Eerste kennismaking met Newyorkse new wave Goede samenwerking Nieuwkomer Mink DeVille tussen leden van geen breuk met verleden Erasmus Ensemble Duitse theaterdirecteur Grafiek uit hartstocht ontstaan I b R ft, premières^) slachtoffer BM-hysterie (Van onze correspondent KvanVEELEN DAMIATE EXTRA Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand r I J 99 IN KOETSHUIS BEECKESTEIN Variatie Jan Willem Post en Pieter Zwaanswijk in Zandvoort Nieuwe voorzitter voor Produktiefonds Films ÏXXXXXXXXXXXXXX' I I I I I I I I I I I I I I 9 19 7 7 SEPTEMBER ZATERDAG 2 4 KUNST I eerstvolgende datum: 1 oktober 1977 Terug om plm. 21.30 uur. Reissom: ƒ27,50 per persoon I I I I I I I I I I I I I I I I I Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds ia Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. 1 YYX.Y.YYYYYYYYYYY' ISOLEREND GLAS KORTE LEVERTIJDEN warmte isolerend glas waarop 10 jaar garantie met 22% rijkssubsidie. EERSTEIJMUIDER MARKIEZENFABRIEK - W WW L K JOHAN VAN KEMPEN Peymann, die overal JOHN OOMKES 1 fl Inlichtingen bij al onze kantoren Post en Zwaanswijk zitten beiden in een Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). i Voor talloze liefhebbers van de rock gaan de recente ontwikkelingen misschien te snel. Tientallen nieuwe namen over spoelen de markt en wie al te vastgebak ken zit aan een al bestaande, wat meer gedateerde stroming, wordt niet de tijd gegund om zich aan te passen. In' Engeland en met name in London broeit het al zeker twee jaar en als de Amerikaanse bericht geving juist is dan is het in New York al langer raak. Punkrock en new wave zijn de benamingen voor nieuwe generaties Deze eerste kennismaking met een new wave attractie is goed bevallen. Misschien omdat Mink niet alleen de kern van zijn groep had meegenomen, die bestaat uit Ruben Siquenza (bas), Bobby Leonards (toetsen), T. T. Allen jt. (drums) en gitarist Louie X Erlanger. Ook saxofonist Steve Douglas en de zwarte vokale groep de Immortals, beiden eveneens bekend van Cabretta, De Ville’s eerste plaat. Het feit dat Jack Nitzsche voor de productie teken de, verklaart wellicht waarom er bij het optreden niet vreemd hoeft worden opge- Punk of new wave ze 2ijn per slot van rekening al verwant omdat ze in dezelfde tijdsperiode ontstaan zijn de nieuwe stromingen groeien snel en het aantal liefhebbers neemt met de dag toe, ook al hecht Hilversum 3 nog altijd meer aan de goedkopere confectiepop. Zo hoorde ik van een medewerkster van Radio One, de Haarlemse omroep voor het Huis van Be waring, dat er bij hen al veel punk wordt gedraaid. Ook het concert van de Strang lers; twee weken terug in Paradiso vormt het bewijs dat meer en meer mensen de oren hebben gespitst. Voor het gemak al zijn er wel wat tegenwerpingen te maken passen we de term punk toe voor de nieuwe Engelse groepen, die zich over het algemeen extra- vaganter opstellen en de bestaande maat schappelijk normen harder attaqueren dan ooit in de historie van de rock het geval is geweest. Punk is dan ook compro misloze muziek met een begrijpelijke over waardering voor dynamiek en energie. De vooral Uit New York afkomstige new wa- ve-groepen zijn veel meer geworteld in het verleden. Een groep als Blondie bijvoor beeld luistert zelfs nauwgezet naar zesti ger jaren formaties als de Chrystals. van muzikanten, die zich zoals dat gebrui kelijk is niet alleen presenteren met ande re muziek en in nieuwere vormen, maar zich ook manifesteren als bewegingen met een eigen filosofie en dus ook eigen karak teristieken. Zwaanswijk legt in zijn etsen een geheel andere expressie dan in zijn schilderijen. Hij toont in dit nieuwe werk, dat al eerder bij de SBK in Haarlem te zien is geweest, Bovenal is DeVille echter bepaald door de rock and roll. Hij levert die typische nummertjes met soms raspende soms mes scherpe stem af; zijn lichaam daarbij spannend als een boog om efficiënter te kunnen functioneren. Hij zakt dan wat door zijn knieën, alsof hij met x-benen geboren werd. I’m a gonna do you, She’s so tough vormen een krachtige opening, waatna hij met Mixed op, Shook up Girl van stemming wisselt. Venus of Avenue D mikt op de voordelen van een rustige op bouw tot een climax (applaus voor saxso- lo), Little Girl en het felle Cadillac Walk zijn eikaars tegenhangers, en het einde vrij grote overeenkomsten qua techniek en uitdrukkingswijze met wat Post zo’n twee jaar geleden deed. Voorbeelden daarvan worden in het centrum op een representa tieve wijze getoond. komt na het subtiele Spanish Stroll (prach tige finale) met nogal wat krachtige rock veel te snel. Na vijftig minuten, - we rekenen afge zien van het schrijnende Stay by Me de matige toegiften niet mee - begrijpen we wat de mogelijkheden van deze opvallende nieuwkomer zijn. Als hij blijft mikken op een gevarieerd repertoire en een combina tie van bekwaamheid en inzet bij het opre den, - dan groeit DeVille uit - op eigen kracht en niet dankzij het new wave-label- tje - tot een hele grote persoonlijkheid. Hoe het een en ander zich ontwikkelen zal, weten we niet. Maar vanavond treden Jonathan Richman The Modern Lovers (new wave), maandagavond The Clash (punk) en op 30 september The Jam (idem) op in Paradiso, dat zijn hippieverleden heeft afgezworen. In het weekorgaan van Franz Josef Strauss, de kreeg Rommel er al flink van I, t- i- it h >- AMSTERDAM. Wat een verschij ning.' Ruim 1 meter 90 lang, broodmager, stekende ogen en een spuugkuif zoals die in de jaren vijftig schering en inslag was. Mink (Willy is zijn eigenlijke naam) gaat gekleed in een 3-delig zwart pak met nauwsluitende pijpen en een paars hemd. Helemaal in stijl. Hij loopt met grote passen af op de microfoon. Als hij inzet, verandert er wat in de vrij ongedurige mensenmassa voor het podium van Para diso. DeVille had gisteravond amper 60 seconden nodig om een dikke duizend aanwezigen te bewijzen dat de tijden we liswaar aan het veranderen zijn, maar dat dat niet hoeft te betekenen dat er defini tief net de muzikale geschiedenis van de laatste twintig jaar moet worden afgere kend. MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Dr. A. G. van Deelen, plaatsvervangend hoofd kunstzaken van de gemeente Den Haag, volgt dr. J. Huls- ker, voormalig directeur-generaal cultu rele zaken van het ministerie van CRM, op als voorzitter van het Produktiefonds Nederlandse Films. i Na de levendige voordracht van Mor ley’s „Though Philomena lost her love” en „NOW IS THE MONTH OF MAYING”, keken van een grote variatie in repertoire. Zo komen de liefhebbers van rechttoe- rechtaan-klanten aan bod, maar ook aan gospelachtige soul, Morrisonachtige R B of Latijns raffinement wordt aandacht besteed. Goedhart’s begeleider in deze door The- odorakis en Dodgeson op muziek gezette dramatische gedichten, de gitarist Wim Spruyt, voegde zich overigens uitstekend naar de intenties van zijn vocale partner. Een samenwerking die in het programma- gedeelte vóór de pauze, van het betreffen de concert dat in het Noordelijk Koetshuis van Beeckestein onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen” werd ge geven, tot een sterker overtuigend uitvoe- ringsresultaat leidde. VELSEN. Een knappe prestatie leverde gisteravond de bariton Peter Goedhart, met de weergave van Garcia Lorca’s „Ro- manero Gitano”. Maar al deed hij het mooi, beheerst en ook zeker wel expressief en al waren sommige passages beslist in dringend; deze zanger wist er toch niet blijvend de spanning in te houden en de beklemmende atmosfeer vanuit de tekst op te roepen. n Goed, terug naar Mink DeVille. Hij is een vooraanstaande vertegenwoordiger van de Newyorkse new wave, de eerste die we hier te zien hebben gekregen. Niet alleen zijn uiterlijk, ook zijn verrassende platendebuut beweest al dat hij overduide lijk teruggrijpt op de verdiensten van een oudere rockgeneratie, maar dat er in zijn muzikale hutspot de bestanddelen te her kennen zijn van, om maar wat te noemen, de grootsteedse zwarte soul, de laag-bij-de- grondse rhythm and blues en Zuidameri- kaanse swing. We herkennen dus Van Morrison zowel als Ben E. King, Bruce Springsteen zowel als Loü Reed. ZANDVOORT. In het met kunst en kunstenaars niet rijk gezegende Heemste de vormen de activiteiten van een viertal schilders wiens atelier zich bevindt onder het gemeenschappelijke dak van de voor malige wasserij De Bleeker aan de Blee- kersvaartweg een ware oase. Willem Snit- ker, Paul Koning, de in Haarlem wonende Pieter Zwaanswijk en Jan Willem Post ontwikkelen hier hun eigen identiteit, maar ze onttrekken zich ook niet aan het gegeven dat ze elkaar kunnen inspireren en dus beïnvloeden. De resultaten daar van zijn bij elke nieuwe expositie weer hoopgevend en tonen aan dat de vier steeds nauwer tot elkaar komen te staan zonder dat er direct sprake is van het opgeven van individualiteit. Heel sprekend is daarvan het voorbeeld dat Jan Willem Post en Pieter Zwaanswijk in Zandvoort geven waar ze in de stemmig witte ruimten van het niet zo lang geleden geopende culturele centrum op het Gast huisplein een gezamenlijke tentoonstelling hebben. Zwaanswijk is vertegenwoordigd met etsen, een techniek die hij dit jaar weer ter hand heeft genomen. Er hangt een enkel schilderij van hem, een collage verdeeld over twee panelen die in krante- knipsels het relaas van de tweede treinka ping der Molukkers weergeeft. Tussen de knipsels van het linkerwerk kijken peilen de ogen naar de bezoeker die in het rechter werk hebben plaatsgemaakt voor kogel gaten. Beiden zijn in deze techniek nieuw-rea- listen. Post etst in een collage-achtige werkwijze het samengaan van sex en ge weld, Zwaanswijk trekt de lijn van het vrouwelijk- erotische door naar de dierlij ke verwording. Qua expressie blijven Zwaanswijks etsen achter bij zijn schilde rijen die minder bewust-onbeholpen lij ken. Hij is op zijn best in de minst mo dieuze bladen waar vrij onverwacht poëti sche elementen in zitten. Dan blijkt ook dat Zwaanswijk met weinig middelen een groot resultaat weet te bereiken. I h In, de recente bladen van Jan Willem Post is weinig meer aan realisme te vin den. Hij heeft in samenhang met het etsen het penseeltekenen ontdekt en werkt met een grote hartstocht in deze techniek waaraan hij het zuiver decoratieve karak ter weet te onthouden. Zijn vormentaal toont overeenkomsten met die van Snit- ker, al is Post veel minder een expressio nist. Zijn dansende of parende figuren zijn met vlotte bewegingen neergezet. Ze lijken één-dimensionaal maar hebben toch ge noeg diepgang meegekregen. Dat komt vooral door het spanningsveld dat Post tussen zijn figuren creëert en dat hoe abstract ook gedacht een heel levendige indruk wekt. (Van onze kunstredactie) In de Toneelschuur in Haarlem is op donderdag 29 september een extra ingelas te première door het Dinertheater. Het betreft de voorstelling van „Terug uit het verre oosten”, een stuk dat geschreven is door Hertje Peeck, die ook de regie deed. Samen met een groepje geestdriftige col lega’s heeft Hertje Peeck een voorstelling gemaakt over een situatie die zo dicht mogelijk bij haar zelf lag. Haar stuk is gebaseerd op de terugkeer van drie vrienden, die na een lange reis door het verre oosten terug in Amsterdam alles nagenoeg bij het oude aantreffen. Er blijkt nauwelijks iets veranderd in hun oude kennissenkring. Aan deze produktie, die zonder enige vorm van financiële steun tot stand kwam, werken mee: Lida Engelsma, Hertje Peeck, Diana Dobbelman, Hans Beyer, Piëter Groenier, Jan Winter en Cees Wijn. In de Toneelschuur komt de groep met een kleine serie van vier voorstellingen, waar van de eerste (op 28 september) een try- out is. Na de première, de dag daarna, speelt Dinertheater ook vrijdag en zater dag (resp. 30 september en 1 oktober) nog in de Toneelschuur. De aanvangstijd van de voorstellingen is 19 uur en wijkt dus af van de gebruikelijke avondvoorstellingen in dit theater. j Op zondag 25 september is in theater Frascati, in de Nes in Amsterdam, de première van „Moeder en haar Jongens”, een nieuwe muzikale show rond Marjan Berk. Zij wordt terzijde gestaan door Bill van Dijk en Bob van Leeuwen. Een combo zorgt voor muzikale ondersteuning. Het gaat om een programma van sketches en persiflages waarvan de teksten door Mar jan zelf en door echtgenoot Ruud Bos werden geschreven. Frank Sanders heeft de regie. De voorstelling begint om 20.15 uur. In het Mickery theater aan de Rozen gracht 117 in Amsterdam is dinsdagavond 27 september de eerste voorstelling van Kenneth Bernards Sixty Minute Queer Show. Het betreft een bonte show vol muziek in een aaneenschakeling van korte en'langere scènes. John Vaccaro’s Play house of the Ridiculous presenteert het programma, dat het kenmerk draagt van een repetitie waarbij publiek aanwezig is. Vaccaro is een vermaard theater-surrea list. De laatste produktie van hem in Mic kery was de Magic Show of Dr. Magico, tijdens het Holland Festival in 1973. The Playhouse of the Ridiculous komt uit New York. Aanvang voorstelling 20.30 uur. Daarbij was dan als bekroning de door leefde vertolking van Britten’s over de verspeelde kansen inzake liefdesbeleving handelende „The Sally Gardens”, waar bij Peter Goedhart een grote souplesse in het stemgebruik aan de dag legde. Maar allereerst hoorde men het bekende liefdes lied „Amarilli” van de zestiende eeuwse madrigaalcomponist Caccini, in gevoelvol le aanpak; En met nog meer muziek uit die stijlperiode werd de aandacht geboeid ge houden. Te weten twee opgewekte dans- ballades van Morley, waarbij ook een der de musicus, de hoboïst Frank Minderaa, van de concerterende partij was. (Samen met de niet aan dit concert deelnemende hoboïst Everhard Spelberg, vormen deze kunstenaars het „Erasmus Ensemble”). ontwikkelingsfase die het spannend maakt om uit te zien naar nieuwe resulta ten. Is deze tentoonstelling slechts een mo mentopname, een soort tussenstand van datgene waarmee ze bezig zijn, ze biedt verbeeldde Peter Goedhart uitdrukkings vol de poëtisch-muzikale inhoud van „Mu sic for a while” en van het geestige „Man is for the woman made”, beide van Purcell, in een innemende présence. De twee bege leidende musici droegen hiertoe een be langrijk, prachtig bij de solopartij aange past muzikaal aandeel bij. Een dan drievoudige samenwerking die zich voort zette in een mild bezonken weergave van het „Air des Songes”; een sfeervolle lof zang op de zoete slaap, uit Lully’s opera .Perseus”. Ter aangename afwisseling in het pro gramma, werd door beide instrumentalis ten een (barok-)sonate van Geminiani en een hedendaagse, maar op de traditie geënte Sonatina van Kovatsj voorgedra gen, terwijl de gitarist zich liet horen in zes anonieme solowerkjes uit de Italiaanse Renaissance. Hoboïst Frank Minderaa trof steeds met een gave en zangerige toonvorming en het gitaarspel, met lichte toets, van Wim Spruyt klonk overal kern achtig. Hun uitstekend op elkaar afge stemde spel, irtnig in de langzame tempi en lenig, met verende ritmiek in de vivace- gedeelten, onvervond bij het publiek even veel hartelijke waardering als de genuan ceerde zang van de bariton Peter Goed hart. overwegingen”. De CDU- fractie in het parlement wordt gewaardeerd als van de deelstaat Baden- een kundig toneeldirec- Wurttemberg meende de- teur, is nu pok slachtof- ze gift echter te moeten beschouwen als een daad van een rf- Bij de foto: „Calligrafie" heet deze suiker aqua-tint van Jan Willem Post die geëxposeerd wordt in het cultureel centrum in Zand voort. (ADVERTENTIE) ft tevens een intrigerend voorbeeld van een rijke scheppingsdrang. (Tot en met 16 oktober, op woensdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur). CEES STRAUS in Bonn, Hans Amesz) BONN. De Stuttgar- ter theaterdirecteur Claus Peymann is het eerste slachtoffer gewor den van de anti-linkse hysterie die in de Duitse Bondsrepubliek is losge barsten als gevolg van de Schleyer-affaire. Hij heeft aangekondigd zijn tot eind augustus 1979 durende contract niet te zullen verlengen. Pey mann is de laatste tijd scherp bekritiseerd om dat hij enige tijd geleden een oproep van de moe der van de gevangen zit tende Gudrun Ensslin (lid van de Rote Armee Fraktion, veroordeeld tot drie keer levenslang) op het mededelingen bord van het theater had opgehangen. Mevrouw Hilde Ensslin verzocht om giften voor een tandartsbehandeling van de Baader-Meinhof- ge vangenen. Peymann schonk 100 mark, naar hij verzekerde „uitslui tend uit humanitaire LEVERING EN PLAATSING ALUMINIUM PUIEN GELDORP WEMPE Aannemers Isoleerders Zwanenburg. Inlichtingen: Telefoon 02907-5304. Zwanenburgerdijk 393. fer van de „sympathi- santen”-hysterie gewor- van een „sympathisant den. Dit ondanks het feit van terroristen”. Volgens dat de CDU-burgemees- de fractie diende Claus Peymènn zo spoedig mo gelijk ontslagen te worden. Na de ontvoering van Hanns-Martin is het woord „sympathi- NEfiCWERMW CtJALOUZIEËN I Y ir Mink DeVille, de eerste vertegenwoordiger van de Newyorkse new wave die ons land I I aandeed, in actie tijdens zijn opvallende concert in het Amsterdamse Paradiso. ter van Stuttgart, Man fred Rommel, het voor hem heeft opgenomen. Rommel verklaarde in een interview met de Schleyer Deutschlandfunk dat „het gedrag van de to- sant” in de bondsrepu- neeldirecteur in de op- bliek een eigen leven winding over de aanslag gaan leiden. Schrijvers van Keulen een buiten als Boll, Améry en Grass proportionele dimensie worden er door rechtse heèft gekregen”. Tegelijk politici van beschuldigd waarschuwde de burge- dat zij de weg naar het meester ervoor iedereen huidige terrorisme heb- die „links” denkt als ben geëffend doordat zij sympathisant van de ter- zich aanvankelijk „te roristen af te schilderen, vriendelijk” zouden heb ben uitgelaten over de activiteiten van de Rote Bayernkurier, Aremee Fraktion (RAF). Dat deze beschuldiging langs. De politievakbond elke grond mist, heeft heeft haar leden bezwo- Heinrich Boll in een arti- ren het staatstheater in kei in het weekblad Die Stuttgart uit protest te- Zeit ten overvloede aan- gen Peymann niet meer getoond..' te bezoeken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9