Blank Zuid-Afrika eind november naar de stembus in Z.-Afrika opgesteld Grote meningsverschillen ondanks kleine concessies r Bomaanslag in Barcelona eist twee doden EEG-gedragscode voor multinationals PLO wil hulp voor Palestijnen in Zuid-Libanon n „Atoomclub” vergadert over verspreiding kernwapens VLIEGTUIG BOTSING HARRY MULISCH 50 Franse communisten doen concessies Toestemming voor demonstratie op marktplein Kalkar Gevangenisoproer in Portugal voorbij - --t. 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 SEPTEMBER WOENSDAG 21 n id lie iin uw erd Verschillen 1 gen I eek lield WASHINGTON. Geheel vol gens de verwachtingen zijn de Verenigde Staten en Israel er niet in geslaagd het eens te worden over de grondslagen waarop met enige kans op succes later in dit jaar een vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Genève bij een kan worden geroepen. (Van onze redacteur in de V.S., Henk Kolb) LONDEN (Reuter). De Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en 13 andere hooggetechnologiseer- de landen zijn gisteren in Londen een tweedaagse bijeenkomst be gonnen ter versterking van de waarborgen tegen de versprei ding van kernwapens. Aan de bij eenkomst, die uiterst geheim is, wordt deelgenomen door hoogge plaatste funktionarissen en kern- deskundigen. Versoepeling K 'v door Nico Scheepmaker trijfël Toch geen akkoord Israel en VS over conferentie Midden-Oosten Apostolische «F bajes pant- anne- daan. dn in tober imte- n het op 4 'elan- i mo- wat ie di- Par- jaar ïritse •wen, poli- i de :om- □nge eolo- tij. •oef- een astel ge- g-29. ence fan :er- jis- 'an aor zo en. DUSSELDORF (DPA). De autoritei ten van Kleef (Noordrijn-Westfalen) heb ben gisteren toestemming verleend voor een demonstratie op 24 september op de markt van Kalkar. Deze demonstratie zal gericht zijn tegen de bouw van een snelle- kweekreactor. De stoet mag na de demon stratie ook buiten de stad Kalkar verder trekken. De initiatiefnemers van de demonstra tie, onder wie de vereniging Burgerinitia tief Milieubescherming en het Nederland se landelijke energiecomité, hebben aan- gekondigd dat zij na de demonstratie op de markt naar het bouwterrein van de kern centrale tot vlakbij de snelle-kweekreactor willen trekken. De Duitse politieautoriteiten wilden gis teren nog geen mededelingen doen over het aantal in te zetten manschappen. Van af morgen is in Kleef een politievoorlichter beschikbaar in een speciaal ingericht pers centrum. Of vóór zaterdag informatie over de politiemaatregelen zal worden ver strekt is onzeker. PARIJS (AP). De secretaris van het centrale comité van de Franse communis tische partij, Charles Fiterman, heeft gis teren op een persconferentie in Parijs een deel van de eisen die zijn partij eerder had gesteld aan de socialisten van Mitterand en de links-radicalen van Robert Fabre, laten vallen. De socialisten en de links-radicalen wil den in totaal slechts ongeveer honderd ondernemingen nationaliseren, waarna de links-radicale leider Robert Fabre het overleg tussen de drie partijen vorige week abrupt verliet. Nu willen de commu nisten 729 ondernemingen in handen van de staat doen overgaan. PRETORIA (Reuter). De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft aange- kondigd dat in Zuid-Afrika op 30 november onder het blanke electoraat nieuwe verkiezingen worden gehouden. Tijdens een haastig belegde persconferentie in het Union Building van Pretoria zei Vorster dat het Zuidafrikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat met onmiddellijke ingang worden ontbonden. Israel is kennelijk wel bereid om bezet gebied op te geven en zou zelfs niet onver kort willen vasthouden aan alle nieuwe nederzettingen op bezet grondgebied, maar het wil niet onderhandelingen met Palestijnen in PLO-verband die in het handvest van hun beweging nog steeds de vernietiging van de staat Israel nastreven. Israel wil ook duidelijke militaire zeggen schap houden op de westelijke Jordaan- oever. Dajan beschouwde het als bemoedigend dat Israel niet tegen gesprekken met Pa lestijnen is, terwijl Amerika niet zou willen staan op het feit dat die Palestijnen verte genwoordigers van de PLO zouden moe ten zijn. Israel wil niet met de PLO spre ken en wil ook geen Palestijnse staat als nabuur, op de westelijke Jordaanoever, een idee dat Dajan beschreef als „een ramp” voor Israel en voor de wereldvrede. Dajan onderstreepte, net als Ameri kaanse verklaringen, dat er nog zeer grote verschillen gapen tussen de Amerikaanse en de Israëlische opvattingen, een feit waaraan Israels verzekering dat over alle vraagstukken kan worden onderhandeld nauwelijks iets af doet. En Dajan stelde categorisch dat Israel niet zal terugkeren naar zijn grenzen van voor 1967. En op zichzelf bood de fraseologie van de verkla ring die na afloop van Dajans besprekin gen met de Amerikaanse hoogwaardig heidsbekleders werd uitgegeven, weinig reden tot optimisme: „Opbouwende be sprekingen”, „uitwisseling van gedach ten”, een verhouding tussen de twee lan den die het mogelijk maakt „verschillen van opvatting openhartig te bespreken” - dat zijn allemaal termen voor besprekin gen die in feite een oplossing niet naderbij hebben gebracht. Carter en Vance spreken deze week ook nog met de belangrijkste Arabische minis ters, die in New York zijn in verband met de algemene vergadering van de VN, die dinsdag formeel werd geopend. De situatie in het Midden-Oosten (en de toestand in Zuidelijk Afrika) vormen de voornaamste agendapunten van de 126 die in de komen de dertien weken moeten worden behan deld. VN-secretaris-generaal Waldheim: „Het zal geen gemakkelijke vergadering zijn”, want de problemen behoren tot „de meest ingewikkelde en moeilijke vraagstukken waarmee de VN in hun historie te maken hebben gehad”. Volgens het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken delen de 15 landen „de gezamenlijke verantwoordelijkheid om te voorkomen dat uitvoer van kernmateriaal bijdraagt aan de verspreiding van kernwa pens”. In deze korte aankondiging heet het verder dat de landen hun beleid inzake de uitvoer van kernmateriaal al hebben ge harmoniseerd. De landen zijn bijeen als leden van de zogenaamde „club van kernleveranciers” die gedurende de afgelopen twee jaar een De gedragscode voor de Europese on dernemingen is bedoeld als politiek en moreel drukmiddel tegenover het regime in Pretoria. Er zijn geen sancties voor zien in geval ondernemingen zich niet aan de aanbevolen gedragslijn houden. Wel moeten de betrokken ondernemin gen jaarlijks een „gedetailleerd en volle dig gedocumenteerd” verslag publiceren over de toepassing van de code. De rege ringen van de Negen zullen deze rappor ten bespreken. De Negen zullen de andere landen die bij de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling) zijn aangesloten, vragen de gedragscode ook te gaan toepassen. De EEG-landen studeren nog op andere maatregelen te- Funktionarissen in Londen konden de persspeculaties niet bevestigen dat als re sultaat van de bijeenkomst in Londen wordt verwacht een aanzienlijke versoepe ling van de Amerikaanse houding tegen over de uitvoer van „gevoelige” nucleaire technologie. President Carter kwam eer der dit jaar met voorstellen die, zo ze worden aangenomen, neerkomen op aan vaarding van wat nu heet het „wegwerp- systeem” van kembrandstofDit zou bete kenen dat het commericeel opwerken van kernafval wordt afgeschaft, evenals de brandstofcycli die volledig op plutonium telefoniste op de eerste verdieping uit het raam werd geslingerd. De conciërge was op slag dood en de telefoniste is gistermid dag in een ziekenhuis aan haar verwondin gen bezweken. Een rechtse terroristische groepering heeft inmiddels de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het betreft de zijn gebaseerd. Veel westerse geleerden hebben al de waarschuwing geuit dat ex tremisten waarschijnlijk een kernwapen zouden kunnen maken met behulp van slechts enkele kilogrammen plutonium. Ze hebben ook het toekomstige gebruik van plutonium als brandstof voor kernreacto ren veroordeeld, zoals voor de snelle- kweekractor die in feite als nevenprodukt meer plutonium produceert dan als brand stof wordt verbruikt. Volgens de Londens funktionarissen wordt vermoedelijk ook gesproken over de kwestie van vergroting van de atoomclub met potentiële „kern- klanten” en ontwikkelingslanden - zoals Brazilië. Een aantal van deze landen is geneigd de huidige atoomclub te zien als een kernkartel, gericht tegen hun belan gen van het onwikkelen van vreedzame kernenergie. De landen die nu aan de bijeenkomst deelnemen zijn: België, Canada, Tsjecho- slowakije, Frankrijk, West-Duitsland, de DDR, Italië, Japan, Nederland, Polen, de Sovjet-Unie, Zweden, Zwitserland, Enge land en de Verenigde Staten. „Anticommunistische Alliantië”. Het weekblad is de laatste maanden her haaldelijk het doelwit geweest van bedrei gingen van rechtse extremisten. Zij had den kritiek op de aanvallen op de voorma lige dictator Franco, die „El Papus” regel matig publiceerde. DAMASCUS-TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, DPA). De centrale raad van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren aangedrongen op spoed- hulp voor de Palestijnen in het zuiden van Libanon, die daar het hoofd moeten bieden aan „niets-ontziende Israëlische aanvallen”. De PLO-raad beschuldigt Is rael van militaire escalatie en agressie onder de dekmantel van hulpverlening aan de rechtse Libanese krachten. De Pa lestijnen hebben, aldus de raad, dringend Arabische steun nodig tegen de „Israëli sche oorlogsmachine”, aldus de verkla ring. ie ie et »n ie ië. »n ie ran ga- elij- De den leid ani- ide- ssie in ng re- ire er- lar er- lar en >en ité ale ga- eel en) die en, be- sm- Jgd •ge ren die rer- srst een Het stadsbestuur van Kalkar is tegen een betoging in het centrum van de stad, omdat de markt te klein zou zijn voor de minstens 20.000 demonstranten, die zater dag verwacht worden. Het bestuur vindt dat de manifestatie beter kan worden ge houden op een sportveldencomplex dat circa 350 meter van het centrum verwij derd ligt. Desondanks verklaarde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Dajan gisteren tijdens een persconferentie in de Amerikaanse hoofdstad, dat een vredes conferentie nog dit jaar mogelijk is. Dajan gaat daarbij uit van de Arabische bereid heid om de Israëlische visie op het tot stand brengen van zo’n vrede te aanvaar den. Tijdens onderhandelingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en een gesprek van een uur onder vier ogen met president Carter heeft Dajan het Amerikaanse plan om Palestijnen in een zogenaamde pan- Arabische delegatie onder te brengen, vol strekt van de hand gewezen. Een vrede, aldus Dajan, moet worden gesloten tussen staten. probeerde nog de ondernemingen te ont lasten van de publikatie van een jaarlijks verslag over de toepassing. Parijs be weerde dat een vertrouwelijke rapporta ge beter was omdat de ondernemingen dan openhartiger zouden zijn. De Fran sen vonden voor hun redenering echter geen gehoor. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) noemde de code „een stap voor uit”. Weliswaar is de gedragscode niet af te dwingen, maar bedrijven die niet mee werken plaatsen zich in een vervelende positie, aldus de bewindsman. Hij zei dat Nederland zal blijven aandringen op een gezamenlijk beleid van de Negen als overheid geen exportkredieten meer voor de handel met Zuid-Afrika te geven, zoals in Nederland al het geval is. Na afloop van de theaterhuldiging van Harry Mulisch door zijn vrienden in Cen trum Bellevue op maandagavond, waren de „acteurs” (van Vera Beths tot en met Dimitri Frenkel Frank) het er over eens dat de eerste avond in Den Haag „eigenlijk leuker” was geweest. Het publiek reageer de daar directer, spontaner en zelfs intelli genter, waarschijnlijk ook omdat het in Den Haag nagenoeg geheel uit betalende Mulisch-bewonderaars bestond, terwijl het publiek in Amsterdam voor de helft uit zijn directe omgeving leek te komen. Ons kent ons, en blijkbaar lacht ons toch min der spontaan om ons dan hullie om ons pleegt te lachen. Het was een nogal unieke gebeurtenis, enerzijds omdat ze aantoonde met welke eenvoudige middelen rond een schrijver een alleraardigst theaterprogramma kan worden opgebouwd, anderzijds omdat tot de uitvoerenden ook erkende ministers, staatssecretarissen en landdrosten be hoorden, zoals Wim Duisenberg, Marcel van Dam en Han Lammers. „Je kan nou wel lachen om dat gekke landje van ons”, zei Cees Nooteboom ongeveer na afloop, „maar noem mij één land in de hele wereld waar zoiets mogelijk zou zijn? Wij weten al niet beter meer. De beide avonden werden georganiseerd door de Haagse stichting BZZTOH, die haar zogeheten BZZLLETIN van septem ber 1977 vrijwel geheel aan de 50 jaar geworden Harry Mulisch heeft gewijd. Een gedenkwaardig bewaarnummer, dat al een bestseller schijnt te zijn (het kost een tientje). Wie het koopt kan ik meteen even op een drukfout wijzen. Cees Nootebooms limerick, getiteld „U of Oe, das ist die Frage”, is foutief gezet. Het moet als volgt gelezen worden: - „Voor de schrijver in het gewoel is Het niet belangrijk of hij nu Mu of Moe is. Maar de Literatuur Ligt ook hier op de loer En zegt dus niet Mulisch maar Mulisch”. Uit het feit dat het laatste woord (Mu lisch) rijmen moet op „woel is” en „Moe is” mogen we opmaken dat de enige goede uitspraak van Harry’s naam Moelisj is. Zelfs onder zijn vrienden bestaat daar verschil van mening over. Han Lammers zei Mulisj, Jan Hein Donner Moelisj. Moe lisj is juist. In het interview dat Philip van Tijn, als onderdeel van de avond, met Mulisch had, vroeg hij hem wie hij als de op een na grootste schrijver van Nederland be schouwde. Harry Mulisch zei, dat hij niet meer las of kon lezen op die manier, maar na enige aarzeling noemde hij toch Willem Frederik Hermans. Op de vraag welke zin hij uit al zijn werken zou kiezen als de Minister van Vreugde in het jaar 2084 door ruimtegebrek in de bibliotheken zou besluiten dat van elke Nederlandse schrij ver nog maar één zin bewaard mocht blij ven, zei hij zo voor de vuist weg geen antwoord te kunnen geven. Na afloop be loofde hij me er de volgende dag nog even over na te zullen denken, maar toen ik dinsdagmiddag belde vond hij het nog steeds een heidens moeilijke keus. Maar als ik schreef dat hij voor de veel geciteer de zin „het beste is het raadsel te vergro ten” had gekozen, kon hij daar vrede mee hebben. Na afloop van de theatervoorstelling gingen de vrienden van Harry naar Améri- cain, twintig meter verderop, waar meer voetstappen van Harry Mulisch liggen dan er voetstappen van Rembrandt in de Jo- denbreestraat liggen. Als dank kreeg hij van de directie dan ook een gebrandschil derde afbeelding van het American Hotel en een reisje met verblijf naar Parijs voor twee personen. Van zijn uitgever Geert Lubberhuizen kreeg hij een 6000 jaar oud, beschilderd fragment van een Egyptische sarcofaag uit de 26e dynastie, en ook werd er nog een Abraham van krentenbrood binnengedragen, die onder zijn arm een potje mosterd meevoerde. Kenners van spreekwoorden begrepen dat hiermee de kwinkslag „hij weet waar Abraham de mosterd haalt” verzinnebeeld werd, maar toen het vermomde krenten brood werd aangesneden, smeerde meni geen ook mosterd op de sneden, alsof dat een pas onlangs herontdekte culinaire lek kernij was. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De bomaanslag op het hoofdkantoor te Barcelona van het satyri- sche Spaanse weekblad „El Papus” heeft gistermorgen twee doden en een vijftiental gewonden geëist. Een onbekende gaf ’s ochtends een pakje af aan de conciërge dat naderhand in zijn handen ontplofte. De bomexplosie had zo’n kracht dat de De nieuwe voorstellen van de commu nisten zijn blijkbaar geïnspireerd door de verontrusting die zich van hun leider George Marchais heeft meester gemaakt, die na de breuk in het overleg in het volksfront verklaarde dat „miljoenen ar beiders en Fransen ons gadeslaan”. gedragscode heeft uitgewerkt om de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan. De belangrijkste zorg die de club bezig houdt is de verspreiding van kennis van drie gevoelige technologieën - het bewer ken van kernafval, het verrijken van ura nium en de produktie van zwaar water. Deze technologieën kunnen door niet- kernlanden worden gebruikt om atoom bommen te vervaardigen. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. In het kader van een gezamenlijke diplomatieke actie tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek hebben de negen landen van de Europe se Gemeenschap gisteren een „code van goed gedrag” aanvaard voor Europese ondernemingen met dochterbedrijven of vertegenwoordigingen in Zuid-Afri ka. De code bestaat uit een lange reeks aanbevelingen geen enkel verschil te maken in de behandeling tussen blanke en zwarte werknemers. De gevangenen hadden maandag hun bewakers, een aantal gedetineerden en de gevangenisdirecteur na een schietpartij, waarbij een man werd gedood en drie gewond, gegijzeld. Zij eisten voor hun vrij lating een vrije aftocht naar Angola of Marokko. Na langdurige onderhandelin gen tussen de muiters en een functionaris van het ministerie van justitie, gaven de gevangenen zich over. Eerder hadden zij gedreigd te zullen uitbreken met hun gijze laars als schild als hun eisen niet werden ingewilligd. l” gen Zuid-Afrika, zoals economische sancties, beperking van kredietverzeke- ring, beëindiging van investeringen en een wapenembargo. De gedragscode onderstreept de fun damentele gelijkheid tussen blanke en anders gekleurde werknemers, of het nu gaat om loon of om de vrijheid om zich aan te sluiten bij vakbonden. Uitdrukke lijk wordt ook vastgesteld dat zwarte Afrikanen gelijke kansen moeten heb ben op promotie. De ondernemingen moeten een einde maken aan alle praktij ken die uit de apartheid voortvloeien „voorzover zij vrij zijn dat te doen”. De Negen gingen na ampele discussie akkoord met de gedragscode die de afge lopen maanden in het politieke overleg vorm heeft gekregen. Alleen Frankrijk (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) OPORTO. Twaalf opstandige gedeti neerden in de gevangenis van Custoias, bij Oporto, hebben gisteren na een gijzelings actie van ruim 24 uur zich aan de politie overgegeven. De opstandelingen hadden een mitrail leur die zij waarschijnlijk van handlan gers buiten de gevangenis hebben gekre gen. De leiding van de opstand was in handen van vier bankrovers, die zich poli tieke gevangenen noemden. Zij zouden met him bankoverval in februari van dit jaar een fascistische coup in Portugal heb ben willen financieren. Als belangrijkste motief voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen noemde Vorster de pogingen van buitenlandse regeringen en organisaties de binnenlandse politiek van Zuid-Afrika te dicteren. Andere faktoren die tot het besluit hebben bijgedragen zijn de voorgestelde nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika, waarin meer rechten worden verleend aan de gemeenschappen van kleurlingen en Indiërs, en de algemene wijziging van namen en groeperingen aan de kant van de blanke oppositiepartijen. „Sinds de laatste verkiezingen, aldus Vorster, hebben enkele politieke partijen hun namen en hun beleid gewijzigd en hebben afgevaardigden zich bij partijen aangesloten waarvoor ze in 1974 niet gekozen waren. De situatie is daarom in hoge mate onwerkelijk geworden, zo niet volledig kunstmatig.” Nieuwe verkiezingen zouden oorspronkelijk niet voor 1979 hebben plaatsgevon den. De Nationale Partij van Vorster beschikt over een grote meerderheid, zowel in het Huis als in de Senaat. Nthato Motlana, voorzitter van het comité van 10 de groep van zwarte leiders uit de woonstad Soweto zei gisteren in een eerste reactie op de aankondiging van Vorster dat „blank beleid en blanke verkiezingen geen donder betekenen voor de zwarte” en dat het daarom een „compleet irrelevante” zaak is. Volgens Motlana is het probleem van Zuid-Afrika „het probleem van blank tegen zwart”. De communisten hadden van hun part ners in het „volksfront” geëist dat in het gezamenlijke verkiezingsprogramma on der andere zou staan dat zo’n 1400 onder nemingen genationaliseerd zullen worden als links de verkiezingen in maart van het volgend jaar wint. Op nog geen vijftig meter afstand van een aantal huizen in het Westduitse Weilen (deelstaat Baden-Württemburg) liggen de resten van twee Amerikaanse Phantom-vliegtuigen uitgespreid. De toestellen kwamen gisteren in zeer dichte mist met elkaar in botsing tijdens een manoeuvre in het kader van de oefening Reforger’77 van de NAVO. Eén van de vier bij het ongeluk betrokken piloten verloren het leven. •O;

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3