REO POSTCENSUUR ZOU MOETEN WORDEN AFGESCHAFT Vorster en Smith Ui Ziekte nog steeds niet te genezen nc CNV tegen BTW- verhoging gas I spraken over kwestie-Rhodesië Hoger personeel Philips bereid tot matiging Damiate Pers ■UJaV.IUxxtux Wkonbura gfebJeestt Senaat misleid over Lance” 16 september Pamiqte evenementen f I Umuider Courant ij 1 J dins Carter stelt persconferentie uit Jaarv Maatregelen tegen te hoge broodprijzen in Engeland Russische dissident Toertsjin mag weg Nederlander krijgt in Thailand twintig jaar Vrouw met mogelijk cholera opgenomen in ziekenhuis Grote crisisstaf opnieuw bijeen f u Internationaal Folkloristisch Danstheater ""I I Aanvang: 20.15 uur. f Haarlems Dagblad: 1 In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op met dansen uit heel Europa: van de welbewaarde folklore uit de Balkan, spectaculaire dansen uit Rusland, tot dan sen uit eigen land. Zij hopen iets van het tempe rament en de levensvreugde die kenmerkend is voor de folklore, op u over te dragen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Gedetineer den in Nederlandse Huizen van Bewaring moeten meer moge lijkheden krijgen tot seksueel contact met bezoekers. Daar voor is het nodig dat het toe zicht van bewakers bij individu ele contacten komt te vervallen. mJ IJML bouwbi IJmuid de voo nioeilij' dan 70 echter wikkeli nog ste zoals zi bedrij\ het vol met zij teel de dig om De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 6,50) zijn verkrijgbaar bij onze kantoren: Q J Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Ruwweg geschat 10.000 mensen lijden alleen al in ons land aan multiple sclerose, een ziekte die zich nauwelijks laat definiëren, maar die in ieder geval door verschillende verhardingen in hersenen en ruggemerg op den duur leidt tot verlammingen. Wat de oorzaak van deze ziekte is, is tot nu toe onbekend. Stoppen van het ziekteproces, laat staan het voorkomen ervan, is nog steeds onmoge lijk. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) IJmuider Courant: |XlBeverwijkse Courant f De wegens de weersomstandigheden uitgestelde voorstelling van het A Internationaal Folkloristisch Danstheater van 18 juni 1977 vindt nu plaats op vrijdag 16 september 1977. Ook met een plaatsbewijs van 18 juni 1977 kunt u de voorstelling X^van 16 september 1977 bijwonen. j 5i\ BINNEN- EN BUITENLAND M kl Denis Payot Waltru.de Schleyer n( I (ADVERTENTIE) I I Over multiple sclerose I 0,70 f 141,50 4 1 Nog geen spoor van Schleyer gevonden E t t t f i i i j i i r l Een van die adviseurs, Carters huidige woordvoerder Jody Powell, heeft dat gis teren toegegeven. Powell kondigde ook aan en daaruit blijkt een groeiend onbe hagen in het Witte Huis dat president De regering doet er dan ook verstandig aan van deze verhoging af te zien, aldus het CNV. Het vakverbond meent dat er andere en betere middelen zijn om het energieverbruik te beperken. Dat is één van de aanbevelingen die de commissie Van Hattum, ingesteld naar aanleiding van de opstand in het Gro ningse Huis van Bewaring in 1971, doet in haar vandaag verschenen eindrap- port. De commissie, onder voorzitter schap van prof. W.F.C. van Hattum, te kent bij het pleidooi voor meer seksuele vrijheid voor gedetineerden aan dat de accommodatie in de inrichtingen uit hy giënisch oogpunt onvoldoende is. Hij moet binnen een maand met zijn vrouw en twee zoons Rusland hebben ver laten. Toertsjin, die de Moskouse afdeling van Amnesty International heeft opge richt, zei dat hij een uitnodiging zal aan vaarden om wiskunde te doceren aan de Columbia-universiteit. Drie jaar geleden had hij zijn functie aan een Moskous com- puterinstituut verloren, nadat hij het had opgenomen voor de dissidente natuurkun dige Andrei Sacharov. Carter zijn voor woensdag aangekondigde persconferentie over de „affaire-Lance” voor onbepaalde tijd heeft verschoven, in elk geval tot na de verklaring die Lance zelf donderdag zal afleggen bij een onder zoekcommissie van de senaat. Deze commissie kreeg gisteren te horen dat de senaat ook door anderen onkundig is gelaten van Lances aangevochten finan ciële praktijken. Robert Bloom, een top- medewerker op het bureau van de schat- kistbeheerder, vertelde dat hij Lance in dertijd voor diens huidige funktie heeft aanbevolen omdat hij vreesde dat een ne gatief advies nadelig zou uitpakken voor zijn eigen carrière bij de overheid. Hoewel Bloom dit niet met evenveel woorden zei, mag worden aangenomen dat de vriendschapsbanden tussen Carter en Lance niet vreemd waren aan die angst. Bloom gaf toe dat de senaatscommissie die Lances geloofsbrieven indertijd verifieer de „zwaar is misleid”. gaan krijgen”, aldus de commissie, die denkt aan ex-stewardessen voor het ver vullen van de gastvrouwfunctie. De „bewoners” van het Huis van Bewa ring moeten volgens het rapport een vol- Multiple sclerose is één van de onder werpen van het wereldcongres van neuro logen dat op het ogenblik in Amsterdam gehouden wordt. Het Multiple Sclerose Wereldcongres loopt daar parallel mee en wordt morgen besloten met een gezamen lijk symposium, waarin vooraanstaande neurologen uit de hele wereld hun visie geven op de tegenwoordige wetenschappe lijke stand van zaken, en waarbij geza menlijk met het Multiple Sclerose Wereld congres nieuwe richtlijnen in het onder zoek zullen worden uitgestippeld. Multiple sclerose is een merkwaardige ziekte. Zij komt meer in gematigde lucht streken voor dan in warmere, en in de tropen treft men MS nooit aan. De sympto men van de ziekte zijn aanvankelijk vaag, en pas bij dubbel optredende klachten zijn neurologen in staat de ziekte werkelijk te diagnostiseren. De meest voorkomende leeftijd waarop MS zich openbaart, is tus sen het 20ste en 40ste levensjaar. LONDEN (DPA). De Britse autoritei ten hebben de economische controledienst opdracht gegeven speciaal te letten op te hoge broodprijzen en de klachten van de bevolking op dit punt direct na te gaan. Na het uitbreken van de bakkersstaking in Engeland is geconstateerd dat het brood in sommige winkels wel 40 tot 50 percent duurder is geworden. Het gaat hier om brood dat door kleine, zelfstandige bak kers wordt gebakken. Slechts deze bak kers een kleine minderheid leveren nog brood. De bakkers hebben het werk De Amsterdammer was op 7 februari aangehouden bij het overstappen op de luchthaven van Bangkok. Hij had een klei ne 454 gram heroïne in de voering van zijn jas verstopt. De man vertelde dat hij de drugs smokkelde voor een vriend in Euro pa en in de mening had verkeerd dat het parfum was. BANGKOK (UPI). Een 47-jarige Ne derlander die in Bangkok was betrapt op heroïnesmokkel van Hongkong naar Euro pa is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar in Thailand, zo heeft de politie bekendgemaakt. waardig loon krijgen voor het werk dat ze verrichten. „Alleen hierdoor zullen ze hun status van kostwinner kunnen be houden. Mogelijk zou dd sociale wetge ving zelfs zo gewijzigd moeten worden, dat er een verschuiving plaat? vindt van bijstandsuitkering naar loon”. Over de positie van de bewaarders zegt de commissie dat deze steeds is uitge hold. „Door de verschuiving van opslui ting in cellen naar gemeenschappelijke activiteiten zijn steeds meer funtionaris- sen zich met de gedetineerden gaan be moeien”. In de visie van de commissie-Van Hat tum, kleine huizen van bewaring met maximaal 120 ingeslotenen die zijn on dergebracht in leefeenheden van acht tot twaalf man, moet de bewaarder opnieuw een centrale functie gaan vervullen. neergelegd, omdat zij op niet gewerkte feestdagen doorbetaald willen worden. Een akkoord is nog niet in zicht. Er zijn twee theorieën over het ontstaan van multiple sclerose. De ene groep weten schappelijke onderzoekers houdt het op een virusbesmetting, opgedaan in de jeugd en verergerd door exogene factoren; de andere groep houdt het op een overgevoe ligheid voor de eigen lichaamseiwitten, waardoor een deel van de eiwitcellen in het zenuwgestel wordt afgebroken. Van alle MS-patiënten werkt 20 procent nor maal; 50 procent kan zich redden met hulpmiddelen en het zich opleggen van beperkingen; 30 procent is geheel invalide. Dat vertelde dr. H. Dassel, voorzitter van de Nederlandse MS-stichting en secretaris van de Nederlandse asviesraad en van de werkgroep wetenschappelijk onderzoek inzake multiple sclerose. MS is bovendien niet erfelijk, al moet wel geconstateerd worden dat bepaalde families een grotere gevoeligheid voor de ze ziekte hebben dan andere. Publikatie irt samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme te Den Haag DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije De het van de N venc niet bove over heef hav< schi dooi vooi stuc WASHINGTON (Reuter, UPI). Drie adviseurs van president Jimmy Carter hebben de president en de senaat inder tijd onkundig gelaten van een FBI-rap- port, waaruit bleek dat de huidige federa le begrotingsdirecteur, Bert Lance, voor 450.000 dollar „in het rood” was gegaan toen hij zijn mislukte poging deed om Carter als gouverneur van Georgia op te volgen. UTRECHT (ANP). Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) Is tegen het voornemen van het kabinet het BTW- tarief voor particulier aardgasverbruik te verhogen van vier tot achttien percent. In het rapport van de commissie Doel stelling en Functie huis van Bewaring worden aanbevelingen overigens niet al leen aanbevelingen gedaan voor verbete ring van de positie van gedetineerden - merendeels verdachten die op berech ting wachten. Ook de positie van de be waarders is kritisch bekeken. Voor de gedetineerden is belangrijk dat wordt voorgesteld hen zelfstandig over geld te laten beschikken en een eind te maken aan de huidige bestedingsbeperking. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning Dankz orders, kan het aan het Lemmer aanpass vermijd ping me worden’ ter naai voorkon mer”, m directeu om het zozeer t De oc bedrijve gens de gehele 1 „De ges zijn nog een aft meer. 1 kleine ciers”.I te verte redding vaart. redding daar oo is allen steeds bouwd, boten r dien oj land ni van de kent. E men in zeker r rugbre: H biet Sch I. 13,90 f 40,- 53,- 157,30 203,- Woordvoerders van de CDU-CSU-oppo- sitie hebben gezegd dat zij niet verant woordelijk zijn voor de beslissing die de regering uiteindelijk zal nemen. Dit on danks het feit dat de belangrijkste CDU- CSU-politici deel uitmaken van de crisis staf in Bonn. De commissie geeft overigens toe dat het toestaan van seksueel contact proble men kan opleveren voor gedetineerden die geen partner hebben. „Dergelijke problemen komen echter ook buiten de inrichtingen voor. Het gemis van een partner voor sommigen is dan ook een onvoldoende reden om seksueel contact aan anderen geheel te onthouden. Het bezwaar dat wellicht gemaakt zou kun nen worden, tegen en wisselende part nerkeuze, is volgens de opstellers van het rapport in wezen van morele aard. Aan moraliseren hebben wij echter geen be hoefte. Bovendien zijn de betrokkenen ook buiten de inrichtingen vrij hun leven naar eigen normen in te richten”. 0A1<»Aan VVV- t Geuldal V0V11I Theodoor Dorrenplein 5 Valkenburg(L) Tel 04406- 13364 Graag veel informatie over Valkenburg Naam Adres Woonplaats AM afvoe havei ten o verw „dro< Schei haar dat 1 ertse word dams maal ken, aanli afbo mass type Toch ontslag gedacb ven a; zierjac dat we te valli alleen ligplae NIJMEGEN (ANP). In het St. Rad- boudziekenhuis in Nijmegen wordt op dit ogenblik een buitenlandse vrouw ver pleegd, die verschijnselen van cholera ver toont. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis kan niet met zekerheid worden gesteld, dat de vrouw inderdaad deze ziekte heeft. Zij wordt echter wel ver pleegd alsof zij cholera zou hebben. De woordvoerder heeft niet bekend gemaakt uit welk land de vrouw afkomstig is, maar naar verluidt gaat het om een Turkse. Van de kant van het ministerie van Volksgezondheid worden evenmin nadere mededelingen verstrekt. Een woordvoer der er van zei wel, dat er geen aanleiding is tot bezorgdheid over het mogelijk uitbre ken van een cholera-epidemie in ons land. Om bezoekers wegwijs te maken in de huizen van bewaring zullen, zo staat in het rapport, gastvrouwen moeten wor den aangesteld. „Het bezoek zal immers een massaal en lopendebandkarakter Verder bepleit de commissie afschaffing van censuur op brieven van gedeti neerden. PRETORIA. De Rhodesische premier Ian Smith en de Zuidafikaanse minister president John Vorster hebben gisteren in Pretoria voor de tweede maal in twee weken besprekingen gevoerd. Vorster en Smith spraken ruim drie uur over de situatie in Rhodesië, maar zij wei gerden bijzonderheden over hun overleg mee te delen. De Zuidafrikaanse minister Botha deel de mee: „We hebben de situatie in zuidelijk Afrika tot op heden onder de loep geno men. Wij hebben daaraan niets toe te voegen”. Zuidafrikaanse regeringskringen zeiden dat beide leiders uitvoerig hebben gespro ken over de Brits-Amerikaanse voorstel len voor een vreedzame overgang naar een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. De voorstellen werden op 1 september aan premier Smith voorgelegd door de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen en de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, Andrew Young. EINDHOVEN (ANP). Het hoger per soneel van Philips is bereid de komende jaren een deel van de inkomensverhoging in te leveren om bij te dragen aan het herstel van de economie in Nederland. Hieraan wordt dan wel de voorwaarde verbonden dat ook andere groepen werk nemers alsmede de vrije beroepen hiertoe bereid moeten zijn. Aldus blijkt uit de uitslag van de onlangs door de Federatie Hoger Philips-personeel gehouden enquête. Bovendien vindt het hoger personeel dat de inlevering gekop peld dient te zijn aan het stellen van voor waarden aan de werkgevers en nog in sterkere mate aan het stellen van voor waarden aan de overheid. Geen uitgespro ken voorkeur is er voor inlevering van een deel van de prijscompensatie dan wel van de initiële verhoging. Voorwaarden aan de werkgevers zijn: bevorderen c,q. handhaven van de werk gelegenheid, prijsbeheersing en meer in vloed in het bedrijfsgebeuren. Van de overheid wordt verlangd: over heidsuitgaven op de nullijn, verlaging van belasting- en premiedruk, geen verdere nivellering meer en stimuleren werkgele genheid. BONN. De ontwikkelingen in de ontvoeringszaak van de Westduitse werkgevers voorzitter Hans-Martin Schleyer voltrekken zich in een sfeer van zo groot mogelijke geheimhouding. Om ongeveer 7 uur gisteravond kwam de grote crisisstaf opnieuw bijeen. Behal ve bondskanselier Schmidt, minister Mai- hofer van Binnenlandse Zaken en minister Vogel van Justitie, behoren tot de crisis staf ook de voorzitters van alle politieke partijen in de Bondsdag en de minister presidenten van deelstaten waar terroris ten gevangen zitten. Er werd over dit beraad niets meege deeld. Wel maakte de advocaat Payot, die als bemiddelaar optreedt, gisteravond be kend dat de ontvoerders hem nieuwe eisen en nieuwe ultimatum hebben doen toe komen. Uit veiligheidsoverwegingen wilde de Zwitserse advocaat hierover niets meede len. Hij heeft de boodschap van de terro risten aan de bondsregering ter hand gesteld. Het Franse persbureau AFP ontving gis termiddag een telefoontje van een van de ontvoerders. Volgens AFP zou de bondsre gering vóór twaalf uur gisternacht (West duitse tijd) bekend moeten maken hoe zij staat tegenover de in het weekeinde gefor muleerde nieuwe eisen van de terroristen. Deze waren zaterdagavond laat aan Payot bekend gemaakt. Naar aanleiding van de ontvoering van Schleyer, waarbij vier mensen om het le ven kwamen, wordt steeds feller gediscus sieerd over herinvoering van de doodstraf. De woordvoerder voor binnenlandse za ken van de SPD, Hugo Brandt, zei dat het misschien wel begrijpelijk is om nu over invoering van de doodstraf voor terroristi sche moordenaars te spreken, maar dat het niettemin zinloos is. BUREAU: Redactie en administratie: Lange. Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 slechts weinig bekend MOSKOU. Een van de vooraanstaan de Russische dissidenten, de computer specialist dr. Valentin Toertsjin mag via Israel emigreren naar de Verenigde Staten. Spectaculaire vorderingen op het ge bied van het onderzoek zijn er, voor zover nu bekend, eigenlijk niet geboekt. Een Duits viroloog-neuroloog heeft een virus weten te isoleren, maar anderen hebben met dezelfde proeven en hetzelfde materi aal dat virus nooit kunnen aantonen. Ook de twee Amerikaanse virologen Garp en Henle, die zeer recent meenden een virus te kunnen aantonen, hebben hun resultaat afgeschreven. Overigens verwacht dr. Dassel wel veel van het syposium: „Ik verwacht in ieder geval een duidelijker inzicht in de weten schapelijke stand van zaken. De ontwikke ling van de biochemie, de neurochemie en de immunologie is zover voortgeschreden, dat eigenlijk niemand buiten een bepaalde kliniek nog weet waar de ander het over heeft. Het is voor ons allemaal absoluut nodig om eens even bij te praten”. Nederland houdt zich wel met onder zoek op het gebied van multiple sclerose bezig, maar eigenlijk - ook om financiële redenen - gebeurt dit nog te kleinschalig. Belangstelling voor het onderwerp is er genoeg; de mogelijkheden zijn beperkt. Het onderzoek in Nederland, dat tot nu toe voornamelijk in Leiden gebeurde, wil men in de naaste toekomst graag bundelen, en met het doel is er een werkgroep weten schappelijk onderzoek ingesteld, waarin alle universiteitsklinieken vertegenwoor digd zijn. Men,sen dan hed je ie toch te kort gedaan D r is zoveel moois te zien de Grotten de Steenkolenmijn het Casino en vergeet bok die.schitterende heuvels om Valkenburg met in het hartje van Zuid-Limburg Vraag het najaars-folderpakket aan met gegevens over alle hotels pensions appartementen arrangementen en attrakties NU IN HET NAJAAR (ADVERTENTIE) Het CNV is het met het kabinet eens, dat het verbruik van aardgas moet worden verminderd, maar een verhoging van de prijs als oplossing daarvoor zou „een heel slecht middel” zijn. Een verhoging van de aardgasprijs zou alleen tot resultaten lei den als zij niet wordt gecompenseerd. Maar als die compensatie niet wordt gege ven, zo meent het CNV, is dat in strijd met één van de uitgangspunten van het kabi net, namelijk het gelijkblijven van de be steedbare inkomens tot een bepaald niveau. Commissie bepleit seksuele vrijheid voor gedetineerden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4