Luchtverkeer in Spanje en Portugal ontwricht Maria Callas: meest besproken primadonna VERHOOR WORDT VANDAAG VOORTGEZET Stakingsonlusten in Columbia Offensief christenen in Zuid-Libanon Spoedige beslissing verwacht over neutronenbom Luns kritiseert Brits plan tot bezuiniging op defensie achtergrond ■B /KEUKENS I ZAT... „Geen reden voor paniek inzake cholera-epedimie” ES iflr .1 Onafhankelijkheid Salomons-eilanden ih - v.-l w V '41 if J 3 BINNEN- EN BüïTrM? *N'D SEPTEMBER 19 7 7 ZATERDAG 1 7 ZANGERES IN PARIJS OVERLEDEN icht aad bod Twisten nka nell lala licht pels Raadplegen eerd MM (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) BRUSSEL/LONDEN (Reuter). Secretaris-generaal Joseph Luns van de NAVO heeft gisteren kritiek geuit op het voornemen van de Britse regering om volgend jaar 230 miljoen pond (krap één miljard gulden) op de defensiebegroting te bezuinigen. (Door Frantjoise Ledeboer) Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse president Jimmy Car ter eind deze maand een beslis sing zal nemen over het in pro duktie nemen van de neutro nenbom. WASHINGTON. De Demo cratische senator Thomas Eagle- ton heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op de motieven achter het onderzoek naar de han del en wandel van president Car ters begrotingsdirecteur Bert Lance. Lance wordt ervan be schuldigd in het verleden als ban kier een op zijn minst genomen slordig beleid te hebben gevoerd, dat hem bij nader inzien onge schikt maakt voor de hoge rege ringspost die hij bekleedt. 1 maar wie de betaalbaarste! én de beste wil koopt een I BOSCH-keukenbijn BOSCH I specialist, bij ons dus. I pGs koop t maar bij metzelaarl f 4 - IM J. H. MOOLEN1JZER voor „een overdreven pessimisme of een (Van onze redacteur in Israel) (ADVERTENTIE) I I1 I: i Bijval voor Lance van democratische senator wensen kenbaar blijven maken en af wachten hoe hierop wordt gereageerd. ft een rband bewo- ïge A. erleed rnstig heer lag op elcen- agen. nkele eemd waar- voort- g van vit in srren- rg dat was erden ingen elijk- d van mala i vijf ■aakt. zich een egon- itver- uwen p.zou lelijk e Re- .s gis- Hij ;enis- 1 we- pden e 39- Kla- a ge- In feite gebeurde er echter gisteren tij dens de tweede dag van het verhoor van Lance door de Senaatscommissie voor re geringszaken, weinig meer dan het uit- Ook na de bezuinigingen in de defensiebegroting 1978-79 - die hoofdza- Het Britse ministerie van Defensie ver dedigde zich kort na ontvangst van Luns’ schrijven met de stelling dat Groot-Brit- tannië ook na de voorgestelde besnoeiing proportioneel nog steeds meer uitgeeft aan defensie dan enig ander NAVO-land. MADRID (Reuter). Het luchtver keer boven het Iberische schiereiland heeft gisteren ernstige moeilijkheden ondervonden door de staking van de piloten van de Portugese luchtvaart maatschappij TAP en de stiptheidsactie van de Spaanse luchtverkeersleiders. diepen van detailkwesties. De Democraten in de commissie geven partijgenoot Lance daarbij de kans zich vooral te verdedigen tegen feiten waaraan de zogeheten „gewo ne man” zich zou kunnen storen. Op die manier komen de ergste beschuldigers van Carters persoonlijke adviseur in een toe nemende atmosfeer van isolatie te ver keren. Lance ontkent elke onoorbare hande ling, ontkent ook dat hij bezwarende feiten voor de commissie verborgen heeft gehou den toen zijn benoeming in januari aan de orde was en senator Eagleton ging gisteren zo ver een vergelijking te trekken met de tijden van de verguisde senator Joseph McCarthy, die in de jaren vijftig een hek senjacht ontketende op communisten en hun volgelingen. Volgens Eagleton wist de commissie in januari al meer dan genoeg van de feiten die nu weer worden opgerakeld en hij beschuldigde zijn Republikeinse collega Percy ervan als handlanger te zijn opge treden bij het onherroepelijk besmeuren De secretaris-generaal schrijft voorts dat de NAVO-solidariteit nauwelijks kan worden gediend door het feit, dat de Brit ten hun bezuiniginsplannen hebben be kend gemaakt kort nadat de vijftien minis ters van Defensie hadden afgesproken hun nationale beleidsplannen nauwer te coördineren met het supranationale plan van de verdragsorganisatie. Syrië, Libanon, Saoedi-Arabië en Jorda nië hebben de WHO over het optreden van cholera in het gebied bericht. Turkije heeft tot dusver ontkend dat er choleragevallen op zijn gebied zijn geregistreerd. West- Duitsland, Nederland, Italië en Groot-Brit- tannië hebben gemeld dat van buitenaf enkele gevallen zijn binnengekomen. In Lissabon strandden zeker 1.000 pas sagiers toen de piloten van de TAP, on danks het bevel van de regering aan het werk te blijven, in staking gingen en de maatschappij gedwongen werd vluchten naar Madrid, Frankfort, Brussel, Genè ve, Milaan, Amsterdam en steden in Por tugal zelf af te gelasten. Zij veroorzaken een 8000 maal zo gro te straling als die waarmee een normale röntgenfoto gemaakt wordt. Bij een zwa re bestraling zijn de slachtoffers binnen twee weken overleden. Een zwakkere bestraling geeft de getroffenen enige maanden langer tijd. van Lance’s reputatie. Maar, vroeg Eagle- ton zich af: „Als die feiten in januari de benoeming van Lance niet in de weg ston den, waarom zou dat dan nu wel het geval moeten zijn?” Door de stiptheidsactie van de Spaanse vluchtleiders ontstonden vertragingen van twee tot drie uur. De Portugese piloten zijn hun staking, waarvoor geen tijdslimiet is gesteld, don derdag om middernacht begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis tot’herstel In de Senaatscommissie waar met het voortschrijden van de zaak steeds meer tegenstellingen zichtbaar worden, wordt een neiging merkbaar onder Democraten en sommige Republikeinen om vooral te streven naar een antwoord op de vraag of Lance voor de commissie feiten verborgen heeft gehouden, of hij in ruil daarvoor gunsten heeft beloofd aan overheidsfunc tionarissen. De onderlinge twisten liepen zo hoog op dat senator Charles Percy, de Republi kein die Lance’s hardnekkigste achtervol ger is, zich geroepen voelde zijn motieven en integriteit te verdedigen voor een fo rum dat: Sinds de Washington Post in juni van dit jaar onthullingen over de neutronen bom deed, is de discussie tussen de voer en tegenstanders in alle hevigheid losge barsten. Het gevaar voor de burgerij is minder groot dan bij stationering van andere atoomwapens in West-Europa. De bom wordt namelijk in eerste instantie ge bruikt tegen specifiek militaire doelen en legers. Bij gebruik van de huidige bom men gaat iedereen en alles eraan. Een van de belangrijkste eilanden is Guadalcanal, dat in de Tweede Wereldoor log het toneel was van bloedige strijd tus sen Amerikaanse mariniers en Japanse militairen. Het is twijfelachtig dat de burgerij minder kwetsbaar is. De burgerij plat bombarderen kan vaak een geweldige morele druk op de tegenstander leggen (Rotterdam!). Tegenstanders zeggen: Het ontbreken van materiële schade bij het gebruik kan de „schrikdrempel” voor de inzet van kernwapens verlagen. Het gevaar van escalatie is dan leven sgroot aanwezig. Na het werpen van een neutronenbom reageert de tegenstander natuurlijk. Wie zal zeggen dat hij de neutronenbomknop indrukt en niet die voor de zware atoomwapens? JERUZALEM. De doorgangspost tus sen Israel en Libanon is gisteren voor toeristen afgesloten als gevolg van hevige artilleriegevechten in Zuid-Libanon. De Israëlische radio maakt melding van het inzetten van pantserwagens en tanks door de christelijke eenheden. Het is voor het eerst in de al maanden durende uitputtingsoorlog in Zuid-Liba non dat er sprake is van een offensief van christenen. Tot nu toe waren het voorna melijk de Palestijnen die het initiatief na- Sovj.et-Unie. Bij de MBFR-besprekingen in Wenen wordt onderhandeld over we derzijdse en evenwichtige vermindering van het militaire potentieel van de NA VO en het Warschau-pact. Opperbevelhebber Haig van de NAVO heeft op 12 juli al de indruk gewekt dat de strijdkrachten in West-Europa met de neutronenbom zullen worden uitgerust. President Carter heeft tot nu toe ge zegd dat hij de NAVO-partners zeker zal raadplegen. Hij liet dit op 16 augustus weten via de woordvoerder van de Nati onale Veiligheidsraad, Jerrold Schecter. Rudolf Bing de beroemde directeur van de Metropolitan Opera in New York, informeerde in 1950 naar haar bij zijn vriend en collega van de Weense Staatsopera en vroeg hem: „Ken jij misschien een zekere Maria Callas, die in Buenos Aires gezongen heeft? Zij is mij aanbevolen voor de Aïda en zelfs als Koningin van de Nacht. Ziet zij er goed uit? Ik heb gehoord dat zij zeer aantrekkelijk is, maar dat zij als zange res niet zoveel te betekenen heeft.” Er ich Engel de directeur van de Weense Opera was zeer positief in zijn ant woord en noemde haar kwaliteiten ver bazingwekkend. Het heeft nog ettelijke jaren geduurd eer Maria Callas werkelijk in New York zong, maar dat is het begin ge weest. Het merkwaardige was dat zij bij haar eerste optreden in de Metropo litan in ieder opzicht tegenviel, maar zij was toen al zo beroemd dat zij zonder meer een contract kreeg voor het volgende seizoen en toen heeft zij zo mooi gezongen, daar haar carrière „gemaakt” was. men tot het openen van vuur op de Zuidli- banese dorpjes, met als doel een terugkeer naar Zuid-Libanon te verzekeren. Hier door zijn de christenen volledig afgesloten en afhankelijk van Israëlische militaire steun. Israel is niet van plan het zuiden van Libanon aan de Palestijnen af te staan. In een brief aan minister van Defensie Fred Mulley zegt Luns, dat deze bezuini ging een negatief effect zou hebben op ge gevechtswaarde van de Britse NAVO-troe- pen. acht - s - dit i kilo. jaar. i kilo jaar. dalen temd /oor- ver- nees s- en rbod idese grote i ge de chtig zeg- rvan- gezet sac een ioten een Cy- n af- deze igen. polu- ;eno- rdin- jmer it hij zou joor- in de s sa- 7 an- rond 0.000 een ’ene- 'lijke 'ijgt. De Britse bezuinigingsplannen zijn vol gens Luns met name zo verontrustend omdat men er zich binnen de NAVO de afgelopen tijd van bewust is geworden dat de landen van het Warschaupact zich grote opofferingen blijven getroosten om hun offensieve militaire kracht op te voe ren en te verbeteren. De secretaris-generaal is van mening dat de Britten een deel van hun „olieponden" moeten gebruiken om de defensie-besnoei- ingen uit het recente verleden te compen seren. Luns gaat er daarbij vanuit dat de Britse economie door het diepste dal heen is en dat de bedrijvigheid weer wat aan trekt. Minister Stemerdink deelde op 2 sep tember in de Tweede Kamer commissie voor Defensie mee, dat Nederland geen gelegenheid voorbij zal laten gaan om bij de NAVO-bondgenoti n aan de bel te trekken Zij moeten er op toezien dat Carter deze toezegging inderdaad waar maakt Een moeilijk punt hierbij is dat het nog nauwelijks bekend is hoe de bondgenoten over de neutronenbom den ken. Het enige dat Nederland kan doen is Het offensief van de christenen in Liba non is slechts mogelijk door de actieve steun van Israel en duidt op een duidelijke wending in de tot nu toe gevolgde strate gie. De Israeli’s hebben zich waarschijn lijk ten doel gesteld de Palestijnen een flinke klap toe te brengen en zo mogelijk terug te drijven uit Zuid-Libanon. De betovering die van haar stem uit ging was toen al waarneembaar, maar dat zij ooit carrière zou maken durfde toen niemand te voorspellen. Zij was namelijk zo wanstaltig dik en klein, dat de mensen in lachen uitbarstten als zij op het toneel verscheen. Haar veel te grote mond gaf haar het aanzien van een clown, maar haar engelachtige stem maakte een diepe indruk op het publiek. Maria Callas was nog geen twintig jaar toen zij in de opera van Athene werd uitverkoren om Tosca te zingen en haar succes was van dien aard, dat zij besloot naar New York terug te keren. Zij werd aarzelend uit genodigd om in de Metropolitan Opera op te treden, maar tot haar grote geluk ging het engagement niet door. Inplaats daarvan kwam een ander engagement, namelijk dat met Giovanni Battista Me- neghini, die zij bij een gastoptreden in Verona ontmoette. Hij nam haar eerst in vaderlijke bescherming, vervolgens werd hij haar impresario en in 1949 trad hij met haar in het huwelijk. Maria vereenvoudige haar naam en trad op als Maria Callas bovendien wist zij met ijzeren wilskracht haar gewicht met 40 kilo te verminderen. Maria Callas, „La primadonna asso- lutissima”, is gisteren in Parijs onver wacht aan een hartaanval overleden. Sinds haar laatste optreden in 1973 woonde zij in Parijs en vertoonde zich weinig in het openbaar. Meermalen deden verhalen de ronde, dat zij ge tracht zou hebben zelfmoord te plegen, maar deze geruchten heeft zijzelf steeds met nadruk tegensproken. Mocht hij de neutronenbom toch niet in produktie nemen, dan is er nog geen reden tot juichen. In de laboratoria wordt al ijverig gezocht naar nog verfijn der wapens... Volgens Luns moeten de Britten hun defensiebegroting niet verder uithollen dan zij in het recente verleden al hebben I gedaan. In zijn brief geeft hij in overwe ging om het door de regeringsplannen ontstane „gat” te dichten uit de opbrengst van de Britse olievoorraden in het Noord- zeeplat. Het zwaartepunt van de epidemie ligt in het Midden-Oosten. Volgens een woord voerder van de WHO in Genève komen de Arabische ministers van volksgezondheid, vermoedelijk samen met een vertegen woordiging van de WHO, op 24 september zich vooral interesseert voor de vraag of Lance de wet zo niet in feite dan toch in de geest heeft geschonden. zo ongeveer alle feiten kende, toen het plichtmatig en oppervlakkig zijn goed keuring hechtte aan Lance’s benoe ming. vindt dat er zo spoedig mogelijk een normale gang van zaken wordt hersteld waarbij Lance aan deze zelfde commis sie voor zijn handelingen als begro- tingsdirecteur verantwoording moet afleggen. Niettemin wijst Eagletons uitspraak over de „onherroepelijk en voorgoed be smeurde reputatie van Bert Lance” („Het enige wat men in zijn graf meeneemt is een reputatie”) er toch op dat de Democraten tot de conclusie zijn gekomen dat Bert Lance in zijn functie niet meer valt te handhaven. De zitting wordt vandaag voortgezet tot zo lang dat nodig is. Niet meer in eerste aanleg met de positie van Bert Lance als inzet, maar rond enkele Senatoren zoals Ribicoff en'vooral Percy en Javitts. Zij was ongetwijfeld de meest be sproken en bejubelde primadonna van deze eeuw en hoewel zij niet veel meer dan twintig jaren op de planken stond, heeft zij weten te bereiken, dat zij zon der voorbehoud werd opgenomen in de categorie der onsterfelijken. Maria Callas werd op 2 december 1923 in New York geboren en ingeschreven als Maria Anna Sofia Cecilia Calegeropou- los. Haar vader was apotheker en wist zich door hard werken een plaats te veroveren in de harde Amerikaanse maatschappij. Haar moeder werd ver teerd door heimwee naar Griekenland en keerde in 1937 met de kleine Maria naar haar vaderland terug. In Athene kreeg Maria Calegeropoulos haar eer ste zanglessen van de Spaanse Elvira de Hidalgo en al na twee jaar was zij zover dat zij op kon treden in de Caval- leria Rusticana als Santuzza. De brief van Luns heeft echter niet al leen betrekking op de komende begroting. Cairo bijeen om zich te beraden over t->_ x i ,u.» maatregelen om de epidemie in te dam men. De komende pelgrimstochten naar Mekka spelen daarbij een belangrijke rol. De neutronenbom is een tactische kernkop die op Lance-raketten gemon teerd kan worden. Ook is het mogelijk neutronenbommen als artilleriegrana ten te gebruiken. Voorstanders hanteren de volgende ar gumenten: De neutronenbom zal het risico van agressie tegen de NAVO verminderen. De aanvallér wordt er door ontmoedigd. Zijn soldaten lopen immers het gevaar door neutronen het leven te gaan ver hezen. Hoewel het publiek over de hele we reld haar bejubelde, heeft zij weinig bijgedragen tot de muzikale inspiratie van de hedendaagse componisten. Haar grote kracht was het ijzeren re pertoire, maar zij had ook een ijzeren wil. Zelfs in opera’s die voor haar stem minder geschikt waren wist zij enorme successen te behalen. Degenen die haar gehoord hebben in haar glanstijd zijn het er allen over eens, dat er een betove ring van haar uitging waaraan niemand kon ontkomen. De enige zan ger, die met haar in één adem genoemd kan worden, is Caruso. De herinnering aan Maria Callas is onvergetelijk. Het in produktie nemen van de neutro- nenbopi geeft een terugslag bij de SALT- en MBFR-ontwapeningsbesprekingen. De SALT-besprekingen gaan over het verminderen van het nucleaire wapenar senaal van de Verenigde Staten en de De Tweede Kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en voor Defensie zullen op maandag 7 november een hoor zitting houden over de neutronenbom. Hiertoe is donderdag besloten. De minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie komen halverwege de volgende maand alvast met een notitie over de problema tiek. President Carter zal bij het nemen van de produktiebeslissing zeker sterk wor den beiïnvloed door het feit dat de Rus sen ook bezig zijn te experimenteren met neutronenwapens. Deze ontwikkeling is inherent aan de bewapeningsspiraal. De ze spiraal kan niet worden doorbroken door tweederangs NAVO-landen als Ne derland De bewapeningswedloop tot nu toe is hiervan een illustratie. Helaas valt de beslissing van de Amerikaanse presi dent nu al te voorspellen. De niet-Amerikaanse leden van de NA VO hebben groot belang bij de uiteinde lijke produktie-beslissing, want het nieuwe wapenarsenaal zou met name in West-Europa opgeslagen gaan worden. Dit is inherent aan het korte bereik van de raketten en granaten. De Salomons-eilanden zijn een van de laatste Briste koloniale gebieden. De ar chipel is sinds 1893 een Brits protectoraat. Er wonen in totaal ongeveer 165.000 mensen. p Sri ustus n. De ■hten eege- Ook Iking vens- inter- ;r gé- mers daar elijk- Het,bijzondere van dit nieuwste snufje <■1 het gebied van de atoombewapening ..- dat door de lichte lu< hl verplaatsing en weinige hitte die de atoomkoppen „Ken gebouvt r. met vernield worden. Vrijkomende neutronen doden alleen levende organismen. Toch was het niet in de eerste plaats haar stem, die haar tot de lieveling van het operapubliek maakte. Het waren haar persoonlijkheid en haar onweer staanbare aantrekkingskracht, die haar in staat stelden om iedereen voor zich te winnen. Zelfs de keiharde Aris- toteles Onassis ging voor haar door de knieën. Toen zij in 1959 voor het eerst in Amsterdam zong, stond zij nog op het toppunt van haar roem. Haar techniek was puntgaaf en moeilijkheden beston den er voor haar niet. De suggestie die van haar uitging was zo overtuigend, dat het leek of zij sterker en hoger kon zingen dan wie dan ook. Haar pianissi mo overdreeg zij tot in het onhoorbare, maar zelfs als niemand haar meer kon verstaan, bleef het muisstil in de zaal. Zij was ongetwijfeld de best betaalde zangeres ter wereld. Men betaalde haar vaak meer dan zij vroeg, maar als zij slecht gezongen had, wat ook weleens voorkwam, was zij dadelijk bereid om haar gage terug te geven. LONDEN (UPI). Engeland heeft gis teren onafhankelijkheid toegezegd aan de Salomons-eilanden in het zuiden van de Stille Oceaan. In een overeenkomst die na tien dagen overleg in Londen werd gete kend, is midden juli van het volgend jaar als streefdatum vastgesteld in hun functie van twee gezagvoerders die ontslagen werden tijdens het langdu rige geschil over loon- en andere arbeids voorwaarden. De Spaanse luchtyer- keersleiders willen meer salaris, beter materiaal en ze willen niet meer onder de jurisdictie van de militaire autoriteiten vallen. De Columbiaanse hoofdstad Bogota is de afgelopen dagen het toneel geweest van hevige onlusten als gevolg van een algemene staking. Bij gevechten, die op tal van plaatsen in de stad uitbraken, zouden zeker tien mensen zijn gedood, meer dan honderd gewond zijn geraakt en zouden enkele duizenden arrestaties verricht. GENèVE. De wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) heeft gisteren naar aan- Volgens de verklaring van het ministerie I leiding van het toenemend aantal chole- heeft de NAVO zulks ook expliciet toege- 1 «gevallen verklaard dat er geen reden is geven. Ook na de bezuinigingen in de kelijk yan immateriële aard zouden zijn - 1 geeft Londen nog steeds ongeveer vijf pro cent van zijn bruto nationaal produkt aan defensie uit. gl HAAKlFM PR 86RNHARDLAAN2 TEL 319OOb S ALKMAAR Bestevaerstr 77 maandags gesloten ♦voordeel voorlichtingkwieke service

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3