Spreiding werkgelegenheid geen gedwongen ontslagen De flitsende boys van Phantom draaien een plaatje in ruil voor een kus l'l I PvdA ijvert voor behoud werk bij Hoogovens Auteurs signeren hun werk E r M.V. N 'E Sprookjesfilm in De Brulboei Werkgroep Israel nu ook in de IJmond Klaverjassen bij VVB en IJmond i Rommelmarkt Suomi Kreativiteitscentrum door de hele gemeente actief I „Fryske Trou” Leren besturen en participeren INDUSTRIEBOND NKV OVER HOOGOVENS KLM voorbeeld V. Stuurgroep huisvesting vergadert Commissie financiën vergadert over begroting 1978 OVERLEG KAN NOG WEL MAANDEN IN BESLAG NEMEN Analyse Humanistisch Verbond opent nieuw seizoen Statenvragen over gezinsverzorging bij Boekhandel H. COEBERGH 0 11 iJMOND 19 7 7 SEPTEMBER V R I J D AG I 6 ie bon Jie 1 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Kamercommissies voor economische en sociale zaken hebben er gisteren met nadruk bij minister Lubbers op aange drongen dat er bij Hoogovens geen ontslagen mogen vallen tijdens de OEK DE JONG, auteur van het veelgeprezen debuut „De hemelvaart van Massimo” en Ged. Oude Gracht 74 - Haarlem (023) 319198 en Tl FRANS KELLENDONK, zojuist bekroond met de Anton Wachter-prijs” voor zijn debuut „Bouwval” (beide uitgaven van Meulenhoff Amsterdam) zullen zaterdagmiddag 17 september tussen 14.00 en 16.00 uur hun boeken komen signeren. Wij nodigen U uit om met hen kennis te maken. i e- e- ler •n, a- tu c- 5, 5 overlegprocedures die nu in gang worden gezet. Na afloop van dit gesprek met de Kamerleden kon de bewindsman echter niet garande ren dat dit ook inderdaad het geval zal zijn. „Door daar een uitspraak over te doen, zou ik op de stoel van de werkgevers en werknemers gaan zitten, en dat wil ik niet”, aldus Lubbers. Ze worden heel wat afgeknuf feld op zo’n avond. Die flitsende jongens van discotheek Phan tom uit IJmuiden. Als een klu wen klit het vrouwvolk rondom de populaire disc-jockey’s. En dat is echt niet alleen om de peperdure apparatuur te bewon deren. „Ach, je maakt gewoon een beetje misbruik van je posi tie”, bekent de achttienjarige Norman Duinker ondeugend. „Komt er een leuke griet op je af om een plaatje aan te vragen. Dat gaat dan met zo’n brutaal smoeltje. Zo van, draai jij dat effe voor mij. Als ik haar dan vraag wat er tegenover staat, vliegt ze me direct om de hals. En zo hoort ’t ook”. 'f i r w*. Commissie nog >ming over Hoogovens - (ADVERTENTIE) Oek de Jong Frans Kellendonk 9 te iloten. |n van nteke- ende i raam- Haar- >eding st plus ente- jloon Daarna zal onderzocht moeten worden wat de overheid mogelijk nog kan doen om het aantal ontslagen te reduceren. Lub bers zal over enkele weken met een nadere analyse komen. Van Houwelingen (CDA), waarnemend voorzitter van de commissie voor economische zaken: „Het stuk van de raad van bestuur is absoluut te vaag om op grond daarvan te beoordelen of wel het „Nou nee”, verbetert Hans onmiddel lijk, „bij ons hoeven de bezoekers niet bang te zijn dat hun trommelvliezen be schadigen. Wij hebben geen puist herrie uit een paar schetterbakken, zoals in de meeste discotheken. Juist om het geluid evenwichtig te spreiden over de ruimte in de zaal stellen wij twaalf boxen op, waar van vier met hoge-toon-speakers. Dan hoeft de volumeknop echt niet voluit gedraaid te worden. Bovendien kan je nog een kletspraatje maken.” VELSEN. Komende maandagavond vergadert op het stadhuis van Velsen de raadscommissie voor financiën. In deze vergadering komt, na een aantal kleinere onderwerpen, als belangrijkste punt de concept-begroting 1978. Deze is inmiddels in alle andere vakcommissies aan de orde geweest, terwijl nu goedkeuring in de com- 1 missie financiën, de eerste ronde van de begrotingsbesprekingen, dit jaar is afge rond. De commissievergadering begint maan dagavond om half acht. Het is een openba re vergadering en dus voor iedere belang stellende toegankelijk. VELSEN. De stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens komt woensdag 21 september in ver gadering bijeen op het stadhuis. Op deze openbare vergadering zullen de volgende punten worden behandeld: plannen om leegstaande panden te inventariseren en informatie te geven ten aanzien van de inschrijvingsprocedures voor alleenstaan den of tweepersoonshuishoudens. De ver gadering begint woensdagavond om half acht. Dat lijkt Phantom inderdaad voor te hebben op de doorsnee dancing waar iedere verbale conversatie is uitgeban nen door het geweld van disco en soul. De discotheek van het IJmuidense kwar tet richt zich uitsluitend naar de wil van het publiek. Dansplaten vormen natuur lijk de hoofdschotel van het programma. Doch wil men met elkaar keuvelen, dan toomt Phantom in en wordt er luistermu- ziek gedraaid. Het viertal start dit seizoen de weke- Op de ledenvergadering wezen de vakbondsleden er op, dat de chefs van de verschillende bedrijsafdelingen bij Hoogo vens de opdracht hebben gekregen, na te gaan, welke functies e.d. in het kader van de inkrimping overbodig zijn. Volgens de werknemers moet een dergelijk onderzoek echter niet dienen als basis voor ontslagen maar als uitgangspunt voor een studie om te komen tot spreiding van werk. Zij denken daarbij onder meer aan de invoering van een vijf-ploegen- stelsel, aan vervroegde pensionering en aan kortere werktij den. Gedwongen ontslagen zijn uit den boze, aldus de werkne mers. Voor de leden van de voetbalvereni ging WB, de handbalvereniging IJ mond en donateurs en belangstellen den van beide verenigingen wordt het ontspanningsseizoen vrijdag 23 sep tember begonnen met een grote open klaverj asdrive. De avond begint om 20.00 uur in paviljoen Koningsveld op het sport park Rooswijk in Velsen-Noord. Voor kinderen van zes tot twaalf jaar wordt zaterdagmorgen in buurthuis De Brulboei aan de Kanaalstraat in IJmui- den film vertoond. „De prins en de kikker” is de titel van deze film, die werd gemaakt naar een verhaal van Andersen. De film begint om tien uur en zal tot ongeveer twaalf uur duren. Hierbij wijzen de werknemers ook op de Duitse poot van Estel/Hoesch, waar al vormen van spreiding van werk zouden zijn doorgevoerd door mensen al op 59-jarijfe leeftijd met pensioen (e sturen. „Over de situatie bij Hoesch is woensdag echter niets bekend geworden. Wij willen eerst nadere gege vens daarover”, aldus de woordvoerder. De leden van de industriebond NW bij Hoogovens komen op 23 september bijeen. Volgens de industriebond NKV zal er met name besnoeid gaan worden op het bedrijfsonderdeel „nieuwbouw”, dat zich bezig houdt met de ontwikkeling van investeringsplan nen. „De afdeling nieuwbouw is zeer kwetsbaar. Er werken daar 660 mensen”, aldus een woordvoerder van de indus triebond NKV. De leden van die bond vinden dat de speci fieke kennis van dat personeel gebruikt moet worden in het onderzoek naar een betere spreiding van de werkgelegen heid. HAARLEM. De gemeenschappen Be verwijk, Haarlem, Velsen en Zandvoort openen zondag 2 oktober het seizoen 1977- 1978 met een bijeenkomst in de Conincks- hoek aan de Koningstraat in Haarlem. Deze bijeenkomst begint om tien uur, de voorzitter zal een korte uiteenzetting ge ven over wat er allemaal in het wintersei zoen is te verwachten. Tevens zal de begro ting worden besproken. Verdere plannen van de humanisten zijn discussiebijeenkomsten, een nieuwjaars bijeenkomst, cursusavonden rond Huma nistisch Perspektief en een training van begeleiders van gespreksgroepen. HAARLEM. Drie leden van de CDA- fractie in Provinciale Staten hebben vra gen gesteld over de bezuinigingsmaatrege len in de gezinsverzorging. P. Meinema, drs. F.A. Vissers en C.J. Waij vragen Gede puteerde Staten of zij er zich van bewust zijn, dat door de maatregelen van de staatssecretaris een gotere druk zal ont staan op de bejaardenoorden. Ook de hulp voor bejaarden die zelfstandig willen blij ven wonen komt volgens hen ernstig in gevaar. Gedeputeerde staten moeten stappen ondernemen, vinden zij. Vanuit Noord- Holland zou men bij het ministerie moeten bepleiten, dat (in het bijzonder ten behoe ve van de groep bejaarden die jaarlijks groter wordt) middelen worden gezocht om een meer selectief beleid uit te stip pelen. lijkse optredens in de tot buurtcentrum omgetoverde Duin- en Dennenschool, na enkele jaren gastvrijheid te hebben geno ten bij de pastorie in Driehuis. Daar liep het platenfestijn echter uit de hand. Re gelmatig werd de inboedel kort en klein geslagen door de bezoekers. De fors uit gevallen uitsmijter kon nooit voorkomen dat allerlei gespuis binnendrong. Want de gammele voordeur werd simpelweg ingebeukt door de herrieschoppers. Nor man herinnert zich nog dat de bierglazen hem om de oren vlogen. Toen deze bezoe kers op een keer tevens de urinoirs van de muur rukten, waardoor het gebouw blank kwam te staan, was de maat vol. De eerste serie disco-avonden in Zee wijk is zonder een enkel incident verlo pen. Hoewel de belangstelling voor het swingfeest steeds erg groot is geweest, is de jonge meute zich niet te buiten gegaan aan vandalisme. En dat is ook iets waar Phantom maar niet meer aan moet den ken. „Vergeet niet dat onze apparatuur een waarde vertegenwoordigt van dertig duizend gulden. De spullen zijn onverze kerd tegen moedwillige vernielingen. Dat risico wil de assurantiemaatschappij niet dragen. Daarom zien wij ieder optreden toch met een beetje angst en beven tege moet”, vertelt Norman. Behalve de waardevolle installatie be zit Phantom een omvangrijke platencol lectie. De verzameling is in drie jaar tijd uitgegroeid van twintig krakemikkige 45- toerenplaatjes tot 430 singles en 95 Ip’s. Tot de uitrusting behoort ook een stel groengeschilderde olievaten. De tonnen zijn voorzien van schijnwerpers in diver se kleuren die tijdens de show zorgen voor de sfeerverhogende lichteffecten. Van tijd tot tijd trekt Phantom erop uit met de mobiele discotheek. Vroeger werd de hele handel in de bakfiets gela den, nu is er de beschikking over een degelijke aanhangwagen. Phantom ver zorgt veel fuifjes op middelbare scholen. Onlangs werd nog een feestelijk gebeu ren opgeluisterd op het Ichthuscollege waar de dansvloer werd bezet door „slij pende” paartjes. Een vrij gewaagd ge schuifel dat nog niet zo lang geleden op sommige scholen verboden was. Het „lijf-aan-lijf dansen” is ondertussen net zo ingeburgerd geraakt als de slowfox. En aan al die wensen kan Phantom vol doen want de voorkeur van het publiek is voor de draaiers van de zwarte schijven natuurlijk maatgevend. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij me vrouw M. Veken op telefoonnummer 02510-32212. Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 7 s weinig wijzer VTRECHT/IJMl’IDEN. Geen gedwongen ontslagen, maar spreiding van de werkgelegenheid. Dit is -samengevat- de mening van de leden van de industriebond NKV bij Hoogovens. Zij hebben zich donderdag uitgesproken over de reorganisatie-voorstellen van de directie. Zaterdagmorgen houdt de atletiekve reniging Suomi op het Marktplein van IJmuiden de jaarlijkse rommelmarkt. Vanaf half negen worden velerlei wa ren gekocht, waarbij de bekende atle ten van de vereniging als verkopers en verkoopsters optreden. De opbrengst van e rommelmarkt is bestemd voor materialen en voor het jeugdwerk van de vereniging. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Haarlem, vraagt in een motie aan de PvdA-fracties in gemeenteraden, pro vinciale staten en Staten-Generaal alles in het werk te stellen om de voorgeno men ontslagen bij Hoogovens te helpen voorkomen. Bovendien verklaarden de leden van de PvdA zich donderdaga vond solidair met de strijd van de vak beweging voor het behoud van deze arbeidsplaatsen. In het overleg van gisteren heeft de minister de benadering van de Hoogoven- top realistisch genoemd. Hij wees erop dat het gaat om een inkrimping van zeer be perkte omvang. Lubbers deelde voorts Imee dat Hoogovens met structurele pro blemen kampt. Hij kwamt tot die conclusie na een taxatie van de wereldeconomie en het gegeven dat de vermogenspositie van Hoogovens is aangetast. De minister is met de commissie over eengekomen dat men tot een procedureaf- spraak moet komen. Met andere woorden: dat men het eerst eens moet worden, op welke wijze er verder overlegd en onder zocht zal worden. Daarbij staat nu al vast dat naast het interne overleg bij Hoog ovens de overheid zal praten met de raad van bestuur, maar ook met de onderne mingsraad en de vakbonden. Het stand punt van de commissie voor economische zaken komt er in grote lijnen op neer, dat er eerst meer informatie zal moeten ko men dan in het stuk van de raad van bestuur staat, alvorens men zich een afge rond oordeel over de zaak kan vormen. uiterste is gedaan om ontslagen te voor komen”. In het onderzoek naar de achtergronden van de situatie bij Hoogovens zal ook de vraag worden betrokken of er werk van Hoogovens naar de Duitse tak van het concern is overgeheveld. Lubbers zal voorts nagaan welke effecten de situatie bij Hoogovens op de hele regio zal hebben, en hoe het staatsbedrijf van alle maatrege len in Nederland en in Europees verband gebruik kan maken om de uiteindelijk te nemen beslissing zo acceptabel mogelijk te maken. Dergelijke omhelzingen gaan nogal eens ten koste van de relatie met de rivaal die aan de kant staat te pruilen. Of er wordt een vernietigende blik gewor pen in de richting van de geliefde presen tator. Het geflirt doet Phantom echter geenszins wankelen op zijn hitgevoelige grondvesten. Norman en zijn drie vrienden Clement, Theo en Hans laten zich niet van hun stuk brengen door hun vele idolen. Want in hun hart zijn ze veel vergulder met de allernieuwste verster ker dan met de geïncasseerde pakkerds. Een versterker, zo weet Norman te mel den, van maar liefst 1600 watt als uiterste piek, oftewel een hels kabaal. Het Kreativiteitscentrum IJmond, de organisator van cursussen algemene beeldende en dramatische vorming, te kenen, schilderen, boetseren, potten bakken en textiele werkvormen (voor zowel kinderen als volwassenen) heeft dit winterseizoen weer cursussen lopen in alle gemeentedelen en voor verschil lende leeftijdsgroeperingen. Als vaste punten waar de cursussen worden gegeven, staan genoemd: in Santpoort het voormalig badhuis aan de Wüstelaan, IJmuiden in de Plata nenstraat, IJmuiden-west de Brulboei, Velsen-Noord de Mei, terwijl de bejaar- dengroepen werken in Velserhooft, De Luchte, De Abeel en het Dienstencen trum Zeewijk. De cursussen worden zowel overdag als ’s avonds gegeven. Belangstellen den kunnen informaties inwinnen op het administratieadres van de Stichting Kreativiteitscentrum: Driehuizerker- kweg 22 in Driehuis, of telefonisch op nummer 02550-17119 (’s middags van 14 tot 17 uur en ’s avonds van 19 tot 21 uur). De eerste serie cursussen is al van start. Omdat het winterseizoen in twee delen is geplitst, zullen in januari nieuw te starten cursussen te verwachten zijn. In gebouw De Rank aan de Wilhelmi- nakade houdt de Friese vereniging „Fryske Trou” vanavond een ledena vond vol feest. Als gast verzorgt de Haarlemse vereniging „Gysbert Ja- picx” deze avond, waar een Fries caba ret „Gratamatica” een fantasie op tekst van Rients Gratama wordt uit gevoerd. De feestavond, die om acht uur be gint, heeft bal na. Alle vrije uurtjes worden geïnvesteerd in de discotheek. Als er geen optreden te verzorgen is, is er genoeg werk aan onderhoud en reparatie van de installatie. Lubbers: „De mening van de Hoogoven- directie ligt op tafel, nu zijn we op het punt dat we verder kunnen gaan praten”. Dat overleg kan volgens Lubbers nog wel maanden in beslag nemen. CDA-Kamerlid Van Zeil kwam gisteren met de suggestie dat Hoogovens zelf al zijn zakelijke rela ties aan zou moeten boren, in een poging de werknemers die op de nominatie staan voor ontslag, onder dak te brengen. Dit naar het voorbeeld van de KLM, die tien jaar geleden op een soortgelijke wijze de- problemen te lijf ging. Nadat alle mogelijkheden zijn onder zocht en er meer duidelijkheid in de Hoog- ovenkwestie is gekomen, zullen Lubbers (of zijn opvolger) en de Kamerleden op nieuw om de tafel gaan zitten. Van Zeil: „Dan zullen we weer het hele plaatje bekij ken, en dan kan er eventueel een kamerde bat komen om de regering in een bepaalde richting te sturen”. Wanneer het vermoeden van de Overvener G. Brandwijk klopt, zwerft momenteel zijn zeldzame rode ara door de Heerenduinen. Daarom moet geen IJmuidenaar vreemd kijken wanneer hij in het duin- of bosgebied Brandwijk ziet lopen, hem hoort roepen, hem de kruinen van de bomen af ziet speuren. Op zijn schouder zal een andere papegaai zitten, een blauwe ara, die hem behulpzaam is bij zijn zoekactie. De OverveeYise dierenliefhebber Brandwijk is zijn rode ara met gele vleugels In navolging van de dertien andere Nederlandse steden is ook in de IJ mond een afdeling opgericht van de Werkgroep Israel. Deze werkgroep stelt zich als voornaamste ten doel het ver strekken van informatie over het Mid- den-Oostenkonflikt en de rol van Israel daarin. Het principiële uitgangspunt van deze groep is hierbij het nationaal zelfbeschikkingsrecht van het Joodse volk. Ook wordt het zelfbeschikkings recht van de Palestij nen erkend, doch wel op de voorwaarde dat de „verwe zenlijking hiervan de staat Israel en zijn inwoners niet in gevaar mag brengen”. De werkwijze van de werkgroep Is rael bestaat uit het houden van lezin gen, het geven van gastlessen op scho len en het staan met een informa tiestand op de Haarlemse markt. De voorzitter van de werkgroep IJ mond is W. A. Harmsen. Belangstellen den kunnen informaties krijgen op tele foonnummer 02550-18234 of schrifte lijk inlichtingen inwinnen via postbus nummer 394 in IJmuiden. 4 i De Katholieke Schoolraad IJmond houdt winterseizoen wederom cursus sen inzake ouderparticipatie. Tevens wordt een -informatiecyclus georgani seerd voor bestuurders voor kleuter- en basisonderwijs. De cursus ouderparticipatie begint op 6 oktober, de informatieavonden voor de schoolbestuurders op 24 oktober. eind juli kwijtgeraakt. Het dier is toen, met het wijfje naar Santpoort-Zuid gevlogen. Het wijfje keerde terug, maar de andere vogel bleek verdwenen. Maandenlang belde Brandwijk naar politie en de vogelwacht, maar zonder j resultaat. Geen wonder, want sinds 31 juli heeft het gezochte dier in het Kerbert Asiel gezeten. Omdat dit niet was geregistreerd, heeft Brandwijk tot voor kort niet A geweten dat het dier zo in Velsen kon gaan halen Pas afgelopen dinsdag 1W hoorde hij het nieuws. Groot was echter de teleurstelling toen bleek dat enige IliW uren voor zijn aankomst de vogel was weggevlogen, richting Heerenduinen. Rl Nu zoekt Brandwijk naar zijn vijf jaar oude, zelf getemde vogel en verzoekt Ê|1 ieder die het dier vindt, te bellen naar 023-240421. De ara (een groter soort PO papegaai) is heel vriendelijk, aldus Brandwijk, en kan gemakkelijk worden KV meegenomen op een stok. Het is niet te verwachten dat de vogel nog Hg! zelfstandig de weg terug vindt naar huis, omdat de afstand daarvoor te groot is. De familie Brandwijk woont met de dieren uit hun kinderboerderij aan de Duinlustweg 3 in Overveen. I i-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11