t IJMONDGEMEENTEN BEZORGD OVER SITUATIE HOOGOVENS s il Ontslagen Hoogovens komen hard aan in Den Haag „Ontslagen bij Hoogovens ook Europese zaak 1 CENTRALE LIGGING DOORSLAG t Ondernemingsraad wijst suggestie voor ontslag af 'Ontslagen zijn onaanvaardbaar GEEFT i donderdag Gemeentebesturen vragen duidelijke informatie KVP Velsen kiest bestuur Britse mijnenveger bezoekt IJmuiden Ongenoemd „GEEN AANLEIDING UITBREIDING TE HERZIEN” Kleine medespeler 4 VELSEN-IJMUIDEN 5 1 5 SEPTEMBER 19 7 7 9 (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde J. IJff: (Van een onzer verslaggevers) to pi ■r S* Europees commissaris Vredeling: VELSEN. De bestuurscommissie van de Openbare Bibliotheek Velsen ziet het voormalige ROP-terrein aan de Velserduinweg in IJmuiden als ideale locatie voor een nieuw bibliotheekgebouw. In de woensdagavond gehouden vergadering kreeg deze plek de voorkeur om de centrale ligging, de afmeting (7300 vierkante meter) en het feit dat de (gemeente)grond op korte termijn beschikbaar is. Een nieuw bibliotheekgebouw zal in IJmuiden een nuttige ruimte van 3750 vierkante meter moeten hebben om de drie bibliotheekvestigingen te kunnen vervangen die IJmuiden op dit moment rijk is. IJMUIDEN. „De veranderingen in de economie op mondiaal niveau zijn snel verlopen en hebben ook onverwacht hevig hun invloeden op onze staalactiviteiten doen gelden. Juist door het snelle verloop van de gebeurtenissen, zijn ze niet tijdig onderkend. Om te voorkomen dat Hoogovens in IJmuiden in de afgrond tuimelt, dienen kostenverminderingen te worden gerealiseerd. M (Van een onzer verslaggeefsters) 1 Bibliotheek Velsen voor nieuwbouw op ROP-terrein ijl r kJ Hoogovens moet pas op de plaats maken om ondergang te voorkomen iga iek eze een Bu- dat ing ver isa- liet lag t in Ca- uik lid- Het i de oor itse nen De grond van de Paters Capucijnen blijft in de brief aan B. en W. eveneens ongenoemd omdat dit terrein geen ge- meente-eigendom is. „Hierop als tweede keus de aandacht vestigen kan de voorbe reiding van de bouw alleen maar vertra gen”, oordeelde een meerderheid van de bestuurscommissie. Het nieuwe bibliotheekgebouw in IJmui den zal als de bestuurderscommissie zijn zin krijgt in meerdere bouwlagen worden opgetrokken. Met een uitspraak hierover werd woensdagavond vooruitgelopen op een programma van eisen dat, volgend jaar voor de nieuwbouw wordt uitgebracht. IJMOND. Tijdens een spoedberaad op het stadhuis van Velsen hebben verte genwoordigers van de vijf IJmondge- meenten (Beverwijk, Heemskerk, Castri- In een gezamenlijk communiqué stellen de vijf gemeenten zich er van bewust te zijn dat de aangekondigde maatregelen erg ingrijpend zijn voor degenen die het aangaan en dat zij veel onrust teweeg zullen brengen. Opnieuw is woensdagmid dag door de gemeentebestuurders sterke aandrang uitgeoefend op de directie van Het spoedberaad op het Velsense stad huis werd bijgewoond door de heren A. J. Hubers en F. Kaebisch jr. (burgemeester en wethouder van Beverwijk), H. P. Wokke (wethouder van Castricum), J. A. Kok en H. J. M. Roozen (burgemeester en wethou der van Heemskerk), H. J. de Nijs (burge meester van Uitgeest) en H. van der Werff, J. W. Meijer en H. J. Scheeper (wethouders van Velsen). Weertsplantsoen wordt opgetrokken ver vangt de uitleenpost aan de Wüstelaan. Eind deze maand komt de bestuurscom missie met het definitieve schetsplan op tafel. Begin 1978 wordt met de bouw begonnen. Het benodigde bedrag voor de inrichting blijft net binnen de raming in de meerja renbegroting 1978-1982 die woensdag avond ook uitvoerig aan de orde kwam. Met cijfers en beleidsvoornemens over de huisvesting, samenstelling van de collec ties en het personeelsbestand wordt hierin nadrukkelijk met de toekomstige bebou wing van de Velserbroekpolder rekening gehouden. „Met het oog daarop moeten de normen die het ministerie en de landelijke bibliotheekinstanties stellen, zo dicht mo gelijk worden benaderd, aldus woensdag avond voorzitter W. van Eijk. Het ministe rie van CRM en het Nederlandse Biblio theek en Lectuur Centrum hanteren het cijfer 125.500 voor het boekenbezit van de hoofdvestiging op het Plein 1945. Hier zijn VELSEN. De KVP afdeling Velsen heeft dinsdagavond de jaarlijkse ledenver gadering gehouden. Het was een zuiver huishoudelijke vergadering met het jaar verslag van de secretaresse en de be stuursverkiezing. Zoals gebruikelijk na landelijke verkiezingen trad het hele be stuur af. Niet herkiesbaar stelden zich penningmeester H. Wolterman en de leden B. J. M. van Santé en mevr. E. J. M. van Leeuwen-Strijbosch. Tot nieuwe penning meester werd benoemd P. J. I. Ritchi, terwijl twee bestuurszetels voorlopig niet bezet zullen worden. Voorzitter H. Ninaber sprak zijn teleurstelling uit over de zeer slechte opkomst van de leden en ook over het feit, dat geen van de raadsleden zich voor deze avond vrij had kunnen maken. In het onderhoud met Lubbers willen de partijen meer informatie over Hoogovens loskrijgen. Daarna zullen zowel WD, CDA als Partij van de Arbeid een stand punt bepalen. In een eerste reactie gaat PvdA-Kamerlid Van den Bergh ervan uit dat zijn fractie vast zal houden aan de eis dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. „We erkennen de problemen, maar er zal eerst alles aan gedaan moeten wor den om de moeilijkheden op een andere manier op te lossen, bijvoorbeeld door arbeidsverdeling (vijf ploegendienst - red.)”, aldus Van den Bergh, die met zijn collega’s Stoffelen en Voogd de laatste tijd nauw betrokken is geweest bij de gang van zaken bij Hoogovens. Volgens de ondernemingsraad heeft de directie steeds gezegd dat pas tot ontslag zal worden overgegaan als allerlaatste red middel. „Het is nu aan de directie,” aldus de OR, „om aan te tonen dat ontslagen onontkoombaar zijn.” (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De mededelingen over de ontslagen bij Hoogovens zijn in de Tweede Kamer hard aangekomen. In de grote fracties is gisteren of vanmorgen al direct gesproken over de problemen die in IJmuiden zijn ontstaan. Men is unaniem van mening dat het hier om een uitermate belangrijke zaak gaat, te meer daar men zich afvraagt in hoeverre ontslagen effect zullen hebben op de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf en het hele gebied. In de loop van de dag zullen de leden van de vaste kamercommissie voor economische zaken met minister Lubbers spreken over de situatie bij een aantal voor een De CDA-fractie heeft woensdag beslo ten een aparte groep te vormen, die zich met de problemen van Hoogovens bezig gaat houden. Beumer, lid van die groep: „We zien aankomen dat dit een zaak wordt, die erg belangrijk zal zijn. We zijn natuurlijk erg geschrokken van de plan nen. De situatie is zorgwekkend. We willen ons er goed op prepareren. In eerste in stantie gaan we meer informatie verzame len. Niet alleen in het gesprek met Lub bers, maar bijvoorbeeld ook in een onder houd met de ondernemingsraad en de vak beweging. We vragen ons af hoe het moge lijk is dat we onlangs nog met uitbreidings- LUXEMBURG (ANP). Voor iedere betrokkene, ook de vakbeweging, is het goed te weten dat de deur in Brussel bij de Europese commissie openstaat, aldus ir. H. Vredeling, Europees commissaris voor sociale zaken, naar aanleiding van de dreigende ontslagen bij de Hoogovens. Ir. Vredeling zei dit gisteravond. Alles moet worden gedaan om te voorkomen dat er werkelijk ontslagen vallen, omdat de kans voor de mensen weer werk te krijgen zo klein is. Hij wees er daarbij op dat de situatie in de gehele staalsector in Europa slecht is, en dus ook in de hele EG. Er moet dus in Europees kader een oplossing gezocht worden. De Hoogovens staan bekend als een van de meest efficiënte bedrijven in de Euro pese gemeenschap, wanneer het daar slecht gaat dan geeft ons dat te denken. Dan is het ook voor de Nederlandse rege ring een zaak om in Europees verband op te treden. Net zoals onlangs in België bij het staal bedrijf Athus kunnen er mogelijkheden worden gevonden om een sociaal verant woorde oplossing te vinden via de gelden van de Kolen- en Staalgemeenschap. Het gaat erom dat er overleg komt tus sen alle betrokkenen, met name de vakbe weging, de regering en de Europese com missie het dagelijkse bestuur van de Europese gemeenschappen) om tot een oplossing te komen, aldus commissaris Vredeling. plannen geconfronteerd werden, terwijl er nu ontslagen moeten vallen”. een ‘ga, 1 te nu tast ree- nee aei, een no- lar- md bi de DA ich eid ius irie rei- me- raf- ?ht- die >4- Het ROP-terrein aan de Velserduinweg; volgens de Openbare Bibliotheek Velsen de ideale ,plek vooreen neiuw gebouw. >rts rer- wo- tei- ten ken ge- bij em- i de btS- be- esi- had de ster gen het het ver I. J. VELSEN. In e^n telegram aan de directie van Hoogovens hebben de gemeenteraadsfractie en het afdelingsbestuur van de PvdA afdeling IJmuiden- Velsen hun ongerustheid geuit over de voorgenomen ontslagen. De PvdA steunt het verlangen van de vakbonden om op andere wijze een oplossing te bereiken. De IJmond-afdelingen van de CPN hebben blijk gegeven van hun bezorgdheid middels een pamflet waarin gedwongen ontslagen als onaanvaardbaar van de hand worden gewezen. IJMUIDEN. De ondernemingsraad van Hoogovens-IJmuiden wijst iedere suggestie in de richting van ontslag voor 1000 man af, zo lang hij er niet van over tuigd is dat de Hoogovens-directie alle middelen heeft aangewend om dit ontslag te voorkomen. IJMUIDEN. IJmuiden krijgt van 16 tot 20 september de Britse mijnenveger „Sheraton” op bezoek. H.M. S. Sheraton zal vrijdag om kwart over negen afmeren aan de steiger van Bureau Wijsmuller aan het Sluisplein. De bevelvoerend officier Luitentant ter Zee A. P. Savage zal ver volgens een bezoek afleggen bij loco-bur- gemeester Th. C. Witte van Velsen. De „Sheraton” (472 ton) heeft een 38- koppige bemanning. Het schip zal zater dag en zondag tussen twee uur en half vijf voor bezichtiging zijn opengesteld. Jonge ren met wat meer belangstelling voor tech niek en zeevaart zijn in groepsverband welkom. Tijdens het bezoek aan IJmuiden is voor de Sheratonbemanning een ontspannings- programma met volleybal, waterpolo en voetbal samengesteld. In teamverband ko men de manschappen hierbij in het veld tegen de Velsense politie, en ploegen van de brandweer, de Vereniging Water- vrienden en de Sociale Dienst van de Mari ne, in Driehuis. Maandag wordt door de Engelse marinemannen een bustocht door Velsen gemaakt. Dinsdagochtend om tien uur kiest de „Sheraton” weer zee. De directie van Hoogovens is nu pas tot het inzicht gekomen dat de staalgigant in de IJmond getroffen is door structurele problemen, die uiteindelijk hebben geleid tot het gedwongen ontslag. Hoogovens om op zo kort mogelijke ter mijn tot een gesprek te komen waarin aanvullende informatie kan worden ver strekt. Aan dit mondelijke verzoek is begin deze maand al een schriftelijk voorafge gaan. Toen is aan dat verzoek niet cum, Uitgeest en Velsen) grote bezorgd- voldaan. heid uitgesproken over de ontwikkelin gen bij Hoogovens. Over de gang van zaken stelden de vertegenwoordigers niet alleen het zeer te betreuren dat de betrok ken gemeentebesturen in zo’n laat stadi um zijn ingelicht, ook is het door het ontbreken van de nodige gegevens de ge meentebesturen onmogelijk gemaakt tot een beleid tekomen op het terrein van vervangende werkgelegenheid. In ver band met dit laatste zijn namens de vijf gemeenten telegrammen verstuurd naar de ministers van economische en sociale zaken. Hierin wordt om een gesprek op zeer korte termijn gevraagd over de ont wikkelingen bij het staalbedrijf. nu 61.983 boeken in omloop. Het richtge tal kan vermoedelijk pas in 1990 worden gehaald. De filialen in Santpoort, Velsen- Noord en IJmuiden-West staan er met hun boekenbezit iets beter voor. Hier kunnen de door het ministerie geadviseerde aan tallen naar verwacht al in 1980 wordén bereikt. Het meerjarenplan voor de Openbare Bibliotheek Velsen denkt met een pro gramma van eisen voor de filialen in Vel- sen-Noord en IJmuiden-West vooruit tot na 1982. Gerekend naar het aantal inwo ners (6000) heeft Velsen-Noord een biblio- theekruimte van 530 vierkante meter no dig. Het bestaande gebouwtje beslaat nog niet de helft van dat oppervlak. Het filiaal in IJmuiden-West (16000 inwoners) zou r volgens de normen van de Bibliotheekwet grote Nederlandse bedrijven. Naar verwachting zal dit gesprek zich echter dubbel zo groot moeten worden. I groot deel toespitsen op de actuele ontwikkelingen bij Hoogovens. eveneens De post IJmuiden-west startte aan het eind van de jaren zestig in een pand van 454 vierkante meter dat oorspronkelijk voor een winkelvestiging bedoeld was. Naast de centrale bibliotheek aan het Plein 1945 zijn er vestigingen aan de Lan ge Nieuwstraat en de Willemsbeekweg. Deze worden opgeheven zodra de nieuwbouw gebruiksklaar is. De voor keur voor het voormalige ROP-terrein zal nog deze week schriftelijk aan B. en W. van Velsen kenbaar worden gemaakt. De bestuurscommissie kreeg woensdag avond de keus tussen eerder genoemd terrein, de parkeerterreinen achter het stadhuis en ten oosten van de Kalverstraat en het terrein tussen de Zeeweg, de Tuin- dersstraat en de Willemsbeekweg dat ei gendom is van de Paters Capucijnen. Deze vier mogelijkheden werden op 11 maart al genoemd in een oriënterend gesprek van het dagelijks bestuur van de Openbare Bibliotheek Velsen met mensen van open bare werken. De parkeerterreinen werden al van meet af aan ongeschikt geacht we gens de geringe afmeting. Voor de par keerplaats achter het raadhuis kwam daar nog bij de grote bezettingsgraad, waar door deze moeilijk aan zijn bestemming kan worden onttrokken. Het is volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken beslist niet zo dat de raad van bestuur van Hoog ovens dinsdag in een onderhoud met de ministers Boersma en Lubbers om rijks- steun voor het bedrijf heeft gevraagd. De suggestie dat de Hoogovens de ontslag dreiging zou kunnen gebruiken om steun van de overheid te krijgen wordt in Den Haag met kracht ontkend. In het gesprek van dinsdag hebben de Hoogovenverte- genwoordigers de bewindslieden alleen op de hoogte gebracht van de plannen, aldus een woordvoerder van economische zaken. Van Ardenne, economisch deskundige van de VVD, noemt de situatie bij Hoog- ovens bijzonder slecht. „Het is afgezien van de ontslagen een nare zaak dat een basisindustrie de groeimogelijkheden moet gaan kappen. We hebben al zo vaak tegen diê gevaren gewaarschuwd. We wil len nu eerst meer gegeven over de plaats van Hoogovens in de Europese staalindus trie. Ons zal bijvoorbeeld eerst duidelijk gemaakt moeten worden of er geen werk naar Duitsland wordt overgebracht”, al dus Van Ardenne. Het ontbreekt de gemeentebesturen, al dus het communiqué, aan gegevens over zaken als woonplaats en opleidingen van degenen'die ontslagen gaan worden en over de sectoren waarin de klappen val len. Op basis van deze informatie zou een begin gemaakt kunnen worden met een beleid inzake vervangende werkgelegen heid. Over dit laatste willen de gemeen ten gaan praten met de beide genoemde ministers. HAARLEM/IJMUIDEN. De bij Hoog ovens aangekondigde ontslagen zijn voor het Noordhollandse provinciebestuur geen aanleiding de voorgenomen plannen rond de uitbreiding van Hoogovens (onder andere de aanleg van een nieuwe voorha ven) te herzien. Het provinciebestuur meent, dat Hoogovens ondanks de perso neelsinkrimping in de komende jaren de kans moet houden op verdere ontploooi- ing. Tijdelijke ontwikkelingen moeten bij Hoogovens duidelijk gescheiden worden van ontwikkelingen op lange termijn, al dus desgevraagd de Noordhollandse gede- puteerdé dr. ir. J. IJff. Volgens hem is Hoogovens nog steeds een „zeer efficiënt bedrijf”. De uitbreiding van Hoogovens is voor een belangrijk deel afhankelijk van de medewerking van de provincie. Deze me dewerking bestond tot nu toe in ruime mate, blijkens de al weer enige tijcj geleden verschenen provinciale nota van uitgangs punten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied. Ir. IJff vertrouwt er overigens op, dat het Hoogovens in de toekomst weer beter zal gaan. Als verklaring voor de aanhoudende slechte gang van zaken bij de Hoogovens werd gisteren nog eens benadrukt dat de onderneming in hoge mate afhankelijk is van' de ontwikkelingen die zich in de wereldeconomie af spelen. Het bedrijf in IJmuiden is voor circa 80 percent van zijn af zet op het buitenland aangewezen; 30 percent vindt zijn weg buiten de grenzen van Europa. „Wij zijn, ondanks onze om vang, niet meer dan een kleine medespeler in het wereldstaalgebeuren. Estel, waarin Hoogovens en het Westduitse Hoesch zijn gebundeld, produceert anderhalf percent van de wereldstaalproduktie, waarvan IJ muiden 0,7 percent voor zijn rekening neemt. Gezien optredende verzadigings verschijnselen op de Europese markt, zou den wij ons meer moeten richten op de potentiële afzetgebieden buiten Europa. Daarbij worden we echter gehinderd door het te hoge Nederlandse kostenniveau en de te harde gulden,” aldus de motivering van de achtergronden van de gerezen pro blemen. Het bedrag van 200 miljoen dat nu bespaard moet worden om de moeilijkhe den het hoofd te bieden, maakt deel uit van een algeheel bezuinigingsprogram van Es tel dat 450 miljoen per jaar behelst. Tijdens de vergadering van de onderne mingsraad, gistermiddag, heeft de Ver eniging van Hoger Hoogovenspersoneel een verklaring afgelegd. Daarin wordt aan de Raad van Bestuur van Estel, res pectievelijk aan de directie IJmuiden ge vraagd aan te tonen dat ontslagen onont koombaar zijn. „Zolang wij niet over tuigd zijn dat alle middelen zijn aange wend om ontslagen te voorkomen, wijzen wij iedere suggestie in deze richting af.” De Vereniging zegt met gevoelens van grote bezorgdheid en van medeverant woordelijkheid ten aanzien van zowel het personeel als van de onderneming de door Hoogovens ontvouwde toekomstvisie te hebben aangehoord. er slechts op gericht de kosten in even wicht te brengen met de opbrengsten. De heer Van Roijen sprak als zijn verwach ting uit dat pas, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, mogelijk in het begin van de tachtiger jaren kan worden gere kend op een winstgevende bedrijfsvoe ring. Een en ander houdt voor de komende twee a drie jaar in dat de bedrijfsinstalla- ties onderbezet zullen blijven. De gemid delde capaciteitsbenutting zal op ongeveer 70 percent liggen. Tijdens de persconfe rentie van gisteren werd beklemtoond dat het niet in de bedoeling ligt produktie- eenheden te sluiten omdat het IJmuidense staalbedrijf een geïntegreerd geheel vormt. De nieuwbouw in Santpoort was woens dagavond het tweede belangrijke punt op de vergaderagenda. Het bibliotheek- filiaal dat hier aan het Burgemeester Dit zei ir. O.H.A. van Roijen, lid van de raad van bestuur van Estel, gistermiddag tijdens een persconferentie in IJmuiden. Die besparingen moeten deels worden bereikt door personeelsinkrimping en deels door een grotere efficiëncy in de bedrijfsvoering en in technische maatre gelen. Wat betreft de maatregelen in de personele sfeer zullen in de komende twee jaar 2500 arbeidsplaatsen moeten worden prijsgegeven. „Doch langs welke weg dit moet gebeuren, is niet uitgewerkt. Eerst moet het overleg met de bonden worden gestart”, aldus Van Roijen die hieraan toevoegde dat er, afhankelijk van het sla gen van alle denkbare oplossingen en noodzakelijk te nemen maatregelen, reke ning moet worden gehouden met gedwon gen ontslagen in de orde van grootte van duizend. Dergelijke ontslagen zouden vooral vallen bij de leiding en staf van de produktiegebonden afdelingen en de on dersteunende sectoren, zoals laboratoria, magazijnen, kwaliteitsafdelingen en de af deling nieuwbouw. Van de 2500 arbeidsplaatsen die op de tocht staan, vallen er ongeveer 600 in de directe produktiesfeer. Verwacht wordt dat die teruggang kan worden bewerkstel ligd middels natuurlijke afvloeiing. Overi gens bestaat bij de directie van het staalbe drijf de indruk dat externe werving van fabriekspersoneel noodzakelijk zal blijven. Ten aanzien van de maatregelen om de bedrijfsvoering te verbeteren wordt aller eerst gewezen op reeds.bestaande regelin gen zoals de invoering van een drie-hoog- ovenbedrijf, verlaging van de produktie van Blokwalserij 1 en de al twee jaar durende vacaturestop. Daarnaast wil de bedrijfsleiding de kosten drukken door „degelijke Hollandse zuinigheid”. De werk wijze kan en moet eenvoudiger en so berder. „Wij zijn”, zo merkte ir. F.E. Matthijs- sen Gerst voorzitter van de directie giste ren op, „nogal tolerant geweest in die ogenschijnlijk „gewone” dingen. Daarbij denk ik aan het op tijd aan de slag gaan, het aanhouden van de glijdende werktij den, de schaftperiodes die ruim worden genomen, het praatje tussendoor, ook in de kantoren. Met het weer strikt naleven van de spelregels bij dit soort zaken kan veel worden bespaard.” Een bijdrage aan de noodzakelijke kos tenverlaging kan volgens de bedrijfstop ook worden geleverd door het zuiniger benutten van energie, grond- en hulp- i stoffen. Met dit totale pakket aan maatregelen hoopt men te bereiken dat over twee jaar kostendekkend kan worden geprodu ceerd. Dat wil tevens zeggen dat het gepre senteerde plan niet voorziet in een staal- produktie op een rendabel niveau. Het is

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5