Onzekerheid over werk voor 40 man Miljoenenorder voor Brederode Vrijgezellen in Nederland het zwaarste belast Unilever zou Gerber in VS PTT blijkt niet in staat tot specificatie telefoonrekening 16 Opleving van Wall Street was maar van korte duur Woningkopers kregen vaak te veel premie willen kopen t r t i Japanners in Nederland op verkenning STAND HYPOTHEEKRENTE beurs deze week van ierland. Leo! ai I ONZEKERHEID KENMERKT DAMRAK Geen hinderpaal Controle Slag geslagen? Fantastisch Omega Quartz j horloge! 13 3 ECONOMIE 19 7 7 SEPTEMBER 1 7 ZATERDAG (Van onze beursmedewerker) I en I.: 3 0 4; 3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar variabel 8,75 8,5 8,25 8,25 8,25 8.5 8,25 8,25 8,3 8,7 8,9 i H 1,25 1,25 1,25 1 n Li 8,25 8,25 8,25 8,5 8,25 8,25 8,5 8,9 8,9 Nutsspaarbank W.-Nederland5 jaar te Haarlem UTRECHT (ANP) De vakbonden hebben gisteren van het Mene- ba-concem te horen gekregen dat men van plan is nog dit jaar de Tjoklatchocholadefabriek in Amsterdam te sluiten en de produktie over te hevelen naar Meneba-dochter Beukers en Rijneke in Vlaar- dingen waar bonbons worden gemaakt. Voor de 40 werknemers bij Tjoklat zou volgens Meneba „een aanvaardbare oplossing” in het verschiet liggen. Maar de vakbonden zijn niet van plan met de sluiting akkoord te gaan zolang ze van Meneba niet meer informatie krijgen. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard5/10 jaar no risk budget AMSTERDAM. De opleving van Wall Street heeft maar kort geduurd. Vlak voor en vlak na Labourday, vorige week maan dag, bewoog het koerspeil op de Newyorkse beurs gestadig in op gaande lijn en vele aandelen gin gen zich flink herstellen van de in augustus opgelopen verliezen. Maar eind vorige week sloeg de balans om en keerde het getij. Het optimisme was verdwenen en de ze week bracht het koerspeil, dat door Dow Jones wordt bijgehou den, dertig belangrijke industriële aandelen weer op het uitgangs punt van 850 van eind augustus terug, nadat de top vorige week 875 was geweest. bijna 1 miljoen aan prijzen Meneba wil Tjoklatfabriek sluiten MET mer, f Hypotheekrente per 13 september 1977. Naam Bank: jn. I Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Credietbank (Van onze Haagse redactie) Ned. Middenstandsbank rlen Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. JÖ - .f LEVENHYPOTHEEK Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden 5 5 5 5 0 5 Ook het Damrak kwam na Wall Streets ommezwaai weer zonder kompas en draai de daarom doelloos rond. Men kreeg hier door tijd om zich op een aantal afzonderlij ke gevallen te concentreren, waarbij voor al het bedrijfsnieuws van een aantal be langrijke ondernemingen grote aandacht ontving en duchtig in de koers tot uitdruk king werd gebracht. Tegenover een alge hele vrij lauwe en futloze beursontwikke ling waren er in Amsterdam daardoor toch ook een aantal zeer opmerkelijke koersbewegingen. De futloze beurs hier te lande vloeide voort uit vele onzekerheden rond belangrijke dingen die komen gaan. Zo is nog altijd het wachten op een nieuwe regering die langzaam maar zeker gestalte Annuiteitenhypotheek A.B.N. Rente vast gedurende: 10 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar met de sluiting op de proppen. Ik ben werkelijk des duivels”, aldus Munnink. Zijn collega T. Simonis van de Voedings bonden FNV is eveneens verontwaardigd: „Meneba kiest voor een bepaalde oplos sing en daar moeten wij het dan meer mee doen. Maar dat is geen onderhandelen meer. Bij eerdere gelegenheden hebben we al de indruk gekregen dat Meneba de bonden alleen maar beschouwt als een soort klachtenbureaus voor de leden, die zich vooral niet moeten bemoeien met re organisaties en dergelijke”. Meneba nam drie jaar geleden de Tjok latfabriek over. Munnink en Simonis heb ben sterk de indruk dat het Meneba bij die overneming alleen maar te doen is geweest om de merknaam Tjoklat. Meneba zou die krijgt; over het programma bestaat echter veel onduidelijkheid want belangrijke za ken blijven nog buiten de onderlinge af spraken. Het wachten was deze week bovendien op de Miljoenennota, die dinsdag tezamen met de Troonrede bekend zal worden. Hoewel de komende regeringsverklaring van de nieuwe ministerploeg veel belang- rijker zal zijn dan wat Prinsjesdag zal laten horen, wordt wel aangenomen dat de teneur van de Miljoenennota bepalend zal zijn voor wat de nieuwe regering voorlopig zal gaan doen. Bovendien wordt dit keer ook bijzonder belangrijk tot welke conclu sies het Centraal Planbureau in zijn econo mische verkenningen zal komen, te meer omdat verschillende officiële schattingen over de komende conjunctuur al meerdere malen in ongunstige zin moesten worden herzien. Afsluitprov. in proc.: 8.5 8.7 8,7 8.7 De bonden hebben er overigens geen idee van wat Meneba met een „aanvaard bare oplossing” voor de 40 Tjoklatwerkne- mers bedoelt. Overplaatsing naar Vlaar- dingen lijkt de bonden geen haalbare kaart, alleen al gezien het feit dat het vooral om oudere werknemers gaat die niet makkelijk meer te „verkassen” zijn. Als Tjoklat dan toch dicht zou moeten voelen de bonden er meer voor de produk- tie over te hevelen naar Patria dat evenals Tjoklat in Amsterdam is gevestigd. De gekozen leden van de ondernemings raad van de zoetwarendivisie van Meneba hebben gisteren de directie laten weten dat ze weigeren verder te praten over sluiten drie jaar niet aan modernisering van de vrij verouderde fabriek hebben gedaan maar de zaak op zijn beloop hebben gela ten. En dat terwijl Meneba volgens Simo nis de vakbonden destijds zou hebben ver zekerd dat het de bedoeling was de fabriek voort te zetten. „Ook hebben ze voor de werknemers die er toen werkten de werk gelegenheid voor drie jaar gegarandeerd. Die garantieperiode is nu verstreken maar dat wil'nog niet zeggen dat je de werkne mers dan meteen maar aan de dijk kunt zetten”, zei hij. bedrag te mislukken en een dergelijke ontwikkeling zou weleens het einde kun nen betekenen van de huidige periode van rentedaling. Een progressieve regering hoeft be paald geen hinderpaal te zijn op de weg naar een vriendelijker beursontwikke ling. Het straffe ingrijpen en loonmati- gingsbeleid van de Engelse labourrege- ring heeft de Londense effectenbeurs de afgelopen maanden in elk geval een for midabele hausse bezorgd. Dit werd echter ook in de hand gewerkt door de forse rentedaling die in vrij korte tijd de bank rente van 12 procent op 6 procent bracht. Een dergelijke ontwikkeling is nu een maal een enorme steun voor de beurs. Nu bovendien in de Duitse Bondsrepubliek een staatslening voor bijna een miljard mark op 6 procent zal worden geplaatst, lijkt de kans op rentestijging hier te lande voorlopig nog niet erg groot. Zelfs de lichte rentestijging in Amerika, waar een van de grote banken de korteter- mijnrente van 7 procent op 7,25 procent bracht, doet daar weinig aan af. Te meer daar deze geste bij de overige banken in de Verenigde Staten weinig enthousiasme heeft veroorzaakt. De reactie van Wall Street rond het afgelopen weekeinde was dus toch niet zonder reden. Het centrale bankwezen van dat land heeft nu bekend gemaakt voorlopig ook geen plannen te hebben tot aantrekken van de kredietteu- gels. De kans is dan ook groot dat de renteverhoging daar tot enkele banken beperkt blijft. Een abonnee die zijn rekening te hoog vindt, kan klagen. Hij doet dat volgens de PTT niet gauw. Het haalt ook weinig uit. De antwoorden die de PTT geeft, zijn immers weinig zeggend „onze tellers wijzen uit daten daarmee weinig overtuigend. Maar als hij weigert (en dit komt vaker voor) het zijns inziens te hoge bedrag te betalen, snijdt het staatsbedrijf hem eenvoudig af. DEN HAAG. De Nederlandse telefoonabonnee betaalt de PTT elke twee maanden rond 240 miljoen gulden voor zijn gesprekken. Hij doet dat over het algemeen in goed vertrouwen, hoewel de automatisch gevoerde gesprekken op de rekening niet zijn gespecificeerd. Eigenlijk weet hij dus niet of zijn rekeningen wel correct zijn. Verrassend wordt het wanneer de PTT toegeeft niet in staat te zijn rekeningen naar nummer en gespreksduur te specificeren en dat het Ijkwezen de tellers die de PTT dit jaar 1,4 miljard gulden opleveren, ongemoeid laat. Meneba geeft toe dat de ondernemings raad pas advies over Tjoklat wilde uit brengen nadat bij de reorganisatieplannen ook de situatie van de biscuitproduktie (Patria) betrokken zou zijn. Aanhoudende verliezen bij Tjoklat maakten echter een .spoedige beslissing noodzakelijk, aldus Meneba. De veertig werknemers van Tjok lat kunnen bij andere Meneba-bedrijven terecht, hoofdzakelijk in de regio Amster dam, zo deelt het bedrijf mee. van Tjoklat. „De directie heeft lijnrecht tegen onze adviezen in z’n plannen erdoor gedrukt. Wij willen voor de verdere gang van zaken geen enkele verantwoordelijk heid dragen”, aldus een verontwaardigde woordvoerder van de gekozen leden. Maar wat doet de PTT als een abonnee volhoudt dat zijn rekeningen „onmoge lijk” voortdurend zo hoog kunnen zijn; wanneer hij bij een gemiddelde van zestig gulden opeens 150 moet betalen; of een rekening van vele honderden guldens krijgt, terwijl hij de helft van de tijd geen telefoon had of met vakantie was? Voor vijf gulden is de PTT bereid een tijd lang stekker er weer in”) mag hij terugkomen. Het lijkt dus het verstandigst gewoon te betalen, want de zich bekocht voelende abonnee kan nooit naar een ander tele foonbedrijf overstappen. Een woordvoerder van Unilever in New York wees erop dat Unilever een beleid voert waarbij nooit op geruchten wordt ingegaan en dat dat ook nu niet zal ge beuren. na te gaan met wie de abonnee zoal bjelt dan kan het dus wel. Hoe lang hij belt, kan niet worden vastgesteld, en het antwoord dekt dus de helft van de vraag. De NIF is een instelling waarin samen werken Berenschot BV te Utrecht, Blauw hoed in Rotterdam, de Heidegroep in Arn hem, Dotam BV op Schiphol en de KLM. Een echtpaar met twee kinderen betaalt in Denemarken meer 33,6 percent dan in Nederland 32,2 percent. In Frankrijk behoeft het slechts 8,5 percent aan belas tingen en sociale zekerheid af te staan, in Italië 13,9 percent. Wie ziet erop toe dat de tellers goed functioneren? Wie controleert ze? Het antwoord is in feite „niemand”, want al leen de PTT zelf gaat door middel van testprogramma’s periodiek alle tellers na. Zelfs de Dienst van het Ijkwezen, toch zeker niet te beroerd om van Cadzand tot Roodeschool de gramgewichten van de groenteboer te onderwerpen aan een mi nutieus onderzoek, bekijkt niet de tellers die de PTT in 1977 ruim 1,4 miljard gul den opleveren, 7,5 percent meer dan vorig jaar, hoewel er geen tariefsverhoging is geweest. „Het Ijkwezen heeft een aantal jaren geleden de verklaring afgegeven, dat zij vertrouwen heeft in de telapparatuur, die de PTT koopt, de manier waarop zij wordt gebruikt en onderhouden, en de wijze waarop de PTT de testprogramma’s uit voert”. Een vertrouwen van rijksdiensten in zichzelf en in elkaar dat nu en dan toch wat schril afsteekt tegen de wijze waarop de Nederlandse gemeenschap wordt bena derd. In Nederland betaalt een vrijgezel 40,9 percent van zijn inkomen, in Denemarken 39,6 percent. Italiaanse en Franse vrijge zellen behoeven het minst af te staan, namelijk 15,4 en 16,8 percent. (De com missie is uitgegaan van het gemiddeld in komen van mannelijke industrie-arbei- ders die loon ontvangen voor 52 weken per jaar, en heeft tevens als grondslag geno men dat de vrouw geen eigen inkomen heeft en de kinderen negen en dertien jaar oud zijn.) dan, en ik vind dat niet juist, naar de uitzonderlijke nummers; die in hun veron derstelling de abonnee het beste antwoord zullen geven op zijn vraag hoe opeens die rekening zo hoog uitvalt”. Dan lijkt het er toch het meest op dat de PTT niet in de eerste plaats tracht een zo objectief mogelijk onderzoek in te stellen, maar vooral de abonnee wil zien te over tuigen van het gelijk van de hoge rekening. Jansen: „Daarom zeg ik ook vaak, je moet een zo volledig mogelijk antwoord geven”. 8.5 8,5 8,5 8,5 8.5 8.25 8.5 8,25 8,9 8,5 8,3 8.5 8,25 DEN HAAG. (ANP) In Nederland moeten een vrijgezel en een echtpaar zon der kinderen een groter deel van hun in komsten aan belasting en sociale zeker heid afstaan dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap. Dit blijkt uit een overzicht dat de Europese Commissie heeft verstrekt in antwoord op vragen van een Engels lid van het Europees parle ment, de conservatief Ralph Howell. i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De extra hoge premie op de koopwoningen in de zogenaamde be schutte sfeer mag alleen nog worden gege ven aan mensen die in 1975 een belastbaar inkomen hadden van minder dan 24.000. Dit zegt de demissionaire staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) in een brief aan alle colleges van B. en W. in het land. Het was Van Dam gebleken dat bij de toewijzing van woningen in de beschutte sfeer (bedoeld voor mensen met lagere inkomens) niet altijd strikt de hand is, of kon worden gehouden aan de gestelde inkomensnormen. NEW YORK (Reuter).— De Amerikaan se onderneming Gerber Products, een grote producent van babyvoeding, zou welwillend staan tegenover een door Uni lever uit te brengen bod op haar aandelen, zo weten Amerikaanse kranten te ver tellen. 1,5 1.5 1,5/2 1,5/2 1.5 1,5 1.5 1,5 1,5 1,5 1,5 8.5 8,25 8.5 8,25 8,9 8,5 8,3 8,5 8,25 8,75 8,5 1,25 1 2 2 2 Ten slotte had de beurs grote belangstel ling voor het resultaat van de donderdag gehouden inschrijving op de 7,75 procent- lening van de RABO-bank op een koers van 100,5 procent en voor het bedrag van 150 miljoen gulden. Zonder voldoende bui tenlandse hulp leek die lening voor dit J Tegen betaling van de openstaande re kening plus een soort boete van ƒ17,50 voor opnieuw aansluiten („och meneer, dat zijn dagelijks hele rijen, gewoon de I 1 0 AMSTERDAM (ANP). Een Japanse adviesdelegatie, bestaande uit veertien experts op het gebied van industriële ont wikkeling, financiële en produktietechni- sche problematieken en milieuzaken, be zoekt op een Europese rondreis ook Ne derland. De Japanse missie neemt de ves- tigingsmogelijkheden in de regio Eindho ven onder de loep, bezoekt de Rotterdam se haven en bekijkt Schiphol. De Netherlands Investment Foundation (NIF), die aan deze rondreis bekendheid heeft gegeven, heeft via haar goede con tacten met velerlei instanties in Japan inte resse weten te kweken voor de specifieke kennis en technisch hoogwaardige indus trieën, die gecentraliseerd in de regio Eindhoven voor potentiële Japanse inves teerders van belang zouden kunnen zijn. Rentepct. met/zonder gemeentegar.: Vakbondsbestuurder H. Munnink van de Unie BLHP zei dat Meneba dwars tegen eerdere adviezen van vakbonden en on dernemingsraad in de sluiting nu min of meer als een voldongen feit aankondigt. De zoetwarendivisie van Meneba waar behalve Tjoklat en Beukers ook Patria toe behoort draait volgens Munnink al lang I niet zo best. Een tijdje geleden liet Meneba I weten dat er een reorganisatie voor de deur stond. Vakbonden en ondernemings raad wilden echter niet alleen informatie over Tjoklat maar ze wilden inzicht heb ben in de totale zoetwarendivisie van Me neba. De hele divisie zou moeten worden doorgelicht, zo waren bonden en onderne mingsraad van oordeel. „Meneba neemt ons oordeel kennelijk voor kennisgeving aan en komt nu botweg Een man die van dat aanbod gebruik maakte en voor zichzelf een aantal num mers had opgeschreven die hij vaak en langdurig nodig had, die hij dus in het resultaat van PTT’s individueel gerichte onderzoek mocht tegenkomen, kwam zeer bedrogen uit. Het antwoord vermeldde slechts drie telefoonnummers, waarvan hem er een onbekend was maar waarop de in werkelijkheid meest gebruikte (met één uitzondering) in het geheel niet voor kwamen. De PTT had er maar gewoon een slag naar geslagen? „Nou ja”, zegt het hoofd van de centrale PTT-afdeling abonnee- zaken telecommunicatie, P. R. M. Jansen, „niet helemaal. Bij zulke verzoeken trach ten de mensen in de centrale wel degelijk de abonnee zo goed te bedienen. Zij zoeken Ondertussen kon het Damrak zich druk maken over een aantal sterk de aandacht trekkende bedrijfsberichten. Het viel daarbij op dat het ongunstige nieuws vrij wel meer volledig uit de kwetsbare secto ren van metaal en textiel voortkwam. Het meest stond natuurlijk Hoogovens op de voorgrond. Maar de slechte situatie daar was op de beurs al voldoende bekend en in elk geval op 29 al ruimschoots in de koers verdisconteerd. Meer gevolg hadden de slechte berichten van de Amsterdamse Droogdok en Holec, terwijl ook de winst daling voor Van Berkel lelijk uitpakte. Amsterdam Droogdok viel van 85 op 73, Holec van 130 op 120 en Van Berkel van 106 op ƒ99. (Van onze redactie economie) Onlangs heeft Anderson Clayton and Company een bod op de aandelen Gerber uitgebracht. Tegen Anderson is echter een rechtszaak aangespannen omdat zij de wet op de effectenhandel zou hebben overtre den. Volgens persberichten zal Gerber Unilever verzoeken een tegenbod uit te brengen. Volgens Gerber is er tussen haar en Unilever nog niet gesproken over overne ming. Unilever heeft in april dit jaar wel om informatie gevraagd bij Gerber. v? De federale overheid van Nigeria heeft Brederode een opdracht gegeven voor de bouw van een project van 250 miljoen gulden. Het omvat ruim duizend wonin gen, een winkelcentrum, school, elektri sche hulpcentrale, rioolwaterzuiverin gsinstallatie en de aanleg van wegen en een park in de hoofdstad Lagos. Alles moet midden 1979 gereed zijn. Begin dit jaar werd de premie op koop woningen verlaagd. De eerste jaarlijkse bijdrage werd teruggebracht van 4700 tot 4000. Voor de eigen woningen in de beschutte sfeer bleef de eerste jaarlijkse bijdrage op 5200 staan. De premie wordt per jaar met tien procent afgebouwd. In de praktijk kwam het nogal eens voor dat mensen met hoge inkomens een wo ning in de beschutte sfeer konden kopen en de hoge aanvangspremie van 5200 ontvingen. In werkelijkheid had slechts ƒ4000 als eerste premie mogen worden uitbetaald. Van Dam zegt nu dat men slechts recht heeft op een aanvangsbedrag van 5200 indien het belastbaar inkomen van de eigenaar (c.q. eigenaar en echtgeno te) in 1974 minder heeft bedragen dan 22.000 wanneer de steun in 1976 is toege kend. Indien de subsidietoekenning in 1977 plaats vond moet het salaris van de eigenaar in 1975 onder de ƒ24.000 liggen. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. De tendens tot verlaging van de hypotheekrentepercentages zet goed door. (ADVERTENTIE) Eén van de meest nauwkeurige horloges ter wereld. Solide uit voering met stalen kast en band. Dag- én datum-aan- duiding. c pjqi Winkelwaarde I /ölf Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier: WinkelcenttunS 1. ijhhaah Oi 0 - 333633 Winkelcentrum Zuidplem 010-810518 I ^Rotterdam.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13