E DE LAATSTE DAGE EEN BLANK PARA I Patriottisch front wil Smith voor de rechter s 1 Op tei 51 i z ,Na twee jaar zie je dat ras vormen’ zwarten een minderwaardig I iiW door Fred Sanders leohts van Smith Vlees is zwak Sociale positie Prima kill-rate Minachting Vernietigen F ■M i Zaterdagavond. De kantine van de sportclub van de Standard Bank, vlak buiten Salisbury, is gehuurd door de familie van Wendy en Barry, die vandaag zijn getrouwd. Wat jong nog, net intig, maar wat wil je in deze onzekere tijden, blank Rhodesië plukt de dag. Barry dient bij de tecial Air Services, een van de elite-eenheden van het Rhodesische leger, een gevaarlijke an. In de zaal staan lange tafels, er is een dansvloer vrijgemaakt. Zeker tweeh nderd uiloftsgasten, allemaal blanke Rhodesiërs, zitten aan tafels te drinken en te eten. Alleen het personeel is zwart, en het orkest. Tafelconversatie: „Is Paul er niet? Nee, die is in de jsh, platneuzen schieten”. Eén platneus, aardige benaming van de blanke minderheid voor de *arte meerderheid van de Rhodesische bevolking (trouwens, andersom spreekt men over mtneuzen), haspelt wat onhandig met een blad vol glazen en flessen. Een meisje met wie ik zit te praten, kijkt naar de man. „Kaffer”, mompelt ze. „Zie je nou wel, 9ts kunnen ze”. Op dat moment loopt een andere bediende met donderend geraas een tafel nver. Het meisje verstijft van schrik. „Bomb scare”, zegt ze even later angst voor jmontploffingen. Er zijn er nog niet veel geweest, in en rond Salisbury, maar de schrik zit er in. Ij elk openbaar gebouw worden pakketten en handtassen gecontroleerd op bommen of wapens. Tijdens de hele episode zingt de lead-zanger van het zwarte kwartet op het podium rustig door i, om het beeld te vervolmaken, het lied: „What a wonderful world”. El S I Zimbabwe House staat in een buitenwijk van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Conakry Road, een stoffig zandpad. Aan het hek staan twee jongens van een jaar of zeventien. Zij bewa ken het terrein, waarop een ba rak staat, een soort garage en nog wat onduidelijke ge bouwtjes. i Sfl A' R H Rhodesië ZAMBIA Vittoria Falls Oemtaiy BOTSWANA AFR Beitbridge km 20f TSt 1 1 Saul Ndlowo» Da. Sithole die de de i de t in Hij heeft dan ook in zijn eentje de verkiezings- impagne gefinancierd van de Rhodesische Actie artij (RAP), de rechtse oppositie tegen Ian Smith, et mag in Nederland ongeloofwaardig lijken dat 'rechts van Smith nog politiek te vinden is, maar i Rhodesië bestaat die, al kreeg de RAP bij de erkiezingen van 31 augustus geen zetels. stad Mapoetoe met zijn evenknie Robert Moegabe, van de ZANU, over de verdere integratie van de legers van de twee bewegingen. In het garage-achtige ge bouwtje staat een groot eikehouten bu reau. De vloer is van leem. Zwarte ZA- PU-leden bedienen een stencilmachine en een offsetpersje, zij vervaardigen the Zombabwe People’s Voice, het weekblad van de ZAPU. Achter het bureau zit Saul Ndlovu, secretaris buitenland van de ZA PU, rechterhand van Joshua Nkomo en, volgens sommige insiders, de man die de macht krijgt. Wie garandeert ons dan, dat hij niet al onze mensen arresteert en in de gevangenis gooit. Het Patriottisch Front eist, dat er al tijdens de overgangsperiode die volgens het Brits-Amerikaanse plan een half jaar zou moeten duren, een „meerderheidsbe- wind” komt. Ndlovoe: „Een meerder- heidsbewind met het volk van Zimbabwe aan het hoofd, een bewind, gebaseerd op de actuele situatie”. Wat dat betekent? „Een bewind gebaseerd op de vecht- kracht van het volk van Zimbabwe. Het Patriottisch Front bundelt die gevechts kracht en zal dus tijdens de overgangspe riode het gezag moeten uitoefenen. Wij eisen dat Smith en de zijnen de macht aan ons overdragen en zich aan ons over geven. Wij zullen dan wel, aan het einde van de overgangsperiode, verkiezingen organiseren”. De berechting van Smith en de zijnen vormt een voornaam punt in de eisen van het Patriottisch Front. Ndlovoe: „Smith wordt in de voorstellen van Owen en Young behandeld alsof hij een nette man is, die met opgeheven hoofd Salisbury uit kan lopen, als hij dat wil. Die man is een misdadiger, wij zullen hem berechten, samen met zijn medeplichtigen. Owen en Young willen een situatie creëren waarin Eigenlijk is iedereen best aardig, in blank Rho desië. Of liever gezegd: iedereen doet aardig, open. Tegen mij tenminste. Als ik vraag: zouden jullie mij ook uitnodigen als ik zwart was, een journalist uit Nigeria bijvoorbeeld, kijkt men mij aan alsof ik gek ben. Leren overleven. Dat is waar de soldaat, die pro beert een vuurtje te maken, mee bezig is. Blank Rhodesië tracht te overleven door keihard op te treden tegen de zwarte guerilla's. Daartoe is onder meer een ellte-gevechtsgroep in het leven geroe pen, de Selous Scouts. Hun devies is „search and kill": „spoor ze op en vernietig ze". Het trainings kamp van deze Scouts ligt dicht bij de grens van Mozambique. Op de foto een patrouille van de elite- doders. /•Tsjiroertioe *Karlba Ndlovoe en zijn medewerkers maken een zelfverzekerde indruk. Hoewel de militaire acties van de bevrijdingslegers tot nu toe weinig meer zijn dan spelde- Smith vrijuit gaat. Dat zullen wij niet accepteren”. De vredesmacht van de Verenigde Na ties kan in de ogen van het Patriottisch Front al evenmin genade vinden. „Zo een vredesmacht, wat voor vrede zou die moeten bewaren? Tussen onszelf soms? Dat kunnen we zelf ook wel. Waar is dat allemaal voor nodig. Een VN-vredes- macht zal in de praktijk toch moeten bestaan uit legers van bepaalde landen. We weten wat daarvan terecht is geko men, in Korea, op Cyprus, in Kongo. Als er vrede moet worden bewaard, dan zou dat eventueel kunnen worden gedaan door Britse troepen. Maar dan wel onder ons commando”. Het is een afschuwelijke ervaring, als je gevoelig bent voor dat soort dingen, die voortdurende te genstelling tussen het aanwezig zijn van alle facto ren die het leven kunnen veraangenamen, en het op door de ziel snijdende wijze afwezig zijn van, eigenlijk, de belangrijkste: algemene medemense lijkheid. We verlaten de trouwpartij, een soort koloniale boerenbruiloft, best gezellig. Wensen Barry en Wendy nog even het allerbeste. Ze gaan op huwe lijksreis naar Zuid-Afrika, Natal, de omgeving van Durban. Want Zuid-Afrika is het enige land dat Rhodesiërs nog zonder meer toelaat. Het land ook dat door stelselmatig de VN-sancties tegen Rhode sië te negeren, het economisch voortbestaan van het land mogelijk maakt. Blank Rhodesië danst op een vulkaan, die rookt, rommelt en hier en daar vuur spuwt, al moet de echte uitbarsting nog komen. In Salisbury heerst een schrijnend mannentekort. Kroegen, discothe ken, nachtclubs, overal treft men ongeëscorteerde vrouwen aan, in de geslachtelijk aanspreekbare leeftijd. De mannen ontbreken, omdat ze in de jungle het blanke vaderland verdedigen. „Totaal vernield”. „Je bedoelt dat er een muni- tieopslagplaats in was gevestigd?”, vraag ik. Hij knipoogt: natuurlijk. We zitten op het terras van het oudste hotel bij de Victoria Watervallen. Dat mag in Rhodesië: blank en zwart aan één tafel, al word ik door de overige witte puntneuzen op het terras wel vreemd bekeken. Vanaf het terras hebben we een prima uitzicht Vrouwen leven bijna de helft van het jaar zonder echtgenoot, het vlees is zwak, en intussen doen de mannen, eenzaam in de bush, weinig anders dan piekeren: waar zou ze nu weer uithangen, met wie is ze op stap? Dansen op de vulkaan. Dat gebeurt ook bij de Victoria-watervallen, de toeristische attractie bij uitstek van Rhodesië. Twee weken geleden vond er nog een zwaar vuurgevecht plaats, waarbij een hotel werd verwoest. „Er bleef niets over van Peter’s Motel”, vertelt Robert, een zwarte Rhode- siër, chauffeur bij de grote Zuidafrikaanse toeris tische organisatie Southern Sun, die ook hier veel grote hotels exploiteert. itjes tge- uit- van ;oor rs in 1000 pek- 0 bij een ndje het onderhandelingstaktiek van ZAPU en Patriottisch Front ontwerpt. Ndlovoe is een koele, kalme prater, heeft niets van het flamboyante van zijn baas Nkomo, die door sommige blanken in Rhodesië wordt vergeleken met Oe- ganda’s Idi Amin. Ndlovoe’s uitspraken zijn, bij alle diplomatie, glashard. We vragen hem of hij begrip heeft voor de vrees van veel blanke Rhodesiërs, dat zij na de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid hun bezittingen en hun sociale positie kwijtraken. „Daar heb ik best begrip voor”, zegt Ndlovoe koeltjes. „Ze hebben groot gelijk. Na- Want iedereen boven een bepaalde inkomen- grens moet vier maal per jaar zes weken dienen, bij de „normale” infanterie of bij een van de eliteregimenten: de beruchte Selous Scouts, de al genoemde SAS of de nieuwste toevoeging, de Grey Scouts. Dat zijn bereden troepen, op paarden, die de laatste maanden al hebben bewezen dikwijls eerder de zwarte guerrilla's te pakken te kunnen krijgen dan de collega’s in Landrovers. „Ze hebben een prima kill-rate, ook al een Vietnam-term, betekent zoiets als: percentage do de vijanden per gevoerde actie. De blanke Rhodesische maatschappij, funda menteel rot door de onuitroeibare rassenvooroor delen die de kolonisten er op na houden, is bezig nog verder ziek te raken, inwendig, door de zware dienstplicht. Rhodesië heeft, zo zegt men hier, het hoogste percentage echtscheidingen ter wereld. Hoger zelfs dan Zuid-Afrika, dat volgens deze bronnen goede tweede is. Onnodig te zeggen dat we het hier uitsluitend hebben over blanke inwo- SALISBURY _L\rnpopn ZUID AFRIKA Rhodesië is, gelukkig, niet de wereld. Wel een 'achtig land, qua natuurschoon, wat gemakkelijk wanneer de bezoeker wordt gevraagd naar zijn ening over het land. „Erg mooi” kun je dan iggen, als je geen zin hebt in discussie. Totdat ik ans van den Bergh tegenkwam, textielfabrikant Salisbury, van Nederlandse afkomst. „Mooi zeg Inderdaad, het is prachtig, al dat natuurschoon, e bloeiende jacaranda’s (bomen met fel paarse loemen). Maar weet je dat wij blanken dat alle- laal hebben geplant? Een eeuw geleden was de stuur hier helemaal nog niet zo mooi”. „Hebben geplant, hebben laten planten, zul je edoelen”, denk ik, maar dat is „beside the point”, sals trouwens alles wat de rest van de wereld enkt en schrijft over Rhodesië „beside the point” onjuist, of niet van toepassing. Blank Rhodesië gedraagt zich tegenover buiten- inders, Westeuropeanen, niet zo krampachtig als uid-Afrika. Zeer veel Rhodesiërs hebben het idee st, als ze maar de kans krijgen de situatie in hun nd eens goed uit te leggen aan de rest van de ereld, de toestand gauw zou opklaren. De econo- usche VN-boycot zou worden opgeheven en de ereldopinie zou het in het vervolg vanzelfspre- end vinden, dat de Shona’s en de Ndebele’s, de vee voornaamste groepen in de zwarte bevolking an Rhodesië, tweederangs burgers blijven, wo- end in speciale wijken van de steden of in kralen i hun eigen woongebieden, in hutten met een dak an gras. Meneer Sandeman bijvoorbeeld. Geen familie, sgt hij, van de sherry en de port, maar wel een van e rijkste mannen van Rhodesië, bezitter van zes oerderijen, in totaal 11.000 hectare. Hij is er, 'sarschijnlijk terecht, van overtuigd dat hij naar ijn hectares kan fluiten zodra de heren Nkomo en loegaba aan de macht komen; wanneer de zwarte evolking kiesrecht krijgt. frika Ndlovoe praat met minachting over een gematigd zwarte leider als Sithole, die mij in Salisbury had voorgehouden dat „democratie niet komt uit de loop van een geweer”. Ndlovoe zegt daarop: „Waar het blanke fascisme regeert moet, de democratië wel komen uit de loop van een geweer”. En over Sithole,,Wij zullen na de overgangsperiode wel verkiezin gen organiseren. Dan blijkt vanzelf wel hoe belangrijk meneer Sithole is”, gerard Stuwdam Spoorweg prikken, menen zij zeker te weten dat zij op eigen kracht, ook zonder politieke hulp van buitenaf, Smith en de zijnen op de knieëen zullen krijgen. Het essentiële verschil tussen het Patri ottisch Front, dat steun ontvangt uit Mos kou en van andere communistische lan den, en de „gematigde” bevrijdingsbewe gingen, ligt in het feit dat Moegabe en Nkomo in Zimbabwe een totaal andere maatschappijstructuur willen doorvoe ren. Mensen als Sithole en Moezoerewa, de nationalistenleiders die door lan Smith in Rhodesië worden getolereerd, zijn er slechts op uit de zwarte bevolking gelijke politieke rechten te geven. Wan neer het Patriottische Front aan de macht komt, en gezien de steun die Nko mo en Moegabe krijgen van de frontlijn staten en van de Organisatie voor Afri- kaande Eenheid lijkt dat wel waarschijn lijk, is het niet alleen afgelopen met de „Jullie Westeuropeanen, jullie komen een week of een paar weken naar Rhodesië en dan denk je dat je het land begrijpt”, zegt Sandeman. „Je moet een jaar komen, een paar jaar. Dan zul je zien: na één jaar haat je de zwarten. Na twee jaar denk je er net zo over als wij; je haat ze niet meer, maar je ziet in dat het een minderwaardig ras is. Ze zijn anders. Gelijkheid van blank en zwart is onzin. Zodra ze stemrecht krijgen, is het afgelopen met dit land”. Sandeman mag met zijn RAP bij de verkiezin gen van 31 augustus niet veel succes hebben be haald, zeker is dat veel blanke Rhodesiërs op Smith hebben gestemd, maar in hun hart hopen dat Smith erin zal slagen de wereld opnieuw te bedotten en te voorkomen dat er een regeling komt, waarbij de zwarten de macht in handen krijgen. „Dit gesprek lost niet veel op”, zegt Sandeman somber, als ik blijf volhouden dat het er principi eel niets toe doet of iemand in een grashut woont of in een villa, dat stemrecht een onvervreemdbaar grondrecht is, dat in Nederland alle domoren mogen meestemmen. Dat het best mogelijk is, waarschijnlijk zelfs, dat het land klappen krijgt wanneer er een (zwart) meerderheidsbewind komt, maar dat het mensonwaardig is die klappen te willen voorkomen door dan maar de meerder heid van de bevolking blijvend te onderwerpen, economisch en politiek, aan de blanke kolonisten. Trouwens, en dat is wat Ian Smith zijn kiezers op spijtige toon probeert duidelijk te maken, het is in deze tijd ook niet vol te houden, tegenover de rest van de wereld, dat men de meerderheid van de bevolking politieke rechten onthoudt. We staan voor het hoofdkwartier van de ZAPU, Joshua Nkomo’s helft van het Patriottisch Front, de militante bevrij dingsbeweging voor Rhodesië-Zimbab- we. Nkomo zelf is niet aanwezig, hij overlegt in de Mozambiquaanse hoofd- tuurlijk zullen ze hun grond kwijt raken. U denkt toch niet dat wij zullen toestaan dat blanke grootgrondbezitters eigenaar blijven van grote delen van ons land?” Het Patriottisch front wil niets weten van een overgangsperiode, waarin de Britse resident-commissaris Lord Gar ver het gezag zal uitoefenen in Rhodesië- Zimbabwe, een essentieel element in de Brits-Amerikaanse voorstellen. „Wij wil len wel aanvaarden dat er een Brit naar Zimbabwe komt, die een bepaalde cere moniële rol te vervullen krijgt. Maar de Britse regering wil dat die man alle De zwarte bevolking van Rhodesie leeft voor het over- groote deel in hutten met een dak van gras, zoals in dit dorpje op de spoorbrug tussen Rhodesië en Zambia, over de Victoria Watervallen, waar twee jaar geleden de mislukte onderhandelingen tussen Ian Smith en Joshua Nkomo plaats vonden, ’s Avonds zijn al leen de lichten te zien aan de beide uiteinden van de spoorbrug in Zambia is een avondklok inge steld en een totale verduistering in de „gevoelige” gebieden. Maar we weten wel dat op een paar honderd meter afstand, aan de overkant van de Zambezi, de Zambianen en, wellicht, leden van het bevrij dingsleger van Joshua Nkomo geen mens in Rhodesië die dat soort subtiliteiten uit elkaar houdt een goed zicht hebben op dit terras. Waar de laatste resten koloniaal toerisme, compleet met bezoek aan het standbeeld van dr. Livingstone en het optreden van geheimzinnig en toch „zo kinder lijk en naief” folkloristisch dansende Matishi’s en Sjangaans, een ijselijke provocatie moeten zijn voor zelfbewuste Afrikanen aan de overzijde. We worden trouwens ook bewaakt, in het Victo ria Falls Hotel. Een achttal militairen in camoufla geoveralls, losjes zwaaiend met de automatische geweren, zal niet aarzelen in te grijpen als dat nodig mocht zijn. Een van hen is toevallig een neef van mijn vriend Robert, de chauffeur van Southern Sun. Toevalli gerwijs heet hij ook Barry, net als de bruidegom van de dag tevoren. Barry is kleurling, loodgieter, placht in over heidsdienst een goed salaris te verdienen. Zesen twintig jaar oud, heeft een vrouw van 22 jaar, drie kinderen, en is bezig aan zijn derde periode van zes weken in de bush, dit jaar. Wat dat betreft, discrimineert het Smith-regime niet: wie meer dan rond 800 gulden per maand verdient, wordt onverbiddelijk opgeroepen voor militaire dienst, blank, zwart of bruin. Binnen het leger schijnt ook weinig rassendiscriminatie voor te komen, Barry zit tenminste even hard bier te drinken als zijn blanke collega’s, samen aan één tafel. Maar Barry is niet gelukkig. Hij piekert over zijn jonge, aantrekkelijke vouw. „Vorig jaar had ze een paar weken lang een vriend in huis, toen ik in de bush was. Toen had ik echtscheiding willen aanvragen. Ik heb het niet gedaan, want het is een geweldige vrouw. Maar ik blijf maar denken: wat zou ze doen? Hier, in Victoria Falls, kan ik bellen, dat doe ik ook iedere dag. Maar meestal zitten we in de wildernis. Daar kun je alleen maar piekeren”. politieke macht van de blanke minder heid maar ook met de maatschappelijke en economische overmacht van de 275.000 blanken over de zes miljoen zwarte inwoners van het land. Nog geen jaar geleden kwam ik dezelf de Saul Ndlovoe tegen in Genève, tijdens de onderhandelingen die daar werden gevoerd op basis van het plan Kissinger, over de overdracht van de macht in Rho desië aan de meerderheid van de bevol king. Zowel Ndlovoe als ook Robert Moe gabe vertelden toen dat zij allerminst van plan waren het de blanke minderheid in hun land moeilijk te maken, wanneer zij eenmaal de macht in handen zouden hebben. Het is duidelijk dat de standpunten binnen de zwarte bevrijdingsbeweging verhard zijn-. Zo lijkt het nu ondenkbaar, dat Moegabe en Nkomo nog eens, zoals eind 1976, om ’n tafel zouden gaan zitten met Ian Smith en zijn regering. Er zijn sinds die tijd veer honderden doden gevallen, over en weer. De gematigde krachten, blank zowel als zwart, trekken aan het kortste eind. Gatoomar'^- «zGweto ,f on Victoria Sandeman loopt door en we maken een praatje met Frans, die gelukkig aanwezig kan zijn. Zijn verplichtingen bij de PATU laten toe dat hij de bruiloft bezoekt. PATU betekent: Police Anti Ter rorist Unit. „Wat doen jullie nou precies?”, vraag ik. „Search and destroy”, zegt Frans, een uit Vietnam bekende term, die betekent: opsporen en vernietigen. Grote frustratie van de PATU-mannen: de bur gers in de regering verbieden hun meestal over de grens te gaan, Zambia of Mozambique in, om de guerrilla’s op te sporen en te vernietigen. Niette min, Frans is een vriendelijke man. Hij heeft, net als de andere gasten, zijn wapen bij de ingang afgegeven, tenminste, zijn geweer. Veel mannen houden hun pistool wel bij zich. /UJ /D m 5 Oue Oue BoelawajoJ^C A Gwarida 4^ Hf t MU 'v a-- ^Wankie

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17