Vakbonden bereiken compromis over CAO 40 dienstjaren beloond Uitblijven van groei toont noodzaak van Voorhaven aan Rapport over kabeltelevisie zoekgeraakt i ■IliBS I ■r I Goed uitkijk houden kan aanvaringen voorkomen H< BOUW keukenverbouwing - open haarden - betimmeringen - dakkapellen - badkamers - re paraties - onderhoud. REORGANISATIE IN LEMMER LIJKT ONVERMIJDELIJK I I tam 14, INTERN CONFLICT UITGEPRAAT I I I I I 5 19 7 7 SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN 1 3 dinsdag Uitspraken van Raad voor de Scheepvaart Jachthaven Jaarverslag Scheepvaartvereniging Noord: A - bij de toenmalige buizengieterij I SOjaar in drukwerk specialiteiten-, formulierensets periodieken en foliedruk Cijfers j rt IJMUIDEN. Het scheeps bouwbedrijf Mulder en Rijke in IJmuiden slaat zich nog goed door de voor de gehele scheepsbouw moeilijke periode heen. Het meer dan 70 jaar oude bedrijf, dat zich echter altijd aan de moderne ont wikkelingen heeft aangepast, zit nog steeds niet in de „rode cijfers” zoals zoveel andere scheepsbouw bedrijven en scheepswerven, al is het volgens G. Rijke, die samen met zijn broer R. Rijke momen teel de directie voert, niet eenvou dig om geen verlies te accepteren. JULIANAKADE 4 - IJMUIDEN naast Huider Keukens Tel. (02550)-22756* Hoogovens. Tijdens langdurig o- verleg gistermiddag hebben bei de partijen afgesproken dat één collectieve arbeidsovereenkomst in de toekomst voor alle Hoogo- vens-werknemers kan worden af gesloten mits de vakorganisaties die het personeel vertegenwoor digen hiermee instemmen. L DRUKKERIJ SCHMITZ BV wij kerst raat weg 160 velsenn. telefoon O 251O-2 32 07 i- Draaiend houden r W® L (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tussen de Vere niging van Hoger Hoogovens Per soneel (VHHP) enerzijds en de industriebonden NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP ander zijds lijkt overeenstemming te zijn bereikt over de formulering van de status van de aparte CAO voor het kaderpersoneel van begon. In 1955 stapte hij over I naar de kwaliteitsafdeling van blokwalserij 1. De heer M. Hart voerde het woord als directe chef van de jubilaris. Zijn jubileumcadeau was een hengeluitrusting. De of- I ficiële jubileumviering werd ge- volgd door een gezellig samen- zijn waarbij vele collega’s de ju- bilaris en zijn echtgenote kwa- men feliciteren. De heer J. Peekei uit Bever- wijk kreeg maandag het'gouden J Hoogovensinsigne met briljant j voor zijn 40-jarig dienstjubi- l.leum. De onderscheiding werd hem tijdens een bijeenkomst in het Centraal Laboratorium 2 op- gespeld door drs. G. de Witte, I hoofd van de kwaliteitsafdeling waar hij werkzaam is. De heer De Witte belichtte in zijn felicitatiespeech de loop- baan van de jubilaris die in 1937 Wij verzorgen ook uw tekenin gen, bouwaanvragen, subsidie aanvragen, adviezen e.d. Mulder en Rijke weet klappen in scheepsbouw nog wel op te vangen I e Het bedrijf van„scheepsbouwer” Mulder en Rijke aan de Loggerstraat in Ijmuiden, direct gelegen aan de haven. In het midden de n i: (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) AMSTERDAM. Hoewel de aan- en afvoer van goederen in de Amsterdamse haven een geringe groei in 1976 vertoonde ten opzichte van het jaar ervoor, is de verwachte groei in de overslag van „droog massagoed” niet gekomen. De Scheepvaartvereniging Noord wijt dit in haar jaarverslag over 1976 aan het feit, dat het droge massagoed, zoals granen, ertsen en kolen, in steeds grotere schepen wordt vervoerd, schepen, die Amster dams havens niet kan accomoderen. Nog maals wordt daaruit de conclusie getrok ken, dat de Voorhaven nodig is. „Het niet aanleggen van de Voorhaven betekent de afbouw van de Amsterdamse haven als massagoedhaven, wat betreft het grotere type zeeschip”, aldus het jaarverslag. n n Dankzij het nog steeds binnekomen van orders, ook al zijn het er niet al te veel, kan het bedrijf in IJmuiden de mensen aan het werk houden. Voor het bedrijf in Lemmer echter ziet de heer Rijke een aanpassing aan de huidige vraag als on vermijdelijk. „Het zou zelfs een inkrim ping met zo’n 50 procent kunnen moeten worden”, zegt hij. Naarstig zoekt hij ech ter naar mogelijkheden om ontslagen te voorkomen. „Daarvoor ben je onderne mer", zegt de toch niet meer al te jonge directeur, „het is gewoon een uitdaging; om het geld hoef je het in deze tijd niet zozeer te doen”. De Scheepvaartvereniging Noord noemt het onbegrijpelijk, dat Provinciale Staten van Noord-Holland met het vaststellen van de Nota van Uitgangspunten een buitenha venontwikkeling bij IJmuiden voorlopig niet mogelijk willen maken. Ze wijst er bovendien op, dat de commissie Zeehaven- overleg zich het afgelopen jaar opnieuw heeft uitgesproken ten gunsts van de Voor haven en de minister zelfs heeft gewaar schuwd, wanneer op regionaal niveau door de provincie beslissingen worden voorbereid, die nog een onderwerp van studie zijn op nationaal niveau. Hoe kwetsbaar het Noordzeekanaalge- bied zonder Voorhaven nu is, werd de Scheepvaartvereniging duidelijk, toen in misschien wat beter kunnen concurreren”. Het plan van de ondernemer ligt nu bij Gedeputeerde Staten van Friesland voor een bouwvergunning. Het wachten is nu op een beslissing van de overheid. De jachthaven is niet het enige plan, dat Mulder en Rijke in de strijd heeft gewor pen om zich te handhaven. Een nieuw zeiljacht, de „Orion” is het volgende. Dit jacht met een waterverplaatsing van ruim vijf ton is ontworpen door jachtont- werper E. G. van der Stadt en Mulder en Rijke heeft de rechten voor productie en verkoop in West-Europa verworven. De polyester jachtbouw is geen nieuwe tak aan de Mulder en Rijke-loot, maar de huidige typen jachten, die het bedrijf pro duceert met als paradepaardje de „Kara- wi” zijn niet de nieuwste typen en de vraag ernaar begint wat terug te lopen. De „Orion” kan een nieuwe impuls geven. De jachtbouw biedt zowel voor Lemmer als IJmuiden perspectief. In Lemmer wor den de polyester casco’s gebouwd en in de bedrijfshal in IJmuiden volgt de afbouw. Het is een van de activiteiten in IJmuiden, waar ook de afbouw plaats heeft van de polyester werkboten, die in Lemmer ge- de maand mei van 1977 de grote sluis niet minder dan negen dagen gesloten was. De goederenstroom in de Amsterdamse haven groeide van 18.794.000 ton in 1975 naar 19.037.000 tob in 1976. Het afgelopen jaar deden 5485 schepen de haven aan, een daling met 565 ten opzichte van 1975. Dat betekent, dat de gemiddelde bruto inhoud per schip verder steeg. In 1950 was dat nog 1831 ton, in 1970 3470 ton en het afgelopen jaar 5163 ton. Positief vindt men echter wel, dat de minister het belang van twee grote zeeha vens in Nederland onderstreepte en een studie naar de bouw van een tweede bin nendeur voor de Noordersluis aankon- digde. Het zeiljacht „Orion", een nieuw ontwerp van jachtontwerper E. G. van der Stadt, waarvan Mulder en Rijke de produktie en verkooprechten voor West-Europa heeft verkregen. Het schriftelijk advies heeft het ge meentebestuur echter nooit bereikt. Wethouder J.W. Meijer van Openbare Werken, onder wiens portefeuille de kabeltelevisie ressorteert, blijkt zelfs niet eens op de hoogte te zijn van het bestaan van een dergelijk rapport. „Ik kijk er van op dat het advies al gereed is want vorige week heb ik nog naar de stand van zaken geïnformeerd. Hoe zit ’t er nou mee, heb ik gevraagd. En toen is mij gezegd dat het verhaal in de molen zit. Maar in welke molen, dat weet ik nu ook niet meer.” Vindt hij niet dat er spoedig een be slissing moet worden genomen inzake de aanleg van een kabelnet? „Ach wat, de mensen zijn aanvankelijk erg en thousiast; later tonen velen zich teleur gesteld,” zo weet wethouder Meijer, doelend op de ervaringen in Haarlem. Zijn collega ing. H. van der Werff zegt zich wel iets te herinneren over een advies van de werkgroep. „Maar waar dat rapport terecht is gekomen, is mij niet bekend. Overigens vraag ik me af of er zoveel haast mee is. En vergeet ook niet dat deze werkgroep alleen de technische mogelijkheden heeft bestu deerd, de financiële kant van de zaak is nog niet onder de loep genomen,” aldus Van der Werff. De aanvaring gebeurde bij de ingang van het Kanaal. De tweede stuurman stond op de brug en ging na het bestude ren van radar naar de kaartenkamer om de op wacht komende eerste stuurman te informeren. De stuurmansleerling zag op dat moment, dat een al eerder waargeno men schip zeer dichtbij was gekomen. Het onmiddellijk hard stuurboordroer geven was echter te laat en de „Steen kerk” ramde het vissersschip, dat daarop direkt zonk. De overlevenden werden door de „Steenkerk” aan boord geno men. De Raad voor de Scheepvaart wijt de aanvaring aan het niet houden van een goede uitkijk door de tweede stuur man. Hoewel al op het radar duidelijk was, dat er kans op eeh aanvaring was, De Raad voor de Scheepvaart meent, dat duidelijk is uit de koers, dat het onbe kend gebleven schip voor de vissende Johanna had moeten uitwijken, maar een aanvaring had voorkomen kunnen worden als de schipper had opgelet. heeft de tweede stuurman de brug verla ten en de ontwikkelingen niet gevolgd. •e ir n e is B- VELSEN. Op onverklaarbare wij ze is op het stadhuis van Velsen een rapport zoekgeraakt waarin geadvi seerd wordt over de aanleg van kabel televisie in de gemeente. De nota is ongeveer twee maanden geleden bij het college van B. en W. ingediend door de ambtelijke werkgroep kabeltelevi sie, onder voorzitterschap van de di recteur van de Dienst Gas, Water en Reiniging, de heer J. ten Cate. s jl !t it ?t n :e n •e e t l. e IJMUIDEN. De Raad voor de Scheepvaart acht kapitein en eerste stuurman van het vrachtschip „Steen kerk” niet schuldig aan het overvaren van het Franse vissersschip „Younick” op 19 september vorig jaar, waarbij een opvarende om het leven is gekomen. De tweede stuurman, een 41 jarige inwoner van Ommen heeft naar het oordeel van de Raad wel schuld aan de ervaring en hem wordt zijn bevoegdheid voor twee maanden ontnomen. Als dit compromis is voorgelegd en goedgekeurd door de achterban van de bonden, kan het CAO-overleg met de di rectie van Hoogovens hervat worden. Mochten de werknemers onverhoopt niet instemmen met het bereikte akkoord, dan zullen de besprekingen met Hoogoyens toch worden gestart met dien verstande dat elke partij zijn eigen zegje zal doen. Het overleg tussen Hoogovens en de vak bonden over een afzonderlijke CAO voor het hoger personeel raakte in juli in een ernstige impasse. Struikelblok vormde toen de bepaling in de ontwerp-CAO die voorzag in een arbeidsovereenkomst gel dend voor alle personeelsleden van Hoog ovens. De Vereniging van Hoger Hoog ovens Personeel bleef echter onvermin derd vasthouden aan een eigen CAO die niet als voorloper mag worden beschouwd van een integrale Hoogovens-CAO. De VHHP achtte het onzinnig om op voor hand te verklaren dat integratie in de loop der tijd gewenst is. Achtergrond van het meningsverschil is een machtsstrijd die gaat om de zeggen schap over de arbeidsvoorwaarden. De VHHP vreest de belangen van haar leden onvoldoende te kunnen behartigen als er voor het kaderpersoneel geen aparte rege lingen bestaan. De Vereniging is bang voor overheersing door de industriebonden die getalsmatig veel sterker zijn. Het hoger personeel van Hoogovens om vat ongeveer tweeduizend werknemers die momenteel nog een individuele arbeids overeenkomst hebben met Hoogovens. Het inkomensniveau van deze categorie ligt boven 40.000,- per jaar. De directie van Hoogovens die tot voor kort deelnam aan het overleg, heeft zich nooit een standpunt in deze aangematigd. Het bedrijf plaatste zich met die opstelling bewust buiten het conflict. Nu de bonden onderling uiteindelijk tot een vergelijk zijn gekomen, is de weg geëffend voor een aparte CAO voor de personeelsleden met hoge inkomens. Reële werkingskracht voor 1977 zal de CAO niet meer hebben. „Maar het belangrijkste is dat een basis is gevonden waarop het CAO-overleg voor 1978 kan starten”, aldus een van de ge sprekspartners van gisteren. De aanvaring van het vissersschip „Jo hanna” OD 18 op 28 januari op de Noordzee met een onbekend gebleven schip acht de raad mede de schuld van de schipper, een 40 jarige inwoner van Oud- dorp. Hoewel de schipper op het radar een schip had zien naderen, heeft hij gemeend, dat het schip achter de „Johan na” langs zou gaan en er verder weinig aandacht aan geschonken. Tot hij plotse ling een groot schip vlakbij zag. Door het laten slippen van de vislijnen probeerde de schipper een aanvaring nog te voorko men, maar het schip voer eerst de bak- boordvislijn kapot en ramde de Johanna vervolgens bakboordachter. Het schip is gewoon doorgevaren. Dankzij deze laat ste manoeuvres bleef de schade aan boord van de OD 18 beperkt en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In de Amsterdamse haven hebben zich in 1976 een aantal positieve ontwikkelin gen voorgedaan, zoals het besluit tot aan leg van de Aziëhaven, de bouw van de Combi-têrmjnal van het Verenigd Carga- doorskantoor, de Melasseterminal van Tradax, de uitbreidingen bij CTA, de re constructie en modernisering van de Hou thaven en de in gebruik neming van de drijvende kraan De Reiger bij havenbe drijf de Rietlanden en de grote kraan bij het Overslagbedrijf Amsterdam. De trans portactiviteiten zijn uitgebreid door de vol-containerdienst van de CAROL op het Caraïbisch gebied en door de verbinding met West-Afrika door de Cameroun Ship ping Lines. Ook het passagiersvervoer bleef het afgelopen jaar groeien. (Luchtfoto: Fotopersbureau C. de Boer B.V.) maakt worden. „Op het gebied van déze bedrijfsvaartuigen zijn we nog steeds vre selijk actief”, zegt de heer Rijke. „Maar de concurrentie is erg groot, vooral meer en meer van landen zoals Japan en landen rond het Middellandse Zeegebied. Door de goede reputatie, die we op dit gebied heb ben opgebouwd, onder andere met de „Spurt” hebben we nog veel offertes lopen en komen er ook orders los.” Mulder en Rijke is een bedrijf waar men de moed nog lang niet heeft opgegeven. Door het afstoten van wat oudere gebou wen en de gedeeltelijke verhuur van de oude hal en het vrije terrein naast het bedrijf aan off-shore bedrijven, heeft men het hoofd boven water weten te houden en men heeft nog genoeg ijzers in het vuur om de toekomst niet al te somber tegemoet te zien. nieuwe bedrijfshal met kantoren met links een oudere hal, die nu gedeeltelijk aan derden verhuurd is en rechts een stuk terrein, dat ook voor off-shore-activiteiten verhuurd is. Toch hoopt de heer Rijke het zonder ontslagen te kunnen redden. „We hebben gedacht om in Lemmer een grote jachtha ven aan te leggen voor de grote ple zierjachten. Voor onze mensen betekent dat werk, zodat er geen ontslagen hoeven te vallen. Bovendien kunnen we dan niet alleen jachten verkopen, maar er nog een ligplaats bij leveren ook, waardoor we Met name over de bij het bedrijf ge bouwde stalen loodstender is de heer Rij ke bepaald niet ontevreden. „Het zou een scheepje van 23 ton worden met een snel heid van 20 knopen. Door allerlei wijzi gingen en aanpassingen van de zijde van het Loodswezen is het tenslotte een schip van bijna 30 ton geworden, terwijl we de snelheid toch op 197« knoop hebben kun nen houden. Als het Loodswezen later besluit om nog een groter schip als loods tender te proberen, zouden we de kans moeten krijgen om ook zo’n schip te bou-1 wen. We hebben immers een opdracht vrijwel binnen de gestelde grenzen uitge voerd, die practisch niemand durfde aan te nemen.” Het vervaardigen van hele alluminium schéepsopbouwen, iets waar Mulder en Rijke veel toekomst in heeft gezien en dat reden was om in 1973 aan de Loggerstraat in Ijmuiden een nieuwe bedrijfshal te bou wen, is door de terugval in de hele scheeps bouw tot een laag niveau teruggevallen. „We rollen nog wel van de ene order in de andere en kunnen de afdeling draaiende houden, maar de groei en activiteit is er wel uit”, aldus de directeur, die meteen stelt, dat daarnaast de scheepsreparatie echter een toename vertoont. Kleine repa raties aan jachten, wat werk uit het Am sterdamse havengebied en het werk voor het Loodswezen bieden hier mogelijkhe den voor de vakheden, die het bedrijf telt. De oorzaken van de teruggang in de bedrijven van Mulder en Rijke zijn vol gens de directeur terug te vinden in de gehele Nederlandse scheepsbouwsituatie. „De gesprekken in de grote scheepsbouw zijn nog gaande, maar duidelijk is, dat er een afbouw nodig is van 50 procent of meer. Dat heeft ook gevolgen voor de kleine scheepsbouw en de toeleveran ciers”. De heer Rijke verduidelijkt dit door I te vertellen, dat het bedrijf al vanaf 1916 reddingsboten levert aan de grote scheep vaart. „In Lemmer maken we zo’n 180 reddingsboten per jaar, het bedrijf is er daar ook speciaal voor opgezet in 1962. Het is allemaal seriebouw in polyester. Nu er steeds minder grote schepen worden ge bouwd, zijn er ook veel minder reddings boten nodig”, zegt hij. Hij wijst er boven dien op dat de exportpositie van Neder land niet zo best is door de hoge waarde van de gulden, wat een extra klap bete kent. Daarom is hij ervan overtuigd, dat men in het bedrijf in Lemmer de productie zeker met zo’n 50 procent zal moeten te rugbrengen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5