Staten akkoord met aankoop duin tussen éO I j- Crown de elektrische krachtpatser in uw magazijn. Ambtenaar- raadsleden iniet langer i bevoorrecht e dinsdag Commissie voor volksgezondheid VOOR TWAALF MILJOEN GULDEN Inbrekers zochten buit in kleuterscholen ■Ml ■u 10 19 7 7 SEPTEMBER 1 3 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Sta ten van Noord-Holland zijn maan dag akkoord gegaan met de aan koop van een stuk duinterrein tus sen de Zeeweg en de spoorlijn Haarlem-Zandvoort voor een be drag van twaalf miljoen gulden. Het stuk duin krijgt zoals gemeld zowel een functie voor de drink watervoorziening (infiltratie) als voor de recreatie. .Er zullen fiets en wandelpaden door worden aangelegd. IR geveke Provinciale subsidie voor informatie over (Van een onzer verslaggevers) baarmoederhalskanker (Van een onzer verslaggevers) Johan Ferrier is de president van het volk HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag akkoord ge gaan met een subsidieverlening aan ge meenten voor voorlichting over baarmoe derhalskanker. Maximaal zal een bedrag van 200.000 beschikbaar worden gesteld. De woordvoerders van de verschillende politieke fracties waren zonder uitzonde ring zeer ingenomen met het bevolkings onderzoek op baarmoederhalskanker, zo als men dat wil opzetten. Zij pleitte er voor, dat de gemeenten financieel een gesloten front zouden ma ken. Dat zou de kosten van het onderzoek Op een vraag van het CDA-Statenlid De Kam, of wellicht ook zeer actieve kruisver enigingen voor een subsidie in aanmer king zouden kunnen komen, antwoordde de gedeputeerde dat de kruisverenigingen al een subsidie ontvingen. De bijdrage in voorlichtingskosten was daarbij inbegre pen. De heer De Vrieze was overigens van mening dat een landelijke voorlichtingsac- tie het bevolkingsonderzoek op baarmoe derhalskanker zou moeten begeleiden. Gedeputeerde De Vrieze was van me ning dat het bevolkingsonderzoek eigen lijk in het ziekenfondspakket zou moeten zijn opgenomen. Hij wees er op dat er een langzame verschuiving in de opvattingen van de ziekenfondsen was waar te nemen wat dat betreft, en onderstreepte het be lang dat men zou blijven benadrukken, dat het ziekenfonds zou moeten bijdragen in de kosten van het onderzoek. Daarom moest een ander terrein worden aangekocht. De heer Andriessen te Over- veen was bereid zijn terrein aan de provin cie te verkopen. Het was het laatste grote stuk duingebied, dat nog niet in handen was van de overheid of instellingen voor natuurbescherming. Een deel van het ter rein, grenzend aan het gebied van Midden duin zal door de provincie in erfpacht worden uitgegeven. Dit terreingedeelte (85 hectare) is van grote waarde voor het natuurbehoud en leent zich niet voor infil tratie. Het totale aangekochte terrein is bijna 350 hectare groot en worden be grensd door het circuit van Zandvoort, de Zeeweg, het landgoed Middenduin (van staatsbosbeheer) en de spoorlijn. als beschermd natuurgebied. De infiltratie van drinkwater was daarmee in strijd. stof- stof. 1973 boot =<+S 19, Mevrouw Van den Bergh vroeg nog ex tra aandacht voor de gastarbeidersvrou- wen. Met een zorgvuldige en taktvolle be nadering en een bijzondere aanpak met het oog op de totaal andere cultuur-achter- grond van deze vrouwen, zou men ook hen bij het onderzoek kunnen betrekken. nog kunnen drukken. Zij vond, dat een persoonlijke bijdrage van twintig gulden eigenlijk te hoog was. Voor veel mensen zal dat wellicht toch een beletsel zijn om mee te doen, zo meende zij. De persoonlij ke bijdrage zou eerder in de buurt van de vijf gulden moeten liggen. DE TWEE DOCHTERS van het echt paar Ferrier, Joan en Kathleen, studeren in Nederland. De eerste paedagogiek, de tweede Spaans. Gisteren trof hij ze in zijn huis in Oegsgeest, zijn pied a terre in Nederland. „Het is een gewoon tussen- huis”, lacht de president, „als ik als gou verneur was weggegaan was ik er gaan wonen. Dan was ik een paar jaar uit het land gegaaji, want het past niet om je opvolger op z’n vingers te kijken”. „Dat ligt nu anders, nu blijf ik in Suriname als ik als president aftreed. Dat is volgend jaar, dat is de afspraak. Eind oktober is er het nieuwe parlement en moet er een presi dent worden gekozen. Ik heb in Paramari bo een stuk grond kunnen krijgen en daar ga ik ouwen”. De statenbeslissing is van groot belang voor wandelaars en fietsliefhebbers in Zuid-Kennemerland. In combinatie met de fietsverbinding over het Visserspad kan nu een netwerk van fietspaden door de duinen worden aangelegd. Fietsers zullen in de nabije toekomst door de vrije natuur, ongehinderd door benzinewalmen, van Haarlem naar Zandvoort kunnen fietsen. Het PSP-Statenlid Bakker was van me ning, dat oudere vrouwen en publieke vrouwen bij non-respons op de oproep om aan het onderzoek ’mee te doen, extra aandacht zouden moeten krijgen. „Er zijn mensen, die allergisch zijn voor formulie ren. Laat men proberen deze categorie vrouwen toch nog bij het onderzoek te betrekken, door een persoonlijk bezoek, waarbij het belang van het onderzoek juist voor hun categorie zou kunnen worden onderstreept”. De heer De Kam wees even eens op dat aspect: „Juist bij prostituees en vrouwen die met verschillende partners omgang hebben is het risico van baarmoe derhalskanker erg groot”. De heer De Kam wees op het belang van een goede voorlichting. Ook mevrouw Hamm (VVD) onderstreepte het belang van een goede voorlichting, die naar haar mening vooral taktvol zou moeten zijn. HEEMSKERK. De Heemskerkse raadscommissie voor de volksgezondheid vergadert donderdagavond 15 september van acht uur af in het openbaar in het gemeentehuis. Op de agenda staat onder meer bespre king van het ambulancevervoer en de ROGK-bestuursmodellen. Voorts wordt informatie verstrekt over actuele zaken. „IK VIND HAAR GEWELDIG, haar kennis ook. Er is geen terrein, geen onderdeel van het Surinaamse leven waar ze niet met kennis van zaken over kan praten. Ze beleeft alles met ons, wat ons beroert en ontroert”. Een lofzang over KONINGIN JULIANA, die ik gisterennacht optekende uit de mond van de eerste president van de republiek Suriname, dr. JOHAN FER RIER. En als de vorstin woensdagmorgen op het Centraal Station in Amsterdam de president en diens vrouw aan het begin van het driedaagse staatsbezoek begroet, drukt ze niet alleen de hand van een speciale gast, maar gelijk die van een trouwe vriend. met zijn vinger naar mijn notitieblok wan neer hij een uitspraak wil wijzigen of aan vullen. DE JONGE FERRIER legde in een re- cordtempo examens af, bracht het al gauw tot hoofdonderwijzer, behaalde extra ak tes en toog naar Nederland om paedago- gie, letteren en wijsbegeerte te studeren. Ook door die studies ploegde hij heen met grote voortvarendheid alsof hij doorlo pend de laatste trein moest halen. Juni 1950 deed hij zin doctoraalen dat zelfde jaar promoveerde Ferrier op een proef schrift dat de Surinaamse samenleving als sociaal-paedagogische opgave tot onder werp had. DAARVOOR AL had hij zitting in de Staten van Suriname. In 1955 werd hij voor drie jaar ministerp president en mi nister van Algemene en Binnenlandse Za ken. En vervolgens raadsadviseur van het toenmalige ministerie van O.K. en W. DE NU %/tJARIGE Ferrier wordt door zijn (om en nabij de 400.000) „onderdanen” op handen gedragen. Klein, beweeglijk, en vooral vriendelijk, kent hij de meesten ook wel. Bij aankomst op het vliegveld Zander ij bij Paramaribo zondagmiddag, voor zijn vertrek naar Nederland, baant hij zich handenschuddend door de menigte. En in de ontvangsthal krijgen ook de mensen van de bewakingsienst een ferme hand druk. Later in het vliegtuig herhaalt zich hetzelfde, drukt hij de handen van de mensen die in, zijn buurt zitten en wenst iedereen persoonlijk een goede reis. EN DAT HANDENSCHUDDEN her haalt zich uitbundig na aankomst op Schiphol. De Surinam Airways-machine maakt zich op dat moment klaar voor de retourvlucht naar Paramaribo en op weg naar de VIP-kamer passeert de president een tiental landgenoten. En tot verbazing van zijn afhalers, vice-premier DE GAAY FORTMAN en grootmeester JAN BA RON VAN LYNDEN, maakt hij zich steeds weer los uit het gezelschap en wenst ieder van zijn landgenoten persoonlijk een zeer goede reis en tot ziens. „POPULAIR? Ik weet niet wat populair is. Ik heb veel vrienden, veel leerlingen”, zegt hij. „Ik voel me als een president van het volk. Ik ben van hen. Dat weten ze ook, want ze durven met mij over alles te pra ten. Komen ook heel vaak met persoonlij ke problemen. M’n vrouw Edmé wil dat ook, soms moet ik haar zeils remmen. Ze heeft ook de neiging veel hooi op haar vork te nemen”. DAN WIL HIJ gaan schrijven. „Ik heb ’n grote verzameling Surinaamse volksver halen, die heb ik opgetekend uit de volks mond. Er is al eens een boekje van ver schenen. Ik wil aan een nieuwe uitgave gaan werken. Een een boek over m’n leven kan ook wel te voorschijn komen. Dus ik heb nog een helemboel te doen”, zegt hij. EN DAN TERWIJL het vliegtuig in het duister voortraast naar Amsterdam leunt hij achterover in zijn stoel en zegt me: „Ik ben happy, ik kan niet anders zeggen. Ik ben gelukkig dat ik president mag zijn. Een president van het volk, het Surinaam se volk”. MORGEN: Zangvogels zijn de zondagse wekker van de president. Ook voor de zuivering van drinkwater is de aankoop van belang. Aanvankelijk had de provincie de infiltratie in het nationale Reus park de Kennemerduinen en de Duin en I Kruidberg willen gebruiken. De minister I van CRM wees deze terreinen echter aan Jammer vond men het in het algemeen, dat Aalsmeer en Uithoorn het bevolkings onderzoek vertragen, omdat deze gemeen ten zich ten onrechte bij de regio Haarlem vinden ingedeeld. Mevrouw Van den Bergh (PvdA) zei, dat het jammer zou zijn, wanneer de gemeenten Aalsmeer en Uit hoorn in hun standpunt zouden volharden. „Ze treffen er het onderzoek zelf mee en daarmee de vrouwen voor wie het onder zoek is bedoeld”, aldus mevrouw Van den Bergh. JOHAN FERRIER, draait er niet om heen dat hij een diep ontzag heeft voor onze vorstin. „Bij haar kroning was ik lid van de Surinaamse delegatie. In 1955 was ik als minister-president haar gastheer bij haar eerste bezoek aan Suriname. En in de jaren toen ik gouverneur was is er ’n dierbare relatie met Hare Majesteit ont staan”, vertelt hij, „en ook daarom stond het vast dat ons eerste staatsbezoek naar de koningin van het koninkrijk der Neder landen zou leiden”. SINDS 8 april 1968 woont Johan Fer rier met zijn gezin in het statige witte paleis op het Onafhankelijkheidsplein, het vroegere Oranjeplein, in Paramaribo. Op die datum werd hij ingehaald als gouver neur. De laatste van het koningrijksdeel Suriname. Hij had een bedrijfsfunctie toen hij voor die post gevraagd werd. „PENGEL was toen nog minister-presi dent en vroeg of ik alsjeblieft de volgende gouverneur wilde zijn. Ik heb toen drie maanden bedenktijd gevraagd. Niet om dat ik er over moest nadenken, maar zij. Over m’n voorwaarden. Die was ten op zichte van Nederland dat ik in de eerste plaats Surinaams gouverneur wilde zijn. Ik wilde geen Nederlands gouverneur zijn in Surname. Dat hebben ze toegezegd. TOEN DE onafhankelijkheidsdatum na derde klopte de Surinaamse regering op nieuw aan bij hem. „Toen kwamen ze me vragen voor president. En weer heb ik geen nee kunnen zeggen. De Surinaamse gemeenschap wilde me”. En zo werd de laatste gouverneur op 25 november 1975 de eerste president van de nieuwe repu bliek. 1 FERRIER IS „een echte Surinamer”. Werd 12 mei 1910 in Paramaribo geboren en groeide op in de Watermolenstraat in het hart van de stad. Zijn 86-jarige moe der Reinardina woont er nog. Vader Henri overleed drieënveertig jaar geleden. „We hadden het krapjes thuis”, vertelt Ferrier, die met enkel lagere school op zak op zijn dertiende jaar op een handelskantoor aan het werk ging en er na het overlijden van zijn vader ook de zorg over de overige zes kinderen bij kreeg. ’s AVONDS DOOK hij in de boeken en bekwaamde zich voor het onderwijzer- sambt. „Want ik ben onderwijzer van mijn vak”, lacht de president en alsom dat ook te benadrukken volgt hij vanuit zijn vliegtuigstqel nadrukkelijk mijn schrijfbe wegingen. Leest soms ook mee en priemt Wie nu werkzaam in het bedrijfsle- j ven onder kantoortijd het werk moet verzuimen om bijvoorbeeld een com- missievergadering bij te wonen, krijgt daarvoor onbetaald verlof. De tijd dat niet gewerkt wordt voor de zaak, wordt op het salaris gekort. Ambtenaren wer- den echter door betaald. Zij ontvingen dus in feite een dubbele honorering. Het provinciaal bestuur vond dat onbil- lijk tegenover volksvertegenwoordi- gers die niet in het bedrijfsleven werken. HAARLEM. Ambtenaren van de provincie die tevens ergens in de pro- vincie gemeenteraadslid zijn, verkeer- den tot voor kort in een bevoorrechte positie ten opzichte van raadsleden die hun dagelijkse werkkring in het be- drijfsleven hebben. Volgens een nieuwe wet krijgen gemeenteraadsle- deh een vaste vergoeding voor hun werk als raadslid. v Dr. Johan Fer rier met zijn vrouw Edmé en dochter Kathleen, na aankomst op Schiphol Zij stelden een wijziging voor van het ambtenarenreglement, waarin werd bepaald, dat de tijd voor werkzaamhe- den in de volksvertegenwoordiging op het salaris wordt bekort. De ambtena- ren behouden echter de volledige pensi- oenrechten. Provinciale Staten vonden in overgrote meerderheid deze wijzi- ging een rechtvaardige zaak. Tegen de wijziging stemden de heren De Wit (Boerenpartij), Scherpenhuijsen (DS.70), Raasveld (PPR) en (CDA). door Udo J. Buys (ADVERTENTIE) Bel voor informatie uw Crownman: Als eerste kwam vanuit kleuterschool De Wildzang aan de Willemsbeekweg de melding dat men via een niet goed afgeslo ten raam ongewenst bezoek had gehad. Op dit schooltje werd niets vermist. Anders ging het toe op kleuterschool Drie in de Pan aan de Kruisberglaan in Zeewijk. Hier werd een raam van het kantoortje vernield om de toegang tot het gebouw te vereenvoudigen. Uit dit school-' gebouw is de klok en het geld gestolen. De pick-up werd buitgemaakt in de de pendance van kleuterschool De Merels aan de Orionweg. Handenschuddend liep dr. Ferrier gisteren door de ver trekhal van de luchthaven, el ke passerende landgenoot per soonlijk „een goede reis” wen send. (foto linksonder) 4* ■ir Het paleis van de president op het Onafhankelijkheid splein, het vroegere Oranje plein, in Paramaribo, (links) VELSEN. Op drie verschillende kleu terscholen in de gemeente is tijdens het afgelopen weekend ingebroken. Tien gul den, een klokje en een pick-up vormden de buit. - A' I A. Th. H. Liscaljet IJLProf. Junkerslaan 4 Amstelveen tel. 020-414055 A. Rijken Witte Veerstraat 16 Zaandijk tel. 075-83100 Kw Geveke Intern Transport B V. Grasweg 35-36, Amsterdam-N Telefoon 020-36 96 43 Telex 14535 't Crown programma omvat elektrische palletverplaatsers. Horizontaal en vertikaal. Orderve'rzamelaars, stapelaars, heftrucks, trekkers, platformtrucks en handpallet- j trucks. Elektrisch, dus schoon. Smal en 1 wendbaar, ook in smalle gangpaden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11