JONGENS VAN IJMUIDEN Over Umuiden gesproken agenda Ook als je studeert, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening Zo’n Amro Privérekening komt altijd van pas. wat vertel je me nou? A Aanpassing begraafrecht n ft SEPTEMBER 19 7 7 IJMOND 2 1 WOENSDAG Appie-kim N r In en om Haarlem y Wijk aan Zee Velsen-Noord Heemskerk Pier Velsen-IJmuiden Beverwijk Pionier i NMHI (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Via een Amro Privérekening kun je je studietoelage ontvangen. den ons stuurde. We citeren: Hein Bank is een kwajongen die zijn tijd „verdoet” in Flora e.d. Hij wordt zeer verwend door zijn moeder die hem weinig leiding geeft terwijl vader op zee is. Vaak bedelt Hein Bank om geld voor ds bios. Hij vervalt van kwaad tot erger, zoals dat in de jeugdboeken van die tijd vaak toeging. Hein Bank geeft zich over aan schelmen streken. Zo gaat hij stropen bij het Zwar te Pad, hij spijbelt en steelt samen met z’n vriendje Bert een horloge. Uiteinde lijk wordt een portemonaie ontvreemd in Flora door Hein en zijn vrienden. Daar de veldwachters er na enige tijd lucht van krijgen besluit het gezelschap te vluchten. Ze verschuilen zich in een wa gon die naar Amsterdam gaat. Na lange tijd wordt Hein uit de wagon bevrijd. Hij komt in handen van Jan Brink, een sla ger uit Voorst. Deze blijkt een broer te zijn van meester Brink uit Velseroord, de onderwijzer van Hein Bank. Om kort te gaan, dankzij meester Brink wordt Hein Bank smid in Voorst. Daar komt hij weer op het goede spoor. bezit van lezers van deze rubriek zijn. We vragen ons tevens af of Ten Napel ook voor andere verhalen dan „Hein Bank” het oude IJmuiden of Velseroord als ach tergrond heeft gebruikt. En kun je automatisch de huur aan je hospita laten overmaken. „Als zo’n visser uitvoer kwamen de vrou wen bij mijn moeder „poffen” tot haar mannen weer thuis waren. Als ze thuis kwamen. Maar al te vaak kon mijn moe der een streep door de rekening halen want veel vissers kwamen nooit meer terug. Het was een rottijd, dat weet ik wel. Ik werkte als jongste knechtje bij bakker Sohl op de hoek van de Bloem- straat en de Keizer Wilhelmstraat. Ik moest al vroeg meewerken, vanaf mijn „WAT AL DIE vissersschepen betreft die in de oorlogsjaren vergaan zijn, daar heb ik ook een levendige herinnering aan”, zo vervolgt de heer Van Hoef laken. En via diezelfde rekening kun je de nota van je studieboeken voldoen. (Foto beschikbaar gesteld door de fam. v.d. Outenaar te IJmuiden). tiende jaar en moest met een doortrap fiets de sluizen over met een mand vol brood. Bij de trappers kon ik niet. Dus kunt u wel nagaan hoe dat ging, elke dag naar de Breesaap. Maar ja, mijn vader was al jong gestorven. Wij woonden eerst naast de kruidenierszaak van Rood in de President Steijnstraat. Toen mijn vader was overleden kocht mijn moeder nood gedwongen de kruidenierszaak in de Bloemstraat om in ons levensonderhoud te voorzien. Zodoende moest ik ook al vroeg meewerken. Maar toch heb ik een heerlijke herinnering aan IJmuiden. Als ik eraan denk hoe blij ik was als ik een varkensblaas kreeg van slager De Beurs. Aan de raad is nu voorgesteld het be graafrecht in twee jaren gefaseerd te ver hogen met 25,- in 1977 en 25,- in 1978. Hij slachtte zelf aan de overkant van zijn zaak in een pakhuis bij de fietsenzaak van Zwier. Als je zo’n varkensblaas had gekregen dan was het gauw opblazen en voetballen ermee. Je was de koning te rijk. Ik zou zo wel boeken vol kunnen schrijven over die tijd. Laat ik maar niet beginnen over alle bekenden. Ik moet mij geweld aandoen om te stoppem met schrijven, vooral als ik denk aan de heer lijke eenheidsworst die Leendert de Beurs maakte. Daar stonden de IJmuide- naren voor in de rij.” Nu de aula in gebruik is genomen dient dit tarief opnieuw te worden verhoogd. DE BIOSCOOP VAN Flora heeft om streeks 1920 een plaats in een jongens boek gekregen dat door de jeugd verslon den werd. Titel: „Hein Bank.” Schrijver: de IJmuidenaar G. ten Napel. Onze speurtocht naar die uitgave van een dik ke halve eeuw geleden was tot dusver tevergeefs. Vandaar dat we graag kennis namen van een samenvatting van de in houd die lezer Klaas de Krijger in IJmui- TENTOONSTELLINGEN De in deze rubriek geplaatste foto van de oude pier riep bij de heer J. Jongeling ijmuiclen r'W’ M 10-öV TOT ZOVER DE samenvatting door lezer De Krijger die eraan herinnert dat Ten Napel omstreeks 1920 ook jongens boeken heeft geschreven als „De Wilde Vogel” en „Teun de Jager”. Ze versche nen in de serie „Voor rakkers en ben gels” bij H.J.W. Brechts’ Uitgeversmaat schappij in Amsterdam. Over het boek „Hein Bank” gaf ook lezer P. Kieft in Driehuis ons welkome informatie. Wat „De Wilde Vogel” betreft vertelde lezer J.S. Kelderman in Haarlem dat hierin het leven van een kermisjongen wordt be handeld. De heer Kelderman was school vriend van een zoon van de onderwijzer Van Berkum die les gaf aan school H en kwam daardoor wel eens thuis bij Ten Napel, het hoofd van deze school. Hij herinnert zich hem als een betrekkelijk kleine man met wat in die tijd sterk opviel een baard, een bescheiden man maar wel „iemand om u tegen te zeggen”. Lezer D. van der Linden denkt aan Ten Napel, die aan de Zeeweg nabij Slinger- duin woonde, terug als iemand die zijn leerlingen graag stimuleerde wanneer hij bepaalde capaciteiten ontdekte, zoals bij de heer Van der Linden diens tekenta lent. door Jan K van Baarsel 4 HEEMSKERK. Bij het in gebruik nemen van de nieuwe begraafplaats „Eikenhof” zijn de tarieven voor het be graafrecht verhoogd en vastgesteld op 100,-. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Speedtrap”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten. Noordelijk Koetshuis: Expositie Dina Bakker en Her Comis (keramiek) en Tineke van Denen (kleden). Open: dinsdag tot en met zondag 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum. Geopend 9.30- 16.30 uur, zat. 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Burgerzaal: Expositie Amnesty International in het kader van de Vredesweek. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510- 91022 en 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein, donderdag geo- pend van 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Geen opgave ontvangen. Luxor Theater, Breestraat. Woe. 19 en 21.15 uur „Madame Claude”. Dr. M.D. Dijt te Haarlem gaf ons naar aanleiding van het artikel „Pionier van IJmuiden nog enige aanvullende bijzon derheden over de familie S.P. Kuijper. De echtgenote van Kuijper was de op 3 april 1841 op Texel geboren Gerbri Dijksen. Ze is in 1929, vermoedelijk in IJmuiden, overleden. Het enige kind van het echtpaar was Jeanette Emelie, geboren op Texel op 14 april 1863. Ze bleef ongehuwd. Op 14 augustus 1935 is ze in Den Burg op Texel overleden. Dr. Dijt kan zich het huis van Kuijper in de Kanaalstraat goed herinneren. In de mo bilisatie 1914-1918 was hij twee jaar als soldaat in Umuiden gelegerd in de ba rakken bij de semafoor. Hij vond het eten er zo slecht dat hij maar al te graag inging op de uitnodigingen van zijn oom Pieter Dijksen, die we in eerder bedoeld artikel eveneens noemden, om bij hem thuis te komen en de maaltijd eer aan te doen. Dat werden voor de jonge soldaat feestelijke etentjes met prima vis zoals rode poon, vergezeld van een voortreffe lijke witte bordeaux. (Dr. M.D. Dijt heeft in brede kring bekendheid gekregen als samensteller, met zijn zoon mr. J.S.M. Dijt, van het werk „Texelse Geslachten" dat handelt over Texelse families van voor 1850. Het eerste deel verscheen in 1970, het tweede in 1973. Een herdruk van beide delen in één band (achthonderd bladzij den) kwam deze zomer van de pers. - JvB). ER IS EEN TIJD geweest dat ondergetekende vaste klant was van de bioscoop in Velseroord, het pandje Flora aan de Zeeweg. Vele jongens waren zeer trouwe bezoekers, ook uit het in die tijd nog wat verre Oud-IJmuiden. Iedere week werd er uitbundig geknokt in de films die Flora ten beste gaf. Door nobele mannen met dus onmiskanbaar nobele trekken. Door boeven die, ook al zou je hen op straat in hun zondagse pak en met gladgeschoren kaken tegenkomen, alleen reeds door hun valse oogopslag de aandacht zouden trekken. De boeven vielen op het witte doek van Flora de nobele mannen altijd van achteren aan. Vandaar dat alle jongens in de bioscoop zaal de schurken goed in de gaten hielden. Wanneer zo’n schavuit plotseling achter een edele cowboy opdook riepen de jongens collectief: „Achter je!” Waarop de coyboy zich schielijk omdraaide, de boef knock out sloeg of neerschoot en onverstoorbaar zijn weg vervolgde, vergetend dat hij er niet meer zou zijn geweest als de jongens in Velseroord hem niet hadden gewaarschuwd. te IJmuiden herinneringen op aan een waarschuwingsbord dat vroeger aan het begin stond. De volledige tekst was: „Verder gaan bij stormachtig weer en overslaande golven is levensgevaar lijk”. Lezer Jongeling kan de tekst dro men omdat hij deze ieder jaar opnieuw op het ijzeren bord moest aanbrengen. De letters werden steeds „uit de hand” geschilderd. Dat de waarschuwing niet overbodig was ondervond de schilder vaak bij zijn werk. Ook op de kop van de pier moest hij ervoor zorgen dat alles een nieuw kwastje verf kreeg. Door de overslaande golven was het moeilijk daar te komen en er weer vandaan te gaan. Het is een keer gebeurd dat een sleepboot een schilder van de kop van de pier moest weghalen omdat deze door een plotseling opgestoken storm niet meer de normale weg terug kon nemen. ir Feest in het oude Velseroord: de straat is versierd, het zonnetje schijnt, iedereen poseert graag voor de fotograaf in zijn en haar mooiste spullen. ER ZIJN NOGAL wat lezers die zeg gen wel „boekenvol” over hun jeugd in IJmuiden te kunnen schrijven. Vandaag wat herinneringen van Marcel Meijer van Hoeflaken in Zandvoort naar aanlei ding van onze beschouwing ovec IJmui den in de mobilisatietijd 1914-1918: „Toen omstreeks elf jaar oud was had ik een levendige ruilhandel met de Engelse oorlogsschepen die IJmuiden als lig plaats kozen. Mijn moeder, de weduwe Van Hoeflaken, had een kruide- nierszaakje in de Bloemstraat, naast de slagerij van Leendert de Beurs. Mijn moeder verkocht ook klompen die aan een bos geregen binnenkwamen. De on derste, de kleinste klompen, werden haast nooit verkocht. Ik ging met een mand aan mijn arm naar de Engelse schepen in de haven met klompen maar ook met eieren enz. Zo dreef ik een levendige ruilhandel tegen thee of staven zeep. De zeep sneed mijn moeder aan plakken en de thee ging met een paar schepjes in een puntzakje; die werd dan verkocht voor vijftien cent per zakje. Dat was natuurlijk een hele weelde in die tijd. Het Engelse geld wisselde ik altijd in bij de sigarenwinkel van Jac. Tellier. Tentoonstellingsgebouw, Const. Huygens- straat, „Kunst zonder schijn". Tot en met 25 september geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan: volw. 19-21 u. do. ge sloten. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 9-20 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Woensdag 14.30-17.30 uur, donder dag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn. 14.30- 16.30 uur dansen; donderdag 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10 en 16-17.15 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Open: woens dagmiddag, zaterdag de gehele dag. Buurthuis „De Brulboei" Kanaalstraat 228 IJmuiden. Woensdagavond Filmvoorstelling. DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Woe. alle leeftijden 19-21 uur. TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Ere-expositie van Arie Schouten uit Velsen-Noord. Geopend tot en met 25 september van ma. t/m vrij. 10-22 uur, zat. 14-17 uur. Zo. gesloten. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat: expositie devotie- en bidprentjes. Geopend tot en met 1 oktober tijdens openingsuren bibliotheek. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe.volw. 19-21 uur, speel-o-theek 19-21 u. do. volw. 14-17.30 uur. Huize Scheijbeek, Velserweg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Meestal wordt voor het gebruik van de aula een afzonderlijk tarief bepaald. Men kan dan zelf uitmaken of men al of niet gebruik wil maken van de aula. Dat is in Heemskerk niet mogelijk, want op de be graafplaats „Eikenhof” kan geen teraar debestelling plaats vinden zonder gebruik te maken van de aula. Vele lezers herinneren zich de vroeger in IJmuiden zeer populaire uitdrukking „Appie-kim” maar niemand weet pre cies te achterhalen wat de oorsprong is. De heer P.C.A. de Jong te IJmuiden herinnert eraan dat in Velseroord de uitdrukking „Appie-kim, de bruine beer” gangbaar was. Hij vraagt zich af of de zegswijze is ontleend aan een van de eerste stripverhalen voor de jeugd. (Reakties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?,” telefonisch 023-378601). HOEVEEL KINDERBOEKEN heeft Ten Napel geschreven? Een onderzoek leert dat het er meer zijn geweest dan in IJmuiden gewoonlijk werd veronder steld: zeventien. Ten Napel publiceerde namelijk niet alleen onder zijn eigen naam maar gebruikte ook het pseudo niem G. Geertsema. Hij werkte aanvan kelijk, van 1892 tot 1907, aan verschillen de scholen in Haarlem. In IJmuiden werd hij hoofd van school B aan de Bothastraat, later van school H. Hoe groot zijn populariteit bij kinderen en ouders was bleek toen hij in 1934 met pensioen ging: er werd hem een grootse hulde gebracht. Een tweede eerbetoon volgde op 8 juni 1939 toen hij zeventig werd. We zijn zeer belangstellend hoe veel boeken van Ten Napel er nóg in het Alarmnummers: politie 25555, brandwéer 22922, milieuklachten 96000. Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg. Dond. al'e leeftijden 19-21 uur. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). do. 20.15 u. Dolf de Vries: „Het Luister-Rijjc”. Toneelschuur I (Smedestraat 23) woe. en do. 20.30 u. Hauser Orkater: „Het vermoeden” Schuur II woe. en do. 20.30 u. Toneelgroep Centrum: „Tussen de middag” en „Later op de avond”, van Doe Dekker. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 9) do. 15 u.: Orgelconcert door Klaas Bolt. Concertgebouw (Lange Begijnestraat 13) do. 20.15 u.: Collegium Musicum, koor en orkest van de Universiteit van Tübingen o.l.v. Alexander Sumsky. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: „Gold Finger”, 16 j. do. 15.30 en 20 u.: „Soldaat van Oranje”, 16 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Sex pret”, 16 j. do. 19 en 21.15 u.: „Opdracht: Geen overlevenden”, 16 j. Lido (Houtplein) 19 en 21.15 u.: „Speedtrap”, 16 j. do. 14, 19 en 21.15 u.: „Verdwenen in de Bermuda driehoek”, 16 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.30 u.: „Exor cist II The Heretic”, 16 j. Roxy (KI. Houtstr.) 19 en 21.30 u.: „Carrie”, 16 j. do. 14.30, 19 en 21.30 u.: „Gold Finger”, 16 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30 u.: „Slapshot”, 16 j. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 19, 20.15 en 21.30 u.: „The blue balloon”, 16 j. do. 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u.: „Girl service”, 16 j. n n En via een Amro Privérekening kun je bij ruim 800 Amro Banken contant geld opnemen. En kun je tijdens je vakantie met Eurocheques de skilessen betalen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7