op expositie in Aberdeen Groep scholieren uit Uden t Tellen voor veiliger verkeer s Nachtelijk werk inVelsertunnel Nederlandse bedrijven door vakmanschap op off-shore-markt nog altijd gevraagd kA maakt studie van de IJmond „Meet the Dutch" kort ijmondniöjws SRousi mhmb Amsterdam Denktank AANSLUITING OP THEORETISCHE LESSEN Interviews Gevonden verloren enz Sleepvaart „ousino* I Hydroblok 'z7 I VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG SEPTEMBER 19 7 7 4 1 7 ffl A »- EM r AF aVr r (Van een onzer verslaggevers) ABERDEEN. „Off-shore” is voor veel Nederlandse bedrijven nog steeds een hoopgevend woord, al is iedereen er wel van overtuigd dat de stormachtige ontwikkeling voorbij is. In een uitgebreide en aantrekkelijke stand op de grote off-shore expo sitie in Aberdeen presenteerde een groot aantal Nederlandse be drijven zich onder het motto „Meet the Dutch”, ofwel „Ont moet de Nederlanders”. Zij lieten de duizenden bezoekers van deze een week durende tentoonstelling over alles wat met de winning van olie en gas op zee te maken heeft, maar vooral de mensen uit de off- shore-wereld zelf zien, wat de Ne derlanders kunnen bieden. 7 aA" y< At? A 1 ||r op een (ADVERTENTIE) ir r i ■nse smd gel- der uur ng 76; én IJMOND. Van maandag 19 tot en met woensdag 28 september zullen in totaal 243 leerlingen van 2 middelbare scholen uit het Brabantse Uden naar IJ- mond komen om daar verschillende facet ten van dit gebied te bestuderen. Het gaat hier om leerlingen van de derde klassen havo en vwo van het Rivendell-College en het College van het Heilig Kruis. Alle Nederlandse bedrijven op de expo sitie benadrukken, dat ze het moeten heb ben van het vakmanschap en het vertrou wen daarin in de rest van de wereld en van de nieuwe ontwikkelingen in techno logisch opzicht om de concurrentie het hoofd te bieden. En zowel op het gebied van het gespecialiseerde werk als aan nieuwe technologische ontwikkelingen heeft Nederland inderdaad het een en ander te bieden. Deze beide factoren we gen bij het verkrijgen van opdrachten zelfs zo zwaar, dat de Nederlandse bedrij ven de concurrentie het hoofd kunnen bieden, ondanks de vaak hogere prijzen, die onze industrie moet rekenen door ho gere loonkosten en een „dure” gulden. Deze onderneming die „Projekt IJ- mond” gedoopt is, is het zesde projekt uit een reeks die begon in Uden zelf, en ver volgde met Hulst (Zeeuws-Vlaanderen), Harderwijk, Eist (Utrecht) en Stevensbeek (bij Boxmeer). Doel van deze projekten is enige com pensatie te bieden voor enkele tekortko mingen van het onderwijs, zoals die door de docenten van beide colleges worden ervaren. Het huidige lesgebeuren is te the oretisch, zo vinden zij; er zijn te weinig mogelijkheden voor eigen onderzoek of veldwerk, en om het in de klas geleerde in de praktijk toe te passen. Bovendien staat het theoretisch lesgebeuren te ver van de maatschappij. Deze maatschappij is een totaliteit, maar de schoolvakkensplitsing zorgt ervoor dat men in de lessen slechts vanuit afzonderlijke gezichtshoeken (vak ken) deze maatschappij benadert. De on derlinge samenhang tussen deze verschil lende invalshoeken wordt te weinig gezien. Tot slot zal het onderwijs, als zij de leerlin- Een goed voorbeeld van dat vakman schap bieden Bronswerk KAB-Stork Vel- sen-Wescon, drie onderdelen van VMF, die op de expositie in Aberdeen aanwezig zijn. Bronswerk heeft heel wat opdrachten uit de off-shore kunnen krijgen dankzij vak manschap en het vertrouwen van de klant hierin. Door een stuk gespecialiseerde ar beid, waaronder het vervaardigen van „Knooppunten” voor grote stalen con structies en andere hoogwaardige onder delen heeft het bedrijf zich van een aan deel in de markt van olie- en gaswinning verzekerd. Er zijn maar enkele bedrijven in de wereld tot dit werk in staat en het vakmanschap en de vertrouwensrelatie moeten hier de concurrentie aankunnen. Ook Stork Velsen is met de apparaten bouw bij de off shoremarkt betrokken, terwijl Wescon zich heeft toegelegd op de „piping” en reparatie en onderhoud. VMF gelooft dan ook echt in de off-shore markt. „Als de exploitatie van olie en gas in de Noordzee volop draait, zijn er al weer andere plaatsen op de wereld waar ge zocht wordt en de winning ter hand geno men gaat worden”, aldus een woordvoer der. „Alleen de explosieve ontwikkeling in deze industrie is heel wat minder groot dan verwacht. Maar ondanks dat is er een goede markt voor ons.” drijf juist een reden om zich des te nadruk kelijker te presenteren. Mede gezien deze medewerking en de voorbereiding in Udep verwacht de pro- jektcommissie dan ook weer een geslaagd projekt. Door middel van interviews op straat maar ook aan .huis, zullen de jongelui nagaan of hun informaties goed ontvan gen en verwerkt zijn. Dit betekent dat men in IJmuiden, Beverwijk en Wijk aan Zee volgende week groepjes leerlingen uit Uden al dan niet met cassetterecorder gewapend, kan aantreffen, die voorbijgan gers aanspreken om hen vragen te stellen. Van alle bevindingen worden verslagen gemaakt die nadien worden gebundeld in een projektboek IJmond. Voor het welsla gen van dit project wordt gerekend op de medewerking van de zijde van het publiek. VELSEN. In verband met onder houdswerkzaamheden aan de tunnelbui zen van de Velsertunnel zal het verkeer in de naehtelijke uren rekening moeten hou den met mogelijke stagnatie. VELSEN. In de periode van 9 tot 16 september werden de volgende voorwer pen op straat aangetroffen: Nylon boodschappentas met inh., honde- penning, honderiem met penning, sleutel hanger M met 5 sleutels, rode autoped, zwart damestasje, plastic zak inh. lakens, kralen kinderportem. met inh., bruin etui met 3 sleutels, verz.plaatje, knijpportem. met inh., gouden armband met naamplaat je, zwart etui met 4 sleutels, bruine portem. met inh., ring met 3 sleutels, sleuteltje met labeltje naam Huigen, blauwe sportbroek, 2 b.b., zonnebril met focus, ring met 4 sleutels, donkergroene vulpen, ring met 2 sleutels, zwarte portem. met inh. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag gevonden fietsen iedere zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Vrijdag tussen acht uur ’s morgens en vier uur in de middag zijn er in de Kerkstraat in Kerkstraat in IJmuiden 3327 voertui gen gepasseerd. De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat het werkelijke aantal iets hoger lag. De telling van het verkeer werd, met onderbreking van een half uur in de middagpauze, uitge- voerd door moeders van kinderen van de Claraschool, de Comité- school en de Moerbergschool. Ouderavond in Santpoort. Voor de ouders van de leerlingen der Juliana van Stolbergschool in Santpoort-Noord wordt dinsdag 20 september ’s avonds acht uur de jaarvergadering gehouden. De ouder- Servo Delden presenteert zich eveneens in Aberdeen om te zien of er voor haar chemicaliën in de off-shore een markt Tsi „We hebben goede hoop, omdat onze naam op het gebied van chemicaliën gevestigd is. En voor de toekomst is er een kans, dat met name chemicaliën voor bestrijding van vervuiling op zee een belangrijke rol gaan spelen, zoals nu ook al de anti-verwe- ringsmiddelen,” zegt een woordvoerder. Een „bedrijf" dat zich heel speciaal voor de concurrentiepositie van de Nederland- Lantaarnpalen. Langs het toegangs- pad naar de parkeerplaats en het vereni- Kakkerlakken en Faraomieren. Het Velsense gemeentebestuur heeft besloten de .kosten van de bestrijding van kakker lakken en Faraomieren in woningen niet meer door te berekenen aan derden (wo ningbouwverenigingen, huurders, etc.) met sra- srk, ers, >en- oep der bid- zor- ge- die sge- lui- pet- na den de de era- ar- tan ng- ,ar- po- en tot is ran ter ng. de eel 42; iw <a- 10- 94; 101 ■én rie 00- kt- be- en- >m- 1 er uik on- ;fte 185 o,-; 145 )0,- ler be- tD en 8 >94 en Elke klas bestudeert een afzonderlijk thema. Zo houdt een klas zich b.v. bezig met de Hoogovens, terwijl andere klassen cultuur, visserij, minderheidsgroepen, ge zin, overheid, zullen onderzoeken. Iedere klas is verdeeld in groepjes van 4 a 5 leerlingen, die elk bepaalde onderdelen van zo’n thema zullen bestuderen. Dit ge beurt door bezoeken aan overheidsinstel lingen, maar ook gaat men aan boord van een vissersboot, praten met gastarbeiders van Hoogovens. Zo heeft de afdeling voorlichting van de gemeente Velsen ter voorbereiding een diavoorstelling in Uden verzorgd, die de leerlingen een beeld gaf van het gebied waarin zij gaan werken. Ook hebben de voorlichtingsafdelingen van Velsen en Be verwijk samen een route uitgestippeld die de leerlingen direkt als zij vanuit Uden komen, per autobus langs de meest mar kante punten van de beide gemeentes zal voeren. Tot slot hebben beide afdelingen bemiddeld bij het realiseren van allerlei opdrachten. totaalscore van 2361. Het aantal vrachtwagens bedroeg 491 en fietsers kwamen met de bromfietsers samen niet hoger dan 475. Met het cijfermateriaal zijn oudercommissies en schoolbestu ren van plan naar het gemeentebestuur te stappen. „Reeds lang geleden is er van die kant een belofte gedaan om de verkeerspro blematiek met de ouders en de schoolleiding eens onder de loep te nemen. De gemeente is die belofte nooit nagekomen. Op het ogenblik is de zaak weer actueel omdat men overweegt het verkeer van de Lange Nieuwstraat te gaan omleggen. We nemen nu zelf maar het heft in handen en stappen met dit cijfermateri aal het stadhuis binnen, aldus een woordvoerder van de Clara school. Aan de hand van de getallen leert een eenvoudig rekensomme tje dat er 443 voertuigen per uur passeren. Dat zijn er iedere minuut zeven. gingsgebouw van de volkstuindersvereni- ging „Wijkeroog” in Velsen-Noord zullen binnenkort lantaarnpalen worden ge plaatst, aldus is door het college van Vel sen besloten na een verzoek van deze ver eniging. De kosten van deze voorziening bedragen ruim negenduizend gulden. diensten kan aanbieden. „We kunnen bij het ontwikkelen van plannen al meeden ken, ontwerpen maken, de benodigde werkzaamheden verrichten en ook de re paraties op ons nemen,” vertelt een van de vertegenwoordigers van het bedrijf. Daar naast biedt RVS een aantal nieuwe techno logische ontwikkelingen, zoals het hydro- blok, een hydrolische hei-installatie voor gebruik onder water en als tweede troef kaart een flexibele „riser”, de boorpijp, die vanaf de put naar het platform toeloopt. Bij drijvende platforms, die meer en meer gebruikt gaan worden nu men in steeds dieper water gaat werken, krijgt men te maken met pijpbreuk door de bewegingen van het platform. Met de flexibele riser geeft RSV een antwoord op dit probleem. „Dit soort ontwikkelingen en het vakman schap, dat de klant vertrouwen inboezemt, maken, dat we in de concurrentieslag mee kunnen blijven spelen”, aldus de RSV- man. Ook United Rope Works, het voorname lijk Nederlandse bedrijf, dat is gespeciali- seerd in het maken van kabels en trossen moet het hebben van vakmanschap en vertrouwen. „Wanneer wij een afleve ringsdatum afspreken, zijn we ook klaar. Dat geeft ons een voorsprong ten opzichte van andere bedrijven, die dat niet voor elkaar krijgen. Bovendien zijn we in staat om de allerzwaarste kabels en kabelstrop- pen te leveren en zolang er voor de off shore nieuw wordt gebouwd, is daar een goede markt voor. Nog onlangs hebben we een kabel van 100 ton geleverd aan Heere- ma en van dit bedrijf hebben we alweer een opdracht voor 3000 ton kabel. Voor het bedrijf, waarvan ook IJmuiden Stores deel uitmaakt is er nog geen enkele reden tot klagen. De werkzaamheden zullen worden uitge voerd tussen acht uur ’s avonds en zes uur ’s morgens en zullen waarschijnlijk 4 maanden in beslag nemen. In de nachten van zaterdag op zondag en van zondag op maandag zal er niet worden gewerkt. Overdag zal het verkeer normaal door gang kunnen vinden. Mode van toen. Een show van de mode in vroeger tijden vormt de hoofd schotel van het 36ste jaarfeest van de NCVB, afdeling Santpoort-Noord, op woensdag 21 september. De show wordt gegeven in de aula van de Pedagogische I Akademie Da Costa in Santpoort-Zuid. Begonnen wordt om acht uur ’s avonds. De Nederlandse stands, aantrekkelijk ontworpen en gunstig opgesteld bij de toegang tot de expositie trokken een groot publiek van belangstellenden en bij de off-shore- activiteiten betrokkenen. Minder optimistisch zijn de verwachtin gen van de twee grote Nederlandse zee- sleepbedrijven Smit International en Wijs muller IJmuiden. Doordat de off-shore op de Noordzee niet die vlucht heeft genomen en door de grote overcapaciteit aan sche pen, moet men het van het vakmanschap van de Nederlandse zeelieden en het ver trouwen daarin hebben om de concurren tie aan te kunnen. Een woordvoerder van Wijsmuller drukt het zo uit; „Men ver trouwt grote en kostbare objecten alleen aan onze bedrijven, die over een ruime ervaring beschikken toe. Met de schepen Typhoon en Tempest hebben we een markt gevonden. De beide slepers zijn speciaal voor de off-shore ontwikkeld van uit onze ervaring en dat geeft ons een voorsprong. Ook voor de beide afzinkbare Enthousiast vertelt men dat er een ge heel hydrolisch systeem is uitgedacht, waarbij boren en heien elkaar snel kunnen afwisselen en de boortoren zeer klein en licht kan worden gehouden. „Van dit soort nieuwe ontwikkelingen moet het Neder landse bedrijfsleven het hebben”, menen zij. „Juist in de reparatie en het onderhoud van de platforms op zee ligt ontzettend veel werk, veel meer dan men verwachtte. Daarom dat we geloven dat ons product veel mogelijkheden biedt. Foxdrill heeft een ruime ervaring met boringen in het Drentse olieveld achter zich en samen met de inventiviteit van Praksis heeft dat een product opgeleverd, dat zeker zijn weg naar de productieplatforms zal vinden.” pontons, de Ocean Servants is de belang stelling groot. Maar als zich in de off-shore verschuivingen voordoen, moeten we daai’ weerop inspelen en aangepast materiaal aanbieden. „Ook bij Smit benadrukt men dat het vertrouwen in het vakmanschap van de Nederlandse zeeman zo groot is, dat het in de concurrentie vaak de door slag geeft. Ook se industrie verdienstelijk maakt, is TNO. Het is geen echt bedrijf, maar een instel ling, die onderzoek pleegt op allerlei ge bieden en een stuk toegepaste wetenschap heeft aan te bieden. Een woordvoerder van TNO zegt: „We zijn een soort hele grote denktank met bijna 5000 mensen. Onze taak is het om oplossingen te beden ken voor de problemen, waarvoor bedrij ven zich gesteld zien. In het verleden had den we de naam dat een beetje te doen vanuit de „ivoren toren van de weten schap”, maar nu gaan we juist naar de bedrijven toe om te vragen waar hun pro blemen liggen en hen daarbij een helpende hand te bieden.” TNO telt een groot aantal instituten en laboratoria, waaraan onderzoek wordt verricht. Zo berekent men bijvoorbeel ten behoeve van off-shore-constructies de spanningen, waaraan ze bloot kunnen ko men te staan, de geschikte materialen en worden door simulatietechnieken op schaal proeven genomen of worden men sen met voor hen nieuwe situaties, die zich kunnen voordoen vertrouwt! gemaakt. En de simulatietechnieken van TNO zijn over de hele wereld bekend om hun natuurge- tgrouwheid en mogelijkheden. Juist TNO geeft de Nederlandse off-shore-industrie de mogelijkheden om door vakmanschap en het benutten van de nieuwste vindingen en ontwikkelingen de concurrentie het hoofd te bieden. De off-shore zal mis schien toch niet het wonder zijn, waarop het Nederlandse bedrijfsleven had ge hoopt, maar hij biedt toch een mogelijk heid een markt te ontwikkelen, die een nieuwe stimulans aan bepaalde bedrijfs takken kan geven. MSN INTERIEUR- CS 3P SPECIALISTEN Ml ENT 23 ALKMAAR TEL 072-12 0844’ 11 27 1 3 In de stand van Amsterdam-off-shore port zijn vijftien grote en kleinere Amster damse bedrijven verenigd om zich samen aan de off-shore te presenteren. Amster dam kan naar hun gevoel een uitgebreid pakket aan diensten aanbieden. „Het is nu voor de vierde maal dat we gezamenlijk naar buiten treden en het is wel zeker, dat daaruit vruchtbare contacten zijn voortge komen”, aldus een woordvoerder, die wijst op de mogelijkheden van Amsterdam, o.a. voor reparaties, constructiewerk en nog veel meer. „We hebben hier ook kleinere gespecialiseerde bedrijven om aan de méést uiteenlopende behoeften te voldoen. De supplybases zijn wel niet in Amster dam terecht gekomen, misschien door een wat te late start van de promotie, maar er is toch een stukje werk naar de hoofdstad toegehaald.” Dat de off-shore-markt zich niet zo heeft ontwikkeld als men ook in Amsterdam verwachtte is voor de stand houders, waaronder ADM, Mammoet Goedkoop en het Gemeentelijk Havenbe- Een ander bedrijf, dat zich duidelijk op de expositie in Aberdeen presenteert is Rijn-Schelde-Verolme. Het bedrijf heeft een aparte divisie off-shore in het leven geroepen, die een totaal-pakket aan Op de eerste verdieping wisselden de dames elkaar om het half uur af. Eén teister noteerde het verkeer in de richting van het Noordzeekanaal, haar collega had alleen maar aandacht voor het verkeer in tegenovergestelde richting. Uit de tellingen bleek dat het in de middaguren beduidend drukker was dan ’s morgens. Er werd onderscheid gemaakt tussen fietserbromfietsers, persone nauto’s en vrachtauto’s. De personenauto’s wonnen het met een gen tenminste wil voorbereiden goed funktioneren in de maatschappij, hun bepaalde sociale vaardigheden aan moeten leren. Hiervoor biedt het „norma le” lesgebeuren lang niet altijd voldoende mogelijkheden. commissie heeft de pottenbakster Jeanne Rommens uitgenodigd een demonstratie te komen geven. Door ruimtegebrek in de Nederlandse stand zijn Foxdrill en Praksis samen op een andere plaatsje in de immense exposi tieruimte terecht gekomen. Het inge nieursbureau Praksis uit IJmuiden en het Oldenzaalse Foxdrill hebben samen een nieuw systeem onderhoudstoren voor boorputten, zogenaamde workovers ont wikkeld, waarmee ze de markt willen veroveren. ’.<8 „Meet the Dutch” was het motto, waaronder Nederlandse bedrijven zich op de grote off- shore-expositie in Aberdeen presenteerden. voor de gezamenlijke kleinere scheepswerven, verenigd in Conoship ziet de off-shore-markt er niet direkt meer hoopgevend uit. In het verleden heeft men zo’n vijftien schepen voor deze markt gebouwd en momenteel staat er nog een nieuwe sleepboot voor Heerema op sta pel, maar veel verwachtingen heeft men gezien de overcapaciteit niet. „We moeten echter alles proberen om door de slechte tijd in de scheepsbouw heen te komen en daarom, dat we ons blijven presenteren, aldus een vertegenwoordiger van Co noship. RSV

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5