CARTER OP WERELDREIS NA VO-pariement in Parijs doet aanbevelingen mensenrechten Raketten China wil op stad in Israel VREEMDE FIGUREN Boeren en horeca niet gelukkig met regeling ZOMERTIJD MORGEN VERLEDEN TIJD Drie guerrilla’s in Spanje gearresteerd Ontvoerders Schleyer maakten weer contact 75 Franse wapens L h'/ i ten AP aus stil nen tv Energiebesparing Nederlandse kotter in Engeland beboet Luchthavens VS mogen zelf over Concorde beslissen gen e ho- bom naar ZATERDAG 2 4 SEPTEMBER 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 - - ing ZB0A6 stc proberen tijdens de toetsingscon ferentie tijdschema’s vast te stel len voor toepassing van de zoge naamde „derde mand”. De mand bevat aanbevelingen voor vrij verkeer van personen, ideeën en informatie tussen Oost en West. De aanbevelingen van de derde mand hebben te vaak weinig praktische resultaten gehad, al dus het parlement. Uit de bloemlezing van de Com missie Zomertijd blijkt onder an dere, dat de directie van Artis in Amsterdam in de zomertijd een gelegenheid zag om de dierentuin ’s avonds langer open te laten. Er kwam in de avonduren dertig procent meer bezoek dan in ande re jaren. JERUZALEM (Reuter, DPA, UPI). Een dozijn Katjoesja-ra- ketten is gisteren terecht geko men op Kirjat Sjmona, een stad in het noorden van Israel op nog geen drie kilometer van de grens met Zuid-Libanon. MAPOETO (Reuter). De leiders van de zwarte Afrikaanse front lijnstaten beschouwen de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen ter beëindiging van de crisis rond Rhodesië als „een basis voor verdere onderhandelingen”. De Tanzaniaanse president Julius Nyerere vindt dat de voorstellen echter „veel negatieve aspecten bevatten”. Nyerere maakte gisteren het standpunt van de frontlijnstaten bekend na een bijeenkomst in de Mozambikaanse hoofdstad Mapoeto. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het NAVO-parle ment is op het ogenblik bijeen in Parijs en heeft een groot aantal uitspraken gedaan, o.a. over de mensenrechten. Volgende maand begint in Belgrado de toetsings conferentie over de verdragen van Helsinki, die twee jaar gele den ondertekend werden. Het on derwerp van de conferentie was Europese veiligheid en samen werking. Het NAVO-parlement vraagt de NAVO-regeringen te (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Morgen komt na zes maanden een eind aan de zomertijd. Vannacht wordt om drie uur de klok officieel één uur teruggezet. Dit jaar werd de zomertijd in Nederland weer voor het eerst na lange tijd ingevoerd. Er werden voordelen en nadelen ver wacht, maar niemand heeft er rekening mee gehouden dat dit eerste jaar de zomertijd gepaard zou gaan met extreem slecht weer. Het secretariaat van de Commissie Zomertijd hield het wel en wee van de zomertijd in de gaten en kwam met een samenvatting daarvan van de meest voorkomende en meest opzienbarende klachten en bijvalsbetui gingen. CH Frontlijnstaten zien onderhandelingsbasis in kwestie-Rhodesië oofd- teren osco- sn tot lagen u nog tjes. Het waar iatio- bben ukke ;eren nand van mier ië en ëntie cieel paus igna zijn ken zij over aanzienlijke invloed bij het bewerkstelligen van een regeling voor de kwestie Rhodesië. Engeland en Amerika ontvouwden vori ge maand hun nieuwe voorstellen voor een Een veel gehoorde klacht bij de commis sie kwam van de uitgevers van agenda’s, die te laat op de hoogte waren van de data van de zomertijd en die deze wijziging niet meer mee konden nemen in hun agenda’s voor 1977. „Dit gebrek had onder andere invloed op de getijtafels, die eb en vloed op verschillende plaatsen in de Noordzee aan geven. Vooral sportvissers maken veel ge- Twee vreemde figuren werden gisteren respectievelijk in West-Duitsland en Zwit serland gefotografeerd. Links, een polyes ter beeld van de Duitse beeldhouwer Mi- bruik van getijtafels, omdat niet alleen hun vangsten, maar ook hun veiligheid ervan af kunnen hangen”. De afwijkende tijd in de Duitse bondsre publiek riep veel bezwaren op. Zo had het personeel van de Harwich Ferry Agency te lijden door de nachttrein uit Keulen een uur later aankwam. Omdat deze trein aan sluiting moet geven op de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich, moest het personeel langer werken, zodat sommi gen die in Rozenburg wonen de laatste veerpont vanuit Maassluis misten en ge dwongen werden grote onkosten en een omweg te maken om thuis te komen. Veel briefschrijvers hadden volgens de commissie vragen over problemen met landbouw en veeteelt. „Met absolute zeker heid is het niet vast te stellen, maar de indruk bestaat dat het grootste deel van „De Brits-Amerikaanse voorstellen la ten veel vragen onbeantwoord”, zo zei Ny- erere in zijn korte verklaring. Het ant woord van de frontlijnstaten betekent dat tot nu toe nog niemand van de direct betrokkenen de voorstellen principieel en volledig van de hand heeft gewezen. De boeren blijven bezwaar hebben tegen de zomertijd. Het landbouwschap zegt dat de landbouw heeft leren leven met de zomertijd, maar dat de geluiden die men uit deze kringen over de zomertijd hoort in het algemeen negatief zijn. De problemen doen zich hoofdzakelijk voor op het socia- chael Schwarze, onder de naam „Boccia” te bewonderen in Dusseldorf. Het beeld is bijna drie meter hoog. Rechts, een lid van hét politiekorps van Zurich bij een demon- Een aantal briefschrijvers had bezwaar tegen de te verwachten langdurige warm te in de avonduren, hetgeen naar hun mening problemen met de nachtrust zou opleveren. Het weer van deze zomer is de brievenschrijvers in grote mate tegemoet gekomen. Ook met kinderen waren er moeilijkheden. Hun „ingebouwde klok” bleek zich weinig van de wetswijziging aan te trekken. „Toen de zomertijd nog maar kort van kracht was deden zich problemen voor met het opstaan en vooral bij kinderen het slapen gaan. Een andere moeilijkheid was volgens de Commissie Zomertijd de geluidshinder. „Veel mensen maakten van de schaarse mooie lange avonden gebruik om tuin feestjes en barbecuepartijtjes te houden, in de meeste gevallen vergezeld van luid ruchtige muziek, hetgeen soms tot klach ten bij de politie leidde. Daarnaast is hin der van bromfietsen gesignaleerd, zowel in steden als natuurgebieden”. De NAVO-landen zouden in Belgrado ook moeten protesteren tegen de schendin gen van de rechten van de mens in de Al vóór de invoering van de zomertijd leefde de gedachte, dat de energiebespa ring maar gering zou zijn. De Commissie: „Reeds na enkele dagen kon worden ge constateerd dat de avondpiek in het elek triciteitsgebruik een uur was opgescho ven. Men had de indruk dat veel mensen de tv wat later aanzetten en dat het indu striële en huishoudelijke gebruik van elek triciteit wat minder samenvielen. Doordat het piekuur later valt, vermindert het tota le gebruik per dag met ongeveer 250.000 Kwu. Per jaar komt dit neer op een ver mindering van 0,1 procent van het totale energieverbruik” „Als gevolg van de zomertijd komen de mensen later, waardoor het personeel lan ger moet werken. Bovendien scheelt het uur dat de gasten later komen, ook een uur in de omzet. Men heeft de indruk dat de mensen die na werktijd voorheen een café plachten binnen te gaan, nu direct naar huis gaan, omdat ze 's avonds langer kun nen liefhebberen in de tuin of aan het huis” Carter begint zijn reis op 22 november, op welke dag hij Venezuela zal aandoen. Na ook in Brazilië, Nigeria, India, Iran, Parijs en Warschau te zijn geweest, be zoekt de president als laatste stad Brussel. BONN (DPA). De Westduitse autori teiten en de ontvoerders van werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer hebben gisteren weer mededelingen uitgewisseld, zo is in Bonn meegedeeld. Dat gebeurde via de Zwitserse advocaat Denis Payot. Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, overigens zonder dat de conferentie ont aardt in' een uitwisseling van verwijten. Krachtens de zogeheten „informations- sperre” is over de concrete inhoud van boodschap en antwoord geen mededeling gedaan. Wel werd van bevoegde zijde ver nomen, dat de terroristen in verband met hun al bekende eis de vrijlating van elf gevangen zittende geestverwanten geen nieuw ultimatium hebben gesteld. De situ atie in de zaak Schleyer, zo verluidde in Bonn, is door de jongste uitwisseling van mededelingen niet gewijzigd niet posi tief en niet negatief - - Waarnemers in Bonn menen over aanwij zingen te beschikken als zou Wischnewski op zijn minst in enkele Arabische hoofd steden te horen hebben gekregen dat de elf wier vrijlating wordt geëist daar niet wel kom zijn. In Brussel zal Carter koning Boudewijn en koningin Fabiola ontmoeten en de NA VO- en EEG-gebouwen bezoeken. Er bestaat geen plan voor een bezoek aan Moskou, maar de mogelijkheid sloot Brzezinski niet uit. Tegenover de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft Carter de wens te kennen gegeven binnen niet al te lange tijd presi dent Breznjev te kunnen ontmoeten. Hij is 22 november in Caracas, de dag erna in Brasilia, 25/26 november in Lagos, 27/28 november in Nieuw Delhi, 29 no vember in Teheran, 30 november in Parijs, 1 december in Warschau en 2 december in Brussel. Het Midden-Oosten doet de president niet aan, omdat hij al besprekingen heeft gevoerd met leiders uit dat gebied. De president wordt op zijn reis onder meer vergezeld door zijn vrouw Rosalynn en minister van Buitenlandse Zaken Cy rus Vance. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis stond Carter erop ook Zuid-Amerika en Afrika te bezoeken. Daar zal hij behalve met enkele Belgische hoogwaardigheidsbekleders, ook een ont moeting hebben met functionarissen van de Europese gemeenschap. De Britse en de Franse maatschappij die met Concordes vliegen, hebben de Ameri kaanse rechter verzocht de weigering van Kennedy Airport om Concordes toe te laten, ongedaan te maken. De luchthaven van San Francisco wil ook geen Concor des laten landen. Dulles Airport bij Was hington is het enige vliegveld in de VS, waar Concordes worden afgehandeld. Het voornaamste bezwaar tegen deze toestel len geldt de hoeveelheid geluid die ze maken. aan- irdag dt de le ba- eceli- graal eder- Jed.I) "essie zijn. issen iren- i. De lelgi- .kalk Hel- aken a rij- n het ANP) in de Pres- satie eemt a Po- FE. gis- men. isten sta- dins- het blad wer- GREAT YARMOUTH (REUTER). Schipper C. van Dam van de Nederlandse kotter GO 31 Morgenster uit Goedereede is gisteren in Great Yarmouth tot 200 pond sterling boete veroordeeld wegens het ge bruik van een net met iets te kleine mazen. Het verzoek van het Britse ministerie van Landbouw om het betrokken net ih beslag te nemen, werd door de rechter afgewezen. Hij achtte daarvoor dit geval niet ernstig genoeg. MADRID (UPI). In Madrid zijn giste ren drie vermoedelijke stadsguerrilla’s van de organisatie „Grapo” gearresteerd. Het persbureau Cifra zei, dat djt gebeurde na een schietpartij waarbij de politie twee leden van het trio verwondde. De schietpartij ontstond, toen agenten de chauffeur van een verdachte auto het stopteken gaven. De wagen werd aange houden' vlakbij de plek waar de politie luttele minuten eerder een botn onschade lijk had gemaakt. De springstof was ver bonden met een vlag van de vroegere Spaanse republiek. Grapo, de „anti-fascis- tische verzetsgroepen 1 oktober”, dient zich aan als een uiterst linkse organisatie en wordt ook door de autoriteiten als zoda nig beschouwd. Het bezoek aan Nigeria is het eersté van een Amerikaanse president aan een.zwart Afrikaans land. Brzezinski zei dat de rege ring Nigeria als een zeer belangrijk Afri kaans land beschouwt met een matigende invloed op de Afrikaanse politiek. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering vindt goed dat Frankrijk en Engeland met het supersonische vliegtuig Concorde op de Verenigde Sta ten vliegen, maar laat het aan de luchtha venautoriteiten over om al of niet vergun ning tot landen te geven. Over de neutronenbom zei het parle ment dat de gevolgen van eventuele inge bruikneming zorgvuldig moeten worden bestudeerd. NAVO-diplomaten hebben gisteren in Brussel meegedeeld dat het bondgenootschap naar verwachting vol gende week aan de Amerikaanse presi dent Carter zal meedelen dat Europese NAVO-landen geen overwegende bezwa ren hebben tegen de aanmaak van de omstreden bom. Het is volgens de diplo maten onwaarschijnlijk dat de Europese NAVO-landen Carter eveneens zullen meedelen of de neutronenbom al of niet in West-Europa beschikbaar dient te zijn. stratie van beschermende kledij die ge bruikt kan worden bij een confrontatie met verdachte explosieven. Omstreeks eind juli kwamen er reacties los uit de horecawereld. De voorzitter van de Nederlandse Bond van werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante bedrijven zei dat men bij de horeca niet gunstig dacht over het effect van de zo mertijd. lacht loudt rtijd, >n te- jnge- men, p het jhten De ontvoerders namen contact op nadat ze enkele dagen niets van zich hadden laten horen. Enkele uren later antwoord de het Bundeskriminalamt, de centrale Westduitse recherche. vreedzame machtsoverdracht van blank aan zwart. Deze ƒ0 or stellen houden het terugtreden in van premier Ian Smith. Een Brits commissaris, gesteund door een vre desmacht van de Verenigde Naties, zou toezicht houden op algemene verkiezingen Het parlement heeft zich gisteren ook uitgesproken voor grotere planningsbe- voegdheden voor hetNAVO-commando in het zuidelijk deel van de Atlantische en de Indische Oceaan. De meerderheid van de afgevaardigden bleek zeer bezorgd over de uitbreiding van de Russische vloot in beide oceanen. Op voorstel van het Tweede Kamerlid A. Ploeg (VVD) vraagt het parlement aan de regeringen om Portugal modern mate rieel te leveren voor de brigade die het land ter beschikking van de NAVO wil stellen. Tot nu toe hebben voornamelijk de VS en West-Duitsland hulp verleend. Ploeg betoogde echter dat het verlenen van steun een grote hulp zal zijn voor Portugese leiders die zich hebben ingezet voor een meer actieve rol van het land in de verdragsorganisatie. Het parlement is van mening dat er een NAVO-materieelaankoopbureau moet ko men. Dit bureau zou de bevoegdheid moe ten krijgen de industriële mogelijkheden van de landen van het bondgenootschap te onderzoeken en de materieelbehoeften van de NAVO-strijdkrachten in Europa vast te stellen. Reeds nu worden in de Eurogroep van de NAVO en de op initia tief van minister Vredeljng opgerichte Eu ropese programma groep, de mogelijkhe den van gezamenlijke ontwikkeling en produktie van militair materieel nage gaan. In deze programmagroep zijn echter nog steeds geen concrete resultaten geboekt. Zbigniew Brzezinski, de adviseur van Carter op het gebied van de nationale veiligheid, verklaarde dat de reis traditio nele banden zal onderstrepen, de omvang van de internationale betrekkingen van de Verenigde Staten zal vergroten en de sa menwerking zal symboliseren met landen met een staatsbestel „dat van het onze verschilt”. PARIJS (UPI). De Chinese militaire leiders die een bezoek aan Frankrijk bren gen, hebben de Fransen gevraagd hen te helpen bij het moderniseren van de strijd krachten. Zij gaven openlijk toe dat hun van Rusland betrokken oorlogsmateriaal verouderd is en toonden belangstelling voot diverse Franse wapens, met name de jongste raketten voor doelen op de grond. De Chinese generaal Jang zei dat China in vele opzichten een onderontwikkeld land is en hulp van bevriende landen nodig heeft. Het vreest een aanval van de Sovjet- Unie. deze vragenstellers niet uit de agrarische le vlak; de boeren werken, terwijl anderen hoek komt. Het gaat hier waarschijnlijk van hun avondrust genieten, en ze zijn om andere mensen, die in deze materie genoodzaakt meer uren zonder daglicht te geïnteresseerd zijn”. werken. „Vanzelfsprekend”, meent de commis sie, „waren vooral de vakantiegangers ^geïnteresseerd in vertrek- en aankomsttij den van het internationale trein- en vliegverkeer en in de stand van de klok in andere Europese landen. Veel vragenstel lers waren overigens belangstellend naar een oplossing in Europees verband. Men had een duidelijk positief standpunt over een uniforme regeling van de zomertijd, tenminste in EEG-verband”. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse president Jimmy Carter zal bin nenkort een 11-daagse reis maken naar Zuid-Amerika, Afrika, Azië en Europa om van gedachten te wisselen over „de soort van wereld waarin wij allen willen leven”, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendge maakt. Volgens ooggetuigen zijn er maar twee mensen lichtgewond geraakt en is de scha de gering. De raketten zijn vanuit Zuid- Libanon afgevuurd. De Israëliërs reageer den direct en bombardeerden de steun punten van de Palestijnen in het zuiden van Libanon waar de raketten vermoede lijk vandaan kwamen. Op de grote markt in Jeruzalem is giste ren een bom ontploft. Volgens de Israëli sche autoriteiten ging het om een kleine bom en is er niemand gewond geraakt. Volgens het democratische front voor de bevrijding van Palestina (een radicale Palestijnse guerrilla-organisatie) zijn er zeker vijf Israëliërs gedood of gewond en is er grote schade aangericht. De toestand in het grensgebied tussen Israel en Libanon zou ongewijzigd zijn gebleven. Israëlische troepen die de recht se eenheden in Zuid-Libanon met hun ar tillerie steunen in hun strijd tegen de Pa lestijnen, zouden weliswaar klaar staan om in te grijpen, maar de Israëlische auto riteiten ontkenden met nadruk dat er al Israëlische eenheden in Libanon zouden zijn. Uit Libanon was van Palestijnse zijde bericht dat zich daar Israëlische troepen bevinden. De frontlijnstaten Angola, Botswana, Mozambique, Tanzania en Zambia verzor gen de aanvoerlijnen voor de zwarte natio nalistische guerrillastrijders die in Rhode sië een eind willen maken aan de overheer sing door 270.000 blanken van de zes mil joen zwarten. Op grond daarvan beschik- k die volgend jaar naar een meerderheidsbe- wind moeten leiden. Maar de nationalisti sche guerrillastrijders, verenigd in het pa triottisch front, willen totale ontmanteling van het blanke Rhodesische leger en heb ben bezwaar tegen het verlenen van vér strekkende bevoegdheden aan een Britse commissaris. I De frontlijnstaten steunen het patriot tisch front en in Mapoeto wordt aangeno men dat de negatieve aspecten, waarover Nyerere het had, slaan op dié delen van de voorstellen die voor de guerrillastrijders onaanvaardbaar zijn. Joshoea Nkomo, samen met Robert Moegabe leider van het patriottisch front, nam aan de topontmoeting in Mapoeto deel (waar naast Tanzania ook Zambia, Botswana en Mozambique in de persoon van hun president vertegenwoordigd waren).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3