Advocaten willen statuut dit nog 1 Nieuwe minister voor Antillen F Tweede Kamer: o 11 Hoogovens gaat werk B HAAGSE POLITIE OVERTUIGD: 2 KENS snel oplossing voor zigeuners if nu inventariseren 1 Te weinig EHBO kennis bij politie moet snel gaan praten op Aruba Voorzitter werkgevers-jongerenorganisatie: f' 99 i Geen kranten Notarissen in motie: Vertraging 9! Treinen stil 99 Maatregelen Brandbommen Verjaardag paus op tv Reconstrucite Actie Niet herkend Beschermd Ministeries Niet aanspreken Callaghan bij paus Jolles voorzitter AEAP maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH specialist, bij ons dus. cL N( in Bomontploffingen Samenwoners betalen te veel successierecht” Omgezet Z t 2 19 7 7 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 4 J UP ket me het gee me I s E i mi de Ai ge ’s kv pr re IV lijn beë one dat ma bijt 5f3 h C CU L -v ■Kef (Van onze parlementsredactie) NIJMEGEN. Het CDA en D’66 zijn bij het aangaan van een formatie-akkoord met de PvdA uitgegleden. Het is een raadsel waarom deze partijen, die toch de particuliere onderneming zien als een onmisbaar bestanddeel van een niet-socialistisbhe samenleving, zo ver met formateur Den Uyl zijn meegegaan. Dit zei vandaag voorzitter Hans de Kinkelder van Jong Management (groepering van jongere leden van het Ned. Chr. Werkgeversverbond) in de najaarsvergadering van deze organisatie. DEN HAAG (ANP). De nieuwe minister voor Antilliaanse Zaken zal op korte termijn naar de Antillen moeten gaan om met de centrale regering en de Eilandsraad van Aruba te praten over het onafhanke lijkheidsstreven van dat eiland. Dit voorstel van het Kamerlid Van Zeil (CDA) is aangenomen door de vaste Kamercommissie voor Antilliaan se Zaken. J T h ij koop't maar bij metzelaarl I en dan c met PvdA uitgegleden akkoord I 1 1 het weer f 5 WEERRAPPORTEN I RAF-leden schoten om te doden (ADVERTENTIE) I f 1 Ewwideel+voorikhting+kwieke service I I v f I Hevige regenval heeft op Taiwan voor de ergste wateroverlast in de laatste zeven jaar gezorgd. In de hoofdstad Taipeh kwa men volgens de politie elf mensen - van wie zeven kinderen - om het leven. In Taipeh en andere noordelijke steden is het leven voor een groot deel ontwricht. In de Spaanse hoofdstad Madrid is gis termorgen geen enkele krant verschenen. Donderdagavond besloten de journalisten en het technisch personeel een dag te sta ken uit protest tegen de aanslag die dins dag in Barcelona werd gepleegd pp het gebouw van het linkse satirische weekblad „El Papus”. Daarbij viel één dode en wer den twee mensen gewond. In schriftelijke vragen aan de bewinds lieden van Justitie, Binnenlandse Zaken, CRM en Volkshuisvesting dringen ze erop aan dat de hier illegaal verblijvende zigeu ners ongeveer 450 in totaal een ver blijfplaats krijgen. Het probleem moet in ternationaal worden opgelost via de Raad van Europa. Dan pas kan er werkelijk een eind worden gemaakt aan het steeds op nieuw uitwijzen van het ene naar het ande re land. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Dit zegt de Koninklijke Notariële Broe derschap in een motie die gisteren op de algemene jaarvergadering in Den Haag werd goedgekeurd. De motie is gestuurd aan de staatssecretaris van Financiën en aan de Tweede Kamer. ZONDAG 25 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 06.30 uur onder 18.32 uur Maan op 17.31 uur onder 04.05 uur MAANDAG 26 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 06.32 uur onder 18.29 uur Maan op 17.56 uur onder 05.18 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.00 uur en 14.27 uur Laagwater 10.10 uur en 22.29 uur 29 23 DEN HAAG (ANP). De Haagse politie is ervan overtuigd, dat de leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) die maandag in Den Haag opereerden, schoten om te doden. De politieman Siersema werd getroffen door een loden prop-kogel uit een „punt 45” .pistool. Er was gericht op de buik van Siersema. Binnen een minuut is iemand die daar getroffen wordt, overleden. Veel beter dan CDA en D’66 heeft Den Uyl gezien dat wie op de sociaal-economi- sche problematiek de eigen politieke in strumenten toepast, daarmee tevens een stuk maatschappijvisie realiseert, zei de JM-voorzitter. „Den Uyl bracht die visie treffend^ onder woorden toen hij zei dat de politiek meest actuele keus die is tussen uitsluitend leunen op lastenverlichting van het bedrijfsleven en rendementsverbete- ring, dan wel het richting geven aan kapi- taalsbronnen en investeringsbeslissingen door de gemeenschap”. Zoals bekend wil Hoogovens het perso neelsbestand, thans circa 23.000, met 2.500 man verminderen. Ongeveer duizend van de 2.500 zullen worden ontslagen, de rest zal verdwijnen via interne verschuiving, natuurlijke afvloeiing en vervroegde pen sioenen. VELSEN (ANP). De directie van Hoogovens IJmuiden heeft de Indus triebonden toegezegd dat zij het voorhan den zijnde werk in IJmuiden zal inventa riseren naar taken en manjaren. De bon den hadden hierop aangedrongen. De chefs in het bedrijf hebben een aanvullen de opdracht gekregen dat deze inventari satie niet mag worden vertaald naar het aantal arbeidsplaatsen dat precies moet verdwijnen. Dit heeft bestuurder H. Krul van de Industriebond NVV verklaard nadat de Industriebonden NVV, NKV, CNV en ver tegenwoordigers van het hoger personeel met de directie hadden gesproken. De bonden zullen waarschijnlijk, zo zei Krul, eind volgende week een gesprek heb ben met de ministeries van Economische en Sociale Zaken. Zij willen de ministers hun ideeën aan de hand doen over een betere spreiding van het werk bij Hoog ovens. Op 6 of 11 oktober informeren de bonden de vaste Kamercommissie van Economische Zaken over de problemen bij het staalbedrijf. Hoofdinspecteur J. Posthumus van de Haagse recherche heeft dit gisteren mee gedeeld. Uit de legpuzzel van gegevens is ook afgeleid, dat in Den Haag in een groep werd geopereerd. Het moeten tenminste vier personen zijn geweest. Of Brigitte Mohnhaupt de vrouw is, die in Den Haag een auto had gehuurd bij een garage in de Trompstraat, staat niet vast. Garagepersoneel heeft haar niet kunnen herkennen van de foto, die de politie toon de. De vrouw droeg in Den Haag een bril, had lichter haar dan de vrouw op de foto en was anders gekapt. In haar in de garage gevonden tasje heeft de politie spullen aangetroffen om het haar een lichtere kleur te kunnen geven. De identificatie van de twee leden van de RAF geschiedde aan de hand van een vingerafdruk van de vrouw die de politie Maar, aldus de JM-voorzitter, CDA en D’66 zouden moeten beseffen dat het me- De Hoogovensdirectie heeft, zoals be kend, vorige week vrijdag bekendgemaakt dat zij per jaar tweehonderd miljoen gul den wil bezuinigen. De helft ervan zou moeten worden gevonden in de perso neelssfeer, de rest in technische verbete ringen en efficiëncyvergroting. De bon den, aldus Krul, hebben om een gespecifi ceerde berijfseconomische onderbouw ge vraagd van deze operatie. Volgens Krul heeft Hoogovens wel al een aanzet hiertoe gegeven, maar met name wat betreft de bezuinigingen ten aanzien van energie en grondstoffen (circa 70 miljoen) heerst nog veel onduidelijkheid. De Hoogovens-directie heeft de bonden op hun verzoek een lijst overhandigd met de maatregelen die zij heeft genomen sinds januari 1975 om de toen nog als conjunctureel omschreven moeilijkheden de kop in te drukken. De Industriebond NVV zal binnenkort contact opnemen met de Raad van Be stuur van Estel, het moederbedrijf, omdat een landelijke aanpak van de problemen bij het concern is gewenst. Bij. het hele concern moet namelijk ongeveer 500 mil joen gulden per jaar worden bezuinigd, hetgeen betekent dat ook andere Estel- bedrijven in Nederland door bezuinigings maatregelen zullen worden getroffen. De commissie heeft met minister de Gaay Fortman gesproken over het over leg, dat de Koninkrijksregering heeft ge voerd met de Arubaanse onafhankelijk- vond in de huurauto in Den Haag. Een vingerafdruk van Knut Folkerts werd aan getroffen op het cellofaan van een pak papieren zakdoekjes, dat in een tas zat. Deze tas met inhoud had Folkerts in Den Haag zolang in café „Le Cactus” neerge zet. De politie nam de tas in beslag. rendeel van hun kiezers geen voorstander is van de centralistische en collectieve aan pak van de formateur. De onderneming moet op een zodanige wijze goederen en diensten produceren, dat zij tevens een bijdrage levert aan de oplossing van de maatschappleijke proble matiek, waarvoor de samenleving is ge steld, aldus De Kinkelder. Uit de reconstructie van wat maandag avond in en bij de garage en omliggende straten is voorgevallen weet de politie, dat nog twee personenauto’s werden gebruikt, die op het Piet Heinplein he.bben gestaan: een gele Datsun 120Y en een gele of oker- kleurige Opel Kadett. Hoogstwaarschijn lijk hadden deze auto’s Nederlandse ken tekens. De man die Siersema neerschoot, heeft de bestuurder van de Datsun een teken Deze feiten vermeldde voorzitter H. A. de Lange van de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en EHBO vandaag tijdens de algemene vergade ring van deze organisatie. Hij vond dit voorbeelden die illustreren dat het met de EHBO in Nederland niet naar wens AMSTERDAM (ANP). Koningin Ju liana heeft gistermorgen in Krasnapolsky te Amsterdam de feestelijke jaarvergade ring bijgewoond van de Nederlandse Or de van Advocaten, die 1 oktober 25 jaar bestaat. De deken van de Orde, mr. H. Kuyper onverhandigde de koningin het eerste exemplaar van de jubileumbundel „de toekomst van de rechtshulp”. De jaar vergadering van de balie werd ook bijge woond door minister van Justitie ad inte rim W. F. de Gaay Fortman. Op de middagbijeenkomst van de jubi- leumvergadering is sterk gepleit voor een spoedige inwerkingtreding van een statuut voor de gehele rechtshulp in Nederland. De advocaat zal daarin als „rechtshelper bij uitstek” een belangrijke rol moeten spelen, maar er dient binnen het statuut ook plaats te zijn voor andere rechtshel- pers, aldus drie inleiders van de middag bijeenkomst, te weten de Alkmaarse advo caat mr. A. van Driel, de Amsterdamse advocaat mr. L. Grosheide en de journalis te mr. M. de Koning. van de kwestie-Aruba. Dat standpunt zal pas naar buiten komen tijdens de behan deling van de begroting voor Antilliaanse zaken. De CPN was niet bereikbaar voor commentaar. Het twee jaar geldige diploma wordt zonder examen verlengd als er tenminste 8 herhalingslessen per jaar worden ge volgd. Daaraan mankeert het vaak, zodat ongeveer 40.000 diploma’s per jaar verlo pen. Dat is evenveel als de jaarlijkse aanwas, zodat het aantal gediplomeer den niet stijgt. De Lange zei dat iemand die in of rond zijn huis iets overkomt op papier een kans van 1 op 43 heeft dat er hulp komt van een gediplomeerd EHBO-er. Voor een straatongeval liggen de kansen beter, maar mede gezien het geringe aantal politiemannen met een geldig diploma komen ze niet boven 1 op 5 uit. gaat. Het aantal EHBO-gediplomeerden steeg van 109.000 in 1969 tot 186.000 in 1976. Daarna kwam de groep tot stil stand. gegeven pp te rijden en te verdwijnen. Met de vrouw stapte hij in de andere auto, die achter de Datsun had gereden. Het kan zijn dan een van de bestuurders van deze auto’s ook de man was, die bij de garage- ingang de vrouw waarschuwde toen de politie verscheen, aldus hoofdinspecteur Posthumus. De politie heeft geen idee hoe lang de terroristen al in Nederland zijn en waarom ze hier naar toe zijn gekomen. De moge lijkheid bestaart dat ze Duitsland hebben verlaten om uit de handen van de Duitse justitie te blijven, maar evengoed is het mogelijk, dat ze in Nederland een actie wilden ondernemen. Paus Paulus VI heeft gisteren premier James Callaghan van Groot-Brittannië en zijn vrouw in een particuliere audiëntie ontvangen. Callaghan bracht een officieel bezoek van vier dagen aan Rome. De paus keerde donderdag in het Vaticaan terug na een verblijf van twee maanden in zijn zomerhuis te Castelgandolfo. Mr. J. Jolles, algemeen directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) is in Zurich gekozen tot voorzitter van de Alliance Europeenne des Agences de Pres- se (AEAP), de overkoepelende organisatie van Europese persbureaus. Jolles neemt de voorzittershamer over van Alberto Po- veda van het Spaanse persbureau EFE. Ei ge n zw. bew. zw. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw.bew. regen h. bew. onbew. regenb. 1. bew. h. bew. zw.bew onbew. f l.bew. zw bew. regenb. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h.bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. onbew. l.bew. 1. bew. regen zw. bew zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw.bew. onbew. 1. bew. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.46 uur en 15.09 uur Laagwater 10.59 uur en 23.16 uur ozo zzo o z o ono ozo ver. ozo ono ozo zzo zw no zo o o no nnw ozo o z zw w o o wzw zo zzw wst zzo wst ozo n n w nw no nw ono n ozo w wnw Vi mer de Libi den pun van lijk O ren sch< bon Vol bev Pal zeki is e D< Isra gebl se e tille: lesti om ritei Isra zijn beri bev ZOI ter eei wa jaa sec zoi mc gir sie die var me voc inv ver gex (Van onze redaktie binnenland) DEN HAAG. Er moet snel een defini tieve regeling komen voor het vraagstuk van de statenloze zigeuners, die in ons land verblijven. In ieder geval mogen ze niet over de grens worden gezet. Dit is de mening van de Tweede-Kamerleden Van Ooijen (PvdA), Weijers (CDA), Kappeijne van de Coppello (VVD), Wessel-Tuinstra (D’66) en Beckers-De Bruyn (PPR). D< Moz gen nali; sië e sing joer ken bew kwe G Sch kotl gist ster bru Het Lar te n Hij gen 2 V t t s (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE. Bij de politie in het bij zonder en bij de bevolking in het alge meen is er te weinig EHBO-Kennis. Uit een enquête bleek dat niet meer dan 20 procent van de leden van de gemeentelij ke politiekorpsen een geldig diploma voor EHBO heeft. Bij nauwelijks 12 pro cent van de korpsen worden herhalings lessen gegeven, bij nog geen 11 procent zijn de lessen verplicht. Daardoor ver liezen de meeste diploma’s hun geldig heid. Slechts 1 op de 74 Nederlanders heeft een geldig diploma. In Frankrijk zullen de treinen vannacht op hoog bevel een uur stilstaan. Dit houdt verband met het aflopen van de zomertijd, waarvoor de klokken een uur worden te ruggezet. Om te voorkomen dat de onge veer 100 nachttreinen te vroeg aankomen, moeten zij vannacht om drie uur op het dichtstbijzijnde station een uur wachten alvorens verder te rijden. In het centruni van de Noordierse hoofd stad Belfast hebben terroristen er gisteren voor gezorgd dat drie van de vier biosco pen in de stad die nog overeind stonden tot de grond toe afbrandden, na aanslagen met benzinebommen. Belfast heeft nu nog één bioscoop en twee kleine theatertjes. DEN HAAG (ANP). Het hoge tarief dat mensen die ongetrouwd samen wo nen moeten betalen wanneer een van hen overlijdt en de ander alles erft, is onbil lijk en onrechtvaardig. Een wettelijke regeling om langdurig samenwonenden dezelfde rechten te geven als gehuwden bij erfenissen is dringend noodzakelijk. In Den Haag is de vrouw, toen de gealar meerde politie maandagavond bij de gara ge verscheen, gewaarschuwd door een man bij de ingang. De vrouw vluchtte daarop. Even later ingehaald door poli tieman Siersema, was er een andere man ten tonele verschenen, die met een pistool schot Siersema uitschakelde. Voor een gebouw van de technische ho geschool in Istanboel is gisteren een bom ontploft. Er vielen geen slechtoffers, maar de materiële schade was aanzienlijk. Het gebouw ligt in de buurt van hotels waar afgevaardigden naar de tiende internatio nale energieconferentie hun intrek hebben genomen. In de buurt van een drukke markt in Jeruzalem ontplofte gisteren eveneens een bom. Daarbij werd niemand gewond en was er evenmin sprake van materiële schade. vens bovendien ook vals waren. Bij het eerste schriftelijke contact via Interpol toonde de Westdilitse politie veel meer belangstelling voor wat in Den Haag was voorgevallen dan we in zulke gevallen ge wend zijn, aldüs de politie. ES Vooruitzichten voor maandag. Zonnige perioden, maar plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen omstreeks 19 graden. Aantal uren zon: 1 tot 7, minimum temperatu ren: omstreeks 12 graden. Maximum tempera tuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Brigitte Mohnhaupt staat, aldus de Haagse politie, thans gesignaleerd wegens medeplichtigheid aan een poging tot doodslag in Den Haag. De Westduitse poli tie had sedert 1971 bijzondere belangstel- ling voor de vrouw. Deze interesse toonde zij ook voor Folkerts, zij het pas sinds vorig jaar. Weer in binnen- en buitenland i Jong Management kiest voor de gede centraliseerde verantwoordelijkheid. Daarbij hoort een economisch bestel dat wordt gekenmerkt door de vrijheid van particulier ondernemen. Die vrijheid heeft alleen bestaansrecht als ze tevens dienstbaar wordt gemaakt aan de (nieuwe) verantwoordelijkheden, die ondernemers ten aanzien van mens en samenleving heb ben. Dat betekent dat ondernemers behal ve economische doeleinden ook sociale doelstellingen moeten formuleren en reali seren. De KRO-televisie zal uitgebreid aan dacht besteden aan de 80ste verjaardag van Paus Paulus VI. Zondag wordt de plechtige eucharistieviering vanuit de ba siliek van Sint Pieter in Rome, die geceli- breerd wordt door de paus zelf, integraal uitgezonden: 9.25 tot 11.00 uur via Neder land I. Maandagavond (22.40 uur, Ned.I) zal een tien minuten durende impressie over het leven van paus Paulus te zien zijn. Maar ook nationaal, vinden de parle mentariërs, moet de zaak eindelijk eens grondig worden aangepakt. Desnoods moet worden gebruik gemaakt van de mo gelijkheden die de jongste wijziging van de Wooriwagenwet biedt. Deze wijziging houdt de verplichting in dat gemeenten op korte termijn voldoende standplaatsen voor buitenlandse zigeuners inrichten. I r Het verkeer op de rijksweg-65, tussen Den Bosch en Tilburg, heeft gisteren uren lang te lijden gehad van vertragingen. De oorzaak van de overlast was dat een Belgi sche vrachtauto tien zakken met spuitkalk verloor. Doordat de brandweer van Hel- voirt uren bezig was met het schoonmaken van de weg, kon tijdelijk slechts één rij- baan worden gebruikt. Volgens De Klinkelder heeft de forma teur deze ideologie in het sociaal-econo- misch akkoord stukje voor stukje in poli tieke afspraken omgezet. Hij weer maar al te goed dat er bezuinigd moet worden, maar volgens socialistische principes mo gen er geen bezuinigingen in de collectieve sector worden gezocht. Dus moet de mati ging in de particuliere sfeer komen. Een belangrijke stroming binnen de vakbewe ging is het daarmee eens. Een eventuele nullijn kan slechts aan de achterban worden verkocht als die zich voldoende gecompenseerd weet door in williging van eisen inzake medezeggen schap, vermogensaanwasdeling, investe- ringsstimulering, inkomensherverdeling en arbeidsplaatsenovereenkomsten. Dat kwam Den Uyl goed uit, want met deze - De Utrechtse hoofdcommissaris Van Doesburg zei gisteren dat het onderzoek in alle richtingen gaat. Daarbij gaat het ook om de vraag of er Nederlandse burgers bij betrokken zijn. Zo sluit de Utrechtse poli tie niet uit, dat de vrouw bij haar vlucht na de schietpartij hulp van buitenaf heeft gekregen. De verschillende partijwoordvoerders plaatsen wel kanttekeningen bij de Aru baanse wensen ten aanzien van zelfstan digheid. Volgens de heer Van Zeil (CDA) is het voor het vormen van een standpunt mede van belang het oordeel in aanmer king te nemen van de andere Antilliaanse eilanden en de Antilliaanse Staten. „Als men daar van mening is, dat Aruba een kans moet krijgen dan komen de zaken een stuk gemakkelijker te liggen,” aldus Van Zeil. Als de algemene opvatting ech ter afwijzend is, zo vindt hij, moet men er bij Aruba op aandringen binnen Antilli- aans verband te blijven met maximale bevoegdheden om eilandelijke zaken zelf te regelen. Van Zeil heeft in de vaste Kamercommissie voor Antilliaanse zaken voorgesteld een parlementaire delegatie naar de Antillen te sturen, die zich in breed verband zou moeten oriënteren over het Arubaanse probleem. instrumenten hoopt hij zijn maatschappij visie te realiseren. Tevens is er een krach tig argument om CDA en D’66 mee te krijgen: voor het geoogde matigingsbeleid is medewerking van de vakbeweging on misbaar, zo zei De KINKELDER. heidsdelegatie. De Koninkrijksregering heeft de Arubanen toegezegd, dat de nieuwe Antillenminister in Willemstad zal komen praten over de Arubaanse kwestie. De commissie is het eens met de Konink rijksregering, dat er geen bemoeienis mag zijn met de formatie op de Antillen. Dele- gatie-leider Croes had gevraagd er bij de Antilliaanse formateur Rozendal op aan te dringen de Onafhankelijkheidspartij MEP in zijn regering op te nemen. Rozendal heeft de MEP uitgesloten. Aruba wordt in de nieuwe regering vertegenwoordigd door de minderheidspartij. PPA. Vrijwel alle politieke partijen vinden, dat aan het Arubaanse streven naar onaf hankelijkheid niet mag worden voorbijge gaan. Alleen de PVDA is nog bezig met het formuleren van een standpunt ten aanzien 0 Hoofdinspecteur Posthumus deelde mee, dat de vrouw in Den Haag kennelijk door anderen werd beschermd. Bij de ver lenging van de huur van een auto gebruik te zij een vals rijbewijs, waarop de gege- 17 16 16 17 16 16 16 16 17 15 11 27 22 13 20 17 17 15 6 10 10 14 22 18 17 15 23 24 22 11 20 16 17 20 15 10 13 14 22 27 27 HAARLEM-PR. BERNHARDLAAN2-TEL.319005 JL ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 yj maandags gesloten ,,D’66 en CDA bij formatie-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2