevolking over de resultaten en over eventuele gevolgen van de zoekactie. DEN HAAG (ANP). De scha de die bij de zoekactie naar wa pens in de Molukse wijken van Assen en Bovensmilde is aange richt wordt vergoed door Justitie. Volgens voorlichtster mevrouw Toos Faber van het ministerie hadden de zoekploegen schade formulieren bij zich die ter plekke werden ingevuld. „En mocht er meer beschadigd zijn dan kan iedereen naar de politie stappen,” aldus mevrouw Faber. Maar het is niet zo zeer de mate riële schade die de gemoederen in AUSTIN PARTS TOT FIAT PARTS TOT -50% Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws.. 4,5,6,7 Kunst11 Radio en televisie, strips.. 9 Beurs12 Sport13 tm. 19 Toerisme10 II V 1 I SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Ij w' - Umuider Courant MAANDAG 12 SEPTEMBER 1977 Soekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 67e jaargang no 265 m j Schade zoekactie wordt vergoed ■- W Assen. Militairen in dekking van legerauto’s tijdens de zoekactie in de Molukse wijk van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) F iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin i l Inkoop Verkoop ARNHEM. (ANP). Als de Eerste Kamer akkoord gaat met de nieuwe Grondwater wet zullen in Gelderland ruim 17.000 arbeidsplaatsen op het spel komen te staan. Het dit voorjaar door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp voorziet er onder meer in dat bedrijven die zelf grondwater oppompen er even veel voor moeten gaan betalen als voor leidingwater. daar aan dat het Landelijk Actiecomité Zuid-Molukken, waarvan hij bestuurslid is, binnenkort een brochure zal uitgeven over de situatie waarin de Zuidmolukkers in Nederland verkeren. Over de inhoud ervan wilde hij nog niets zeggen. Vanaf het moment dat ze hun huizen weer uit mochten, betogen de Zuidmoluk- se leiders in Assen dat de wapenzoekactie onnodige schade heeft toegebracht aan de Terwijl 26 man van de mobiele eenheid, gewapend met op scherp staande karabij nen, het perron bewaakten, doorzochten 17 rechercheurs uit Amersfoort en van de spoorwegen de treinen. In totaal tien In disch uitziende jongeren zijn uit de treinen gehaald en gefouilleerd. 3de sportpagina: Niki Lauda: nog één punt nodig voor wereldkampioenschap in for mule 1. 4de sportpagina: Nog twee ploegen zonder punt verlies in HVB 5de sportpagina: EDO bleef aan de leiding in de hoofdklasse 6de sportpagina: Softbalsters van DSS kan titel nauwelijks nog ontgaan; ploeg is afhankelijk van protestzaken 7de sportpagina: Tweede zege voor hockeyers Bloemendaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur 'zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Uit een enquête van de stichting Samen werkende Kamers van Koophandel in Gel derland is gebleken dat 103 bedrijven vre zen door het duurdere grondwater zö in de „financiële problemen te komen dat hun totale bestaan in gevaar komt. Bij die ondernemingen werken 17.100 personeels leden. Acht Belgische jongens hebben een nieuw wereldrecord gevestigd: haasje-overspringen. Het achttal, wonend in Erembodegem, nabij Aalst, legde gistermiddag haasje- overspringend precies 19,3 kilome ter af. Het record stond op 15,3 kilometer. Castrol GTX p. Itr Alle auto uitlaten tot Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) ROTTERDAM (ANP). De eerste fase van een Nederlands datanet moet in okto ber 1979 operationeel zijn. Een datanet is een computerinfonnatiesysteem. De di- recteur-generaal van de PTT, drs. P. N. Leenman, heeft dit vandaag verklaard tijdens de opening van een congres van communicatie-ingenieurs over lokale net ten in Rotterdam. De heer Leenman vertelde dat grote instellingen in ons land zelf plannen ont wikkeld hadden om een datanet te begin nen, omdat men de beschikbare voor zieningen onvoldoende vond. De PTT heeft toen de betrokkenen gevraagd of men een door de PTT te exploiteren lande lijk openbaar datanet zou willen gebrui-' ken. Hiervoor bestond grote belangstel ling. In eerste instantie zal het net door een klein aantal grootgebruikers gebruikt worden. In de tweede fase kunnen ook de eigen PTT-gelddiensten voordeel van het systeem hebben. turfmarkt 6 haarlem tel (023)31 36 45 STUTTGART, BEIROET (DPA, Reu ter, AFP). De cbolera-epidemie in het Midden-Oosten heeft vermoedelijk een eerste slachtoffer in West-Duitsland ge maakt. Het ministerie van Sociale Zaken in Stuttgart deelde gisteren mee dat in Reutlingen, Baden-Württemberg, cholera is geconstateerd bij een chauffeur, die in augustus in Irak is geweest en via Turkije naar huis is gereden. In het Midden-Oosten schijnt Syrië het ergst getroffen te zijn. Naar in Damascus -40% ƒ2.99 -30% 5 Een immigrant is een onnozel persoon, die denkt dat het ene land beter is dan het andere. Het tempo van de wetgeving wordt door de adviesorganen aanzienlijk vertraagd, vindt Van Thijn. „Een van de grote proble men van het kabinet-Den-Uyl is geweest, dat het het tempo van wetgeving niet zelf heeft kunnen bepalen”, zei de PvdA-leider. i Elf bedrijven vrezen 360 arbeidsplaatsen te moeten opheffen, doordat zij gedwon gen zullen zijn afdelingen waar grondwa ter wordt gebruikt te sluiten. Ongeveer 110 bedrijven lieten weten interne maatrege len te zullen nemen of minder grondwater te zullen gebruiken. De nodige investerin gen hiervoor zijn echter niet voor alle ondernemingen haalbaar. Bijna vijftig Gelderse bedrijven menen in staat te zijn de hogere kosten in de prijzen door te berekenen zonder verdere gevolgen voor het bedrijf. Hieronder be vinden zich echter 36 zuivelondernemin gen, die de verhoogde kosten in mindering zullen brengen op de melkopbrengst van de boeren. Die opbrengst zal naar schat ting met vijf procent dalen, aldus de enquête. Van nature is in Gelderland ruimschoots goed grondwater aanwezig. Voor vele on dernemingen in bepaalde bedrijfstakken (zoals de papierindustrie) was en is die aanwezigheid de belangrijkste vestigings plaatsfactor. De SKG, die de Eerste Ka mer met klem verzoekt het huidige wets ontwerp niet goed te keuren, wijst erop dat nog is aangetoond dat in Gelderland het evenwicht verstoord zou zijn tussen toe voeging en onttrekking van grondwater. 4T (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. Volgens PvdA-frac- tieleider Van Thijn zijn de adviesorganen van de regering voor een aanzienlijk deel verantwoordelijk voor de achterstand die het parlement steeds oploopt. Er moet daarom op radicale wijze paal en perk gesteld worden aan het functioneren en de samenstelling van deze adviesorganen. Weer is een hoofdstuk van de tragedie „Zuid-Molukkers in Nederland” afgeslo ten en opnieuw moet worden geconsta teerd, dat de verhouding tussen deze volksgroep en de Nederlandse overheid slechter is geworden. Het hoofdstuk sloot met de zoekaeties naar wapens in Assen en Boven-Smilde. Eigenlijk vond iedereen wel dat zoiets eindelijk eens moest gebeu ren, maar het resultaat heeft in meer dan een opzicht schromelijk teleurgesteld. Ten eerste werden er maar heel weinig wapens gevonden en ten tweede schrikt men als burger in een rechtsstaat wel danig van de manier waarop de politie in deze situatie tekeer is gegaan. Misschien hangen die twee dingen wel samen. Het strategisch plan van de politie leek gebaseerd te zijn op het uitroeien van een roversnest of een vijandelijke stelling in oorlogstijd. Het doorzoeken van een woonwijk is echter heel wat anders. De zoekactie was zó groots opgezet, dat de voorbereidingen te veel tijd kostten en met te veel kabaal gepaard gingen. Eventuele wapenbezitters kregen volop de tijd om hun schiettuig te verdonkeremanen, ter wijl de politie zich bezig hield met het stukrijden van plantsoenen en het schieten op dakpannen. Gebukt rondrennen met het pistool in de hand, op ramen en deuren schieten vanachter pantservoertuigen, het leek allemaal net een beetje overtrokken en ondoelmatig, als men tenminste uitgaat van de veronderstelling dat het opsporen van klein wapentuig huis aan huis moet gebeuren in hoekjes en gaatjes van nor maal bewoonde woningen. Onwillekeurig denkt men dan, dat ook onze politiemen sen in hun vrije uren te veel naar televi sieseries kijken Hoe bombastischer zo’n massale inval, hoe minder resultaat. Intimidatie door machtsvertoon en vernielingen kan mis schien zijn nut hebben als men een ver sterkte stelling wil veroveren, maar het ging er hier in de eerste plaats om de wijken van wapens te zuiveren en dat is doodeenvoudig mislukt. Dat er een grote irritatie is gewekt vooral bij de vele goed willende en onschuldige Molukse families, is een ernstige stap terug. Moedwillige vernielingen van tuintjes en ander privé- bezit hadden bij een wat subtieler optre den best vermeden kunnen worden. Minis ter De Gaay Fortman neemt weliswaar de verantwoordelijkheid voor dit alles, maar zal wellicht bij het aanschouwen van de manier waarop de politiemacht te werk- ging, hebben bedacht dat zoiets weinig goeds beloofde, noch voor de beoogde ont wapening, noch voor de verbetering van de verhoudingen. verluidde, waren 2.000 gevallen geregi streerd met 61 sterfgevallen in twee we ken. In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn de afgelopen twee dagen 38 nieuwe geval len vastgesteld. Ook in Libanon breidt de epidemie zich uit. Het ministerie van Gezondheid in Tehe ran heeft gisteren ontkend, dat zich ook in Iran gevallen van cholera hebben voorge daan. Gisteravond laat maakte de Saoedi-Ara- bische overheid bekend dat zich in de streek ten noorden van Mekka „enkele geïsoleerde gevallen” hadden voorgedaan. verborgen gebleven, vooral in Boven smilde.” „De wapenzoekactie van de Nederland se justitie neigt naar terreur.” Dat is de mening van de Groningense hoogleraar H. Baudet (Economische geschiedenis). Prof. Baudet zei dit gisteravond op een De meningen over de resultaten van de persconferentie in Assen. Hij kondigde actie afgelopen zaterdag zijn verdeeld. Hoofofficier van Justitie in Assen, mr. J. Muntendam, zegt dat hij ervan overtuigd is dat er meer wapens verborgen zijn en dat niet alles gevonden is. Burgemeester J. W. Mastman van Assen: „De politieofficie ren zijn zeer tevreden. De resultaten zijn de hoogste die tot nu toe zijn behaald.” Een onofficiële woordvoerder van de rijkspoli tie daarentegen: „Er is waarschijnlijk veel Gistermiddag heeft een jongetje op de hoek van een straat in Arn hem een pink gevonden. Hij bracht het lichaamsdeel verpakt in een plastic zakje naar het poli tiebureau. De politie bracht het zakje met de pink naar het ge meenteziekenhuis. Vandaag had zich nog niemand gemeld om de vinger op te eisen. AMERSFOORT. De politie van Amersfoort heeft vanmorgen drie treinen met de bestemmingen Zwolle, Groningen en Leeuwarden uitgekamd op zoek naar gewapende Zuidmolukkers. Volgens hoofdinspecteur Nieland waren er be paalde aanwijzingen, dat er met een van de treinen naar het Noorden die tussen half tien en kwart voor tien op het Amers foort se station stopten, iets zou gaan ge beuren. Gedacht werd aan een mogelijke derde kaping door Molukkers. Of er spra ke was van een telefonische of een schrif telijke tip wilde de hoefdinspecteur niet zeggen. Van Thijn betoogde dit zaterdag op een studieconferentie over het beginselpro gram van zijn partij in Utrecht. verhouding tussen Nederlanders en Mo lukkers in Drente. „Het gaat niet om de actie zelf, maar om de manier waarop die gevoerd is,” zegt wijkraadslid J. Corneille. De huizen zijn beschadigd: kogelgaten in de muren en ramen, wasmachines en koel kasten liggen omver. De vloerbedekking is hier en daar losgescheurd. Hoewel elders in de Zuidmolukse wijk nauwelijks een spoor van schade te zien is, geven deze huizen volgens de wijkraad aan hoe zwaar het politiegeweld de wijk heeft overspoeld. Corneille: „Toen mijn eigen huis door zocht werd, heb ik zelfs gezien dat poli tiemannen en marechaussees op elkaar schoten. De drie agenten die mijn woning uitpluisden gingen in de achtertuin zoe ken. Onmiddellijk werden ze beschoten van over de heg. Ze waren snel weer binnen,” besloot hij. Hoofdinspecteur K. J. Doombosch van de gemeentepolitie bestrijdt dat. Politie en marechaussee hebben nooit gericht op el kaar geschoten, zegt hij. „Er is wel veel geschoten, maar altijd hoog. Het was pre ventief vuur, waarbij wij steeds voor ogen hadden dat er vrouwen en kinderen in de huizen zaten”. Over de schade in de Dings- pelstraat zegt hij: „Er waren drie huizen waaruit flink geschoten werd en dat heeft de ^ctie flink vertraagd.” (Zie verder pagina 2) Guillermo Vilas zorgde op Forest Hills voor een stunt door Jimmy Connors te vers laan. Op de 3e sportpagina staat hoe hij dit klaar speelde. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: "sramfj - - ■-* ■- "-A Vandaag in onze bijlage Sportief: 1ste pagina: Danny Lensen geoorde eerste doelpunten in competitie voor Haarlem Anti-voetbal van Ajax tegen Ro- da JC 2de pagina: Telstar na zeven nederlagen puntloos onderaan. Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Overwe gend matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen van 12 graden vlak aan zee tot 5 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 17 graden. Een telefoontje naar zijn familie in Oegstgeest was de eerste „officiële daad, van de Surinaamse president dr. Johan Ferrier, nadat hij vanochtend vroeg op Schiphol arriveerde. De president kwam naar Nederland voor zijn eerste officiële staatsbèzoek, dat woensdagmorgen be gint. Onze verslaggever Udo J. Buys bracht het weekeinde in Suriname door en vloog met dr. Ferrier terug naar Neder land. Over zijn ervaringen vertelt hij in zijn GASTENHOEK. Op de foto naast de president hostess Rila Schultz van Suri nam Airways.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1