OPTOCHT WIJK AAN DUIN agenda g s a aan Uitgeestermeer HAARLEMS BEDRIJF ZOEKT MENSEN VOOR SAOEDI-ARABIË r „De Kennemers” thuis Ai? Zeilwagenwedstrijd op IJmuider strand J „De Stierop” biedt plaats aan 30 boten TH r STERK IJMOND DONDERDAG SEPTEMBER 19 7 7 6 1 5 D Velsen-IJmuiden Heemskerk In en om Haarlem J i Rotsbodem Enorme markt Wijk aan Zee I I Velsen-Noord v: Vre 25 s Ned alle voor beter schoenwerk IJmuiden Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstraat 797 Santpoort Hootdstraat 152 V] I 1 t t f i 4 - Beverwijk HAARLEM „In Nederland was ons grote probleem steeds vol doende werk te vinden voor de duikers en in Saoedi-Arabië, waar we in Jubail met een groot havenproject bezig zijn, zitten we om mensen te springen om het werk te kunnen klaren. Vandaar onze pogingen via advertenties, arbeidsbureaus en de radiovacaturebank om aan ar beidskrachten te komen. Maar het blijft een heksentoer, alleen in België waren nog wat duikers te vinden”. Aldus Kees Vos, al zeventien jaar ervaring met de meest uiteenlopende natte projecten in Neder land, die begin dit jaar met een compagnon het duikersbedrijf Vos Peperkamp begon. Wij zochten hem op in zijn woning op de twaalfde verdieping van een flat in Parkwijk. 1 1R 5 I I I I op bodem van Perzische Golf w I Het evenement, waaraan ook nog een demonstratie vastzit, begint om twaalf uur ’s middags. De IJmuider VW heeft er haar medewerking aan verleend. De wed strijd heeft plaats op het strand ter hoogte van paviljoen Zeebad. IJMUIDEN. De Haarlemse water- sportfirma Zegwaard en de Haagse firma van de Stigchel, die in dezelfde artikelen handelt, organiseren voor zondag 18 sep tember in samenwerking met de exploi tant van het strandpaviljoen Zeebad op het IJmuider strand een zeilwagenwed strijd. Er wordt gereden in een klasse voor koopwagens (kant en klaar gekocht) en een klasse voor eigen gebouwde wagens. Amerikanen hebben de basis gelegd voor de razendsnelle technische ontwikke ling van het land. In andere opzichten staat de klok er nog steeds stil. Het land wordt dictatoriaal en paternalistisch door de nakomelingen van Emir Saoed be stuurd. De bevolking houdt zich aan de meest puriteinse opvattingen van korange- boden en wordt beschermd tegen westerse invloeden. Het werken vereist daar vol gens Vos dan ook een groot aanpassings vermogen. Ondanks de internationale con currentie heeft ons land er op het gebied van natte werken echter veel in de melk te brokkelen volgens hem. „De zakelijke Arabieren eisen hoge kwaliteit en zeggen wat er moet gebeuren, voor de rest zoek je het maar uit. Iedereen kan er in zijn vak tot zijn recht komen. Maar als het werk niet binnen de afgesproken (zeer korte) termijn klaar is, laten ze je wel schadever goeding betalen. Werken daar houdt in dat je een jungle in gaat. Er is niets, je moet alles meene men. We zijn dan ook volledig self-suppor ting en specialisatie is onze kracht. Voor je begint moet een kampement opgezet wor den, met air-conditioned bungalows, ijs kasten, wasserij, tennisbanen, zwembad en noem maar op. Als onderaannemer kunnen wij gelukkig gebruik maken van deze voorzieningen, maar we nemen wel onze specifieke materialen en gereed schappen mee, zelfs een oliespuitje”. UMUIDEN. De IJmuidense zeeverkennersgroep De Kenne- rners beschikt sinds zaterdag over een mooie eigen haven aan het Uitgeestermeer. De scouting jachthaven „De Stierop”, die naast de Kennemers nog enkele scoutinggroepen herbergt, werd toen officieel geopend door burgemeester H. J. de Nijs van Uitgeest. De haven biedt ligplaats aan ±30 boten, terwijl een kampeerter rein er naast gelegen is. Tevens bezit men er een boerderij, die dienstdoet als zeilenopslag en als „sos”. Ter gelegenheid van de opening van de haven, wil de groep de jeugd tussen 11 en 14 jaar uitnodigen voor een tochtje over het Uitgeestermeer. Hiervoor gebruikt men de gehele eigen „vloot”, vier Lelievletten en één Schouw. De groep kent zowel een meisjes- als een jongensafdeling. Deze jongensafdeling is sinds kort gesplitst in junioren en senioren. Bij de junioren kunnen zich nog nieuwe leden aanmelden. In Jubail (wat berg betekent) aan de Perzische Golf moet een haven worden aangelegd. De vaargeul krijgt een diepte van veertien meter. Omdat de kademuren al klaar zijn mogen de duikers de rotsach tige bodem niet met springstoffen opbla zen. Cutterzuigers maken ook niets klaar omdat de beitels breken op het steen. „Wij boren onder water een groot aantal gaten in het steen, waarna er zogenoemde „Dar- da’s” ingaan, lange pennen die hydrau lisch uit elkaar gedrukt worden en zo de rots splijten. De 25 ton zware stukken steen worden met een drijvende kraan uit het water getild en in stortbakken gegooid. We werken zeven dagen per week 24 uur per dag in drie ploegen, waarbij iedere duiker vijf uur onder water verblijft. Zij staan telefonisch in contact met collega’s op de boot, die alles goed in de gaten houden. Om de drie maanden krijgt elke duiker een maand verlof”. En bij ziekte? „Wie iets mankeert zetten we meteen op het vliegtuig naar Schiphol, dat is beter en efficiënter dan daar een hospitaal te zoeken. Aan de hygiënne moet erg veel aandacht worden geschonken, want bij die hitte van 45 graden, een voch tigheidsgraad van 95 percent, het vreselijk zoute water en de temperatuur van 25 graden, loop je door bacteriën makkelijk een „bloemkooloortje” op. Onze mensen worden overigens voor ze naar dat land gaan gekeurd bij het duikmedisch cen trum van de Marine in Den Helder”. Waar aan moeten de duikers voldoen? „Ze moe- Terugkeer van een duikersploeg na een verblijf van vijf uur op de bodem van de Perzische Golf. ten een pioniersgeest hebben en in team verband kunnen werken. In ons land is een duiker iets bijzonders, maar daar zijn we gewoon gastarbeiders die onder water werken en die specialiteit is onze kracht. Een goeie duiker is iemand die zijn handen en zijn hoofd kan gebruiken en bij een commercieel duikbedrijf zoals wij moet hij kunnen „buffelen”. De mensen moeten het net als wij als een uitdaging beschou wen. We werken daar in een merkwaardi ge uitmonstering op de rotsachtige bodem: een nat pak, kap waarin het hoofd droog blijft, poollaarzen van het Amerikaanse leger en kniestukken van stratenmakers. Prijs ƒ5000. Noem ons maar stratenma kers op zee”. Voor het project zijn 32 duikers beschik baar, maar volgens Vos moeten het er veertig zijn omdat er weleens iemand ziek is of naar huis moet omdat zijn vrouw een kindje krijgt. Hoe staat het met het sala ris? „Ik noem dat liever niet, maar het is wel zodanig dat ze graag bij ons willen werken”. En sociale voorzieningen en ver zekeringen? „Dat is uitstekend geregeld en Een stuk steen van 25 ton dat onder water is „losgebikt” wordt uit het water getild. Schoenmode van Europese Klasse De echte crêpe- zool, de pittige gk leestvorm en de Ur zware stiksel- F gamering ken merken deze laars BIOSCOPEN City, donderdag 20 u.: „Speedtrap". DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstrgat 4a. Do. alle leeftijden 19-21 uur. Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg. Do. volw. 19-21 uur, vrij, alle leeftijden 14.30-17.30 uur. GE E var Eel Ha spe OV Ka we (no Pe< we C. der 67 mu i 4. Saoedi-Arabië is een zandwoestijn van twee miljoen vierkante kilometer met ze ven miljoen inwoners. Het bezit 22 percent van de totale olievoorraad en heeft 350 miljard gulden uitgetrokken voor een am bitieus gigantisch vijfjarenplan. Complete nieuwe steden ter grootte van Haarlem met ziekenhuizen, spoorlijnen en stations, elektriciteitscentrales, 'vliegvelden, scho- len en radiostations, havens, fabrieken en bedrijven voor verwerking van ruwe olie maar ook waterontziltingsinstallaties moe ten in deze korte periode uit de woestijn- grond worden gestampt. „Je moet het zien om er een goede indruk van te krijgen. Geld vormt geen probleem, dat is er in overvloed, maar specialistische kennis en mankracht moeten de Arabieren importe ren en daar wordt goed voor betaald. I Opgave zeiltocht of nieuwe leden bij: V. Ikelen, Venusstraat 11, IJmuiden, tel: 23195 of bij De Back, Kennemerlandstr. 32, Heemskerk, tel: 02510-31378. Ook de IJmondtrekkers, de fusiepartners van de Kennemers zijn weer gestart. De kabouters (meisjes 7-11 jaar), welpen (jon gens 7-11 jaar) en verkenners zijn elke zaterdag druk bezig rond hun clubhuis achter de tennisbanen aan de Heerenduinweg. Hier heeft men grote plannen. Volgend zomerkamp denkt men fietsend naar Drenthe te gaan. Beide groepen zullen samen met de padvindstersgroep Wiawaha, IJmuiden vertegenwoordigen op de grote manifestatie „Scout-In 77”, welke 24 en 25 september in Ommen plaats vindt en waaraan naar verwachting 5000 men sen aan deel zullen nemen. De padvindstersgroep Wiawaha zoekt nog een oudere leidster voor de kabouter-afdeling om de beide jonge leidsters bij te staan. r 4.? Kaartje van het gebied waar Vos Peper kamp en vele andere bedrijven aan het werk zijn. De pijl geeft de stad aan waar een nieuwe haven komt. Duikers van Vos Peperkamp ff BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Geen opgave ontvangen. Luxor Theater, Breestraat. Do. 19 en 21.15 uur „Madame Claude”. TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Ere-expositie van Arie Schouten uit Velsen-Noord. Geopend tot en met 25 september van ma. t/m vrij. 10-22 uur, zat. 14-17 uur. Zo. gesloten. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat: expositie devotie- en bidprentjes. Geopend tot en met 1 oktober tijdens openinguren bibliotheek. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat, vrij. volw. 14-17.30 u. enl9-21 u„ jeugd 15-17.30 u. en 19-21 uur. Kingsford Smithstraat 110a: vrij, jeugd 15.30-17.30 uur. Huize Scheijbeeck, Velserweg. Do. wetswin- kel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922. milieuklachten 96000 Buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. Do. 20 uur klaverjassen. De Nieuwe Slof, Kerkstr. Vrij. 20 uur jubileum concert BHK. De Schans, Schans. Vrij. 20 uur kienen. in een contract vastgelegd. De hoofdaan nemer heeft een collectieve verzekering afgesloten. Wij treden namelijk op als on deraannemer en uitvoerder voor een grote koninklijke baggermaatschappij. Het hangt er van af hoe we het met z’n allen doen of we nog meer werk krijgen in Saoedi-Arabië. We hopen het want er ligt een enorme markt braak. Als de Arabier eenmaal overtuigd is dat het werk goed gedaan wordt ben je al een heel eind, maar wanneer je iets verknoeid hebt lig je er voor goed uit. Daarom weet niemand hoe lang het duurt. Het legt wel een grote verantwoordelijkheid op je schouders, we moeten het met elkaar ma ken en dam is geen sinecure. Peperkamp zit nu in Jubail en ik oktober ga ik hem aflossen. Een voordeel is dat we in de sporen van de Nederlandse giganten kun nen blijven. De sfeer is er fantastisch”. En de vrijetijdsbesteding? „We hebben er al les ter beschikking in het kamp, behalve sterke drank, dat is daar taboe”. Geen last van aaien? „Die blijven door het enorme lawaai dat we met de boormachines onder water produceren op grote afstand, ik heb er nog nooit vissen gezien”. Het zijn gezien de bedragen wel projec ten waar je u tegen zegt! „Jazeker, de Arabieren willen in korte tijd een econo mie van onafhankelijkheid en dat bete kent dat er op den duur geen ruwe olie meer door de pijpleidingen stroomt maar dat daarvan in eigen land exportproduk- ten worden gemaakt. Wat wij nu in Neder- Het kleine kantoor waar hij werkt laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Duikerpakken, poollaarzen. kunststof helmen, kniestukken, onderdelen en we reldkaarten geven een beeld van de acti viteiten. Vanuit dese hoge centrale post worden de werkzaamheden in Saoedië- Arabië- van uur tot uur gevolgd. „Ik moet 24 uur per etmaal stand-by blijven en als Ik hoor dat er iets nodig is, stap ik selfs 's nachts en In de weekenden naar leve ranciers om het te halen. Dan kan, want ik heb het met se afgesproken”. Voor Kees Vos en zijn mensen bestaat sinds vier maanden geen verschil meer tussen een rit naar bijvoorbeeld Delfzijl en een vlucht per Boeing 707 naar Dhahran in Saoedi-Arabië, een vijfduizend kilometer lange reis die seven uur duurt Gezien het grote aantal Nederlandse „nomadische” bedrijven dat in dit land een markt heeft ontdekt, is sprake van een pendeldienst voor mensen, materieel en post tussen Schiphol en Dhahran. BEVERWIJK. Met een vro lijke, luidruchtige optocht, heeft buurthuis „Wijk aan Duin” gistermiddag de aan dacht gevestigd op de opening van het kinder-activiteitensei- zoen. Ruim honderdtwintig kinderen, met veelal fraai be schilderde gezichten en voor zien van toeters, spandoeken en balonnetjes, wandelden of fietsten in een lange rij door de straten rondom het buurthuis, zodat de hele buurt nu weet dat het kinderprogramma van „Wijk aan Duin” weer is be gonnen. Aan de optocht ging een knutselmiddag vooraf, waarbij alle deelnemertjes in de gele genheid werden gesteld zich zelf en hun fiets of autoped te versieren en spandoeken, trom mels en toeters te maken. Zo kon het gebeuren, dat in de stoet leuzen werden meege voerd als „Iedere woensdag open” en „Wij willen niet naar school". Na een uurtje door de buurt te hebben gemarcheerd, werd het festijn in buurthuis „Wijk aan Duin” besloten met een greep in de grabbelton. Het kinderprogramma van het buurthuis aan de Bever- wijkse Wilgenhoflaan omvat dit jaar een timmerclub, volks dansen, kookclub, naaien, flo ra-fauna, kleien, tafeltennis, basketbalgroep, spelgroep, al lerlei groepen en een zaterdag- morgeninstuif. Nadere inlich tingen staan in het met grappi ge tekeningetjes verluchte kin- derprogrammaboekje, dat bij het buurthuis verkrijgbaar is. (ADVERTENTIE) iport"^ h|leJ TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsgebouw, Const. Huygens- straat, „Kunst zonder schijn”. Tot en met 25 september geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat’ Do. 20 uur „Once upon a time in the west”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Vrij, volwas senen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15.30-17.30 uur. Beneluxlaan: vrij, volwassenen 14-17.30 en 19-21 u. Jeugd 15.30-17.30 en 19-21 uur. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 7-20 uur. Buurtcentrum De Schuilhoek, Van Bronck- horststraat. Soosavond voor jongeren 14-17 jaar. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Gemeentehuis, Burg. Nielenplein. Do. 20 uur, Openb. verg, volksgezondheid. Donkey Shot, A. Verherentstr. Vrij. 21 uur formatie „Cake”. IJ de j den De SBI voll oef< s: zale Oos mes aan gyn dag van van zijn hou berj baU Slui s: Cul in s ten zoal den pen Z1 hon was het der! der; ten hee u n opn Liei seir Dei DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, donderdag 14.30- 17.30 uur. Vrijdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Donderdag 15.30-17.30 uur. Vrij dag 15.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein: Donderdag 19.00- 21.30 uur en vrijdag 14.30-17.30 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek; 9.30 en 11.30 uur Engelse les. 19.30 uur klaverjas- drive. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat 1, IJmuiden van 9-10 uur.Tel. 12464 of 18445. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserdumweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Velserbad. donderdag gemengd zwemmen 16- 17.15 uur; vrijdag: gemengd zwemmen 7-8 uur, bejaarden 9.15-10 uur, damesles 10-10.30 uur, gemengd zwemmen 12.10-13.10, 16.05-17.15 en 19.30- 20.45 uur. Instructiebad Zeewijk, vrijdag moeder en kind 9.45-10.30 uur. Badhuis Snelliusstraat: vrijdag 13-20.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”: Alleen open op woensdagmiddag, zaterdag hele dag r SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) do. en vrij. 20.15 u. André van den Heuvel en Kitty Jansen: „Verwarringen”, van Alan Ayckbourn. Toneelschuur I (Smedestraat 23) do. en vrij. 20.30 u. De Internationale Scène: „De mannen van de Dam”. Schuur III do. en vrij. 20.30 u. Toneelgroep Centrum. „Tussen de middag” en „Later op de avond” van Don Dekker. Openluchttheater (Bloemendaal) vrij. 20.15 u.: Optreden van et Internationaal Folkloristisch Danstheater. MUZIEK Haarlemse Jazz Club (Groot Heiligland 37) vrij. 22 u. Jamsessions. land allemaal doen, kan daar staks ook en die tijd is zeer nabij”. Zijn ze echt van plan ijsbergen uit het poolgebied te halen? „Ik denk het wel, want ze hebben al uitgere kend dat het water dan 25 cent per kubieke meter goedkoper is dan bij gebruik van zoetwaterinstallaties”. Ondanks het feit dat ze zwemmen in het geld gooien ze het blijkbaar niet over de balk? Nee zeker niet, want ook de prijzen die de aannemers en leveranciers vragen worden nauwkeurig nagecalculeerd en als is overvraagd kun je wel inpakken”. Ze zijn niet allemaal even zuinig, want sommige sjeiks laten als ze een jacht kopen zonder pijn een kanaal naar hun huis graven voor 4000 per uur, en als de auto stuk is vliegen ze deze rustig „even” naar Engeland voor reparatie. Maar zakelijk zijn ze zeker als het giganti sche projecten betreft. „De Nederlanders leveren in Saoedi- Arabië werk van de bovenste plank. De Arabieren verwachten een inzet van 24 uur per etmaal, want de tijd dringt. Je kunt ons pionierswerk vergelijken met wat onze voorouders in Amerika en Indo nesië deden, al beschikken wij nu over meer technische hulpmiddelen. Dat orga niseren vind ik prachtig, vannacht komt er misschien weer een telefoontje uit Dam man dat ik volgende week tien duikers moet leveren. Waar ik ze vandaan moet halen weet ik echt nog niet, maar gelukkig ken ik veel mensen in deze branche De werkzaamheden in het IJmondge- bied worden geleid vanuit het depot van Vos en Peperkamp in de Visserijstraat in IJmuiderr. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30- 12.00 en 14.00-16.30 uur. Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10- 12 uur. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.; „Goldfinger”, 16 j. Vrij. 24 u.: „De laatste trein uit Katanga”, 16 j Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Sex-pret”, 16 j. Vrij. 23.30 u.: „Vendetta”, 16 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Speed trap”, 16 j. Vrij. 23.45 u.: „Maagd in Zweden”, 16 j- Luxor (Gr. Houtstr) 14, 19 en 21.30 u.. „Exor cist II The Heretic”, 16 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.. „Car rie”, 16 j. Vrij. 24 u.: „Mad Dogs and English men”, 16 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30 u.: „Slapshot”, 16 j. Vrij. 24 u.: „Dr. Popaul”, 16 j. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u.: „The blue balloon”, 16 j. '4 t, j Abu Hadnya ^0eV Vt*11

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6