Fiorentina kwam uit met geschorste speler Gianfranco Casarsa ’S Coach Jan Janbroers: JOHAN VAN DE VELDE IN DE LEIDERSTRUI Half punt voor George Best in Rob Bertholée N.-Ierse elftal Jaap Jonk voor vijf wedstrijden geschorst BUITONI Royco presenteert vjjf smakelijk vernieuwde soepen toto-lotto ,,We zaten zo vast als een huis” 1 M Bekeken Fransen sterk in Ronde van de Toekomst Uitslagen en standen Dames-atletiekploeg TS BASKETBAL OP TELEVISIE >ol UEFA ook schuldig Onoverbrugbaar Spectaculair ■H Vijf Nederlanders in Parijs-Brussei II Echo door Europa Tommy Docherty, de ex-mana- ger van Manchester United die gis teren een tweejarig contract met Lilleström heeft afgesloten voor 88.000 gulden, heeft volgens het „Arbeidersbladet” uit Oslo gezegd dat het spel van Lilleström opvalt MF - - X V R I J D AG 1 6 19 7 7 SEPTEMBER 31 SPORT bijna 1 miljoen aan prijzen OOSTENDE. De Nederlandse basketbalploeg weet weer wat het is om te verliezen. Na de succes sen van Stockholm en Helsinki eerder dit jaar, werd de ploeg van Jan Janbroers gisteren op de eerste dag van het Europees kampioenschap met de neus op de feiten gedrukt. Tjechoslowakije, een ploeg die Buitenlandse vakanties voor gehandicapten al jaren tot de subtoppers van Europa behoort, was gewoon te sterk. Onder de borden kwam Neder land, gestart met slechts één kleine man (Danny Cramer), gewoon kracht tekort om een kans te kunnen hebben tegen het typisch Oosteuropese basketbal van de Tsjechoslowaken. Schalke mogelijk in volgende ronde UEFA-toernooi Basketballers met neus op de feiten gedrukt E.K. basketbal 3,54 6,25 e n (ADVERTENTIE) g (ADVERTENTIE) r door Jan van der Nat 0 0 0 0 0 0 0 '0 0 0 0 0 fondsen 3^26 claim, n. 0 0 o o 0 0 0 Maar Tsjechoslowakije heeft meer in huis. Spelers als Kos (hij maakte het Aker boom erg moeilijk), Postisil en Dousa be horen ook tot dat selecte groepje Europese topspelers. Om dan nog maar te zwijgen van de pas 22 jaar oude Kropilak, die met 25 punten, waarvan 18 na de rust, een zeer belangrijk aandeel had in de overwinning van zijn ploeg, die uiteindelijk werd be paald op 73-90. Jan Janbroers na afloop daarover: „We hebben ons te veel geconcentreerd op Bra- benec. In de rapporten, die wij hadden, kwam hij steeds als beste naar voren”. ZÜRICH. Schalke '04, koplo per in de Westduitse Bundesliga, gaat mogelijk zonder te spelen ov er naar de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. In de eerste wedstrijd in Florence tegen Fiorentina had de thuisclub Gian franco Casarsa opgesteld, die niet gerechtigd was aan de wedstrijd deel te nemen. Casarsa had name lijk aan het UEFA-toerhooi 1975- '76 twee gele kaarten overgehou den, wat automatisch een schor sing betekent voor het volgende Europa-cup duel. Royco ossestaartsoep. kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoep en rundvlees soep. Fijner van samen - stelling en rijker van smaak. In Boekarest heeft de plaatselij ke club Dynamo gisteren in de eer ste ronde van de strijd om de Euro pese beker voor landskampioenen gewonnen van de Spaanse kampi oen Atletico Madrid. De eindstand was 2-1. In de veertiende minuut nam Dynamo door Vrinceanu de leiding. Na de hervatting scoorde Dudu voor 30.000 toeschouwers tot het nemen van strafmaatrege len, „omdat”, volgens Eberle, „elke club, die meespeelt in het Europa- cup-gebeuren, aan de vooravond hiervan een lijst ontvangt met ge schorste spelers. Fiorentina zal waarschijnlijk ook een geldboete worden opgelegd. De uitwedstrijd leverde voor de Westduitsers een gelijkspel (0-0) op. Janbroers: „Het schot was er duidelijk niet. Kees Akerboom schoot mis, Danny Cramer had de juiste richting ook niet en dan moet je succes onder het bord zoeken. Daar ondervonden we echter de kracht van Tsjechoslowake”. Nederland beschikt in Oostende niet over de spelers, die tegenwicht kunnen bieden aan fysiek sterkere ploegen. Man- Dat ontzag was, zeker in de eerste helft, ongegrond. De Tsjechoslowaken speelden toen niet op de top van hun kunnen, maar desondanks was het schot beter verzorgd dan dat van Nederland, dat niet verder kwam dan. het matige percentage van 38. Een mening overigens, die door Buito- ni’s Emill Hagens niet werd onderstreept. „Zelf had ik geen last van zenuwen. Ik geloof veel eerder, dat het ontzag voor de tegenstanders was”. i Nadat Nederland vijf minuten voor de rust op gelijke hoogte was gekomen (28- 28), leidden twee domme persoonlijke fouten van Harry Kip een nieuwe achter stand in, die bij de rust acht punten be droeg: 36-44. eerst de gelijkmaker, alvorens Ge orgescu de eindstand op het score bord bracht. De wedstrijd werd geleid door de Turk Hilmi. Hij moest in de harde wedstrijd twee maal de rode kaart trekken. Zowel de Braziliaan Pereira van Atletico als de Roemeen Lucuta werden het veld uitgestuurd. Valur uit Reykja vik versloeg het Noordierse Glento- ran: 1-0. DEN HAAG. De Nederlandse dames- ploeg voor de finalewedstrijden om de Europacup vijfkamp atletiek, zondag in Rijssel, bestaat uit Sylvia Barlag (ADA), Els Stolk (Sagitta), Mirjam van Laar (Achilles top) en Ria van Steenpaal (De Sperwers). Tegenstanders zijn: Bulgarije, West-Duitsland, België, Frankrijk, Sovjet unie, Hongarije en Groot-Brittannië. nen die dat wel kunnen zijn Everett Fop- ma (Nationale Nederlanden) en John van Vliet (Den Bosch). Beiden kregen een uit nodiging van Janbroers maar moesten om diverse redenen bedanken. Johan van de Velde behoorde tot een kopgroep van dertien renners, van wie twee Fransen vlak voor de eindstreep vier seconden voorsprong namen. Het grote peloton met de Belg Heirweg in de gelede ren had een achterstand van twee minuten en negentien seconden. Van de Velde moest slechts twee seconden goed maken. In het peloton finishten ook Ad Prinsen en Jo Maas. Op 4.02 kwam Guus Bierings binnen, waardoor hij zijn achtste positie in het algemeen klassement moest prijsge ven. Jan Jonkers eindigde op 8.47 na de etappewinnaar en Bart van Est spande de kroon met een achterstand van 23.12. Drie renners werden uit de strijd genomen we gens tijdsoverschrijding. De Fransen en de Nederlanders hebben de derde etappe een boeiend karakter ge geven. De Fransen streken na afloop door middel van ritwinnaar Becaas hun belo ning op. Van de Nederlandse equipe tooide Johan van de Velde zich met het leiderstri- cot van het algemeen klassement. De Fransen hielden aan deze rit meer over dan de Nederlanders. Want de leiderstrui van Van de Velde verbloemde niet, dat twee Nederlanders, Jan Jonkers en Bart van Est, ver teruggeworpen werden in dé algemene rangschikking. De Fransen daarentegen verstevigden hun posities in het berg-, punten- en ploegenklassement. Alleen de eerste positie in het algemeen klassement ontbreekt hen nog. Alhoewel Chester United als Saint Etienne stellen een rapport op over de toe dracht van de gebeurtenissen ten behoeve van de UEFA. Ook het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt een onderzoek in. Terwijl het legioen van Manches ter United in St. Etienne vernielin gen aanrichtte, had Manchester Ci ty woensdagavond ook aanzienlij ke moeilijkheden. In de UEFA-be- kerwedstrijd tegen het Poolse Wid- zew Lodz (2-2) werd back Willie Donachie van het veld gestuurd, nadat hij de Poolse aanvoerder Zbigniew Banicek had getrapt. De ze laatste was eerder aangevallen door een aanhanger van Manches ter City. In Dublin moest scheidsrechter Glyn Owëns beide teams twaalf en een prima keeper. „Het is voor mij onbegrijpelijk dat hij niet in het Noorse nationale elftal staat opgesteld”. inische ;n val- De re- loeilijk i lezers i I j 275 VITRY-LE-FRANCOIS Johan van de Velde uit Rijsbergen heeft gisteren na de derde etappe de leiding in het algemeen klassement van de Ronde van de Toe komst overgenomen van de Belg Heirweg. Hij eindigde in de 178 kilometer lange etappe van Herbeumont naar Vitry-le Francois op de zevende plaats, vier secon den achter de winnaar Bernard Becaas uit Frankrijk, die er 3 uur 54 minuten en 16 seconden over deed. d- ie Craiova uit Roemenië heeft gis teren Olympiakos uit Cyprus in het Europese toernooi voor bekerwin naars verslagen met 6-1. Bij rust was de stand 1-0. De Britse minister van sport, Denis Howell heeft de UEFA mede DUBBELWANDIG LANGER DAN EEN UUR OP TEMPERATUUR *ABRi«AN’ BREDEMEIJER HILVERSUM LUXt Mt TA ALWARFN (ADVERTENTIE) 0 o o o o o o o 0e 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0a 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o I, g Jan Janbroers; „Ik heb het idee, dat de ploeg hier woensdag al erg gespannen is aangekomen. De ontspannenheid, die we in Scandinavië wel hadden, was nergens te bekennen. Ik dacht dat verschillende spe lers erg nerveus waren”. Maar het succes van de Tsjechoslowa ken was niet alleen gebaseerd op kracht. Dat bewees in de tweede helft Stanislav Kropilak, die met technisch zeer knap bas ketbal in een paar minuten tijd de kloof voor Nederland onoverbrugbaar maakte. Van 47-54 werd het 49-62 en Nederland was verslagen. Janbroers probeerde nog wat te redden door massaal te wisselen, maar Woudstra, Hagens en Limmen (de Haarlemmer had een plaats in de basisop stelling), konden het nauwelijks beter doen dan degenen die naar de bank wer den gehaald. Bovendien kon Janbroers niet beschikken over Al Faber, die een armblessure heeft en voor de wedstrijd een pijnstillende injectie kreeg. Toch kan er een positieve conclusie wor den getrokken uit deze eerste nederlaag. Alle spelers kunnen beter dan zij gisteren lieten zien en Janbroers zal weinig midde len nodig hebben om de ploeg op te peppen voor de wedstrijd van vanavond tegen Spanje. Het doel was óf van Tsjechoslowa kije óf van Spanje te winnen, om zo een goed uitzicht te hebben op een plaats bij de eerste acht. En dat is tenslotte nog altijd mogelijk. Scores Nederland: Limmen 6, Dekker 6, Woudstra 16, Hagens 4, Faber 2, Aker boom 17, Cramer 10, Loorbach 2 en Zwiers 10. Tsjechoslowakije: Pyacek 4, Kropilak 25, Kos 16, Pospisil 12, Klimes 7, Brabenec 10, Dousa 6 en Hraska 10. België-Finland was een bijzonder spec taculaire ontmoeting die liefst tweemaal verlengd moest worden. Bij de rust was de score 45-39 voor de Belgen en de eind stand kwam met de stand 81-81. In de verlenging leken de Finnen te gaan win nen, maar in de laatste seconde zorgde Peters voor wéér een gelijke stand: 94-94. Toen konden de Finnen het niet meer bijbenen en streken tenslotte met 107-98 de vlag. Uitslagen zevende ronde: Short (Engeland)- Sendur (Turkije) 1-0; Jansson (Noorwegen)-Kas- parov (Rusland) 0-1; Whitehead (VS)-Kabbe (Wdld) 1-0; Negulescu (Roemenië)- Arnason (Ijs land) 0-1; Züger (Zwitserland)-Nio Bertholée 1-0. Achtste ronde: Arnason-Kasparov 0-1; White- head-Negulescu 1-0; Kabbe-Short (Engeland) afg.; Nio Bertholée-Foucoult remise. DEN HAAG. Jaap Jonk, uit het veld gestuurd tijdens Volendam-PSV na een wraakactie op Gerrie Deijkers, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst. De andere betrok kene bij het incident, Gerrie Deijkers, kreeg één wedstrijd plus een boete van 250 gulden. Jan van Osenbruggen van Wageningen kreeg een tijdschorsing, na melijk twee maanden, tot 15 november, in aansluiting op een thans nog lopende schorsing. Andere prominente gestraften zijn Lerby van Ajax en Hulshof van NEC, die beiden voor twee wedstrijden werden uitgesloten. Onder anderen kwamen voorts op de gestraftenlijst voor: B. Sleeman (FC Am sterdam) 2 wedstrijden plus een boete van 75 gulden; H. Koort (FC VW) 1 wedstrijd plus 75 gulden, C. v.d. Boogaart 1 wed strijd plus 1 voorwaardelijk, H. Janssen 3 wedstrijden plus 75 gulden en W. Bothmer 1 voorwaardelijk plus 75 gulden; Roda JC: R. J. v.d. Troost 1 wedstrijd plus 1 voor waardelijk. Voorts kregen o.a. een boe king: B. Melgers (Haarlem), H. Gerdsen (Vitesse), L. Kerstges (MW) en J. de Nee- ling (De Graafschap). Peter Arntó (AZ) werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Volgens UEFA-secretaris René Eberle dient Schalke binnen 48 uur officieel protest in te dienen. Maar ook zonder dit officiële schrijven kan de UEFA overgaan Dankzij de opleving van Kees Aker boom werd het snel 47-50, maar toen was het bekeken. Jimmy Woudstra (Jan broers: „Het ontbrak hem aan zelfver trouwen”) kon zijn draai niet vinden en toen Akerboom vanaf de vrije-worplijn drie maal had mis geschoten (er zullen stoffige geschiedenisboeken moeten wor den opgeslagen om een dergelijk feit te rug te kunnen vinden), was het duidelijk dat ook van hem niet veel meer kon wor den verwacht. Opeens was de verkrampt- heid, die even weg was, weer terug. CAGNES-SUR-MER. Tijdens het jeugdwereldkampioenschap schaken voor spelers tot 17 jaar in het Franse Cagnes-sur-Mer heeft de Haarlemmer Rob Nio Bertholée aan de zevende en achtste ronde een half punt overgehouden. DEN HAAG. De eerste prijs in de toto van het afgelopen weekeinde, nummer 37, brengt meer op dan „alles goed” in de lotto. Bij de toto was namelijk slechts een prijswinnaar met dertien juiste kruisjes en dat levert ruim 144.000 gulden op. De top prijs uit de lotto moet door vier winnaars worden gedeeld. Voor ieder betekent dat een bedrag van ruim 141.000 gulden. TOTO 36: prijzenbedrag 360.476,08 uit een inleg van 758.897; eerste prijs, een winnaar, bruto 144.190,40; tweede prijs, 15 winnaars, bruto 6.007,90; derde prijs, 143 winnaars, 882,20. LOTTO 36: prijzenbedrag 1.618.254,23 uit een inleg yan ƒ3.406.851; eerste prijs, vier winnaars, bruto 141.597,20 gulden; tweede prijs, vier winnaars, bruto 40.456,30 gulden; derde prijs, 149 win naars, bruto 1.629,10 gulden; vierde prijs, 8.519 winnaars, 37,90 en vijfde prijs, 11.388 winnaars, ƒ28,40. Emil Hagens: ,Ik had. geen last van ze nuwen”. In de zevende ronde verloor hij zijn afgebroken partij na acht uur van de Zwit ser Züger. In de achtste ronde kwam Nio Bertholée remise overeen met de Frans man Foucoult. Door deze resultaten heeft de Haarlemmer nu 2'lz punt. Aan de leiding gaan de IJslander Arnason, de Rus Kaspa rov en de Amerikaan Whitehead met 6V2 punt. Dit trio heeft een punt voorsprong op de concurrentie. Bodier een minimale achterstand van slechts zeven seconden op Van de Velde heeft. „Verdens Gang” uit Oslo schrijft in grote letters: „Lilleström heeft meer in petto” boven het wedstrijd verslag. Men wijst op het feit dat linksback Georg Hammer, de man met het vernietigende schot in zijn benen, door bronchitis niet van de partij kon zijn. Tenslotte schrijft het blad: „Een overwinning op Ajax laat zijn echo horen door heel Europa, zelfs nu de Nederlandse kampioen niet langer meer op het niveau van vroeger staat”. De Noorse pers betreurt zonder uitzondering de enorme inzinking die Ajax momenteel doormaakt, door een uitstekende organisatie Ook schrijven de Noorse kranten dat Ajax wel spijt zal hebben dat Tom Lund het lucratieve aanbod van Ajax vier jaar geleden heeft afgeslagen. In het Buitom prijspakket een aantal echte Italiaanse specialiteiten zoals Melba Toast, Ravioli, Macaroni en Spaghetti. Daarnaast enkele produkten die Buitoni in Nederland importeert, zoals Princes Rode Zalm en Sunsip Vruchten limonade. Tezamen liefst 15 delicatessen, met een waarde van f 42,50. LOS ANGELES. George Best zal op 21 september meespelen met Noord-Ier- land in de wedstrijd tegen Ijsland in de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal. The Los Angeles Aztecs, waar Best op dit moment onder contract staat, heeft hem toestemming gegeven naar Belfast te vertrekken. Het is zeven jaar geleden dat George Best zijn laatste wedstrijd voor Noord-Ierland in Belfast heeft gespeeld. BRUSSEL. Jan Raas, Kees Priem, Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann en Ger- ben Karstens zullen op woensdag 21 sep tember in de wielerklassieker Parijs-Brus- sel aön de start verschijnen. De startplaats van deze wedstrijd over 301 kilometer is Senlis, een stadje ten noorden van Parijs en de finishlijn is getrokken in Rode, in de buurt van Brussel. In het laatste deel van het traject zal de door de renners gevrees de Alsemberg drie keer genomen moeten worden. Vrijdag, 30 september, worden in het Ahoy-sportpaleis de revanches van het we reldkampioenschap stayeren gehouden als voorprogramma van het „Festival van het Nederlandse Levenslied”. Uitslag derde etappe: 1. Bernaard Becaas (Fra) 3.54.16, 2. Hurel (Fra) z.t., 3. Poulain (W-Dld) 3.54.20, 4. Vincentini (Ita) z.t., 5. Chabanel (Fra) z.t., 6. Bodier (Fra) z.t., 7. Van de Velde (Ned) z.t., 8. Müller (Zwi) z.t., 9. Reimer (Den) z.t., 10. Vilmann (Noo)z.t., 20. Ad Prinsen op 2.19, 61. Jo Maas z.t., 76. Guus Bierings op 4.02, 77. Jan Jonkers op 8.47, 88. Bart van Est op 23.12. Algemeen klassement: 1. Johan van de Velde (Ned) 11 uur, 54 min. en 13 sec., 2. Bodier (Fra) op 7 sec., 3. Friou (Fra) op 1.46, 4. Heirweg (Bel) op 2.13, 5. Martens (Bel) op 2.16, 6. Schepers (Bel) op 2 16, 7 Barnaudeau (Fra) op 2.17, 8. Poulain (W Did) op 2.56, 9. Guus Bierings (Ned) op 4.07, 10. Mutter (Zwi) op 4.32, 17. Jo Maas (Ned) op 5.17, 44. Ad Prinsen op 9.27, 61. Jan Jonkers op 9.43, 74 Bart van Est op 26.10. Puntenklassement: 1 Friou (Fra) 31 punten, 2. Heirweg (Bel) 27, 3. Van de Velde (Ned) 26 Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 35 uur, 42 min. en 45 sec., 2. België 35.58.41, 3. Nederland 36.50.12. (Van onze speciale verslaggever) OOSTENDE. NOS Sport schenkt erg veel aandacht aan het toernooi om het Europese basketbalkampioenschap. Van avond 23.15 uur Nederland II: Nederland- Spanje; zaterdag 18.00 uur Nederland II: Nederland-Finland; maandag 22.55 uur Nederland II: Nederland-Joegoslavië; dinsdag 22.40 Nederland I: Nederland-Bel- gië. Over uitzendingen vanuit Luik is nog niets bekend. Die worden vastgesteld aan de hand van de prestaties die tot dan toe door de Nederlandse ploeg zijn geleverd. Wèl staat vast dat zaterdag 24 september om 23.40 uur op Nederland II de finale wordt uitgezonden. De Belgische televisie geeft het toernooi, uiteraard, zeer uitvoe rig weer. verantwoordelijk gesteld voor de ongeregeldheden die zich woens dag hebben voorgedaan in Saint Etienne. Volgens de Britse minis ter heeft hij de UEFA herhaalde lijk gewezen op de strenge maatre gelen die in Groot-Brittannië van kracht zijn met betrekking tot de kaartverkoop, de regelingen voor het vervoer van supporters en het scheiden van aanhangers van ver schillende Voetbalclubs in de sta dions. „Het achterwege blijven van soortgelijke maatregelen in het Eu ropese bekervoetbal komt voor verantwoordelijkheid van de UE FA, alhoewel”, volgens minister Howell, „er geen verontschuldigin gen voor het gedrag van de Engel- sen aan te voeren zijn”. Zowel Man- >teerd :0,00 23S,00e 6.47 6.41 5,40 5,40 - Ook veel spanning bij Spanje-Joegosla vië: 76-79. In de eerste helft hadden de Europese kampioenen grandioos basket bal laten zien en liepen via 11-29 uit naar een ruststand van 27-46. Uitslagen groep B: Sovjet Unie-Oosten- rijk 101-61, Bulgarije-Israel 88-86, Frankrijk-Italië 59-70. Toch is dat verschil veel groter dan binnen de mogelijkheden van de Neder landse ploeg zou moeten liggen. Bij het laatste treffen in Hamilton was het onder scheid nog 11 punten. Maar Nederland zat, zoals Janbroers het uitdrukte, zo vast als een huis. De ingestudeerde aanvallen wer den maar zelden naar behoren uitgevoerd en als het dan lukte faalde de man waar de aanval eindigde.' In de eerste helft was dat vaak Kees Akerboom. De Bosschenaar geldt als de meest begenadigde schutter in Nederland, maar schoot voor de rust vrij wel alles mis. Eenmaal scoorde hij van onder het bord en tweemaal vanaf de vrijeworplijn. Maar zijn acht schoten van afstand troffen geen van alle doel. In de tweede helft leek hij zichzelf te hebben teruggevonden, toen hij drie maal op rij scoorde. Maar de opleving was slechts van korte duur. Te kort in elk geval om de Tsjechoslowaken voorbij te kunnen streven. S 1 x it §8 Een dubbelwandige theepot, g inhoud 10 koppen t.w.v. 3 52,50 SS 75,00 38,60d 0, 126,00 0 53,30 0 141,50 1,60 41,00 7,00 104,10 40,00 67,50 0 134,00 58,50 74,70 58,00 50.50 40,50 79,10 152,50 0 119,50 0 110,50 0 30,00 0 131,50 0 82,80 ’0 170,30 Od 62.80 53,00 46,50 61,00 60,50 45,30 670,00 55.00e 50,50 75,20 57,50 30,50 37,00 146,00 32,00 54,00 109,80 74,70 59,00 2,10a 64,60 149,00b 154,00 67,30 210,30 68,40 55,20 165,00 76.00e 33,00 150,50 88,00 87,00 69,50 33,50 104,50 107,00 72,50 69,90 206,50 36,50 111,60 122,00 113,00 65,50 46.50 46,10 258,00 500,00 152,00 98,50 435,00 minuten van het veld halen, toen onenigheden uitbraken tussen de fans van Bohemians en het op be zoek zijnde Newcastle United. Doelman Mike Mahoney van New castle werd geveld door een bierblikje. 9

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31