MINISTER BOERSMA VAN SOCIALE ZAKEN: Heemskerkse zesling in Leiden aangegeven Visserslatijn Voorstel Carter kreeg Kennemerland Vliegtuigongeluk IJmuider Courant Drie gedetineerden ontsnapt uit Haarlemse gevangenis mag meepraten over uitwerking van NORON-stad Hongaar ontkent oorlogsmisdaden geen kans in Huis van Afgevaardigden Hferehm» üfvanURK Libanon krijgt hulp van VS kortmgjl het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 24 n Aanrijding ■Tmet I Aardgas riekt Toestand boven verwachting Stopzetting plutoniumproduktie: Toezegging wethouder: irandioie Uitgebreide zoekaktie zonder resultaat Veel bewolking agenda pagina Giraf gaf de geest KOOIJMAN SANITAIR B.V. S3 N Bedrijfspanden is ons vak Vleugels ter waarde van voor t- Piano’s voor Alec Beaufish: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 67e Jaargang no 272 2 2,3,4 HET MOTORHUIS IJMOND boonstra makelaardij bv Weerrapporten Binnen- en buitenland... Plaatselijk nieuws5, 7,9,11 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport19,21 Begroting 197813 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. OPEL REKORD 1978 in onze showroom. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Boersma meent dat de lonen de eerstko mende vier jaar op de nul-lijn moeten blijven wil ons land uit de sociaal-economische problemen komen. Dit wil zeggen dat de CAO- lonen in die periode niet mogen worden verhoogd. De minister zei dit gisteravond laat in de rubriek Den Haag Vandaag. Kabinetsformateur Den Uyl ging er tot nu toe vanuit dat de lonen voor slechts de eerstkomende twee jaar op de nul-lijn moesten blijven staan. 2.695.- 2.795.- 2.945.- 5.400.- 3.995.- 3.595.- 3.995.- 3.560.- 3.640.- 4.495.- 13.300.- 10.750.- 7550- 5.595.- 7.200.- 4.100.- Keus uit meer dan 500 piano’s. Jmuider Courant WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 (ADVERTENTIE) Het doel heiligt de wasmiddelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minister Boersma (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Zie verder regio pag.) iiiiiiiiimitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii i: i 4.695 4.680.- 5.995- (Van onze verslaggevers) LEIDEN. Priscilla, Ivo, Mirella, Pa tricia, Ramona en Dennis. Dat zijn de namen van de zondag in het Leidse Aca demisch Ziekenhuis geboren zesling van de familie Nijssen uit Heemskerk. De heer Nijssen heeft vanmorgen op het stadhuis te Leiden aangifte gedaan van de geboor te van zijn twee zoons en vier dochters. De aangifte gebeurde ten overstaan van o.a. loco-burgemeester M. van Aken van Wethouder Hoffmann vond overigens wel dat elke overheid in de ontwikkeling van de „NORON-stad” zijn eigen verant woordelijkheid moest houden. De gemeen te Haarlemmermeer zou uiteindelijk de beslissing moeten nemen over de bestem mingsplannen. Leiden en burgemeester J. H. Kok van Heemskerk. Vier ambtenaren van de bur gerlijke stand van Leiden waren present om de formaliteiten rond de aangifte zo snel mogelijk af te wikkelen. De staf van de afdeling neonatalogie van het Academisch Ziekenhuis heeft vanmor gen meegedeeld dat de afgelopen 24 uur geen complicaties zijn opgetreden in de toestand van de zesling. De sondevoering is zover uitgebreid, dat bijna de helft van de straks noodzakelijke voeding wordt toegediend. De algemene toestand van de zesling blijft boven verwachting. De wethouder deed zijn toezegging, na dat het statenlid G. de Boer (PvdA) na drukkelijk had geïnformeerd naar de be reidheid van de gemeente Haarlemmer meer om de bestuurlijk belanghebbenden medezeggenschap te geven in de „invul ling” van de bouwplaats. De heer De Boer vond het billijk dat deze medezeggenschap zou worden geregeld, aangezien tweeder de van het aantal te bouwen huizen, be doeld is voor de woningzoekenden van Zuid-Kennemerland. UTRECHT (ANP). —'„Ik ben geen oor logsmisdadiger. De commnunisten probe ren mij dat in de schoenen te schuiven. Ik wacht nu maar rustig het onderzoek van de Nederlandse Justitie af. Ik heb meer vertrouwen in de Nederlandse Justitie dan in de Communistische Justitie in Hongarije”. Om in 1978 de koopkracht voor de ge middelde werknemer met een jaarinko men van 28.000 gulden te kunnen handha ven, is volgens de minister een bedrag van een miljard gulden nodig voor verlaging van de sociale premie en de loonbelasting. Voorts meent hij dat er een aantal miljoe nen nodig zullen zijn om arbeidsplaatsen- stimulerende maatregelen te nemen in de zogenaamde quartaire sfeer, d.w.z. in de verzorgende beroepen zoals in ziekenhui- Victor stortte afgelopen donder dag in, toen hij probeerde een van zijn drie vrouwtjes te dekken. Hij zakte door de achterpoten en gaf tekenen dat hij de moed had opge geven. Victor, de giraf uit de dierentuin van Winchester, is gisteren overle den, enkele minuten nadat pogin gen waren ondernomen hem met een speciale installatie op de poten te krijgen. De directie van de dierentuin maakte gisteravond bekend dat de drie „weduwen” van Victor drach tig zijn. Begin deze week leek het erop dat Victor, die weer wat levendiger werd, de turbulente gebeurtenis sen te boven zou komen. De mari ne bouwde een speciale installatie om hem overeind te helpen. De drukte werd Victor vermoedelijk wat te veel. Een arts constateerde dood door shock. STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 werd gewaarschuwd door een passant en zette onmiddellijk een uitgebreide zoekak tie op touw. Een fantastische auto die u in uw aan- koopoverwegingen moet betrekken! Wijk aan Zeeërweg 107-113 Umuiden, tel: 02550-14360 De Senaat had eerder al 75 miljoen gevo teerd en beoogde daarmee dat de bouw van de reactor weliswaar wordt voortge zet, maar dan in een vertraagd tempo. In de tussentijd zou dan naar andere ener giebronnen kunnen worden gezocht die minder gevaarlijk zijn. De Senaat en het Huis moeten nu de koppen bijeensteken om een compromis te zoeken. Met een duidelijke meerderheid stemde de financiële commissie van de Senaat tegen een extra-belasting op auto’s die meer dan zestien liter benzine per 100 kilometer verbruiken. De regering had voorgesteld een extra- belasting in te voeren voor alle personen wagens die veel benzine verbruiken. werkgevers het niet met elkaar eens kun nen worden. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piaao's. Gratis thuisbezorging. 5jaar garantie. Stemmen en onderhoud door geheel Nederland. BAD KREUZNACH (AFP). Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van het West- duitse Sommerloch zijn gisteravond vier Westduitsers en twee Britten omgekomen, aldus de politie. Zij verklaarde voorts dat het vliegtuig, een Beechcraft, om nog on bekende redenen probeerde een noodlan ding te maken op een open veld. HAARLEM. Uit het huis van bewaring aan de Harmenjansweg zijn gistermiddag om kwart over vijf drie gedetineerden ontsnapt. Uitgebreide zoekakties hebben tot op dit moment niets opgeleverd. De drie ontsnapte mannen zijn een 31-jarige fotograaf uit Dordrecht, verdacht van overtreding van de opiumwet, een 25-jarige karateleraar eveneens uit Dordrecht, verdacht van inbraak met geweld en een 25-jarige man uit Den Haag verdacht van diefstal. h Vanaf 23 september brengen wij de TOTAAL VERNIEUWDE Stolbergstraat 1 Haarlem tel 023 -319192* De drie mannen waren aan het douchen. Van de grote bewegingsvrijheid maakten zij gebruik om een tralie door te zagen. Via het raam sprongen zij op het dak en vanaf die plaats konden zij met behulp van een elektriciteitssnoer nog hoger klimmen. Via de kerkgang en een regenpijp kwamen de drie mannen, die nog op berechtiging wachtten, tenslotte in de tuin van de direc teur terecht, waarna het niet moeilijk meer was weg te komen. De Haarlemse politie BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsiurtend telefoon: 02560-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 nljmaplois) spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters-tekstborden perspex signs vinyl Aldus de al 21 jaar in Nederland wonen de 62-jarige ex-Hongaar dr. Zoltan Papp, die volgens nazi-jager Wiesenthal een ge vluchte oorlogsmisdadiger zou zijn. De hoofdofficier van Justitie in Amsterdam, mr. J.F. Hartsuiker, gaat een onderzoek hinstellen naar het oorlogsverleden van dr. Papp die volgens Wiesenthal geduren de de tweede Wereldoorlog commandant zou zijn geweest van een joods getto in Hongarije en in die functie verantwoorde lijk was voor een aantal transporten naar het concentratiekamp Auschwitz. (zie verder pagina 2) Omdat hij wel vermoedde dat zijn ver haal als een te extreem geval van vissers latijn zou worden beschouwd, heeft de Rotterdamse bedrijfsleider Cees Geers de indrukwekkende vis (2.75 meter lang, 70 kg) die hij tijdens zijn vakantie in Acapulco ving, op laten zetten en laten overvliegen naar Nederland. Reactie van het grondpersoneel op Schiphol toen Cees zijn vis kwam halen: „Mijnheer, uw gup- pie is er”. Rotterdam sinds 1898 Westersinqel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9 1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperatu ren ongeveer 9 graden, maxima rond 15 graden. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Zuid-Kennemerland en de provincie Noord-Holland krijgen medezeggenschap in de uitwerking van de plannen voor een nieuw woongebied tussen de Haarlemse agglomeratie en Hoofddorp. Daartoe zou een inter-be- stuurlijk overleg tot stand moeten komen zoals bijvoorbeeld in Alkmaar en andere groeikernen functioneert. Wethouder Hoffman van Haarlemmermeer heeft dat dinsdagmiddag met enige aarzeling toe gezegd op een hoorzitting over de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Holland (NORON) waarin zoals bekend ruimte is aangewezen voor de bouw van 15.000 woningen extra tussen Haarlem en Hoofddorp. Tijdens de bijeenkomst in de raadszaal overhandigde loco-burgemeester Van Aken namens het gemeentebestuur van Leiden aan vader Nijssen zes zilveren drinkbekers met inscriptie. Burgemeester Kok gaf namens het Heemskerkse ge meentebestuur een cassette met zes zilve ren kinderbestekken en zes servetringen. Blijkens de mededelingen in de Troon rede wordt de zuigkracht van de fiscus enigszins verlegd van de directe naar de indirecte lasten. De sigarettenroker en de koukleum zijn daar het slachtoffer van, want een pakje sigaretten wordt in januari vijftig cent duurder en het aardgas zal de gemiddelde huishoudboekjes met onge veer 125,- per jaar méér belasten. Wat de sigaretten betreft, de anti-rook- activisten zijn natuurlijk weer uitbundig verheugd dat er op deze manier een nieuwe rem o]» het sigarettenverbruik wordt gezet, maar de ervaring heeft uitge wezen dat het gebruik van narcotica nau welijks door prijsverhogingen te beïnvloe den valt. De regering is daar ook van overtuigd, want het zou weinig zin hebben te proberen méér geld uit de zakken van rokers te kloppen als men kon verwachten dat deze dan minder zouden gaan roken. De prijsverhoging van sigaretten zou trouwens, wanneer het gebruik sterk zou afnemen, de werkloosheid in deze branche bevorderen en het geld is juist bedoeld om te worden aangewend ter bestrijding van de werkloosheid. De industrie en de han del in sigaretten krijgen samen 7 cent per pakje méér te verdelen, zodat een even tuele lichte daling in de afzet de fabrikant en de winkelier geen schade brengt. De verhoging van de gasprijs wordt min der lankmoedig ervaren. Sigaretten zijn een genotmiddel dat men eventueel kan afschaffen, maar wie kan het zich veroor loven in de kou te gaan zitten om de zwaardere lasten te ontgaan? Sommigen zien in de gehele gasmanipulatie van de laatste regeringen een immoreel trekje. De overheid heeft met zwaar aangezette recla mecampagnes het gebruik van aardgas gestimuleerd en aanvankelijk het gas ge bruikt als een lokkertje tegenover andere energiebronnen voor huishoudelijk ge bruik. Centrale verwarmingsinstallaties voor andere brandstof dan aardgas zijn van de markt verdwenen. En nu heel Ne derland zich geschikt heeft naar de slag zin: „Ik stook aardgas, u ook? Aardgas moet!” wordt het dierbare vaderlandse bodemprodukt gebruikt om de belasting- schroef een extra slag om te draaien. Een bedrag van 125,- per jaar is voor vele gezinnen een fikse aderlating. De reclame makers van Den Haag zijn nu overgescha keld op „Wees zuinig met aardgas!” en knopen daaraan allerlei isolatie- en bespa- ringsadviezen vast. Als 'hét de financiële zuigexperts der regering mogelijk zou zijn, zouden zij graag binnenkort een extra belasting op isolatiemateriaal gaan heffen, maar dat is moeilijker! Wat velen in het verkeerde keelgat is geschoten, is het feit dat de rigoureuze belastingverhoging op het gas geen zoden aan de dijk zet wat de ontdekking en exploratiemogelijkheden van nieuwe energiebronnen betreft. Het extra geld verdwijnt eenvoudig in de algemene put, en de door onheilsprofeten voorspelde energieschaarste wordt er niet door ver traagd. Zo blijkt weer, dat het goed is een gezon de achterdocht te koesteren tegenover al les wat de overheid ons aan reclame en propaganda voor de neus houdt. Dat door drammen met die melk begint óók ver dacht te worden. Accijns op melk vandaag of morgen? Absurd idee, maar het gasdra ma is een stukje ervaring dat de argeloze burger het gevoel geeft, niet zozeer gere geerd dan wel bij de neus genomen te worden. Rechtstreeks van importeur Estonia, Stemway Irmbach. Tchaika, Bechner, Cherny, Rich Weber WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten zullen Libanon krediet ver lenen tot een bedrag van 25 miljoen dollar voor de aankoop van lichte wapens en voertuigen. Volgens regeringskringen in Washington is een desbetreffend akkoord inmiddels ondertekend. De regering over weegt deze hulp uit te breiden tot in totaal 100 miljoen dollar. Engeland, aldus genoemde kringen, overweegt zwaarder materieel, zoals pant servoertuigen, aan Libanon te leveren. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f cApeldoorn&Zn r HAARLEM nen komen over het in 1978 te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid het komende kabinet zal moeten ingrijpen via een loon maatregel. „De voorbereidingen voor het indienen van een daartoe strekkend wets ontwerp worden op sociale zaken al ge troffen”, zei hij. Boersma zei te hopen dat de sociale partners elkaar alsnog zouden vinden. Hij verklaarde zich een tegenstan der van ingrijpen in de lonen. Toch meende hij dat ingrijpen onover komelijk zou kunnen zijn als de arbeids voorwaarden voor 1978 in de bedrijfstak ken uitgevochten zouden gaan worden. Hij benadrukte dat de sociale partners als ze eventueel tot een overeenstemming zou den komen in de Stichting van de Arbeid, zij ook de tijd moeten hebben de resultaten daarvan met hun achterban te bespreken om daarna nog eenmaal bijeen te komen voor het afrondend overleg. Boersma meent dat als ingrijpen op 1 januari 1978 met mogelijk blijkt, het komende kabinet dat in de loop van het jaar zal moeten doen. Vooropgesteld dat vakbeweging en Lonen vier jaar op nul-lijn WASHINGTON (UPI/AFP). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren president Carter een stevige nederlaag bezorgd in zijn streven naar een volledige stopzetting van de produktie van plutonium. Het verwierp met grote meerderheid een voorstel van de regering de ontwikkeling van de snelle-kweekreactor in Oak Ridge, Tennessee, te staken omdat deze volgens haar niet nodig is voor de energievoor ziening van de Verenigde Staten. Het project is naar het oordeel van de regering-Carter ook veel kostbaarder dan licht-waterreactors of steenkoolcentrales. Voorstanders van de snelle-kweekreac tor betoogden echter dat het land deze nodig heeft voor het winnen van meer technologische kennis. Carter had het huis voorgesteld 33 mil joen dollar beschikbaar te stellen om de kosten te dekken die zijn verbonden aan het in de ijskast zetten van het project. Het Huis stemde dit weg met 246 tegen 162 stemmen en besloot daarentegen voor de voortzetting 150 miljoen uit te trekken. zen, gezinsverzorging en eventueel uitbrei ding van de politie. Minister Boersma meent dat er zo spoe dig mogelijk een kabinet moet komen dat deze beleidsmaatregelen kan treffen. Hij deelde mee dat hij reeds bezig is met de voorbereiding ervan. Voorts zei hij dat, wil het nieuwe kabinet nog dwingende maat regelen kunnen voorschrijven, een daar toe strekkend wetsontwerp uiterlijk half oktober bij de Tweede Kamer moet zijn ingediend. De minister is van mening dat als vakbe weging en werkgevers in de Stichting van de Arbeid niet tot overeenstemming kun- Occasion piano’s vanat 1000 gld. Ibach* 19500- 14.100.- Bösendorfer* 27.900.- 18.600.- Yamaha* 11.170- 9.350.- Stemway&Sons* 35.400-20.900.- ESTON IA (nieuw) 29.400- 20.750.- Blüthner* 29.900;- 18.300.- Grotrian-Steinweg 24.400- 15.900.- B ECH N E R (nieuw) 12.450- 10.850.- Bechstein* 24.500.- 13.400.- Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld. in staat van nieuw J Cherny (nieuw) 2^95.- 2.415.- CHERNY(nw) t.w.v 3.495.- Lindbergh* 3545- Zimmermann* 4.265.- Feurich* 7595- Rich. WEBER(nw) 5.295.- Petrof* 4.705.- BECHNER(nieuw) 5.295- Yamaha (nieuw) Aug. Förster* I RMBACH Steinway&Sons* TCHAIKA Heagele*

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1