NOTA OVERLEGGROEP: AFBOUW VAN OPVANGCENTRUM IN COENHOTEL i J HT gil e t M is 1 J I 1 1 tl I I 't 1 Urgentienormen Tekorten a 1 1 1 Groter aanbod O IBM '^3 rv f I I r 1 R 's IJ - M ll r:< Ml j Het Coenhotel is als voorbeeld van een falend pension-, opvangs- en herhuisvestingsbeleid van de gemeente Amsterdam, opgevoerd in een al hierboven aangestipte nota van de overleggroep pen sions. De gemeente wordt hierin verweten de kwestie als restpro- bleem te zien en zelfs de pretentie van een actief beleid te hebben laten varen. Het pensionbeleid faalt volgens de nota ten eerste in de zorg voor een adequate nale ving van de verordening op de ver blijf sinrichtingen wat sluiting van brandgevaarlijke pensions moet opleveren, en vervolgens, als er dan al panden dicht moeten, in de opvangmogelijkheden. Het geen alles bij elkaar een zeer de moraliserende werking op de pen sionbewoners heeft. WW z i i® - ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL I Surinamers en hun problemen in het beloofde land iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiRiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiieaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Falend llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll pensionbeleid in Amsterdam W3 sj Verdwijnen van Stichting Best slaat gat in welzijnswerk In hun antwoord op 1 september op id I si I; i Coördinatrice mevrouw Wijdenbosch: vechten voor het behoud van de Stichting Best. In wanhoop kwam Best in protest, met demonstraties en in gesprekken met ge meente en rijk. Er moest huiswerk worden gemaakt, financiële verslagen worden in gediend, en per 1 september een accoun- tantsoverzicht van 1977 op basis waarvan zal worden bezien of Best per 1 oktober al dan niet onder bepaalde voorwaarden kan blijven doorgaan. ’’Best”, dat staat voor „Bouwen aan Een Suri naams Tehuis”. Een Surinaamse welzijnsinstelling in Amsterdam, functionerend naast Welsuria en de Stichting Interim Beheer in de Bijlmer, en uniek met haar „Anton de Kom Centrum” in de Stadhouderskade. Nóg wel, maar Best dreigt in de strijd over financiële perikelen met het rijk en gemeente het onderspit te delven. Straks, en de fatale datum is 1 oktober, ligt er misschien weer een gat op dit terrein waar al zoveel braak ligt. Welzijnswerk is immers broodnodig, er wonen bij benadering 30.000 Surinamers in de hoofdstad. In de Bijlmermeer, zoals iedereen geacht wordt vragen van het PSP-raadslid mevrouw Agtsteribbe constateerden B. en W. al gro te liquiditeits- en exploitatietekorten over vorig jaar. Mevrouw Wijdenbosch rea geert hierop met de opmerking dat de gemeente heeft nagelaten toegezegde per soneelskosten te dragen, en dat een groot deel van de tekorten kunnen worden te ruggevoerd op een huurschuld aan de ge meente. Twee jaar terug groeide Best uit haar te kleine en voor omwonenden daar door hinderlijke centrum aan de Heren gracht en kraakte bij gebrek aan beter het pand aan de Stadhouderskade. Onmiddel lijk trok een andere, politieke Surinaamse organisatie in het leegstaande centrum aan de Herengracht. Hoewel mevrouw Wijdenbosch zegt dat Best toen de huur opzegde, wordt de stichting nu aangespro ken op de huur over die twee jaar. De gemeente zegt door gesprekken en verkenningen in het gebouw tot haar con clusies te zijn gekomen, maar mevrouw Wijdenbosch wijst dit kriegel van de hand: er is wel eens iemand geweest, maar die kwam puur voor de financiën, en ze be grijpt niet op grond waarvan Amsterdam nu bezwaren tegen de activiteiten heeft terwijl men altijd in staat was te komen zien of die draaide. Het enige niet-subsidi- In zo’n situatie móét een stichting als Best een levensnoodzaak kunnen vervullen. Waarom dat niet te realiseren lijkt leest u in een interview met coördinatrice en bestuurslid mevrouw Wijden bosch op deze pagina. Bovendien hief een verhaal over een voorbeeld van het huisvestingsprobleem en criminaliteit zijn al twee voorbeelden. Een tweede generatie groeit op, en het probleem van hun integratie in de Nederlandse samenleving valt nauwelijks meer te omzeilen. Hun leefomstandig heden werken echter op alle fronten integratie tegen en discriminatie juist in de hand. Telefoontjes naar de diverse fracties le ren dat de meningen in hun algemeenheid wel op hetzelfde neerkomen: iedereen in een pension: het Coenhotel. Dat waarschijnlijk, maar dan tot opluchting van zijn bewoners, ook geen lang leven meer beschoren zal zijn als opvangcentrum. Coenhotel én Bést, hoewel beide een andere concreet deelprobleem behelsend, zijn toch beide in feite exponenten van dezelfde totale Surinaamse problematiek, liggen half in eikaars verlengde. Het Coenhotel stond ook model in een nota van de „overleggroep pensions” in Amsterdam die medio juni aan de raadsfrakties en gewestelijke besturen van de politieke partijen werd gestuurd. vindt dat de pensions die brandgevaarlijk zijn dicht moeten, maar het grote pro bleem is dat je het tegen de achtergrond van de enorme woningnood in Amsterdam moet zien. Er is geen opvang, en het wordt helemaal moeilijk met de grote gezinnen die toch woningen met veel kamers nodig hebben. Mevrouw Pleij van de WD tekent daar nog bij aan dat straks op 25 november de grote groep Surinamers twee jaar in Am sterdam zit. En wie eenmaal twee jaar bij de burgerlijke stand staat ingeschreven, kan dan als urgente woningzoekende ge noteerd worden. Mits hij dan weer aan SR Deze groep, een samenwerkingsverband tussen de meeste welzijnsinstellingen en enkele actiegroe pen voor Surinamers en buitenlandse werkne mers, uitte in de nota harde kritiek op het gemeen telijk pensionbeleid, maar deed ook enkele sugge sties waarover zij met de partijen van gedachten wilde wisselen. .t Best bestaat vanaf 1968, en krijgt sinds '72 subsidie van CRM, die weer steeds in de vorm van voorschotten van de gemeen te wordt gegeven. Eind 1976 begonnen de problemen, toen de gemeente om een uit gesplitst financieel overzicht vroeg, de be- voorschotting minimaal maakte, en een vacaturestop kwam. Ondanks herhaald aandringen van Best, gebeurde er toen een half jaar niets, het eerste teken van leven van de gemeente was een afschrift van een brief aan CRM op 22 juni. Daarin: het advies per 1 augustus de subsidieverlening te stoppen, wegens financieel wanbeheer en niet-functioneren van de stichting. Het Coenhotel, een wat weidse bena ming voor een flatgebouw in Geuzenveld, heeft waarschijnlijk zijn langste tijd als gemeentelijk opvangcentrum voor Surina mers gehad. Het gebouw, waarvan de par terre dienst doet als onderdak voor Suri namers die uit brandgevaarlijke pensions - weg moesten en waarvan de bovenver diepingen rechtstreeks door de eigenaar aan particulieren zijn verhuurd, heeft een nieuwe eigenaar gekregen. De huidige huurder van de benedenverdieping, die weer verhuurder was aan de gemeente, wil, zegt hij, de huurovereenkomst per 1 december opzeggen. Bij de gemeente, waar trouwens de hele verkoop nauwe lijks bekend schijnt te zijn, reageert men daar nogal verbaasd op: het huurcontract loopt tot 1 februari, en zal daarna niet verlengd worden. De gemeente is wel doende de Surinamers zo snel mogelijk van woningen te voorzien. Verdwijnen van het Coenhotel als „pen sion” betekent het eind van een droevige situatie voor de Surinamers die hier zitten. Het was een slechte huisvesting, waar de gemeente veel geld voor moest neertellen. De hele entourage is van grote treurigheid: een gang van zo’n 200 meter, links en rechts deuren die zit- en slaapkamers ver bergen, drie keukens, douches. Het was vooral huisvesting voor Surinaamse on volledige gezinnen, moeders met veel kin deren, geen vader. Een bij de Creolen in Suriname niet ongewone situatie. Er is sprake geweest van zo’n 80 mensen, vol gens de verhuurder zijn er nog 48 over. Lawaai, stank, ruzie, gezinnen die ver deeld over verschillende kamers slapen, kinderen die geen huiswerk kunnen ma ken dat was de uitzichtloosheid van een tijdelijke behuizing die te lang duurde. Als pension is het Coenhotel een expo nent van het beleid van de hoofdstad, een voorbeeld van wat er gebeuren kan met mensen die weliswaar uit brandgevaarlij ke pensions weg moesten, maar voor wie geen vervangende woningen waren. Maar in meer dan één opzicht is het een rotte Zijn mening over het verschuiven van problemen wordt gedeeld door mevrouw Pleij, raadslid voor de WD, die reageert met een „nou en? Heb je dan opeens meer huizen?” en de heer Walraven van de CPN- Ik heb de politieke partijen telefonisch om een reactie gevraagd om te weten hoe zij nu, circa drie maanden na het verschijnen van de desbetreffen de nota tegenover de voorstellen en de totale pensionproblematiek staan. De nota stelt dat de hele pensionkwestie er één is van huisvesting en niet van socia le zaken en dat daarom het coördina tiepunt bij de wethouder van volkshuis vesting zou moeten liggen en niet bij die van sociale zaken. Eerstgenoemde heeft ook meer instrumenten ter realisering van een beleid. De wethouder van sociale za ken, Van der Eyden, zegt echter deze vraag of je de problematiek moet verschuiven, een academische te vinden. Immers, ook dan zal de wachttijd voor de woningzoe kenden, nu 34 maanden, niet opeens tot zeg maar 34 dagen teruggebracht kunnen worden. Bovendien werken sociale zaken én volkshuisvesting uitstekend samen. 3 te weten inmiddels. Maar ook in pensions, onder erbarmelijke omstandigheden soms, omdat er niets anders voor hen was toen ze in het beloofde land arriveerden. Hun aantal? Drieduizend, zesen- dertighonderd misschien, een precies cijfer is niet te geven. Door geen behoorlijke huisvesting groeit de ongemotiveerdheid. Waar grote gezinnen op kleine kamers moeten hokken bestaat de kans op apathie en agressie. Ouderen zijn werkeloos, jon geren krijgen niet de kans om zich uit die sfeer los te maken. Huiswerk maken, scholing, komen in het gedrang. De gevolgen van nietsdoen, in een sfeer van ledigheid, liggen voor het oprapen, drugs De overleggroep vroeg alle partijen om hun reacties. PPR, PSP en WD reageer den meteen. „Er is een adres naar de raad, en er is een notitie van B. en W. te verwach ten dit najaar”, zegt Lankhorst van de PPR. De PvdA heeft een werkgroep uit de verschillende raadscommissieleden ge vormd, met enkele leden uit het geweste lijk bestuur, die met de overleggroep-pen- sions zal gaan praten. Het CDA zou deze week een gesprek hebben, de CPN heeft een gesprek in voorbereiding. „Dit werk mag niet voor de Surinaamse gemeenschap verloren gaan, dan komt er een grote groep in de kou te staan. We zullen met elkaar vechten voor het be houd, om op welke wijze dan ook, des noods op eigen kracht dit werk voort te zetten”. Aldus mevrouw Wijdenbosch, coördinatrice van de stichting Best, de Surinaamse welzijnsinstelling die per 1 oktober dreigt van het toneel te moeten verdwijnen. We zitten in één van de hoge, kale kamers van het Anton de Kom Cen trum aan de Stadhouderskade, een oude dansschool die twee jaar terug door Best werd gekraakt maar door geldgebrek een sfeer van verwaarlozing heeft hangen in zijn doolhof van verveloze gangen en kamers. allerlei voorwaarden ten aanzien van leef tijd, samenwoning of huwelijk voldoet. In deze situatie vindt de WD dat binnen het kader van de woningzoekenden niet meer het criterium van „ieder op z’n beurt” gehanteerd moet worden, maar dat mensen uit brandgevaarlijke pensions ge lijk moeten worden gesteld met de urgen- ten uit de stadsvernieuwingsgebieden. „Wat betekent dat „gewone” urgenten, nóg langer moeten wachten”, verwoordt me vrouw Pleij zelf al de consequentie daarvan. „De eerste twintig jaar zie ik geen oplos sing” verzucht ze dan ook. „Waarschijnlijk is het enige dat we onze idealen van licht, lucht en tuinsteden laten vallen en meer woningen gaan bouwen, dichter op el kaar”. fractie, die het een wat oppervlakkige re denatie vindt, waar het om verantwoorde lijkheid van het hele college gaat. Opval lend is dat het CDA-raadslid Heijne vertelt dat de problematiek allang is overgehe veld, terwijl dit toch echt niet het geval is. De heer Stam uit de PvdA-fractie memo reert zijn motie over de stichting huisves ting migranten. Door de liquidatie hiervan en sluiting van woonoorden zullen nog meer mensen het aanbod komen vergro ten. In diezelfde motie wordt ook de vraag gesteld of de activiteiten niet beter door volkshuisvesting kunnen worden gecoör dineerd. Wethouder Kuypers, ook PvdA-er, zou hierop volgens de heer Stam gereageerd hebben met instemming, maar vooral met het bezwaar van een tekort aan know-how en mankracht. De PvdA staat in zijn algemeenheid op het standpunt dat dit soort zaken niet aan stichtingen moeten worden overgelaten, en dus categoraal be handeld, maar dat ze in het kader van de mogelijkheden van volkshuisvesting moe ten worden aangepakt, net als bij andere Amsterdammers. PPR en PSP zijn beide vóór de verschuiving, „problemen leggen waar ze horen, een stap in de goede rich ting” zegt mevrouw Agsteribbe van de PSP. Het verveloze, slecht onderhouden pand van het Anton de Kom Centrum aan de Stadhouderskade. Het bestaansrecht van Best lijkt aange toond. Mevrouw Agtsteribbe vroeg het col lege van B. en W. dan ook of een stichting die goed en nuttig werk doet niet door begeleiding, hulp bij het vinden van huis vesting, en ondersteuning van subsi dieaanvragen bij CRM, gesteund moet worden. Waar B. en W. het in zijn alge meenheid mee eens zijn, maar, zeggen ze, wijzend op de cijfers, er is méér aan de hand met Best. Amsterdam pleit steeds voor financiële middelen voor het wel zijnswerk, maar de rijksoverheid geeft die alleen als voldaan is aan een aantal admi nistratieve en organisatorische voorwaar den, gelijk ook bij andere welzijnsinstel- lingen. Daar schort het dus blijkbaar aan bij Best. Els Agsteribbe geeft in een reactie toe dat je je kunt afvragen of alles even goed ging bij de stichting, of het niet voor 100 maar voor 80% functioneerde mis schien. Maar als deze stichting er niet is zou je toch een ander moeten hebben, is haar mening. Waarom dan niet proberen deze, waar met vallen en opstaan al iets is gerealiseerd, te helpen. Met aanzuivering van de tekorten, in plaats van met ophef fing. Met hulp, vooral administratief, en voorwaarden voor de toekomst eventueel. ■A De troosteloze aanblik van het onder dak voor de Surinamers in het Coenhotel: een naargeestige gang, met achter de deu ren woon- en slaapvertrekken. A Coenhotel, hier omgedoopt in „Poenho tel”. (inzet) plek geworden: wie tracht erachter te ko men wie de nieuwe eigenaar is, komt in een merkwaardig doolhof van juridische constructies van huur en verhuur, waarin partijen elkaar de Zwarte Piet toespelen. Eigenaar van het hele pand was tot 1 september Philips Pensioenfondsen. Tien jaar lang was Coenhotel BV huurder van de benedenverdieping. De heer Spee, ook directeur van hotel Slotania, gebruikte het als dependance, maar toen het niet liep, sloot hij een contract met de gemeente die er als onderhuurder Surinamers in huis vestte. De heer Spee zou per maand een vast bedrag krijgen, er wordt gesproken over 35 mille. „Ja hoor, ik ben die geweldi ge miljonair” zegt hij geëmotioneerd door de telefoon. „Maar wat ze vergeten is dat ik ook tonnen aan huur, exploitatie en aan schade in het pand heb moeten betalen”. Hem wordt door de bovenbewoners con tractbreuk met de vorige eigenaar verwe ten, omdat het „hotel” een andere bestem ming kreeg. Zijn verweer: het moet dan wél een contractbreuk voor de ogen en met toestemming van de wethouder (De Cloe destijds, red.) en met medeweten van alle instanties zijn geweest. De nieuwe eigenaar is volgens hem een pas opgerichte BV in onroerend goed, De- ko BV. Daar verwijst men naar makelaar Poelwijk, die echter in deze zaak niet be middeld heeft, wel in de vorige. De woord voerder spuwt wel zijn gal over de ge meente die volgens hem met de ene instan tie het Coenhotel gebruikt, met de ander bouw- en woningtoezicht dan de ei genaar aanschrijft omdat er van alles niet klopt. Volgens hem heeft de gemeente dit pand en andere complexen in de omgeving anderhalf jaar terug zelf willen kopen, maar is dit niet doorgegaan. Steeds weer met anderen dezelfde ruimtes, zoals hier de keuken, moeten delen, wekt agressie en ruzies op. abele project is het „huiswerkmaken” voor de kinderen. Het bestuur meende hieraan grote prioriteit te moeten geven, toen een grote stroom Surinaamse kinde ren hier kwam en kampte met aanslui tingsmoeilijkheden in het onderwijs. Best werkte steeds als specifieke Suri naamse instelling. Niet speciaal vanuit re migratie, noch vanuit integratie: „De Suri namer moet de mogelijkheid hebben van keuze” zegt mevrouw Wijdenbosch. De ac tiviteiten zijn dan ook deels gericht op de eigen Surinaamse cultuur, deels op de aanpassing in ons land, en dan vooral het wegwerken van een achterstand. In het programma zijn vormingscursussen opge nomen, er is een stuk individuele hulpver lening, en er zijn voorlichtingsbijeenkom sten voor de Surinaamse én de Nederland se gemeenschap waar speciaal welzijns werkers van gebruik schijnen te maken. Uitgaande van de noodsituatie van vele Surinamers met name in de sfeer van de huisvesting, werkloosheid, scholing en het volledig andere Nederlandse normenpa troon, probeert Best enigszins preventief te werken om vooral de grote groep jonge ren niet te laten ontsporen. „Voorkomen dat ze met hun tijd geen raad weten” zegt mevrouw Wijdenbosch.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9