echters ijn ook maar mensen Nuttig om jezelf beter te leren kennen Paradijs der demonen Buiten«juridisolie factoren bepalen hoogte vonnis mee Oi I® 1 LOUIS J I 7'W ff ÉS IB Wl U door Jan de Graaf ATLAS VAN HET MENSELIJK LICHAAM Dromen A Uitschelden Relatie OMZIEN irmommend vooroordeel. 1' l i kanttekeningen bij te plaatsen vallen. Tevens B 1 leven we in een tijd, die een groeiende waar ds dering voor eerlijk beleden partijdigheid hoger Ostelt dan een zich in verheven onpartijdigheid I De schier onaantastbare status van de Ne- erlandse strafrechter brokkelt langzaam af. Inderzoek toonde aan, dat ook de eertijds zo npartijdig geachte rechter produkt is van pvoeding, milieu, opvattingen en vooroorde- >n, gevormd in een jarenlange ambtelijke lllllllllllll •eta- aon- dit loed aten Ui al ;den hem >r te niet wat r de geen ence aar eef ndere an de er dat elders speel- redikt i. Van grote gepre- d van wordt onder- groot lehan- :de en chris- n Pau- lt ver- -staan- It: het der is ie ge- ■schij- gen over de verdachte maakte, of de behandeling veel tijd in beslag nam, of de verdachte gehuwd was of werk had. Van iedere zitting werden door twee of drie waarnemers observaties genoteerd op voorge- medewerker dr. B. Versnel observeerden negen studenten in het voorjaar van 1975 in totaal 201 strafzaken voor politierechters te Amsterdam en Haarlem. Daarbij werd uitsluitend gelet op de omstandig heden welke geen juridisch belang hebben. Om een paar voorbeelden te noemen: de leeftijd van de verdachte, of hij een advocaat had, of er pers De functies van organen of cellen worden getekend aan de hand van herkenbare (industriële) procedé’s. Er zijn voorts fraaie doorsneetekenin- gen, waardoor ook de samenhang in het lichaam beter tot uitdrukking komt. Men begrijpt uit het voorgaande dat in dit boek niet alleen aandacht be- Een mild vonnis (voorwaardelijke straffen) biedt een omgekeerd beeld: de verdachte heeft geen problemen, komt goed uit zijn woorden, er worden minder negatieve opmerkingen door rechter en officier over hem gemaakt, de advocaat is positief bezig en pleit voor clementie, hij is gehuwd en heeft vast, werk en heeft bij eventuele schade de rechter een betalingsregeling voorgesteld. In hun conclusie stellen de onderzoekers in het bij uitgeverij Samson in haar „Serie sociaal-poli- tieke verkenningen” gepubliceerde rapport „Kij ken in de rechtszaal” dat het feit, dat een aantal sociale omstandigheden of kenmerken van de ver dachte een rol spelen bij het vonnis niet zonder meer op te vatten als een teken van discriminatie. De rechter kan immers rekening houden met de persoon van de verdachte. Men zou zich echter kunnen gaan afvragen, of hij daarvoor wel vol doende geëquipeerd is, niet alleen wat betreft opleiding, maar ook gezien de geringe tijd die hij ter beschikking heeft om een beslissing te nemen. lijke geest en het menselijk lichaam zijn gedaan. Aan het slot van de Atlas worden de diverse stadia van een mensenleven (ditmaal voorzien van prima kleuren- of zwanwitfoto’s uit het leven gegre pen) besproken zoals de peuter-kleu- terperiode, de puberteit, de adole scentie, begin van volwassenheid, de periode van 30 tot 45 jaar, de middel bare leeftijd en de ouderdom. Aangezien de auteurs niet ontko men aan een flink aantal vaktermen vindt men daarvan een verklarende lijst achter in. De Spectrum Atlas van het menselijk lichaam, uitgegeven door Spectrum en onder redactie van Claire Rayner, kost 95. H. ROMBOUTS stad, maar hun gewoonten en opvattingen reikten tot ver in het verleden, toen het dorp nog slechts dooreen zandpad, dat zich door de oerbossen slingerde, met de stad verbonden was. Zij hadden achter het huis hun moestuin en een stal met enkele geiten, konijnen en kippen. Maar aan de voorkant was hun huis er een van de vele in een rij. Zij hadden een stilzwijgende taakverdeling, die de commune op gang hield on danks de interne oorlog. Jaren later, als volwassene meer wetend over het leed van ontwortelde, dom opgevoede, verdoolde en door onvervulde verlangens gekwelde mensen, krijg je een hekel aan dat kind, dat zijn vriendschap en zijn glimlach zó duur verkocht. it er -ken, nder anse elijk >ecu- loort klaar ie de en lör- nen te- ati- 3or- die Het s en slijk ver jaar n er 5 in liten de iren Toch is mij, eigenaardig genoeg, die onderlinge haat van de vier onbevredigde oude vrijsters niet als een nachtmerrie bijgebleven. Integendeel, zij waren voor mij engelen van goedheid die in mijn prille jeugd althans een dag in de week tot een paradijse lijk feest maakten. Het was een luilekkerland der demonen, waar vier duivelinnen volgzaam aten uit een kinderhand. Toen de eerste stierf, zaten de drie anderen luid jammerend aan haar doodsbed. Toen de tweede dood ging, waren de twee anderen ziek van ver driet waarna zij beiden op korte termijn ongeveer gelijktijdig de geest gaven. Veel onderzoek poogt aan te tonen dat ook rechters maar mensen zijn. Dat zulk onderzoek nodig is, mag een leek enigszins overbodig voorko men, voor het aanzwengelen van veranderingen in de huidige procespraktijk mag dit werk niettemin van belang worden genoemd. Nog steeds namelijk neemt de rechter in zijn veronderstelde wijsheid de leidmg in het strafproces op zich op een wijze die de andere proces-deelnemers de advocaat, de verdachte en (in mindere mate) de officier van justitie zogezegd „letterlijk” de adem beneemt. Maakt men nu van de rechter „ook maar een mens”, dan heeft dat gevolgen voor de positie van de andere proces-deelnemers, bij wie dat kennelijk nteres- niet (meer) aangetoond behoeft te worden. Een nieuwe bijdrage tot de ontmythologisering van de rechter komt uit de koker van het crimino logisch instituut van de universiteit van Amster- soorten waren: onvoorwaardelijke en voorwaar delijke gevangenisstraf, onvoorwaardelijke en voorwaardelijke boete, bijkomende straffen (ver beurdverklaring en dergelijke) en (voor de Art- 26zaken) onvoorwaardelijke en voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Voor EO-ers zal het begin van het boek al direct een reden zijn om het terzijde te leggen. Er wordt namelijk ingegaan op de plaats van de mens in de evolutie. Maar voor de rest van onze maatschappij zal dat geen be zwaar opleveren. Nieuw is het verhaal van de zich ontwikkelende mens niet, maar het wordt aantrekkelijk be schreven en uitstekend geïllustreerd. De jongste ontwikkelingen op het gebied van transplantatie en herstel door vervanging zijn aan de orde in het laatste hoofdstuk. Het boek be sluit met een korte beschouwing en dan zijn we weer terug op het uit gangspunt over de voortgang van de evolutie. „De eugenetica oftewel het selecteren van mensen op bepaal de gunstig lijkende kenmerken, roept ernstige filosofische en ethische pro blemen op. Wie maakt uit, welke ken merken wenselijk zijn en welke niet? Het is nogal arrogant om te stellen dat een uitzonderlijk Intelligent mens „beter” is dan een ander met normale intelligentie; men kan dan even goed zeggen dat mensen met blauwe ogen en blond haar beter zijn dan de rest”. We willen graag veel, zo niet alles weten van wat er om ons heen ge beurt. Merkwaardig dan eigenlijk dat we maar betrekkelijk weinig kennis hebben van ons zelf, van onze fysieke en psychische mogelijkheden en ook beperkingen Wellicht komt dat omdat we enige angst hebben voor ons innerlijke ik, voor wat er zich onder onze huid afspeelt. Je staat maar niet te lang stil bij het wonderlijk feit, dat je in je hart een motor hebt, die volledig geautomati seerd is; waaraan je niets kan regelen De mens wordt in deze atlas uitvoe rig onder de loep genomen: hoe hij in elkaar steekt en hoe hij werkt. Men volgt de mens in alle fasen van zijn leven. De dood komt er echter slecht af. Dat blijft een taboe-achtig onder werp. Terwijl het toch wezenlijk hoort bij het mens-zijn. Terecht wordt terdege stil gestaan bij conceptie, op groei van de mens. Onterecht wordt de dood in een paar woorden afge daan. wat snelheid of intensiviteit betreft. Dat hart pompt maar en pompt maar. En zo zijn er natuurlijk nog heel wat andere wonderbaarlijke activiteiten in het vleselijke omhulsel, dat in zijn totaliteit mens heet. Boeken over de werking van het menselijk lichaam en nog meer de geest zijn vaak erg moeilijk vatbaar voor de modale mensenkenner. Je draagt herinnerin gen mee van traag zich voortslepen de biologielessen. Daarom is het ver frissend, dat er de laatste tijd ge schriften verschijnen in fraaie boek vorm, die wat meer en gemakkelijker inzicht verschaffen in ons zelf en ons zelver werking. Zo’n plaatwerk met beknopte stukken tekst is de „Spec trum Atlas van het menselijk li chaam”, uit Engeland afkomstig en hier voor Nederland bewerkt. Er zijn zelfs politierechters die al voor de officier de zaak kan voordragen ter zitting de verdachte om zijn daad beginnen uit te schelden en hem ronduit vertellen hoe erg zij het delict wel vinden. Zo’n verdachte zal dan een half uur later niet zo verbaasd hoeven te zijn als hem door dezelfde man een onvoorwaardelijke gevangenisstraf wordt op gelegd. Kennelijk zijn de onderzoekers niet zo’n politierechter bij hun onderzoek tegengekomen want je zou bij een dergelijke benadering kunnen zeggen dat buitenjuridische factoren bij zo iemand althans ter zitting juist geen rol spelen. De samenstellers van de Atlas zijn er van uitgegaan, dat fysieke en psy chische uitingen en gedragingen nauw met elkaar van doen hebben. Als het lichaam ziek is kan dat van invloed zijn op het emotionele ge voelsleven. Ook daarom is het goed te weten hoe wij in elkaar zitten. ik mi zij te rvloedt drukte formulieren, waaruit na de zitting een ternat definitieve lijst werd opgemaakt (ter uitsluiting van subjectieve waarnemingsfouten). Na bewer king en codering verdwenen de gegevens van de lllllllllllj 201 lijsten in de computer. Weging van de waarge- nomen omstandigheden in samenhang met vonnis- soorten bracht als uiteindelijk resultaat tevoor schijn, dat wel degelijk ;,buiten-juridische facto ren ter zitting het vonnis van de politierechter (mede) beïnvloeden”. De 201 waarnemingszaken betroffen drie groe pen delicten: vermogenszaken (diefstal, inbraak en dergelijke), agressieve misdrijven (mishande ling en dergelijke) en rijden onder invloed (Artikel 26 Wegenverkeerswet). De gehanteerde vonnis- weni mdaa aanwezig was, of de rechter negatieve opmerkin- oudsl srk he irin zi steed wordt aan de „materiële’ kant van de mens. Ook verschijnselen als het artistieke brein, leren, het geheu gen, slapen en dromen komen aan de orde. Zo wordt uiteengezet, dat naar mate de nacht vordert de dromen als de niet-visuele droomgedachten min der alledaags en meer bizar en emoti oneel worden. De typische droom heeft een „rolbezetting” van twee of vier personen, van wie meer dan de helft aan de slaper bekend is. Dro men, die uitsluitend de dromer .zelf betreffen of die .waarin vijf of meer personen optreden, zijn betrekkelijk zeldzaam. De stemming in een droom is meestal negatief. Angst, boosheid en bedroefdheid zijn de meest gerap porteerde droomstemmingen. In het boek wórdt melding gemaakt van al lerlei proeven die op dit. maar uiter aard ook ander gebied van de mense- Een tweede conclusie luidt, vrij vertaald, als volgt: „Het optreden van een aantal buiten-juri- sche factoren ter zitting en hun aangetoonde sa menhang met het vonnis wordt door ons als. kenners van de gang van zaken tijdens het straf proces geïnterpreteerd als een vooruitlopen op het vonnis door de deelnemers’ De tweede conclusie is zo mogelijk voor de schijn van verheven onpartijdigheid van de rech ter nog onthullender dan de eerste. Zij biedt een kijkje in de verhoudingen binnen het gerechtelijk apparaat, haar gebruiken en stereotypen, het tran sport van en dossier naar het afsluitende von nis, de politierechter die al met de straftoemeting in zijn hoofd ’s morgens de rechtszaal binnenstapt. In die situatie deed ik mijn intrede in het huis, argeloos en met kinderlijke vreugde om de afwisse ling van het wekelijkse „dagje bij de tantes”. De geladen sfeer ontging mij grotendeels, maar wat mij niet ontging was de koortsachtige strijd van de vier oude dames om mijn gunsten. Als de ene mij een stuiver gaf, kreeg ik van de andere een dubbeltje. Ik was in die jaren rijker dan wie van mijn vrindjes ook. Ik werd overstelpt met goede gaven en geschenken, volgestopt met lekkernijen, bedolven onder een liefdevolle goedgeefsheid waar ik onbeschaamd van profiteerde. Soms barstte boven mijn hoofd, dat zich destijds nog op zeer geringe hoogte bevond, de storm der onderlinge kwaadaardigheid los. Maar aan het eind van de ruzie was ik degene die er het meeste profijt van trok. n dat t een - het niet 1 een ijlijk open zach- toch •k er J i van rzijn torici 1 zijn Globaal blijkt bij weging van de rond negentig juridisch irrelevante factoren met pittige vonnis sen als onvoorwaardelijke gevangenisstraf, on- voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid en onvoorwaardelijke geldboete een relatie te be staan met omstandigheden als daar zijn: de plaats (Haarlem heeft een grotere voorkeur bij Art- 26zaken voor onvoorwaardelijk zitten), de be trokken rechter, dat er geen pers in de zaal is, dat er tegènstelling is tussen de rechter en de officier, er geen advocaat is, er door de officier negatieve opmerkingen over de verdachte worden gemaakt, de verdachte alleen met ja of nee antwoordt, er aandacht wordt besteed aan beroepsniveau en inkomen van de verdachte bij onvoorwaarde lijke gevangenisstraf ter zake van vermogensmis- drijven werkt een hoger beroepsniveau en het verdienen van meer geld naar rato negatiever ten aanzien van de kans om er met een boete af te komen. nteres- fdstuk wijzen al aan nnftei dam. Onder leiding van wetenschappelijk hoofd ar vai Joze enslot ’e nie ïtoniu In de moestuin en de stallen zwoegde Gonda, een stoere vrouw met een mannengezicht. Nel, de jonge moeder, kookte het eten en verzorgde de maaltijden. Mieke, een klein grijs vrouwtje met een ontevreden masker maar een vreemd gevoel voor humor, naaide en verstelde de kleren en deed de boodschappen. En Jo, een goedaardig, bijziend schepsel met de minste agressiviteit en daardoor meestal het mikpunt van alle kwaadaardigheden, breidde onophoudelijk zwarte wollen kousen en zat soms weken geduldig aan het ontwarren van een enorme knoedel wol, die zij vlak bij haar ogen moest houden om er tenminste nog iets van te zien. Toen de opgroeiende jongen aan de liefhebbende klauwen van dit viertal was ontvlucht en zich aan de lagen en listen had weten te ontworstelen die zijn liefdesavonturen hadden gedwarsboomd, bleven de vier zusters met lege handen en harten achter in hun ouderdom, zddat zij zich met verdubbelde ijver kon den wijden aan hun hartstocht van ruziemaken. Mieke schafte een kat aan, die door Gonda buitenge- schopt werd. Uit wraak liet Mieke de geiten los, die Gonda uren ver tussen de stadstuintjes moest naja gen. En Mieke schafte daarop twéé katten aan, die zichzelf bijna smoorden in de breiwol van de half blinde, jammerende Jo. Het eten van Nel werd dage lijks eenstemmig afgekeurd, ofschoon met gezonde eetlust verorberd. Mieke naaide bij het verstellen met boosaardige humor één mouw van Jo’s jakje dicht, dat door het nutteloze trekken en rukken van Jo onherstelbaar werd vernield. Mieke antwoordde op de scheldpartijen van de anderen door het aanschaf fen van nóg twee katten, die op verzoek van Gonda door een buurman werden opgevangen en spoorloos gemaakt. Moord en doodslag bleven uit, maar het viertal verviel tenslotte in een broeiend zwijgen, het wisselen van dodelijke blikken en het bedenken van kleine maar vaak gemene listigheden om elkander te irriteren. Een van mijn oudooms was met zijn ongehuwde moeder deel van een gezin waar vier ongehuwde dochters waren achtergebleven. De moeder was een dunne, kaarsrechte vrouw die met ijzeren hand re geerde en iedere poging van de meisjes, om zich van een echtgenoot te voorzien, meedogenloos de kop in drukte. Na die ene mislukking duldde de moeder geen enkel experiment meer. Gekoesterd en bewaakt door vijf vrouwen groeide de kleine jongen op in een voortdurende twijfel over de vraag wie nu eigenlijk zijn moeder was. Toen de moeder eindelijk stierf, bleven de vier zusters bijeen. Zij waren te oud om nog op mannen jacht te gaan en te lang onderdrukt om nog zelfstan dig te kunnen leven. Zij konden elkander niet luch ten en niet missen, zij waren ineengeklonken tot een commune, maar door het lot en hun karakters toch De stille strijd tussen dorp en stad die op den duur altijd door de stad wordt gewonnen is niet alleen een strijd tussen bestuurders, maar vooral tussen gewone mensen en soms loopt het front dwars door de gezinnen heen. Mijn vaders familie stamde uit een dorps geslacht, maar het dorp was in de geopende muil van de hongerige stad geschoven als een oudbakken kadetje en de dorpelingen waren onvolkomen mensen geworden: geen boeren meer, geen echte stedelingen, maar halfbakken wezens met vreemde agrarische gewoonten en een stadse kost winning. De oudere gezinsleden bleven boers en stug als hun magere akkergrond. De kinderen leerden steedse leefpatronen aan, die zij des avonds na hun werk meedroegen naar huis. En in dat huis vochten de tradities en de modernismen een hete oorlog uit. Hij was het voorwerp van een verbitterde oorlog der genegenheid. De vijf vrouwen leerden elkander haten in een voortdurende guerrilla, gedreven door bittere jaloezie om de liefde van het kind, elkander verschalkend en verguizend als vijf hyena’s in een kooi rondom één stuk vlees. hand voet niet-oppon eerbare grote teen korte tenen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19