GEZINSVERVANGEND TEHUIS WESTERDUIN: burgerlijke stand IEPEZIEKTE IN OPMARS zakennieuws Schimmel tast duizenden bomen aan Over dokters, dominee’s, sigaren en warenhuizen j 1 3 Beverwijk Nieuwe herenmodezaak aan de Breestraat Breestraat krijgt nieuwe slijtlaag Plantsoenendiensten I I steunen rooi-actie Onbegrijpelijk ■I 1 1 -HF wiiil fel» BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 1 5 SEPTEMBER 19 7 7 8 IM Amro Bank prolongeert Mexico-reis. 1 V Inrichting ■Bk, OVERKANT BREESTRAAT I (ADVERTENTIE) compromis met Stichting (Van onze Haagse redacteur) „Westerduin” te Wijk aan Zee. (Van een onzer verslaggevers) Aparte vermelding verdient tenslotte Om de gevolgen van de snel om zich heen grijpende ziekte te beperken, kondig- I)e uitspraak van de afdeling recht spraak van de Raad van State in deze zaak valt op korte termijn te verwachten. Toch is het zo, wanneer men tenminste bereid is de plek waarop eertijds een pastorie heeft gestaan als zodanig te betitelen. In dat geval voldoen namelijk zowel V&D als C&A aan die kwalifica tie: C&A omdat daarin de voormalige Doopsgezinde pastorie aan de Meer is opgenomen en V&D omdat op de plaats waar nu dit warenhuis staatVroeger de Hervormde Pastorie was gevestigd. De foto linksboven stamt uit die tijd, evenals het kleine fotootje dat het rech ter van de twee witte panden meer in détail toont. Daarin woonden indertijd de Hervormde dominees, terwijl het lin kerpand steevast artsen huisvestte. We noemen onder meer dokter Wiedemeijer en (in een later stadium) dokter Muys van der Moer. De Hervormde Pastorie bood onder meer onderdak aan dominee Boon en dominee A. Rutgers van der Loeff, die overigens in Beverwijk/slechts één jaar van 1905-1906 het predikantsambt uitoe fende. Hij was getrouwd met Anna Sluy- terman van Loo, wier broer Willem het kapitaal vergaarde waarmee nog recen telijk het wooncentrum voor ouderen „Nieuw Akerendam” kan worden ge bouwd. Zijn kleindochter, mevrouw J. Schipperus, weet nog te melden dat de vader van grootmoeder Anna op het ou de buiten „Akerendam” geboren werd, als jongste van de in totaal elf kinderen van de kantonrechter Sluyterman van Loo. Terug nu naar Hervormde pastorie en dokterswoning. Beide panden zijn in de jaren twintig in gebruik genomen als kantoor van de (gefuseerde) NV Sigaren fabriek v/h gebr. Majoor en NV7 Sigaren fabriek v/h gebr. Melchers. land. Al in de jaren dertig moesten duizen den iepen worden opgeruimd om de ziekte geen iepehout met schors hebben liggen of vervoeren. Dat geldt ook voor brandhout of voor hout voor eigen gebruik bijv, paal tjes. De zieke bomen worden in overleg met Staatsbosbeheer gemerkt en opge ruimd. De overheid verleent een bijdrage als het gaat om het rooien van bomen in de tuinen van particulieren en instellingen. Weigert men mee te werken aan het oprui men van zieke bomen dan worden de bo men op eigen kosten opgeruimd. Een bij drage van de overheid krijgt men dan niet meer. 10 dagen voor f 1875,- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Breestraat zal bin nenkort een dag worden afgesloten om het wegdek van een nieuwe asfaltslijtlaag te voorzien. De vernieuwing wordt uitge voerd in het kader van het normale kleine onderhoud. De werkzaamheden gaan de gemeente zesduizend gulden kosten. ONDERTROUWD: van Vierzen, J. en van Wooning, A. de Groot, B. en van der Steeg, R. M. Koersen, L. F. en Verhaal, M. Paree, P. P. M. en van Overmeeren, A. C. M. Rutten, H. P. M. en Nieuwenhuijs, D. de Gelder, A. en Leuwe- ner, A. GEHUWD: Hondema, R. R. A. en Koster, A. C. M. Stuifbergen, J. H. S. en Leuwener, J. 't Succes van onze Mexico-reizen heeft geleid tot een extra vlucht op 16 november Een unieke kans om kennis te maken met een land vol herinneringen aan rijke culturen van Maya’s en Azteken Haal het programma of boek meteen bij één van die 515 reisverkopende banken met dit vignet arruof^gizen de de minister van Landbouw en Visserij een besluit af, waarmee het mogelijk is de iepeziekte te bestrijden, óók indien een eigenaar van bomen daaraan niet vrijwil lig zijn medewerking verleent. De plantenziektekundige dienst te Wage- ningen en Staatsbosbeheer gaan nu samen met de gemeentelijke plantsoenendiensten een actie ondernemen om de ziekte te bestrijden. De hulp van particulieren is hierbij onontbeerlijk. De ziekte is herken baar aan het verwelken van het blad, eerst aan een enkele tak en na verloop van korte tijd over de kruin. De iepenziekte is niet nieuw voor ons ■f! bepaald sympatiek tegenover de doelstel lingen van de Stichting staan. Niettemin blijft het college erbij dat Westerduin niet gebruikt mag worden als inrichting voor ex-psychiatrische patiënten. Dat de Stich ting de statuten zodanig heeft aangepast dat Westerduin als pension gebruikt zou kunnen worden, doet daar volgens Ober man niets aan af, omdat die verandering pas werd aangebracht nadat de gemeente de Stichting had aangeschreven over deze kwestie. BEVERWIJK/HEEMSKERK. De iepenziekte is weer in opmars. Duizenden bomen zijn in de afgelopen jaren ten prooi gevallen aan de ziekte, die wordt veroor zaakt doot de iepenspintkever. De ziekte heeft de laatste jaren zo snel om zich heen gegrepen dat hij nu overal in ons land J, voorkomt en een bedreiging vormt voor de nog overgebleven oude iepen en de ruim één miljoen jonge iepen, die na 1960 zijn geplant. In de crisisjaren ging de tabaksbedrij vigheid in deze streken ten onder om nimmer meer op te bloeien. De kantoren mét de achterliggende fabriekshallen werden opgekocht door Vroom en Dreesmann, die de voormalige dokters en domineeswoning met de grond gelijk maakte om een heel nieuw gebouw neer te zetten. Datzelfde gebouw staat er nu nog, zij het dat de voorgevel in de loop der jaren diverse face-lifts heeft onder gaan. Door het opruimen van zieke of dode iepen hoopt men het eieren leggen door volwassen kevers en de ontwikkeling van jonge kevers te verhinderen. Een eigenaar mag van 1 april tot 1 oktober, van elk jaar i BEVERWIJK. Recht tegenover het winkelcentrum De Bever opende onlangs de jonge Beverwijker Hennie van Malsen een exclusieve herenmodezaak. Het win kelpand, voorheen als bazaar in gebruik, werd in vijf weken tijds onder leiding van Van Malsen omgetoverd in een smaakvolle zaak, waarin het jonge, modebewuste pu bliek een keur aan merkartikelen aan treft. Het interieur van „Duncan” is in zwart, wit <n zilver gehouden, verlucht met vele j spiegels. Van Malsen, voormalige heren- modeverkoper, is er veel aangelegen servi- j ce te bieden, alle kleding wordt gratis op maat vermaakt. Funcan is gevestigd in I Breestraat nr. 150. Vóór die fusie was de sigaren- en ta bakswinkel vahz Melchers ook aan de Breestraat gevestigd, maar dan in het DEN HAAG. De gemeente Beverwijk hoopt dat het niet tot een politie-ingrij- pen hoeft te komen in het tehuis van de stichting Gezinsvervangend Tehuis Wes terduin in Wijk aan Zee. Het moet volgens het college van burgemeester en wethou ders mogelijk zijn dat er een compromis wordt gesloten tussen de gemeente en de Stichting. Dat zou dan moeten inhouden een verhuizing van de Stichting naar het tehuis Jozeboko, dat evenals Westerduin deel uit maakt van het bestemmingsplan „Oldenborgh-Dorpsduinen”. Volgens de gemeente bestaat er geen bezwaar tegen de vestiging van een tehuis voor ex-psychiatrische patiënten in Joze boko. Zoals bekend wil de gemeente niet dat Westerduin voor de opvang van die ex-patiënten wordt gebruikt, omdat daar niet de bestemming inrichting, maar pen sion op rust. B en W lieten de Stichting onlangs weten dat Westerduin zo nodig met behulp van de politie ontruimd zou worden. Omdat de Stichting inmiddels bezwaar heeft aange tekend tegen het besluit van de gemeente en men wil voorkomen dat de politie zal ingrijpen voordat er een definitieve uit spraak is, vroeg de Stichting de afdeling rechtspraak van de Raad van State B en W te verbieden hangende de behandeling van het beroep in actie te komen. Gisteren werd dit schorsingsverzoek behandeld door dr. M troostwijk, vice-voorzitter van de afdeling rechtspraak. „Dat het hier niet om een pension gaat maar om een inrichting, blijkt onder meer uit het feit dat de inspecteur voor de gees telijke volksgezondheid pas toestemming wilde geven als er bepaalde voorzieningen getroffen zouden worden waardoor Wes terduin geschikt zou worden als inrich ting”, aldus mr. Oberman. Het gemeente bestuur weet zich gesteund door de Dorps raad van Wijk aan Zee, die van mening is dat inpassing van de ex-patiënten in de Wijkse samenleving niet mogelijk zal zijn. Momenteel verblijft er slechts één gast in Westerduin. Of dat er meer kunnen wor den zal in de naaste toekomst moeten blijken. OVERLEDEN: Bultje, A. oud 77 jaar, geh. m. Kansen S. van Saane, S. oud 66 jaar, geh. m. Prijs, L. Geldermans, E. S. A. oud 75 jaar, geh. m. Brandjes, H. H. Boot, H. oud 54 jaar, geh'.'- m. van den Berg, M. P. Priester, J. oud 83- jaar. een halt toe te kunnen roepen. De ziekte wordt veroorzaakt door een kevertje, dat de schors van door schimmel aangetaste en verdroogde iepen, haar eieren legt. De jonge kevers' die uitvliegen, zijn besmet met de schimnfel, die onder de schors van de zieke of stervende boom leeft. Als de jonge kevers eenmaal tevoorschijn zijn gekomen, vliegen ze naar gezonde iepen, vreten aan de bast van jonge takken en brengen daarbij de schimmel over. Namens de Stichting werd het woord gevoerd door mevrouw mr. L. van Cranen- burgh-Taverne. Zij noemde het onbegrij pelijk dat mensen die als ideaal hebben de opvang van ex-psychiatrische patiënten, zo door de gemeente worden gedwars boomd. „Het gaat hier om mensen die sociaal aan de moeilijke kant van de sa menleving zitten. Ik weet uit de praktijk hoe groot de behoefte aan die opvang is”, aldus mevrouw Cranenburgh. Zij meent dat onder de bevolking ten onrechte angst leeft over de huisvesting van de patiënten: „Dat is een misverstand, want het gaat hier juist om mensen die uit een psychia trische inrichting ontslagen zijn, maar die nog even tijd nodig hebben voordat ze naar huis kunnen”. De stichting Westerduin zegt altijd een compromis te hebben nagestreefd. Op voorstellen in die richting werd -echter door de gemeente niet.gereageerd, aldus de Stichting, die gisteren dan ook zeer verrast was na afloop van de zitting te vernemen dat de gemeente veel voor de zogenoemde „oplossing Jozeboko” zou voelen. Mr. F.M. Oberman, optredend namens de gemeente Beverwijk, benadrukte ter zitting dat burgemeester en wethouders GEBOREN: Michel, z.v. Mulder, G. P. en van Breugel, J. M. Jennifer Maureen d.v. Zondag, E. en Scheich, L. Y. Anthonius Hermanus z.v. Schellevis, H. A. en Kramer, W. H. Michel, z.v. van Ochten, B. F. en te Welscher, C. C. M. Bianca d.v. Gouda, L. A. en Stil, M. M. en Hagedoorn, G. W. Bianca d.v. Klaver, R. W. en Veenings, T. M. NA EEN AANTAL AFLEVERINGEN lang aan de oostkant van de Breestraat en daarmee middenin het veiling gebeuren te hebben vertoefd, steken we deze week weer eens over naar de westzijde. Bovenstaande foto laat zien hoe dat gedeelte er rond 1880 uitzag: de onderste foto geeft een beeld van de huidige situatie. BINNEN EEN TIJDSBESTEK van nog geen honderd jaar blijkt datzelfde stukje hoofdstraat vrijwel onherkenbaar veranderd te zijn. Het grote witte dubbele woon huis op het linkergedeelte (let op de houten loopfiets!) van de oude foto is, na eerst een tijdlang een sigarenfabriek te hebben gehuisvest, nu alweer sedert jaar en dag bekend als het warenhuis van Vroom en Dreesmann. Zie voor meer informatie daaromtrent het nevenstaande verhaal, waarvoor gegevens en illustratierrtateriaal weer beschikbaar werden gesteld dopr het Prentenkabinet J. van der Linden. DANK ZIJN WE VOORTS verschuldigd aan mevrouw J. J. M. Schipperus-Rutgers van de Loeff uit de Bevenwijkse Prinsesselaan, die het kleine fotootje vdn de twee witte Breestraat panden staat afgebeeld, en aan mevrouw P. van Egmond uit het Stratingsplantsoen in Velsen-Noord die met een aanvulling op de vorige week gepubliceerde speciale „aardbeien”-editie van Op het tweede gezicht kwam. HAAR MAN HEEFT, zo vertelde ze, in de periode rond de tweede wereldoorlog een jaar of tien meegeholpen in de tuinderij van zijn vader, en bracht toen dagelijks geen tweeëntwintig sloffen aardbeien binnen, maar kwam alleen voor de middag al aan een oogstopbrengst van zo’n vijfentwintig sloffen. DAARBIJ DIENT VOOR DE GOEDE ORDE wèl te worden vermeld dat de sloffen toondertijd geen drie kilo meer bevatten, maar dat er inmiddels nog „slechts” en half pond inging. Ook zal in de periode tussen 1912 (het jaar waaruit de door ons gepubliceerde gegevens stemmen) en pakweg 1942 ongetwijfeld de kwaliteit van de planten zijn verbeterd, wat het werk van de plukker er ook wel iets lichter zal hebben gemaakt. zeggen. Voor reacties houden we ons aanbevolen. Intussen leverden diezelfde vaklui van Majoor, veelal uit Kampen naar Bever wijk getrokken, prima handwerk sigaren af. Békende merken waren in die dagen de Bloem van Kennemerland, het Duin roosje, de Majoortjes, de Hendrik Ibsen en de met z’n 4 cent per stuk peperdure Baron Rothschild. Uit de tijd van de fusie met Melchers resteert de merknaam „Modjo”. De laatste naam, want daarna was het snel met de glorie van de Bever- wijkse sigarenindustrie gedaan. nog dat het militaire zakboekje van Pieter Hendrik Majoor (als loteling in 1880 ingedeeld bij het Regiment Grene- diers Jagers) bewaard is gebleven en een deel uitmaakt van het Prentenkabi net van de familie Van der Linden. Pieter bracht het tot milicien korporaal en ging in 1883 met groot verlof. Zijn beroep is sigarenfabrikant. pand waarin nu J. Burger zijn boekhan del drijft. Melchers verkocht daar blij kens een bewaard gebleven .advertentie onder meer „Turksche, Russische en Engelsche sigaretten uit de meest beken de fabrieken. De sigarenfabriek van de gebr. Majoor werd, zo lezen we in de in 1931 met een voorwoord van burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Lindschoten voor de eerste maal verschenen „Gids voor Beverwijk”, in 1856 door de broers Majoor opgericht. Met één personeelslid begonnen, telde de sigarenfabriek in 1927 al zo’n vierhon derd werknemers. De groepsfoto van het personeel dateert uit 1906, toen Majoor nog „maar” een man of veertig in dienst had. Afgebeeld zijn onder meer Broekhui zen, Schrijver, Van Zetten, Boerkoel, De Boer, P. Schuit, Melchers, G. Huig, Van Straten, Izebrink, Rosbaen, Mol, Kabel, M. Ginder, Albers, J. van Laar, v.d. Berg, Beumer, G. van Dijk, J. van Zetten, Los, J. Klein, Jaap Klein, Metselaar en op de voorste rij links de vader van het huidige communistische raadslid en Slofbeheerder Cees Berghuis. Wie er nog meer bekende gekiekten uithaalt, mag ’t „Gemeente Beverwijk streeft naar IV!’ BEVERWIJK. Ooit vermoed dat twee van Beverwijks’ grootste winkel bedrijven in gewijde aarde wortelen? tl 1 Si OP HET TO3SÖS GEZICHT Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 2,6546

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9