PROVINCIALE MILIEUFEDERATIE NOORD-HOLLAND: voor F t Kunt voor wat dubbeltjes weten wat er te koop is Schaatscursus vijfde- en zesdeklassers laten \x/e welzijn li w I Aa alc •u w I' 11.] I d Alternatief De Boei Bekentenis Veredeling Werken of niet werken 5' I A Gemeenschapsgreep NS ha Is tijd geld? DINSDAG 19 7 7 1 3 SEPTEMBER 6 IJMOND D I N ll r I psssst! niet verder vertellen hoor; maar u kunt het zeker als u voor wat duppies 'n krantje koopt en dat even lekker doorleest door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 1 - 4 i (vervolg pagina 1) SCHIPHOL. Transavia heeft de beslissing voor inkrimping van het bedrijf op de eerste plaats moeten nemen omdat de Rijks luchtvaartdienst geen toestem ming wilde geven voor de aan schaf van een gelijkwaardige ver vanger een Boeing-707. Dit mid delgrote vliegtuig voor lange af standen, waarmee in hoofdzaak vracht werd vervoerd, maakt te veel lawaai. Die geluidshinder staat ook de vervanging van het toestel in de weg. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Een algeheel verbod op fosfaathoudende wasmidde len is dringend nodig. Dat schrijft de provinciale milieufederatie Contact Milieubescherming Noord-Holland in een brief aan minister Vornnk van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het CMN vindt dat de minister zich door protesten van de kant der fabrikanten er niet van moet laten weerhouden om voor 1985 een verbod van fosfaten in waspoeder af te kondigen. Liever nog zou een dergelijk verbod eerder moeten worden afgekondigd. 1 - I r 1 Transavia mocht I van lawaaierige 707 fosfaten in waspoeder I I I i n I I I E t t t F i J j i i r i DE UITDRUKKING dubieuze produk- tieprocessen behoeft nog enige uitleg. Hiermee wordt bedoeld het in stand hou den en eventueel zelfs rfog opfokken van de produktie van iets, waarvan het maat- Voor nadere informaties of aanmeldin gen kan men terecht bij N. G. Gjaltema- Winters, Rembrandtlaan 33 in IJmuiden, G. C. W. Haleber, Dennekoplaan 275 in Zeewijk of T. Holstein-Folkertsma aan de Hofdijklaan 14 in Driehuis. De cursus, die wordt afgesloten met een schaatsvaardigheidstest plus eventueel di ploma, begint op 22 oktober. Het vervoer naar de ijsbaan wordt per bus geregeld. De totale kosten van deze cursus bedragen per kind vijfenzestig gulden. In het huidige bedrijfsleven krijgen velen niet de kans zich (mede-)verantwoorde- lijk te voelen. van minder waarde zijn dan de arbeids tijd of omgekeerd. Dan kan het niet meer voorkomen dat de oudere generatie loopt te schelden op de jongeren, die blijken niet tè passen in het hele rollenspel dat rond arbeid is opgebouwd. Ze worden voor lui uitge scholden, onaangepast en bij het arbeids bureau komen ze terecht in de bak „moeilijk plaatsbaren”. En het schrijnen de is, dat die jongeren best willen werken (op de bekende uitzonderingen na die de al even bekende regel bevestigen). Maar zij hechten bijzonder veel waarde aan de menselijkheid van het werk. Zij zijn niet een-twee-drie bereid om ziel en zaligheid te verkopen en ergens in dienst te treden om een functie te gaan vervullen, die niet bijdraagt tot het menswordingsproces. Blijft de vraag natuurlijk wel, hoe dit alles moet worden gefinancierd. De werkplaatsen op zichzelf kunnen zich misschien bedruipen, maar er blijft een stuk organisatorische en administratieve begeleiding, misschien ook begeleiding op het menselijk vlak liggen dat op een „We wisten wel dat we bij de RLD weinig kans van slagen zouden hebben”, aldus Hanrath, maar gehoopt werd op een soe pele opstelling van de RLD, gegeven het feit dat Martinair en de KLM, elk nadat zij een vliegtuig hadden verloren, toestem ming hebben gekregen voor de tijdelijke inzet van een DC-8, die even lawaaiig is als de 707. Het personeel van Transavia is eind vorige week van de maatregel in kennis gesteld. KNSM en Transavia heb ben overigens tot de maatregel besloten na overleg met de vakbonden. Met de aanschaf van vier nieuwe, min der lawaaiige motoren op het huidige vliegtuig zou vier miljoen gulden zijn ge moeid. Deze investering werd door de KNSM, Transavia’s eigenaar, te hoog ge acht voor dit oude toestel, en Boeing zag in het karwei, ook wegens de leeftijd van het vliegtuig, weinig heil. andere manier aan zijn geld moet komen. Het lijkt niet meer dan terecht dat, als we geld pompen in bedrijven om de werkge legenheid te behouden, er ook geld wordt gepompt in deze bedrijfjes die een ander soort werkgelegenheid kunnen bieden. De vijftig op te heffen arbeidsplaatsen zijn intussen niet alle het rechtstreekse gevolg van de RLD-weigering. Een intern onderzoek heeft uitgewezen dat rationali sering van Transavia’s activiteiten nood zakelijk is om de rentabiliteit van dit be drijf, „die onvoldoende is”, in de komende achttien maanden te verbeteren. Transa via heeft vorig jaar een verlies geleden van anderhalf miljoen gulden, dat mogelijk nog doorwerkt op de resultaten van dit jaar. Op grond van het onderzoek heeft Tran savia voorts besloten zich in de komende jaren te concentreren op het vakan- tievliegverkeer in zomer en winter, en op zgn. subcharters, zoals het vervoer van bedevaartgangers naar Mekka, in de stille maanden. Met drie van de (vanaf eind november) acht Boeing-737’s zal boven dien afwisselend vracht worden vervoerd. Vrachtvervoer op grotere schaal, op het ogenblik nog 20 procent van Transavia’s activiteiten, wordt voor Transavia’s toe komst evenwel niet meer als een rendabele onderneming gezien. Omda van al naar 1 daar De 1 beperl Di Nijs ber. TOT SLOT VAN DEZE rubriek moet ik nog een bekentenis doen. Een dikke vier maanden geleden liet ik u weten dat ik, na acupunctuur-behandeling in Duits land, was toegetreden tot het gilde van niet-rokers. Aan dat lidmaatschap is het afgelopen weekeinde een eind gekomen. Waarschijnlijk was ik rijp voor een her halingsoefening, in ieder geval ben ik weer teruggevallen in mijn oude rookge woonten. SAN mobil: midda staart Broek DE? ke vis. van 5 kotter voerd 51.7i 703; ƒ2024 van 61.6( 14.0I 18.7: ting J Poon Hardt Tongs kg St kg R< Makn /LOH 155 Totaa BE van I zijn hun Jong goed wist klas: drie er l kom V ter, oud IJm tie zon de IJrr De 7.24 m. I Jonj m. Hoo D aan de 1 deu heit stic aan ver Nee zier lijn 5 I Omdat deze cursus zich beperkt tot vijf de- en zesdeklassers heeft het bestuur van de Schaatsvereniging Velsen via alle basis scholen in Velsen kinderen en ouders over de mogelijkheden geïnformeerd. Voor het machtelozen wordt op deze manier ook steeds scherper. Van verschillende kan ten ontstaat er tegenstand tegen die hele levensstijl die werken en niet-werken op de traditioneel bepaalde wijzen waar deert. De Boeing-707, reeds in hoofdzaak een passagiersvliegtuig, zal nog tot oktober volgend jaar in dienst blijven. Intussen wordt de actieradius van drie 737’s verbe terd, zodat vluchten naar de Canarische Eilanden kunnen worden uitgevoerd zon der tussenlanding. De heer Hanrath ver klaarde nog de' indruk te hebben dat de moordende concurrentiestrijd van KLM en Martinair tegen Transavia thans tot het verleden behoort. „Er is nu een goede verstandhouding; ze lijken te beseffen dat ze beter ons dan een buitenlander als di recte concurrent kunnen hebben”. einde van deze week kunnen kinderen zich opgeven en kunnen ook ouders zich aan melden als begeleider. IN ONZE MAATSCHAPPIJ wordt werken direct gekoppeld aan geld ver dienen. Wie niet werkt zal ook niet eten, nietwaar. En dat werk omvat zeker niet alle arbeid. Je kan in deze wereld druk bezig zijn met dat tot stand te brengen waar anderen behoefte aan hebben zon der dat het tot arbeid in de eigenlijke zin wordt gerekend. In dat verband kan wor den gedacht aan het werk dat de huis vrouwen dag-in-dag-uit doen. Ze ver dienen er geen geld mee dus spreken we pas van een „werkende vrouw” als ze deel uitmaakt van het betaalde arbeids proces. En dan het liefst in het bedrijfsle ven. Dat wordt door velen gezien als een alleenzaligmakende economische kracht met als gevolg dat de „verbetering van het ondernemersklimaat” van een aantal politieke partijen de hoogste prioriteit krijgt. Want, zo zingen zij in koor met de ondernemers, tenslotte moeten we het van het bedrijfsleven hebben. Prof. dr. J. P. Kuiper heeft ooit gesproken over het „pseudoreligieuze karakter van deze waardering voor het bedrijfsleven”. Dat bedrijfsleven is tot bloei gekomen na de industriële revolutie. Er kwamen produktie-systemen, die tot gevolg had den dat de mens een suprematie over de natuur heeft weten te bereiken. De mens is niet meer afhankelijk van de trek kracht en arbeid van dieren, niet meer van de arbeid en produktie van dwangar beiders en slaven. We maken apparaten, machines, motoren en technische slaven. Deze ondersteunen, versterken en brei den de produktieve arbeid uit en kunnen het werk van de mens zelfs overnemen. De slavernij kon daarom worden afge schaft. Maar - bevrijd van de noodzaak van dwangarbeid is nu het overgrote deel van de bevolking verplicht tot het wer- ken-voor-loon. We zijn tot de overtuiging gekomen dat we met z’n allen moeten zorgen voor volledige werkgelegenheid. Met als gevolg dat de industrialisatie geforceerd moet groeien. Waarbij we ons heel sterk moeten afvragen of we niet bezig zijn dubieuze produktie-processen met overheidsgeld in stand te houden, alles ter wille van de werkgelegenheid. ZOALS GEZEGD: WERKGELEGEN HEID staat hoog in ons vaandel geschre ven en nu het economisch niet zo best meer gaat proberen we op alle mogelijke manieren de werkloosheid tegen te hou den. De financiën uit de gemeenschaps- ruif vormen een soort pepmiddel, dat door het rijk met min of meer gulle hand wordt rondgedeeld. Om de economische groei toch maar te kunnen handhaven, met vooral aandacht voor de kwantiteit en minder voor de kwaliteit. En toch blijkt dan steeds weer, dat er arbeidsplaatsen verloren gaan. Ondanks alle goede bedoelingen van dit kabinet en ondanks de miljoenen die er aan worden besteed. Misschien omdat er geen echt marktmechanisme, dat door vraag en aanbod in stand wordt gehouden, is. Drs. A. Weeda zegt dat we te maken hebben met een machtsmechanisme als gevolg van de sterke bedrijfsconcentratie. En kelen bepalen wat er met velen gebeurt en dat sluit uit, dat de economie op sociaal verantwoorde wijze op poten wordt gezet. De enige conclusie kan zijn, dat de gemeenschap meer greep op dit hele ge beuren moet krijgen. Dan krijgen we ruimte voor zaken als menselijke ont- Het CMN wijst er in de brief op, dat het fosfaatgehalte van de Noordhollandse op pervlaktewateren een belangrijk mi lieuprobleem is. Vermindering van dat ge halte is dringend noodzakelijk. Een ver bod op fosfaathoudende wasmiddelen zou een belangrijke stap in de goede richting betekenen, omdat van het fosfaat in de Noordhollandse oppervlaktewateren niet minder dan 44 percent uit de wasmiddelen afkomstig is. Voorts is 36 percent afkom stig van de menselijke faecaliën en onge veer 13,5 percent van industrie en land bouw samen. schappelijk nut moet Worden ontkend. Op zo’n manier blijven we de wereld overstromen met onbenullige toestanden omdat daarmee een aantal mensen „zin nige arbeid” kan worden verschaft. En binnen die hele werkgelegenheid hebben we onszelf ook de nodige proble men geschapen. We zijn het werk gaan veredelen, via onderwijs, opvoeding, aanpassing. En we proberen de natuur eveneens aan die onbarmhartige verede ling te onderwerpen. Waarbij we maar hoeven denken aan de veeteelt die tot bio-indu-strie wordt en de landbouw die alleen nog mogelijk is door miljoenen te investeren in kunstmest en ingewikkelde machineriën. Die veredeling van het werk heeft polarisatie tot gevolg, tegen- stellingen tussen edeler werk en niet- edeler werk. Verpakt in toenemende me chanisatie, automatisering, produktivi- teitstoename, efficiency-verhoging, grootschaligheid, toenemende complexi teit, machtsconcentratie, management. De tegenstelling tussen machthebbers en plooiing, zeggenschap over eigen arbeid en eerlijker verdeling van arbeidsplaat sen. De arbeid zal vermenselijkt moeten worden, we moeten er niet altijd van uitgaan dat de mens moet werken vol gens de huidige normen om in zijn leven sonderhoud te voorzien. Daarmee is het moment aangebroken, dat ook de ar beidsbemiddeling op andere leest moet worden geschoeid. Niet alleen via het arbeidsbureau zoals nu, maar ook ge richt op de vraag in de hulpverlening. Ook dat werk, nu veelal vrijwilligers werk, zou dan als arbeid moeten worden beschouwd binnen de opvatting dat we de plicht hebben arbeid te verrichten. niet vervangen VELSEN. De Schaatsvereniging Vel sen gaat, zoals jaarlijks gebruikelijk, ook voor de komende winter schaatsmorgens organiseren voor kinderen uit de vijfde en zesde klassen van lagere scholen. Het is de bedoeling dat op twintig achtereenvol gende zaterdagochtenden wordt ge schaatst op de Haarlemse kunstijsbaan. Instructie vormt tijdens de schaatsmor gens de hoofdmoot. Een ander argument van de wasmidde lenindustrie, dat in de zuiveringsinstalla ties fosfaten kunnen worden verwijderd, en dat derhalve een verbod van fosfaat- houdend poeder niet nodig is, noemt de milieufederatie „zeer asociaal”. De onwil van de fabrikanten zou de consumenten op hoge kosten jagen, omdat deze de kos ten van de fosfaatverwijderingsinstalla- ties moeten dragen. Vandaar onder meer het klemmende beroep op minister Vor- rink om zich door de fabrikanten niet van de wijs te laten brengen. kend” en komen niet aan de slag. Zij zijn te weinig veredeld voor het minst vere delde werk. Ook veel jongeren tonen interesse voor dit soort gelegenheden om naar wat zij ervaren als iets zinnigs te kunnen doen in het leven. Werk is voor velen van hen niet meer de voor hun ouders zo vanzelfspre kende manier om aan eten, kleren en onderdak te komen. Werken in het huidi ge bedrijfsleven veroorzaakt bij hen ver- vreemdingsverschijnselen. Ze verliezen hun interesse voor hun arbeid, ze krijgen niet de kans zich (mede-)verantwoorde- lijk te voelen, ze weten dat’ ze als mens helemaal niet van belang zijn, dat ze zich vooral uitsloven om de omzet van het bedrijf omhoog te stuwen. Dat alles bij elkaar vormt een gevoel van onmondig heid, het neigt voor deze categorie weer sterk naar dwangarbeid. Voor hen vormen de experimentele en alternatieve werkgemeenschappen pri ma oorden. Hier kunnen ze wel verant woordelijk zijn voor het werk dat ze doen en voor een stuk van het totale gebeuren, hier mogen z^ wel meepraten voor er beslissingen worden genomen en wordt er naar ze geluisterd. In deze projecten kan er worden gewerkt aan de menswor ding - althans dat is de opzet. Want ook hier moet er voor worden opgepast, dat de werkplaatsjes en bedrijfjes kleinscha lig blijven. Alleen dan kan men een echt alternatief bieden voor het grootschalige bedrijfsleven. De provinciale milieufederatie Contact Milieubescherming Noord-Holland is een vereniging van 77 organisaties op het ter rein van natuur- en milieubescherming in Noord-Holland. Die organisaties hebben samen circa 95.000 leden. In een brief aan een andere minister, Westerterp van Verkeer en Waterstaat, wordt aangedrongen op steun aan de wa terschappen voor de bouw van extra dure zuiveringswerken, waaronder installaties voor defosfatering. Naast een algeheel ver bod van fosfaathoudende wasmiddelen, blijven dergelijke installaties nodig, meent de federatie. De kosten hoeven echter niet zo hoog te zijn. Hoewel er bij de deskundi gen verschil van mening bestaat over de vraag of een algehele defosfatering van het afvalwater nodig is, meent het CMN dat een experiment in Noord-Holland in elk geval op zijn plaats is. Het effect ervan op het oppervlaktewater kan dan worden nagegaan. IJMl werd kisten jauw; 1 ting; 3: 47 kist PRIJZ Per 15,17-1 kleinm 10,41-9 Per kop 17 haai 1 tjes 20 jauw 168; k vier 1’ vis schelv schol drie 8 53-36; 60; scl kreel De 24.90 30 42.: IJM 1 17.000: 24.600 22.200: 16.900 145 23 KW 1 31.100 226 6.! Het is mogelijk in de rioolzuiveringsin- stallaties apparatuur aan te brengen die de fosfaten uit het afvalwater haalt, maar daarmee zijn gigantische bedragen ge moeid. Wanneer het fosfaataandeel van de wasmiddelen zou wegvallen, zouden die kosten aanzienlijk worden gedrukt. Bo vendien zullen er dan minder moeilijkhe den zijn met het slib dat in de zuiveringsin stallaties achterblijft en dat met een hoog fosfaatgehalte nauwelijks bruikbaar is. DE SECRETARIS VAN sociëteit De Boei verzocht mij nogeens de aandacht te vestigen op dit alcoholvrije etablisse ment. In december 1975 werd deze so ciëteit geopend met alsdoel personen met alcoholproblemen daar voor het eerst kennis te kunnen laten maken met de AA en iedereen in de gelegenheid te stellen hun vrije tijd zonder verleiding van alco hol te kunnen laten doorbrengen met een serieus gesprek, een spelletje kaart, dam of schaak of wat dan ook. De mensen die zich hierdoor voelen aangesproken kun nen elke vrijdagavond vanaf negen uur en op zaterdag en zondag van tien tot vijf uur terecht. Het adres is Spaarne 35 in Haarlem, het telefoonnummer 023- 320304. Er kwamen produktie-systemen, die tot gevolg hadden dat de mens een suprematie over de natuur heeft weten te bereiken. IN ONS LAND LOPEN MENSEN rond, die het niet laten bij deze constate ringen. Zij proberen iets te doen, iets te veranderen, iets te ondermenen om ook de mensen die nu langs de kant staan ergens bij te betrekken. Zo ontstonden in ons land de alternatieve en experimente le werkplaatsen, de leefgemeen schappen. Deze mogen zich over het algemeen in een grote belangstelling koesteren. Er komen allerlei soorten mensen terecht. Vaak blijkt het, dat er een arbeidspróble- matiek is ontstaan naar aanleiding van andere problemen. Rond relaties, gezin, psychische toestanden, kriminaliteit en sexualiteit. Bijvoorbeeld: iemand die op genomen is geweest in een psychiatri sche inrichting en na ontslag best weer aan de slag wil. Dan komt de confronta tie met dè maatschappij hard aan. En vaak zijn deze mensen best bereid ook deel te nemen aan het arbeidsproces zo als dat thans bestaat. Maar zij zijn „gete- MENSEN DIE HET VOOR HET zeg gen hebben in het bedrijfsleven wijzen ons er vaak op, dat we dankzij de ontwik kelingen in de industrie toch ook maar veel vrije tijd hebben. Die kan ons bevrij den van de frustraties van de arbeid, na het zorgeloze weekeinde kunnen we onze dagelijkse taak weer blijmoedig aan vaarden. En die vrije tijd is een soort cadeau, want: tijd is geld. En geld is bijzonder belangrijk in ons leven. We hechten bijzonder veel waarde aan alles wat met geld te koop is. Maar tijd is veel meer: tijd is leven. Economisch gespro ken zou je kunnen zeggen, dat tijd tot de bijzonder schaarse goederen behoort. Daarom moeten we er voorzichtig mee omspringen, we moeten de tijd gebrui ken om mens te worden. En dat kan best gebeuren via de arbeid die we verrichten. De arbeid die een dergelijke menselijke waarde niet heeft kan je geen meerwaarde geven door er een stukje vrije tijd aan vast te knopen. Daarom kan er ook niet zo’n strikte scheiding worden gemaakt tussen werk tijd en vrije tijd. Want de vrije tijd kan 4 II Volgens het CMN is het goed mogelijk om de fosfaten in wasmiddelen door ande re stoffen te vervangen, die niet of in elk geval veel minder schadelijk zijn voor het milieu. De milieufederatie wijst argumen ten yan de wasmiddelenfabrikanten, dat vervanging van fosfaten in hümprodukten vóór 1985 niet tot de mogelijkheden be hoort, van de hand. Niet-technische pro blemen zouden de fabrikanten ervan weerhouden vervangende middelen aan te wenden, doch veeleer zakelijke belangen, waaronder patenten. „Snel verbod nodig

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6