Snelle tijd UNITED-FANS van Leonard SLAAN EROP TRAINER LILLESTROM: Triomf Pronk PRIMA PRESTATIE VAN BORUSSIA I GROTE ZEGE hypnose in sport VOOR HSV sportpunticTI Herstel van Club Brugge Tientallen gewonden in St. Etienne SPÉTÉ i ZWAKKER DAN IK DACHT" „Russen gebruiken AMERIKAANSE PSYCHOLOOG: i ■I 30 19 7 7 SEPTEMBER 31 SPORT 1 5 D O N D E R D AG door Marc Seme ijke kW Minder kwaliteit OSLO Veel actueler dan de vraag of Ajax zich over veertien dagen via een eclatante overwinning op de Noorse titelhouder Lillestrom alsnog zal weten te kwalificeren voor de tweede ronde van het Europa- Cup-I-toernooi is het feit of de Amsterdammers überhaupt nog wel in staat moeten worden geacht om dit seizoen een rol van enige betekenis te kunnen spelen. Het plotselinge wegvallen van doelman Piet Schrij vers en spitsspeler Tscheu La-Ling is namelijk een tè simpele verkla ring voor de sterke terugval in prestaties waar de titelhouder opeens mee wordt geconfronteerd. Geef Noord-Holland j Paniek HAVANA (RTR). Silvio Leonard loopt de beste tijden in eigen land en zonder het zenu- wengedoe van grote concurren tie. Dat bewees Leonard, die op de 100 meter de beste seizoen- tijd heeft staan (9,98), weer eens bij de „legerwedstrijden” in Havana, waar achttien, hoofdzakelijk communistische, landen hun beste onder de wa penen zijnde atleten naar heb ben afgevaardigd. J] 9 9 Ajax nu kwetsbaarder dan ooit i i f* Een instituut in Charkov houdt regel- (ADVERTENTIE) (M J - g?' New York Cosmos, de voetbalkampioen van de Verenigde Staten, versloeg in Tokio een Japanse selectie met 3-1. Tom Okker en Marty Riessen wonnen in de eerste ronde van het Amerikaanse kampioenschap voor herendubbels van Machette en Bornstedt. In Woodlands (Texas) werd het 7-6 en 6-3. vrijdag voor de rechter geleid zullen worden. Studio Sport geeft vanavond op Neder land 1 vanaf 18.15 uur een samenvatting van het basketbalduel Nederland-Tsjecho- Slowakije. Het is de eerste wedstrijd van Oranje in het toernooi om het Europees kampioenschap dat in Oostende is gestart. Han Jansen, de enige Nederlander in het gevecht om de wereldschaaktitel voor jon geren boven de achttien jaar, speelde in Innsbruck remise met de Fin Makki. Na negen ronden is Jansen negende met 5,5 punt. DEN HAAG. De grootste verrassing van de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen is natuurlijk de nederlaag die Ajax leed in Noorwegen. De Amsterdammers hebben over veertien dagen in de return heel wat goed te maken. Beter verging het de West duitse kampioen Borüssia Mönchenglad- bach. De ploeg van Udo Lattek, die een iwakke seizoenstart had in de competitie speelde in het met 50.000 toeschouwers bezette Nepstadion in Boedapest een goe de wedstrijd. Toen Wohlers op slag van rust met een afstandschot nummer drie liet aanteke nen, kon Borüssia niets meer gebeuren. In de tweede helft zag het er eerder naar uit dat de score nog hoger zou oplopen dan dat de Hongaren iets terug konden doen. De Belgische kampioen Club Brugge heeft in Finland tegen Kuopio precies een helft nodig gehad om het debacle van afgelopen zaterdag tegen Anderlecht te vergeten. De Bruggenaren startten pover en de beste kansen waren zelfs voor de Toen, na een half uur, alsnog werd ingegrepen, was het ergste leed al ge schied. Franse supporters beklommen in een poging tot vluchten in groten getale een hek, dat onder het gewicht bezweek. ingrijpen op militaire versterking uit Ly on, Clermont Ferrand en Montelimar. Finnen. Het belangrijkste wapenfeit uit de eerste helft was de gele kaart die de Fin Kroeger kreeg na een zware charge tegen Lambert. Een verrassing was de ruime overwin ning die Wacker Innsbruck in Basel be haalde. Een goede prestatie leverde ook de Franse kampioen Nantes. In Praag wisten de Fransen Dukla op 1-1 te houden om zich daarmee een goede uitgangspositie voor de return te verwerven. gaande Olympische Spelen”, aldus de Amerikaanse psycholoog. „De Russen hebben hypnose, zelf-hypnose en andere psychologische methoden in hun trai ning geïntegreerd, terwijl Amerika nog geen aanstalten heeft gemaakt om te profiteren van deze buitengewoon doel treffende manier om het atletisch ver mogen op te voeren”. Na de twee series was de tweede plaats voor de regerende wereldkampioen, Gaby Minneboo. Als derde eindigde de Westduit- ser Burges en de bekerverdediger Rainer Podlesch (W-Dld) kwam deze keer niet verder dan de vierde plaats. Via de getructe traptechniek van aan voerder Tom Lund ontpopte Lillestrom zich tot leedvermaak van de 20.000 meele vende supporters als een tegenstander van betekenis voor dit kwetsbare Ajax. Bij de eerste de beste aanval raakte het elftal al de Olympische Spelen van München in i ver slagen, die tot dan toe sterker waren geweest”. verhindert het bereiken van optimale prestaties”, zegt Kroger. Volgens hem is het mogelijk om een atleet aan te leren boren voor het bereiken van toppresta ties. „De hypnotiseur stopt er niets in. Hij is alleen behulpzaam als iemand tot het plafond van zijn kunnen wil gaan”. Ge varen zijn volgens dr. Kroger nauwelijks aanwezig. „Er bestaat in het organisme een alarmsysteem, dat perfect werkt”. „Het lichaam is toegerust met maximale DEN HAAG. Van de Westduitse ver tegenwoordigers in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars le verde Hamburger SV de beste prestatie. De titelhouder had aan zijn tegenstander Reipas Lahti geen kind en won met 8-1 na een ruststand van 4-0. Ferdinand Keiler scoorde vier maal voor slechts 7000 toe schouwers. Drie minuten voor tijd redde Sandberg voor de Finnen de eer. De tweede Westduitse deelnemer, FC Köln, had in FC Porto een tegenstander van meer allure. De ploeg van Hennes Weisweiler, die zaterdagavond zo verras send thuis verloor van Schalke ’04, kwam door een gebrek aan zelfvertrouwen niet verder dan een gelijk spel (2-2). De 17.000 toeschouwers namen geen genoegen met het magere resultaat en onthaalden hun „favorieten” na afloop op een striemend fluitconcert. FC Porto verraste door zeer beweeglijk tegenspel, al kregen de Portu gezen vier gele kaarten getoond (Celso, Duba, Gabriel en Rodolfo). In de eerste helft nam FC Köln in de vijfde minuut de leiding door de 32-jarige Hannes Löhr. Na de hervatting vielen bin nen tien minuten de overige drie doelpun ten. In de 59e scoorde Gabriel de gelijkma ker, waarna Dieter Müller de Keulenaren weer aan een voorsprong hielp. Van zeer korte duur echter, want twee minuten la ger lag de gelijkmaker van Octavia in het net. In Istanboel won Besiktas met 2-0 van het Hongaarse Diogyör. Het tweede, Turk se doelpunt werd gescoord door de oud- FC Utrecht-speler Paunovic. De oude club van Ajax-trainer Ivic leed een verrassende nederlaag tegen de Ierse club Dundalk. Hajduk Split ging met 0-1 ten onder door een doelpunt in de 86e minuut van Flannagan. In een race met zijn landgenoot Os- walda Lara en de Rus Joeri Silov als voornaamste tegenstanders, maakte Leonard een tijd van 10,03, een presta tie die alleen hij zelf dit seizoen overtrof. Lara werd tweede in 10,26. Bij de atletiekwedstrijden, die wor den beheerst door atleten uit de Oost- europese landen, won Alberto Juanto- rena de 400 meter in 45,93 seconden. Na rust kreeg Courant ook het geel te zien omdat hij na het fluitsignaal van scheidsrechter Asim-Sadar (Sov) door speelde en scoorde. In de tweede periode stond er een heel ander Brugge in het veld. Er werd agressiever gespeeld en dat resul teerde al binnen vijf minuten in twee tref fers. Vandereycken en Cools waren de schutters. In de 20e minuut bouwde Lam bert de score uit tot 3-0. Waarna Davies vijf minuten voor tijd de eindstand op 4-0 bepaalde. FRANKFORT (DPA) Bij de wedstrij den om de Europa Cup voor amateurstay ers, die woensdag in Frankfort gehouden werden, is de Nederlander Mathé Pronk, die op hetzelfde onderdeel tijdens de we reldkampioenschappen in Venezuela als zevende eindigde, eerste geworden. 4 -■ - baba van de hand gedaan. Voetballers die in de periode dat Schrijvers wegvalt van enorme waarde hadden kunnen zijn voor dit Ajax. Maar nu is de ploeg volslagen in paniek. Zelfs trainer Ivic weet: „Je kan nauwelijks van onderschatting spreken. Ik heb het elftal voor Lillestrom gewaar schuwd. Maar we zijn precies op de punten stukgelopen waarop ik gehamerd heb. Na melijk corners en vrije trappen”. Reeds bij de rust keek Vasas tegen een 0- 3 achterstand aan. Borüssia begon over donderend, maar moest toch tot de 17e minuut wachten voor Schafer na een prachtige combinatie van Vogts en Si- monssen de score kon openen. Vanaf dat moment hadden de Westduitsers de wed strijd volledig in handen. Met name Si- monssen legde oogstrelende staaltjes klas- sevoetbal op de mat. In de 34e minuut was het de kleine Deen die een solo langs vijf Vasasverdedigers en de doelman bekroon de met een doelpunt. Afgelopen zondag bereikte het onver mogen van het team in Kerkrade tegen Roda JC al een schrijnend dieptepunt, maar in Oslo was het zo mogelijk nog erger. Niet ten onrechte merkte de schei dende Lillestrom-trainer Josef Hooley na de 2-0 overwinning enigszins verrast op: „We hebben eerder al gespeeld tegen Poolse en Tsjechische teams. Die waren beter dan dit Ajax. Ik wist al dat Ajax een middelmatig team was geworden. Maar dat het zó is afgezwakt, kon zelfs ik niet vermoeden”. Maar er is uiteraard meer. Aanvoerder Krol adviseerde het bestuur het vorig sei zoen al om op vier punten te versterken als Ajax dit jaar tenminste een rol van beteke nis in het toernooi om de Europa-Cup zou willen spelen. De realiteit is echter dat het team kwalitatief beduidend minder is dan vorig seizoen. Vooral in de breedte. Dat is voor een speler als Krol geestelijk moeilijk te verteren. Ook tegen Lillestrom was Krol tenminste geen schim meer van de vrije verdediger die het afgelopen seizoen nog zo hautain de Ajax-verdediging organi seerde. Het handjevol kansen twee keer was Schoenaker dicht bij een treffer, één keer verraste Zuidema met een schot uit de tweede lijn dat Ajax creëerde, was teke nend voor het geringe geloof in eigen kun ne dat het elftal momenteel heeft. Boven- kampioen Torpedo Moskou. Geen van beide landskampioenen zou in Lissabon tot scoren komen. De Brit drukte zich daarmee zelfs nog vriendelijk uit. Want wat Ajax in Oslo liet zien, tartte iedere beschrijving. Zo slecht was het allemaal. Het elftal lijkt nog nau welijks te motiveren en berust in de serie tegenslagen omdat zelfs de weinig overge bleven goede spelers als Krol en Geels, wellicht onbewust, niet meer in de moge lijkheden van het huidige Ajax geloven. Dit jaar heeft penningmeester Henk Tim- man afscheid genomen. Volgend seizoen volgt voorzitter Van Praag. Het duo heeft besloten om de eens zo roemruchte Meer- formatie achter te laten in de vorm waarin men de club 15 jaar geleden overnam. Namelijk schuldenvrij. Uit zuinigheids- overwegingen werden spelers als een erva ren doelman als Heinz Stuy en de inmiddels naar Anderlecht vertrokken Johnny Dus- ■ir Het eerste Noorse doelpunt is een feit. Links en rechts van de paal juichen Lönstad en Birkelund. Zuidema (geheel links) en doelman Tervoort van Ajax zijn verslagen. gebruiken de Russen naast hypnose ook autogenese, die hij omschrijft als een vorm van zelf-hypnose, waardoor men ongeveer dezelfde geestestoestand kan bereiken als door yoga. „Yogameditatie, zenmeditatie - al deze methoden zijn in „Het gevaar is groter dan bij voor- hogen mate vergelijkbaar met autogenia en zelfhypnose. Wat deze methoden beo gen is de beoefenaar de beheersing te geven over zijn „spiergeheugen”, aldus dr. Kroger. dien werkt dit nadelig op de motivatie. Suurbier is geestelijk al met zijn vrije transfer na de wereldkampioenschappen in Argentinië bezig, Krol en Geels hebben het onbehaaglijke gevoel dat zij elders meer hadden kunnen verdienen, en dat zijn allemaal zaken die de (blessure-)pro- blemen bij Ajax nog nadeliger beïnvloe den dan ze in werkelijkheid al zijn. Juist bij de spelers die Ajax uit de impasse zouden moeten halen ontbreekt de scherp te momenteel. Tegen die achtergrond is Ruud Geels zelfs niet al te pessimistisch als hij stelt: „Het zal in Amsterdam nog erg moeilijk worden om ons te plaatsen voor de volgen de ronde”. Een tweede ronde die de spelers van Lillestrom een forse premie zal ople veren. Want ook al zijn de Noren dan in naam amateur, op de duels tegen Ajax staat een „onkostenvergoeding” waar geen enkele profvoetballer zich voor zou hoeven schamen. De opstellingen: Lillestrom: Amundsen, Rune Hansen, fcBjörklund, Kordahl, Leif Hansen, Grön- lund, Lönstad, Johansen, Karlsen, Lund en Olsen. Ajax: Tervoort, Suurbier, Krol, Van Dord, Everse, Erkens, Schoenaker, Zuide ma, Arnesen, Geels en Lerby (Meyer). Scheidsrechter Anderson (Schotland), 2Ö.000 toeschouwers. 13 Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs./ f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b v., Purmerend (02902) 1654 BEVERLY HILLS (UPI). Volgens dr. William S. Kroger, 1972 waarbij^ tegenstanders werden een Amerikaanse gedragpsycho- loog, is het waarschijnlijk dat over drie jaar bij de Olympische Spelen van Moskou de Russische matig cursussen voor coaches, die zich atleten door het gebruik van specialiseren in de verschillende psycho- hypnose en „autogenese” bij de logische technieken. Volgens dr. Kroger training zulk een voorsprong zul len krijgen, dat zij hun Ameri kaanse concurrenten in het stof zullen doen bijten. Vijftig gewonden was het resultaat. De moesten na het herstel van de orde met politie arresteerde diverse Engelsen, die vijfentwintig ambulances naar het ziekenhuis vervoerd worden. Tien van hen zijn ernstig gewond en twee verke ren in levensgevaar. SAINT ETIENNE (ANP). In Saint Etienne kwam het woensdag voor de tweede keer tot ernstige ongeregeldhe den. Nadat dinsdagavond de binnenstad door Manchester United-supporters on veilig was gemaakt en enorme schade aan gebouwen en auto’s was toege bracht, braken een uur voor de wed strijd in het Guichard-stadion massale vechtpartijen uit. Vijftig personen Merckx won in Retie de zevende Her- denkingsprijs Jena-Oeurre Monseré. Tweede werd Van Linden, derde Karstens. volslagen in paniek. De eerste hoekschop van Lund Veroorzaakte al na 60 seconden een complete desorganisatie in de Ajax- defensie, waar drie, vier verdedigers, als versteend naar de bal keken voordat hij bij de vrijstaande Lönstad neerdwarrelde. Tervoort bleek kansloos. Ajax reageerde als lamgeslagen. Van de koelbloedigheid die het team vorig seizoen nog wel eens kenmerkte in benarde situa ties viel niets meer te bespeuren. Steeds paniekeriger reageerde de defensie op de opportunistische Noorse acties. Lund (en een meedogenloze speler in de mandek king als Suurbier of een type Dusbaba had hem kunnen elimineren) was veel te lastig voor Van Dord en uit zijn gerommel putte Lillestrom moed voor een fors offensief. Het resulteerde bijna al in een tweede treffer toen de Schotse arbiter Anderson niet reageerde op een buitenspelsignaal van zijn grensrechter, waardoor Johansen vrij op kon rukken. In eerste instantie blunderde hij als de „amateur” die hij ook is. Maar nauwelijks vijf minuten later was hij wel zo attent om een corner van Lund in te koppen. Tervoort sloeg de bal welis waar uit de hoek, maar volgens de grens rechter gebeurde dat van achter de doel lijn en dat betekende dus 2-0. Typerend voor de armoede bij Ajax, waar alleen de hardwerkende Schoenaker op het middenveld nog enigszins zijn nor male niveau benaderde, was dat de Am sterdammers daar weinig tegenover kon den stellen. Hooley weer: „Het probleem was dat wij na die 2-0 voorsprong in pa niek raakten. Zo’n snelle voorsprong had niemand verwacht. Als we rustig waren doorgegaan was Ajax compleet afge gaan”. Maar Ruud Geels stelde even terecht: „Ik vind dat we toch veel te veel naar de tegenstander kijken op dit moment. We zijn vorig seizoen toch kampioen gewor den met praktisch hetzelfde elftal. We moeten dus toch nog wel een beetje kwali teit hebben. Daarom ben ik er ook een voorstander van om aanvallender te spe len. Maar als ik bij uit-ballen en balbezit van de tegenstander ver mijn eigen straf schopgebied in moet om mee te verdedi gen, blijf je natuurlijk in aanvallend op zicht zelf nergens”. Maar Ivic, die vorig seizoen al een be houdend concept werd verweten, speelt op zeker. Vorig jaar werd Ajax daar tenslotte kampioen mee, hoewel dat ook kwam om dat de concurrentie faalde en het elftal praktisch het gehele seizoen zonder bles sures speelde. Maar nu blijkt pas hoe kwetsbaar dit Ajax is. Ivic daarover:,, We hebben een aantal kwetsbaar jonge spe lers waarop we roofbouw plegen omdat we niet kunnen wisselen vanwege een aan tal blessures. Ook dat beïnvloedt de pres taties nadelig”. 5-, In Saint Etienne werd ook nog gevoet bald. Manchester United hield het in de De vechtpartijen braken uit, toen ruim Franse plaats op een gelijk spel (1-1) en honderd United-fans bij het betreden heeft met de thuiswedstrijd voor de boeg van een der staantribunes Franse sup porters in hun vak ontdekten. De Engel- De verdediging van Benfica verweert zich tegen een aanval van de Russische reële kansen een ronde verder te komen in het toernooi der bekerwinnaars. In de sen ontstaken in een ongekende razernij eerste helft zagen de 38.000 toeschou- en sloegen er onmiddellijk op los. Alles wers geen doelpunten. Na de hervatting wat los en vast zat, werd zo mogelijk als opende Hill voor United in de 78e mi- slagwapen gebruikt. De politie deinsde nuut de score. Twee minuten later maak- terug voor dit geweld en wachtte met te Synaeghel de gelijkmaker. „Een klasseatleet, doet bepaalde din gen automatisch zonder zich zorgen te maken en de twijfel een kans te geven zijn geest binnen te dringen. Hij beschikt over ingebouwde reflexen en handelt Van de hand van dr. Kroger verschijnt zonder vrees of ongerustheid. Dat laatste deze maand een herziene uitgave van zijn „Clinische en experimentele hypnose”, een medisch en psychologisch leerboek over het trainen van atleten door gebruik geheime bronnen in zijn binnenste aan te te maken van hypnose. Dr. Kroger is er een voorstander van dat het begelei dingsteam van.de Amerikaanse Olympi sche ploeg wordt uitgebreid met een aan tal ter zake kundige psychologen. Vol gens hem is de methode om iemand psy chologisch „op te laden” bij de start van een belangrijke wedstrijd in de Sovjet unie ontwikkeld tot een ware weten schap. „Deze methoden werden voor het eerst mogelijkheden. Als je die kunt aftappen, gebruikt bij het Russische wielerteam en krijg je superprestaties”, aldus de Ame- met zo’n succes dat zij goud wonnen bij rikaanse psycholoog. 54- Weisweiler: niet meer dan gelijkspel

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31