F-16 wordt wellicht duurder Cholera breidt zich steeds verder uit Belgisch brood voor Britten Opnieuw onzekerheid over uitslag verkiezingen Radicalenleider Robert Fabre verliet topconferentie Twijfels over oorzaak van dood Steve Biko Patriottisch Front: nieuwe voorstellen inzake Rhodesië BREUK IN LINKS KAMP IN FRANKRIJK te donderdag LANCE VASTBESLOTEN AAN TE BLIJVEN PEPERWATER In Noorwegen: VERRASSING Nationalisaties Niet te handhaven 19 7 7 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1 5 door Nico Scheepmaker elen strie JOHANNESBURG/LONDEN/ UTRECHT. Steve Biko is in de PARIJS (AFP, Reuter). Ro- -4 ting idief lera WASHINGTON (UPI/DPA). De Amerikaanse begrotingsdi- recteur Bert Lance, boven wiens hoofd zich donkere wolken sa menpakken, heeft gisteren aan gedrongen op een eerlijk onder zoek naar de tegen hem inge brachte verwijten. Lance zei dat degenen die - steeds luider en steeds talrijker - zijn ontslag ei sen afgaan op „onbewezen bewe ringen, insinuaties en verhalen van-horen-zeggen”. beid ium vada- ,t plu- trales zame l. Dit ■heim s An- Het -ont- 'aagd ïXplo- ntie renig- gevangenis geen natuurlijke dood gestorven. Dit kan nooit worden van als verklaring worden aangevoerd voor een overlijden in gevangenschap. Dat is de mening van de organisatie Black Peop le’s Convention (BPC), waarvan de maandagnacht overleden Biko erevoorzitter was. mist bert Fabre, de leider van de Fran- iden se beweging van linksradicalen, heeft gisteravond de linkse top- I conferentie verlaten, die probeert het gemeenschappelijke program aan te passen aan de huidige si- gesio- tuatie. Fabre verklaarde dat het ■n be- in het belang van de linkse coalitie was, gezien de houding van de communisten, dat de topconfe- I rentie niet werd voortgezet. trijfel mij zijn niet bewezen f I (Van onze redacteur in Skandinavië) ;ente Uit de uitvoerige analyse met betrekking tot het schoonmaakmiddel onderzocht zijn onder meer Dubro, Andy, Jif, vloeiba re Dreft, vloeibare Driehoekzeep, Lux en diverse „eigen” supermarktprodukten is echter gebleken dat het grootste effect wordt bereikt met het produkt DUBRO, dit in tegenstelling tot de door u naar voren gebrachte suggestie het produkt Jif ‘te gebruiken. Ondergetekenden achten het dan ook van belang, met name vanuit wetenschappelijk oogpunt, een en ander onder uw aandacht te brengen”. Welnu, over deze „Paramagnetische re latie tussen Surinamers (respectievelijk fanfarekorpsen) en arbeidsbemiddeling- bureau (respectievelijk de Amsterdamse politie) kreeg ik een verhelderend schrij ven van drs. A. H. C. Annink en drs. J. van der Tuin uit ’s-Gravenhage. Uit weten schappelijke nieuwsgierigheid hebben zij gemeend een gevoeligheidsanalyse te moe ten toepassen op de door mij gebruikte hulpmiddelen (water, peper, Jif), en ik citeer nu hun bevindingen: Ik dank de beide doctorandussen heel hartelijk, maar ik word door hun gevoelig heidsanalyse wel gestijfd in mijn vermoe den dat ik, in welke tak van wetenschap dan ook, net zo goed als ieder ander docto randus had kunnen worden, want binnen tien minuten had ik hun onderzoek aange vuld met heel wat interessantere bevindin gen. Om te beginnen maakte het bij mij geen enkel verschil of je je vinger be smeurde met Jif, Dubro, Clien of Uniek. Ik weet het, de ene vinger is de andere niet, een gevoeligheidsanalyse van mijn wijs vinger in vergelijking met die van Annink en Van der Tuin ging echter mij zelfs net iets te ver (bovendien: waar ligt in vredes naam ’s-Gravenhage?), maar tot nader or der neem ik aan dat de afstootcoëfficiënt van de verschillende afwasmiddelen niet noemenswaard verschilt. Er zijn interes santer verschillen. Een vriéndin die met vakantie in Ameri ka was vertelde, dat de slogan van de Holiday Inn-hotels daar aldus luidt: „The best surprise is no surprise”. De mooiste verrassing is geen verrassing. Daar zit wat in. Andere vrienden hadden in Engeland, ergens buiten Londen, een kamer geboekt in een hotel waar Churchill gelogeerd had. essen jxone in het afwij- itaten irope- t een muni- een ie be- ;tober i over de dood van Biko hem volkomen koud liet. Wel deed hij een scherpe uitval naar de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young, die de dood van Biko heeft vergeleken met de moordaanslag op president John Kennedy. Op verschillende Zuidafrikaanse universiteiten zijn gisteren rouwdiensten voor Steve Biko gehouden. Voor vandaag zijn openbare protestbijeenkomsten georganiseerd. Vermoed wordt dat die verboden zullen worden. De studentenraad van de Rhodes- universiteit in Kaapstad eiste gisteren het aftreden van minister Kruger. De Britse regering heeft gisteren in een offiële verklaring laten weten „diep geschokt” te zijn door de tragische dood van Biko. De BPC zei gisteren in een verklaring: „Zuid-Afrika is een gewelddadige politiestaat”. De organisatie verwacht de uitslag van de sectie op het stoffelijk overschot over ongeveer tien dagen. Het Christelijk Instituut van de Zuidafrikaanse predikant dr. C. F. Beyers Naudé heeft zijn twijfels over de dood van Biko. De Europese vertegenwoordigers van het instituut, Oshadi Phakathi en Horst Kleinschmidt, weigeren de door de Zuidafrikaan se regering verstrekte verklaring te accepteren. Vastgesteld is ook dat de Senaat in januari - toen Lance’s benoeming speel de - bewust informatie is onthouden. Commissie-voorzitter Ribicoff zei dins dag dat men de geloofsbrieven van Lan ce nooit zou hebben goedgekeurd „als we hadden geweten, wat we nu weten”. Dinsdag bleek ook, dat Lance al vóór Lance moest vandaag verschijnen voor de Senaatscommissie die een onzerzoek instelt naar de vraag of het federale budget nog langer mag worden toever trouwd aan een man die zich indertijd als bankier op zijn zachtst gezegd onvoor zichtig heeft gedragen. Tot dusver is bij de hoorzittingen vastgesteld dat Lance voor enorme bedragen aan ongedekte credieten heeft opgenomen bij de twee banken die hij bestuurde. Hij deed dat voor de financiering van persoonlijke plannen - en meerderheidsbelang in een van die banken en een mislukte gooi naar het gouverneurschap van Georgia, als opvolger van president Jimmy Carter met wie hij persoonlijke vriendschaps banden onderhoudt. Vier maanden voorbesprekingen tussen onderhandelaars van de drie partijen wa ren op 28 juli zonder oplossing geëindigd. Doel van de besprekingen was het uit 1972 daterende gemeenschappelijke program te actualiseren met het oog op de parle mentsverkiezingen in maart van het vol gend jaar. Terwijl de linkse drie hun moei zame overleg begonnen, werd op korte afstand van het socialistische partijge bouw het gemeenschappelijk manifest van vier partijen van de regeringscoalitie van centrumrechts ondertekend. Een van de ke verwijten is dit iets dat sterk ten nadele van Lance zal werken. Carter, die eerder een persconferentie over de affaire verschoof, heeft dinsdag op het Witte Huis een onderhoud gehad met zijn zwaar belaagde topmedewerker. Perschef Jody Powell ontkende gisteren in alle toonaarden dat er daarbij over ontslag is gesproken. Inmiddels kwam perschef Powell in opspraak door een daad die hij gisteren zelf betitelde als een „idiote fout”. BRUSSEL (ANP). Aan de Belgische kust worden steeds meer Britse vrouwen en mannen aangetroffen die de oversteek van hun eiland naar het vaste land hebben gemaakt om er brood te kopen. Vooral in Oostende, waar men in vrijwel elke straat een zelfstandige bakker vindt, doen deze middenstanders momenteel gouden zaken. De Britten, die al een aantal dagen lijden onder een staking van bakkersknechts, kopen grote hoeveelheden brood voor het eigen gezin en voor familie en vrienden. Er wordt ook brood van het vasteland naar het Verenigd Koninkrijk geëxporteerd. In Ilford, in het graafschap Essex, zou gistermiddag een grote hoeveelheid brood, afkomstig uit België, in de verkoop komen. Volgens berichten Uit Londen zou ook een Amsterdamse groothandelaar brood naar Zuid-Engeland exporteren en zou er brood uit Frankrijk naar Groot-Brittannië gaan. LOESAKA (DPA). Het Rhodesische „Patriottische Front” van Joshoea Nko- mo en Robert Moegabe is gisteren met tegenvoorstellen gekomen op het Brits- Amerikaanse vredesplan. Het Patriottische Front wil totale ophef fing van het leger en de politie van de regering van Ian Smith eq directe deelne ming van het front aan de regering tijdens Fabre verklaarde dat zijn partij niet akkoord kon gaan met de communistische eis voor verdere nationalisaties. „Het Franse volk is niet bereid het vrije onder nemerschap en het individuele initiatief „Niettegenstaande de controle aan de grenzen van buitenlandse arbeiders, zijn dragers van cholerabacillen erin geslaagd Iran binnen te komen en de ziekte te verspreiden”, zo heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Volksge zondheid verklaard. Aan de andere kant hebben, met het oog op gesignaleerde geïsoleerde gevallen van cholera in West-Europa en met het oog op het zeer besmettelijke karakter van de ziekte, ook ver van de haard van de ziekte gelegen landen de controle op de vliegvel den verscherpt. Zo moesten in Peru 350 toeristen uit West-Duitsland, Engeland en Italië bij aankomst in Lima een inentings- bewijs tonen en zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. De epidemie is drie maanden geleden in Syrië uitgebroken, waar meer dan 2000 BRUSSEL (ANP). De Europese Com missie in Brussel, het „dagelijks bestuur” van de EEG, heeft er bezwaren tegen dat onderdelen, bestemd voor de bouw van het gevechtsvliegtuig F-16, vrij van doua nerechten uit de Verenigde Staten in EEG-lidstaten worden ingevoerd. Denemarken heeft de invoer van F-16- onderdelen al vrijgesteld van douanerech ten. Nederland en België zijn hetzelfde van de overgangsperiode naar onafhankelijk heid. Nkomo deelde in Loesaka nog mee dat de guerrilla-strijders van zijn „Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe” (ZAPU) en die van de „Afrikaanse' Nationale Unie van Zimbabwe” (ZAPU), dat door mede-voor- zitter van het front Robert Moegabe wordt geleid, zijn verenigd en dat zij voortaan als bevrijdingsleger zullen strijden. Marchais deelde bij het verlaten van de bijeenkomst mee, dat de communisten be reid zijn de besprekingen vandaag in hun partijzetel te hervatten, als de socialisten en linksradicalen dat wensen. Volgens hem hadden de drie delegaties overigens al overeenstemming bereikt over 30 van de 69 agendapunten. De socialisten en linksradicalen verzet ten zich tegen het communistische voorstel om, behalve negen ondernemingen waaro ver men het wel eens is, nog enkele be drijfstakken te nationaliseren, zoals de staalindustrie, de gehele auto-industrie en de grote olie-industrie. Ook voelt Mitter rand niet voor de communistische opvat ting, dat over een eventueel gebruik ma ken van de Franse kernmacht het gehele kabinet moet beslissen, en dat deze macht zo nodig in het veld moet worden gebracht tegen dreigingen van alle kanten, met in begrip van de Verenigde Staten. Op hun beurt wijzen de communisten Mitterrands denkbeeld voor een volksraadpleging over het gebruik van kernenergie af. plan. Die vrijstelling is niet gerechtvaar digd, aldus gisteren in Brussel de com- missie-woordvoerder. Wat de invloed zal zijn op de kostprijs van de F-16, indien de douanerechten op onderdelen ervan gehandhaafd moeten blijven, is nog op geen stukken na bekend. De diensten van de Europese Commissie hebben daar geen becijferingen over ge maakt, aldus de woordvoerder. In Jordanië zijn 47 nieuwe gevallen van cholera gemeld en in totaal bedraagt het aantal cholera-patiënten er 261. De Jordaanse regering heeft alle zwem baden laten sluiten. Er mag verder o.m. geen fruit of groente worden ingevoerd uit landen waar Cholera heerst. In Egypte, waar twee cholera-gevallen zijn gemeld, waarvan één met dodelijke afloop, in de havenstad Alexandrië, is een algemene inenting gelast. Het blad „Kompas” in Djakarta meldde gisteren, dat in twee districten van Java 35 mensen bezweken zijn aan een cholera- achtige ziekte. Honderden patiënten wer den deze week in een ziekenhuis opge nomen. Volgens het Indonesische blad zijn de meeste slachtoffers kinderen, die ijs gege ten hadden, dat met ongekookt water was bereid. De eerste is een 31-jarige man uit Irak die op 31 augustus in Londen was aange komen, de tweede een Britse vrouw die op 1 september was teruggekeerd van een bezoek aan Turkije. BRUSSEL (ANP). Belgische autoritei ten hebben dinsdag aan de Nederlands- Belgische grens bij Meer (Autoweg E-10) een groots opgezette controle-actie gehou den. Daarbij zijn onder anderen 31 Neder landers tegen de lamp gelopen die onwet tig in België werkzaam bleken en ook betrapte men Nederlanders die in ons land een werkloosheidsuitkering ontvangen en daarnaast activiteiten in België bedrijven. OSLO. Bij het natellen van de per post uitgebrachte stemmen in Noorwe gen zijn gisteren in het kiesdistrict Nordland vijftig op een socialistische kandidaat uitgebrachte stembiljetten gevonden. Dank zij deze „ontdekking” veran dert de uitslag van de Noorse verkiezin gen voor de tweede keer in twee dagen. De conservatieven verliezen nu één ze tel en dat betekent uiteindelijk toch een overwinning voor de sociaal-democra- ten, die met een meerderheid van één stem in het parlement verder kunnen regeren. De Noorse sociaal-democraten heb ben nu 78 zetels in het 155 zetels tellen de parlement, tegen 77 voor het „bur gerlijke” blok. Een nieuwe coalitie van dat blok wordt daarmee voorlopig uit gesloten geacht. Na de eerste telling van de stemmen, maandagochtend, was de situatie pre cies zo. Dinsdagmiddag veranderde de stand ten nadele van de sociaal-demo craten, en nu zijn de verhoudingen dus weer omgedraaid. Het zag er dinsdaga vond al naar uit dat zowel links als rechts een nieuwe telling van alle stem biljetten in het hele land wilden. Het kan dan ook nog zeker zes dagen duren voordat definitief zeker is welke groe pering de Noorse verkiezingen nu ei genlijk heeft gewonnen. Zo bleek de peper in het geheel niet door de Dubro-vinger te worden afgestoten als ze op heet water was gestrooid. Op koude Seven Up vluchtten de peperartikeltjes echter weer alle kanten op. De peper bleek vervolgens nauwelijks te blijven drijven op rosé van goede kwaliteit en dan ook geen vrees meer te hebben voor de Jif. Fijn gemalen koffie wilde maar ten dele op koud water blijven drijven, maar wat bleef drijven stoof even ontzet naar de rand van het schoteltje als de peper. Custardpoeder, dat ook weinig neiging vertoont te blijven drijven op koud water, reageerde ook nog al schichtig op Clien, maar toch minder dan peper. De verleiding om de analyse te vervolgen met de combinaties hete Seven Up-kaneel-Andy, Campari-nootmuskaat- Lux, bier-haar-roos-Clien heb ik tot nu toe weten te weerstaan. Tenslotte ben ik niet door de krant aangezocht om andermans dissertaties voor te bereiden. 'to de in het an de deelte terug is. De agen. ?ming meld, >t 261 i8 pa- :ijn in kend. I van naakt Iksge- Ijeen- lemen TEHERAN/DJAKARTA/LONDEN (AFP/AP). De cholera in het Midden-Oosten breidt zich uit. Na Syrië, Jordanië, Libanon en Saoedi-Arabië is de ziekte ook in Iran gesignaleerd. Gezien hun goede resultaten bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart jl. zou den de drie linkse partijen, mits verenigd, in maart van het komend jaar op een overwinning mogen rekenen. nsdag t land dnde- erden er 400 □ntjes esteld en de cholera-gevallen zijn geteld. Achtenzestig mensen zijn reeds aan de ziekte bezweken. In Libanon, Saoedi-Arabië en de staten van de Verenigde Arabische Emiraten zijn strenge sanitaire maatregelen getroffen. Carters verkiezing wist dat hij met de zegekar van zijn vriend zou meerijden naar de top. Reeds toen, in 1976, begon Lance te manipuleren met zijn condui testaat als bankier opdat de Senaat eén zo rooskleurig mogelijk beeld van hem zou krijgen. Nog afgezien van de zakelij- „Teneinde deze analyse binnen redelijke perken te houden is alleen de gevoeligheid bepaald van het schoonmaakmiddel. Der halve is in de analyse expliciet uitgegaan van de veronderstelling dat het resultaat niet wordt beïnvloed door het soort water (hard dan wel zacht) dat wordt gebruikt, en de herkomst van de peper (Indonesië, Brazilië, Cambodja, etc.). In Britse ziekenhuizen liggen thans twee personen die aan cholera lijden, zo is giste ren van officiële zijde bekendgemaakt. Ze heeft haar standpunt uiteengezet in een brief aan de regeringen van de negen EEG-lidstaten, zo heeft een commis- siewoordvoerder gisteren in Brussel mee gedeeld. Het standpunt van de commissie zou ertoe kunnen leiden dat de F-16, die deels vervaardigd gaat worden in een aan tal EEG;landen, waaronder Nederland, aanmerkelijk duurder zal uitkomen. Ze kregen zelfs de kamer waarin hij had geslapen.' Bezield door romantische en his torische gevoelens begaven zij zich naar hun kamer, die klein en grauw bleek te zijn, uitzag op de binnenplaats en door trokken was van de etensgeuren van de keuken er pal onder. In zo’n geval is geen verrassing inderdaad de mooiste verras sing. Lance zelf zei gisteren dat hij vastbe sloten is aan te blijven. Algemeen wordt echter aangenomen dat hij niet te hand haven is. De gezaghebbende „Wall Street Journal” publiceerde een rond vraag onder topfiguren in het Ameri kaanse bedrijfsleven. Een meerderheid was van mening dat Lance moet op stappen. Zij lieten gisteren in Utrecht weten dat „de dood van Biko weer een naam toevoegt aan de lijst van zwarte gevangenen die in Zuidafrikaanse gevangenissen overlijden, zoge naamd door zelfmoord of ziekte”. „Alle beschikbare gegevens wijzen erop dat de Zuidafrikaanse politie een van haar I gedetineerden liet omkomen”, zei de Europese Unie van christen-democraten in Neder land gisteravond in een verklaring, die is ondertekend door de heren Kruisinga, Kleisterlee, (leden van de Tweede Kamer voor het CDA) en De Boer (voorzitter ARP). Zij hebben met „ontsteltenis en verontwaardiging kennis genomen” van de dood van Steve Biko. De Raad van Kerken in Nederland heeft premier Vorster van Zuid-Afrika een telegram gezonden, waarin wordt gezegd dat blijkbaar „gematigde leiders van de zwarte meerderheid vogelvrij blijken te zijn, zelfs na hun arrestatie”. •ü- Bert Lance verlaat zijn huis in Geor getown. Powell had een verslaggever van de Chicago Sun-Times gebeld met de mede deling dat hij „iets had” over senator Charles Percy, de Republikeinse nestor in de onderzoekcommissie tegen Lance. Powell tipte de journalist over het feit dat hem ter ore was gekomen als zou senator Percy op onoirbare wijze ge bruik maken van zakenvliegtuigen. Soor- gelijke beschuldigingen zijn tegen Lance ingebracht. De Zuidafrikaanse minister van Justitie Jimmy Kruger had bekend gemaakt dat Biko was overleden aan de gevolgen van een hongerstaking. „Hongerstaking is een democra tisch recht. Als een mens daarmee begint, kun je hem niet dwingen om te eten. Naar mij thans voorkomt is alles voor Biko gedaan wat moest”, zei Kruger gisteren op een bijeenkomst van de regerende Nasionale Partij in Pretoria. Kruger liet verder weten dat In het district Pekalongan stierven 23 mensen aan de ziekte en nog 12 in het district Kudus. De directeur van het ziekenhuis van Pekalongan zegt geen nieuwe patiënten te kunnen opnemen we gens plaatsgebrek. Onlangs beschreef ik hoe je water op een schoteltje doet, daar peper overheen strooit en al die peperartikeltjes vervol gens in paniek naar de rand van het scho teltje jaagt door een in Jif gedoopte vinger midden in het peperwater te steken. On deugdelijke Nederlanders zeggen daarbij dat de peper de Surinamers voorstelt en de Jif-vinger een arbeidsbemiddelingsbu reau. Ik persoonlijk houd het er op dat we in de peper het Amsterdamse fanfare korps „Tubantia” moeten zien, en in de vervaarlijke vinger een Volkswagen van de Amsterdamse politie. ondertekenaars was de Gaullistische lei der Jacques Chirac. De leider van de radi- caal-socialisten, Jean-Jacques Servan- Schreiber, heeft dit actieplan echter niet onderschreven. listische partij in Parijs hadden afgelegd, hadden al de scherpte weerspiegeld van hun meningsverschillen over belangrijke kwesties, zoals het loonbeleid, de defensie, de naasting van bedrijven, de belastingen en de sociale voorzieningen. r van inson aanse weest naar epen, nmid- aldus orgen ■n on- jaar innen kwar- re een i Indi- leider Jgmg, lat op ianen s toe- tfrika Het verhaal kwam Percy ter ore en deze eiste dat Powell hem zijn veront schuldigingen zou aanbieden. Powell heeft dat inmiddels gedaan. ht de p die bood- is ze ït De drie linkse leiders v.l.n.r. Robert Fabre, Georges Marchais en Frangois Mitterand. De secretaris-generaal van de commu nistische partij, Georges Marchais, be schuldigde op zijn beurt de kleine linksra dicale partij er van, dat zij de breuk had veroorzaakt. De socialistische leider Fran cois Mitterrand liet zich niet uit over de crisis. Hoewel de vooruitzichten op een welsla gen van de linkse topconferentie niet groot waren geacht, had men een breuk in het linkse kamp toch niet waarschijnlijk ge- I' acht. De verklaringen die Mitterrand en Marchais gisteren bij de opening van het overleg in het hoofdkwartier van de socia- .ii 4». TA..—>.o f 1 1 de Min- jon- ■wor- i een Beschuldigingen tegen op te offeren, zoals de communisten zou den willen”, aldus de linksradicale leider.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3