op niveau Met badmintonpols vuil, snel schoon Plafonds snel Slapen r te fcf te 4 'l! Open haard als CV-bron SPEELPOSTER Paddestoelen om te eten Gidsen voor kruiden, broedvogels en schelpen HM W'l te W", "1 24 T?., Geen barst meer Tegels Behangetje Plafonds worden altijd weer vuil. Dat gaat heel geleidelijk, maar het gebeurt. Opeens kijkt u omhoog en ontdekt dat de hemel in uw eigen huis betrokken is. Want de zoldering is groezelig geworden en vooral in de directe omgeving van gasconvectoren merkt u dat het duidelijkst. Al gaat het dan om een toestand een paar meter boven de vloer, niettemin is het een voortdurende steen des aanstoots. Daar wilt u dus iets aan doen. En dat kan. WIJK ntieter- ntie op ens de f 6950; S, 74, rs Aut., 10.750; upé, 3* Datsun 120 Y, 9950; Uitgeslapen bouwen Aan het plafond zitten .- 4. I 1®C EN i) IRAMA, 3537, Een hoekijzer een de binnenzijde van de hoofdbalken worden met houtdraadbouten bevestigd. De vezelplaat wordt voorzien van ventllatiegaten. tie van de slaapkamer, het slapen, naar een hoger niveau te verplaat sen. Het „zwevende bed” is u waar schijnlijk al langer bekend, maar zag u al eerder het geheel aangevuld door een leesboekje met „zweef- stoel”? (zie fig. 1). Nog één goede raad, die ik u doorgeef: kom zo min mogelijk met de handen aan de specie. Veeg uw handen steeds af en zorg vooral, dat het handvat van de troffel schoon blijft. Want an ders zijn blaren en daarin invre tende cement uw jammerlijke deel. We gaan uit van een kamertje van ongeveer 2 bij 3 meter. Het bed zal nu tussen de twee zijwanden inge hangen moeten worden. Bij het kiezen van de ophanghoogte moet men erop letten dat de ruimte tussen bed en plafond minimaal 85 cm bedraagt. Dit geeft voldoende ruim te om rechtop op het bed te zitten (fig. 3). Wanneer men de bedhoogte op 10 15 cm. bepaalt houdt dat in dat, bij een plafondhoogte van 2.80 m., men een passeerhoogte van on geveer 185 cm. onder het bed heeft. Om terug te komen tot het „zwe vende bed”, schrikt het idee van zo’n stellage misschien qua constructie af. Toch behoeft het voor een beetje doe-het-zelver nauwelijks proble men op te leveren. De constructie die hier gegeven wordt, is eenvoudig zelf te bouwen en brengt weinig kos ten met zich mee. Komen we nu bij de feitelijke con structie, dan is het eerste probleem de oplegging van het bed. Deze op legging is te verkrijgen door het be vestigen van een balk of hoekijzer tegen de zijwand met behulp van keilbouten (fig. 2). Een hoekijzer is in dit geval minder in het oog val lend en verdient daarom de voor- De trap naar het bed en de stoel bevindt zich tussen bed en stoel in. De tekening geeft een doorsnede in ware verhouding bij een plafondhoogte van 2.80 meter. grote stappen gauw thuis! Het pla fond moet wel vlak geen, blaren of bladderend en vetvrij zijn. De meeste DHZ-winkels hebben een sortering vlakke of geprofileerde te gels. Ze zijn gemakkelijk op maat te snijden met een even verwarmd oud-broodmes of met een scherp Stanleymes. De tegels worden tegen het plafond gezet met een speciale lijm. Normale contactlijm is hier voor ongeschikt. Een klodder lijm in het midden van de tegel en op de vier hoeken verschaft voldoende kleefkracht. Natuurlijk kunt u zich al die moei te besparen door de vakman voor het behangselwerk in te schakelen. Maar mocht de doe-het-zelver in u daartegen in opstand komen: als u de instructies opvolgt, zult u ook in Voor kinderen is er een nieuw speelgerei op de markt gekomen, de speelposter. Het is een grote kartonnen plaat van 50 bij 70 cm, waarop in een omlijsting een gezicht zonder ogen, neus, oren, mond en haar is afgedrukt. Deze noodzakelijke gezichtsdelen krijgt men er in allerlei soorten los bij, aangevuld met hoedjes, strikjes, vliegen, bloemen, brillen en snorren. Men begrijpt de bedoeling. Men kan zelf een gezicht gaan componeren. De attributen worden met zogeheten Pritt Buddies op het kale gezicht geplakt. Men kan steeds weer wisselen. Henkel brengt ze voor 4,65 op de markt. rechts en Imks- en dnezijden open haard) zijn 70 cm. breed en 35 cm. diep. De te bereiken tem peratuur bij het stoken van hout is 80 graden C in de toevoerlei- ding en 60 in de retourleiding. Bij kolen resp. 90 en 70. name ziet men behalve kleuren tekeningen van de eieren ook il lustraties van pas uitgekomen jongen. De tekst geeft veel infor matie over broedperiodes, -ge woontes, -plaatsen, beschrijving van nestbouw en nesten en de verzorging van de jongen in de tijd, dat ze nog niet kunnen vliegen. Jaap Taapken en Henk Lichtenbeld hebben de gids voor Nederland bewerkt. Prijs ƒ45. „Elseviers gids van de zee schelpen” overlapt in feite voor een deel de al eerder uitgekomen schelpengids van Oliver (in de zelfde reeks). Gert Lindner heeft gekozen voor een gedeelte tekst met zwart-wit-illustraties en een apart deel met 1100 kleurenaf beeldingen. Deze gids is ook af gestemd op de belangstelling van de verzamelaars (dus veel atten tie aan vormen- en kleurenrijke exemplaren en groepen). Bij elke soort zijn de afmetingen aange geven. Jammer dat enkele pagi na’s kleurendruk zijn mislukt. Maar het merendèel ziet er gra fisch ook goed uit. Prijs ƒ35. H.R. meeste bladzijden (60 in totaal) worden benut voor afbeeldingen met beschrijvingen. De giftige paddestoelen hebben een rode stip meegekregen. Naast een na menregister wordt een aantal re cepten en bereidingsmanieren van paddestoelen gegeven. Ook met het boekje in de hand blijft het voor de leek erg moeilijk de vaak sterk op elkaar gelijkende paddestoelen te onderscheiden. Pas na de maaltijd zal duidelijk worden of de „natuurliefhebber” zich niet vergist heeft. Plafonds met scheuren en barsten zijn goed te repareren met Plafond- plast, een Alabastine-produkt dat niet al te grote scheuren en barsten inderdaad blijvend opvult. Bij al te grote gaten of scheuren wel de zaak eerst voorbehandelen met een plas tic vulmiddel. Bij een zorgvuldige behandeling is het resultaat verras send; men ontdekt inderdaad geen barst meer! Plafondplast wordt het beste opgebracht met de kwast (blokwitter). Het is een enigszins lij vige pasta. Door een beetje voor zichtig te werk te gaan, krijgt men er nauwelijks rommel (spetters) van. Na droging heeft de verf een wat gestructureerd oppervlak, dat doet denken aan het effect van het veel duurdere „geschuurd plafond”. Per vierkante meter komt dit produkt op ongeveer ƒ4,25. in een lange achternamiddag ge klaard. De roller is te koop voor ƒ29,50. Het bekleden van een plafond met In het buitenland is het behangen van plafonds zeer populair; in ons land ziet men het nog niet zoveel. Bij de keuze van het behangdessin moet rekening worden gehouden met het ruimtelijke effect van een plafond. Drukke, kleurrijke dessins maken een kamer kleiner. Gebruik bij voor keur zwaar duplex-papier, dat be slist afwasbaar moet zijn. Behang selpapier tegen het plafond wordt tenslotte óók vuil. Het is erg belangrijk dat de onder kant van het matras goed geventi leerd wordt. Men zal daarom de ve zelplaten die op de dwarsbalken ko men te liggen van gaten moeten voorzien. Doet men dat niet, dan wordt het matras gegarandeerd na verloop van tijd vochtig. Een bed op zo’n 2 meter hoogte levert natuurlijk problemen op bij het opmaken. Het is dan ook raadzaam om een donzen dekbed te gebruiken, in combinatie met hoeslakens. H«n» Rombout» tegelijkertijd. Troffel „vol” en steen wentelen in de hand. Voor lopig op onze cursus nog acroba tiek zonder het slappe koord. Dat koord om het muurtje recht op te trekken komt volgende les aan de orde. Het ging er nu maar om de elementaire regelen van het metselen door te krijgen. Vandaar dat de nu gefabriceer de 34 muurtjes (van de 36 pupil len was één van de drie vrouwe lijke leerlingen niet verschenen en had een mannelijke collega de dramatische pech, dat hij op zijn werk een arm had gebroken en een pols gekneusd; weg cursus dus) een soms wat merkwaardige kromming lieten zien. Het vermoeiendste van die eer ste praktijkavond bleek eigen lijk het afbreken van het muur tje, het schoonmaken van de ste nen (zuinigheid met vlijt: het materiaal wordt vele malen ge bruikt) en het reinigen van de specie (van vloer, schoenen en wenkbrauwen) te zijn. De tekening (fig. 2) levert voldoende aanwijzing voor deze constructie. De hoekijzers aan de binnenzijde van de hoofdbalken hebben een tweezijdige functie. In de eerste plaats dragen ze bij tot het draag vermogen, en verder fungeren ze als oplegging voor de dwarsbalkjes. De maten van de hoofdbalk zijn 15 bij 4 cm., onderlinge afstand 140 cm., die van de dwarsbalken 7 bij 4 cm., onderlinge afstand ongeveer 30 cm. moeilijk karwei. Het is niet alleen te doen. Er bestaan hulpmiddelen, maar men kan zich behelpen door de baan met een bezem omhoog te houden. Een goede oplossing is om de behangselbaan in tegels te knip pen. Let er wel op dat het patroon haaks wordt afgeknipt. De rollen zijn door de fabrikant soms niet geheel haaks afgesneden. Het is ge makkelijk te controleren door de baan dubbel te vouwen. Men kan dan zien hoe het patroon uitkomt. Na het knippen worden de tegels genummerd. Door het plafond eerst in vakken op een stuk papier te tekenen, kunnen de behangtegels in volgorde van de baan geplakt wor den. Stotend behangen en de naad stevig met een roller aandrukken. Door zorgvuldig te werken zwaar duplex-behang geeft altijd een beet je mee) verkrijgt men het effect van een strak behangen plafond. Het verzamelen en eten van paddestoelen blijft altijd een ris kante onderneming. De zwam- menflora is uitgebreid en ver schillende soorten zijn dodelijk giftig. Wie zich toch culinair te buiten wil gaan aan het consume ren van „wilde champignons” doet er verstandig aan zich eerst te oriënteren in het boekje „be kende paddestoelen in Europa” dat door Moussault in de reeks natuurgidsen is uitgebracht. De Nederlandse vertaler G. den Hoed zegt in een voorwoord dat het boekje een bijdrage wil zijn tot het voorkomen van zinloze vernieling, overdadige inzame ling, schadelijke selectie en ver keerde bereiding van paddestoe len. Het boekje verhaalt over de historie van de zwammenflora en de rol die de paddestoel in de geschiedenis heeft gespeeld. De den aan de ouderwetse kalk of de veegvastverven. Ook gemeentelijke huurbazen willen dat nog wel eens doen. Oude latexlagen moeten even eens gereinigd en ontvet worden. Met water en ammonia zal dat best lukken, maar het kost wel moeite en vooral ook tijd. Nieuw zijn de verfreinigingsappa- raten, die men in Nederland bij de Karweibouwmarkten (Rentalafde- ling) kan huren. Dat kost voor een enkele dag 25,85 en voor een vol gende dag 12,95. Huurt u zo’n ap paraat voor een week, dan komt dat op 64,65. Het apparaat lijkt op een behangafstomer. De werking berust op een met de hand bedienddruk- tankje, waarmee chemicaliën via een metalen pad - waaromheen een poreus stuk textiel gewikkeld is - op het verf oppervlak worden gebracht. Met een tweede pad, die alleen maar lucht via hetzelfde druktankje pro duceert, wordt het oppervlak direct na de behandeling gedroogd. Geen gerommel meer met water en spat ten in de kamer. Latexverf is probleemloos op te brengen met de Roll-Rocket, een ideaal afgesloten verftankje voor zien van een zachte verfroller. Het Plafonds zijn geschilderd met la tex (een waterafdunbare verf) of soms met witkalk of veegvast. De beide laatste soorten lossen op in water. Dat is makkelijk te controle ren door eens met een schilfertje de proef op de som te nemen. Is er veegvast of kalk gebruikt, dan zal het oppervlak grondig gereinigd moeten worden. Bladders en blaren moeten met een plamuurmes ver wijderd worden. Woont men in een huurhuis, eigendom van een wo ningbouwvereniging, informeer dan keur. Zorg ervoor dat de balk of het hoekijzer waterpas wordt bevestigd. Nooit had ik gedacht, dat ik bij het metselen nog eens nut zou kunnen hebben van mijn activi teiten op het badminton-veld. Maar nu bij mijn eerste prak tijkles op de metselcursus, waar over ik u blijf informeren blijkt dat een zwierige losse polsbeweging bij het opbrengen van de specie uitstekend van pas komt. Om over de conditie maar te zwijgen, want er vallen op den duur wel wat zweetdruppels in de speciebak. Maar dat is van geen invloed op de kwaliteit van de menging. Als u een rechtshandige metse laar bent dan doet u er goed aan de bak met specie rechts schuin achter u te hebben. Ustaat zijde lings voor het te bouwen muur tje, dat u dus links van u pro beert op te zetten. Maar dan moet er eerst wel eens even flink met de troffel in de bak geroerd zijn. Voor mensen, die graag met de mixer werken: vergeet het. Dit is edel handwerk. Goed roe ren, totdat er een lekker smeuig, sappig geheel is ontstaan. En dan met een lekkere soepele polsbeweging „klats" de specie te bestemder plaatse deponeren. De troffel drie kwart vol. Vervol gens even met de punt van de troffel ribbels aanbrengen in de specie, zodat de steen minder weerstand ontvangt bij het in drukken. De rechterhand is belangrijk bij het metselen. De linkerhand niet minder. Een jongleur is hier in het voordeel, want je moet behoorlijk manipuleren met de steen. Om en om gooien, zodat de mooiste kant aan de goede zijde komt te liggen. En dat alles gaat Wanneer men eenmaal aan het passen en meten gaat, zal men tot de ontdekking komen dat er veel meer van zo’n klein kamertje gemaakt kan worden dan men op het eerste gezicht vermoedde. Zo is het moge lijk om op een kamertje van 2 bij 3 meter een bureau met een bladop- pervlak van 80 bij 200 cm., een bed van 200 bij 140 cm., een goede lees- stoel en flink wat bergruimte te plaatsen zonder het idee te krijgen dat de kamer overvol is (fig. 1). Het bed gaat fungeren als verlaagd pla fond, waaronder de studie-hobby- hoek een bepaalde beslotenheid krijgt. In de serie Elseviers gidsen zijn weer drie nieuwe delen opgeno men. „Elseviers gids van genees krachtige kruiden" is een uitste kend overzichtelijk boek, waarin inheemse en uitheemse planten op hun kruidige en geneeskrach tige merites worden bekeken. Voor een niet-ingewijde op dit gebied zal een wereld opengaan, omdat ook veel „gewoon on kruid” onvermoede krachten ..herbergt. Het plezierige van de gids is, dat je de planten aan de hand van duidelijke, in goede kleuren gebrachte illustraties, herkent. Je weet dus waarover je leest. De tekst staat naast de plant in herkenbare rubrieken: verspreidingsgebied, volksna men, beschrijving, drogerij, be standdelen, toepassing en ge neeskrachtige werking. Er zijn aparte hoofdstukken over alge mene zaken, zoals het herken nen, verzamelen en gebruik. Schrijver is de Tsjech L. Thurzo- va. Prijs 22,50. „Elseviers broedvogelgids” van de Engelsman Colin Harri son geeft aanvullende gegevens bij de normale vogelgidsen. Met Een goede oplossing kan dan ge vonden worden door in de hoogte te gaan bouwen. Een vereiste is na tuurlijk wel dat die hoogte aanwezig s. Bij een plafondhoogte van circa >80 m. kunnen we serieus het plan opvatten om de belangrijkste func- Een nieuwtje op het gebied van verwarming is de open haard, die ook kan dienen als opwarmer voor de CV. In de open haard door Trans-Commerce, Ring 45, Ouwerkerk) geproduceerd is een warmtewisselaar inge bouwd. De achterwand van de haard is in feite een ketel, waar door het water van de bestaande CV stroomt, wanneer de warmte wisselaar (driewegklep) in de juiste stand gezet wordt. Wordt de haard aangestoken' dan zal de kamerthermostaat de CV-unit uitschakelen, zodra in de kamer de, op thermostaat ingestelde temperatuur bereikt is. Op dat moment neemt deze open haard de functie van de verwarmings ketel over. De toevoerleiding wordt op de warmtewisselaar aangesloten en de retourleiding voor- of achterom de haard ge leid, afhankelijk van de situatie. Het is ook mogelijk een vakan tiehuis op deze wijze centraal te verwarmen. De afmetingen van de vier typen haard (front-hoek 100 A, t/m 77, 50; Fiat 5-drs„ 75/76, 13.500; 7X1,4* 76, nw. jak 75, I 0; Ford ul 2300 74, v.a. srcedes 850; 3x 0; Opel 75, v.a. O; Opel 4-drs., 950; 5x metall. 5750; S, leer, 750; 4x l, Break t, 6-cll. Renault f 5750; TL, 73, ly I, ’77, ibi, 74. L, '77, 750; 3x ilica LT, Toyota Volvo 77, v.a. 'W Golf tevens ur. Kies ogeweg T Filiaal -20537, jelijk tot ng. wijst de weg vanzelf en zonder mor sen en druppen is het plafondkarwei polystyreen- (piepschuim) tegels is zeer geliefd. Het gaat gemakkelijk; Het plakken van behangbanen bo ven het hoofd is een vermoeiend en eerst naar de voorschriften. Er zijn coöperaties die nog steeds vasthou- he,t behangen van het plafond geen hard hoofd hoeven te hebben. 1111

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25