Finale EC-1 op Wembley Van de Velde Win de Ford Fiesta profiteerde van valpartij I 4 i I i Programma BELGIË NA RUST NAAR ROYALE OVERWINNING Tsjechoslowakije poulewinnaar Aanvaller Cruijff was Nederlander p „United” maandag pas uitsluitsel I I- I SP' 19 19 7 7 SPORT SEPTEMBER 2 1 WOENSDAG 18 5 tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandteapten De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. (Van onze speciale verslaggever) OOSTENDE. Tsjechoslowa kije gaat als poule-w innaar van Oostende over naar Luik. De Tsjechoslowaken versloegen op de laatste dag van de voorwed- strijden Europees kampioen Joe goslavië met 111-103. OOSTENDE. Verliezen van België was de Nederlandse basket ballers, gezien de historie, niet vreemd. Maar wat er gisteravond in de redelijk gevulde sporthal van Oostende gebeurde was vreselijk. Een complete afgang. Een ander woord is er niet voor te vinden. De 107-86 eindstand was ontluisterend, maar desondanks goed voor een vierde plaats in de groep. Daarvoor was in de wedstrijd tegen Spanje de basis al gelegd. Maar de hoop en de mogelijkheden, die ontstonden na die geweldige ontmoeting met de vroegere nummer vier van Europa zijn op de laatste twee dagen van de voorronden via twee wanpresta ties de grond in geboord. Men kan zich afvragen of Nederland wel bij de eerste acht van Europa thuis hoort. 1 Treinen lijden het meest onder voetbalvandalisme AFGANG BASKETBALPLOEG r E.K. basketbal reactie op balverlies Jim Woudstra: domme Nationaal Sport Overleg moet in januari van start L i door Jan van der Nat Onder de gevallen renners bevonden zich de leider in het algemeen klassement, de Fransman Bodier, de nummer twee, de Belg Martens en een kanshebber op de eindzege, de Belg Heirweg. Ook de Neder lander Jonkers ging onderuit, en liep zoals alle gevallenen lichte verwondin- gen op. Van de algemene chaos profiteerden slechts zeventien renners, onder wie Van de Velde en Maas. De groep nam voordat de chaos hersteld was een beslissende voorsprong, die aan de finish ruim acht minuten zou bedragen. De spring werd gewonnen door de Belg Van Calster, die hiermede zijn tweede etappezege boekte. Johan van de Velde werd de nieuwe leider in het algemeen klassement. Bodier duikelde naar de twaalfde plaats op 6.59. Martens staat nu veertiende op 8.42 en Heirweg vijftiende op 9.03. Guus Bierings eindigde in het grote pelo ton en kwam als 43ste over de eindstreep met een achterstand van 8.44. (ADVERTENTIE) Nederland begon overigens zeer goed. In de eerste helft toonde de ploeg iets van de klasse die al eerder was bewezen. Er werd zeer snel gespeeld, goed gescoord en het had er alle schijn van dat Nederland op weg was naar een goede prestatie. De Oranje-ploeg bewees, dat zij niet van plan was de wedstrijd weg te geven en zo de Belgen mee te nemen naar de tweede groep in Luik ten koste van de Spanjaar den. Nadat Akerboom, Cramer en Dekker mis hadden geschoten ging de Nederland se aanvalsmachine op volle toeren draai en. Kees Akerboom knalde op de hem bekende wijze raak en Jim Woudstra scoorde gemakkelijk onder de basket. Ver dedigend was het wat minder, maar vol doende. Dat gold zeker voor Renso Zwiers, die de genaturaliseerde Amerikaan Corky Bell uit de wedstrijd hield. Toch besloot Jan Janbroers hem te wisselen voor Al Faber, toen de aanval even stil viel. Faber had een zeer goede binnenkomer met twee scores en een benutte vrije worp. Zonder problemen hield Nederland het verschil op tien punten, ondanks het feit dat Francois Huysmans bijna al zijn pogingen omzette in twee punten. Nederland bleef de wed strijd controleren. En als de Belgen te dicht bij kwamen, zorgden een paar ra zendsnelle acties weer voor een wat groter verschil. De Belgische coach René Mol na afloop: „Nederland dacht ons met een hoog tempo te kunnen vermoorden, omdat wij oudere spelers hebben. Maar door onze zónever- dediging raakten wij niet al te vermoeid”. En zo was het. België kon de schade beper ken tot zeven punten bij de rust (52-59). Een vrije hoge score voor beide ploegen, die bovendien werd bereikt via zeer goede (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse Sport Federatie heeft zich gisteravond tijdens een buitengewone ledenvergadering hoofd zakelijk bezig gehouden met het opruimen van obstakels, die door enige bonden met name vooral de amateursectie van de KNVB en de z wembond waren neergelegd op de weg die moet leiden naar het instellen van een NSO (Nationaal Sport Over leg). Dit moet op 1 januari aanstaande zijn beslag hebben gekregen. Wat is de bedoeling van een NSO? Kort samengevat dit: sportverenigingen, bonden en hun „koepels” bepalen in vrijheid hun eigen beleid. Hetzelfde geldt voor gemeenten, provincies en rijksoverheid. Om nu tot een zo doelmatig mogelijke samenwer king tussen beide groeperingen te komen is het van het grootste belang dat alle functies en deelfuncties bijeen worden gebracht, zodat samenhang en coördinatie kunnen ontstaan. Om voorts reeds bestaande vormen van samenwerking en overleg niet te overlappen dient volgens een toelichting van de NSF met zorg de samenstelling van de werkagenda’s van het NSO ter hand te worden genomen. Het staat overigens nu al vast dat de mogelijkheden van het NSO beperkt zullen zijn, omdat het de reeds in gang gezette vormen van overleg tussen overheden en georganiseerde sport niet kan en mag vervangen, aldus de NSF. Maar alvorens zich daarover al het hoofd te gaan breken kwam eerst, naar aanleiding van kritische kanttekeningen uit de hoek van de zwembond (mr. J. W. van der Krol) en de KNVB (J. van land de wedstrijd ging verliezen en zelfs niet in staat zou zijn het verschil te beper ken tot maximaal negen punten, die dan nog tenminste een derde plaats zouden opleveren. Terwijl de Belgen feest vierden, Huys mans op de schouders van zijn dolgelukki ge ploeggenoten ging, droop Nederland met het schaamrood op de kaken af. Kees Het vandalisme van de voetbalsuppor ters in de treinen bestaat voornamelijk uit het vernielen van ramen, deuren, zit banken, verlichting en toiletten, het be kladden van het interieur, het trekken aan de noodrem en het lastigvallen van spoorwegpersoneel en medereizigers. De wanordelijkheden in de stadions bestaan hoofdzakelijk uit het gooien van vuur werk, rookbommen, flesjes, blikjes en andere voorwerpen op het veld, het ver nielen van de afrastering, vechtpartijen op de tribunes tussen verschillende groe pen supporters en het hinderen van an dere toeschouwers. De projectgroep is van mening, dat in de treinen en in de stadions extra maat regelen getroffen moeten worden om het vandalisme zoveel mogelijk tegen te gaan. De voorzieningen op de stations zijn volgens de werkgroep voldoende gebleken. Daar is de samenwerking tus sen spoorwegrecherche en plaatselijke politie uitstekend. Ook op de openbare weg heeft de politie de situatie voldoen de in de hand. Aanvullende maatregelen Akerboom, die gisteren zijn 100ste inter land speelde, zal dit jubileum niet zo snel vergeten. Wie wel trouwens. Scores België: Stollenberg 14, Van Her- zelë 1, Bell 22, Geerts 4, Van den Broeck 4, Nyitrai 17, Huysmans 34, Marien 11. Nederland: Lammen 2, Dekker 4, Woud stra 12, Hagens 6, Faber 7, Akerboom 19, Cramer 18, Zwiers 6. In totaal zullen twintig afgevaardigden van de. NSF moeten worden gekozen. Het voordragen van kandidaten zal aan het bestuur van de NSF worden overgelaten. Verder valt er, aldus NSF-secretaris dr. W. van Zijll, nog geen zinnig woord te zeggen hoe het VNO in de toekomst zal gaan reilen en zeilen. Wel plaatste hij een kritische kanttekening bij het feit dat het niet eenvoudig zal worden full-timewerkers van de overheid, die zitting krijgen in het VNO, goed te laten functioneren met sportbondenvertegenwoordigers, die in de meeste gevallen uit sluitend in de avonduren deze taak op zich kunnen nemen. Om in die dreigende situatie te voorzien pleitte dr. Van Zijll namens zijn bestuur voor het aantrekken van enige professionele krach ten. Het pleidooi had in zoverre succes dat na enig gesputter vanuit de vergadering eensluidend het praktisch nut van zo’n voorstel werd ingezien. Marie), een explicatie aan de orde over de wenselijkheid de NSF- vertegenwoordigers te kiezen op basis van functionaliteit en niet naar het criterium van het getal of van groepsgewijze vertegen woordiging. Met andere woorden: niet de grootste bonden de meeste representanten, geen samenstelling in hokjes als b.v. buitensport, binnensport e.d., maar zoveel mogelijk naar karak ter en aard van het Nederlandse sportpatroon, weerspiegeld in de aangesloten bonden. Op 29 november zal de ledenvergadering van de NSF een uitspraak moeten doen over het criterium voor de samenstel ling van de NSF-delegatie en de wijze van verkiezing daarvan. Het rapport van de projectgroep is gezonden aan de KNVB, de Nederlandse Sportfederatie, De Nationale Sporttota- lisator, de belangenorganisaties in het betaalde voetbal en de burgemeesters van de gemeenten waar betaald voetbal wordt gespeeld met het verzoek om op en aanmerkingen. Aan de hand van de reacties zullen de betrokken bewinds lieden een definitief standpunt bepalen. Het was, vooral in de tweede helft, dat de Joegoslaven niet veel prijs stelden op de overwinning, want de nummer een van Oostende ontmoet in de halve finales de Sovjet-Unie en die tegenstander treft Joe goslavië kennelijk liever in de eindstrijd. Spanje won ’s middags met 85-87 van Finland. De Eindstand (1 punt bij een nederlaag): Tsjechoslowakije 5-10, Joegoslavië 5-9, België 5-7, Nederland 5-7, Spanje 5-7 en Finland 5-5. De uitslagen van Luik: Oos- tenrijk-Israel 87-103, Italië-Bulgarije 100- 81, Sovjet-Unie-Frankrijk 115-74. Zoals wij gisteren reeds meldden kon de man die Cruijff met een pistool bedreigde, worden overmeesterd en aan de politie worden uitgeleverd. Volgens de politie had de overvaller geen ander doel dan de voet baller geld af te persen. De daders van de wanordelijkheden bevinden zich over het algemeen onder de supporters van de voetbalclubs uit de grote steden. Zij variëren in leeftijd van 12 tot 25 jaar en zijn voor het merendeel afkomstig uit de lagere sociale milieus. De ongeregeldheden komen alleen voor in groepsverband. De groepen bestaan uit minimaal 40 en maximaal 300 per sonen. Als belangrijkste oorzaak van de wan- ordelijkheden wordt genoemd een alge mene toenemende mate van agressie in onze samenleving, zodat het voetbalvan dalisme als een onderdeel van het ver schijnsel jeugdvandalisme moet worden gezien. Andere oorzaken zijn verveling, de kwaliteit van het vertoonde spel, be- slissingen van de scheidsrechter, de hou ding van de spelers, het provoceren door supporters van de tegenpartij, de anoni miteit van de massa en het afreageren van spanningen. Dit zijn enkele conclusies van de pro jectgroep „Vandalisme door voetbalsup porters”, die in januari van dit jaar is ingesteld. De projectgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries van Justitie, Binnenlandse Zaken, Ver keer en Waterstaat en CRM, alsmede uit vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen. Voorzitter van de project groep is mr. Hartsuiker, procureur-gene- raal bij het gerechtshof in Amsterdam. Aan de hand van door de Nederlandse Spoorwegen verstrekte gegevens en een enquête onder enkele clubs uit het be taalde voetbal, heeft de projectgroep een balans kunnen opmaken van de ongere geldheden gedurende de afgelopen drie jaar. Daarbij is men tot de conclusie gekomen, dat de ergste vorm van wange drag zich in de treinen openbaart; pas op de tweede plaats in de stadions. WARSCHAU (SI). De finale van het toernooi om de Europa Cup 1 zal op 10 mei van bet volgend jaar plaatsvinden in het Londense Wembleystadion. Een week eer der, op 3 mei dus, is het Parc des Princes in Parijs de plaats van handeling voor de eindstrijd om de Europese beker voor bekerwinnaars. De UEFA-beker zal, zoals gebruikelijk, worden beslist in een uit- en een thuiswedstrijd tussen de finalisten. Het dagelijks bestuur van de UEFA heeft zich voorts beziggehouden met de reorganisatie van het toernooi om de UE FA-beker. Volgens het voorstel dat vol gend jaar februari ter tafel wordt ge bracht, zullen de 64 beschikbare deelne- mers-plaatsen in het vervolg worden ver deeld volgens een systeem, dat op een prestatie-tabel berust. Daarbij wordt uit gegaan van het puntenaantal dat elk land gedurende de laatste vijf jaar heeft be haald op grond van de prestaties van de clubs in alle drie de bekertoernooien (landskampioenen, bekerwinnaars en UE- FA-cup). Deze methode, die de secretaris betaald voetbal Jan Huybregts voor ogen stond, toen hij drie jaar geleden een lijstje van Nederlandse prestaties in de beker toernooien aan de UEFA deed toekomen, zal met ingang van het seizoen 1980/81 in 'werking dienen te treden. schotpercentages. Nederland schoot 59 procent, de Belgen 58. Maar toen kwam die tweede helft. Die verschrikkelijke tweede helft, waarin Ne derland compleet werd afgeslacht. De eer ste vier schoten van de ploeg van Jan Janbroers misten elke richting, terwijl België via Bell en Stollenberg het verschil terug bracht tot één punt (58-59). Jan broers zocht zijn toevlucht in een time-out en maakte duidelijk, dat de ploeg hetzelfde spelletje diende te spelen als voor de rust. Dus succes zoeken onder het bord. Maar de woorden van de coach gingen het ene oor in en het andere oor uit. Nederland bleef van afstand schieten en miste vrijwel alles. In de eerste tien minuten bijvoor beeld hadden maar vier van de 25 schoten de goede richting. België ging gewoon door met scoren. Francois Huysmans groeide uit tot de gro te held. Hij zou afsluiten op 34 punten tegen het fantastische schotpercentage van 75. Hij was het ook, die België in de derde minuut van de tweede periode voor het eerst op een voorsprong zette. Slechts seconden kon Nederland bijblijven; daar na haakte het definitief af. Janbroers probeerde door veel te wisse len nog iets te redden. Maar ook Limmen, Kip en Loorbach konden Nederland niet meer op het goede spoor brengen. In de tiende minuut verdween Jim Woudstra naar de bank met vijf persoonlijke fouten, nadat hij al voor de rust zijn vierde had opgelopen, toen hij dom reageerde op bal verlies. Nederland zakte weg tot een zeef beden kelijk peil. Een peil dat nog maar zelden werd bereikt. Het was om te huilen. Aker boom, topscorer van het toernooi en twee de op de lijst van meest waardevolle spe lers, faalde als nooit tevoren. Zes op zeven tien was zijn „prestatie” na de rust. Cra mer, goed voor 14 punten in de eerste periode, werd niet meer gezien. Dekker, in de voorgaande wedstrijden een goede mik- ker, schoot alles mis. Kortom: er deugde niets van. De Belgen profiteerden gretig van het falen. Francois Huysmans, alleen hij had er recht op, schoot anderhalve minuut voor het einde het 100ste punt binnen. Maar toen was het al duidelijk dat Neder- programma club en gemeente zowel voor als na de wedstrijd. Ook het toezicht in de treinen dient naar de mening van de werkgroep ver scherpt te worden. De Nederlandse Spoorwegen hebben in het verleden goe de ervaringen opgedaan met de inzet van observanten in de treinen op een dag, dat een groot aantal voetbalsupporters zich in speciale supporterstreinen heeft ver plaatst. Door het meesturen van obser vanten kunnen de daders van de aange richte vernielingen in de meeste gevallen worden achterhaald. Ook vindt de projectgroep, dat vol doende zitplaatsen in de treinen bij draagt tot vermindering van irritatie en dus tot verkleining van de kans op onge regeldheden. Voorts verdient het aanbe veling in de supporterstreinen een vaste radioverbinding te hebben, waardoor contact met alle stations en de centrale meldkamer van de spoorwegrecherche mogelijk is. Op die wijze kunnen de be trokken politiekorpsen sneller op de hoogte worden gebracht van eventuele moeilijkheden. BERN (AFP). Maandag 26 september zal de commissie van beroep van de UE FA uitspraak doen over het beroep dat Manchester United heeft aangetekend te- gen de beslissing van de UEFA de Engelse I club uit te sluiten van verdere deelne ming aan het toernooi om de Europese Beker voor bekerwinnaars. Gisteren be reikte het beroep van Manchester de UEFA. De commissie van beroep wordt voorge- zeten door de Zwitser Sergio Zorzim en zal bijeenkomen op een geheime plaats om journalisten te ontlopen. Maandagavond zal in een communiqué de beslissing be kend worden gemaakt. De spelers van Manchester United en St. Etienne zullen dus in het ongewisse blijven tot twee dagen voor de datum, waarop de return in Manchester was vastgesteld, woensdag 28 september. De Ford Fiesta is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit. Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ie dank zij z’n voorwielaandrijving een perfekte wegligging Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto, j Een geweldige hoofdprijs SCHILTIGHEIM. Een valpartij, 34 kilometer na de start in het Westduitse Kehl, heeft het verloop van de zevende etappe van de Ronde van de Toekomst in hoge mate beïnvloed en mogelijk de Ron de een beslissende wending gegeven. Een passerende volgwagen noopte de kop van het complete peloton tot plotseling krachtdadig remmen. Een twintigtal ach ter hen rijdende renners waren hierop niet verdacht en de valpartij was een feit. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Voetbalvandalisme openbaart zich het duidelijkst in de trei nen. In de afgelopen drie jaar hebben 49 keer wanordelijkheden, veroorzaakt door voetbalsupporters, in de treinen plaatsgevonden. Het wangedrag van de supporters op andere plaatsen, zoals de stations, de openbare weg en de voetbal stadions, is beduidend geringer. Op de stations werden in de laatste drie jaar „slechts” 19 keer vernielingen door voet balsupporters aangericht. Deze situatie is gezien het totaal aantal vernielingen op de stations, dat jaarlijks in de hon derden loopt, niet alarmerend. Van wan gedrag op de openbare weg is in het geheel niets gebleken. Na de zevende etappe ziet het algemeen klasse ment er als volgt uit: 1. Johan van de Velde 23.57,47; 2. Schepers (Bel) op 5 seconden; 3. Visentini (Ita) op 2.34; 4. Da Ros (Ita) op 2.53; 5. Mutter (Zwi) op 3.22; 9. Jo Maas op 4.52. BARCELONA. De man, die maandagavond het huis van de familie Cruijff in Barcelona binnendrong, blijkt een 40-jarige geestelijk gestoorde Neder lander te zijn. OOSTENDE. Het voor Luik is als volgt: Donderdag 14.00 b uur; Bulgarije-Nederland; 18.30 uur: j Italië-Joegoslavië; 20.30 uur: Sovjet- I Unie-Tsjechoslowakije; 22.30 uur: Bel- I gië-Israel. Vrijdag 14.00 uur: Frankrijk- Finland; 16.00 uur: Oostenrijk-Spanje; 18.30 uur: wedstrijd om de zevende I plaats: 20.30 uur: wedstrijd om de der- de plaats. Zaterdag 10.00 uur: wedstrijd I om de elfde plaats; 11.45 uur: wedstrijd I om de negende plaats; 17.30 uur: wed- strijd om de vijfde plaats en 19.30 uur: finale. hoeven dan ook niet getroffen te worden. Naar het oordeel van de projectgroep is voor de handhaving van de orde in het stadion in de eerste plaats de club verant woordelijk. Deze moet zelf de nodige voorzieningen treffen om ongeregeldhe den te voorkomen. De projectgroep meent, dat de clubs zich nog te vaak distanciëren van de relleschoppers, die zij niet als supporters wensen te be schouwen. Het toezicht in de stadions moet ver scherpt worden door ordecommissaris sen en eventueel particuliere hondenge leiders, zodat het publiek goed geobser veerd kan en de aanstichters van de rellen geïdentificeerd kunnen worden. Bij moeilijkheden moeten op de eerste plaats de suppoosten en ordecommissa rissen ingrijpen. Pas als blijkt, dat deze daartegen niet zijn opgewassen, moet de politie optreden. Voorts benadrukt de projectgroep het overleg tussen suppoosten, ordecommis sarissen en plaatselijke politie, tussen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19