Hoogovens wil 4800 man ontslaan INFORMATEURS HOPEN Oor-gestoord VANDAAG BESPREKING Noord-Holland verleent Centrum extra subsidie Umuider Courant Tropisch aapje ontvlucht Vijfhuizen is tegen Noron-stad Transavia krimpt in met vijfig arbeidsplaatsen Iprinzess] diepvrieskip topk Tipgever Menten blijft wellicht onbekend IvanURK TE KUNNEN AFRONDEN iraltteit het woord is cion... aantal pagina's vandaag: 22 Piano, vleugel of orgel Bekebrede-Barneveld agenda pagina 7 lf M jk. Vakbonden rond met CAO hoger personeel Hoogovens Cholera als symptoom WW OFFICIER VAN JUSTITIE: nijman Haarlem Dissidente schilder Rabin gearresteerd Mislukte aanslag op zuster van sjah Angst voor spin Rustig weer Niet doorzien MM Hubert Lampo: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67e jaargang no 266 1 2 Telefoonbeantwoorders 023-319309 houtmarkt 21 perspex lichtbakken neon lichtreklames In de TIFFANY-CLUB OSCAR HARRIS Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 (Van onze correspondent in Zweden, Henk Ruyssenaars) OSLO. Tegen alle prognoses en verwachtingen in is de Noorse sociaal-democratische regering erin geslaagd in het zadel te blijven. De socialisten beschikken nu over 78 zetels in het 155 zetels tellende Storting (parlement) en hebben daarmee een meerderheid van één zetel. De zetel die hen de meerderheid verschaft, is afkomstig van de links-socialistische partij, dezelfde partij die de regering-Nordli vóór de verkiezingen scherp aanviel. IVAA/T X LEKKEREKIP KQMT'X UIT BARNEVELD! J Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Radio en televisie/Strips 15 Economie13 Beurs14 Sport17,19 MW Umuider Courant DINSDAG 13 SEPTEMBER 1977 HAARLEM Grote Noorse partijen winnen Vreugde bij de Noorse premier Nordli (links op dB foto) en de voorzitter van zijn partij, Steen. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .-V (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) eigen ontwerpstudie vpor Levering, stemmen en onderhoud door geheel Nederland. HAARLEM. Een witoor-oestietie- aapje is maandagmiddag ontsnapt uit de zogenoemde Artisklas in het Noor- dersportpark in Haarlem. Zij en haar twee handlangers stapten de bank te Orsago binnen, roofden 3,5 miljoen lire in pa piergeld en verdwenen in een ge reedstaande auto. Een bankbediende verklaarde naderhand geen nauwkeurige be schrijving te kunnen geven van de twee mannen. „Hij had niet zo op hen gelet”. Rabin werd door een geüniformeerde politieagent thuis opgehaald en meegeno men naar een bureau, aldus zijn zoon. Men bevestigde daar later dat zijn vader was gearresteerd, zonder evenwel de reden er van mee te delen. MOSKOU (AFP). De Russische schil der Oscar Rabin, befaamdste onder de non-conformistische kunstenaars in de Sovjet-Unie, is gearresteerd, zo heeft Ra bins zoon bekendgemaakt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De kans dat de tipgever van Pieter Menten ooit bekend wordt, lijkt minimaal. Na acht maanden speuren is de Haagse officier van Justitie, mr. G. van Steenderen, er niet in geslaagd de naam te achterhalen van de persoon die In opdracht van minister Van Agt (Justi tie) nam mr. Van Steenderen in januari het onderzoek naar de tipgever ter hand. Twee rijksrechercheurs hebben zich de eerste maanden van dit jaar fulltime met de zaak beziggehouden. Hoewel de Justitie wel een .vermoeden heeft in welke richting moet worden gezocht, lijkt het leveren van het wettig en overtuigend bewijs het grote probleem te zijn. ANTIBES (AP). Gemaskerde en ge wapende mannen hebben vanochtend een mislukte moordaanslag gepleegd op de zuster van de sjah van Perzië. Zij reed in haar Rolls Royce langs de Rivièra toen de aanslag plaatsvond. Pieter Menten in staat stelde zijn arresta tie te ontlopen. De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer, die op maandag 15 november zou worden gearresteerd, vluchtte een dag eerder met zijn vrouw naar Zwitserland. Toch toonden de bijna tweehonderd be langstellenden op de bijeenkomst begrip voor de woningnood en het mislukken van de overloop naar het Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal. Ze leken er te kunnen mee instemmen dat het dorp in beperkte mate groeit. In al het leed heb ik een rijkdom gezien, die zelfs de meest verbit terde met het leven zou verzoenen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend tetetoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 31 90 53 De politie van Basildon in het zuiden van Engeland is sinds giste ren op zoek naar een „reuzenspin” die de bevolking sinds vier dagen in de greep van de angst houdt. De vorige week in een lading groenten en fruit uit Zuid-Ameri- ka ontdekte spin zou erg giftig zijn. Het gemeentebestuur heeft de burgers gevraagd ramen en deu ren goed gesloten te houden. De 49 jaar oude schilder, organisator van enkele „wilde” tentoonstellingen van werk van niet-erkende kunstenaars, heeft al meer met de politie te maken gehad. Zjjn zoon vertelde dat er geen nieuwe „wilde” expositie op stapel stond, en dat zijn vader op het ogenblik verkoos rustig te werken. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NA1EBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 VIJFHUIZEN. Het Haarlemmer- meerse dorp Vijfhuizen voelt niets voor een nieuwe stad achter het dorp. Dat hebben de dorpelingen gisteravond al duidelijk gesteld op de informatie-avond over de Noronstad. De Vijfhuizenaars me nen dat de ruimte en het landschap dat hun dorp omgeeft niet aangetast mag worden. Vannacht weinig wind en mini ma van 10 graden aan de kust tot 4 graden plaatselijk in het binnen land. Morgen overdag vrij zonnig weer en zwakke tot matige weste lijke wind. Maxima morgen om streeks 17 graden. .-«•«te- SCHIPHOL. Transavia is genood zaakt in de komende maanden een aantal van zijn activiteiten drastisch in te krim pen. Als gevolg hiervan zullen vijftig ar beidsplaatsen worden opgeheven. Er zul len geen collectieve of gedwongen ontsla gen plaatsvinden, aldus maandag Trans- avia-directeur P. D. O. Hanrath. Met na tuurlijk verloop en interne verschuivingen zal het gewenste effect moeten worden bereikt binnen het personeelsbestand van op dit ogenblik 500. Spaame 78 Haarlem a.s. donderdagavond een optreden van VRIJ ENTREE Het nog vermiste aapje is omstreeks half zes, voor het laatst gezien in de bomen van het Noordersportpark. Het dier is niet gevaarlijk. Degene die het vindt, wordt verzocht kontakt op te nemen met de Artisklas. Daar het om een tropische diersoort gaat, kan het beestje geen kou verdragen. honderd stemmen hadden de regering- Nordli kunnen vellen. Premier Nordli liet meteen al weten dat er binnen afzienbare tijd geen opzienba rende veranderingen zullen plaatsvinden in de binnenlandse politieke beleidslijnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De informateurs Den Uyl en Veringa en de fractieleiders Van Thijn, Van Agt en Terlouw zouden trach ten vandaag hun besprekingen over de resterende punten van het regeerakkoord van het nieuwe kabinet-Den Uyl af te ronden. De voorlopige conclusies van de informateurs zullen morgen aan de frac ties van PvdA, CDA en D’66 worden voor gelegd. Aan de hand van de resultaten van dat fractieberaad zullen de informa teurs met hun definitieve conclusies komen. Een serie onthullingen over de Noorse samenwerking met de Amerikaanse in lichtingendienst CIA schokte de kiezers die hebben gereageerd door hun vertrou wen in de links-socialisten op te zeggen. Deze partij verloor 15 van de 16 zetels. De grote winnaars zijn de grote partijen ge worden. De sociaal-democraten en de con servatieven behaalden een zetelwinst van respectievelijk 16 en 12 zetels. De voorspelde en algemeen verwachte coalitie van de conservatieven, de Christe lijke Volkspartij en Centrum gaat niet door. Samen beschikken deze partijen over 74 zetels. Deze terugslag is te wijten aan het verlies van 9 zetels door de Cen trumpartij. Men mag constateren dat over de hele linie een verschuiving naar rechts heeft plaatsgevonden. De links-socialisten keer den terug naar de sociaal-democraten en kiezers van de Centrumpartij bezorgden de conservatieven een zetelwinst van 12. „Dit is absoluut de zwaarste verkiezings campagne die ik ooit heb meegemaakt”, verldaarde premier Nordli toen 's och tends om half vier vaststond dat zijn partij met de hakken over de sloot was gekomen. Wel wetend hoe belangrijk deze verkiezing was, hadden alle partijen zoveel mogelijk aanhangers gemobiliseerd, maar de kleine partijen mocht dit niet baten. Alle splinter partijen werden weggevaagd van het poli tieke schaakbord. De eerste resultaten werden ’s avonds direct na het sluiten van de stembusloka len om negen uur bekend gemaakt. Toen was er nog sprake van een voorsprong van de oppositiepartijen, een winst die slonk naarmate het later werd. De uitslag bleef de hele tijd verrassend gelijk, en een paar (ADVERTENTIE) kocf belegds broodjes naar: efilKUUN In deze situatie is een land als Israel bevoorrecht door zijn isolatie, maar vooral door zijn hoge hygie nische en medische ontwikkeling, die beide op Europees ni veau zijn gebracht. De cholera is vanouds het symptoom voor achterlijke toestanden op dit gebied. In Europa kunnen welis waar infiltraties van de ziekte plaatsheb ben, maar de kans op epidemieën schijnt uitgesloten. Het is eigenlijk een tragische zaak dat in i een werelddeel met enorme rijkdommen, dankzij de olie vergaard, nog steeds middeleeuwse toestanden heersen met be trekking tot de sociale situatie. Gezond heidszorg en hygiënische maatregelen zijn niet de sterkste kanten van het beleid, dat door de regerende overheden aldaar wordt gevoerd. Het is een misverstand om te beweren dat de mensen in die landen minder gevoel voor hygiëne zouden heb ben, maar zij moeten het met de meest primitieve voorzieningen doen en worden het slachtoffer van misstanden waarvoor hun heersers geen enkele belangstelling hebben. Een van de factoren van vijand schap tussen de Arabische landen en Is rael is ongetwijfeld, dat een modem, ver- europaniseerd land als Israel door Arabi sche heersers wordt gezien als een sociale onruststoker, die hen zou kunnen dwingen hun rijkdommen eindelijk eens dienstbaar te maken aan een groots plan tot sociale herstructurering. Religieus conservatisme en politieke anachronismen alleen in Egypte en Koeweit enigszins overwonnen houden de sociale ontwikkeling van het Midden-Oosten tegen, terwijl moderne denkbeelden en praktijken in Israel hoog tij vieren. De cholera illustreert die situatie nog eens duidelijk. In juli liepen de onderhandelingen vast na een diepgaand meningsverschil over de status van die aparte CAO. Het nu bereik te akkoord maakt hervatting van de be sprekingen met de directie van Hoogovens mogelijk. Zie verder plaatselijke pagina) HAARLEM (ANP). Na de provincie Utrecht, de gemeente Utrecht, Amster dam en Haarlem hebben provinciale sta ten van Noord-Holland besloten aan To neelgroep Centrum voor het seizoen 1976- 1977 een extra subsidie te verlenen van 50 duizend gulden. Hierdoor wordt het tota le bedrag van de Noordhollandse subsidie gebracht op 447 duizend gulden. Gedeputeerde Zuurbier (PPR) zei bij het voorstel dat in dit geval een koppelsubsi- die een nadeel is. Aanvankelijk zou het Rijk zestig procent van de totale bijdrage aan Centrum bijdragen en andere subsi diegevers veertig procent. Ondanks be zwaren van Noord-Holland en Haarlem wilde het Rijk echter niet verder gaan dan 55 procent. Centrum ondergaat een wijziging vol gens de ontwerp Toneelnota en zal als een landelijk orgaan beschouwd worden. De in de nota gedane toezegging van het Rijk achtte Gedeputeerde Zuurbier van groot belang. Hij vond het gelukkig dat Centrum het scholenprogramma en de regionalisa tie niet aan de dijk heeft gezet. Alarmerende berichten uit het Midden- Oosten vestigen de aandacht op een epide mische ziekte, wier bestaan men in Europa sinds het begin van deze eeuw nauwelijks meer kent: de cholera, met name de Aziati sche cholera ter onderscheiding van de Europese, inheemse cholera, welke laatste in de vorm van ernstige voedselstoomis en eiwitvergiftiging vooral bij kinderen tij dens warme zomers voorkomt. De Aziatische cholera, waarvan de ver wekker in 1893 door Robert Koch werd ontdekt, is nooit geheel en al uitgeroeid, zoals men in Europa wel eens meent. In India vallen nog jaarlijks veel slachtoffers van deze ziekte, die sterk bevorderd wordt door onhygiënische toestanden en besmet drinkwater. Het is opmerkelijk dat nu in het Midden-Oosten de meeste gevallen van cholera worden geconstateerd in landen waar de sociale toestanden van de massa zijn achtergebleven bij de ontwikkeling van de woon- en leefhygiëne elders. De grootste haard van de epidemie be vindt zich in Syrië; maar ook in de omrin gende Arabische landen krijgt de ziekte vaste voet. De in voorbereiding zijnde „grote trek” van Mekkagangers naar hun heilige stad in Saoedi-Arabië zou op een ramp kunnen uitlopen. Er worden in de komende maanden miljoenen mohamme danen in Mekka verwacht, die vanwege hun massaliteit in de meest primitieve omstandigheden in en om Mekka bivakke ren. Als de cholera zich in deze volkscon- centraties vastzet, zijn de gevolgen niet te overzien, ook wat de verbreiding betreft naar gebieden buiten het Midden-Oosten. SlhjDS 1898 Rotterdam, Westersingel 42, tel. (010) 363500 Dagelijks geopend van 9 17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 - 21 uur. van die vier van dit lijstje is afgevallen werd gisteravond niet bekendgemaakt. De woordvoerder van de informateurs verklaarde de afgelopen nacht overigens niet zo optimistisch te zijn over een snelle afronding van de besprekingen. Hij hield er rekening mee dat het nog wel tot eind deze week kan gaan duren alvorens men het volledig eens is geworden. Over de resterende onderwerpen lijken geen moei lijkheden meer te bestaan. Volgens de woordvoerder is kwantitatief 75 procent van de onderwerpen afgehandeld. „Maar die 25 procent zijn wel de heel zware”, zei hij. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. In verband met de aan houdende zorgwekkende situatie in de Europese staalindustrie, zullen bij Hoogo vens gedurende de komende drie jaar 4800 ontslagen vallen. Morgen zullen de overlegorganen van dit voornemen officieel in kennis worden gesteld. De bedoeling is dat in de produk- tiesector jaarlijks 1.000 werknemers zul len afvloeien. In de ondersteunende secto ren zullen in dezelfde periode 600 man per jaar voor ontslag in aanmerking komen. Aanvankelijk ontvluchtten vier aap jes de ruimte van de Artisklas, doch twee konden er door de oppasser weer worden gegrepen. Een politieman kreeg het derde beest te pakken, door er zijn jas overheen te gooien. De minste moeite hadden ze met het betoog van J. Achterstraat, directeur van het Sociografisch Bureau De Meerlanden en CDA-Statenlid, die pleitte voor een groei van Hoofddorp en kleine uitbreidin gen van Nieuw-Vennep, Zwaanshoek en Vijfhuizen. Achterstraat wees de bouw van een nieuwe stad van de hand. „Als je daar mee begint, moet je het helemaal afmaken. Terwijl het over een jaar of vijf, tien misschien helemaal niet meer nodig is.” UMUIDEN. Na maanden van intern beraad en onderling overleg zijn de vak bonden er gisteren in geslaagd een CAO voor het hoger personeel van Hoogovens te ontwerpen die de instemming heeft van alle betrokken werknemersorganisaties. Na bijna tien uur vergaderen bleken er gisteren nog drie onderwerpen te liggen waarover men het niet eens was geworden. Voor hun vergadering waren er vier hele punten overgebleven: defensie, kernener gie, volkshuisvesting en onderwijs. Welk Een jongedame gekleed in „doorkijkjurk” heeft gisteren sa men met twee gewapende ban dieten in de buurt van Venetië een bank overvallen, aldus is door de politie meegedeeld. vanaf I HUUR“ met recht van koop Konijnenfokker Aiderman uit de Amerikaanse staat Massachusetts laat twee ongewone beestjes zien, die on langs samen met zes broertjes en zusjes ter wereld kwamen. Beide dieren heb ben slechts één oor. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1