B te beschikken Verpleger het ziekenhuis ingetrapt Drie jubilarissen gehuldigd voor veertig jaar VVB buurthuis activiteiten Haarlemse Rita van der Meij denkt over „geheime krachten gib bmt De krant kunt U niet missen, geen dag! door Pieter Taffijn Klaverjassen bij VVB en Umond Rommelmarkt Suomi zaterdagmorgen 8 Succesjes Eigen variatie op Amerikaanse reflexologie- methode I l I I l Kruk f v .mi II W K JF VR V R I J D AG 1 6 SEPTEMBER 19 7 7 6 IJMOND J ■r W- f. IJ /I 3 HAARLEM. Rita van der Meij-Maas: 69 jaar, vitaal, een enorme wilskracht en een ongekunstelde overtuiging dat ze door er zelf hard voor te werken genezen is van een gedeeltelijke verlamming die werd veroorzaakt door een hersenziekte. Vol trots laat ze zien hoe ze nu weer tien diepe kniebuigingen achtereen kan maken, terwijl ze een jaar geleden niet meer uit een stoel kon opstaan. Ze is er nu ook van overtuigd, dat ze haar „krachten” ten bate van anderen kan benutten. De basis van haar methode berust op een Amerikaanse manier van voetzoolmassage. Daarop brengt ze wel wijzigingen aan. „Ik weet niet hoe ik het moet uitleggen, ik heb nooit gestudeerd en ik weet niet eens hoe het allemaal heet. Als ik aan de gang ben weet ik wel precies wat ik moet doen en waar. Dat komt vanzelf in me op.” I 1 i F tT I De Zandkraai. Jacqueline Noortman 5 Rita van der Meij-Maas neemt iemand allesbehalve zachtzinnig onder handen. Zaterdagmorgen houdt de atletiekvere niging Suomi op het Marktplein van IJ- muiden de jaarlijkse rommelmarkt. Vanaf half negen worden velerlei waren gekocht, waarbij de bekende atleten van de vereni ging als verkopers en verkoopsters op treden. „Toen heb ik voor het eerst gehuild. Als ik met zo’n ding moest lopen was ik hele maal gehandicapt. Dat wilde ik beslist niet, ik hoorde er toch eigenlijk al niet meer bij. Ik heb ze wel horen praten over die kreupele. Dat is ontzettend meneer. Als je je armen en benen niet kan gebruiken sta je overal buiten. En ik wil niet afhanke lijk zijn van anderen”. Het is inmiddels 1974 en dat wordt het keerpunt. In een wachtkamer leest ze in De ellende voor Rita van der Meij begon nu een jaar of elf geleden. Bij het bood schappen doen merkte ze dat er iets met haar benen aan de hand was. Ze zakte in elkaar en kon niet meer opstaan. Ze werd naar huis gebracht en kwam weer op de been. Maar in de loop van de tijd ging het slechter en slechter. Als ze bij een dokter kwam wilde ze dat niet laten merken, daarvoor is ze te trots. Dus bleef ze staan in de wachtkamer, want als ze ging zitten kwam ze nauwelijks meer overeind. De avond begint om 20.00 uur in pavil joen Koningsveld op het sportpark Roos- wijk in Velsen-Noord. Voor de leden van de voetbalvereniging WB, de handbalvereniging Umond en donateurs en belangstellenden van beide verenigingen wordt het ontspanningssei- zoen vrijdag 23 september begonnen met een grote open klaverjasdrive. zo kon helpen, dat ik de helft van de reiskosten voor mijn rekening zou nemen. Maar dat kan ik echt niet betalen”. Aan de Ingham Reflex Method ligt het principe ten grondslag, dat voor elk or gaan of spiergebied in het lichaam op een van beide voeten een „projectieveld” aan wezig is, zo schrijft Paul van Dijk in zijn boek „Geneeswijzen”. Mevrouw Ingham heeft een nogal verwarrende verklaring voor de methode. Ze veronderstelt, dat zich bij een stoornis in een bepaald or gaan urinezuurkristallen ophopen aan de zenuwuiteinden in de desbetreffende ge bieden op de voetzool. Massage in die gebieden zou de circulatie op gang bren gen, de urinezuurkristallen worden opge lost in het bloed en het orgaan gaat beter functioneren. In ieder geval staat het vast dat er bepaalde reflexgebieden op de voetzolen zijn die in relatie staan met inwendige organen. Dan is het ook best voorstelbaar, dat door massage van die gebieden een verbetering optreedt in het functioneren van die organen. De Schuilhoek. Iedere vrijdagavond van 20 tot 23.30 uur is er in het buurthuis aan de Van Bronckhorststraat een zoge- noemde flying out: biljarten, discotheek, dansen, film, feest, discussie. Het lidmaat- I schap bedraagt 2,50 per maand. Men is vorige week vrijdagavond gestart. Ook in dit buurthuis elke woensdagmorgen gym- nastiek voor volwassenen; van 9 tot 10 met peuteroppas en van 10 tot 11 uur zonder oppas. De lessen worden gegeven door Agnes Stam. 14 12 19 1 w< tai kii tei kr m: ro 25 ja kc sc dr 65 to m Het doet pijn. Verschrikkelijk veel, ver trouwt ze me toe. Maar ze blijft doorgaan en bemerkt vooruitgang. Tot een ontste king aan haar voet haar verontrusting opwbkt. Na een poos van weifelen gaat ze er toch mee naar haar huisarts. Deze stelt haar gerust, er is niets ernstigs aan de hand. Dan durft ze ook te vertellen wat ze aan het doen is en hij zegt dat ze er maar mee moet doorgaan, want er is vooruit gang te bespeuren. In haar gezellige woonkamer wordt een man behandeld, de fotograaf verricht zijn werk. Mevrouw Van der Meij gaat niet zachtzinnig te werk. „Ze moeten het voe len, dan helpt het pas. Ik voel het zelf net zo erg, het trekt via mijn hand op tot mijn elleboog. Ik merk ook zo of er echt iets aan de hand is of niet. Er is ook wel iemand geweest die wilde proberen wat (ik alle maal deed. Maar dat voelde ik meteen en ik heb hem weer weggestuurd.” Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. van den Boogaard tot voorzitter en J. Mulder, tweede secretaris herkozen. Ook het jeugdbestuur zag zich volledig herbenoemd. Namens de jubilarissen dankte de heer M. Meijer voor de hun toegekende waar dering van bestuur en commissies. Oorspronkelijk werkte ze met de platte grond van de voeten erbij. Dat hoeft nu niet meer, ze voelt het als het ware waar ze een verfomfaaid en gescheurd damesblad over de „Ingham Reflex Method” van de Amerikaanse mevrouw Ingham, die een voetzoolmassage heeft ontwikkeld. „Dat zou misschien iets voor mij zijn” flitst het door haar hoofd en ze weet een onbescha digd exemplaar van het blad te bemach tigen. Langzaam maar zeker boekt mevrouw Van der Meij succesjes. Ze kan weer op haar been staan, ze kan weer iets pakken met haar hand. Dat geeft haar vertrouwen en moed en ze gaat door, ten koste van veel inspanning en pijn. Nu loopt ze als een kievit, ze doet van alles en gaat vrolijk met vakantie in de caravan. En het gevoel heeft haar bekropen, dat ze deze „kracht” niet voor haarzelf mag houden. Het begint ermee dat ze een vrouw helpt die enorme last heeft van haar ogen. Nu komen er meer mensen die haar hulp inroepen. Ze doet het, zonder er een cent wijzer van te worden. Op een verzoek elk weekeinde naar Brabant te komen om iemand te helpen gaat ze echter niet in. „Ze zeiden me dat ik wel zo blij zou zijn dat ik Van medische zijde bestaat grote be wondering voor de manier waarop me vrouw Van der Meij heeft meegewerkt aan haar revalidatie. Een geweldige knokker, is het oordeel, die door de enor me inspanning het voorspoedig herstel zeker mede aan zichzelf heeft te danken. Dat ze over geheimzinnige krachten zou beschikken wordt op zijn zachtst gezegd in twijfel getrokken, eerder lijkt het een geval van positieve suggestieve beïnvloe ding. Waarbij ze moet oppassen zich niet op een terrein te wagen waar ze brokken kan maken. Ook de jeugdactiviteiten bleven wat ach ter in resultaten. Er is nog steeds een tekort aan jeugdleiders. Vorzitter A. van den Boogaard van VVB corhplimenteert de heren (v.l.n.r.) L. Spruit, W. B. Bakker sr. en M. Meijer met hun verdiensten voor veertigjarig lid maatschap van de vereniging. Een fraaie oude gravure werd hun vervolgens uitge- Op het laatst ging het helemaal niet meer, ze kon nauwelijks lopen. Een been sleepte, een arm kon ze niet gebruiken. Een van de vele specialisten schreef haar een kruk voor, die nog steeds in de huiska mer staat. Ongebruikt. is door de leiding van het buurthuis bereid gevonden jazzballet te geven aan kinderen I van 14 tot en met 16 jaar. De cursus wordt gehouden op de maandagavond en kost zes gulden per maand. Inlichtingen bij het buurthuis. De opbrengst van e rommelmarkt is bestemd voor materialen en voor het jeugdwerk van de vereniging. NOORD WIJK. De Noord wijkse re cherche arresteerde een 22-jarige Leide- naar, loodgieter van beroep, die er van verdacht werd een te Noordwijk werkza me verpleegkundige (22 jaar) ernstig te hebben mishandeld. Deze zat ’s avonds laat met enkele vrienden aan de bar van een dancing in de badplaats, toen hij plot seling door de loodgieter bij de haren werd gegrepen en op de grond getrokken. Ver volgens trapte hij de verpleger met de hak van zijn laars in het gezicht. Het slachtof fer liep daarbij ernstige verwondingen op aan mond en gelaat, alsmede een scheur in de schedel. De hevig bloedende jongeman moest in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. Volgens getui gen bestond er voor de mishandeling geen enkele aanleiding en was er sprake van pure café-terreur. Bij het recherche-on- derzoek kwam aan het licht, dat de lood gieter na het begaan van het feit aan het bar-personeel een valse naam had opgege ven. De rechercheurs hoorden verscheide ne Leidenaars van de opgegeven naam, doch deze bleken bij de zaak niet betrok ken te zijn. Na uitgebreid speurwerk slaag de men er echter in de juiste identiteit van de dader vast te stellen, waarna deze kon worden aangehouden en ingesloten. Bij zijn verhoor legde de loodgieter een volle dige bekentenis af. Volgens hem zou de verpleger de mishandeling hebben uitge lokt door hem een duw te geven. De toe stand van de verpleegkundige is redelijk. Hij zal echter nog geruime tijd rust moeten houden. VELSEN-NOORD. De voetbalvere niging VVB in Velsen-Noord heeft don derdagavond in paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk tijdens haar jaarvergadering drie veertigjarige jubila rissen gehuldigd. Voorzitter A. van den Boogaard schetste de grote verdiensten van de heren L. Spruit, W. B. Bakker sr en M. Meijer, van wie de beide eersten reeds erelid waren en dientengevolge door de KNVB waren onderscheiden, terwijl laatstgenoemde al lid van verdienste was. De drie heren zijn nog steeds actief voor de vereniging. Voorzitter Van den Boogaard liep in de vergadering vooruit op het vijftigjarig be staan van WB in 1979 om vervolgens een terugblik te wijden aan het sportief gezien trieste jaar. Triest omdat van de tien elftal len drie degradeerden, waaronder het eer ste dat terugviel naar de vierde klas KNVB. Het ledental steeg iets van 314 naar 328 leden waarvan 120 jeugdleden. De op het WB-terrein aangebrachte speelwerktuigen voor kinderen om de ou deren wat meer vrijheid te geven de wed-, strijden te kunnen volgen blijken zeer te voldoen. Zestien leden volgden een Dan begint het oefenen. Als haar man naar bed is, want ze wil niet dat hij ziet hoeveel pijn het haar doet. Haar nagels laat ze groeien om beter te kunnen wer ken. Want alles gebeurt zonder enig hulp middel. „Schrijft u er vooral bij dat het zonder spelden of naalden gaat” bezweert ze me, „want anders heb je kans op de grootste ongelukken”. Onverkort werd het uitvoerige jaarver slag van secretaris J. de Looze goedge keurd terwijl penningmeester W. Bakker jr. décharge werd verleend met een slui tende exploitatierekening en een batig sal do met reservering voor het gouden jubi leum op 51.356,60. De begroting sluit op 49.700. druk moet uitoefenen. Dat „vermogen” levert haar veel reacties op. Mensen schrij ven of ze wil komen om hulp te verlenen, sturen de omtrek van hun voeten op en verzoeken haar aan te geven waar wat moet gebeuren. Ook eigenaardige tele foontjes vallen haar ten deel. Ze blijft er min of meer onbewogen onder en gaat door met hulp te verlenen. Aan mensen die naar haar toekomen, want ze ziet het niet zitten om zelf op stap te gaan. En het helpt, zo verzekeren de mensen die door haar worden behandeld. Daarbij in het midden latend of het nu om positief gerichte sug gestie gaat of dat het komt doordat de Almachtige achter haar staat, zoals iemand haar verzekerde. In traw Ams aan Op t Sche over; deze Wille rij W 1966 nog onde voor stooi van 1960 IJM. uit 1 bezü de i Duit Krij, een dam mee Hf bij c burj rei t ber gela kon Krie weri dier ver! 1408 schi nab gels teke erin na brai Fra trav R. t naa in 1 na sch het krei tot toei Kri arr: mo: dez den Bla lijk Ro1 ree sta; 568 m, De Aa de mo 196 no( we K.$: V v'S BE

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6