VERKEER NOG PvdA wil inspraak voor raadhuisbouw burgerij over Rommelmarkt in TIJDELIJK IN WIJK AAN ZEE, DEFINITIEF IN VELSEN 'e. Veel foutparkeerders bekeurd BINNENSTAD KAN autogarage PvdA-fraktie verwijt b. en w. aan ’t lijntje te worden gehouden. GDeze gevel in Alkmaar... ifflHB 'r~— PvdA uit ongenoegen over verdoezelen van standpunt Animo” BEST VERWERKEN buurthuis activiteiten J - jj cnpod ^ousinp* NA UITLATING VAN WETHOUDER P.VOS Bij inspraak over NORON-nota EIGENAREN VERKIEZINGEN RIJNLAND Opvangteams Argumenten Weigering Begrip JBÊ BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 SEPTEMBER 2 4 ZATERDAG Bij overleg over onroerendgoedbelasting OPROEP aan alle van onroerend goed, om deel te nemen aan de Hoogheemraadschap 7 op 28 september 1977. Belangrijk in verband met waterbeheer, waterzuivering en de kosten daarvan. Stemt op de kandidaten van de Vereenigde Huiseigenaren Haarlem e.o. en de Land- en Tuinbouw Bond (LTB). Zij staan vermeld op uw stembiljet als eerste achter de vacatures. Inlichtingen: tel. 023-310875 (Huiseigenaren, woensdag t/m vrijdag van 9 tot 12 uur) of 319262 (LTB). Deze kandidaten zijn: voor gebouwd eigendom J. V. C. Constandse, J. M. van Rijn, G. J. M. Brandsma en A. J. Booy; voor ongebouwd eigendom C. van Saase en M. C. van Warmerdam. Alléén onze kandidaten behartigen bij uitstek de belangen van de eigenaren van onroerend goed. Amerikanen naar Wijk aan Zee, terwijl in de gemeente Velsen dat al een gezin uit Uruguay tot haar inwoners rekent de komende maanden nog eens drie uit Chli afkomstige gezinnen een woning zullen krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. De stroom van Zuid-Amerikaanse vluchtelingen naar de IJmond begint weer op gang te komen. In hotel/pension „Mare Sanat” in Wijk aan Zee, waar al sedert eind augustus een Boliviaan verblijft wier vrouw en kinderen in zijn geboorteland zijn achterge bleven, zijn deze maand drie Chileense gezinnen gearriveerd. In totaal zijn in het pension nu elf vluchtelingen gehuisvest. Rekening wordt echter gehouden met de komst van tenminste dertig Zuid- Zuidamerikaanse vluchtelingen 10- Wil- 7.30 vijf woningen 1-18 lu- 4.30 zeer geo- ge- kveer (ADVERTENTIE) kla- (ADVERTENTIE) t 4a. lag. Ma. CW IJmondgemeenten huisvesten weer lag .30- heeft een.bijzondere reputatie bi j tie kenners en liefhebbers van klassieke meubelen en gordijnstoffen niet een heel eigen allure. Omdat... ach, dat kunt u beter zelf ervaren. Wanneer u bij diegenen behoort die ook in deze tijd nog eisen aan woongenot stellen, dan is een bezoekje aan de zaak achter deze gevel alleszins de moeite waard voor u. ider- ling, mu- nbe- artn- >to’s, wijk. •ium- sitie et 1 van t en zat. ten. ngd tur tur Ook al omdat de bij de hulpverlening aan de vluchtelingen betrokken groepen en instanties direct bereid waren tot en thousiaste samenwerking, functioneren het basisteam en de vrijwilligersgroep momenteel bijzonder goed. Het basisteam omvat vijftien personen en oefent onder meer politieke druk op de gemeentebesturen uit om woningen voor de definitieve huisvesting van de Zuid- Amerikanen beschikbaar te stellen, terwijl het zich voorts inspant voor bijvoorbeeld de kwestie van de gezinshereniging. De dertig man sterke vrijwilligersgroep is zeer actief op het gebied van de prakti sche begeleiding. Leden van deze groep leggen bijvoorbeeld contacten met medici, zoeken scholen op, verzorgen lessen Ne derlands, organiseren culturele activitei ten en trachten tenslotte ook nog een stuk gezelligheid voor de vluchtelingen in hun tijdelijk home te verwezenlijken. Deze gang van zaken heeft nu geleid tot onder meer de volgende schriftelijke vra gen aan het college van B. en W.: 1. Is het college het in algemene zijn met de PvdA-fraktie eens, dat in het kader van Zee komen daar mettertijd ook definitief gehuisvest wordt. Dat betekent, dat de gemeente Beverwijk huizen voor deze vluchtelingen beschikbaar moet stellen en dat is iets, wat de gemeente in tegen stelling tot bijvoorbeeld buurman Velsen tot op heden categorisch geweigerd heeft. De brief van de PvdA-fraktie is onderte kend door fraktievoorzitter F. Perquin. Scholen, kennissen en buurt zijn aspec ten waarmee Irene Evers het belang vóór de vluchteling zélf van definitieve huisves ting op de plaats ‘waar aanvankelijk een tijdelijk onderdak werd gevonden, onder streept. Als factor van betekenis geldt daarbij voor de IJmond bovendien, dat hier een vrijwilligersgroep inmiddels grote ervaring met de opvang van groepen Zuid- Amerikanen heeft opgedaan. Het zou zon de zijn die know-how te verspillen. Ten slotte kan de werkgelegenheid nog als laat ste argument voor definitieve huisvesting van de vluchtelingen in deze regio worden gehanteerd. Irene Evers: „Wé vragen niet veel. Het beleid van de Kommissie is erop gericht, (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De heer J.C. Verhoeven van de PvdA in Heemskerk heeft aan het college van b. en w. schriftelijke vragen gesteld over de inspraak bij de realisering van een nieuw gemeentehuis. Volgens de heer Verhoeven zijn door het college en door de commissie ad-hoc toezeggingen gedaan. Via recente publikaties is hem bekend geworden, dat wethouder J. Vos geen aanleiding ziet om inspraak door de burgers mogelijk te maken. De heer Verhoeven vraagt nu in de eerste plaats of die uit spraak juist is en of dat ook de mening is van het hele college. Als dat het geval is wil de heer Verhoeven weten of die stellingname dan gebaseerd is op een advies van de commissie ad-hoc raad huisbouw en in welke vergadering die commissie dat advies dan heeft geformuleerd. Als de commissie geen advies in die zin heeft uitgebracht dan De Zandkraai De buurtgroep van dit buurthuis organiseert iedere dinsdag avond een open avond. De toegang is gra tis. Men kan er allerlei dingen doen, zoals tafeltennissen, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. De gezellige avondbijeenkomst duurt van half acht tot half twaalf. Iedere derde dinsdag van de maand wordt er in de Zandkraai een film vertoond. De aan- verzoekt de heer Verhoeven het college mee te delen welke argumenten dan ten grondslag liggen aan het afwijzen van de inspraak. „Vindt het college dat de tijd die ligt tussen heden en de vermoedelijke realisering van een nieuw gemeentehuis in elk geval geen belemmering kan zijn voor het openen van inspraak mogelijkheden?”, is de volgende vraag van de heer Verhoeven die verder wil weten of het college van burgemeester en wethouders bereid is op zeer korte termijn een vergadering bijeen te roepen van de commissie ad-hoc. Het college wordt er verder aan herinnerd, dat de PvdA, sterk geporteerd voor inspraak, aan het college suggesties heeft gedaan voor inspraak met betrekking tot het nieuwe gemeentehuis. De laatste vraag is, of het college het bestuurlijk en moreel een juiste actie vindt om op eerder gedane toezeggingen terug te komen zonder dat daar voldoende argumentatie voor aanwezig kan worden geacht. vang is bepaald op 20 uur. Entree 1,50 per persoon. Op 18 oktober wordt „Je bent nooit te jong” van Jerry Lewis ge draaid. n 30 ij de von- van >t 17 a. 20 ques it. 20 eden 8 9- van ■aat aid. ivas- 7.30 9-21 □en. ).3O- olw. 9-21 >.30- 7: ter ser len ,-17 aat i.00 str., roe., en- eer lui- .00 lur en- jnd 17e -17 ng, /an Tel. BEVERWIJK. Het operette- en ope- rakoor „Animo” houdt op zaterdag 1 okto ber van 9.30 tot 16 uur een rommelmarkt en fancy-fair in de voormalige Fiat-gara- ge op de hoek van de Zeestraat en de Dr. Schuytstraat. De opbrengst komt ten goe de aan de jubileumkas.van „Animo”, dat in 1978 het tienjarig bestaan hoopt te vieren. ijk- •ea- 1.45 en uur een K- .30- .30- lur, ir. lur; ing Tel- iag uur ;es- 9- tussen nu en de behandeling van de ge meentebegroting in november nog een zin nige studie en een zinnig overleg op gang kan worden gebracht over deze materie. Daarbij wordt gevraagd of het college het eens is met de mening van de PvdA-frak tie, dat deze regelmatig en bij voortduring getracht heeft het college te bewegen om een enigszins doordacht en in overleg tot stand gekomen voorstel aan de raad aan te bieden. De PvdA-fraktie is van mening, dat wan neer door b. en w. nu alsnog wordt overwo gen het overleg te openen, dit geen als zinnig aan te merken resultaat zal kunnen opleveren. Wat dat „tijdelijk home” betreft, acht Irene Evers het net als de Kommissie wenselijk, dat althans een deel van de Zuid-Amerikaanen die nu naar W’ijk aan De Schuilhoek Dramatische expres sie is een vorm van ontspannen. In dit buurthuis aan de Van Bronckhorststraat te Heemskerk wordt iedere woensdag avond vanaf negen uur deze dramatische expressie-cursus gegeven. De kosten be dragen een tientje per vijf lessen. De lei ding berust bij Emiel Pels. Op donderdag middag is er een bejaardensoos van 14 tot 17 uur. De soos voor alleenstaanden, in de leeftijd van 25 tot 45 jaar, is iedere dins dagavond geopend. Vanuit deze soos wor den allerlei activiteiten georganiseerd. juf: tra- olle ilm- ma. loor inspraakmogelijkheden ook de mening van minderheidsgroeperingen ter kennis gebracht moeten worden aan de besluit- voorbereidende en besluituitnemende in stanties? 2. Kan het college van B. en W. aan de fraktie meedelen om welke reden het colle ge tijdens de hoorzitting verzuimd heeft de aanvullende reacties van de PvdA-fraktie, zoals verwoord tijdens de raadsvergade- ring in juni, te noemen? rf- In hotel Mare Sanat te Wijk aan Zee zijn momenteel elf Zuidamerikaanse vluchte lingen ondergebracht. Twee opvangteams houden zich met hun opvang en begeleiding bezig. per gemeente de beschikking over mini maal drie en maximaal vijf huizen te krij gen. Die woningen hoeven persé niet dicht op elkaar te staan. Clanvorming willen ze zoveel mogelijk voorkomen, maar het is in de buurt wonen. De woningen die voor de huisvesting van vluchtelingen uit Zuid- Amerika beschikbaar worden gesteld, mo gen van het tien percent-contingent van de woningwetwoningen dat per gemeente ten goede moet komen aan rijksgenoten, wor den afgetrokken. Dat is ook iets, wat niet algemeen bekend is”. Names de fraktie herinnert de heer J. C. Verhoeven het college in een brief aan de tumultueuze debatten die vooraf gingen aan het voor de eerste maal compleet en met de tabel van factoren en tarieven vaststellen van de verordening op de hef fing van deze belasting in februari 1976. „Door ingrijpen onzerzijds, in twee be sloten vergaderingen, moest deze verorde ning in de raadsvergadering van 29 april 1076 opnieuw worden vastgesteld op grond van procedurefouten die wij al eer der hadden gesignaleerd”, aldus de brief aan b. en w. De betreffende verordeing kreeg de ko- ninklijke goedkeuring tot 1 januari 1978. „Al in een vroeg stadium is door onze fraktie verzocht en dat is ook door het college toegezegd, dat tijdig de studie en het overleg zouden worden geopend ten behoeve yan de nieuwe verordening die per 1 januari aanstaande moet ingaan. Herhaaldelijk is van onze kant dit verzoek opnieuw gedaan in de commissie van fi nanciën. Steeds werd door wethouder P. Vos als voorzitter van deze commissie po sitief gereageerd.- In de concept-begroting voor 1978 staat inmiddels de geraamde opbrenst van de onroerendgoedbeslating. Om die opbrenst te waarborgen moet de raad vóór of tijdens de begrotingsbehan deling de verordening die per 1 januari moet ingaan nog vaststellen. Helaas heb ben wij moeten ervaren, dat de studie en het overleg in commissieverband nog niet is begonnen”, aldus de brief van de PvdA- fraktie. De fraktie merkt daarbij op, dat studie en overleg betrekking zouden heb ben op een wijze van heffing, die de econo mische waarde van het onroerend goed zo goed mogelijk zou moeten benaderen. Aan b. en w. wordt nu onder meer ge vraagd, of zij het nog mogelijk achten In het kader van de provinciale in spraakprocedure heeft de gemeente Heemskerk op twee manieren haar stand punt kenbaar kunnen maken. In de eerste plaats is het officiële standpunt van de gemeenteraad ter kennis van gedeputeer de staten gebracht, zoals dat tijdens de openbare vergadering in juni werd vastge legd, waarbij de notulen van die vergade ring werden meegezonden Verder is er door B. en W. een verklaring afgelegd ten overstaan van de commissie van onderzoek uit de staten tijdens de hoorzitting in „De Nieuwe Slof”. Van de raadszitting is het verslag gebundeld in de nota „Reacties op de NORON, deel 1”. Van het tijdens de hoorzitting naar voeren ge brachte Heemskerkse standpunt is- een verslag toegestuurd aan de gemeentelijke commissie grondbedrijf-ruimtelijke orde ning. Wie in de vluchtelingen-problematiek geïnteresseerd is, wordt uitgenodigd maandag 3 oktober de vergadering van de basis- en vrijwilligersteams in „Het Zwa- nenneest’ aan de Dommelsingel bij te wo nen. Daar zal de Chileense vluchteling Fidel Quiroga, die inmiddels al weer een paar jaar in Nederland verblijft, de poli tieke kanten van de zaak belichten en vertellen over zijn eigen ervaringen inza ke opvang en begeleiding. De vergadering begint om 20 uur. Veertien dagen later en wel op zaterdag 15 oktober geeft „Animo” zijn jaarlijks concert ih ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof. Aan het gevariëerde naj aars concert werken mee het Edammer man nenkoor „Excelsior” en het Accordeonor kest „Vita-Nova” uit Alkmaar. Als solisten treden op Annie Schoot (sopraan) en Ron Adelaar (bariton), beiden verbonden aan de Stichting Nederlandse Opera. Het ge heel staat onder leiding van Piet de Reuver. Voor inlichtingen over dit concert kan contact worden opgenomen met de tele foonnummers 34080 of 33345 in Bever wijk. Wie Voor de rommelmarkt annex fancy-fair goederen beschikbaar wil stel len, wordt eveneens verzocht één van deze nummers te bellen Als coördinator van de beide opvang teams onderschrijft Irene Evers de stel lingname van de PSP. „De Kommissie heeft Beverwijk al eens verzocht om woon ruimte beschikbaar te stellen. Persoonlijk heb ik het naderhand ook nog eens gepro beerd en kreeg toen opnieuw nul op het request. Men verwees ons door naar Alk maar, alsof dat een oplossing zou beteke nen. Kijk, we kunnen alle begrip voor de grote problemen van de gemeenten op brengen, maar we zouden van de christe lijke en politieke partijen toch wel mogen verwachten dat ze erkennen dat het hier om een stuk gemeenschappelijke verant woordelijkheid gaat, waar minstens over gepraat zou kunnen worden”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De fraktie van de Partij van de Arbeid is van mening dat het college van b. en w. de fraktie „syste matisch aan het lijntje heeft gehouden door het gevraagde onderzoek met betrek king tot de onroerendgoedbelasting en het overleg daarover wel toe te zeggen, maar daar geen in alle opzichten adequa te gelegenheid voor te bieden. De opgang en begeleiding van de in de IJmond verblijvende politieke vluchte lingen is in nauw overleg met de door CRM opgerichte „Kommissie Opvang en Begeleiding vluchtelingen uit Chili” in handen gelegd van een regionaal basis team, dat zich met de definitieve huisves ting van de vluchtelingen bezig houdt en een vrijwilligersgroep die de tijdelijke huisvesting begeleidt. Beide organisaties zijn eind augustus van de grond gekomen, ter voorkoming van chaotische situaties zoals die zich vorig jaar voordeden bij de hulpverlening aan de toen in Wijk aan Zee ondergebrachte groep van negentig Uru- guayanen. Als coördinator treedt part time KGIJ-medewerkster Irene Evers op. Naar aanleiding van het nogal eens langs-elkaar-heen werken van de ver schillende hulpverlenende instanties bij de opvang van de indertijd in „Wester- duin” gehuisveste vluchtelingen, schreef het IJmondiale „permanent overlegor gaan voor actiegroepen” een brief aan de ministeriële Kommissie waarin nogal wat kritiek op de gevolgde werkwijze werd gespuid. Volgens Irens Evers rea geerde de Kommissie hier positief op, onder meer door voor te stellen de hulp verlening in het vervolg vanuit de betrok ken regio op te zetten. Zijzelf werd aange zocht, de coördinatie van de hulpverle ning op zich te namen. De PvdA-fraktie stelt thans met grote onstemming vast, dat de aanvullende voorwaarden en argumenten van de frak tie niet zijn opgenomen in de nota „Reac ties” en evenmin in het verslag van het betoog tijdens de hoorzitting. Dat in tegen stelling met de afspraken die wethouder H. J. M. Roozen met de PvdA-fraktie zou hebben gemaakt. De aanvullende voor waarden en argumenten van de PvdA zijn kenbaar gemaakt tijdens verschillende commissievergaderingen, en tijdens de raadsvergadering in juni. 9 en Hip- zijn (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De PvdA-fraktie in Heemskerk is helemaal niet te spreken over de verontachtzaming van de mening van deze fraktie met betrekking tot de NORON-nota (bebouwing Noorderveld boven Heemskerk) door B. en W. ■ü- Hoofd-inspecteur J. Schoen Hoofd-inspecteur J. Schoen van de Beverwijkse politie toonde zich tevre den over de afwikkeling van de ver keersdrukte. Vandaag, zaterdag, wordt veel Famila-publiek verwacht, maar gezien de ervarjngen in de afge lopen dagen, verwacht hij toch niet al te veel verkeersproblemen. „Wij willen hier beslist niet toe naar Amsterdamse toestanden, zoals dub- bëlparkeren. De politiemensen kennen voor de zware foutparkeerders geen pardon, maar het is beslist niet zo, dat we snel het boekje trekken. Er zijn woensdag, donderdag en vrijdag zestig foutparkeerders bekeurd. Met deze parkeeractie gaan we voorlopig nog wel even door”, aldus de heer Schoen. Recentelijk zijn over deze weigering vra gen aan het college van burgemeester en wethouders "van Beverwijk gesteld door de PSP, die als niet in de raad vertegenwoor digde politieke partij op deze manier toch uitdrukking wilde geven aan haar solidari teit met de Zuid-Amerikaanse vluchtelin gen. De PSPS wijst het college er in de brief op, dat Beverwijk zich wat haar besluit om geen wóhingen beschikbaar te stellen niet mag beroepen op het schrikba rend grote aantal woningzoekenden in de gemeente de woningnood in Velsen is volgens de PSP namelijk minstens zo hoog en toch zijn er door deze gemeente ten behoeve van de vluchtelingenhuisvesting onlangs vijf woningen beschikbaar gesteld. interieurspecialisten Mlent 23, Alkmaar.Tel. 072-1 20844 Lid van de Nederlandse Vereniging van Interieurspecialisten BEVERWIJK. De binnenstad hééft dé afgelopen dagen onder zware druk gestaan. Duizen den mensen trokken woensdag, donderdag en vrijdag massaal naar Famila, de aller nieuwste aanwinst van het winkelcen trum De Bever, en veroorzaakten met hun auto’s en fietsen op pleinen en in stra ten rond het centrum vaak kleine parkeer problemen. Famila toont zich bijzonder tevreden o- ver de opkomst van het publiek, dat de eerste dagen nog wat onwennig aan allerlei dingen in het waren huis moest wennen. Zo hééft nog niet iedereen door dat bij de ingang tassen en andere draagartike- len in kastjes langs de muur moeten worden gedeponeerd. Perso- neelsle4en van Hoo- gebooms’ bewakingsdienst houden nauwlettend het reilen en zeilen bij de in- en uitgang in het oog. Bij de roltrap staat een personeelslid het publiek te vertellen op welke Wijze het winkelkar retje op de trap moet worden gezet om zonder moeilijkheden boven te komen. Het gesleep met de karretjes blijkt bij het publiek toch niet helemaal aan te slaan. Alen vindt de afstand van het parkeerterrein waar de karretjes staan, naar dé winkel te ver en wie mét een karretje naar de auto rijdt laat het ding rustig ërgens op het parkeerterrein staan. Famila zoekt nog naar een oplos sing voor dat probleempje. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7