Wetsontwerp koopsommen aanvaard Lubbers: situatie rond Vredestein nog zorgelijk BOEGBEELD Fabriek van Dupont in Dordrecht met Oplagecijfers dag- en weekbladen stijgen CDA-leider ondermijnt het sociaal-economisch akkoord B postgiro en k njkspostspaarbank „Prijsverlaging Edah soort sluiting bedreigd wisseltruc” Bon voor hoge rente op direct opvraagbaar spaargeld 1 F1 n 1 '9 Bf O PvdA-Kamerlid Van der Doef: Konsumenten Kontakt: Kwalijk effect I Ontvoering Schleyer doet vraag naar ,pantser-Mercedes flink stijgen Via een Arrwo Privé Reke/uuy" l<un je heb chneel-je va n je. eerste salaris met- een betaal cheque betalen 3 28 29 ECONOMIE 19 7 7 SEPTEMBER 1 6 V R I .1 D AG (Van onze parlementsredactie) JK. (Zwartkijkers naar de Amro, dus.) Naa® r Beleqqingsrekeninqen tot 7’/2%. Uw spaargeld brengt meer op naarmate u het langer laat staan. Bij opname wordt een klem per centage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. U kunt zonder aftrek opnemen: - de rente van het vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning - bedragen waarvoor u een opzeg termijn in acht neemt. Wilt u hoge rente voor spaar geld waarover u toch op elk gewenst moment kunt beschikken? Vraag dan meer informatie over de beleggmgsrekenmgen van postgiro en njkspostspaarbank. Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor of bel 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137. DEN HAAG Het PvdA-Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef vindt dat CDA-fractieleider Van Agt het sociaal-economisch akkoord tussen PvdA, CDA en D’66 op een zeer belangrijk punt het aanpakken van de hogere inkomens heeft ondermijnd. „Het is ontzettend te betreu ren, dat door Van Agt dat onderdeel van de bereikte overeenstemming op losse schroeven is gezet”, aldus Van der Doef. Vta eeg (Arnro privé RekeniiW kun je de. Scceptenro \/an heb l<ïjk-ent5 luistergeld betalen opY! toldet 1 I 1 I l I l y A \AZ i t re i 4’ /ADVERTENTIES) (Voor de eerste keer naar de Amro, dus.) VAN DER DOEF (Van onze redactie economie) ü- Dit is de 26-jarige Purley Philips bij het 5? I a Adies 71% i In het sociaal-economisch akkoord is vastgelegd dat er een wettelijke regeling moet komen om te bereiken dat niet-cao- salarissen en inkomens van beoefenaren van vrije beroepen met ingang van 1 janu ari 1978 aan vergelijkbare regels worden onderworpen als de cao-inkomens. Van Agt noemde kort na het tot stand komen van het akkoord deze passage van „een verrukkelijk optimisme” getuigen. En Van Volgens Van der Doef is het kwalijke effect van deze uitspraken, dat met name de vakbeweging gaat twijfelen aan de in zet van de partijen om ook wat aan de Agt liet toen duidelijk blijken dat „tot het onmogelijke niemand is gehouden”. Van der Doef vindt dat de nieuwe rege ring en de fracties een maximale inzet moeten leveren om per 1 januari in ieder geval de niet-cao-inkomens onder dezelfde regels te laten vallen als de cao-inkomens. Van de vele tienduizenden hogere perso neelsleden in de bedrijven moet vaststaan dat ook hun inkomens worden gematigd. Anders kan er volgens Van de Doef geen medewerking van de vakbeweging ge vraagd worden om de cao-inkomens te matigen. De definitieve beslissing over de toe komst van Dupont’s orlonfabriek in Dor drecht zal midden oktober vallen. In de vier nog resterende weken wil men aan de hand van de beschikbare gegevens nog eens uitrekenen of voortbestaan van beide fabrieken zin heeft. Gisteren zijn ook de vakbonden en ondernemingsraad van Du- pont-Dordrecht geïnformeerd. De Neder landse Centrale van Hoger Personeel liet in augustus uitlekken dat de orlonfabrica- ge in Dordrecht waarschijnlijk wordt gestopt. In de orlonproduktie werken in Dor drecht 475 man. Dupont heeft in Maydown (Noord-Ierland) nog een tweede acrylve- zelfabriek. De produktie van beide fa brieken is momenteel ongeveer 45.000 ton per jaar, een hoeveelheid die de Noord- ierse fabriek alleen ook aan zou kunnen, aldus de Dupont-directie. „Maar als wij zouden besluiten”, zei di recteur J. Smith gisteravond in Dordrecht, „om de orlonproduktie in Nederland te stoppen, dan zal dat niet abrupt gebeuren. Het zal over één a anderhalf jaar worden uitgesmeerd, zodat er geen ontslagen hoe ven te vallen. We denken aan oplossingen als vervroegde pensionering, overplaat sing binnen het bedrijf en natuurlijk ver loop”. Andere oorzaken zijn de prijsstijgingen van grondstoffen en energie, alsmede de grote overcapaciteit die is ontstaan door de hoge verwachtingen, die men tot 1973 voor deze tak van de chemische industrie heeft gehad. De slechte resultaten bij de orlonpro duktie hebben, aldus de directie, voorlopig geen effect op de andere fabrieken in Dordrecht. in naai jaar 160.000 worden geïnd. Hierbij hoeft slechts het bijzondere tarief aan belasting te worden betaald, dat voor levensverzekeringen geldt. Daarbij komt dat het geld voor de eerste storting vaak wordt geleend, waarbij de rente van die lening ook weer fiscaal aftrekbaar is. Al met al een oneigenlijk gebruik van de wet, aldus Van Rooijen. Volgens het wetsvoorstel vervalt dan ook het speciale belastingtarief, waardoor meteen de aan- boegbeeld van de Engelse Cutty Sark. Maanden lang is Purley bezig geweest om het boegbeeld te restaureren. Zij deed dit hangend in een harnas 12 meter boven de kade. (rekkelijkheid van de koopsompolissen nagenoeg verdwijnt. PSP, CPN stemden tegen deze wijziging, evenals de SGP-fractie. Volgens het oorspronkelijke wetsont werp kwam er geen wijziging voor dege nen die een kapitaalsuitkering ontvan gen voor hun zeventigste jaar, als zij daarvoor tenminste 15 jaar jaarlijks pre mie hebben betaald. Via een amende ment van Notenboom en Dolman (PvdA) werd de leeftijd van 70 op 72 gebracht. De termijn van 15 jaar werd door een Algemeen Dagblad 18,8 pct. Van de ver koop van losse nummers nemen deze drie kranten samen ruim 81 pet voor hun rekening. Volkskrant en Trouw hebben samen 20,6 pet van de markt en een aan deel van ruim 13,6 pet in de losse verkoop. Overigens vertoont de verkoop van losse nummers (van alle landelijke dagbladen) nog steeds een iets dalende tendens. In de loop van 1976 steeg de oplage van de opinieweekbladen met anderhalf pro cent tot 538.200. De twee grootste, Else vier Magazine en Elseviers Weekblad, vertoonden respectievelijk een geringe stijging en een geringe daling. Vrij Nederland ging er anderhalf pro cent op achteruit (tot 108.450). Zeer opval lend was de groei van Accent. Dit blad boekte in 1975 een vooruitgang van 0,4 pet., een percentage, dat in 1976 opliep tot 23,6 (oplage ruim 55.000). „Groeiers” zijn verder de Haagse Post (plus 9,2 pet) en de Groene Amsterdammer (plus 2,5 pet.). Le zers verdwenen bij De Tijd (min 5,7 pet.), wijzigingsvoorstel van CDA, PvdA en WD gebracht op 12 jaar. De levensverzekeraars in Nederland zijn verheugd over het aanvaarden van de amendementen door de Tweede Ka mer op het wetsontwerp over de koop sompolissen van staatssecretaris Van Rooijen (Financiën). Het Bureau Voor lichting Levensverzekeringen heeft dat gisteravond meegedeeld. De verzeke raars oordelen dat het door de aanvaar ding van de amendementen mogelijk blijft „normale levensverzekeringen in het in ons land en de rest van de EEG gebruikelijke fiscale klimaat” te sluiten. pet) pet) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens Konsumenten Kontakt zijn de „nieuwe 252 prijsverlagin gen” van grootkruidenier Edah groten deels gebaseerd op een wisseltruc. Dit zegt Konsumenten Kontakt, dat inmiddels te gen deze advertenties een klacht heeft ingediend bij de Reclame Code Com missie. Volgens Konsumenten Kontakt verlaagt Edah de prijs van een aantal produkten om op andere produkten een prijsverho ging door te voeren. Vooral de prijzen van vlees zijn bij Edah in het afgelopen half jaar fors gestegen. Edah’s biefstuk werd in een half jaar tijd 33 procent duurder, ter wijl volgens het CBS de biefstukprijs slechts met vijf procent steeg. STUTTGART (Reuter). De ontvoe ring van Daimler-Benz-commissaris en werkgeversvoorzitter Hans-Martin Schleyer heeft in de Bondsrepubliek ge leid tot een stijgende vraag naar gepant serde directiewagens. Voor de somma van 50.000 mark zorgt het concern er in samenwerking met een Bremense carrosseriebouwer voor dat een Mercedes wordt omgebouwd tot pant serwagen. Ook op andere produkten voert Edah stilzwijgend prijsverhogingen door, ter wijl ze in de advertentie juist de indruk wekt prijsverlaging te hebben toegepast. In deze advertenties geeft Edah geregeld een verkeerde adviesprijs op. Een onderzoek wijst uit dat Edah zijn vlees veel duurder gemaakt heeft dan an dere slagers en winkeliers. Ook de hogere ambtenaren moeten vol gens Van der Doef een reël offer brengen. Hij heeft in zijn fractie voorgesteld, na te gaan of er in de prijscompensatie voor deze groep een afbuigende lijn aan te brengen valt. Dat zou ook kunnen gelden voor het hoger personeel in het bedrijfsle ven. Hoe hoger het inkomen, des te lager de prijscompensatie, is de gedachtengang van Van der Doef. Het vorig jaar september verschenen weekblad Mix (oplage 138.000) heeft ken nelijk iets afgeknabbeld van de al bestaan de uitgaven in de sector recreatieve week bladen. De totaaloplage daarvan daalde vorig jaar namelijk met 0,3 procent tot ruim 1.544.000. Dit ondanks een sterke stijging in de verkoop van „Weekend” (plus 36,8 procent tot bijna 135.000 en een groei van vijf procent bij Nieuwe Revu (tot ruim 174.000). Story, Panorama en Voetbal International zagen hun oplagen dalen met respektievelijk 5,3 procent (tot ruim 667.000), 2,2 procent (tot bijna 378.000) en 1.7 procent (tot 189.000). Margriet en Libelle zagen hun oplagecij fers vorig jaar met respektievelijk 8,2 en 8.8 procent stijgen. Viva, dat in 1975 een winst van bijna 60 procent boekte, ging nu 3.8 procent achteruit. Per saldo steeg de oplage van weekbladen voor de vrouw met ruim 7 procent tot ruim 1,5 miljoen. DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gistermid dag, tijdens een overleg met de vaste Tweede Kamercommissies voor economi sche zaken, en voor sociale zaken, gezegd, dat er nog veel zorgen zijn rond het Vre- destein-concern. Tegen het eind van dit jaar zullen de eerste resultaten van de reorganisatie zichtbaar moeten worden. „De resultaten van de rijwielbandendivi sie ontwikkelen zich redelijk en dit is ook het geval met de resultaten van schuim-, matrassen- en laarzenproduktie”, zo deel de de bewindsman de commissieleden mee. „Als het niet mogelijk blijkt verandering te brengen in de sterk verliesgevende acti viteiten van de autobandendivisie te En schede wordt de positie van het gehele Vredestein-concern zorgelijk”, aldus mi nister Lubbers. Bij Vredestein wordt een reorganisatie doorgevoerd. De drie vestigingsplaatsen in de industriële produktendivisie (Loosdui- nen, Heveadorp en Maastricht) worden teruggebracht tot twee: Maastricht en een nieuw te bouwen fabriek te Renkum. De totale oplage van de dagbladen (abonnees en losse verkoop) is met 1,76 procent gestegen van gemiddeld 4.301.195 in het eerste kwartaal van 1976 tot 4.376.927 in het eerste kwartaal van 1977. Het marktaandeel van de regionale dag bladen liep iets op (tot 58,6 procent) dank zij een stijging van de oplagen met 1,85 procent tot ruim 2,56 miljoen. De iets ge ringere stijging bij de landelijke dagbla den (met 1,64 procent tot ruim 1,81 mil joen) was vooral te danken aan de och tendbladen, die een winst boekten van ruim 24.700 lezers (plus 1,96 procent) en die daarmee een oplage van ruim 1,29 miljoen bereikten. Hoewel Perscombinatie en Sijthoff Pers Het wetsontwerp wil vooral de zoge naamde koopsompolissen aanpakken. Dat zijn verzekeringen met een korte looptijd (zo’n zes jaar) waarbij de premie ineens wordt gestort aan het begin van de looptijd. Bij een eerste storting van bijvoorbeeld 100.000 kan dan na zes hogere inkomens te doen, nu er van de werknemers voor twee jaar een nullijn wordt gevraagd. Het overleg over het loon- beleid, waar de werkgeversorganisaties en de vakbonden vandaag in de Stichting van de Arbeid aan zijn begonnen, wordt er volgens de PvdA’er moeilijker door. Aangezien leidinggevende persoonlijk heden in West-Duitsland zich nu eenmaal dikwijls verplaatsen in Mercedessen, heeft het drama-Schleyer voor Daimler-Benz een geheel ongewild commercieel neven aspect gekregen. ROTTERDAM De kans dat de orlon fabriek van Dupont de Nemours in Dor drecht open blijft, moet niet hoog worden aangeschreven. Sinds 1975 is 33 miljoen dollar verlies geleden, terwijl de winst tussen 1961, de oprichting van het bedrijf, en 1970 niet meer dan 14 miljoen dollar is geweest, aldus de directeur van het (Ame rikaanse) bedrijf. UTRECHT (ANP). De oplagecijfers van de dagbladen en van verschillende categorieën weekbladen (opiniebladen, weekbladen voor de vrouw en voor de jeugd) vertonen een stijgende lijn. Dit blijkt uit een vergelijkend overzicht dat is opgesteld door „De Journalist”, het blad van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Het heeft daarvoor cijfers 'gebruikt die zijn verzameld door het centraal bureau voor courantenpubliciteit (Cebuco) en de Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers (Notu). Het weekblad „Der Spiegel” meldde in zijn jongste nummer, dat er de afgelopen week bij Daimler-Benz 138 van dergelijke opdrachten zijn binnengekomen. Een zegsman van het concern bevestigde giste ren dat er een markt is voor gepantserde directieauto’s. Hij wilde de door het week blad genoemde cijfers volgens Der Spiegel kost het „pantserpakket” 212.000 mark echter niet bevestigen. (qua marktaandeel nummer twee en vijf op de ranglijst) de oplagen van hun bladen zagen dalen, steeg het gezamenlijke mark taandeel van de „top-zes” met 0,4 procent tot 69,91 procent. Die zes zijn de Holding maatschappij De Telegraaf met een marktaandeel van 19,21 procent (1976: 18,68), de Perscombinatie met 14,14 pro cent (14,53), de Nederlandse Dagbladunie met 13,9 procent (13,74), Audet met 9,33 procent (9,17), Sijthoff Pers met 7,13 pro cent (7,32) en de VNU met 6,2 procent (6,08). „De Journalist” heeft uitgerekend, dat De Telegraaf en het Nieuws van de Dag ruim 41,5 pet van de markt van de lande- lijkde dagbladen in handen hebben en het De slechte situatie in de acrylvezelin- dustrie is enerzijds veroorzaakt door de grote textielimporten uit de goedkope landen. (min een (min 9,7 P'.aaU. ■Qeze to011 Beleggings- rekeningen to DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer is gisteren in haar geheel akkoord gegaan met het wetsontwerp van staats secretaris Van Rooijen dat een eind wil maken aan het belastingvoordeel dat men kan behalen bij levensverzekerin gen met een korte looptijd. Op enkele punten bracht de Kamer gisteren via wijzigingsvoorstellen veranderingen aan in het ontwerp. Aan genomen werd een amendement van No tenboom (CDA) om de lopende polissen buiten beschouwing te laten en alleen de nieuwe aan te pakken. PvdA, PPR, D’66, Hervormd Nederland en de Nieuwe Linie 1 ’♦*A *1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29