Werkloosheid in EEG nam opnieuw toe VNO: zorgen over verwachte Stemming op Damrak beheerst en kalm WALL STREET IN DE GREEP VAN WURGENDE ONZEKERHEID belastingen beurs deze week ^lOjaar Jasar Alkmaar ontwikkeling minimumloon Uitzendbureaus tegen verhoging Meer gespaard bij Bondsspaarbanken Wedgwood serviezen tijdloze tafelcultuur I Jr I IBB HE9 CRISIS OP INTERNATIONALE STAALMARKT TREFT EEG-LANDEN HARD Mogelijk grote groep niet-geregistreerde werkloze jongeren in Amsterdam „Alle aanleiding tot herbezinning” OJi n 13 ECONOMIE ZATERDAG 2 4 SEPTEMBER 19 7 7 Te boven kV. 04 Omlaag Hart onder riem kast, tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten jken Jt, 3 che. elijk- i km een iden lime tuin, iken ich., jilet. ken, i/as- Jlijk- leze l/IN- aan- idin- n wij IING op- kt. - en rtuin Archieffoto van het bedrijf van British Steel in het Engelse Scunthorpe. British Steel wil het werknemers bestand in enkele jaren met tien percent verminderen. Te hoge produktiekosten (Van onze beursmedewerker) Voor zowel Wall Street als Am sterdam was het ditmaal geen ge makkelijke week. Wall Street werd gekweld door een wurgende onzekerheid wat het zou gaan doen nu het koerspeil eind vorige week juist even boven de 850 was blijven hangen. Amsterdam had Prinsjesdag voor de boeg met eveneens de gebruikelijke grote onzekerheid. Wall Street plofte na enkele dagen van lichte koersval in het midden van de week met een forse klap door de tot dusver laagste koersstand van dit jaar heen en scoorde derhalve nieuwe laagterecords. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De al enkele jaren slepende crisis op de internationale staalmarkt, zal binnen afzienbare termijn leiden tot het verlies van enige tienduizenden arbeidsplaatsen bij de staalondernemingen ïn de negen landen van de EEG. Deze verwachting van de Europese Com missie wordt de laatste weken herhaaldelijk versterkt door de aankon diging van ingrijpende saneringsplannen en miljoenenverliezen: Europese Commissie verwacht verlies 1 Wij menen dat er daarom alle aanleiding is tot herbezinning over de functie van het minimumloon en de criteria die daarbij een rol horen te spelen. Met name zijn wij van oordeel dat de overheid er voor moet zorgen dat de verhoging van het mini- (ADVERTENTIE) bijna 1 miljoen aan prijzen Hoewel Troonrede en Miljoenennota dit maal vele slagen om de arm moesten hou den vanwege de nog altijd durende kabi netsformatie, waren beide stukken wel in sombere tonen gesteld. Toch viel de eerste beursreactie mee. Want het Damrak was vóór Prinsjesdag zwakker dan op de eer ste dag daarna. Kennelijk speelde de onbe kendheid meer parten dan het bekend zijn van de inhoud. De teneur was somber weliswaar, maar op de beurs is het vol doende bekend dat lang niet alles in onze economie slecht loopt. Er zijn tal van on dernemingen, en zelfs hele bedrijfstakken, Dit houdt beursstanden in die sinds de cember 1975 niet meer zijn voorgekomen. En nog altijd zijn er geen duidelijk aan wijsbare redenen die dit gedrag kunnen rechtvaardigen. Men wijt het aan de vrees voor krapper geld en daardoor kansen op renteverhoging en op de politiek, die bin nenslands tot het ontslag van de begro- tingsdirecteur Bert Lance leidde en in het buitenland tot een stijgende spanning in Zuid-Libanon. Als gevolg van het wettelijke idexerings- mechanisme dreigt, aldus het Verbond verder, per 1 januari wederom de situatie te ontstaan dat de verhoging van het mini mumloon zal uitgaan boven die van de cao-ionen. Het verbond baseert dit op de verwachtingen van het Centraal Planbu reau ten aanzien van de verhoging van de cao-lonen (prijscompensatie van 2,1 pro cent) en op eigen berekeningen van het minimumloon (tenminste 3,3 procent). die ook in 1977 goede zaken doen en daar bij vaak belangrijk meer winst boeken. De sombere teneur van de Miljoenennota en Troonrede betreft dan ook meer het totaal beeld, als buitenlandse handel en werkge legenheid. Hoewel ook in dit opzicht gun stige geluiden konden worden gehoord. Blijkens de thans opgestelde cijfers zal het Rijk in de laatste drie maanden van 1977 nog voor rond 1,4 miljard gulden op de kapitaalmarkt moeten lenen, waardoor deze geldsector in het gehele jaar 1977 voor zo’n slordige zes miljard gulden aan staatsleningen zal hebben opgebracht. Dit lijkt niet gering, maar is toch van grote betekenis, omdat hierdoor de inflatie geen monetaire impuls zal ontvangen wat een jaar geleden juist zo ernstig werd ge vreesd. Dit gunstige financiële beeld, alsmede het feit dat het Centraal Plan Bureau voor 1978 toch weer een stijgend over schot op onze betalingsbalans verwacht van rond zes miljard gulden, nadat er in 1977 een vermindering van 3,5 miljard gulden zal optreden, heeft de obliga- tiemarkt op de beurs een flinke hart on der de riem gestoken. Op grond daarvan stelt het Verbond vast dat het verwacht bij handhaving van het indexeringsmechanisme dat het mini mumloon met ruim één procent meer zal stijgen dan de cao-lonen. „Dit zal weer betekenen dat een extra druk ontstaat op de loongroepen juist bo ven het minimumloon, terwijl bekend is dat juist in zwakke sectoren veel werkne mers in die loongroepen voorkomen (uit stralingseffect). Een en ander zal ook weer van invloed zijn op de post incidenteel. Daar begon tot Prinsjesdag het koers- peil bedenkelijk te zakken, waardoor een 77z-pércentlening van Pierson tot een be drag van 60 miljoen gulden op een emis- siekoers van 99 percent werd gesteld. Ook zetten de hypotheekbanken de afgifte van de 7‘A-percentpandbrieven stop en gingen over tot het verkopen van 8-percentstuk- ken tegen 100 percent. Met spanning wordt op het nieuwe kabi net gewacht, en het pakket maatregelen dat dit zal nemen ter stimulering van de economie. De enorme beurshausse in Lon- Wij willen er nogmaals op wijzen dat dit een ongezonde gang van zaken is. Immers op deze wijze wordt de oorzaak van de problemen niet aan de orde gesteld (het minimumloon moet weer een rol gaan spe len als bodemvoorziening voor de laagste inkomens) maar blijft het een Kurieren am Symptom”, aldus het VNO. mumloon wordt afgestemd op de algeme ne verhogingen die in het bedrijfsleven worden gegeven. Gebeurt dit niet, dan zal deze problema tiek er toe leiden dat wederom door een belangrijk aantal met name zwakke sec toren een beroep op de overheid om steun moet worden gedaan (minimumloonsub- sidie). Overigens was de stemming op het Damrak deze week beheerst en kalm, ook al bleef de lijn wel enigszins omlaag ge richt. Er bestond daarbij een sterk tegen gestelde tendens in een uitgesproken posi tieve stemming voor enkele scheepvaart- aandelen en een uitgesproken negatieve houding ten opzichte van enkele slechtlo pende concerns. Daarentegen kocht een grote koper alle aandelen van Hal Holding op, die hierdoor van 92 tot 110 opliepen. Ook de KNSM werd vast met een rijzing van 73 op 80. Maar voor de rest lag de beurs zwaarder, met voor de industrie-index nieuwe laagte- niveaus van het jaar. Om met dit laatste te beginnen, na de grote zorgen om de KSH, die deze week de koers voor de 7’A-percentobligaties van dit bedrijf tot 26 percent terugdreven en de aandelen op 8,50 brachten, kwam ook het Meneba-concern met onthutsende me dedelingen over zware verliezen tot in 1979. De koers van dit aandeel viel van 52 op 41 en die voor de 9-percentobligaties van 100 percent op 78 percent. Bij de gedupeerden behoren de vele tienduizenden die gedurende de loop van het jaar enige tijd via een uitzendbureau werken. Daarbij zijn scholieren en studen ten voor onder meer vakantiewerk, maar ook getrouwde vrouwen. Eind augustus bedroeg het totaal van de toevertrouwde middelen 16.034 mln, al dus de Nederlandse Spaarbankbond. Het spaaroverschot over de eerste acht maanden van dit jaar kwam op 610 mln tegen 546 mln in de overeenkomstige periode van 1976. BRUSSEL (ANP). Tussen eind ju li en eind augustus van dit jaar zijn er in de EEG ongeveer 100.000 werklozen bijgekomen. Er zijn nu rond 5,8 mil- die in 1974 eerst goed begon, begin 1976 iets leek te verminderen en begin dit jaar als structureel werd herkend, is uiteraard voor een belangrijk deel een rechtstreeks gevolg van de algemene economische crisis. Uit de bedrijfsresultaten, zoals hierbo ven genoemd, die sindsdien bekend zijn geworden, is andermaal gebleken dat met deze herstructurering bedragen gemoeid zullen zijn die de mogelijkheden van de Europese Commissie verre te boven gaan. De commissie beschikt in het kader van het EGKS-verdrag over eigen middelen van zo’n 3,6 miljard gulden per jaar. Dat is in dit kader maar een schijntje. Zo begint de inflatie duidelijk af te ne men en verwacht het Centraal Plan Bu reau ook voor 1978 weer een geringere prijsstijging dan dit jaar, dat op zich al weer lager ligt dan de voorgaande jaren. Ook het feit dat het begrotingstekort over 1977 uiteindelijk zo’n slordige vijf miljard gulden lager zal uitvallen dan aanvanke lijk werd geraamd, is een belangrijke plus factor. Deze meevaller, die zowel door hogere belastingopbrengsten als lagere overheidsuitgaven is ontstaan, zal juist voldoende zijn om de financiering van het begrotingstekort buiten de geldpers te houden. AMSTERDAM (ANP). De Bonds spaarbanken hebben in augustus een spaaroverschot geboekt van 104 mln te gen 33 mln in dezelfde maand van vorig jaar. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Algemene Bond Uitzendbureaus protesteert tegen de rege- ringsplannen om de teruggaafgrens voor loonbelasting te verhogen tot 150. Dit voorstel treft in het bijzonder degenen die slechts korte tijd werken om zich een be perkt aanvullend inkomen te verschaffen. In een brief aan minister Duisenberg (Fi nanciën) zegt de ABU dat op deze manier 200.000 mensen willekeurig extra en rela tief zwaar worden belast. A Een zekere verharding van het rentepeil dus, die gebaseerd is op de terughoudend heid van buitenlandse kopers. In hoeverre het buitenland moed put uit de verwach tingen van het Centraal Plan Bureau voor onze economie en zijn gevolgen voor de betalingsbalans volgend jaar, zal dus moe ten worden afgewacht. Positief voor de beurs was ondanks de mineurstemming rond Prinsjesdag, dat nu steeds meer de noodzaak wordt ingezien hoe broodnodig ons bedrijfsleven in rentabiliteit moet wor den opgevijzeld. Kreten van loonmatiging, nullijnen, zelfs over meerjarige perioden heen, lastenverlichting en belastingverla ging klinken steeds duidelijker door en worden nu ook nadrukkelijk in de mond van vele gezagsdragers en ministers-in-spe gebezigd. den deze zomer bewijst dat ook progres sieve regeringen niet voor drastische maatregelen volgens het klassieke patroon van rendementsverbeteringén terugdein zen als de nood aan de man komt. Naast de Europese Investeringsbank, beschikt de Europese Commissie nog over twee fondsen, die in het kader van her structurering kunnen worden aangespro ken: het regionale fonds (bedoeld voor financiering van projecten in gebieden die zijn achtergebleven in ontwikkeling) en het sociale fonds. Uit dit laatste, dat be heerd wordt door de Nederlandse commis saris Henk Vredeling, kunnen de kosten van omscholing van ontslagen werkne mers worden betaald. Tegenvallende bedrijfsberichten deden Cindu van 35 op 29 teruglopen en ver liezen tot ongeveer vijf gulden ontstonden nog voor Elsevier, Assurantieconcern Stad Rotterdam, Océ van der Grinten, Ceteco, Schuitema en Gist-Brocades. Au- det viel van 449 op 435, waarna enig herstel intrad. Wel dient te worden opge merkt dat deze verliezen voornamelijk in de eerste helft van de week werden opge lopen AMSTERDAM (ANP). Er bestaat in Amsterdam vermoedelijk een relatief gro te groep niet-geregistreerde jeugdige werklozen. Dit is mogelijk de reden dat er in de hoofdstad verhoudingsgewijs min der jonge werklozen staan geregistreerd dan in Rotterdam en Den Haag. Dit schrijft de gemeentelijke werkgroep jeugdwerkloosheid in een interimrapport aan het Amsterdamse college van B. en W. Volgens dit rapport bestond eind 1976 21 procent van de werkloze Amsterdammers uit jongeren beneden de 22 jaar. Voor Rotterdam en Den Haag zijn deze cijfers respektievelijk 28 en 26 procent. De werk groep beveelt het college aan een onder zoek te laten instellen naar aard en om vang van de niet-geregistreerde groep werklozen. Precies een week nadat Hoogovens zijn bezuinigingen had aangekondigd, werd bekend dat British Steel Corporation het aantal werknemers van 208.000 in enkele jaren wil terugbrengen tot 180.000 een vermindering van het personeelsbestand met tien percent. British Steel, een gena tionaliseerd bedrijf, zal dit jaar volgens verwachting 1100 miljoen gulden verlies lijden. De Belgische staalindustrie, die tot de oudste en minst renderende in Europa behoort, verwacht dit jaar zeer grote ver liezen. De grootste Belgische staalonder- neming, Cockerill, schat het verlies dit jaar op acht miljard Belgische frank (560 miljoen gulden). Dat is ongeveer even veel als het gehele maatschappelijk kapitaal van de onderneming. Voor het eind van het jaar krijgt de Belgische regering een rapport over de hoognodige herstructurering van de Belgi sche staalindustrie, die overigens voor vele honderden miljoenen guldens bij de over heid in het krijt staat. Al vele maanden lang heerst in Brussel de verwachting dat tienduizend arbeidsplaatsen zullen moe ten worden „weggesaneerd”. Bij staalondernemingen in Noord- en Oost-Frankrijk worden al herstructure ringsplannen uitgevoerd, met omvangrij ke hulp van de Franse regering. Vooral in Lotharingen, met evenals in België verou derde bedrijven, gaat dat gepaard met het verlies van een groot aantal arbeidsplaat sen. Volgens een dit voorjaar gepubliceerd plan zouden in totaal 16.000 arbeidsplaat sen verdwijnen. Eind augustus werd het Belgisch- Luxemburgse staalbedrijf Rodange-Athus door de Belgische regering van een faillis sement gered. Het bedrijf, waar 4400 men sen werkten, wordt sterk ingekrompen. Twaalfhonderd arbeiders krijgen ver vroegd pensioen of komen in tijdelijke dienst van de Belgische regering. De Luxemburgse staalgigant ARBED heeft minstens duizend mensen in dienst (op een totaal van 22.000), waarvoor eigenlijk geen werk meer is. De crisis in de Europese staalindustrie, DEN HAAG (ANP). Ook nu biedt de verwachte ontwikkeling van het mini- fhumloon per 1 januari het Verbond van Nederlandse Ondernemingen zorg, zo deelt het mee in zijn orgaan „Onderne ming”. Hoogovens-IJmuiden moet de tering naar de teruglopende nering gaan zet ten. Dat zal ontslag betekenen voor 2500 werknemers, zo maakte de direc tie van het staalbedrijf vorige week bekend. Het bericht sloeg in als een bom. Hoogovens gold immers sinds ja ren als een efficiënt en sociaal bedrijf, dat >ol zelfvertrouwen plannen maak te voor de toekomst. Een van de eerste vragen die direct werden gesteld, was: kan de EEG niet te hulp komen. De staalindustrie in de hele EEG heeft het immers moeilijk. „Ja, wij kunnen de helpende hand bieden”, zei ir. Henk Vredeling het Nederlandse lid van de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de EEG. Die helpende hand zal echter voor alsnog niet al te veel kunnen bevatten. De crisis in de Europese staalnijver- heid is een zo omvangrijk probleem, dat de perikelen van Hoogovens daarin maar een bescheiden onderdeel vor men, zoals blijkt uit onderstaande be schouwing. Door het afnemen van de bedrijvigheid ontstond een overschot aan produktieca- paciteiten. Bovendien waren de produk tiekosten, vooral bij oude staalbedrijven in Wallonië, Lotharingen en ook Engeland, veel te hoog. Door het afnemen van de vraag ontston den overschotten, die weer tot prijsbederf leidden. Dit werd nog versterkt dooi’ de concurrentie van landen als Japan, Span je, Korea en Brazilië, die over nieuwe moderne bedrijven beschikken, die tegen veel lagere kosten produceren. Zo nam de buitenlandse staalinvoer in België in 1976 toe met 190 percent. In de gehele EEG steeg de staalimport in datzelfde jaar met 63,7 percent. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, zat niet stil. Op grond van het Europese kolen- en staalverdrag heeft de commissie vrij vergaande bevoegdheden om in de markt in te grijpen, teneinde verstoringen te voorkomen. De commissie koos echter aanvankelijk voor een vrijwillige produk- tiebeperking, hetgeen met enige moeite door de staalbedrijven werd aanvaard. Toen deze maatregel onvoldoende bleek, entameerde de Europese Commissie begin dit jaan vrijwillig de prijsafspraken om een catastrofaal inzakken van de prijzen te voorkomen. Inmiddels was met Japan, de belangrijkste concurrent op staalgebied, en met enkele andere landen (Spanje), overeengekomen dat deze zich zouden be perken in hun export. In maart verenigden de regeringen van de Europese Negen zich tenslotte op het uitgangspunt dat de Euro pese staalindustrie aan een grondige her-, structurering toe is. (ADVERTENTIE) Balam VEILINGHALLEN zat. 24 en zond. 25 sept geopend 12-24 uur toegang f 5 65+ en kind tot 12112.50 Het totaal van de aan de Bondsspaar banken toevertrouwde middelen (incl. spaargelden) nam in augustus met 101 mln (vorig jaar 32 mln) toe en in de eerste acht maanden met 950 mln 832 mln). van tienduizenden arbeidsplaatsen joen mensen in de EEG zonder werk. Het aantal ingeschreven werklozen in de EEG is in een jaar tijd met 14 pet gestegen. Het stijgingspercentage bij de mannen bedraagt negen en bij de vrouwen 20. Het aantal werkloze jeug digen (beneden de 25 jaar) bedraagt nu in alle EEG-landen al meer dan 40 pet. Het werklozenpercentage in de negen lidstaten varieert van 3,8 pet (de Duit se Bondsrepubliek) tot 9,5 pet (de Ierse republiek). Het gemiddelde percentage werklozen in de EEG lag eind augustus op 5,5. Een jaar geleden was dat 4,9. Blijkens de Europese statistieken nam het aantal werklozen tussen eind juli en eind augustus van dit jaar niet zo snel toe als vorig jaar in dezelfde perio de. Vorig jaar steeg hun aantal met 420.000 en nu met 100.000. Slechts in de Duitse Bondsrepubliek en in Italië nam in augustus van dit jaar het aantal werklozen af, respectievelijk met 9.000 en met 3.000. In Frankrijk kwamen er niet minder dan 60.000 bij, in Groot- Brittannië 14.000, in België 10.000, in Nederland 7.000, in Denemarken 6.000, in Ierland 600 en in Luxemburg 120. s' »s&

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13