RANGERS VOOR EIGEN PUBLIEK MACHTELOOS Europese beker I Europese beker II Europese beker III Zoetemelk derde Maertens won KEES RIJVERS in Catalonië BOOS OP PSV Dll I |,,Als kleine jongens moest ik de spelers in de rust op hun plicht wijzen El I Kansen 4 Slecht Wijzigingen n 33 19 7 7 SEPTEMBER DONDERDAG 15 SPORT 32 I i Twente overtrof zichzelf (Van onze speciale verslaggever) (Odl)-Halmstadt L 1 (Tsj)-Oesters (Bel)-Aberdeen (ZweMpswich Town 3t De Duitsers bouwden ondanks het ont breken van de geschorste back Merkhof- Zweed Borg opviel als bewaker van de gevaarlijke Blochin. Op het middenveld gevaarlijke tegenstoten, die in de 31ste minuut tot ontzetting van de 90.000 bezoe- Behoudens de openingsminuten, waar in een mislukt overstapje van Drost zijn medespelers hartkloppingen bezorgde, had FC Twente zijn tegenstander volledig in de greep. Vanuit een gesloten verdedi ging werd het in het verleden al meerma len met succes beproefde circulatievoet- bal vaak voortreffelijk in praktijk ge bracht. Ook in het door de ploeg bijna unaniem zo gevreesde openingskwartier bleef FC Twente moeiteloos overeind. Desondanks biedt het resultaat van gister avond voor FC Twente voldoende per spectief voor een succesrijke afloop van deze openingsronde. De kloof van één tref fer die nu overbleef, moet overbrugd kun nen worden. Ook door een ploeg voor wie het maken van doelpunten nog altijd niet de sterkste eigenschap is. ■Toch zou het al te voorbarig zijn FC Twen- jte nu reeds uit te roepen tot totaal-win- naar. Ofschoon Glasgow Rangers gister avond voor eigen publiek een machteloze jndruk maakte, vormt die wetenschap nog lang geen garantie voor het Twents beker- succes. Eén verdedigingsfout in de return Lver 14 dagen in Enschede kan reeds fata le gevolgen hebben. Ook trainer Spitz Kohn, gelukkig als hij was met het resul- Itaat, onderkende die factor wel degelijk. I „Het zal voor ons oppassen geblazen Izijn, want tegenover elke goal die zij ma kken, zullen wij er twee moeten scoren”. Nick Deacy een overigens niet al te grove charge op middenvelder David Neill door de Noorse arbiter Thine zag bestraft met een strafschop, die door Paul Mallone werd benut. Diezelfde Mallone, die twee jaar geleden als speler van FC Linfield ook al eens tegen PSV had gescoord,en toen bij die gelegenheid zielsgelukkig uit riep dat hij een van de weinige Noordierse voetballers is die in staat is om de doelman van het Nederlands elftal te passeren. Het lukte hem nu weer, evenals zijn ploegge noot Mickey McDonald trouwens, die na een half uur spelen de ruststand op 2-2 bracht. Qua mentaliteit kon Glenovan in de eerste speelhelft zonder meer afs voorbeeld ge steld worden”. De mogelijkheid daartoe kreeg FC Twente al snel, want reeds in de 15e mi nuut mocht Glasgow Rangers de handen van geluk dichtknijpen bij een vrije schop van Drost, toegekend na een overtreding van Forsyth tegen Thijssen. Onbereikbaar voor doelman Mclllroy ketste de bal tegen de paal. Glasgow Rangers kon daar aan vallend nauwelijks iets tegenover stellen en liet pas halverwege deze periode het eerste schot registreren. De op een uitzon dering na foutloze doelman Van Gerven had echter weinig moeite met de inzet van McKean. Het was een van de weinige ke ren dat McKean zich kon ontdoen van de bewaking van Wildschut. Hetzelfde gold voor de eenzijdig getructe Cooper contra ontwikkelen. Kohn naderhand: „Wat on volkomenheden daargelaten, hebben wij het spel precies gespeeld zoals was uitge dokterd”. Met daarbij de nadruk op het voorkomen van doelpunten maar ook zelf te proberen tot succes te komen. PSV bleef volharden in zijn poging het Noordierse publiek een demonstratie van het nog immer zo geroemde totaal-voetbal voor te schotelen; het werd echter meer een demonstratie van onmacht. Ook in de tweede helft sudderde dit UEFA-Cupduel door op het niveau van een matig Nederlands hoofdklasseduel. Van lerssel en voor de massieve spits Henderson, die tegen Overweg nauwelijks in het stuk voorkwam. De opstellingen: Glasgow Rangers: Mclllroy, Jardine, Jackson, Forsyth, Miller, Russel Watson, Smith, McKean, Henderson en Cooper. Scheidsrechter Riedl (odl), 25.000 toe schouwers. FC Twente: Van Gerven, Van lerssel, Overweg, Drost, Wildschut, Van der Vail, Thijssen, Mühren, Bos, Gritter en Tho- resen. Conditioneel drukten die twee treffers als een extra loden last op de Glenovan- amateurs en semiprofs. Met de beste wil van de wereld waren ze niet meer in staat aan te zetten voor een sprint, laat staan een rush naar de verre overzijde, waar Jan van Poortvliet en Willy van de Kerkhof naar de achterste gelederen). Het directe resul taat van die paar minuten power-play was een tweetal doelpunten. In de 49ste minuut bracht Deykers met een lob de stand op 2-3 en tien minuten later tekende Deacy voor nummer vier door de bal simpel onder de veel te laat reagerende Carlisle over de doellijn te schuiven: 2-4. Rijvers: „Na rust ging het er inderdaad iets op lijken. Als we met dezelfde interes se hadden blijven spelen als in de eerste helft, hadden we zeker niet nog enkele doelpunten kunnen scoren”. Beveren meestentijds met wat lichaamsoe feningen de spieren soepel moest zien te houden. Alleen Paul Mallone, Lurgan’s wonderkind, bleef uit pure vermoeidheid voorin hangen; de rest verzamelde zich corrigerend en assisterend voor het doel van Carlisle, die evenwel een kleine tien minuten voor het einde toch nog twee maal de bal uit het net moest halen. Eerst scoorde Deacy na een foutieve terugspeelbal van Cracy (die tevoren de gele kaart had gekregen bij een overtre ding op Brandts) de vijfde en Van der Kuylen in dezelfde minuut met een halve omhaal de zesde treffer voor PSV. De uitslagen van de wedstrijden in het Europese toernooi voor bekerwin naars zijn: De uitslagen van de wedstrijden in de UEFA-Cup zijn: Paok Saloniki (Gri)-Zaglebie Sosno- wice (Pol) 2-0. Glasgow Rangers (Sch)-FC Twente (Ned) 0-0. Saint Etienne (Fra)-Manchester Uni ted (Gbr) 1-1. Lomomotiv Sofia (Bul)-Anderlecht (Bel) 1-6. FC Köln (Wdl)-F1 Hamburger SV (Fin) 8-1. Dundalk (ler)-Hajduk Split (Jsl) 1-0. Real Betis (Spa)-AC Milan (Ita) 2-0. Coleraine (N-Ier)-Lokomotiv Leipzig (Odl) 14. Maertens was in de individuele tijdrit 55 seconden sneller dan De Muynk, die twee de werd, en 57 seconden sneller dan de op de derde plaats eindigende Spanjaard La- sa. Joop Zoetemelk, die in deze tijdrit bijna twee minuten op Maertens verloor en zevende werd, neemt in het eindklasse ment de derde plaats in met een achter stand van 1 minuut en 27 seconden. Het tweede gedeelte van de zevende etappe, een rit van 109 kilometer van Granollers naar Sitges, eindigde in een zege voor de Italiaan Perletto, nadat zijn landgenoot Busolini, die als eerste over de eindstreep ging, werd gediskwalificeerd wegens onre gelmatigheden in de sprint. gens reclameren de gele kaart kreeg. Die was eerder al uitgereikt aan Braglia. De Belgische deelnemers aan de UEFA Cup hadden grote moeite op eigen terrein tot scoren te komen. Er vielen meer gele kaarten dan doelpunten. Standard Luik- speler Graf werd wegens een persoonlijke wraakneming door de Schotse scheids rechter Reynolds in de laatste minuten van de wedstrijd tegen Slavia Praag uit het veld gestuurd. Eerder was Nickel voorzien van een gele kaart. Standard won met 1-0 dankzij een doelpunt van dezelfde Nickel. RWDM en Aberdeen hielden elkaar in evenwicht: 0-0 en gele kaarten voor Garner (Aberdeen) en Cor- diez (RWDM). Doelman Jan Ruiter raakte geblesseerd en werd in de tweede helft vervangen door Leonard. genwoordigers werkten zich bevredigend door hun wedstrijden heen. Bayern Mün chen leefde zich uit in een 8-0 zege op het onschuldige IF Mjoendalen (Noorwegen), waarbij Gerd Müller driemaal scoorde. Het doelpuntenfestijn voltrok zich voor slechts 6500 toeschouwers. Schalke 04 kwam uit het Stade Communale van Flo rence (60.000 toeschouwers) weg met een doelpuntloos gelijkspel. In de 32ste minuut keurde de Franse scheidsrechter Vautrot een doelpunt van Desola af wegens buiten spel. Dat leidde tot heftige Italiaanse tafe relen, waarbij Antognoni Unrifsarsa we- 'C Porto (Por) 2-2. GVdl)-Reipas Lahti Een minuut na de benutte strafschop van Mallone schoot Willy van der Kuylen, die dit keer alleen maar opviel door het geven van slechte passes, een voorzet van Willy van de Kerkhof in. In de 26ste mi nuut had PSV met 1-2 de leiding genomen met een schitterend afstandsschot van Krijgh, dat ongrijpbaar voor Bobbie Car lisle, die een verre van betrouwbare in druk maakte maar door PSV in feite nau welijks onder druk werd gezet, in de rech terbovenhoek tegen het net plofte. Rijvers: „Geen excuses voor die in feite blameren de 2-2-ruststand. Wij hadden het karwei gewoon professioneel af moeten maken. Eindklassement: 1. Maertens, 30 uur 18 minuten en 3 seconden; 2. De Muynk, op 24 seconden; 3. Zoetemelk, op 1.27. De Belgische wielrenners hebben giste ren in de tweede etappe van de Ronde van de Toekomst op eigen bodem de strijd beheerst. Na een lange dag (er moest 190 kilometer worden gereden in plaats van de aangekondigde 170) zegevierde Guido van Calster en Dirk Heirweg behield de leiding in het algemeen klassement. De Braban der Johan van de Velde heeft als tweede een achterstand van slechts twee secon den. Bierings is achtste. Het parcours, een soort kleine Waalse Pijl, was niet al te gelukkig gekozen. Door diverse werkzaamheden aan de wegen moest de karavaan veel meer kilometers rijden dan was voorzien. Bovendien had den vele renners klachten over de slechte kwaliteit van de hotels en het eten. Van de Velde was als veertiende de beste Nederlander in deze etappe. Ad Prinsen werd achttiende, net als Van de Velde in dezelfde tijd als de Italiaan Berto, die vijfde werd op 43 seconden en de sprint van het peloton won. (Van onze speciale verslaggever) LURGAN. Kees Rijvers heeft gisteravond in het Noordierse Lurgan maar gedeeltelijk zijn zin gekregen. Hoewel hij in het met een kleine 5000 toeschouwers lang niet uitverkochte Mourneview-park ditmaal met PSV wel een royale overwinning (6-2) behaalde op een Ierse tegenstander was de Brabantse coach allerminst te spreken over de prestatie van zijn team in het veld. Een elftal dat ongecontroleerd en ongemotiveerd tegen de Ierse amateurs van Glenovan liep te voetballen en al in de negende minuut met een door Paul Mallone benutte strafschop op de feiten werd gedrukt. Kees Rijvers: „Zoals PSV in de eerste helft tegen deze mensen liep te voetballen, dat kan natuurlijk nooit. En het is toch eigenlijk te gek om los te lopen”, zo ventileerde Rijvers zijn ingehouden woede en teleurstelling, „dat je een ploeg als PSV tijdens de rust als kleine jongens op hun plicht moet wijzen”. Vooral voor het Rangers-middentrio werd het uiteindelijk een dramatisch avondje bekervoetbal, doordat zij nimmer vat kregen op de Twentse speeltrant. Ver suft keken zij elkaar aan wanneer Thijs sen weer eehs met een van zijn onnavolg bare schijnbewegingen twee of drie Schot ten de verkeerde kant opstuurde. Maar ook Mühren en Van der Vall, die het ge vaar Smith knap kanaliseerde, bedachten een aantal originele openingen en putten daaruit de moed offensieve initiatieven te SITGES (AFP). Freddy Maertens heeft gisteren de Ronde van Catalonië gewonnen. De oud-wereldkampioen sloeg zijn slag in het eerste gedeelte van de zevende en laatste etappe, een tijdrit over 26 kilometer en onttroonde daardoor zijn landgenoot Johan de Muynk als leider in het algemeen klassement. Die eerste helft, gespeeld tegen een sfeerloos decor van nauwelijks tot enige stemverheffing in staat zijnde toeschou wers, was zonder meer abominabel slecht. PSV speelde dermate hautain en probeer- de met een reeks van de in de Nederlandse competitie al lang verboden trucjes te genstander Glenovan te imponeren, dat men tot redelijk goed voetbal nauwelijks toekwam. Wel dwongen de Eindhovena ren in de eerste 45 minuten in totaal 12 hoekschoppen af, maar zij, moesten wel twee tegentreffers toestaan: evenveel als de Rijvers-équipe kon produceren. Dinamo af gestopt kers tot een 1-0 voorsprong van Eintracht leidden. Erler speelde zich op de linker vleugel vrij en zijn voorzet werd door Frank ingeschoten. Het antwoord van Kiev liet niet lang op zich wachten. In de 35ste minuut maakte Weremejev gelijk. Dat doelpunt was het sein voor Dinamo om Eintracht zwaar op de proef te stellen. Maar hoe Blochin (Europees voetballer van het jaar), Kolotov en Bessanov ook zwoegden, Eintracht-doelman Bernd Franke, die enkele dagen geleden tegen Bayern stond te schutteren, hield stand. Ook de twee andere Westduitse verte- De uitslagen van de wedstrijden in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen zijn: Pas op dat moment toen de Ierse poli tiemensen hier en daar op het veld wat met whisky gevulde jonge Ieren over de afrastering hadden getrokken, staken de Eindhovenaren de steeds mislukkende goocheltrucs weg in de hoge hoed. Het magische toverstafje van Rijvers wees even priemend het veld in, waardoor PSV plotseling in een andere formatie ging spelen (Deacy naar de voorhoede en De ouderen weten ook nog niet precies waar ze met jongeren als Thoresen en Wildschut aan toe zijn. Daarom zal het voor het zelfvertrouwen en de groei van deze spelers pok erg belangrijk zijn wan neer we nog een paar ronden zouden kun nen meedoen. Voor een ploeg-in-opbouw is dit echter al een erg mooi resultaat. Maar het blijft oppassen geblazen over 14 dagen”. GLENAVON: Carlisle., Sheppard, Ferguson, Campbell en Blair., Davey, McDonald (Lennox) en Megarry., Malone, Neill en Gracey. PSV: Van Beveren., Krijgh, Van Kraay, Brandts en Deacy., Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen en PoortvlietRené van de Kerkhof, Deykers en Lubse. Wat FC Twente op beslissende momen ten echter ook miste, was voldoende durf en dat gold dan bijvoorbeeld voor de vaak ongehinderd oprukkende Wildschut, die soms net iets te laat van de vleugel afweek naar binnen. „Maar”, sprak Kohn terecht, „dat is een kwestie van leeftijd en routine. Omonia Nicosia (Cyp)-Juventus Tu rijn (Ita) 0-3). PS Kuopio (Fin)-FC Brugge (Bel) 5-0. Celtic (Sch)-Jeunesse d'Esch (Lux) 5-0. Rode Ster Belgrado (Roe)-Sligo Ro vers (Ier) 3-0. Dinamo Boekarest (Roe)-Atletico de Madrid (Spa) wordt donderdag ge speeld. Lilleström SK (Noo)-Ajax (Ned) 2-0. Vasas Boedapest (Hon)-Borussia Mönchen Gladbach (Wdl) 0-3. j fer een solide verdediging op, waarbij de i ensceneerden Breitner en Handfach de fe-1 Dat Glasgow Rangers in de tweede peri ode beduidend vaker dan daarvoor het initiatief kon nemen, was dikwijls een ge volg van de speelwijze voorin, waarin Tho resen en Gritter te veel de neiging vertoon den de bal vooruit te spelen in plaats van een opkomende medespeler aan het werk te zetten. Werkelijk gevaarlijke situaties ontstonden desondanks slechts zelden voor het Twentse doel. Daarvoor waren de Schotse aanvallen ook te steriel en onzui ver van opzet. Slechts één keer waren de Schotten akelig dicht bij een treffer, maar toen schoot Cooper in vrije positie voor langs. In diezelfde minuut had Bos, die nog te weinig scherpte in zijn spel kan leggen, een even unieke scoringskans, maar hij strandde tot twee keer toe op het lichaam van Mclllroy. De Ieren zouden zelfs al in de negende minuut de openingstreffer voor hun reke ning nemen, toen gelegenheidsverdediger Progress Niederkorn (Lux)-Vejle BK (Den) 0-1. Olympiakos Nicosia (Cyp)-Universi- tatea Craiova (Roe) wordt donderdag gespeeld. Bran Bergen (Noo)-If Akranes (IJsl) 1-0. Besiktas (Tur)-Dio Györ (Hon) 2-0. La Valetta (Mal)-Dinamo Moskou (Sov) wordt zaterdag gespeeld. Cardiff City (Wal)-Austria Wien (Oos) 0-0. Lokomotive Kosice Vaxjoe (Zwe) 0-0. Bayern München (Wdld)-Mjoendal- len (Noo) 8-0. RWD Molenbeek (Sch) 0-0. Manchester City (Eng)-Widzew Lodz (Pol) 2-2. Fram Kopenhagen (Den)-Grasshop- pers (Zwi) 0-2. Glenavon Belfast (N.Ierl)PSV (Ned) 2- 6. Podra Opole (Pol)-Magdeburg (Odld) 1-2. Landskrona (Eng) 0-1. Start Kristiansand (Noo)-Frem Reyk javik (Isl) 6-0. FC Zürich (Zwi)-CSKA Sofia (Bul) 1-0. Torino (Ita)-Hapoel Nicosia (Cyp) 3-0. Standard Luik (Bel)-Slavia Praag (Tsj) 1-0. ASK Linz (Oos)-Ujpest Dosza (Hon) 3- 2. Carl Zeiss Jena (Odld)-Altay Izmir (Tur) 5-1. Inter Milaan (Ita)-Dinamo Tiflis (Sov) 0-1. Olympiakos Piraeus (Grk)-Dinamo Zagreb (Jsl) 3-1. FC Barcelona (Spa)-Steaua Boeka rest (Roe) 5-1. Asa Tirgu (Roe)-Aek Athene (Grk) 1-0. Marek Stanke Dimitrov (Bul)-Fe- rencvaros (Tur) 3-0. Fiorentina (Ita)-Schalke 04 (Wdld) 0-0. Rapid Wien (Oos)-Inter Bratislava (Tsj) 1-0. Servette Geneve (Zwi)-Atletico Bil bao (Spa) 1-0. g Bastia (Fraj-Sporting Lissabon (Por) 3- 2. Bohemians Dublin (lerj-Newcastle United (Eng) 0-0. AZ’67-Red Boys Differdangen (Lux) 11-1. Boavista Porto (Oos)-Lazio Roma Ota) 1-0. Las Palmas (Spa)-Sloboda Tuzla (Isl) 5-0. Eintracht Frankfurt (Wdld)-Sliema Wanderers (Mai) 5-0. Aston Villa (Eng)-Fenerbahce (Tur) 4- 0. Dinamo Kiev (Sov)-Eintracht Braunschweig (Wdld) 1-1. Dundee United (Sch)-KB Kopenha gen (Den) 1-0. Gornik Zabre (Pol)-Haka Valeaosken (Fin) 5-3. RC Lens (Fraj-Malmö FF (Zwe) 4-1. René van de Kerkhof passeert' verdediger Davie Cull van Glenovan. I GLASGOW. FC Twente mag zich terecht illusies koesteren alsnog een ron de verder te kunnen reiken in het Europa- fuptoernooi voor bekerwinnaars. Die verwachting is dan vooral gebasseerd op de score (0-0) en de manier waarop het voor Britse begrippen bijna lafhartige en daardoor amechtige Glasgow Rangers gisteravond moeiteloos in bedwang werd gehouden. In het lang niet uitverkochte Ibrox-Park kon de Europese bekerwin naar van vijf jaar geleden, die vorig sei- ioen overal naast greep en zijn Europese- Qfe.jl Bekeroptreden louter dankt aan de „dou blé” van aartsrivaal Celtic, zijn vergeelde faam geen moment waarmaken. Dit in tegenstelling tot FC Twente, dat in de Schotse hoofdstad het zoveelste bewijs leverde zichzelf op cruciale momenten te kunnen overtreffen. Zowel speltechnisch als qua inzet en werklust. A- Doelman van Gerven van Twente kijkt de bal angstig na. Links de Schot Copper die inschoot, rechts Cees van lerssel. Vooral achterin bij PSV klopte het in de eerste helft totaal niet. Op het moment dat een van de Eindhovenaren balverlies leed, waren er op hetzelfde moment een stuk of vier, vijf spelers volledig uitgespeeld. Rij- 'vers: „Kijk, PSV heeft ditmaal weer eens het bewijs geleverd gekregen dat zwakker geachte tegenstanders zich altijd aan de [sterkere optrekken. En doordat PSV onge motiveerd liep te spelen, kon Glenovan herhaaldelijk diep gaan, zonder dat die [acties door ons af geschermd konden worden”. I DEN HAAG - SID/AFP - Het gelijkspel gr dat Eintracht Braunschweig gisteren in KrM Kieve supercupwinnaar Dinamo af dwong (1-1), was naar alle waarschijnlijk- heid de belangrijkste gebeurtenis in het i toernooi om de UEFA-cup. Wat Bayern j München en Borussia Mönchengladbach vorig, jaar in het toernooi van de lands kampioenen niet gelukte, daarin slaagde Eintracht. De in het rond spelen van de bal inmid dels uiterst bedreven Twentenaren ont moedigden de Rangers daardoor dusda nig, dat de Schotten het uiteindelijk niet meer aandurfden massaal aan te dringen, beducht als zij waren voor snelle Twentse counters. Meermalen gebeurde het dap ook dat er twee of zelfs drie Schotten zich ophielden in de onmiddellijke nabijheid van de voortreffelijk storende Gritter wanneer de eigen ploeg in de aanval was. FC Basel (Zwi)-Wacker Innsbruck (Oos) 1-3. Trabzonspor (Tur)-B 1903 Kopenha gen (Den) 1-0. Dukla Praag (Tsj)-FC Nantes (Fra) 1-1. Levski Spartak Sofia (Bul)-Slask Wroclaw (Pol) 3-0. Floriana la Valetta (Mal)-Panathinai- kos (Grk) 1-1. Benfica (Por)-Torpedo Moskou (Sov) 0-0. Valur Reykjavik (IJsl)-Glentoran Belfast (N-Ierl) wordt donderdag ge speeld. Dinamo Dresden BK (Zwe) 2-0.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33