1 Belangen van bedrijf staan voorop Vervoersfederatie vecht voor werkelijke zeggenschap We volgen actie met I I F 1 I I I J 19 7 7 SEPTEMBER 1 9 MAANDAG door Weert Schenk it De verhouding tussen het bedrijf en zijn werknemers (lees: kapitaal en arbeid) verandert. De arbeider werkt niet langer voor geld alleen. Hij verlangt ook een stem in de gang van zaken bij de onderneming. Zeker nu de economische terug gang acties voor looneisen kansloos maken, richten de vakbon den al hun aandacht op de vergroting van de invloed van de werknemer binnen zijn bedrijf. De macht aan de arbeider. Medezeggenschap, nee liever nog zeggenschap, is de nieuwe leus. Bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij wordt al iets zichtbaar van die nieuwe ontwikkeling. De vervoersfederatie NVV/NKV is daar verantwoordelijk voor. Consequent zet deze vakbond zich in voor die-andere-belangenbehartiging. Voor de echte zeggenschap van de arbeider op de werkvloer. Bij de vliegtuigmaatschappij zorgt dat voor spanningen bij de directie, binnen de ondernemingsraad, maar ook onder de vakbonds- vertegenwoordigers. Verslaggever Weert Schenk polst de par tijen. Arie Korringa, fractievoorzitter van de Vervoersfederatie FNV in de ondernemingsraad van de KLM: „Er is bij de KLM een ont wikkeling aan de gang, waarbij de werknemers steeds meer in vloed krijgen op hun eigen werk situatie. In Nederland nemen wij hier een speerpuntpositie in. Het gaat de goede kant op. We hebben al een en ander bereikt. Maar niets gekregen! We hebben het bij de poorten van de hel moeten wegslepen. En als de directie de kans krijgt om de klok terug te draaien doet ze het.” JL Z' ■‘■^„^ar>schap. Arie Korringa 0 KLM-directeur L. J. van Ameyden .onderneming „We willen geen inspraak, maar mede zeggenschap. Het liefst zeggenschap. We bezitten nu nog onvoldoende macht om acties te ondernemen tegen veto’s van de directie. Toch gaan we vooruit. Ze kunnen niet meer om ons heen. Het Politiek Wor den van de ondernemingsraad begint vorm te krijgen.” In de tijd van de verloving van NW met NKV kwam de klad in het externe overleg tussen werkgevers en werknemers over lonen en cao-zaken. Het FNV verzette de bakens, omdat het begreep dat, puur ma teriaal gezien, er in de toekomst steeds minder te halen zou zijn. Vanaf toen ging het om „de zeggenschap van de arbeider in het werkgebeuren”, ofwel „het verkrij gen van een vinger in de pap binnen de bedrijven.” Als enige van de FNV-vakverenigingen heeft deze visie resultaat geboekt bij de Vervoersfederatie en dan alleen nog bij de KLM, de Nederlandse Spoorwegen en, in mindere mate, in de havens. Arie Korrin ga vindt dat dat de KLM er echt uit springt, omdat die min of meer op één plaats gevestigd is, in Amstelveen en op Schiphol, terwijl de NS verdeeld is over het hele land, hetgeen een minder werkba re situatie oplevert. De fractie van de Vervoersfederatie NW/NKV in de ondernemingsraad van de KLM heeft vanaf het begin voor veel deining gezorgd. Allereerst bracht ze een schok teweeg door ook echt te gaan optre den als fractie. Voor die tijd sprak ieder lid in de ondernemingsraad voor zich zelf, zegt Korringa. Volgens hem heeft de KLM-directie die opstelling nooit kunnen accepteren. KLM-directeur L. J. van Ameyden, sinds twee en een half jaar voorzitter van de ondernemingsraad: „De Vervoersfe- lede Aukema .belangenbehartiging. deratie schaadt de democratische gang van zaken. De fractie houdt voorbespre kingen. Komt dan in de ondernemings raad met een keihard standpunt en even tueel een motie en wijkt daar niet van af. Dat is een ontwikkeling waarmee we voor zichtig moeten zijn. Ik vind dat ze moeten luisteren naar de andere groeperingen. Die kunnen met belangwekkende menin gen komen, waar de Vervoersfederatie misschien niet aan gedacht heeft. Omdat het FNV een meerderheid in de o.r. heeft. kan hun optreden tot irritaties leiden en bovendien is het niet erg democratisch. Het gaat niet om Gelijk Krijgen, maar ook om Gelijk Hebben.” De KLM-directeur wijst er op dat het niet tijdens alle o.r.-vergaderingen heet aan toe gaat. „Ik wil stemming steeds zoveel mogelijk vermijden. Het beste is wanneer je tot een bepaalde conclusie kan komen die een bepaalde richting uitgaat.” Dit jaar kwam het zelfs tot ernstige botsingen, waarbij de directie tweemaal haar veto uitsprak. Éénmaal boekte de Vervoersfederatie een belangrijke over winning. Zo maakte president-directeur S. Orlandini het besluit van de onderne mingsraad krachteloos om te discussiëren over de handelsbetrekkingen van de KLM met Zuid-Afrika. (Naderhand werd Or landini voor dat ingrijpen overigens op het matje geroepen door president-com- missaris Jan de Pous. de Wet op de Ondernemingsraden moest de directie een nieuw schema accepteren. om moeten we ook naar personeelsverga deringen toe.” „We moeten de mensen inschakelen en hun eigen situatie laten meebfepalen. De KLM is een wij-maatschappij, ieder is afhankelijk van elkaar. Ik vind dat we idealistisch moeten zijn in dat soort zaken. En je moet het als directie uitdragen. Want dat is inderdaad een punt: al die baasjes hebben hun eigen karakter en er zijn er natuurlijk die het streven kunnen tegen houden, omdat ze het niet aanvoelen. Daarom doen we ook aan kaderopleidin- gen, waar discussietechnieken worden ge leerd, zodat er gecommuniceerd kan wor den. ’t Is een proces. Met vallen en opstaan moeten we met elkaar tot een goed resul taat zien te komen.” Overal ter wereld zijn aspecten aan lan den die je zouden kunnen doen besluiten er niet heen te vliegen. Het is de vraag daarnaast of je dat soort zaken in de ondernemingsraad aan de orde moet stel len en niet in een politieke partij. Dat sorteert meer effect. Maar als categorale vereniging kan je geen maatschappij-visie uitdragen. Dan doe je alleen aan belan genbehartiging. En dat ligt bij de Ver voersfederatie anders.” „Ik heb wel realiteitsgevoel. De vakbon den hebben hun programma’s en willen wat bereiken. Daar ben ik niet bevreesd voor, mits het ondernemingsbelang cen traal staat. Daarom behouden we ons in bepaalde gevallen het recht voor om op bepaalde zaken niet in te gaan. En och, ik zie de ondernemingsraad nog steeds als een raad van individueel gekozen leden.” lede Aukema, voorzitter van de Vereni ging van KLM-Kabinepersoneel, gelooft wel dat de fractie van de Vervoersfedera tie zaken aan de orde heeft gesteld. „En dat lijkt voor de buitenstaander wellicht erg spectaculair. Maar er zijn veel belang- rijker dingen. Bijvoorbeeld de wijze waar op het bedrijf reilt en zeilt. De meerjaren planning, onze toekomstverwachting.” „Goed, Zuid-Afrika. Wilde de Vervoers federatie aan de orde stellen. Maar bij een bedrijf als de KLM kun je niet om handelsbestrekkingen met zo’n land heen. Anders moet je ontslag nemen. gen dat je het belang van de onderneming kan losmaken van maatschappelijke ont wikkelingen. Dat kan niet en moet ook zeker niet.” Pertinent: „Nee, we zijn geen proefko nijn van het FNV. Ik heb beslist niet het idee dat hier zaken worden uitgevochten. We hebben hoog gekwalificeerd perso neel. Er wordt in de ondernemingsraad al heel lang niet meer gesproken over kapot te W.C.’s. We bespreken meerjarenplan nen. We spreken op niveau.” Korringa verwerpt om die reden hét instituut „categorale vereniging”. „Vere nigingen als van KLM-verkeersvliegers, KLM-kabine personeel of van KLM-hoger personeel zijn gebaseerd op egoïsme. Het gaat zuiver om belangenbehartiging van een bepaalde groep. Die clubs zijn zeker niet gelukkig met onze politieke opstel ling. Want het personeel krijgt ook wel door dat de categorale gedachte langza merhand uit den boze is. De categoralen begrijpen ook dat hun positie aangetast wordt en nu merk je ook heel langzaam dat ze zich willen mengen in zaken, waar ze volgens de categorale gedachte niets mee te maken hebben.” lede Aukema van KLM-kabineperso- neel: „Ik wil niet praten over een conflict, wel over een spanningsveld, dat tussen ons en de Vervoersfederatie aanwezig is. „We willen ons niet afzetten tegen de Vervoersfederatie. We bekijken de ont wikkelingen met terughoudendheid. Het moet afgewacht worden of het goed is. Ik weet het niet... Ik ontken het standpunt niet dat iedereen elkaar nodig heeft. Maar ik geloof beslist niet dat de opstelling van de Vervoersfederatie een bedreiging is voor de categorale verenigingen. Een hele boel mensen voelen zich niet thuis bij een bond met een maatschappij-kritische vi sie.” Aukema voegt er aan toe niet te kunnen beoordelen of de invloed van de belangenverenigingen is teruggelopen. Hij vervolgt: „Bij ons staat belangenbe hartiging van de leden primair. Het bedin gen van de beste arbeidsvoorwaarden en - omstandigheden. Dat is een enge opstel ling ten opzichte van de vakbeweging. Daardoor ontstaat een spanningsveld. Hoewel, als je begaan bent met het lot van de Derde Wereld, heb ik daarvan nog geen vertaling gezien in geld, in het afstaan van een stukje welvaart. De categorale vereni ging haakt daarbij inderdaad ook af. Noodzakelijkerwijs, want dat staat in de doelstellingen”. Aan het slot van het gesprek laat lede Aukema weten dat hij moet oppassen niet twee functies van hem met elkaar te ver mengen. In Zandvoort is hij namens de Partij van de Arbeid wethouder. „Het beroerde is dat ik twee petten op heb. Tegen u praat ik als voorzitter van een belangenbehartigende vereniging.” In bei de hoedanigheden is hij het er wel met zich zelf over eens dat politiek niet in de ondernemingsraad thuis hoort. lede Aukema, voorzitter van de Vereni ging van KLM-kabinepersoneel: „Als de Vervoersfederatie zich gaat opstellen als fractie, heeft het een meerderheid en zou den ze elke beslissing kunnen doordruk ken of ongedaan maken. Ik heb geen aanwijzing dat het ook werkelijk gaat gebeuren. Er zitten toch onafhankelijke mensen in de fractie die het niet met elkaar eens hoeven te zijn. Het is op dit moment niet te beoordelen. Dat kan pas over een anderhalf jaar. Maar de o.r. is in eerste instantie samenwerkingsorgaan. Ik ben er beducht voor als ze zullen gaan stemmen als blok. Dat is niet heilzaam.” Arie Korringa, Vervoersfederatie FNV: „De directie maakt uit waarover in de ondernemingsraad gepraat wordt. Nu wil len wij dat uitmaken. We willen het heb ben over zaken die de mensen zelf aan gaan. De ondernemingsraad van de KLM bestaat nu zo’n 26 jaar. Het is tot voor twee jaar altijd een verborgen groep geweest, die over de jaarrekening sprak. Dat inte resseert de mensen niet.” Tot slot. Arie Korringa heeft wellicht de indruk gewekt dat de Vervoersfederatie een onverwoestbaar bastion is. Dat is niet het geval en de vakbondsman geeft dat ook toe. De gewijzigde opstelling van het FNV heeft veel spanningen binnen de bond opgeroepen. Korringa: „De bezol digde vakbondsmensen van het externe overleg (lonen en cao) voelen ook dat hun posities ondermijnd worden. Immers, het accent is helemaal verlegd naar de onbe zoldigde mensen binnen het bedrijf, die voor iedereen op de werkvloer direct aan spreekbaar zijn. Er ligt veel conflictstof tussen de bedrijfsgroepen (extern overleg) en de anderen. Daar is binnen de Ver voersfederatie veel discussie ov«r momen teel. Het ondememingsraadgebeuren bij Hoogovens, dat op een andere wijze ook politiek werd, is daarop afgeknapt. Bij ons dreigt dezelfde situatie als we niet oppassen.” Deze opmerkingen van Aukema maken duidelijk: Korringa knokt niet alleen te gen de directie, maar moet het ook opne men tegen de categorale - belangen- vere nigingen. Het CNV neemt daarbij een wat halfslachtige positie in, aldus Korringa. Korringa vervolgt: „We maken ons voor dit soort zaken sterk in het ondernemings- raadgebeuren. We hebben dan ook de ondernemingsraad publiek willen maken. Bij de afgelopen ondernemingsraadver- kiezingen hebben we ons opgesteld als een politieke partij. Die zich inzet voor het totale personeel. Dat is duidelijk aange slagen.” „Het politiek worden van de onderne mingsraad wordt door de directie niet gewaardeerd. Dat is ook wel verklaar baar. Het extern overleg, over de cao en de lonen, was te overzien. Bij het werken van eén vakbond binnen een bedrijf is dat niet het geval. Dat is ongrijpbaar, niet te con troleren. De KLM-directie was gewoon om, als er iets was, de centrale bedrijfs groep bijeen te roepen en te vragen: wat is er aan te doen. Nu moeten ze praten met de jongens die er direct mee te maken hebben. Maar ik weet zeker dat de directie ook op den duur zal inzien dat het vruch ten afwerpt, wanneer de arbeiders steeds meer invloed krijgen op hun eigen werksi tuatie. Dat motiveert.” „De arbeiders willen het over proble men hebben die hen rechtstreeks raken: het werk, benoemingen, beoordelingen, promoties, vacatures. Dat is medezeggen schap. Inspraak, die de mensen alleen maar het idee geeft mee te denken, wijzen we af. We willen niet dat de bedrijfsleider vanuit zijn kantoortje de zaken bepaalt, maar dat de mensen zelf gepalen of ze ergens aan mee willen doen of niet. Daar- En eind juli werd de Raad van Commis sarissen uitgebreid met één zetel om zowel de kandidaat van de ondernemingsraad, Anneke Goudsmit, als die van de directie, G. Wagner, commissaris te laten worden na het vertrek van oud-president-direc- teur G. van der Wal. Anneke Goudsmit wil „ondernemingsraadcommissaris” zijn en heeft daarvoor het beleidsprogramma van de Vervoersfederatie FNV als uit gangspunt genomen. De fractie van de Vervoersfederatie bij de KLM heeft zich het afgelopen ander half jaar danig geroerd. Een greep. Vorig jaar wilde de directie een winterrooster voor het beladingspersoneel invoeren, waar de fractie en dus de ondernemings raad niet mee akkoord ging. Op basis van Van Ameyden zegt dat het zijn taak is dat onderwerpen in de ondernemingsraad goed besproken worden. „De meerder heid moet daartoe bereid zijn. De situatie wordt onmogelijk als men zich in één oplossing vastbijt. Dat is ook niet in het belang van de onderneming. De kwaliteit van de inbreng moet doorslaggevend zijn.” De Vervoersfederatie van Arie Korrin ga bezet 16 van de 30 zetels in de KLM- ondernemingsraad. De overige zijn in handen van het CNV en de KLM-belan- genverenigingen: van Hoger Personeel, Verkeersvliegers, Boordwerktuigkundi gen en van Kabinepersoneel. Zo is de stand van zaken na de ondernemingsraad- verkiezingen in juni van dit jaar. In de voorgaande zittingsperiode had de Ver voersfederatie FNV alleen de laatste an derhalf jaar een meerderheid, na het aan gaan van de federatie tussen NW en NKV. Wij bekijken hun nieuwe presentatie argwanend. Maar de Vervoersfederatie heeft zich niet opgesteld als een politieke partij. Méér als eenheid.” „Maar we moeten wel het belang van de onderneming voorop stellen. Daarom moeten we er ook voor oppassen dat we in de ondernemingsraad geen politiek be drijven. Je moet niet voetballen op de tennisbaan. We zien de o.r. ook primair als bedrijfsorgaan. Dat wil uiteraard niet zeg- Arie Korringa: „De Vervoersfederatie wil zich inzetten voor het totale personeel. Dus niet alleen voor haar leden. Ook voor de ongeorganiseerden, de verkeers vliegers, de stewardessen, voor iedereen. Je moet niet vergeten: het is één bedrijf, iedereen heeft elkaar nodig. Een vlieger heeft voor zijn veiligheid alle belang bij een goede belader. Door die beladers dan te motiveren, wordt ook de KLM beter. Die trekt er dus ook zeker profijt van.” Korringa vertelt dat de afdeling Vliegtuigafhandeling, waar 700 man wer ken en waarbij hij chef documentenkoe rier is, een paar stappen vooruit is op de rest. Bij dit onderdeel van de 17.000 man sterke KLM kunnen de personeelsleden zelf de criteria opstellen voor benoemin gen, promoties en dergelijke, zegt Arie Korringa. Hij vindt het jammer dat ze - „nog” - niet zelf kunnen benoemen. „Maar het is al heel wat dat er zonder meer met die wensen rekening wordt gehouden. Dat geldt ook bij de aanschaf van materieel. De gebruikers hebben er ten slotte de beste kijk op. ’’Positief is het ook dat er bij de afdeling vliegtuigafhandeling een com missie functiegroei is ingesteld. Waarschijnlijk tot verbazing van vak bondsman Arie Korringa, zegt KLM-di recteur Van Ameyden het een zeer rede lijk verlangen te vinden dat de werkne mers meer invloed krijgen op hun eigen werksituatie. „De mensen kunnen onge looflijk waardevolle bijdragen leveren. We hebben veel materiaalbezit, maar de mensen zijn het meeste waard, want vliegtuigen kun je kopen. Er is een hoop in die hoofden en dat moeten we er proberen uit te halen. Ik ben er van overtuigd dat het motiveert als de medewerkers in goed overleg kunnen meepraten. En mee denken.” De president-directeur sprak een maand later zijn veto weer uit over een door de ondernemingsraad aangenomen motie van de Vervoersfederatie over in spraak bij benoemingen. De o.r. wilde vetder gaan dan de directie. ^JIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllilllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllHHHI^ I KLM-werknemer De vakbond wil i ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik— t

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9