NIVON-PROGRAMMA BIEDT Gebrek aan INTERESSANTE LEZINGEN Voetgangers moeders I Sporthalbezoekers ontstemd over houding van omwonenden in de vishal examens negeren veiligheid J Amnesty International actief in Velsense vredesweek B t Inbraken leverden geen geld op r" DIENST OPENBARE WERKEN HIELD VERKEERSONDERZOEK iiHwj HINDER ZOU OVERDREVEN ZIJN ■I n 5 4 19 7 7 VELSEN-IJMUIDEN SEPTEMBER WOENSDAG 1 4 Verbinding Veiligheid Kort IJmondnieuws VRIJDAG: DUITSE POLITIEKE GEVANGENEN 1 ^3 B 1^». - 1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De bestuursleden van de clubs die gebruik maken van Sporthal Zeewijk zijn zeer verontwaardigd over de manier waarop een aantal bewoners van de Eenhoornstraat heeft laten weten overlast te ondervinden van de bezoekers van de hal. De clubbesturen zijn er verbolgen over dat de omwonenden hun klachten hebben gedeponeerd bij het gemeentebestuur in plaats van in onderling overleg tot een oplossing te komen. De ontstem ming is nog versterkt door allerlei aantijgingen die volgens de gebruikers van de accommodatie misplaatst zijn. Voorkeur (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Uitvoerige metin gen en onderzoeken hebben aan getoond dat verkeerslichten in de Lange Nieuwstraat ter hoogte van de Zeeweg, de Velserduinweg en het Marktplein wenselijk worden geacht. Dat blijkt uit een rapport dat door de dienst openbare wer ken ongeveer een jaar geleden ter beschikking is gesteld van het ge meentebestuur. Een bundeling van bevindingen, conclusies en adviezen ter afsluiting van een door genoemde dienst gemaakte studie over de verkeersproblema tiek in de gemeente. i Verkeerslichten gewenst op drie plaatsen in Lange Nieuwstraat achtergrond) het doorgaande verkeer zou moeten leiden naar haven- en industrieterrein. Nabij de voetgangeroversteekplaats op het Zeewijkplein wordt door veel voetgangers gezondigd 1 Collecte. De jaarlijkse collecte van de afdeling Velsen-Noord van het Koningin Wilhelminafonds heeft een bedrag opge bracht van ƒ3112,10. Aan de inzameling hebben twintig collectanten deelgenomen. VELSEN. De werkgroep Umuiden van Amnesty International heeft voor de komende weken een aantal aktiviteiten op het programma staan. Deels hebben die aktiviteiten plaats in het kader van de vredesweek. Daarnaast wordt komende vrijdagavond in Velserduin een lezing gehouden over de problematiek rond Duitse politieke gevangenen. UMUIDEN. In de nacht van maan dag op dinsdag zijn in IJmuiden twee inbraken gepleegd, die beide niets hebben opgeleverd. In een assurantiekantoor aan de Wijkerstraatweg werd de keukendeur met een schroevendraaier. In het kantoor is een kast opengebroken. Een daarin staand geldkistje werd ook geforceerd, maar bevatte niets van waarde. VELSEN. Het NIVON afdeling Velsen-IJmuiden heeft voor het komende winter seizoen weer een aantrekkelijk programma samengesteld van leerzame avonden. Het winterseizoen begint met een lang weekend in „de Bosbeek” in Bennekom op 16,17 en 18 september. Het belooft een interessant weekend te worden met onder meer een bezoek aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen en aan een tegeltentoonstelling in Otterloo. Op donderdag 13 oktober is er in ge bouw Velserduin ’s avonds om acht uur een dia-avond over Afghanistan. De heer Laansma uit Heemskerk zal dan zijn in drukken over dit land weergeven met be hulp van twee projectoren en geluid. De avonden zijn ook toegankelijk voor niet- Novonleden. Zondag 23 oktober wordt de zogenaamde NIZON-dag gehouden in het voormalig PEN-jeugdgebouw aan de Ka naalstraat. Het is een soort „Open Huis” voor leden en belangstellenden en vooral ook voor mensen uit andere afdelingen. Op deze dag is ook een fototentoonstelling van veertien bij het NIVON aangesloten fotogroepen. Donderdag 24 november is er in Velser duin ’s avonds om acht uur een lezing met dia’s door dr. Tom de Booy met als onder werp: „De Menselijke Samenleving”. Een maand later, op donderdagavond 15 de cember is er in het gebouw een gezellige avond voor de leden. Donderdag 19 janua ri volgt een lezing met dia’s door Gerard Jansen met als onderwerp „Energie, dat zijn wij. 16 februari komt de historie van IJmuiden aan de beurt in een lezing met dia’s door IJmuidenaar Arie van der Veer. Precies een maand later is het thema „No den begint vrijdagavond om acht uur. Evenals alle andere aktiviteiten is ook deze avond voor iedere belangstellende toegankelijk. ta nemen van de verstedelijking” onder werp van een informatiebijeenkomst in Velserduin. Het winterprogramma wordt besloten op 30 maart met de Jaarvergade ring met kienen na. De Kreatieve Groep kan het NIVO gaat op maandag 3 oktober weer van start. Voorlopig zijn het tien middagen begin nend om half twee in Gebouw Velserduin met technieken als koud emailleren, stip- techniek op flessen e.d. en het Hindeloper schilderwerk. Bij voldoende belangstel ling volgen er nog tien middagen. Opgave voor de groep is mogelijk op tel. 12189. De fotogroep is dindsdagavond van start gegaan. De klachten van de flatbewoners hebben met name betrekking op de vele slordig geparkeerde auto’s voor de ingang van de sporthal. De wagens worden lukraak op de stoepen neerge zet en zelfs dubbel geparkeerd, zo lui den de grieven. Bovendien zouden de 'sportlui verantwoordelijk zijn voor ver nielingen die worden aangericht aan personenauto’s van de bewoners van de straat. „Het betreft kapot gereden verlichting, gedeukte bumpers, stukge sneden banden en plaatschade, waarbij men zich heeft bediend van steeksleu- tels of grote schroevendraaiers,” aldus de beschuldiging van 22 bewoners in een brief aan het college van B. en W. Voorzitter Jos Nas van Badminton club IJmond erkent het parkeerpro bleem maar voegt er direct aan toe dat de auto's netjes in de daarvoor bestem de havens worden geplaatst. Ook geeft hij toe dat de meeste sporthalgebrui- kers niet de moeite willen nemen om hun wagen op het ruime parkeerterrein aan de achterzijde van de hal neer te zetten. Deze parkeergelegenheid ligt honderd meter lopen van de hoofdin gang verwijderd. Een verklaring daar voor heeft hij niet. Alleen de sportmin- nende dames zijn geëxcuseerd. Zij pas sen ervoor ’s avonds het schaars ver lichte en met bosschages omzoomde terrein te betreden. Bij het advies om op genoemde plaatsen met verkeerslichten uit te rusten heeft niet uitsluitend de verkeersveiligheid de door slag gegeven. Ook milieutechnische aspec ten als geluidshinder, luchtverontreiniging en trillingen hebben daartoe bijgedragen. Voor de uitvoering van deze voorziening werd in de gemeentelijke meerjarenbegro ting. die verleden jaar werd samengesteld, een bedrag uitgetrokken van ƒ290.000,-. Ze zou in 1977 dienen te worden gereali seerd. Dezelfde post is ook dit jaar weer opgenomen in het meerjarenplan. De uit voering is echter verschoven naar 1979. De kosten worden geraamd op ƒ310.000,-. Tot de samenstelling van het rapport heeft ook de gemeentelijke politie haar steentje bijgedragen. Hier is men van me ning dat met name het zogenoemde door gaande verkeer, door de toenemende ver keersintensiteit, dient te worden „geleid” langs het traject dat de overlast tot een minimum beperkt en ook de veiligheid optimaal garandeert. Probleem van de route via de Kanaal dijk blijft de aansluiting op het haven- en industriegebied. Van verschillende kanten is gesugge reerd dat die route zou moeten gaan via de Julianabrug. Daarbij z'ou gebruik moeten worden gemaakt van de Kerkstraat. De bewoners van die straat vinden dat het verleggen van het probleem van de Lange Nieuwstraat naar hun woongebied. Over beide straten zouden dagelijks veel kinde ren moeten oversteken op hun weg van school naar huis en omgekeerd. Boven dien is de politie met deze suggestie niet erg gelukkig omdat op de Julianabrug een groot aantal wegen uitkomt hetgeen tot gevolg heeft dat bij een toename van het verkeersaanbod over de brug er gemakke lijk stagnatie kan ontstaan in de doorstro ming van het verkeer. In een recentelijk gereed gekomen rap port van de dienst openbare werken wordt de voorkeur uitgesproken voor een sugge stie die niet helemaal nieuw is. Gedacht wordt aan het creëren van afslag op de Overigens heeft men bij de politie best begrip voor de reacties die zijn losgeko men na het recente ongeval, „maar”, zo merkt de heer Leune op, „de voetgangers die de Lange Nieuwstraat moeten overste ken nemen het voor een belangrijk deel zelf ook niet zo nauw met die verkeersvei ligheid. Nog veel te vaak wordt de voetgan- gersoversteekplaats genegeerd en wordt naar eigen goeddunken de weg overgesto ken. De vele paadjes in de middenberm die de rijstroken scheidt zijn daar het bewijs van. In Zeewijk”, zo vervolgt deze poli tieman, „is destijds 15.000,- geïnvesteerd in een oversteekplaats. Vanaf de noord kant is zelf een hek geplaatst om de men sen naar die beschermde plaats te begelei den. Tallozen negeren deze voorziening en steken op nauwelijks twintig meter af stand van de oversteekplaats de weg over.” Dat een routewijziging voor het vracht verkeer via de Lange Nieuwstraat drin gend noodzakelijk zou zijn in verband met de verkeersveiligheid wordt door de heer Wijnstroom en de adjudant J. Th. G. Leu ne van de verkeerspolitie betwijfeld. Wethouder J. W. Meijer heeft er geen behoefte aan om antwoord te geven op onze vragen met betrekking tot deze maat regelen die door zijn eigen dienst openbare werken in een gedegen rapport als „wense lijk” wordt aanbevolen, en waarover ook de politie wel graag enige duidelijkheid zou willen hebben. Voorlopig is uitvoering van die „wenselijkheid in de meerjarenbe groting verschoven van 1977 naar 1979. Ook een inbraak in een werkplaats aan de Industriestraat leverde niets op. Bij de werkplaats werd een ruit uit de sponning genomen zonder dit te breken. Binnenge komen werd geprobeerd om de deur naar het kantoor te forceren, maar een prima slot verhinderde dit. Ook hier moest men zonder resultaat vertrekken. Van een ge parkeerde auto aan de Frans Netscher- laan zijn in het weekend de koplampen gestolen. De auto, een Deux Cheveaux, is het zoveelste slachtoffer geworden van de geheimzinnige verzamelaar van onderde len, die het in Santpoort op dit merk auto’s n- en en 00 >1' (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 13 kisten kabeljauw; 2 kisten wijting; 5 kisten schol; 11 kisten schar; 3 kisten makreel en 8 kisten di versen. PRIJZEN IN GULDENS: Per 40 kg.: kabeljauw vijf 72-70; schol vier 108; wijting drie 70; makreel twee 61; schar 120; rode poon twee 104; horsma kreel 35. DE BESOMMINGEN WAREN: IJM 18 ƒ3.450. at en eft ■el^ de zo sid >r- le- it- :ot )S- je- let n- n- d. ze ng eft er- Ise n” ar er kt en ie e- ?n >r- ir it, m al De Kanaaldijk ter hoogte van de plek waar een aansluiting op de Julianakade (huizen n- •e- en iet en ge eld en, ge- eid uijr ;en •dt en Ier ch je- de >rs he de tie ur le- 'a- let us in- lu- >r- en ia! IJMUIDEN. De leerlingen van de Claraschool, de Comitéschool en de Moerbergschool worden dagelijks vier maal veilig over Kerkstraat, Kenne- merlaan en de Julianakade geloodst door dames die deel uitmaken van de zogenoemde Moederbrigade. Het belangloze maar onmisbare werk van deze dames wordt momenteel wat bemoeilijkt omdat het aantal beschik bare moeders aan de krappe kant is. Daarom worden speciaal de moeders van de schoolgaande jeugd, die dage lijks een helpende hand bij het overste ken nodig heeft, uitgenodigd om even contact op te nemen met mevrouw Vis ser, Kennemerlaan 70, telefoon 16614. I ■W- - J over het aantal vrachtwagenbestuurders dat inplaats van de Lange Nieuwstraat al gebruik maakt van de Kanaaldijk om in het havengebied of op het industrieterrein te komen. Kanaaldijk ter hoogte van het voormalige Pen-gebouw. Via de te reconstrueren spoorwegovergang ter plaatse zou het vrachtverkeer via de Julianakade zijn weg naar haven- en industriegebied kunnen vervolgen. Deze voorziening zou niet te realiseren zijn zolang onduidelijkheid rond de Voorhavenplannen, het treffen van ingrijpende definitieve maatregelen onverantwoord maken. De informatieavond over de Duitse po litieke gevangenen in gebouw „Velser duin” aan het Velserduinplein in IJmui- gemunt heeft. Hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom, chef van de algemene dienst van het Velsense politiekorps, spreekt als zijn mening uit dat voor- en nadelen van verkeerslichten zeer zwaar tegen elkaar dienen te worden afgewogen. „Uit oogpunt van verkeersvei ligheid is het de vraag of je in de Lange Nieuwstraat die voorziening moet treffen. De tendens van het rapport dat door open bare werken is samengesteld spreekt zich uit voor het aanbrengen van verkeerslich ten. Daar staan wij als politie pal achter. Overwegingen daarbij zijn geweest dat met name het lawaai en de trillingen de omwonenden een danige hoeveelheid overlast bezorgen. Dat is een zaak die van dag tot dag groeit en op een bepaald mo ment om maatregelen vraagt. Het is na tuurlijk niet moeilijk om een bepaalde route in dit geval de Lange Nieuwstraat voor vrachtverkeer af te sluiten. Daar mee roep je echter nieuwe problemen op. Het plaatselijke vrachtverkeer komt dan in moeilijkheden. Voordeel van verkeers lichten is dat je dat plaatselijke vrachtver keer niet hindert en het doorgaande ver keer als het ware uitnodigt om via de Kanaaldijk te rijden. Routes met verkeers lichten zijn voor doorgaand verkeer name lijk weinig aantrekkelijk,” aldus de heer Wijnstroom, die overigens best tevreden is waarin geen redelijk overleg kan wor den gevoerd”, constateert Nas enigs zins verbitterd. Hij doelt onder meer op een brief van de bewoners aan de sport lui waarin op onheilspellende wijze wordt gewaarschuwd voor „maatrege len die erg vervelend voor u kunnen uitpakken.” Nas kan weinig waardering opbren gen voor die dreigende houding, temeer daar de klagende bewoners de sport lieden er bovendien van beschuldigen dat zij aan het eind van de avond soms stomdronken de hal verlaten en met veel lawaai en geschreeuw vertrekken. De heer E. Lokkers, beheerder van de kantine, wordt aangewreven dat hij de tap - tegen de regels in - tot in de kleine uurtjes open houdt. Lokkers bestrijdt dit pertinent. „Tot een uur a anderhalf uur na de laatst gespeelde wedstrijd is de kantine geopend. Met die regeling wordt nimmer de hand gelicht”, stelt de beheerder, die behalve bier - ook ver gunning heeft een glas sherry of port in te schenken. Doordat wedstrijden wel eens rondom middernacht zijn afgelo pen, verlaat de laatste bezoeker pas tegen half twee ’s nachts het gebouw. Nas verzekert dat die uittocht nooit met rumoer gepaard gaat. „De bewo ners zouden er begrip voor moeten op- brengen dat die speelavond ook onze uitgaansavond is. En afhankelijk van de stemming drinken we na afloop een pilsje en maken af en toe een dansje. We doen niets wat niet geoorloofd zou zijn. Daarom houden we altijd de gor dijnen open zodat de flatbewoners pre cies kunnen zien wat er gebeurt.” Tenslotte krijgt Lokkers dan het ver wijt naar het hoofd geslingerd dat hij iedereen maar binnenlaat. „Ook dat is gelogen. „Ik tart de omwonenden te bewijzen dat hier vreemden worden toegelaten”, reageert de beheerder vinnig. VELSEN. Aan de Prof. Mr. S. Visse- ringscholengemeenschap te IJmuiden slaagden na een tweede examenperiode de volgende leerlingen: Atheneum A: Surinde Bindel, IJmuiden; Jolanda Deelman, Velsen-Zuid; Marjan Ledder, Wijk aan Zee. Atheneum B: Pieter Wijbrands, Velsen- Zuid; Jacques Wijker, IJmuiden. HAVO: Trudy Goos, IJmuiden; Marjan Ingwersen, Velsen-Zuid; Peter van Rhee, IJmuiden; Jan Cees Reijnders, Beverwijk. De suggestie dat zijn sportvrienden schade zouden’hebben toegebracht aan bezittingen van bewoners van de Een hoornstraat wijst Nas ten stelligste van de hand. „Dat wordt ons geheel ten onrechte in de schoenen geschoven. Men denkt toch niet dat spelers na afloop van de wedstrijd met gereed schap naar buiten hollen om moedwil lig auto’s te bekrassen. Ze kunnen hun agressiviteit al voldoende kwijt in het spel,” zo meent Nas. Wat betreft de parkeerhinder zal hij de redacties van de verschillende club bladen vragen een stukje op te nemen waarin bij de leden er nog eens op wordt aangedrongen de auto's op het daarvoor bestemde terrein te plaatsen. Het is al de gewoonte dat leden van bezoekende clubs een routebeschrij ving krijgen toegestuurd die leidt naar de bewuste parkeerplaats. „Maar we hebben het niet in de hand of de auto mobilist zich er ook aan houdt. Zeker in het weekeinde lijken parkeerproble men onvermijdelijk als de nabijgelegen sportcomplexen in gebruik zijn. En de behoefte om auto’s te stallen wordt nog groter als straks de bowlingbaan in gebruik wordt genomen”, aldus voor zitter Nas. Hij voelt er echter weinig voor het vraagstuk te besrpeken met de bewo ners. „Zij hebben een sfeer geschapen Kienavond. In het kader van de VARA-speelgoedactie wordt vrijdag 30 september een open kienavond gehou den. De bijeenkomst heeft plaats om acht uur ’savonds in het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord. De eigen Amnesty-avonden in de van 18 tot 24 september te houden vredesweek worden op de volgende data en plaatsen gehouden: de schrijfavonden zijn op maandag 19 september in de gereformeer de kerk in Velsen-Noord, op woensdag 21 september in het Ichtus College en de Vissering Scholengemeenschap en op don derdag de 22ste in de Bethelkerk en Pe truskerk in IJmuiden. Al deze avonden beginnen om acht uur. Vrijdag 23 september wordt in het Film huis Velsen aan de Kanaalstraat om 8 uur een film gedraaid over het Indonesische vrouwenkamp „Plantungan”. Na de pauze op deze avond wordt door de Haarlemse groep Amnesty een poëziecollage ten ge hore gebracht. Gedurende de gehele week zal in de burgerzaal van het stadhuis een expositie van fotomateriaal en kindertekeningen zijn. Overigens wordt op de donderdag- markt informatiemateriaal uitgedeeld over de organisatie Amnesty International en over de vredesweek zelf. Een afschuwelijk verkeersongeluk dat onlangs aan een 8-jarig kind het leven kostte heeft opnieuw voedsel gegeven aan die veronderstelling. Snelheidsmetingen hebben, volgens hoofdipspecteur Wijn stroom, bij herhaling bewezen dat er op de Lange Nieuwstraat doorgaans niet te hard wordt gereden. Door de verkeersintensi teit en het lawaai wordt die indruk heel erg versterkt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5