C Consumentenorganisaties boos over duurdere energie EEG WIL BEPERKING INVOER TEXTIEL UIT DERDE WERELD Behoefte aan Beurs Koophuis >3 e- energie in 2020 zes maal zo 3dogen perzen met 40*70% korting groot als nu J I Koyco presenteert vijf smakeiyh vernieuwde soepen ’Streven naar beheer plutonium door IAEA’ Voorzitter NBM op beurs „Koophuis”: 99 n f Studie over kernwapenbezit: ■MM 9 1 Noors gas in Nederland aan wal O Opheffingsuitverkoop 17 19 7 7 ECONOMIE SEPTEMBER 2 1 WOENSDAG (Van onze redactie economie) 119,- BV Subsidie-misbruik Vrije markt ■fl (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) goedkope (ontwikkelingslanden. Weliswaar is er nog geen formeel mandaat vastgesteld voor de be sprekingen die de komende twee maanden plaatsvinden, maar de Negen werden het gisteren gro tendeels eens over de globale uit gangspunten. dub- licht- bare ïllen, pick- BRUSSEL. De negen EEG- landen hebben de Europese Com missie toestemming gegeven voor onderhandelingen tot bep jrking van de invoer van textiel uit dertig Bouwbond 9200,- 8400,- 5900,- 4900,- 4900,- 2950,- 1475,- 1175,- 995,- 695,- 465,- 345,- 99,- 49,- ENSCHEDE. „Voor elk dubbeltje dat wij straks als vakbeweging offeren, willen we een dubbeltje werkgelegenheid terug en we laten ons geen kilo verantwoordelijkheid aanleunen als daar een ons mede zeggenschap tegenover staat”, aldus voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond NW, toen hij gisteravond in Enschede aandacht schonk aan de politieke en economische situatie in ons land. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De verwachting is, dat de prijs van bestaande koop huizen de komende jaren nog met zo’n 12 tot 15 percent per jaar zal stijgen, zo bleek op de introductiebijeenkomst voor de beurs „Koop huis”. Dat is een opmerkelijk verschil met de prijsstijgingen van de laatste paar jaar, toen ongeveer 25 percent per jaar gebruikelijk was. koning der tapijten Dorpstraat 10, Bergen, telefoon (02208) 3700. Londen- se Handelsonderneming. Wij koch ten voor ons depot te Bergen 72 balen of wel 835 Perzische tapij ten, o.a.: Mahal, 289x378 cm, waarde 32750,- nu voor Bidjar, 234x336 cm, waarde 29500,- nu voor Saman, 225x320 cm, waarde 18750,- nu voor Keshian, 200x302 cm, waarde 16500,- nu voor Ispahan Kasmihre, 139x221 cm, waarde 13750,- nu Sparta, 219x325 cm, waarde 8950,- nu voor Bactiari, 196x294 cm, waarde 5400,- nu voor Heriz, 174x246 cm, waarde 3675,- nu voor Tarbriz, 134x210 cm, waarde 3575,- nu voor Kaskay, 123x184 cm, waarde 1950,- nu voor Hamadan, 128x195 cm, waarde 1700,- nu voor Beloudsj, 96x164 cm, waarde 1165,- nu voor Anatols, ca. 40 stuks, waarde 265,- nu voor Pilows, ezeltassen, antieke Beloudsj-lopertjes v.a. Marokkaanse handgeknoopte berbers, ook in grote maten, per vierkante meter (ADVERTENTIE) Arie Groenevelt gaat zware maanden tegemoet ARIE GROENEVELT (ADVERTENTIE) pend. Opmerkelijke groei in verschil vraagprijs voor huis en de uiteindelijke koopsom KM A o 36 0 DEN HAAG (ANP). Sinds zaterdag morgen j.l. stroomt aardgas uit Ekofisk in het Noorse deel van de Noordzee naar Nederland. Zoals bekend is, werd ruim vier jaar geleden een contract afgesloten met Philips Petroleum Company voor de aankoop van dit aardgas. Het gas komt door een leiding via Emden (West-Duits- land) in Groningen aan wal. Het uiteinde lijke aandeel dat Nederland uit de Noorse velden krijgt, bedraagt 3 miljard kubieke meter per jaar. Ook België en Frankrijk zullen een dergelijke hoeveelheid ontvan gen: dit gas wordt via Nederland naar hen getransporteerd. Het is gas van een andere samenstelling dan Gronings aardgas en wordt aan speciale klanten in ons land geleverd. UTRECHT. Voor wie op het punt staat een eigen huis te kopen, is er infor matie genoeg te halen op de beurs „Koophuis”, die vanaf vandaag tot en met dinsdag voor de derde maal in de’ Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden. Een groot aantal makelaars biedt er hun woningvoorraad aan. Vooral uit Noord en Zuid-Holland en Utrecht is er een groot aanbod. „Tweede woningen” zijn er te kust en te keur, tot in het buitenland toe. Tot deze conclusie komen J. van Ginkel, H. Neuman en C. Visser van het Neder lands Instituut voor vredesvraagstukken in een zojuist afgesloten studie over de mogelijkheden om de verspreiding van het kernwapenbezit tegen te gaan. een aanzienlijke vermindering overheidsuitgaven en bovendien joen meer aan btw-opbrengsten. f f f f f ring van het oude huizenbestand en voor individuele „woonlastensubsidies”, om te zorgen voor goede woonruimten voor de laagstbetaalden. Aanzienlijke objectsubsi dies voor nieuwbouw, voor laagstbetaal den, zoals nu gegeven worden, is op den duur een onbetaalbare zaak. Duitsland en Denemarken hadden kri tiek op de importbeperking zoals door de commissie afgekondigd. Deze landen voe len ook weinig voor een gemeenschappe lijk beleid in Europees kader om de tex tielindustrie aan te passen aan de gewijzig de omstandigheden. Vooral van Belgische zijde, dat wordt bijgevallen door Neder land, wordt om een EEG-sectorbeleid voor de textiel gevraagd. Frankrijk voelt overi gens het meest van alle negen voor be schermende maatregelen. Minister Lubbers (Economische Zaken) zei nog dat Nederland zich niet verzette tegen de opvatting van de Europese Com missie dat ook het algemeen prefereniteel systeem ten bate van de ontwikkelingslan den bij de textielonderhandelingen be trokken dient te worden. Wij zijn voor een ruimhartige en gedifferentieerde toepas sing van het systeem, aldus de bewinds man. In hoeverre de textielexport naar de EEG bevorderd werd door de preferenties die de Gemeenschap verleende, is volgens de bewindsman evenwel niet te becijferen. Voor acht produkten, die overigens twee derde van de totale textielinvoer van de Gemeenschap uitmaken, wil de commissie de jaarlijkse groei tot 1 a 2 procent beper ken. De tijdelijke invoerbeperking die de commissie in augustus nam, werden door de negen bekrachtigd en blijven nu tot eind december geldig. In de tussentijd hoopt de commissie de besprekingen met de textielexporteurs tot een goed einde te brengen. De invoer van textielprodukten uit goed kope produktielanden (zoals Hongkong, Taiwan, India, Zuid-Korea en Brazilië) heeft de afgelopen jaren de textielmarkt in de Europese Gemeenschap in steeds grote re mate verstoord. De afgelopen drie jaar moesten 3500 Europese textielbedrijven sluiten omdat zij niet langer tegen de goed kope concurrentie konden optornen. Sterk vertegenwoordigd onder de 115 deelnemers (vorig jaar 84) aan „Koop huis” zijn de financiële instellingen: hy- potheek-banken en verzekeringsmaat schappijen. Want, waar het allemaal om draait, is het geld. Dat geldt zowel voor de beursdeelnemers als voor de aspirant- kopers. Er is, volgens woningbehoefte-onderzoe- ken, in de vrije sector een jaarlijks tekort van 5000 huizen met een prijs van meer dan twee ton. Bovendien kopen 15.000 van de 60.000 woningzoekenden die zich een huis in de ongesubsidieerde sector kunnen i>che val- re- lilijk »en De Hout- en Bouwbond CNV spreekt in een reactie op de begroting van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening van een „realistisch beleid”. Wel zet de bond een vraagteken bij de vernieuwbouwpoli- tiek van de regering. Er zullen volgend jaar 4000 huizen minder ingrijpend wor den verbeterd dan in 1977. De Hout- en Bouwbond CNV vindt dat deze teruggang niet is te rijmen met de voortdurende inspanningen van Volkshuisvesting om de vernieuwbouw uit te breiden. Uit de toelichting op de begroting blijkt dat het aandeel van de woningbouw in groeisteden en -kernen zal groeien van circa 7 procent nu tot ongeveer 20 procent in de jaren ’80. Hoewel dit volledig ver band houdt met het ruimtelijke ordenings beleid, ziet de Hout- en Bouwbond CNV daarin ook een positief neveneffect voor de arbeidsmarktproblemen in de bouwnij verheid. „In de knelgebieden zal het werkloos heidsprobleem namelijk kleiner worden, terwijl in de regio’s waar de druk op de arbeidsmarkt nu het grootst is door ge brek aan goede vaklieden, enige verlich ting zal optreden”, aldus de CNV-bond. in het krachtenveld voorkomen. Je ziet of hoort ze niet meer zoveel. Wij weten niet waaraan de CDA-leden van het kabinet zijn gebonden. Ook Van Veen, voorzitter van het VNO, is lid van het CDA. Je kunt je best voorstellen”, zei Groenevelt, „dat de CDA’ers allerlei leuke afspraken zitten te maken tegen het komende kabinet-Den Uyl”. „Wij hebben de zekerheid dat het nieuwe kabinet-Den Uyl opgezadeld zal worden met een aantal ministers dat zich tot taak heeft gesteld de bevoorrechte positie van enkelen in de samenleving te handhaven. Daarmee handelen zij lijnrecht in tegen wat de Industriebond NW wil. Wij heb ben de stellige overtuiging dat het CDA niets wil weten van maatschappelijke ver anderingen”. 75,00 37.20 25,50 52,40 38,80 1,60 70,50 40,50 6,80 02,70 38,80 65,60e 36,00 58,50 73,40 58,70 49,50 41.00 75,60 51,50 19,70 09,00 30,30 29,50 82,00 70,00e 63,50 52,50 47,00 60,00 60,00 45,50 56,00d 54,50 51,00 74,50 57,50 30,60 36,80 46,50 32.00 53,30 08,00 72.00 60,00e 2,00b 64,50 53,50 51,50 66,00e 112,00 67,20 54,50 64,00e 74,20 33,00 46,50 87,00 84,50 69,50 33,50 03,00 05,50 70,70 69,80 103,50 36,50 10,00b 19,50 09,00 63,50 45.80 46,50 158,00 00,00 51,00 01,00 >30,00 ndsen 3,24 3,44 5,51 2,64 6.24 Het tekort aan koophuizen, met name in de vrije sector, wordt volgens ir. F. Kool, voorzitter van de Neprom, de Vereniging van Projektontwikkelingsmaatschappijen veroorzaakt door een volstrekt verouderd woningbouwbeleid van de overheid. Hij vindt dat er meer nieuwbouw moet wor den gepleegd in de vrije sector en dat belemmerende voorschriften van de ge meenten in geval van doorverkoop van deze huizen moeten worden opgeheven. Dat zou, meent hij, de doorstroming bevor deren. „Wij gaan”, zei Groenevelt, „als vakbe weging zware maanden tegemoet. De strijd zal niet eenvoudig zijn, maar we zullen het best weten te klaren”. Veel aan dacht wijdde hij aan de houding van het CDA. „Ondanks alle pogingen om tot een tweede kabinet-Den Uyl te komen, willen we nu al zeggen dat wij met het grootste wantrouwen zullen kijken naar de CDA- mensen in het nieuwe kabinet. Ik zou met een man als Boersma in zee willen gaan, maar de laatste tijd heb ik van zijn kant niet zoveel weerstand tegen Van Agt ge merkt”. „Ik heb ook de indruk dat Hannie van Leeuwen, Aantjes en De Koning niet meer In het 110 pagina’s tellende rapport, dat dezer dagen onder de titel „Kernenergie en Kernwapens” zal verschijnen, is in het bijzonder aandacht besteed aan de vraag wat Nederland, gelet op zijn onderhande lingspositie, kan doen om verbeterde inter nationale regels voor het niet verspreiden van kernwapens tot stand te brengen. De schrijvers menen dat Nederland nauwe lijks zal meetellen in het door president Carter voorgestelde internationale overleg over de beteugeling van de gevaren van kernenergie, als het zijn deelgenootschap in Urenco kwijt zou raken of uit eigen beweging zou opgeven. Zij wijzen erop dat Nederland in dat overleg een zeer posi tieve rol kan en moet spelen. De Neder landse regering zou echter kansen op reële verbeteringen (zoals ten aanzien van inter nationale regels voor de opslag van pluto nium) verspelen, als zij met haar verlan gens de grens van wat andere landen nog aanvaardbaar achten overschrijdt. Volgens G. Smit, voorzitter van het Hy potheekcentrum van de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) in Bilthoven, is er heel duidelijk sprake van een stabili sering van het prijsniveau. Terwijl over een jaar gerekend van september 1976 tot nu de prijsverhoging nog 25 percent was, was deze van april tot augustus nog maar 5 percent. De gemiddelde vraagprijs voor een huis ligt in ons land op het ogenblik op 229.000 gulden. Opmerkelijk is het sterk groeiende ver schil tussen het bedrag dat de verkoper voor zijn huis vraagt en wat hij er uiteinde- len tot energiebesparing. De bond vreest dat dit laatste nauwelijks zal gebeuren en dat de nu voorgestelde verhoging ten doel heeft de gaten in de begroting te dichten. Konsumenten Kontakt, dat enkele we ken geleden reeds protesteerde toen uit een brief van minister Lubbers duidelijk werd dat btw-verhoging voor aardgas e.d. werd overwogen, wijst erop dat het boven dien jammer is, dat ook dieselolie en LPG nu hoger worden belast. Juist deze brand stoffen bieden een milieuvriendelijker al ternatief boven benzine, en te vrezen is dat daarvan nu minder gebruik zal worden gemaakt. Konsumenten Kontakt is wel tevreden met het betoog van minister Lubbers dat een scherp en consequent prijsbeleid noodzakelijk is. Deze consumentenorgani satie meent dat daarin de belofte ligt er voor te zorgen dat grondstoffenprijsdalin gen ook snel aan de consument worden doorgegeven, zoals al vele malen is bepleit. Ook is Konsumenten Kontakt blij met het beleid van Lubbers ten aanzien van de horecaprijzen, waarvan de organisatie al vaak heeft gesteld dat die te hoog blijven en nodig omlaag moeten. De Consumentenbond hoopt voorts op een spoedige uitvoering van de door de regering in de nieuwe begroting in het vooruitzicht gestelde maatregelen ter be scherming van de consument. Dit lijkt zeker mogelijk, vooral nu gezegd wordt dat sommige plannen, zoals het wetsont- De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, wil nu met 30 goedkope landen onderhandelen over een vrijwillige beperking van de export naar de EEG. De groei van de export zal globaal tot 6 procent per jaar beperkt moeten blijven. Dit percentage verschilt overigens naar gelang de aard van het produkt en de mate waarin dit Europese produkten concurrentie aandoet. werp voor een herziening van de Waren wet met daarin opgenomen een wettelijke verplichting tot informatieve etikettering, zo goed als gereed zijn. Ook het feit dat het consumentenbeleid voor het eerst als apart punt in de formatiebesprekingen is opgevoerd, wekt de nodige verwachtingen, aldus de Consumentenbond. veroorloven (dat zijn mensen met inko mens tussen de 35.000 en 50.000 gulden) een premiekoophuis. Dat is oneigenlijk gebruik van subsidie, vindt Kool. Als deze mensen in een vrije-sectorwo- ning zouden kunnen, komen deze wonin gen vrij voor mensen met een lager inko men. Minder woningwetwoningen en meer ongesubsidieerde huizen betekent volgens hem 3000 werkloze bouwvakkers minder, van de 150 mil- ISTANBOEL (DPA). In het jaar 2020 zal de behoefte van de wereld aan energie zes tot zeven keer zo groot zijn als nu. Tegen die tijd zal voor 57 procent in de behoefte moeten worden voorzien met behulp van kernenergie. Dat staat in een rapport dat gisteren is aangeboden aan de tiende Wereldenergieconferentie. DEN HAAG.(ANP). „Nederland moet vasthouden aan de voorwaarde dat de internationale atoomorganisatie in We nen (de IAEA) het beheer krijgt over al het plutonium dat in Brazilië via het zogenaamde opwerkingsproces vrijkomt. Voor wat alle toekomstige verrijkings- contracten betreft dient Urenco uitslui tend aan die opdrachtgevers te leveren die aan de hoogste non-proliferatienor- men voldoen. Als Brazilië, de Bondsrepu bliek en het Verenigd Koninkrijk zich met dit standpunt kunnen verenigen, dient Nederland mee te werken aan de realisering van de uitbreiding van de ura- niumverrijkingscapacteit in Almelo”. lijk voor krijgt. „Normaal” beliep dit ver schil slechts tienden van percenten. In maart-april was dit percentage 4,3 percent. Nu in september, hebben weal 5,5 per cent,” aldus Smit. Dat de gemiddelde vraagprijs de laatste jaren zo sterk is gestegen, lag voorname lijk aan het geringe aanbod van koophui zen. Maar ook hier is nu verandering in gekomen. Vorig jaar september hadden de bij de NBM aangesloten makelaars 4000 huizen in de verkoop. In het computerbe stand in Bilthoven zitten er nu 6200, een verschil van meer dan vijftig percent. Een enorm verschil, zei Smit. .v Het rapport is opgesteld door een com missie die drie jaar geleden op de negende Wereldenergieconferentie, gehouden in Detroit, is opgericht. Gisteren bespraken de ongeveer 4.000 wetenschapsmensen die aan de conferenite deelnemen, mogelijk heden om energie te besparen. Afgevaardigden uit landen met een vrije-markteconomie pleitten voor het me rendeel voor bezuiniging in de particuliere sector. Daarentegen drongen afgevaardig den uit landen met een geleide economie aan op besparing in de industrie. In het rapport wordt gewezen op het grote verschil in energieverbruik tussen industrie- en ontwikkelingslanden. De lan den van de derde wereld, waarin de helft van de wereldbevolking woont, beschik ken slechts over vijftien procent van de op aarde beschikbare energie. Tot 2020 zal het energieverbruik van de derde wereld slechts met tien procent toenemen, zo voorspelt het rapport. september en zaterdag 24 september ook van 9-6 uur. cfepeuw aim, 1 Veel nadruk wordt gelegd op voorlich- - ting, die moet verhinderen dat aspirant- kopers een blunder begaan waar ze hun hele leven spijt van hebben. Daartoe is een voorlichtingscentrum ingericht, waar adviezen te krijgen zijn van onder meer architecten, het Bouwcentrum Rot terdam, de Broederschap van Notaris sen, de Vereniging Eigen Huis, de Make laarsverenigingen, het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en de Stichting Garantie-instituut Woningbouw. eerd 0 230.» 2 6.4 0 5.« Zijn pleidooi ging een aantal andere inleiders te ver. De directeur van de archi- tectenbond, Van der Kolk, zag niet hoe steden op die manier hun woningnood konden oplossen. Directeur J. Berger van het Garantie Instituut Woningbouw vond dat zolang het marktmechanisme nu ver stoord is, de overheid wel regelend moet optreden. „Koophuis” is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 23 ep maandag 26 september is de beurs geopend van 10.00 tot 21.00 uur. De toegangskaart geeft ook recht op een bezoek aan de beurzen „Tweede Vakantie” en „Vitaal”. De consumentenorganisaties zijn boos over de aangekondigde regeringsmaatre gelen om de btw op aardgas, olie en kolen te verhogen van 4 naar 18 procent. „Deze maatregel, die wordt gepresenteerd onder het mom van streven naar een zuiniger energieverbruik, zal de koopkracht van de consument hard treffen”, zegt de Con sumentenbond. Gemiddeld kost deze ver hoging een gezin ƒ120 per jaar. Konsu menten Kontakt, dat zich al eerder tegen het voornemen had gekant, noemde een bedrag van 135. De Consumentenbond vindt dat er be paald geen sprake is van een gericht beleid voor zuiniger energieverbruik. Hoewel de minister van Economische Zaken uitge breide adviezen hierover op zijn tafel heeft liggen (zoals de verhoging van de subsidie voor isolatie, het bevorderen van autorij den op LPG, verbetering van CV-ketels e.d.) lijkt hij zijn beleid alleen in de prij- zensfeer te ontwikkelen. De Consumentenbond is van mening dat nu de schatkist nog meer geld binnen krijgt door ons aardgas, dit geld op zijn minst moet worden besteed aan maatrege- V’X’’- Wat hij bepleitte, is niets meer en niets minder dan herstel van het vrije marktme chanisme op de huizenmarkt, al vindt hij dan wel dat het vrijgekomen overheids geld moet worden gebruikt voor verbete- Royco ossestaartsoep. kerriesoep, koninginnesoep, aspergesoep en rundvlees soep. Fijner van samen - stelling en rijker van smaak -ï*9' -sw. Deze verkoop start donderdag 22 september om 9 uur tot 6 uur, vrijdag 23 „Vakbeweging

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17