Rassenrellen in Chicago Noren en Russen ruziën om steenkool AMNESTY-AANDACHT VOOR FILIPPIJNEN China beschikt over geleide raketten achtergrond Belgische regering gaat werkloosheid te lijf „Pinochet kan niet zonder steun van VS” f dinsdag KAFKA EN HASEK WONDERLIJK SOEVEREINITEIT SPITSBERGEN IN HET GEDING Geen wijziging Russische dissident Toertsjin mag weg AMERIKAANS MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN: door Nico Scheepmaker n k d st lit in rt ?n es ee WASHINGTON (AFP/Reuter). Een Palestijnse vertegenwoordi ging bij de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten is „onmis baar en essentieeel” voor een integrale vredesregeling tussen Israel en zijn Arabische nabuurlanden, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in een verklaring laten weten. Woord voerder Hodding Carter, die de verklaring voorlas, gaf niet aan wie of wat er precies onder „een Palestijnse vertegenwoordiging” zou(den) moeten worden verstaan. (Van een onzer verslaggevers) Ernesto Luneta (26 jaar), zoon van een koopman uit Bantagas City op de Filippijnen, heeft zes broers en een zuster in de gevan genis zitten. Zelf slijt hij inmid dels ook zijn nog jonge leven in een grauwe cel. BINNEN- EN BUITENLAND I trijfël f (Van onze redacteur in België) Geneve aanwezig zijn ÏV Maar daarmee houden de overeenkom sten op. Toen we drie jaar geleden in Praag waren, hebben we in de Zlata Ulic- ka, het Goudspelenstraatje, aan of in het boekwinkeltje in dat straatje (in het hart van Praag) tevergeefs gezocht naar enige aanwijzing dat Franz Kafka er gewoond had. Zelfs geen boek van hem was in dat boekwinkeltje (dat wel uitvoerig op het geveltje aan de toeristen meldde dat er „Books, Livres, Bücher” werden verkocht) te verkrijgen. Wel vonden we elders, op een hoek van een straat, in een nis in de gevel, een borstbeeldje van Kafka dat men blijkbaar voor alle zekerheid maar had laten zitten, omdat je nooit kon weten hoe de directieven morgen zouden luiden. Hoe dan ook, Kafka wordt doodgezwe gen, geboycot, Hasek daarentegen wordt niet alleen getolereerd, maar ook door het huidige regime kennelijk acceptabel be vonden. Wie de lotgevallen van de brave soldaat Svejk vanuit de juiste invalshoek leest, zal dat wat wonderlijk vinden, maar vermoedelijk worden Svejk en zijn schep per Hasek postuum een handje geholpen door Haseks levensgeschiedenis. Hij huwde met Alexandra, een Russin van adellijke afstamming, kwam in moei lijkheden omcjat hij in de bres sprong voor mensen ongeacht hun politieke achter grond, en keerde samen met Alexandra en een vervalst paspoort naar Praag terug. Het is dan 1920. Hij begint aan de lotgeval len van de brave soldaat Svejk te schrij ven, in 1921 verschijnt het eerste deel: „In het achterland”. De delen II („Aan het front”) en III („Het glorieuze debacle”) volgen in snel tempo. Eeuwige drankvoor- ziening en copieuze maaltijden liggen nu in het verschiet, maar nog voordat hij deel IV („Voortzetting van het glorieuze deba cle”) heeft kunnen voltooien, slaat de dood toe. Dat is natuurlijk ook een vorm van satire. lat ek iri- »rs de Waarnemers geloven dat China inter continentale ballistische raketten heeft met een reikwijdte van circa 5000 km, waarmee het de gehele Sovjet-Unie kan bestrijken BRUSSEL. De Belgische regering wil bijna 1,7 miljard gulden uitgeven om het aantal werklozen in België van het schrikbarend hoge aantal van 310.900 terug te brengen tot het meer aanvaardbare getal van 220.000. Het plan-Spitaels, zo genoemd naar de Belgische minister van Arbeid, voorziet in de tijdelijke tewerkstelling van 75.000 werklozen en vervroegde pensionering van 15.000 oudere werknemers die langer dan een jaar zonder werk zijn. ken tegen nieuwe deelnemers. Israel heeft bij herhaling laten blijken dat men deelne ming'van de PLO in laatste instantie met zo’n veto zou tegenhouden. Israel reageer de op de Amerikaanse verklaring met het bekende standpunt dat men zich niet zal verzetten tegen deelneming van Palestijn se vertegenwoordigers, op voorwaarde dat die zitting hebben in de Jordaanse delega tie en geen lid zijn van de PLO. Op 21 september is het vijf jaar gele den dat president Ferdinand Marcos de staat van beleg op de Filippijnen afkon digde. Vanaf die dag is hij de alleenheer ser op het Aziatische eilandenrijk en Het plan-Spitaels is met weinig geestdrift ontvan gen door zowel vakbonden als ondernemersorgani saties. Het plan zorgt wel voor een spectaculaire daling in de statistiek, maar neemt niets van de oorzaken van de werkloosheid weg. Vooral de socia listische vakbond ABW ziet meer in werktijdver korting als maatregel om meer mensen aan werk te helpen, maar daar willen de Belgische ondernemers niets van weten. Het plan van de socialistische minister van Arbeid omvat als belangrijkste maatregel het in dienst Steeds aanhoudende berichten over martelpraktijken in de Filippijnse ge vangenissen en het ontbreken van garan- OSLO. Een diplomatieke twist is uit gebroken tussen Noorwegen en Rusland over honderdduizenden tonnen steenkool, die gedolven worden in de mijnen in Spitsbergen die vroeger Nederlands eigen dom waren. Het gaat echter niet alleen over de steenkool, maar ook om de soever einiteit van Noorwegen in het economisch en strategisch zo belangrijke Spitsbergen. President Marcos van de Filippijnen vierde zondag in zijn geboortestad onbezorgd zijn verjaardag. Op de foto voert zijn vrouw Imelda hem een hapje taart. (Van onze redacteur in Skandinavië, Henk Ruyssenaars) bracht werd het aantal Russen op het eiland uitgebreid tot 2000 en deze mensen produceren jaarlijks 450.000 ton steenkool uit de indertijd gesloten Nederlandse mijnen. In totaal zijn er maar 800 Noren die op Spitsbergen wonen en zich voornamelijk op de visserij toeleggen, maar gezocht wordt ook naar olie en mineralen. Beide groepen leven vrijwel geheel geïsoleerd van elkaar op het eiland dat sedert 1925 tot het Noorse territorium behoort onder de naam Svalbard. LONDEN (AFP). Luis Corvalan, de secretaris-generaal van de Chileense com munistische partij die destijds door Chili is vrijgelaten in ruil voor de Russische dissident Vladimir Boekovski, heeft giste ren op een persconferentie in Londen ver klaard dat de Chileense dictator generaal Pinochet zonder de steun van de V.S. nooit aan de macht zal kunnen blijven. ties voor een eerlijke procesvoering leid den ertoe, dat Amnesty International in 1975 een onderzoeksmissie naar de Filip pijnen stuurde. De leden van de missie spraken met honderden politieke gevan genen en met leidinggevende functiona rissen. De conclusie was inderdaad dat in gevangenissen en zogeheten „safehou ses” (geïsoleerde martelhuizen) veelvul dig werd gemarteld. De Noren zijn slecht te spreken over de talloze schendingen van hun luchtruim en nemen deze zaak erg hoog op. De Noorse Conservatieve Partij heeft zelfs gepro beerd munt te slaan uit deze controverse: „Geldt onder deze sociaal-domocratische regering de Noorse wetgeving niet meer op Spitsbergen?”, zo vraagt men zich af in de verkiezingsbrochures. Vandaag is het overleg geopend over deze kwestie tussen de Noorse minister van Buitenlandse Za ken en de Russische ambassadeur in Oslo. Hij verzocht president Carter dringend niet meer in Chili tussenbeide te komen en de agenten van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, terug te roepen”. Corvalan Zei dat het lot van de ruim 2.500 Chilenen die door de DINA, de voor malige geheime politie van Chili, „ont voerd” zijn, hem grote zorgen blijft baren. Jaroslav Hasek kent zulke problemen niet. We kochten aan een souvenirsstalle- tje een poppetje, dat Haseks schepping, „De brave soldaat Svejk” perfect uitbeeld de, en we heten ons met een taxi naar een eetgelegenheid voeren waarvan verteld was dat die model had gestaan in „de lotgevallen van de brave soldaat Svejk”, het augustus-boek dat ik uit plichtsbesef voor u heb gelezen. Het zat er stampvol met buitenlanders, aan de wanden hingen de uitvergrote tekeningen van illustrator Josef Lada, en het ademde diezelfde on vergefelijke sfeer van zoveel Oosteuropese stationsrestauraties, dus we wisten niet hoe gauw we weer weg moesten komen. HONKONG (AFP). De Chinese plan- commissie heeft gisteren laten weten, dat China over geleide raketten beschikt. en »n- ?e- en in sel in je in en tie ikt er- ar- lan ?rp on- ar- tan nt- zei uk en ar- s- ce >1- e- ie !t- Franz Kafka en Jaroslav Hasek hebben opmerkelijk veel met elkaar gemeen. Bei den werden in 1883 geboren. Beiden viel dat voorrecht in Praag te beurt. Een klein verschil trad op aan het eind van hun leven: Kafka werd 40 jaar (bijna 41), Hasek werd 39 jaar (bijna 40). Wel klopte het weer dat zij niet in Praag overleden: Kafka overleed even buiten Wenen in Klosterneu burg, Hasek overleed even buiten Praag in Lipnice. Ook heten zij allebei onvoltooid werk achter. En ten slotte is er dan nog de overeenkomst dat zij zijn uitgegroeid tot de twee bekendste schrijvers van Tsjecho- Slowakijke. Hij was een wonderlijk heer, dat wel: een overtuigd drinker, liefhebber van goed eten, en zijn vroege dood verbaast je dan ook niet als je in zijn verhalenbundel „De mensenhandelaar van Amsterdam” (Meu- lenhoff) zijn laatste foto ziet: een te dikke, pafferige man met toch nog de trekken van een dandy. Hij schreef uit voortduren de geldnood het ene verhaal na het andere, waarbij hij een eenmaal verschenen ver haal soms een paar keer herschreef om ze als „nieuwe” verhalen aan weer andere kranten of tijdschriften te kunnen aan bieden. Zo schreef hij in zeg 15 jaar 19 dikke delen verzameld werk bij elkaar, ondertussen ook nog baantjes uitoefenend als redacteur van een tijdschrift „Wereld der Dieren”, hondentemmer, dierenhande laar en drogistbediende. Ier er- ta- ek ral ie. »n- op -.1 eft er- de In de iet :en ide ia 'g la it se in m m i- ie e- n. id ia. ile ;r- de in k- m- en o- ig er n. ik in o- er “n >e- n. Carter onderstreepte nogmaals, dat de Verenigde Staten als co-voorzitter (samen met de Sovjet-Unie) van de Geneefse Con ferentie een „speciale verantwoordelijk heid” hebben voor het welslagen ervan. „Derhalve”, zei Carter, „hebben wij sa men met de confrontatielanden (Egypte, Syrië, Jordanië) en Saoedi-Arabië enkele alternatieven voor Palestijnse deelneming aan vredesonderhandelingen bestudeerd. Hij gaf daarvan geen bijzonderheden. Het moeten echter alternatieven zijn op deelneming door de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO). Israel heeft nog onlangs voor de zoveelste maal uitgesloten dat het, in welke vorm dan ook, wenst te onderhandelen met de PLO, aangezien die organisatie „uit is op de vernietiging van Israel”. Hodding Carter erkende cisteren desge vraagd dat de deelnemers aan de Geneefse Conferentie een vetorecht kunnen gebrui- Een incident, kortgeleden, heeft de No ren verder opmerkzaam gemaakt op de Russische aanwezigheid op het eiland. Een van de grote hefschroefvliegtuigen stortte Hodding Carter ontkende desgevraagd dat de verklaring van gisteren een be leidswijziging inhoudt. Volgens hem is het slechts een beknopte samenvatting van al eerder verkondigde Aerikaanse standpunten inzake het Midden-Oosten en de weg naar vrede. In de nacht van zondag op maandag zijn in Chicago vier mensen aangehou den bij ongeregeldheden tussen blanken en zwarten. Elf mensen werden aange houden. Sinds het begin van het nieuwe schooljaar, afgelopen woensdag, hebben blanken dagelijks geprotesteerd tegen de overbrenging van kinderen van over- volle, overwegend zwarte scholen naar onderbezette, voornamelijk blanke scho len. De gewonden vielen toen zwarte chauffeurs, die werden gehinderd door deelnemers aan een fakkeloptocht voor blanken, in het nauw werden gebracht. De chauffeurs probeerden weg te komen en reden daarbij voetgangers aan. In het begin van de jaren zeventig werd door handlangers van het schrikbewind van president Ferdinand Marcos van de Filippijnen een jacht ingezet op de uit zeventien personen bestaande familie Luneta. Als eerste was de tegen de wan toestanden in zijn land vechtende José Luneta aan de beurt. Hij werd opgepakt, waarna de jacht zich op de rest van zijn familie concentreerde. Toen de buitenwereld lucht kreeg van de hechtenis van José, zijn broers en zijn zuster boog Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen, zich over de situatie. Het gevolg was, dat de gevangen gezette le den van de familie Luneta werden gea dopteerd. Ook een Nederlandse adoptie groep (Hoorn/Zwaag, al een jaar bezig met het schrijven van brieven naar de Filippij nen om te proberen Ernesto Luneta vrij te krijgen) voert actie. Reacties op de brieven krijgt de Westfriese groep nau welijks. Toch werd duidelijk, dat de inzet van de groep niet tevergeefs is, want Ernesto blijkt al enkele keren van gevan genis te hebben gewisseld. Zat hij aan vankelijk geïsoleerd en stond hij bloot aan martelingen, momenteel verkeert hij in zijn weinig comfortabele positie in ieder geval temidden van andere poli tieke gevangenen en wordt hij, volgens de verkregen informatie, minder gemar teld dan eerder het geval was. neer, maar voordat de Noren het wrak konden inspecteren werd het enkele dagen geleden snel opgehaald en in één van de illegaal gebouwde hangars verstopt. Tot dusverre is een Noorse commissie van onderzoek toestemming niet toegestaan het wrak te onderzoeken. In kringen rond de PARIJSE PLO-ver- tegenwoordiging is de verklaring van het State Deparment met „tevredenheid” begroet. „Deze verklaring is erg bemoedigend”, zo viel gisteravond te horen. Het oordeel was dat het hier gaat om „een extra stap van de Verenigde Staten in de richting van een dialoog met de PLO”. De Noren hebben uitvoerig geprotes teerd tegen het feit dat Rusland zonder toestemming vanuit Oslo een klein vliegveld heeft aangelegd voor vijf grote hefschroefvliegtuigen compleet met han gars, verkeerstoren en werkplaatsen. Zon der dat men Oslo op de hoogte heeft ge in oktober 1976 stuurde de regering een uitgebreide reactie naar Amnesty International, waarin de geuite beschul digingen ongegrond werden verklaard. Toch blijkt het regime van president Marcos wel degelijk gevoelig voor het verlies van zijn „image” in de westerse wereld en vooral ook voor de druk die op het land werd en wordt uitgeoefend door het Amerikaanse Congres. Zo maakte Marcos onlangs in een openingsrede van de achtste wereldconferentie van juris ten in Manilla bekend, dat amnestie zal worden verleend aan alle gevangenen die wegens staatsondermijnende activiteiten werden veroordeeld. Tevens zei hij op dracht te hebben gegeven tot het vrijla ten van gevangenen die van dergelijke activiteiten worden beschuldigd, maar nog niet door een militair tribunaal zijn berecht. De oppositie stelt zich erg kri tisch op tegenover de woorden van Mar cos. Zij twijfelt sterk aan de „goede be doelingen” van de machthebber. In verband met het eerste lustrum van de staat van beleg heeft Amnesty Inter national gemeend op 17 september, tege lijk met het begin van de Vredesweek, een Filippijnen-actie te houden. Hierbij ligt de nadruk op de publiciteit. Zo zal de actualiteitenrubriek van de NCRV, „Hier en Nu”, aandacht aan de Filippijnen-- actie besteden. De Filippijnengroep pro beert door middel van informatie en ac tie het systeem van onderdrukking en het verzet ertegen onder de aandacht van de Nederlandse bevolking te brengen. ise ri se le- ni- de m, le- De centrale raad van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO komt zaterdag in Damascus bijeen om zich te beraden over de „situatie in het Midden-Oosten in het licht van de jongste Israëlische an- nexatiemaatregelen”. De centrale raad telt 55 leden en is het hoogste politieke orgaan van de PLO. Met vrienden richtte hij in 1911 „de par tij voor de geleidelijke vooruitgang binnen de grenzen van de wet” op. Zijn eerste vrouw verliet hem kort na de geboorte van hun zoontje nadat hij kort daarvoor uit de redactie van „Ceské Slovo” was gezet om dat hij zich al te heftig achter de staking van de Praagse tramwerkers had gesteld. Zo is er altijd wat. Een jaar later, in 1915, werd hij in het leger ingelijfd en naar Galicië gezonden. Daar raakte hij in Russi sche krijgsgevangenschap, kwam uitein delijk in het Rode Leger terecht en eindig de zijn loopbaan daarin als militair com mandant van een gebied aan de grens van Mongolië, dat tweemaal zo groot was als de Oostenrijks-Hongaarse monarchie! Wordt dahr maar eens géén satiricus van! MOSKOU. Een van de vooraanstaan de Russische dissidenten, de computer specialist dr. Valentin Toertsjin mag via Israel emigreren naar de Verenigde Staten. Hij moet binnen een maand met zijn vrouw en twee zoons Rusland hebben ver laten. Toertsjin, die de Moskouse afdeling van Amnesty International heeft opge richt, zei dat hij een uitnodiging zal aan vaarden om wiskunde te doceren aan de Columbia-universiteit. Drie jaar geleden had hij zijn functie aan een Moskous com- puterinstituut verloren, nadat hij het had opgenomen voor de dissidente natuurkun dige Andrei Sacharov. regeert hij in feite per dekreet. Redenen voor het afkondigen van de staat van beleg waren volgens Marcos: het kunnen verwijderen van elementen die de rege ring omver wilden werpen en het uitvoe ren van zijn voornemen om drastische sociale en economische maatregelen te kunnen doorvoeren. Carter zei wel dat alle deelnemers aan „Genève” de resulutie 242 en 338 van de Veiligheidsraad dienen te onderschrijven. Impliciet - in een formulering die alle staten van de regio omvat - erkennen deze resoluties het bestaansrecht van Israel als souvereine, onafhankelijke staat. De verklaring van gisteren is tot dusver het sterkste pleidooi van het state depart ment vóór palestijnse deelneming aan Ge nève. Zij koppelt het Palestijnse vraagstuk onverbrekelijk aan de rest van de Israe- lisch-Arabische problematiek. Gezegd wordt: „Dit (het Palestijnse) vraagstuk kan niet worden genegeerd als de andere willen worden opgelost. Een vredesover eenkomst heeft bovendien de positieve on dersteuning nodig van alle partijen in het conflict, met inbegrip van de Palestijnen”. „Dit betekent”, vervolgt de verklaring, „dat de Palestijnen betrokken dienen te worden in het vrede-scheppende proces. Hun vertegenwoordigers zullen in Genève aanwezig moeten zijn, wil het Palestijnse vraagstuk tot een oplossing worden ge bracht”. De verklaring is kennelijk bedoeld om zowel Israel als de Arabische staten tot realisme aan te sporen. Volgende week komt het vooroverleg inzake „Genève” in een stroomversnelling. Allereerst komt de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Dayan, naar Washington voor besprekingen met zijn ambtgenoot Cyrus Vance en president Carter. Dayan brengt de nieuwste Israëlische voorstellen mee voor een regeling betreffende de sinds 1967 bezette gebieden. Ook de Arabische ministers van Buiten landse Zaken zullen met Vance en Carter confereren, zowel in Washington als in New York, waar later deze maand de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties wordt geopend. nemen door de overheid (rijk, provincie, gemeente) van 25.000 werklozen, die tijdelijk aan het werk worden gezet voor gemeenschapstaken, zoals de aanleg van groenzones, sportvelden, het onderhoud van monumenten, bossen etc. Dit kost de staat bijna 670 miljoen gulden. De overheid gaat zelf ook nog eens 25.000 mensen in dienst nemen voor admini stratief werk, hetgeen 350 miljoen gulden gaat kosten. Voorts worden alle bedrijven verplicht om op elke vijftig „gewone” werknemers één stagiair in dienst te nemen, die voor zijn tijdeliike arbeid 75 procent De missie stelde een lijst met conclu sies en aanbevelingen samen en sprak zich uit tegen de martelingen, het uit blijven van rechtszaken en de verre gaande bevoegdheden van militaire tri bunalen. Het nog niet gepubliceerde rapport werd aan de Filippijnse auto riteiten overhandigd. van het „gewone” loon krijgt. De werkgevers krijgen premies als tegemoetkoming in hun extra produk- tiekosten. De maatregel moet 25.000 merendeels jonge mensen voorlopig aan werk helpen. De stage- regeling was al onder de vorige regering ingevoerd en had 12.000 jeugdige werkzoekenden aan een baan geholpen. De Belgische regering wil tenslotte een reeks maatregelen nemen opdat tenminste 15.000 oudere werknemers die al langer dan een jaar werkloos zijn, gebruik kunnen maken van het „brugpen sioen”. De commissie zegt in een lang artikel, waarin zij memoreert wat er al zo bereikt is sinds het aan de macht komen van de (communisten in 1949: „Wij hebben water stofbommen gemaakt en bestuurbare ra ketten, en kunstmanen rondom de aarde laten draaien”. Het artikel wordt aange haald door het Chinese persbureau „Nieuw China”. Palestijnen moeten in i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3