MET NIERVERGIFTIGING IN ALLERIJL NAAR HAARLEM BRANDWONDENCENTRUM GAF ZIEKENHUIS GROTE BEKENDHEID 50 ZIEKENHWÏ$ muit! I 3 I I l Tot ver over grenzen heen Subsidie Slachtoffers Tij keerde Plan de campagne „Roode" kruis Koningin Emma Bouwactiviteit Sluitingsdreiging SEPTEMBER ZATERDAG BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 7 19 7 7 (Van een onzer verslaggeefsters) iiimui BEVERWIJK. Het Rode Kruis Ziekenhuis bestaat vijftig jaar. Woensdag 21 september is het precies een halve eeuw geleden, dat niemand minder dan Prins Hendrik der Nederlanden vanuit het „Kennemer Hotel” de officiële opening van het zevenentwintig be dden tellende hospitaaltje verrichtte. Sindsdien heeft het Wijker ziekenhuis een onstuitbaar groeiproces doorgemaakt. Een modern centrum voor de gezondheidszorg nam gaandeweg de plaats in van het oorspronkelijke complex en anno 1977 is het RKZ met z’n opnamecapaciteit van tweehonderdnegenenzestig patiënten niet al leen meer weg te denken uit Beverwijk, maar heeft het met z’n goed geoutilleerde brandwondencentrum ook (inter) nationale bekendheid verworven. H BEVERWIJK. Aan de niervergiftiging van mevrouw G. W. P. Stoutenbeek dankt Beverwijk zijn ziekenhuis. Het was in nachtelijk oktober 1920, dat de echtgenote van de Beverwijkse confectionair met spoed in het Haarlemse diaconessenhuis moest worden opgenomen en haar man bij zichzelf de gelofte aflegde dat mocht zijn vrouw beter worden hij alles in het werk zou stellen om in Beverwijk een ziekenhuis te stichten. Door Joke Dieben-Frerichs 1 I [- II I l JU 1 W vijftig jaar bouwen Vrijdag maken geestelijk gehandicapte spoedopname mevr. Stoutenbeek Het Rode Kruis Ziekenhuis heeft de afgelopen vijftig jaar tal van gedaantewisselin- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. (Inter)Nationale be kendheid verierf het Rode Kruis Zieken huis zich door z’n brandwondencentrum, een specialistische afdeling met tien bed den waarvan de chirurg dr. R. P. Hermans chef de clinique is. Deze laatste vereniging poogt iets te doen aan de uitzonderingspositie en het isolement van de brandwondpatiënten, die hun geestelijke (de meesten lopen hun wonden op bij volledig bewustzijn) en li chamelijke littekens nooit kunnen verge ten. De vereniging stelt zich ten d bel de vaak deerlijk verminkte patiënt te begelei den bij diens terugkeer in familie, maat schappij en werkkring en verstrekt desge wenst juridische adviezen en andere raad gevingen op bijvoorbeeld het gebied van de sociale wetgeving. en praktische nazorg, terwijl men voorts veel meer aan voorlichting aan met name schoolkinderen zou willen doen. Zagen de gevestigde geneesheren de noodzaak van een ziekenhuis wel in: burg, jhr. Strick van Linschoten leek zo’n insti tuut weliswaar nuttig, maar beslist niet noodzakelijk en liet weten dat er van de kant van het gemeentebestuur voorlopig geen medewerking te verwachten viel. Ook het bestuur van de plaatselijke afde ling van het Witte Kruis meende dat een ziekenhuis niet urgent was. Wel wilde het meewerken aan de totstandkoming van een gebouwtje met vier tot zes bedden, waar dan de patiënten door de plaatselijke artsen zouden worden behandeld. Dat spe cialisten zich in Beverwijk zouden vesti gen, achtten zij destijds uitgesloten. Toch werd na twee jaar vol teleurstellin gen, niet in de laatste plaats door het zich uit het voorlopig comité terugtrekken van alle katholieke afgevaardigden, de „Veree- niging Ziekenhuis voor Beverwijk en Om streken” opgericht. Ds. Westenburg werd voorzitter, dr. Boon secretaris, W. Maters, penningmeester terwijl het bestuur werd gecompleteerd met mej. H. R. Lijssen, dr. W. W. Muijs van der Moer, Th. Winter, W. Eerhart en J. J. C. D. de Wilde. De heren Stoutenbeek en Melchers bleven buiten het bestuur teneinde de leiding van de „financiële commissie” op zich te kunnen nemen, die als taak had meegekregen de bouw van het ziekenhuis financieel moge lijk te maken. Het Rode Kruis Ziekenhuis heeft voor de bewoners van de Umond-noord van meet af aan in een grote behoefte voor zien, wat uitbreiding op uitbreiding van het ziekenhuis noodzakelijk maakte. De vijftigjarige historie van het RKZ ken merkt zich dan ook door een vrijwel constante bouwactiviteit. Intussen bleef de toeloop toenemen en werden de poliklinieken steeds drukker bezocht. In 1930 kon door de opening van een nieuw zusterhuis (kosten 44.000) het aantal bedden op 45 worden gebracht. Door schenkingen van onder meer Konin gin Emma - die het ziekenhuis inmiddels had bezocht - kon voorts een lift in het ziekenhuis worden aangebracht. De financiële commissie beschouwde daarmee haar taak als beëindigd en liet zich opheffen, wat voor de heren Stouten beek en Melchers de weg naar een be stuurslidmaatschap vrijmaakte. Uit han den van Prins Hendrik ontving de heer Stoutenbeek toen ook het Gouden Kruis van Verdienste, voor alle bemoeienissen die hij met de oprichting van het zieken huis had gehad. Tot aan zijn overlijden in 1967 bleef hij ten nauwste bij het wel en wee van het RKZ betrokken, en de bloei van Beverwijks ziekenhuis is dan ook niet in de laatste plaats aan hem te danken. ting worden gegeven. Begin 1925 diende hij zijn bouwplan in. Gebouw plus voor zieningen kwamen op totaal 60.000, ter wijl de verenigingskas op dat moment echter ƒ40.000 bevatte. Geen nood. Door het bestuur was inmid dels een exploitatiebegroting gemaakt, en om deze sluitend te krijgen werd de ge meente Beverwijk om een jaarlijkse subsi die van 8000 gevraagd met een looptijd van vijfentwintig jaar. De gemeenteraad, samengesteld uit zeven katholieke en acht niet-katholieke raadsleden, ging met de kleinst mogelijke meerderheid akkoord. De katholieke raadsleden roken echter onraad en dienden een adres in bij GS, met het verzoek de goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden. Gedeputeerde Staten verleenden echter wel de goedkeu ring, mits bouwkosten en geraamde in komsten verzekerd waren. Voorwaarde was tevens, dat uit contributies of andere bedragen 3000 zou worden ontvangen. In een vergadering kwam daarop spon taan 5000 op tafel. Daarmee bleek het tij voor de vereniging op slag te keren, want ook Hoogovens vergat zijn eerdere bezwaren en stelde plots alle steun in het vooruitzicht. Hier door kon onder meer op 23 oktober 1926 de (later door de Duitsers vermoorde) dr. L. J. Büller als chirurg aan het ziekenhuis wor den verbonden, waarbij hij tevens als on- gevallen-chirurg voor Hoogovens fungeer de. Dr. Büller werd een vergoeding van 25 per operatie met een maximum van 1000 in het vooruitzicht gesteld. Nadat in december ’26 de eerste steen voor het nieuwe ziekenhuis was gelegd, kon het Beverwijkse Roode Kruis zieken huis op woensdag 21 september 1927 door in zijn kwaliteit als voorzitter van het hoofdbestuur21 worden geopend. Een dag later werd het 27 bedden tellende gebouw reeds in gebruik genomen. Hierop werd besloten het aantal bedden uit te breiden tot 36, door een deel van de boven verdieping in gebruik te nemen en het daar gehuisveste personeel elders onder dak te brengen. Op dus naar het vijfenzeventig jarig bestaan. vens het nieuwe, door couturier Dick Holt- haus ontworpen uniform: indertijd een unicum voor Nederland. Tenslotte volgde op 24 september 1974 de officiële opening van het nieuwe, aan 269 patiënten ruimte biedende beddenhuis door Prinses Margriet. Zij plantte bij die gelegenheid een zilverberk op het tot par keerterrein herschapen voorplein van het daarmee geheel vernieuwde Rode Kruis Ziekenhuis. Met de gigantische bouwope- ratie was een bedrag van 55 miljoen gul den gemoed. Alle gebouwen werden ont- Donderdag zijn lichamelijk gehandi capten met hun familie van 13.30 tot 17 uur te gast in „De Nieuwe Slof”, terwijl tegelijkertijd geestelijk gehandicapten in het restaurant worden ontvangen. Van 14-16 uur zijn er kinderspelen op het voorterrein, van 18-19 uur trampolinede- monstraties terwijl van 19-22 uur groepen sportieve Beverwijkers hun krachten me ten onder leiding van „Merobe”. De eigenlijke verjaardag van het RKZ, woensdag de 21-ste, wordt ingezet met een rechtstreekse Tros-radio-uitzending uit het restaurant van het RKZ van 10.30-11.45 uur, gevolgd door een receptie in het restaurant van 16-17.30 uur en een sportieve ontmoeting voor medewerkers van 19-22 uur op het voorterrein. medewerkers die door de personeelsvere niging „Merobe” wordt georganiseerd. Gedurende de jubileumweek, die met nog enige interne feestelijkheden wordt afgerond, wordt een vijftiental langdu rig zieken uit Beverwijk in het RKZ opgenomen. Terwijl hun huisgenoten van een welverdiend weekje vakantie kunnen gaan genieten, is er voor hen een gevarieerd programma. Voor de overige patiënten zijn alle activiteiten via radio, televisie en video te volgen. Want kinderen zijn de meest getroffen groep onder de gemiddeld drie maanden te verplegen brandwondpatiënten. Zeven tig percent van alle ongevallen (met een piek in de zomer) gebeurt thuis, vijftien percent in het verkeer en vijftien percent in de industrie: van die eerste zeventig percent is het merendeel van de slachtof fers de kinderschoenen nog niet ontgroeid. Ze krijgen in een moment van onoplet tendheid een ketel kokend water over zich heen, trekken de pruttelende soeppan van het fornuis af of stappen nietsvermoedend in het gloeiendhete badje, dat moeder na derhand met koud water had willen aan lengen in plaats van éérst koud water, en daarna warm water toe te voegen. Van de vierduizend ernstige verbran- dingsongevalien per jaar (verbrande huid altijd minstens tien minuten met koud water koelen!) kennen er zo’n tweehon derd een dodelijke afloop. Die overleven de kritieke fase van tien twaalf dagen niet, waarin de zogenoemde „verbrandings- ziekte” de lichamelijke conditie van de patiënt achteruit doet hollen. Om juist in die periode infectie tegen te gaan, heeft men donorhuiden nodig. Weliswaar wordt die huid na verloop van tijd weer afgesto ten, maar de patiënt is dan wel door de ergste fase heen geholpen. Voor inlichtingen over het beschikbaar stellen na het o ver lij den kan men voor de huid contact opnemen met de Nederlandse Brandwonden Stichting, telefonisch te be reiken via 02510-20237. Mevrouw Stoutenbeek genas en zijn be lofte getrouw, besprak haar man zijn plan nen met zijn vriend J. P. Melchers, in wie hij meteen een medestander vond. Bever wijk, Wijk aan Zee en Duin en Velsen- Noord telden toen nog maar ruim 12.000 inwoners en ook gezien de indertijd nog vrij scherpe scheiding tussen alles wat katholiek en niet-katholiek was, achtten beide initiatiefnemers het noodzakelijk, de hele bevolking voor hun plannen te inte resseren. Meende men met de uitbreiding voor lange tijd uit de problemen te zijn; reeds in 1957 moest het ziekenhuis opnieuw ditmaal met maar liefst zeventig bedden worden vergroot. Kort daarop ging de laatste bouwstroom van start, die het RKZ in fasen tot een geheel nieuw com plex zou transformeren. Tevens werd het ziekenhuis toen in een afzonderlijke stich ting ondergebracht, die weldra z’n tweede „o” verloor en de „Stichting Rode Kruis Ziekenhuis, gevestigd te Beverwijk” ging heten. Intussen ging de bouwactiviteit in en om het RKZ al die jaren onverdroten voort. In 1943 werden twee zalen op de eerste ver dieping bijgebouwd en steeg het aantal bedden tot zestig. In 1947 werd in een quarantaine-barak een kinderafdeling in- Aan dat jarenlange passen, meten en schuiven op het in het hart van Bever wijks’ oude villawijk gelegen terrein aan de Vondellaan wordt op deze pagina aparte aandacht geschonken in het kadei- van een verhaal, waarin ook de wordings geschiedenis van het ziekenhuis uitvoerig aan de orde komt. Ook op het in het RKZ gevestigde brandwondencentrum wordt nader ingegaan. Uiteraard wordt bij de jubileumviering van het RKZ de bevolking, die zich eer tijds grote financiële offers getroostte om het ziekenhuis van de grond te krijgen, niet vergeten. Ziekenhuisbestuur, direc tie en personeel broederlijk verenigd in een feestcomité bieden de Kennemers een festiviteitenprogram aan van een week, waaraan vrijwel alle bevolkings groepen kunnen deelnemen. Het geheel wordt begeleid met een affiche, waarvan de 13-jarige MAVO-scholier Jan Piet Baas de ontwerper is. De feestweek duurt van 18 tot en met 24 september en wordt morgenmiddag om 13 uur geopend met een concert op het voorterrein van het RKZ, gevolgd door een kinderprogramma in het res taurant en een gevarieerd programma in Scheijbeeck voor medewerkers, reünis ten, gepensioneerden, Blauwe Zusters (huisvrouwen die op vrijwillige basis de In de winter van 1923/1924 zocht het bestuur van de vereniging op zoek naar een voor alle „zuilen” aanvaardbare orga nisatiestructuur contact met het hoofd bestuur van het Rode Kruis, onder wier vlag kort daarvoor in Den Haag een ziekenhuis werd gesticht. De besprekingen hadden tot gevolg, dat op 7 april 1924 de „Afdeeling Beverwijk van het Nederland- sche Roode Kruis” werd opgericht. De nieuwe vereniging nam bij die gelegenheid alle rechten en plichten van de oudere vereniging over. Over die plannen, die voor het RKZ een directe sluitingsdreiging inhouden is voor lopig het laatste woord nog niet gesproken. Bemoedigend is in dit opzicht wellicht het feit dat het RKZ het eigen voortbestaan in elk geval zo vanzelfsprekend vindt, dat er in het kader van de viering van het halve eeuwfeest met geen woord over wordt gerept. Van jubileumacties als „Het RKZ moet blijven” wil men niet weten, aange zien men dat alleen al uit een oogpunt van kapitaalvernietiging als een volkomen normale zaak beschouwt. Zolang men zich daar in Den Haag maar aan conformeert, zal Beverwijk z’n RKZ behou’den. De afdeling werd eind ’73 als het eerste brandwondencentrum van Nederland in gebruik genomen. Sedert oktober 1976 biedt het RKZ daarnaast ook onderdak aan de zogenoemde Huidbank van de Ne derlandse Brandwonden Stichting, waarin menselijke donorhuid in vloeibare stikstof van zo’n tweehonderd graden onder nul drie jaar lang bewaard blijft voor trans plantatiedoeleinden. De Nederlandse Brandwonden Stichting werd in 1971 op initiatief van de algemeen worpen door de Amsterdamse architect ir. chrirug dr. Hermans en de Groningse plas tisch chirurg dr. A. J. C. Huffstadt opge richt. De Stichting, waarvan Hermans di recteur is, werkt nauw samen met de Ne derlandse Brandwondenclub (een weten schappelijke vereniging van medisch en paramedisch personeel) en de circa hon derd leden tellende Nederlandse Vereni ging van ex-brandwondenpatiënten. Wat die laatste bouwstroom betreft, dit spectaculaire project (een heel nieuw ziekenhuis bouwen op de plaats van het oude dat tegelijkertijd normaal bijft func tioneren) werd eind 1965 ingeluid met de bouw van het nieuwe behandelhuis, dat begin ’68 in gebruik kon worden geno men. In 1970 volgden de oplevering van het nieuwe keuken/restaurantgebouw en het aan 96 zusters en broeders plaats biedende nieuwe leerlingenhuis aan de Beeckzangh- laan. Daarbij introduceerde het RKZ te- Hartewens van de vereniging is te kó men tot de oprichting van een documenta tiecentrum met informatie over medische Een maand later reeds kon de architect A. M. Smit opdracht tot het vervaardigen van een bouwtekening, bestek en begro- gericht, waardoor het beddental eerst tot Overigens is het zo, dat na de opening van het Beverwijkse brandwondencen trum ook een speciale brandwondenafde- ling is gevestigd in het Rotterdamse Zui- derziekenhuis, dat er in Groningen één in aanbouw is terwijl er zij het nog hele maal in de beginfase plannen voor de stichting van een dergelijk centrum be staan in een kliniek van de Medische Faculteit in Maastricht. bloemen het fruit van de patiënten ver zorgen), mensen van de ziekenomroep RUAZ en andere genodigden. Maandag is er in Park Scheijbeeck van 15 tot 21 uur een jubileummarkt waarbij iedere belangstellende welkom is. De markt wordt geopend met een optocht waaraan circa tweehonderd gecostu- meerde peuters meedoen, die vervolgens ballonnen mogen oplaten en op een optre den van een poppentheater worden ver gast. Voorts zijn er turndemonstraties, treedt een volksdansgroep op en wordt de markt besloten met een jam-session. De opbrengst is bestemd voor de vereniging van ex-brandwondpatiënten. Dinsdag wordt aan bejaarden van 10-16 uur een programma aangeboden ineen in Park Scheijbeeck opgestelde tent; zijn geestelijk gehandicapte volwassenen te gast in het ziekenhuisrestaurant; zijn er van 14-16 uur kinderenspelen op het voor terrein van het ziekenhuis en is daar van 19-22 uur een sportieve ontmoeting voor Vijftig jaar RKZ Binnen twee maanden had deze com missie een plan de campagne gereed. Het bestond uit een bazaar, verloting, luna park, een honderd gulden-fonds en een grootscheepse geldinzamelingsactie in Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Velsen- Noord en Heemskerk. Na zes maanden was er reeds meer dan 14.000 bijeen, voor die tijd een indrukwekkend bedrag. Genoeg in elk geval, om aan de Vondel laan een lap bouwgrond van 5806 vierkante meter aan te kopen tegen beta ling van 11.000. 85 en door bijplaatsen later tot 100 kon worden opgevoerd. Desondanks bleef het ziekenhuis te klein. Aangezien nieuwbouwplannen op geld gebrek in Den Haag stagneerden (er is dus niets nieuw onder de zon) werd tot een belangrijke uitbreiding van het gebouwen complex aan de oost- en zuidzijde beslo ten, welke uitbreiding in november 1954 officieel in gebruik kon worden genomen. Het ziekenhuis telde daarmee 170 bedden, een nieuwe operatieafdeling, een nieuw laboratorium en een nieuwe röntgenafde- ling, terwijl er aan de inrichting twaalf specialisten verbonden waren. kinderen met hun ouders onder auspiciën van het RKZ een uitstapje naar bos en duinen, terwijl geestelijk gehandicapte volwassenen weer in het restaurant wel kom zijn. Zaterdag worden de jubileum- fietstochten door Beverwijk gehouden, om 13.30 gevolgd door een ludieke op tocht door Beverwijk met medewerking van onder meer velen die in het zieken huis het levenslicht aanschouwden. Aan de deelnemers wordt naderhand een spe ciaal programma in het restaurant aange boden. tüt Het Rode Kruis Ziekenhuis heeft de ajgeLopen vijftig jaar iac van gea.au.7i,ieujit>t>vi.iu- gen ondergaan. De bovenste foto afkomstig uit het Prentenkabinet van J. van der Linden toont het hospitaaltje zoals het er omstreeks 1930 moet hebben uitgezien. De bovenverdieping was toen al bij het ziekenhuis getrokken, waardoor er in het RKZ op dat tijdstip rond vijfenveertig patiënten konden worden verpleegd. ■A- De tekening rechts boven is vervaardigd door de MAVO-scholier Jan Piet Baas, en begeleid als affiche de jubileumfestiviteiten van het Rode Kruis Ziekenhuis Beverwijk. ■A Het meer op een grootstedelijk rusthuis dan op een efficiënt ziekenhuis lijkende beddenhuis moest in 1974 wijken voor nieuwbouw. Hoe het RKZ zich heden ten dage aan de bezoeker presenteert, laat de grote foto onder zien. Beverwijk dankt ziekenhuis aan Het was overigens niet allemaal roze- geur en maneschijn voor de jonge vereni ging, want op de dag van de overdracht liet de directie van Hoogovens weten niet in een ziekenhuis geïnteresseerd te zijn en de zaak dus ook niet financieel te willen on dersteunen. Daarom deed de vereniging dat zelf maar, onder meer door middel van een door ds. Westenburg geschreven revue die negen uitverkochte zalen trok en weer 1200 in het laadje bracht. W. van Campen. De miljoenenverslindende ver nieuwbouw is een van de argumenten waarop het RKZ (en met haar de gemeen te Beverwijk) zich beroept waar het om de plannen van staatssecretaris Hendriks tot reorganisatie van de ziekenhuisvoor zieningen in de IJmond gaat. - lllllllll

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7