Nederland duurder Een rusteloze reismaker Buskaartje bij Centraal bolleprcicit \Al in 1979 \zou met bouw i begonnen kunnen worden\ gastenboek BI fe.X - I vrcdesweek 1977 1Ö-25 september Verdere verbetering beladingsgraad KLM r-1 Nieuwe protesten rond Schiphollijn KAMER VAN KOOPHANDEL IN BRIEF AAN MINISTERS: Bedrijvendag in Beverwijk exclusieve herenmode w l' „De muis die brulde'9 bijna overstemd f 1 9 7 7 13 SEPTEMBER 1 6 V R I J D AG IJMOND 12 door Udo J. Buys ling van ehet laan, Jllige □ren, afde- door J. Zandbergen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse Kamer van Koophandel wil dat haast wordt gemaakt met de bouw van de Wijkertunnel in de onmiddellijke nabijheid ten oosten van de Velsertunnel. Dit bleek gisteravond tijdens de openbare ledenvergadering waarbij voorzitter mr. J.C. Droste mededeling deed van een schrijven aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Volgens de Kamer is de urgentie van een tweede tunnel dermate groot dat al het mogelijke moet worden gedaan om de aanleg te bespoedigen. c 1 1 *1 (ADVERTENTIE) Haast maken met aanleg van tweede Velsertunnel i af- 'V AMSTELVEEN. Bij de KLM is de beladingsgraad in augustus, vergeleken met dezelfde maand van 1976, verbeterd van 59,4 tot 59,9 pet. De beladingsgraad over de eerste vijf maanden (april tot en met augustus) van het lopende boekjaar kwam hiermee op 58,2 pet. tegen 56,7 pet., zo blijkt uit de voorlopige vervoers- en productiecijfers. Het totale vervoer steeg in augustus met 4 pet. van 177,6 tot 185,2 mln. tonkilometers en de produktie met 3 pet. van 298,8 tot 309,1 mln. tonkilome- ters. In de eerste vijf maanden nam het totale vervoer met 6 pet. toe van 817,5 tot 863,0 mln. tonkilometers en de produktie met 3 pet. van 1.442,6 tot 1.483.8 mln. tonkilo meters. De heer Schotman zei dat de Kamer al op grote schaal van de databank in Vleu ten gebruik kan maken. Ir. J. Wotte, advi seur op milieutechnisch gebied en com missielid milieuhygiëne van de samenwer kende Kamers in Noord-Holland, wees de leden op de mogelijkheid om over alle mogelijke milieuzaken waarmee men als ondernemer te maken krijgt bij de Kamer van Koophandel informatie in te winnen. Dat kan vooral van belang zijn bij het interpreteren van gemeentelijke verorde ningen. Tot op heden werd daar nog wei nig gebruik van gemaakt, maar in de na bije toekomst zal dat zeker nodig zijn, omdat informatie onontbeerlijk is volgens Wotte. Desgevraagd zei hij dat de samen- AALSMEER. Het streekvervoerbe- drijf Centraal Nederland te Aalsmeer ver hoogt met ingang van 1 oktober de ta rieven. Op de interlokale lijnen gaat het enkele reistarief afhankelijk van de afstand met 10 tot maximaal 25 cent omhoog. De tarieven van retourbiljetten, tien-rittenkaarten en maandabonnemen ten worden verhoudingsgewijs afgeleid van de nieuwe enkele reis-tarieven. Het tarief van het streekabonnement, de zogenoemde „zwerfkaart”, die ook geldig is voor de lijnen van de N V. Tensen, blijft ongewijzigd, namelijk zeven gulden. Voor kinderen is de prijs vijf gulden. De maand abonnementen gaan per 1 oktober 22,50 kosten en voor de jeugd 14. Meer bijzon derheden over tarieven en het bij Centraal Nederland toegepaste zonesysteem staan in een folder, die verkrijgbaar is in de bussen en de kantoren van Centraal Ne derland. De tariefsverhoging wordt inge voerd in het kader van de door de regering vastgestelde aanpassing van de tarieven van het openbaar vervoer aan de trend bezwaarschrift naar de Eerste Kamer heb ben gestuurd in verband met het met klei ne meerderheid door de Tweede Kamer aangenomen amendement van de PPR dat voor bodemwater evenveel moet worden betaald als voor leidingwater. Een derge lijk besluit zal grote consequenties hebben voor het bedrijfsleven. Volgens de werkge vers is het ook onredelijk, omdat bij de vestigingskeuze vaak juist is gezocht naar een plaats waar grondwater beschikbaar was. De argumentatie van de PPR dat grond water toebehoort aan de gemeenschap achtte hij niet juist omdat het niet is te vergelijken met aardgas dat verbruikt wordt. Grondwater keert weer terug in de bodem. Voor vijftig procent van de betref fende bedrijven zal het een genadeslag betekenen. In onze regio is het verbruik van grondwater overigens al 25 percent gedaald nadat Rijnland een heffing is gaan invoeren. Mr. J. Tielenius Kruythof wilde weten hoe het staat met de publika- tie van milieu-effektenrapportage door de overheid. Ir. Wotte zei dat bedrijven zoals de Hoogovens een eigen onderzoekdienst hebben en weigeren de gegevens beschik baar te stellen zolang niet bekend is wat er mee gebeurt. Voor bedrijven die deze faci liteiten niet hebben zal dat moeilijker zijn, zij moeten zelfs ruimte beschikbaar stellen voor onderzoek. Hij zei dat de onderzoek- gegevens wel openbaar gemaakt zullen worden, niet per bedrijf afzonderlijk maar per bedrijfssector. Hij noemde het contact op milieugebied met de gemeente Haarlem goed, nadat er kritiek was geweest op de autonome op stelling van openbare werken. Milieudes kundige Dr. Luyken zou daartoe een be langrijke stimulans gegeven hebben. De komende maanden zal men zich in Haar lem actief gaan bezighouden met de lo zingsvergunningen. Wanneer dat proble men oplevert kunnen de leden bij de Ka mer om advies vragen, aldus ir. Wotte. Voorzitter mr. J.C. Droste maakte bekend dat hij en secretaris J.B. Schotman vol gend jaar zullen aftreden. Mr. J. Tielenius Kruythof, die Ir. Van Tol van de Hoog ovens opvolgt als hoofdingeland van het waterschap, zal worden benoemd tot se cretaris van de Haarlemse Kamer van Koophanden. Momenteel is hij adjunct- secretaris. De heer Schotman zei dat dit jaar bij de Kamer 14 tijdelijke arbeids plaatsen bezet waren voor een groot on derzoek, maar dat volgend jaar geen TAP- overeenkomsten meer aangegaan zullen worden. Dit houdt mede verband met de komst van de computer waardoor sneller informatie verwerkt kan worden, maar waarmee tevens extra kosten gemoeid zijn. De Kamer zal zich binnenkort weer buigen over de kwestie Voorhaven. MAAR SUNLINER is al lang niet meer. De VNU kocht het van hem na vijf zelfstandige jaren en later ging het sa men met Centouri van Ton Jansen, waar V en D zich op dat moment over ont fermd had. De KLM kwam er in en Centouri is inmiddels al weer wat jaren verdwenen in de reisreus Holland Inter national. ZIJN VOLGENDE AMRO-facet-reis voert naar de wijn. „Met een paar oude schoolvriendjes van het Kennemer, Bart- Jan Dorlas uit Overveen en Frits ten Cate uit Bloemendaal organiseer ik van af 3 november een 4-daagse reis naar de Bordeaux. Een gastronomische wijnreis wordt het”, verheugt hij zich nu al. Er is al heel wat belangstelling voor de reis, die voert naar beroemde chateaux, zoals Haut Brion en Lafite Rothschild, Latour en Pontet Canet. „Om de dag gastrono misch af te sluiten hebben we een aantal prachtige pleisterplaatsen gevonden”, lacht hij. En als smulpaap de Boer dat zegt, weet hij waar hij het over heeft. Peter de Boer: vier dagen naar de Bordeaux. Intussen heeft de Nehem (Ned. Her- struktureringsmaatschappij) die de follow up van het struktuuronderzoek in het bol lenvak verzorgt, een tipje opgelicht van de zware sluier die nu nu al vele maanden lang over het project hangt. Een stilzwij gen dat alleen maar aanleiding gaf tot negatieve geruchten, die ook al niet gede menteerd werden. De Nehem heeft nu laten weten dat men eind november zal komen met een voorlopig rapport dat in hoofdzaak zal zijn toegespitst op drie pun ten: de kwaliteit, de marketing en een nieuwe interventieregeling. opkoop krijgen. Er is dus meer dan één reden om in november met belangstelling uit te kijken naar het rapport dat de Nehem dan aan de openbaarheid zal prijs geven! m.mantje Stagnering van het verkeer in de Vel sertunnel heeft belangrijke consequenties voor het economisch gebeuren, remt gun stige economische ontwikkelingen boven het Noordzeekanaal af en belemmert de overloop aldus de heer Droste. Bij de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning is er op aangedrongen hoge prioriteit te geven aan dit project en financiële ruimte te scheppen om tijdig gebruik te kunnen maken van de technische bouwca paciteit van het bouwdok voor tunnelseg- menten van de Hemtunnel. Oorspronke lijk werd aangenomen dat pas in 1981 met de bouw van de Wijkertunnel begon nen zou kunnen worden. NOU WAS DIE KEUZE louter toeval lig op het Griekse eiland gevallen. „We hebben gewoon een plaats gezocht die met een Convair aan te vliegen was. Met Martin Schroder van Martinair en John Block, die er toen ook nog werkte, lagen we op onze knieën op een landkaart te meten, hoe ver we met de Convair kon den komen. Van Korfoe hadden we zelfs nog nooit gehoord”. Het was een wilde tijd, waarin Peter nog eens zelf met conservenblikken, turf en petroleum een baanverlichting moest fabriceren en een Griek, wanneer hij het vliegtuig aan hoorde komen, als een ra zende op een fiets met een fakkel de vetpotjes langs ging en zo het pad voor de vlieger effende. De H.H.Ontvangers der directe belastin gen kunnen gerust zijn.Want in een tijd van een stagnerende economie en inflatie- alöm, gaat het de tulpenkwekers naar den vleze. De rpijzen die in 1975 en 1976 ook al heel bevredigend zijn geweest, rezen dit jaar compleet de pan uit. Vooral de culti vars die niet tot de groep van de Darwin- hybriden behoren, bereikten prijzen zoals ze sedert de Dwaze Tulpenhandel van de zeventiende eeuw niet meer geregistreerd zijn. Ook vandaag gaan de restanten van de tulpen nog weg voor hoge prijzen. En daar zijn de vele na-orders die de export bereiken, niet vreemd aan. MAAR PETER DE BOER is toch weer aan het reizen, zij het op een wat andere manier. Vijf jaar geleden ging hij met de bank in zee en zette voor de AMRO een reisafdeling op poten. Via de bankkanto ren verkoopt hij al vier seizoenen de reizen van Neckermann en nu ook die van Holland International. Verleden jaar begon hij ook rusteloos weer een eigen produkt, organiseerde een reis naar Indonesië en een kunstreis naar Italië en lanceerde die via het AM- RO-blad Facet. „Het zelf organiseren van reizen is nu eenmaal een oude liefde. Maar het is zeker niet onze bedoeling zelfstandig touroperator te gaan spelen”, zegt hij „het is gewoon een beetje de wereld ontdekken” werkende Kamers van Koophandel een voor het woon-werkverkeer zou kunnen vervullen verloren gaan aldus de brief van de Haarlemse Kamer van Koophandel. NOU WAS DE GOUVERNEUR van het eiland ook totaal verrast door de bokkesprongen van de jonge Nederlan der en haalde de schouders op, toen die hem vertelde vanuit Nederland met char ters toeristen te willen brengen. „Dat kon niet, daar hadden ze nog nooit van ge hoord”, zegt hij, maar een paar maanden later gebeurde het toch echt en landde op de strip van Korfoe de eerste Convair van Martinair. De bevolking was er voor uitgelopen met hoempa en Griekse fol klore. AMSTERDAM. Na de protesten van de Vondelpark- en Concertgebouwbuurt hebben nu ook de bewoners van de Beet- hovenstraatbuurt officieel bezwaar ge maakt tegen de consequenties die de aan leg van de Schiphollijn voor hun wijk met zich meebrengt. Het zojuist opgerichte ac tiecomité Beethovenstraatbuurt heeft de Amsterdamse gemeenteraad in een brief laten weten „ernstig verontrust” te zijn over de besluiten die in juni zijn genomen met betrekking tot de ver keer svo orzienin- gen bij het spoorwegstation Zuid, dat het voorlopige eindpunt zal vormen van de Schiphollijn. Eind 1978 zal dit station in gebruik worden genomen, het wordt gesi tueerd aan de Amsterdamse Minervalaan. De bezwaren van de buurtbewoners richten zich vooral tegen de plannen voor een vrije trambaan in de Beethovenstraat die de snelle doorstroming van de trein- passagiers moet mogelijk maken. De buurt is van mening dat hiermee een kost bare en onherroepelijke maatregel wordt genomen ter oplossing van een tijdelijk probleem, aangezien het betrokken station niet het definitieve eindpunt van de lijn zal vormen, nochtans zal daardoor de Beetho venstraat goeddeels onleefbaar worden ,door permanente opstoppingen, trottoir- PETER DE BOER uit Aerdenhout kan het organiseren van reizen maar niet laten. Als 22-jarige stond hij al aan de wieg van de Nederlandse reisindustrie en verraste de al wat oudere en bedaarde collega’s door als eerste een vakantiecharter in te zetten op het Griekse eiland Korfoe. Dat was vijftien jaar geleden, toen hij zijn eigen reisorganisatie Sunliner begon en opereerde vanuit het ouderlijk huis in Aerdenhout. „Ik was de eerste die Griekenland aanvloog”, vertelt hij, „en als je nu op Korfoe aankomt en je vraagt naar Peter de Boer, dan weten ze nog wie het is”. Vooral dat laatste punt kan interessant worden, omdat het huidige niet helemaal naar wens funktioneert. Waar de Nehem naar toe wil is een susteem dat niet ingrijpt als het kwaad al is geschied, zoals nu het geval is, maar waarmee men kan voorko men dat er een te veel aan de markt komt door vooraf maatregelen te nemen. Des noods wil men een jaar tevoren al plat goed groen te velde overnemen om een surpus van een bepaalde cultivar of een zeker ras te voorkomen. Een Bloembolle- ninterventiebank zou dan wel vergaande bevoegdheden moeten krijgen om operati oneel te worden om het moment dat men dat wenselijk acht. Door deze methode te hanteren denkt men niet alleen een zekere beheersing van de beplante oppervlakten te realiseren, maar ook een sturen van het assortiment dat nu van jaar tot jaar verder verschraalt. Het zal dan wel nodig zijn om, in tegenstelling met nu, te gaan werken met variabele overnameprijzen en een vast heffingspercentage om de voor de benodigde gelden binnen te Het systeem zal uiteraard ook moeten voldoen aan de eisen die de EEG stelt. Een vrijblijvende regeling zal het natuurlijk niet kunnen zijn. Al met al: geen simpele zaak, maar wel de moeite om alle moge lijkheden van een dergelijk systeem tot op de bodem uit te zoeken. Want als men op die wijze inderdaad kan komen tot een zekere beheersing van het areaal, dan is men al een heel eind op de goede weg. Boetiekmode voor heren uit: PARIS - MILANO - ST. TROPEZ - LONDON - NEW YORK - BRUXELLES BREESTRAAT 150 - BEVERWIJK telef. (02510) - 24444 Nu zou het logisch zijn als de exporteurs, die aan de inkoopprijzen van zomer 1977 alleen maar hebben kunnen verliezen, zich een beetje terughoudend opstelden als het gaat over de handel in tulpen voor levering juli 1978. Niets is minder waar. De export blijkt voor een breed assortiment al aan de markt en men is bereid de bepaald niet kinderachtige prijzen te betalen die de kwekers momenteel in hun hoofd hebben. De tulpenkweker die vandaag wil verko pen, zit al goed voor 1978. Moet U nagaan: dat zijn dan bollen die in oktober nog geplant moeten worden. Niemand weet hoe ze groeien zullen. Er is ook niemand die een zinnig woord kan zeggen over de broei in de a.s. winter en geen sterveling die kan vertellen hoe het prijsverloop van de bolbloemenhandel dan zal zijn. En uit gerekend het laatste is de spil waar alles ojn draait. De buitenlandse afnemers zul len wel bereid zijn bloembollen uit Hol land te kopen als ze aan de bollen die ze nu hebben gekocht, een goede boterham heb ben verdiend. Maar dat laatste zal in de periode december-maart pas blijken. Niettemin worden nu al tulpenbollen voor levering juli 1978 gekocht. Te spreken versmalling en toenemend verkeersla waai. Het comité vreest voorts dat de wijk verstopt zal raken met geparkeerde auto’s omdat veel Schipholreizigers een gratis parkeerplaats in de buurt van het station waarschijnlijk zullen prefereren boven het dure en tijdrovende parkeren op Schiphol. Ook hiertegen heeft de raad volgens het comité geen afdoende maatregelen geno men. Vooral de plaatselijke middenstand zal de toegenomen parkeer- en verkeers drukte onvermijdelijke omzetdaling met zich meebrengen, aldus de brief. Als goed kope oplossing wordt voorgesteld een bus verbinding in te stellen tussen Station Zuid en het Centraal Station. In het kader van de pogingen de kloof tussen opleiding en bedrijfsleven te ver kleinen, zal op 22 september een bedrij vendag worden gehouden. Zeventien Haarlemse ondernemingen zullen die dag leerkrachten van verschillende scholen ontvangen. Het is een vervolg op de vorig jaar gehouden scholendag, waarbij het bedrijfsleven te gast was bij de scholen. De activiteiten moeter er toe leiden aldus de heer Kruit opleiding en bedrijsleven dich ter bij elkaar te brengen door het uitwisse len van informatie. Hij verklaarde ook dat de Kamer een gewillig oor heeft gevonden bij de Haar lemse Sportraad om de paracommerciële exploitatie van clubgebouwen in goede banen te leiden. Mits ook andere vereni gingen, dorps- en parochiezalen en speel tuinen hierbij worden betrokken, is de Haarlemse Sportraad bereid tot een inven tarisatie van de kantine-exploitatie. De pa racommerciële activiteiten, die de vereni- I gingen ontplooien om de exploitatie rond j te krijgen worden door de horeca be schouwd als oneerlijke concurrentie en de Kamer wil hiervoor een oplossing zien te vinden. Dinsdag zal de Kamer op de hoor zitting in Hoofddorp over de NORON-nota onder meer de bouw in de Velserbroekpol- der en de aanleg van de Wijkertunnel als uitermate belangrijk naar voren brengen. Tijdens de behandeling van de begroting 1978 werd duidelijk dat verenigingen en stichtingen nog nauwelijks tot registratie bij de Kamer van Koophandel overgaan. Aangezien dit wettelijk binnen drie jaar moet gebeuren wordt er rekening mee gehouden, dat dit tot het laatste moment wordt uitgesteld, wellicht speelt daarbij ook de verplichte vijftig gulden registra tiekosten een rol. Een van de leden drong er bij het bestuur op aan zich niet te laten verleiden door al te veel onderzoekwerk waardoor de begroting overschreden zou k”Grondwater DE REISCOLLEGA’S volgden op Schiphol de activiteiten van Sunliner met groeiende verbazing. Temeer omdat De Boer altijd weer met een volle bak vertrok. „De vertrekdagen vielen altijd op vrijdag en zaterdag en dan zaten we eikaars passagiers te tellen. Nou had ik daar snel wat op gevonden en liet, wan neer ik plaatsen over had, vriendjes met lege koffers aan boord gaan. Die vlogen dan mee naar Korfoe, dronken en aten daar wat en gingen met de retourvlucht mee terug. Vliegen was toen voor veel mensen nog wat nieuws dus dat ging altijd wel. En de collega’s bleven in de waan dat het bijzonder goed ging”. over een speculatief karakter van de bloembollenhandel is echt wat zacht uitge drukt. Maar ja, het is nooit anders geweest en het bollenvak bestaat nog altijd. Besprekingen van de Kamer met Rijks waterstaat hebben echter duidelijk ge maakt dat al in 1979 het laatste element van de Hemtunnel ter beschikking komt. Technisch gezien zijn er dus mogelijkhe den om op korte termijn met de bouw in Velsen te beginnen. Financieel zou het project volgens de Kamer evenmin proble men hoeven op te leveren. De heer Schot man, secretaris sprak van gunstige per spectieven. In de brief aan de ministers wordt eveneens de nadruk gelegd op de noodzaak van een definitieve nadere uit werking van het tracé van Rijksweg 16, opdat de aanleg van de Wijkertunnel niet wordt opgehouden door onzekerheid in het kader van de wet op de ruimtelijke ordening. Volgens de voorzitter maakt de huisves tingsproblematiek in het gebied van de Kamer het uitermate gewenst dat Schip hol vanuit Almere, Haarlem en het gebied boven het Noordzeekanaal per spoor be reikbaar wordt. Gevraagd is hoge priori teit te geven aan de aansluiting van de Schipholspoorlijn in noordelijke zijde op het bestaande spoorwegnet. Wanneer dit I niet gerealiseerd wordt, zal een belangrijk gedeelte van de functie die de spoorlijn VELSEN. Het comité dat de komen- I de week te houden vredesweek in Velsen organiseert, krijgt van de gemeente een subsidie van vijftienhonderd gulden. Dit geld is bestemd voor de vertoning van de film „De muis die brulde” op de (37) basis scholen die zich hiervoor hebben inge schreven. De commissie onderwijs, die dinsdag avond over dit punt een beslissing moest nemen, kon slechts na een breedvoerige discussie hiertoe overgaan. Enige commis sieleden namelijk hadden de bewuste film op de televisie gezien en betwijfelden de pedagogische waarde. Ondanks de sugges tie van wethouder Scheeper dat de betrok ken onderwijzers en onderwijzeressen in staat moesten worden geacht bij de voor vertoning hun eigen oordeel te vormen, toonden de commissieleden F G. van Hoek (WD) en M. van Veelen (CDA) de neiging als een filmkeuringscommissie op te treden en spraken de wens uit de film eerst te zien alvorens aan fiat aan het subsidievoorstel te geven. Op aandringen van de wethouder, die zei een en ander toch wel wat betuttelend te vinden, ging tenslotte de commissie mee met zijn voorstel, al was het voor enkelen wel met de nodige reserve. S.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13