Spanje werd volledig gedeklasseerd Ook Ball beschuldigt Don Revie Davis-cup tegen Griekenland Hockey-elftal versloeg Engeland (3-2) FOK FAALT WAAR SANDERS SLAAGT sportpuntiqj UEFA valt minister aan k’ tw o :r Gevaar Machteloos Ergernis SPORT 15 SEPTEMBER ZATERDAG 1 7 19 7 7 r OOSTENDE. Europese top klasse. Een andere omschrijving is er nauwelijks denkbaar voor het Nederlandse basketbalteam, dat gisteravond tegen Spanje een niveau bereikte dat nog nooit is gehaald. Spanje, de nummer vier van Europa, werd compleet van het veld gespeeld door een Neder landse ploeg, waarin Kees Aker boom de wedstrijd van zijn leven speelde, waarin Jim Woudstra (ondanks een dik verband om zijn geblesseerde linkerknie) in abso lute topvorm stak en waarin Jan Dekker grandioze dingen deed. if F- r. 4 F Basketbalteam van Europese topklasse E.K. basketbal Strafcorners brengen Sikking in verwarring (Van onze speciale verslaggever) N Achteraf gezien verspeelde hij zijn bes- -VS'-- Paul Litjens benut een strafcorner. 86-81, door Jan van der Nat 117-96, Frankrijk-Oostenrijk lië-Israel 78-73. ZEIST. Twintig tegen één is de ver houding tussen het aantal tennissers in Nederland en Griekenland. Maar van de bijkans 300.000 leden die de KNLTB telt, zijn er heel wat die wel willen, maar heel weinig die wat kunnen. Als gevolg daar van werd de eerste dag van de Davis- cupwedstrijd in het kille Zeist afgesloten met de stand die alle mogelijkheden open laat (1-1). Zondag zal Sanders wel van Kalogero- poulos winnen, terwijl in de andere single de vooruitzichten van Fok niet al te hoog mogen worden aangeslagen. Veel zal het voor de Tsjechen niet uitmaken. Grieken land behoort tot de minst vermogende tennislanden en Nederland zonder Okker ook, al probeert Louk Sanders daar enige verandering in te brengen. De Nederland se kampioen staat inmiddels 197ste op de wereldranglijst en dat is al weer een stuk hoger dan zijn tegenstander van vrijdag Nikolas Kelaidis, wiens naam alleen in het tennis jaarboek wordt vermeld. Dat is alles dat hij na anderhalf jaar toernooitennis heeft overgehouden. Die vermelding is Wouter Fok overigens nog niet ten deel gevallen. De stage lopende economie-stu- dent uit Oegstgeest heeft tennis tot dusver re uitsluiend bedreven in Scheveningen en omstreken. Hij kan omschreven worden als een mengeling van puur talent en pure onkun de. Dessart een streng ogende tennisoffici al, die voor het uitoefenen van zijn functie als referee uit België was overgekomen, had zo nu en dan tranen in zijn ogen bij het aanschouwen van de falikant mislukte sla gen van de man uit Oegstgeest. Maar de zelfde linkshandige Fok sloeg niet minder dan twaalf aces, terwijl een dertiende hem door een lijnrechter door de neus werd geboord. In de laatste game van de vierde set rommelde hij er niet minder dan vier aces achter elkaar. En dat is een wapenfeit dat zelfs Borg niet iedere dag verricht. De alles of niets klappen van Fok brachten Kalogeropoulos, die in zijn lange jaren toernooitennis zijn naam heeft zien afsplij ten tot simpel Kalo in grote moeilijkheden. Een jaar of zeven geleden was de verame- rikaanste Griek een speler van het kaliber Okker. Maar hij is nu opgebrand. De Kalo geropoulos die vrijdag op de baan van Zeist verscheen oogde aanmerkelijk ouder dan de 32 jaar die hij telt en hij acteerde uiterst behoedzaam. Het grote toernooi- tennis is voor hem verleden tijd. Hij is werkzaam als trainer op Costa Rica. Slechts in twee wedstrijden kwam hij dit jaar nog uit; in de Davis-cupwedstrijd te gen Spanje en bij de Balkan-spelen. De zomer bracht hij door met training aan de meestbelovenden onder de Griekse jeugd. Bij tijd en wijle werd hij door de knallers van Wouter Fok buiten de lijnen gespeeld maar de Nederlander gaf even gemakke lijk weg als dat hij incasseerde. De „Traite de Rome”, het schip dat voor de Europese Gemeenschap uitkomt in de zeilrace om de wereld, heeft na de eerste etappe (Portsmouth-Kaapstad) zijn leidende positie behouden. Het Nederland se schip Flyer ligt op een derde plaats. De gezondheidstoestand van Santiago Bernabeu is kritiek. De 83-jarige voorzit ter van Real-Madrid wordt sinds enige dagen in een Madrileens ziekenhuis ver pleegd wegens een verlamming van de darmfuncties. De Belg Criquelion heeft de vierde etappe van de wielerronde van de toe komst gewonnen. Over de 177 km van Vitri le Franc,ois naar Hayange deed hij 4.35.37 uur. Johan van der Velde verloor door deze overwinning zijn leiderstrui aan de Fransman Bodier. Tom Okker en Marty Riessen behaal den in het toernooi van Houston een over winning in het dubbelspel tegen Orantes- Ralston en plaatsten zich daarmee voor de derde ronde. De Nederlandse goalie maakte er zich daarom zo druk over omdat hij al eens heeft beleefd dat hij een te hoge bal stopte, daarna tot goal werd gepromove erd via de rebound en iedereen hem toen aanraadde de bal voortaan maar te laten lopen. Aan de andere kant knipperde Litjens met de ogen toen zijn openings doelpunt werd goedgekeurd hoewel hij boven de plank mikte, maar de ergernis maakte snel plaats voor een zekere mate van tevredenheid omdat bij vlagen per fect hockey was gedemonstreerd. In de eerste helft combineerde Oranje zich soepeltjes langs de Engelsen, die geen enkele greep op het snelle spel met de vele positiewisselingen kregen. De 2-0- ruststand was een tè karige afspiegeling van de werkelijke verhouding. Na rust drukte Wouter Leefers het overwicht met nog een goal uit, waarna ontspannen kon worden. En juist vanaf- dat moment ging het fout. Dat lag niet aan Nederlands nieuwe libero, Ties Kruize, die na de rust de taak van Imbert Jebbink had overgenomen. Bondscoach Wim van Heumen lichtte zijn beslissing toe met: „Voorlopig staat Jebbink op die plaats, maar het is goed om voor elke positie een alternatief te hebben. Daarom heb ik Kruize gepro beerd. Jebbink staat zaterdag tegen Deze drie spelers staken boven de rest uit, maar dat wil niet zeggen dat de ande ren minder waren. Ook Danny Cramer, Emill Hagens, Al Faber en Kees Limmen droegen stenen aan voor de schitterende zege op de toch zeer sterke Spanjaarden. Het werd maar liefst 114-95 en Wayne Brabender, de tot Spanjaard genaturali seerde Amerikaan kon zich dan nog wel herinneren ooit een dergelijke nederlaag te hebben geleden, „Maar dat is jaren geleden en dan wel tegen ploegen als de Sovjet-Unie en Joegoslavië.” Wat was er een enorm verschil tussen de Nederlandse ploeg, die vierentwintig uur eerder nog zo’n matige prestatie had gele verd tegen Tsjechoslowakije en het team In elk geval stond ook de Hagenaar machteloos toen Saini Balwant profi teerde van een serie overtredingen. Ron Steens en Paul Litjens bleven rustig staan, terwijl Balwant zich al voetbal lend langs Kruize speelde. Het fluitsig naal kwam niet en Sikking was toen kansloos, waarna de Engelsen een mi nuut later hun omstreden strafcorner gebruikten om tot 3-2 terug te komen. „Blunders,” oordeelde Van Heumen, „maar ook al maakten de scheidsrech ters fouten, dan nog mogen we die lui nooit zo dichtbij laten komen.” Sikking: „Ze kunnen doen wat ze willen, maar ik heb nog nooit van de Engelsen verloren. En wie weet is die 3-2-uitslag wel beter. Qua verhouding hadden we met 5-0 moe ten winnen, maar dan hadden er bij ons wel een paar met de borst vooruit gelo- Frankrijk weer als libero en dan zien we wel verder.” Kruize, de van het midden veld gehaalde libero over zijn nieuwe positie: „Het is wennen. Ik heb het nooit eerder gedaan, dus je weet niet wat wèl en wat niét mogelijk is. Je moet voorzich tig zijn en geen risico’s nemen. Dat is alles. Het bevalt me wel, maar ik weet niet hoe het op de lange duur is.” pen en het idee gehad dat ze de Westduit- sers ook even pakken.” vervanger, Juan de la Cruz was ook niet het juiste antwoord op het Nederlandse kanon, dat zichzelf niet kon herinneren ooit zo’n wedstrijd te hebben gespeeld. Na de zesde minuut ging het met Spanje snel bergafwaarts. Coach Diaz Miguel, die zijn keel schor schreeuwde, veranderde de man-to man-verdediging in een zóne, maar die werd door Nederland zonder al te veel moeite aan flarden geschoten. Na tien mi nuten was er een verschil van tien punten (26-16), maar het drama voor Spanje zou in de eerste helft nog groter worden. Rullan, even naar de bank gehaald, kwam terug. Zijn heroptreden was slechts van korte duur. Bij een score van Woudstra ging hij in de fout en kon defnitief vertrekken. In de slotminuten van de eerste helft voerde Nederland, dankzij Akerboom, maar ook dankzij Jan Dekker de voorsprong op naar maar liefst 25 punten: 59-34. Een voorsprong die natuurlijk altijd winst moet opleveren. Maar vorig jaar in Hamilton had Nederland tegen Spanje ook een grote voorsprong en verloor toch nog. Bovendien hadden de Spanjaarden een dag eerder tegen Joegoslavië ook een enor me achterstand weggewerkt. In de begin- minuten van de tweede helft leek het er inderdaad op, dat dat zou gaan gebeuren. Binnen twee en een halve minuut had Spanje, via een weergaloze Wayne Bra1 bender (4 op 4), tien punten van de achter stand af gesnoept. Verder kwam het echter niet. Nederland vond de vorm snel terug en het verschil werd niet kleiner. Na negen minuten was de voorsprong groter dan ooit: 85-57. Daarvoor was met name Aker boom verantwoordelijk, die de wedstrijd zou afsluiten met een fantastisch schotper- centage van 75 18 van de 24 schoten raak). Op dat moment dacht Jan Janbroers er over om alle spelers in het succes te laten meedelen. Maar hij besloot toch Loor- bach, Van de Lagemaat en Kragtwijk op de bank te houden. Janbroers- „Opeens flitste het door mijn hoofd, dat we het verschil zo groot mogelijk moesten hou den. Na de nederlaag van donderdag kan het doelsaldo straks wel eens erg belang rijk worden.” Een daarom ging Nederland door, kon Kees Akerboom in zijn 97e interland nog meer schitteren en kon Jan Dekker met nog zes minuten te spelen het 100e punt scoren (100-76). Spanje bleef met de moed der wanhoop aanvallen, maar verwaar loosde daardoor de verdediging. Veel hoop was er voor de Zuideuropeanen natuurlijk niet meer. Coach Diaz Miguel zag dat in en zweeg zowaar. Iets wat men niet vaak meemaakt. Hij lag verslagen op de bank en keek met lede ogen toe, hoe Nederland zijn ploeg nog verder sloopte. Bij 114-95 kwam er een einde aan de kwelling en wist Spanje dat het dit jaar waarschijnlijk een plaats bij Europa’s sterksten wel kan ver geten. Voor Nederland opende de spectaculai re overwinning ongekende perspectieven. Natuurlijk volgen er nog wedstrijden te gen Finland en België, die zeer belangrijk zijn. Maar de Nederlandse ploeg in deze vorm hoeft ook die tegenstanders niet te vrezen. Maar het is natuurlijk precies zo, als Jan Janbroers onmiddellijk na afloop in de feestvierende meute uitriep: „Op dit moment is de wedstrijd tegen Finland be gonnen”. Maar dat wil niet zeggen dat de historische zege op Spanje (Nederland ver loor de elf eerdere ontmoetingen) zomaar kan worden vergeten. Tenslotte was het de eerste keer, dat een nationale basketbal- ploeg van een Europees topteam won. Scores Nederland: Faber 4, Dekker 21, Woudstra 27, Limmen 4, Hagens 9, Cramer 8, Akerboom 38, Kip 3. Spanje: Brabender 20, De la Cruz 7, Fernandez 8, Cabrera 9, Santillana 15, Filba 2, Prada 18, Rullan 6, Margall 4, Sagi-Vela 4 en Flores 2. Stand (1 punt voor een nederlaag): Tsje- cho-Slowakije: 2-4. Joegoslavië 2-4, België 2-3, Nederland 2-3, Finland 2-2, Spanje 2-2. Bij de UEFA is inmiddels het officiële rapport van de Deense rapporteur Lars Hyldstrup binnengekomen. Details daar uit werden niet vrijgegeven. Zondag zal de controle- en tuchtcommissie van de UEFA bijeenkomen om zich te beraden over de rellen in St. Etienne. Italië Israel 2-4, 2-2, De beide nationale kampioenen wonnen elk. De zevenentwintigjarige Loek San ders zette Nederland op een voorsprong van 1-0 met een overwinning in drie sets: 7- 5, 6-1, 6-2 op zijn leeftijdgenoot Nikolas Kelaidis, waarna de 32-jarige Niki Kaloge ropoulos de negen jaar jongere Wouter Fok in zijn partij terugwees 6-4, 0-6, 7-5, 3- 6, 6-3. De nu in Davis-cupverband debute rende Wouter Fok die in de tweeëneenhalf uur durende partij zijn kansen niet greep zal de beslissing over wie van de twee landen volgend jaar in de volgende ronde naar Tsjechoslowakije mag hoogstwaar schijnlijk in het dubbelspel van zaterdag vallen. LIMBURG AN DER LAHN. Ver baasde gezichten alom. In nagenoeg alle sporten wordt overal ter wereld een uniforme regel gehanteerd, maar de hoc keyers moeten vlak voor een internatio nale wedstrijd bij de scheidsrechters informeren wat wèl en niet is toege staan. Hoogst merkwaardig natuurlijk, maar op het vierlandentoernooi in Lim burg an der Lahn kwam het daar weer op neer en tijdens het door Nederland met 3-2 gewonnen openingsduel tegen Engeland, fronsten ook de spelers de wenkbrauwen, omdat de (Franse en Duitse) scheidsrechters normen han teerden die in ons land al lang verleden tijd zijn. s seft van /ee- dit r te ;soa •de. b- d. Ie P- ze le ‘D ?n ;t- et le k, Ik ze 2E ZO. LONDEN. De stroom van beschul digingen aan het adres van Don Revie, de oud-trainer van het Engelse natio nale elftal, houdt aan. Nadat verschil lende spelers beweerd hadden dat Re vie in de tijd dat hij manager was bij Leeds United verschillende wedstrij den had willen kopen, verklaarde vrij dag oud-international Alan Ball tegen over de Daily Mirror, dat hij voor het wereldkampioenschap in 1966 bij een geheime ontmoeting in de buurt van Huddersfield 300 pond (ongeveer 1350 gulden) van Revie heeft ontvangen. Dit zou volgens de toenmalige Leeds- manager een voorschot zijn voor de transfer van Ball van Blackpool naar Leeds. Ball vertrok na het wereldkam pioenschap echter naar Everton. Het Italiaanse Daviscupteam staat na de eerste dag van de halve finale tegen Frankrijk met 1-0 voor. dat gisteren Spanje volledig overspeelde. Hoe is het mogelijk, dat een ploeg zó kan veranderen in zo’n korte tijd? Jan Jan broers: „We hebben vanmiddag een team bespreking gehad en daarna zei ik tegen Gerrit Zwezerijen (de assistent-coach red.): „Het is nog niks”. Er moest gewoon een bom barsten. Maar bij het inspelen was de spirit er nog niet. Kees Akerboom had al gezegd dat de sfeer ontbrak. En dat was ook wel zo. Drie minuten voor het begin heb ik ze naar de kleedkamer ge haald en drie minuten lang heb ik lopen schelden en foeteren”. Het gevolg van die misschien wel onsympathieke aanpak was dat er een tot in de vingertoppen geladen ploeg binnen de lijnen kwam. Van meet af aan was het pure klasse wat de Oranje- ploeg de weinige toeschouwers voorscho telde. Slechts vijf minuten kon Spanje een redelijk antwoord vinden. Met dien ver- stamde dan dat Rafael Rullan zich onmid dellijk verkeek op Kees Akerboom. Hij liep in een razend tempo drie persoonlijke fouten op en zou nog voor de rust het maximale aantal van vijf bereiken. Ziin Don Revie, die reeds begonnen is in zijn nieuwe werkkring als trainer van de Verenigde Arabische Emiraten in Doebai, heeft zich nog niet uitgespro ken over de beschuldigingen, die de laatste weken tegen hem zijn gedaan. Hij heeft alleen een advokaat aange steld om zijn belangen te behartigen. De onderzoekscommissie van de Britse voetbalbond heeft nog geen uitkomst van het onderzoek bekend gemaakt. „Om aan de hetze die nu tegen miij wordt gevoerd vanuit Engeland een einde te maken schakel ik een advocaat in,” zei Revie. „Ik ben volkomen on schuldig.” te kansen in de derde set toen hij bij 5-4 twee setpunten onbenut liet. De inspan ningen die hij in de vierde set moest leveren om weer gelijk te komen wreek ten zich in de vijfde; waardoor Kalo die heel wat economischer met zijn krachten was omgesprongen Griekenland in de running kon houden. De gevaarlijke instelling, in de hand gewerkt door het soms vloeiende aan- valsspel van Oranje, waarin Leefers op dp solotoer mocht gaan en Ton van ’t Hek daarvan nadrukkelijk moest af zien. Litjens deed het een keer en scoor de, maar over het algemeen vielen er te weinig goals op het kunstgras, dat weer zijn specifieke problemen oplevert. Het materiaal dat hier in Limburg ligt, is een concurrent van het materiaal wat op de velden in Rotterdam en Utrëcht is neer gelegd. De samenstelling zorgt ervoor dat een hockeybal uit zijn baan wijkt en met name strafcorner-aangever Wouter Leefers moest in zijn passes correcties aanbrengen om Tim Steens te bereiken. Desondanks kon Litjens uit de negen corners maar eenmaal scoren. De reden, vertelt hij: „Als je de bal tegen de pool van het kunstgras in slaat, gaat hij hup pelen en is nauwelijks nog te stoppen. Dat probleem hebben we nog niet kun nen ondervangen.” De vraag is of dat wel nodig is, want ook dit toernooi is slechts een onderdeel tje van de voorbereiding op de wereld kampioenschappen in Argentinië. En, in Buenos Aires wordt gespeeld op natuur- gras Stand: Sowjet-Unie: 2-4, Frankrijk 2-3, Bulgarije 2-3, Oostenrijk 2-2. Han Janssen, de enige Nederlandse vertegenwoordiger op het junioren we reldkampioenschap schaken in In nsbruck, heeft in de elfde ronde een over winning geboekt op Rayner uit Wales. Het gevaar bij strafcorners is groot. De mensen die zich in dat onderdeel specia liseren, jagen de ballen met steeds hoge re snelheden naar de vijandelijke doelt jes, waar vijf man het mikpunt zijn. Daarom werd verordonneerd dat de bal per se laag moet worden gehouden. De plank aan de achterzijde van het doel werd als maatstaf genomen, wat over eenkomt met een hoogte van 45 centime ter. Maar zie, in Limburg oordeelden de arbiters dat de ballen ook hoger in het doel mochten, mits dat geen gevaar voor de spelers opleverde. Gevolg: een door Paul Litjens benutte strafcorner en een tegengoal die iedereen verbaasde. Wat dat betreft hadden Nederland nóch En geland te klagen, maar, zei doelman Maarten Sikking: „Je weet nu niet meer waaf je aan toe bent. Wij lieten het door Khedar Sutinder genomen schot braaf lopen, omdat het te hoog was en zagen de scheidsrechters naar de middenstip wijzen.” BERN. De Europese voetbalbond heeft in scherpe bewoordingen de Britse minister van sport Dennis Howell aange vallen, die naar aanleiding van de ongere geldheden bij de Europa Cupwedstrijd St. Etienne-Manchester United de UEFA me deschuldig had genoemd. „De Britse mi nister weet heel goed, dat de UEFA alle clubs richtlijnen heeft gegeven om derge lijke toestanden te vermijden. Bovendien is de vraag wie verantwoordelijk is, op dit moment niet interessant”. ï- Groep B-Luik: Sovjet-Unie-Bulgarije: Ita- Jan Dekkera; gisteravond één van de talrijke Nederlandse spelers die een grootste vorm demonstreerde. Oostende: Groep A: Joegoslavië-Fin- land: 88-80, Nederland-Spanje: 114-95, België-Tsjecho-Slowakije: 61-67. Louk Sanders: Gemakkelijk zege z j

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15