Mogelijkheden van Schiphol KLM maximaal benutten Mees Hope biedt als enige bank de Kapitaalrente-rekening Bank Mees Hope nv Schiphollijn zal KLM-bus overbodig gaan maken De Kapitaalrente-rekening W30/ 4/0 I Rente: hoog Opzegtermijn: geen L ib^ i t tot 1 ïlhof tring s 3 toilet Mb ke- l interieur specialist en een nieuwe, individuele spaarvorm. Good Housing maakt van z’n Open Huis een rijke traditie. Ook dit jaar weer bent IJ van harte welkom. Om onze nieuwe inter nationale collektie te komen zien. Vrijdag 9 tot en met zaterdag 17 september. 15 SEPTEMBER 19 7 7 DONDERDAG 15 14 3 s if voor september 1977 BMH Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 91 11. Buitenveldert, Assumburg 150, tel. 020-42 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023-31 59 50. Ideaal voor mensen die verwach ten hun geld voor langere tijd te kunnen uitzetten, maar het toch te allen tijde beschikbaar willen houden ’’voor het geval dat Voor inlichtingen kunt u terecht bij ons kantoor, waarbij wij u ook onze uitgebreide folder zullen geven. Deze folder kunt u eveneens telefonisch aanvragen. Hogc rente! Deze is gelijk aan het maandelijks berekende rendement van 3 langlopende staatsleningen; dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren. Voor de maand september bedraagt hij 73/4% p.j. Geen opzegtermijn! Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% (rentekorting) wordt ingehouden. Voor wie? De kapitaalrente- rekening is een hoogst individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de Kapitaalrente-rekening gebruikt, bepaalt u zelf het uiteindelijke rendement. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De laatste da gen heeft Tjerk Westerterp, wel licht bezig aan zijn laatste werk dagen op het ministerie van ver keer en waterstaat, nogal wat ver warring gesticht met zijn medede lingen over mogelijke vestigings plaatsen van luchthavens in ons land.- Eerst opperde hij het idee van een superregionale luchtha ven bij Dinteloord, vervolgens maakte hij samen met zijn collega Gruijters een stuk openbaar waarin werd bevestigd dat Dintel oord en de Markerwaard de enig overgebleven alternatieven voor de vestiging van de Tweede Natio nale Luchthaven zijn om luttele uren nadat deze mededeling op de bus was gegaan in Breda uit te roepen dat de Tweede Nationale Luchthaven, als hij er mocht ko men, vrijwel zeker in de Marker waard zou worden aangelegd. Een serie uitlatingen die om een nadere uitleg vraagt. i.' <”1 MINISTER WESTERTERP De KLM-bus op Schiphol zet passagiers af. (ADVERTENTIE) ol 200 na (ADVERTENTIE) n en om Met de definitieve vorming van het kabi- te staat. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII tel. 02 Ij F In de afgelopen jaren was de hoop aan vankelijk gevestigd op minister Wester- terp, die zich onder meer tot doel had singel 4; gesteld uit te maken waar plaats vrij ge houden moet worden voor een mogelijke tweede grote luchthaven. Een bescheiden doelstelling, maar zelfs aan de verwezen- modemllijking daarvan is Westerterp niet toegeko men. Studies schijnen steeds weer roet in het eten te moeten gooien, maar die ambte lijke werkstukken lenen zich dan ook uit- irtselaan stekend als excuus voor het uitstellen van een omstreden beslissing. In overleg met de vakbonden heeft de KLM besloten deze spoorweg contrac tanten in vaste dienst nemen en hen zodoende sociale zekerheid te geven. van rde. i toilet; 1 t; 2e et. e verd.: daarska klaan 1 Mient 23 Alkmaar Tel. 072-120S 11 l.id van de Nederlandse erenigingvan Interieurspeeialisten Volgens de KLM-persdienst blijft de lijn Centraal Station-Amsterdam van het autobusbedrijf voortbestaan, ook al wordt het Museumplein eindpunt, van de Schiphollijn. Hetzelfde is het geval met de lijn Utrecht-Schiphol. De toe komst voor de lijn Den Haag-Schiphol is onzeker. Het KLM-autobusbedrijf vervoert jaarlijks meer dan een miljoen passagiers. 1 I i de (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Het KLM-autobusbe drijf heft de dienst Museumplein- Schiphol op, zodra de trein over dat zelfde traject van de Schiphollijn gaat rijden. Dat gaat ten koste van twaalf arbeidsplaatsen, maar ontslagen zullen er niet vallen. De KLM hoopt door een aanstellingsbeleid en natuurlijk ver loop te kunnen inkrimpen en anders kunnen chauffeurs binnen het bedrijf opgevangen worden. Bovendien is het nog lang niet zover dat er een trein naar het Museumplein rijdt, als die dat ooit zal doen. Vanaf volgend jaar is het eindpunt in Amsterdam Minervalaan en dat heeft geen invloed op het KLM- autobusbedrijf. Een andere dreiging, die de spoorlijn Amsterdam-Schiphol inhield voor de autobuschauffeurs van de KLM, is ook weggenomen. Rond 1976 heeft het be drijf een dertigtal chauffeurs aangeno men, zogenaamde spoorwegcontrac- tanten. Deze werknemers konden in dienst blijven tot twee maanden na de openstelling van de Schiphollijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii Vingerwijzing De besluitvorming rond de aanleg van de Voorhaven bij IJmuiden en een Tweede Nationale Luchthaven is een zaak die zich nu al jarenlang voortsleept. Dit tot grote ergernis van de lokale overheid, het be drijfsleven en alle mogelijke andere be st achte trokkenen, die nu al lange tijd in onzeker heid leven. De hele verdere ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied en de uw eig: Meerlanden hangt in hoge mate af van de beslissingen die in Den Haag genomen moeten worden over twee gigantische pro jecten: de Voorhaven bij IJmuiden en de -9 00 uu vestiging van een Tweede Nationale Lucht laven. a leeftiji 4 ij ska mer, ke ne slaa n leeg Ontwi jntlaan u inschr Opeq^Huig i inform: Heemst: Ing6 Ope net-Den Uyl II in zicht heeft minister Wes- 7.31 terterp het nuttig geoordeeld om op de Tl Valreep toch nog even een vingerwijzing te geven in de richting die volgens hem inge slagen zal worden: binnen afzienbare tijd geen Tweede Nationale Luchthaven, maar achtig maximaai gebruikt Schiphol en een ers, con superregionaal vliegveld bij DintelQord. pskeTn Anders kunnen zijn uitspraken niet wor- 'den uitgelegd. De minister geeft daartnee nog eens duidelijk aan hoe zwaar de eco nomische motieven voor hem wegen. -31672S Mocht Westerterp ook in de tweede ploeg van Den Uyl worden opgenomen, dan weet men in ieder geval al in welke richting de Sto bewindsman op verkeer en waterstaat wil ae, kam: sturen. i De demissionaire minister blijkt die Kraag te willen geven, want hij heeft zelf look de indruk dat zijn mededelingen hier en daar niet helemaal juist zijn overgeko- men. Westerterp: „Ik heb in Breda gezegd dat men in West-Brabant niet te veel op de komst van de Tweede Nationale Luchtha ven moet rekenen. In het verleden heeft men die fout bij andere projecten ook gemaakt en dat bleek later op een teleur stelling uit te lopen. Af gezien van de plano logische aspecten kan de nationale lucht haven vermoedelijk om technische rede nen al niet in West-Brabant komen, omdat men daar te dicht op de luchtwegen van het Brusselse vliegveld Zaventem zit. Dat levert onoplosbare problemen op”. Weinig kans dus voor de streekgenoten van de minister, die hij echter niet hele maal met lege handen wil laten zitten. Daarom vestigde hij de aandacht op een mogelijk superregionaal vliegveld bij Din- verder kan, dan zal Frankfurt er direct bij zijn om dat in te pikken”, aldus Wester terp. Toen hij vier jaar geleden verkeer en waterstaat van Drees jr. overnam, nam Westerterp zich voor nog in deze kabinets periode te beslissen waar een nationale luchthaven eventueel zou moeten komen. Zover is het niet gekomen. Een half jaar geleden moest hij de Tweede Kamer mee delen dat de- studies aanmerkelijk meer tijd vergden. Het argument van de lange studies werd niet alleen daar gehanteerd, ook over de plannen voor de Voorhaven bij IJmuiden zit men nog steeds gebogen. Westerterp ontkent ten stelligste dat hij deze studies zou gebruiken om de beslis singen over deze hete hangijzers voor zich uit te kunnen schuiven. Hij noemt de Mar kerwaard, de voorhaven en de vaste oever verbinding over de Westerschelde als de projecten waarover hij in deze kabinetspe riode graag zelf een beslissing had willen nemen. Of hem in het tweede kabinet-Den Uyl de kans wordt gegeven dat alsnog te doen, is uiterst onzeker. In Den Haag houdt men er serieus rekening mee dat Westerterp niet als minister terug zal keren. Maar zouden de informateurs in de komende dagen bij hem op de stoep staan, dan is Westerterp zeker bereid tot praten. „Als men mij opnieuw zou vragen als minister van verkeer en waterstaat, dan zal ik dat serieus in overweging nemen”, is alles wat hij hierover kwijt wil. SR§using Westerterp ziet voordelen in aanleg van vijfde baan :owel va Wat de Voorhaven betreft blijft iedereen mate het onzekere. De minister wilde daar bewomr geen enkele uitspraak over doen. THEO KLEIN =^elTo' 8e'*jk in Brabant wanneer men zegt niet afhankelijk te willen zijn van de overloop op Schiphol. Nee, er zullen hele sectoren, bijvoorbeeld in het vrachtvervoer, op dat vliegveld moeten komen”. 1 Doordat het aanbod van passagiers 4nï? hof sinds de oliecrisis minder snel stijgt dan >pen kt men aanvankelijk had aangenomen, moe- 2 slat fen de prognoses herhaaldelijk worden liikvl'oeJ bÜSesteld. Ging men indertijd uit van een :s van ir maximaal aanbod van 100 miljoen passa giers in het jaar 2000, nu houdt Westerterp ar. Koe het op een maximum van 40 miljoen. Ge- 18- zien die ontwikkeling is het lang niet zeker of er ooit nog wel een tweede nationale F luchthaven aangelegd moet worden. Wes terterp verwacht dat het probleem in eer ste aanleg opgelost kan worden door een maximaal gebruik van Schiphol en de aanleg van een superregionaal vliegveld in West-Brabant. Daarnaast moet dan nog wel voor de verre toekomst de mogelijk heid voor de aanleg van een tweede natio nale luchthaven worden opengehouden. Onder een maximaal gebruik van Schip hol verstaat de minister het openhouden van de mogelijkheid tot aanleg van een vijfde baan ep bouw van een tweede sta tionsgebouw op Schiphol. Westerterp: „Ik ben het dan ook helemaal eens met de directie van Schiphol wanneer die zegt: geef ons eerst de mogelijkheid om alle faciliteiten te gebruiken. Als minister voeg ik daar dan 'hlleen maar aan toe: maar houd daarnaast de mogelijkheid voor een tweede nationale luchthaven open. Ik denk dat dat voor de werkgelegenheid in ♦Amsterdam en omgeving de beste oplos sing is. En wat die vijfde baan betreft; die kan uit het oogpunt van geluidshinder wel eens beter zijn dan het huidige vier-banen- stelsel”. Het is bekend dat het provinciaal be stuur van Noord-Holland weinig voelt voor de ideeën van Westerterp. De provin cie wil een beperking van Schiphol, een standpunt dat de minister gevaarlijk vindt. Hij zegt: „Ik heb Noord-Holland er al eens met mijn collega Gruijters in een brief op gewezen dat men van alle moge lijkheden van Schiphol gebruik moet ma ken. Ik noem het op z’n minst een gevaar lijke speculatie om Schiphol in te perken in de veronderstelling dat de tweede natio nale luchthaven dan wel in de Marker waard zal komen. En ik zeg nu weer: Noord-Holland, pas op, want die beslissing over de tweede nationale luchthaven is nog niet genomenVlieg toch safe, ga uit van een maximale benutting van Schiphol”. Westerterp gelooft niet dat Schiphol be zig is de boot te missen. Hij gaat er nog altijd van uit dat de Amsterdamse luchtha ven ook in de toekomst gerekend zal moe ten worden tot de grote intercontinentale luchthaven van Europa. Vol overtuiging voert hij aan: „Tot op mijn laatste dag als minister zal ik vol blijven houden dat dit moet en ook kan. In de eerste plaats omdat Nederland altijd als vervoerder vooraan heeft gestaan. We hebben een reputatie op dat gebied en daarnaast zal Nederland het, met zijn weinige grondstoffen, vooral van diensten als deze moeten hebben. We heb ben met Schiphol en de KLM een geweldi ge plaats veroverd en die moeten we ver dedigen”. De minister vreest een enorme economi sche terugslag wanneer de luchtvaart in Nederland niet de kans wordt geboden zich verder te ontplooien. „Tegen de men sen die de luchtvaart aan banden willen leggen, zeg ik: mensen het is erg eenvoudig om dat te beweren, maar zijn jullie je wel bewust van de consequenties. Drie jaar geleden werd er nog geroepen dat de Rot terdamse haven niet verder mocht groei en, nu moet men er moeite doen om de havens vol te krijgen. Als je zoiets als Rotterdam, de grootste haven ter wereld, of als Schiphol, een grote luchthaven met een uitstekende naam, hebt, dah moet je er alles aan doen om die te behouden, want anders krijg je dat nooit terug”. „Schiphol moet een gateway van Europa blijven. We kunnen ons nu niet permitte ren om het vliegtuig te missen. Daarom hebben we ook zo geweldig gevochten toen de Amerikanen de atlantische vluchten van de KLM drastisch wilden verminde ren. Ze waren bezig de KLM te ruïneren, maar we hebben gevochten en gewonnen en dat is enorm belangrijk. Het lijkt ook soms voor mij aantrekkelijk om te zeggen: laten we een stap teruggaan. Het zou mis schien te overwegen zijn wanneer iedereen dat zou willen. Maar wanneer wij dat al leen zouden doen, dan zijn er genoeg ka pers op de kust. Wanneer Schiphol niet V tamer teloord. Onder superregionaal verstaat de kamer"’' i. Inl. ®g’ Kq2 vliegveld zouden bepaalde sectoren ’rtj bewindsman een functie die uitgaat boven J de lokale „vliegbehoefte”. Naar dat 1 over- geheveld kunnen worden. En ook op dat punt blijken er alom misverstanden te heersen. Westerterp: „Ik benadruk nog maals dat het hier niet gaat over de opvang van de vliegtuigen die in de spitsuren niet 1. Trorr op Schiphol terecht kunnen. Men heeft Bn. Tel

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15