■I BOUWSEL JARENLANG BAKEN TUSSEN OUD EN NIEUW Automobilisten onder invloed in de vishcil Extra personeel voor bibliotheek Educatief plan voor volwassenen berust nu bij gemeentebestuur I I „Les fleurs du miel” uit 1976 deze week in filmhuizen I H Hoger personeel Hoogovens wijst ontslagen af n R fiifa vxxv I 4 feSb Aa-'A I Jubileumfeest van twee officieren bij Leger des Heils Vanavond PvdA- ledenvergadering TT Stichting Santpoort heeft alternatief voor Velserbroek ■fis Ml „Wie Wat Waar" in Velsen r Bouwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem tel. 312638 I XV VVV rS 4 5 19 7 7 SEPTEMBER 2 1 WOENSDAG I DERDE SPEELFILM VAN CLAUDE FERALDO ■-r I 4 1 Trouw 9-PERSOONS BUS HUREN? 40,- per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine ook Ford Transit Langere huurtijd op aanvraag. (van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Twee panden die vergroeid zijn tot één. Een veel gefotografeerd object. Illustratief voor de situatie ter plekke. Omgeven door enkele hectaren met veel onkruid begroeid sloopterrein. Ener zijds het rafelige patroon van het ten dode gedoemde Oud IJmuiden. Aan de andere kant de strakke lijnen van het kubusachtige nieuwbouwfront dat langzaam, heel erg langzaam, maar zeker terrein wint. Dat zijn de bouwvallen die officieel te boek staan als President Steynstraat 39 en 40. In de buurt beter bekend als het groentehalletje van Leo. Het ziet er naar uit dat het einde van het obstakel nabij is. Dat ook hier de slopershamer zijn werk grondig zal verrichten. VELSEN. De Gemeentelijke werkgroep Vormings- en Ontwik kelingswerk voor Volwassenen heeft het „educatief plan”, dat ze binnen een jaar op tafel heeft ge bracht, aangeboden aan het ge meentebestuur. Het educatief plan is tot stand gekomen na een inventarisatie van het bestaande werk, een peilen van de behoeftes en enkele inspraakavonden voor de belangstellenden. n I S' - Urgentie fed I I VELSEN-IJMUIDEN z a a- V '.'.'A,/a<' je oat |||ËS Ipf Leo’s groentehal overleefde sloopspook van Oud-IJmuiden (ADVERTENTIE) IJMOND. De regisseur van de films „Bof” en „Themroc”, Claude Feraldo, maakte vorig jaar de nieuwe film „Les fleurs du miel”. Een speelfilm die anders van karakter is geworden dan zijn voorgaande produkties. De filmhuizen in de IJmond vertonen deze week „Les fleurs du miel” waarin Feraldo zelf de rol van derde in een driehoeksverhou ding speelt. van nin aar thie ont, ijn. es le ir Bouwen in Oud-IJmuiden. Voorlopig is het nog steeds slopen wat de klok slaat. Deze week werd een begin gemaakt met het einde van Koningsplein 2. In het definitieve educatieve plan zijn nog enkele wijzigingen aangebracht naar aanleiding van de inspraakavonden en bovendien zijn de financiële gevolgen voor de gemeente aangegeven. Totaal zou uitvoering van het educatieve plan een bedrag van 166.726,50 aan subsidies ver gen van de gemeente. Meer dan een ton van dit bedrag is subsidie voor bestaande activiteiten en 57.760,- zou aan nieuw te starten activiteiten moeten worden uitge geven. De totale kosten van de activiteiten be dragen bijna drie ton. Aan eigen bijdragen van de deelnemers is ruim een ton te verwachten. In een staatje is opgenomen, wat er als rijksbijdrage aan de vorming en ontwikkeling voor volwassenen te ver wachten is, als het rijk af gezien van de huisvesting, een subsidie van 90 procent verleent op de personeelskosten en van 50 procent op de overige kosten. Het bedrag dat de gemeente aan dit vormings- en ontwikkelingswerk uitgeeft is veel groter als men daar de subsidies bijtelt aan instel lingen en organisaties, die dit werk als onderdeel van hun totale pakket hebben, zoals Stisa SDAB, Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Velser Gemeenschap, sport stichting enzovoort. Dan komt men totaal tot het lieve sommetje van 1.374.448,- uit. paupering. Wat overeind bleef leek geen lang leven beschoren. Ruimte moest er komen. Ruimte voor een nieuw Oud-IJ muiden. Veel bewoners trokken weg. Ne ringdoenden zagen met de buurt hun za ken wegkwijnen. Likwideerden vrijwillig en gingen in loondienst. IJMUIDEN. Bij het Leger des Heils viert men vanavond feest. Het is deze dag dertig jaar geleden dat de heilsoldaten zuster T. Hagedoorn en broeder B. Ingelse als plaatselijk officier aan het korps IJ- muiden verbonden zijn. Broeder Ingelse viert deze dag tevens zijn vijftigjarig heil- soldaatschap. Het korps IJmuiden van het Leger des Heils wil deze dag niet ongemerkt laten voorbij gaan. Daarotn is er vanavond om half acht een dankdienst in het gebouw aan de Edisonstraat. Na de dankdienst is er een gezellig samenzijn, waarop iedereen van harte welkom is. Dit jaar heeft het Leger des Heils nog enkele heilsoldaten kunnen feliciteren met hun vijftigjarig heilsoldaatschap. Gedeeltelijk werd het vertrouwen be loond toen de flats aan de westkant van de wijk bevolkt raakten. De bewoners maak ten dankbaar gebruik van het halletje waar de 22-jarige Leo een dagtaak kreeg. Plotseling veranderde de opvatting over renovatie en rehabilitatie. Het sloopspook werd een halt toegeroepen. VELSEN. Tijdens een regionale alco holcontrole werd dinsdagavond in Velsen achtmaal proces-verbaal opgemaakt we gens rijden onder invloed. Jonge Kerk. De Jonge Kerk van Sant poort houdt zondag 25 september een bij eenkomst in het Koetshuis van Spaarn- berg aan de Wüstelaan, aanvang elf uur ’s morgens. •en- ?ra- ;ch- der md. een iich Hen fO- tel- ge- ort -lid dit an- IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 63 kg tong; 1 kist tarbot en griet; 114 kisten kabeljauw; 35 kisten wijting; 26 kisten schol; 82 kisten schar; 26 kisten makreel; 55 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: grote-, grootmiddel- en kleinmiddel tong 13,60; tong één 11,40; tong twee 9,40-8,80. Per 40 kg: tarbot 224-200; kabeljauw vijf 75-59; schol drie 114; schol vier 100-80; wijting drie 77-36; schar 76-52; makreel één 71-62; makreel twee 52-44; harders 160; horsmakreel 27-7; bot 36-30; rode poon twee 100-76. De besommingen waren: UK 23 3.640,-; UK 145 3.200,-; UK 200 1.670,-; VD 20 1.820,-; IJM 18 5.400,-; IJM 27 6.000,-. ler- ten lel- zan ran ge- 'i lis en iet •le- ch elf □r- srs or- et- rer ;en iet in (St- •If n, m ?n in 'a- er Li- - s- R, o- n- er o- il- ie De betrekkelijk kleine verkoopruimte is één van de vestigingen van de gebroeders Ab en Ernst Veldman. Leo, de 22-jarige zoon van vader Ab, zwaait er de scepter. In de hal hangt de geur van vers fruit en groente. „Vers” is voor de gebroeders de enige garantie voor kwaliteit. Dat blijkt ook al in de winkel in de Steenbokstraat waar Ernst woont en in de kraakheldere winkel aan de Cepheusstraat waar de uit gestalde produkten van Ab noden tot kopen. Drieëntwintig jaar geleden gingen de gebroeders van start. Opa Veldman had een voor die dagen gevarieerde winkel. Verkocht vis, groenten, oud-ijzer en ’s zo mers roomijs. Ernst en Ab besloten zich te specialiseren. De groentehal die nu als een verlaten blikvanger opvalt werd het begin. In de dichtbevolkte volksbuurt wilde de nering best lopen. Zo’n jaar of tien geleden begon daar stevig de klad in te komen. Oud IJmuiden moest worden herbouwd. Dat betekende eerst maar eens stevig de slopershamer hanteren om vrij baan te maken voor nieuwbouwplannen die op dat moment zelfs nog geboren moesten wor den. De buurt begon een periode van ver- De Velsense politie legde in 6 van deze gevallen een rijverbod op. Twee van de aangehouden automobilisten moesten mee naar het bureau voor een bloedproef. Eer der op de dag kregen twee IJmuidenaren een bekeuring voor eenzelfde strafbaar feit. Zij werden op de IJmuider Straatweg en de Lange Nieuwstraat tot stoppen ge dwongen en bleken een alcoholpromillage te hebben boven de toelaatbare grens van 0,5. Ab Veldman weet het zich allemaal nog te herinneren als de dag van gisteren. „Het is”, zo vertelt deze in hart en nieren geto gen IJmuidfenaar, „ons geluk geweest dat we niet alles op één kaart hadden gezet. We hadden onze zaak in de Cepheusstraat en een paar degelijk opgebouwde ventwij- ken. Als we die niet hadden gehad waren we er ook onderdoor gegaan. Van dag tot dag werd de handel in de hal slechter. Er waren waarachtig dagen dat we nog voor geen tien gulden verkochten. Toch hebben we de tent nooit gesloten. We bleven door draaien. Een jaar of tien geleden openden we de zaak aan de Steenbokstraat. We bleven Oud-IJmuiden trouw omdat we er gewoon op vertrouwden dat het herstel van de wijk toch eens een feit zou worden en wij er dan toch weer bij zouden zijn”. Het einde is in zicht voor dit cavalje in Oud-IJmuiden waarin de nering van groente- en fruitspecialisten Veldman, na jarenlange kommer, weer welig tiert. Ab Veldman: „Achteraf beschouwd na tuurlijk een idiote situatie. Zonder par don werden huizen van 5 a 6000 gulden gesloopt. De mensen die er in woonden hadden het er vaak best naar hun zin. Dezelfde soort huizen die nu nog overeind staan hebben nu waarden van 50 en 60.000 gulden. Er wordt zonder bezwaar een be drag van 10.000 gulden gespendeerd om ze redelijk goed bewoonbaar te maken. Des tijds leek iedere gulden voor behoud, een gulden te veel”. Verleden week is de gemeente eens een babbeltje gaan maken met de onderne mende groente- en fruitspecialisten. Het zou de gemeente namelijk wel wat waard zijn als het groentehalletje aan de Presi dent Steynstraat zou worden ontruimd. Ernst Veldman stelt zich evenals zijn broer op het standpunt dat niets het herstel van Oud-IJmuiden in de weg mag staan. Daar om wil hij best genoegen nemen met een tijdelijk onderdak in een te zijner tijd voor sloop bestemd pand. Voordat die tijdelijke voorziening echter met de grond gelijk zal worden gemaakt zullen er op het nu reeds jarenlang braakliggende stuk grond nieuwe woningen zijn verrezen. Onder de nieuwbouw van de De la Reystraat zullen zich zo luiden althans de voorzichtige gemeentelijke plannen drie winkelpan den bevinden. Eén daarvan zal bestemd zijn voor de gebroeders Veldman. Een VELSEN. De Centrale Bibliotheek in IJmuiden krijgt binnenkort in het kader van de interimregeling jeugd werkeloos heid een extra werkkracht toegewezen. Nog dit jaar volgt aanstelling voor de tijd van een jaar. De bibliotheek op het Plein 1945 be schikt daarmee over 36 personeelsleden. Krachtens de interimregeling jeugdwerke- loosheid is al een extra kracht bij de biblio theek werkzaam. Volgens de geldende rijksregeling is 34 personen voor deze bi- bliotheekvestiging de maximale bezetting. moderne vervanging voor de huidige on dermaatse behuizing. Voor de gemeente, die de middenstand uit Oud-IJmuiden de afgelopen jaren de benen heeft zien nemen rijst de vraag of er voor de andere twee winkelruimten wel belangstelling zal bestaan. Voor de gebroe ders Veldman is dat geen probleem. „Wij nemen zo de drie winkels”, zegt Ab Veld man. „Wij zijn in de gelegenheid om er voor te zorgen dat er in al die drie panden drie verschillende zaken komen die voor zien in een behoefte in een wijk als Oud- IJmuiden”. Hoe denken deze op en top toonbank- winkeliers over het zelfbedieningssys- teem? „Voor ons is dat een onmogelijk heid. Met dat systeem vervallen de hoge eisen die je stelt aan kwaliteit. Ik zie me daar al spinazie in plastic zakjes proppen”. Overigens hebben de Veldmannen naast Ernst, Ab en zoon Leo in de winkels zijn er nog zoon Hans en neef Hans die over de hele gemeente venten de over tuiging dat het publiek de persoonlijke bediening en adviezen evenals het babbel tje over de toonbank weer opzoekt. Voor het halletje in de President Steyn straat waar per maand 61,50 huur voor wordt betaald a'an de gemeente, lijkt het einde in zicht. Weer een stukje definitief einde van het oude Oud-IJmuiden, „maar mogelijk ook een begin van een stukje nieuw Oud-IJmuiden”, merkt Leo wat filo sofisch op. Het spijt hem om zijn oude vertrouwde stek te verlaten. Verderop in dezelfde straat zal hij tijdelijk zijn publiek blijven bedienen om over een nog niet duidelijk' aantal jaren een overstap te kunnen ma ken naar een brokje nieuwbouw. „Hoe eerder hoe liever!” IJMUIDEN. De Partij van de Arbeid houdt vanavond om half acht ledenverga dering in gebouw Velserduin aan het Vel- serduinplein in IJmuiden. Naast de frac- tieverantwoording staan ondermeer het programma voor de Provinciale Staten en de kandidaatstelling voor het provinciaal bestuur op de agenda. Over het ontwerpprogram van het Euro pees parlement is een discussie gepland, terwijl als laatste agendapunt wordt ge sproken over de dertien kandidaten die als delegatie naar het Europese congres wor den uitgezonden. IJMUIDEN. Gedwongen ontsla gen bij Hoogovens zijn onaanvaard baar tenzij aangetoond kan worden dat dergelijke maatregelen onont koombaar zijn. Dat is de strekking van het standpunt dat de kerngroep van de Vereniging van Hoger Hoogovens Per soneel (VHHP) gisteravond tijdens een vergadering heeft ingenomen. De Vereniging is van oordeel dat de directie van Hoogovens te weinig infor matie heeft verstrekt over de toestand van het bedrijf. Het hoger personeel meent dat pas in het alleruiterste geval tot gedwongen ontslagen mag worden overgegaan. Tijdens de vergadering die door on geveer vijftig kernleden werd bezocht, zijn afspraken gemaakt om alterna tieven voor het plan van de directie te ontwikkelen. De VHHP houdt woens dag 28 september een algemene leden vergadering met de zorgwekkende situ atie bij Hoogovens als belangrijkste agendapunt. „Les fleurs du miel” handelt over een welgesteld echtpaar. Hij is filmcriticus, een man die zijn bezoeken aan buitenland se filmfestivals lardeert met sexuele avon tuurtjes. Zijn kritiekloze vrouw heeft dat altijd getolereerd. Op het moment echter dat het verhaal van de film begint, komt zij in opstand. In een knallende ruzie maakt ze duidelijk dat ze ook haar vrijheid wil, al kan haar echtgenoot zich daar moeilijk mee verenigen. De vrouw zet haar plan toch door een chartert een jonge wijnbe zorger (de rol van Feraldo), die wat over dondert meegaat in haar avontuur. Met de confrontatie tussen de twee ver schillende maatschappelijke klasses heeft Feraldo het erotisch gebeuren een poli tieke dimensie willen geven. Hij schetst de huwelijksproblemen van het tweetal als een soort luxe. Dat hij voor zijn hoofdfi guur het beroep filmcriticus heeft geko zen, schijnt voor Feraldo de gelegenheid te zijn geweest om zijn recensenten eens flink te grazen te nemen. „Les fleurs du miel” draait op woens dag en donderdagavond (20.30) in Film huis Velsen aan de Kanaalstraat in IJ muiden, op zaterdagavond (21.00) in Film huis Heemskerk, (in de Zandkraaij) aan de Handelstraat in Heemskerk en op zon dagavond (21.00) in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. HOOFDDORP. De Stichting Sant poort heeft op de hoorzitting over de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Holland (NORON) dinsdagavond te Hoofddorp stelling genomen tegen het idee om de VelserbroekRolder te bebou wen. In plaats daarvan zou in aansluiting op de IJmuidense wijk Zeewijk moeten worden gebouwd. De stichting denkt daarbij zowel aan uitbreiding in de dui nen als „inbreiding” in en bij Zeewijk. Onder „inbreiding” wordt verstaan het bebouwen van open gaten in de bestaande bebouwing. De Stichting, die zich ten doel stelt het behoud van het landelijk milieu, dorpska- rakter en omringend natuurschoon van Santpoort, oppert voorts de mogelijkheid tot „inbreiding” bij de Bloemendaalse- straat bij de Kluyskenslaan, de Jan Gijzen- vaart langs de Schuitstraat, de Kieften- delftlaan en aanvulling van de driehoek tussen de Santpoortse Dreef, Valcken- hoeflaan en de Kieftendelftlaan te Sant poort. In IJmuiden zou nog kunnen wor den „ingebreid” langs de kanaalstraat en IJmuiderstraatweg, de Orion weg en Ha venkade. Een uitbreiding van de bebou wing ten Westen van Zeewijk (waarin men volgens de stichting ruim 2500 woningen zou kunnen bouwen) zou weliswaar ten koste gaan van wat duinterrein, maar het- terrein in kwestie is volgens de stichting zeker niet het fraaiste. Voordeel zou zijn, dat IJmuiden wat duidelijker een bad plaats zou kunnen worden. Naar aanleiding van een aantal uit gangspunten over de noodzaak van de verschillende activiteiten, heeft de Werk groep ook een indeling gemaakt in urgente activiteiten en activiteiten zonder urgentie. Wat de urgentie betreft houdt men hierbij vier criteria aan: 1 de activiteit moet ge richt zijn op de groepen mensen in conti nudienst, jong-volwassenen of mensen met een laag opleidings/vormingsniveau; 2 ze mbet gericht zijn op politieke of maat schappelijke bewustwording; 3 ze moet een experiment zijn en 4 ze moet gedragen worden door verschillende instellingen/or- ganisaties. ■k VELSEN. De gemeente heeft een nieuwe „Wie wat waar” in omloop gebracht. Een handige brochure waar alle adressen instaan van sportvereni gingen en organisaties op het gebied van cultureel en cultureel-maatschap- pelijk werk. Een bron van informatie voor wie helemaal de weg niet weet in Velsen en een handwijzer voor de in woners die geïnformeerd willen wor den over juiste adressen en telefoon nummers. Met name bij sportverenigingen vin den regelmatig wisselingen plaats van secretariaten. Voor de gemeente aanlei ding om er naar te streven jaarlijks dit informatiebulletin te laten verschijnen. De opzet van het boekje is iets een voudiger dan het voorgaande. Een alfa betische inhoudopgave verwijst naar de pagina’s waar de betreffende orga nisaties of verenigingen overzichtelijk zijn gepubliceerd. Volgend jaar, na de gemeenteraads verkiezingen, wil de gemeente een der gelijke brochure uitgeven waar soort gelijke informatie wordt verstrekt over gemeentelijke organisaties en instan ties, maatschappelijke instellingen en overheidslichamen. Het „Wie wat waar” is gratis verkrijg baar op het stadhuis, bij bibliotheken I en kantoren van het WV alsmede bij I de bureaus Culturele zaken, Jeugdza- I ken en Sport-en recreatie. fi mW i I i j» -■lillik 'a - - - A U

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5