VOSMAER WIL WEG Frank Lewis overleden Van Hanegem af gestopt Peters en Telstar HOEKEMA VELT ONMACHTIG AZ verweer pover Geen officials bij WK-duel tegen Nederland BELGEN BLIJVEN BOOS topscorers Cruijffeigen lijfwacht r* JN AJAX IJVERIG: 0-3 Schamel ;k ik* wt 1ES Vleugelspitsen ME' 13 ^MAANDAG 26 SEPTEMBER SPORT 19 7 7 FELS O. ELEN VER TEL 9,- HNG EN- i (Van onze sportredactie) VELSEN. De Noorse kampi oen Lilleström heeft alle kans Ajax woensdag uit het toernooi om de Europa Cup I te stoten. Dat is de voornaamste conclusie na de 0-3 overwinning die de Neder landse titelhouder gisteren tegen Telstar behaalde. Het team van trainer Ivic mag dan op sportpark Schoonenberg een royale zege ond?®n hebben geboekt, in goede vorm stak het elftal bepaald niet. ■ff-' s SPORTIEF Zaterdag voelde hij zich beter en wil- 3,20 6,44 Hoekema: beslissende goal. £7; PIET TEELING De Belgen zijn nog steeds boos op de rIE k >v RT 24 ag, alle >25541 29 tweede helft was het een blunder van Telstar-verdediger Medik die Geels in staat stelde te doelpunten. Pas op dat moment wist de thuisclub opnieuw een niet te hebben getrokken. Ijver demonstreerden de Amsterdam mers meer dan voldoende. De tegenstand van Telstar was zo gebrekkig, dat Ajax al bij rust veel meer afstand had moeten De Belgische voetbalbond dreigde daar op de spelers van Club Brugge uit de Frank Lewis kwam in 1972 met de Antilliaanse ploeg naar Nederland om aan de Honkbalweek deel te nemen. Hij bleef na afloop in ons land en ging spelen voor het Bussumse HCAW. De laatste seizoenen speelde hij als buiten- velder bij Kinheim. Lewis speelde ver schillende toernooien met het Neder lands negental. Hij startte enige maan den geleden in Haarlem een kleine eet gelegenheid onder de naam LewisTnn. KNVB Happel niet te belasten met de begeleiding van het Nederlands elftal in de wedstrijd tegen België. Oud-bondscoach Jan Zwartkruis zal in dat duel dan ook als coach optreden. Deze tegemoetkoming van de KNVB aan de Belgische voetbalbond blijkt nu toch Dinsdagavond van acht tot negen is er gelegenheid tot afscheid nemen van Lewis in het mortuarium van het ziekenhuis Joannes de Deo. (Van onze sportredactie) BARCELONA. Johan Cruijff heeft eigen lijfwachten in dienst genomen naast de veiligheidsmensen die het bestuur van Barcelona al aan de Nderlandse voetballer had toegewezen. Cruijff heeft hiertoe besloten omdat Barcelona hem niet voldoende garanties voor zijn veiligheid kon geven. Dat was typerend voor de onmacht in de aanval van AZ die zo langzamerhand toch ook de nodige rust binnen de ploeg teweeg moet gaan brengen. Want FC Den Haag, toonde ondubbelzinnig aan dat het offen sief ingestelde middenveld van de Noord- hollanders pas dan gevaarlijk wordt als de ruimte er is. En die ruimte was er nu helemaal niet. Niet voor Jan Peters, door Schoenmaker volledig afgestopt en niet voor Willem van Hanegem, die zijn handen vol had aan Aad Kila. De enige die nog wel gevaar kon stichten was Kristen Nygaard. Maar ook de Deense middenvelder van AZ’67 kende slechts één afspeelmogelijk- heid voor het Haagse doel: Kees Kist, geïsoleerd van de overige AZ-spelers, door de straffe mandekking van Leo van Vliet en Joop Korevaar van FC Den Haag en pas gevaarlijk wanneer hij over de grond werd aangespeeld. Dat had AZ echter te laat door. Van Marwijk (op links) en Arntz (op rechts) zo nu en dan afwisselend met Jan Peters bleven volharden in hun opdracht: alle ballen hoog voor de pot, waar ze dan om beurt een prooi werden van Van Vliet, of de al kalende Joegoslaaf Perazic. En op de momenten, dat dit duo volledig miste, was er natuurlijk nog doelman Galjé van de FC Den Haag. De thuisclub daarentegen maakte het AZ niet moeilijk, alleen maar lastig, door al in de openigsfase twee vleugelspitsen (Hoekema en Toet) in een afwachtende positie te laten spelen waardoor men een tegenwapen had gevonden voor het snelle opkomen van Hugo Hovenkamp en Henk van Rijnsoever. Zei Notermans later: „Dat verraste ons toch wel een beetje. Daarom ging het in de eerste twintig minuten wat chaotisch. Misschien dat we te laat onszelf terugvonden in dit treffen. Het is teleur stellend voor ons om met 1-0 te verliezen ALKMAAR Bobby Vosmaer zal komende week opnieuw met manager Hans Kraay van AZ’67 om de tafel gaan zitten. Inzet van dat gesprek is een mogelijk vertrek van de AZ-speler naar een andere club. maar je kunt toch niemand iets verwijten. In alle linies is er hard gewerkt, alleen dit keer hebben we geen enkele kans benut”, aldus de AZ-oefenmeester. oische n val- De re reilijk lezers niet in dank te zijn aanvaard. De Belgen zijn nog steeds boos, omdat de KNVB officieel nooit gereageerd zou hebben op het verwijt van de Belgische voetbalbond. Voorzitter Wouters: „Ik heb alleen een brief van Meuleman gehad, maar officieel heeft de KNVB nooit gereageerd”. laim, i. >,40 >,40 76,00 37,00 125,50 51,00 134,50 1,60 168,00 39,80 6,60 100,00 39,00 64,00 126,50 54,50 72,50 57,80 50,00 40,50 73,70 150,30 117,80 108,50 30,30 128,20 80,90 169,50e 63,00 50,00 45,50 60.00 58,50 45,50b 645,50 54,90 48,00 74,50 55,00 28,80 35,00 143,50 31,30 54,80 106,00 72,70 58,70 2,00b 62,50 150,50 149,50 64,50e 206,00 66,20 54,10 161,00 75,00 33,20 144,50 86,30 84,30 69,50 33,20 101,50 106,00 70,20 69,00 205,00 35,30 107,00 119,50 106,00 63,50 42,10 45,10 258,00 500,00 147,00 102,00 425,00 Tel. 023- 5,58 2,66 6,33 Vosmaer zei zaterdagavond na afloop van het teleurstellende treffen tegen FC Den Haag: „Ik heb Hans Kraay laten weten hoe ik momenteel over de situatie denk. Twee seizoenen heb ik door blessures op de bank moeten zitten en een derde seizoen kan ik niet opbrengen”, aldus Vosmaer, die ontkent dat AZ’s tegenstander van zaterdagavond FC Den Haag daarbij de belangrijkste gegadigde zou zijn. „Het is een kwestie van combineren. Ik ben afkomstig uit Den Haag en dus wordt al snel die naam genoemd. Maar er is op dit moment nog geen enkele club in de markt. Binnenkort gaan we weer om de tafel zitten, om er nog eens over te praten”, aldus Vosmaer. Manager Hans Kraay sprak aanvankelijk tegen dat er Van enig gesprek in welke vorm ook sprake geweest zou zijn of zou moeten plaatsvinden. „Nee, weet ik niets van. Maar hoe weet je dat?” Maar liet later toch maar weten dat hij en Vosmaer de zaken op een rijtje hadden gezet. „Wij willen Vosmaer helemaal niet kwijt, dus waar vajt dan nog over te praten Dat Den Haag in de markt zou zijn is slechts een fabel”, aldus manager Hans Kraay, die daarmee de zoveelste fabel bij AZ de das om deed. De tegenvallende linkerspits, lichame lijk niet opgewassen tegen de stevige Driesen, werd vijf minuten later ingewis seld voor Tscheu La Ling die het na zijn blessure mocht gaan proberen. Een schot op doel door de donkere Hagenaar werd door Van der Meeren net overgetikt, zoals de Telstar-keeper ook schoten van Van Dord en Krol onschadelijk maakte. hem eenvoudig van de bal, een taak die meestal door linkerverdediger Everse werd verricht. Aan de andere kant legde Ruud Geels de bal met een kopstoot netjes neer voor Geert Meijer, die met zijn inzet de paal trof. teerd nemen dan de magere 0-1 die nu halverwe- 5$ ge op het scorebord prijkte. Ver in de de Lewis al naar huis gaan. Hij moest in het ziekenhuis blijven waar hij ’s avonds overleed. Als doodsoorzaak wordt trombose in een bloedvat in de grote hersenen opgegeven. Op het li chaam van Lewis zou vandaag sectie worden verricht. Ivic toonde zich na afloop een tevreden man, zoals Petescu zuinigjes moest erken- nationale selectie te' weren. Zover kwam nen dat het klasseverschil met de tegen- het echter niet. KNVB-bondsvoorzitter stander te groot was geweest. Het lijkt Wim Meuleman stuurde een brief naar zijn onwaarschijnlijk dat Lilleström het Ajax Belgische collega Wouters om de kwestie even makkelijk zal maken als gisteren het uit de doeken te doen. Voorts besloot de povere Telstar heeft gedaan. PIETER MUL. AZ benutte niet alleen de kansen niet, ook het aanbod van die kansen was maar gering. Opnieuw deed het gemis aan vleu gelspitsen zich voelen. En daarmee was het vraagstuk van het aantrekken van een nieuwe vleugelspits weer actueel. Metgod tenslotte die in de 20e minuut van de tweede helft de falende Bert van Marwijk mocht vervangen, kon AZ ook geen inspi ratie geven. Trainer Jan Notermans hield Bobby Vosmaer op de bank en Van Rijns oever en Hugo Hovenkamp fungeerden daarbij om beurten als gelegenheidsspits. De eerste helft telde alles bij elkaar drie mogelijkheden voor AZ. Nygaard zag zijn afstandsschot gestopt door doelman Galjé al was dat met moeite, Arntz kon na een half uur spelen de bal in het doel plaatsen na een voorzet van Van Marwijk en Peters joeg de bal uit een voorzet van rechtsbui ten Van Rijnsoever over het Haagse doel. Den Haag stelde daar een enkele actie van Jol op aangeven van Hoekema tegenover, een actie die door Meskovic werd onder broken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De onmacht was groot. Zelfs de handvol kansen, die AZ’67 in het Haagse Zuiderpark van FC Den Haag kreeg, was niet voldoende om die ene kans, die de thuisclub diep in de tweede helft had benut, nog goed te maken. En net als Feyenoord eerder in deze competi tie droop nu ook AZ’67 met de staart tussen de benen van het veld af, al bleef de zege van FC Den Haag minimaal: 1-0. AZ’67 benutte de kansen niet, zelfs niet in de enerverende slotfase van de wedstrijd, waarin de Noordhollandse formatie nog enig profijt trachtte te trekken uit de lengte van centraal-verdediger Spelbos en van Theo Vonk, al eerder dit seizoen in de uitwedstrijd in Venlo AZ’s reddende engel. In het Haagse Zuiderpark bleef die gelijkmakende goal uit, omdat AZ te sim pel speelde. Voor Cruijff was dat onvoldoende, en hij heeft eigen mensen in dienst genomen. De politie van Barcelona heeft Crijff inmiddels toegezegd ook een extra oogje in het zeil te houden. De aanvoerder bij de scherpschutters in de eredivisie, Kees Kist, kwam ditmaal niet tot scoren. Hij zag daardoor zijn voor sprong verkleind, want de PSV-er Lubse trof eenmaal doel en bracht zijn totaal nu op acht. De stand: 1. Kees Kist (AZ’67) 11, 2. Lubse (PSV) 8, 3. Van Leeuwen (FC Den Haag), Clarke (Sparta), Hilkes (FC WV), R. Hendriks (NEC) 7, 7. Van Kooten (G. A. Eagles), Geels (Ajax), Van der Kuylen en Deykers (Beiden PSV) 6. De Groningenspeler Houtman heeft door een onvervalste hattrick in het duel tegen SW de leiding genomen bij de top scorers in de eerste divisie. De stand: 1. Houtman (FC Groningen) 8, 2. Peters (FC Den Bosch) 6, 3. Van der Ham (Cambuur) en Roggeveen (Excelsior) 5. V Telstars schamele uitgangspunt, het voorkomen van tegengoals, leek al in de eerste minuut rijp voor de afvalbak. Ruud Geels scoorde een fraaie treffer, jubelde langdurig, maar moest toen tot zijn ver bijstering constateren dat arbiter Van Et- tekoven het doelpunt wegens buitenspel annuleerde. Het geschrokken Telstar trok zich nog meer in de verdediging terug en riep op die manier de zondvloed van Ajax aanvallen op zich af. Suurbier was een tweede rechtsbuiten naast Arnesen, op links gingen de stimulansen uit van Simon Tahamata - wederom boven Zuidema ver kozen. Telstars middenveld Van Oorschot, Hegeman en Mikkelsen, werd zoek ge speeld, terwijl de verdediging aan niet meer toekwam dan wilde trappen. Ajax’ openingsdoelpunt kon in die om standigheden niet meer zijn dan een kwes tie van tijd. Nadat eerst Van Essen Arne sen al had moeten stoppen via een overtre ding, was het even later Stam die Geels incorrect van de bal hielp. Suurbier leidde de aandacht van de Telstar-verdediging af, waarop Krol de vrije trap naar Arnesen schoof. De Deen schoot laag en hard in. Van der Meeren, die eerder een inzet van Erkens knap verwerkte, was kansloos. Kort voor rust mikte Arnesen keihard op de vuisten van de Velser doelman. Telstars enige offensieve gevaar kwam van Caljouw, die telkenmale een rappe sprint inzette als zijn verdediging de bal naar voren knalde. Ook meteen na de aftrap voor de tweede helft kromde de van Haarlem geleende Caljouw weer de rug. .Hij lien opnieuw erg hard, maar Krol zette - i AZ consolideerde ook in die openingsfa se van de tweede helft haar aanvallende speelwijze totdat Kristen Nygaard in de tiende minuut op de linkervleugel de bal aan Oeki Hoekema verspeelde. Hoekema bedacht zich geen moment, soleerde tot schuin voor het AZ-doel en haalde toen verrassend uit terwijl de naast hem lopen de Spelbos en ook doelman Meskovic een voorzet van hem op' Van Leeuwen hadden verwacht: 1-0. Zei Hoekema later: „Iktwij felde. Of schieten of afspelen. Ik voelde dat Meskovic ook twijfelde en dus schoot ik maar”, zo meende Hoekema later die daarmee Den Haag aan het enige doelpunt en de twee winstpunten hielp. AZ bleef pressie uitoefenen op het doel van Galjé maar zag Nygaard op een voor zet van Van Hanegem naast koppen en Peters de bal richting Delft schieten nadat een fractie eerder Kist de paal had getrof fen. Dat leidde tot Perazic’ officiële waar schuwing wegens aanmerkingen op de lei ding van Jan Beck, die overigens onder invloed van vermoedelijk nieuwe richtlij nen het spel zo kort hield, dat dat ook bij de spelers de wrevel opwekte. Den Haag hield stand en AZ ging terug naar af ten aanschouwe van 14.000 toeschouwers waarbij het geen winstpremie ontving. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Honkballer Frank Lewis is zaterdagmorgen in het Joan nes de Deo-ziekenhuis in Haarlem overleden. De Antilliaan, speler van Marcon Kinheim, zal op Aruba worden begraven. Zijn stoffelijk overschot wordt donderdagavond naar het Antil liaanse eiland gevlogen. De 26-jarige Lewis werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het ziekenhuis opgenomen. Hij had een paar dagen last van griep gehad maar vrijdagavond had hij on draaglijke hoofdpijn. Vorige week maandag werd Cruijff door een geestelijk gestoorde Nederlander in zijn flat in Barcelona bedreigd. Het bestuur van de Spaanse voetbalclub stelde Cruijff daarop twee lijfwachten ter beschikking. Deze veiligheidsmensen bewaken de Nederlan der echter alleen maar in het stadion en tijdens de reizen van Barcelona. - Telstars oefenmeester Mircea Petescu hoopte tegen de landskampioen resultaat te bereiken met dezelfde aanpak die verle den week tegen Haarlem het eerste punt van deze competitie opleverde. Laatste man Henk Medik kreeg assistentie van de voorstoppers Paul Stam en Frans Van Essen. De schaarse keren dat de thuisclub in de aanval was, gaf die opzet het wonder lijke beeld van drie verdedigers, die zich rond de middelijn bij Ruud Geels op hielden. Telstar kwam dan ook voortdu rend mensen te kort om het Ajax lastig te maken als de Velsenaren erin geslaagd waren het initiatief over te nemen. De behoudende tactiek van Petescu zorgde ervoor dat Telstars enige aanvallers Cal jouw en Jonker alleen met lange halen aan het werk werden gezet. Voor een man als Jonker een dodelijk speltype. Jonker is een speler die veel aan de bal moet zijn, hij is niet voor niets middenvelder van origine. Petescu’s zet heeft de ploeg van voorzit ter Ton Zwikstra bovendien ontdaan van de enige man die techniek en inzicht ge noeg heeft om de lijnen te leggen tussen verdediging en aanval. Niet dat Jonker op die plek zijn team kan dragen, maar zijn afwezigheid in de middenlinie betekende wel dat de Telstar-verdediging geen mo ment rust meer kende. Waar Haarlem ver leden week met aanvallen ophield na de 1-0 voorsprong, ging Ajax echter door. Want dat kan de mannen van Tomislav Ivic worden nagegeven, gewerkt werd er. Een collectieve inzet die uiteindelijk uit mondde in een verdiende victorie, maar de thuisclub mocht de handen dichtknijpen niet met een veel grotere nederlaag te zijn geconfronteerd (Van onze sportredactie) BRUSSEL. De bestuursleden van de Belgische voetbalbond zullen op woens dag 26 oktober tijdens de kwalifica- Net als voor rust kreeg de thuisclub ook tiewedstrijd voor het toernooi om het na de pauze in de 26e minuut een doelpunt wereldkampioenschap voetbal tussen Ne- te incasseren. De van NEC overgenomen derland en België schitteren door afwe- Henk Medik werd fél op de huid gezeten zigheid. De Belgen willen geen plaats door Tahamata en tikte terug naar zijn nemen op de eretribune en weigeren bo- doelman. Ruud Geels stond echter tussen vendien deel te nemen aan het officiële de Velsenaren in. Hij pikte de bal op, banket, dat na afloop van de wedstrijd omspeelde Van der Meeren en scoorde: 0- plaatsvindt. 2. Dat was de genadeslag voor Telstar, dat even tevoren via Van Oorschot niet tot de gelijkmaker had kunnen komen. Een fout KNVB, die alweer enkele maanden gele- van Bischot contra de actieve Arnesen had den Ernst Happel aantrok als bondscoach geen fataal gevolg. Een solo van de Deen voor het Nederlands elftal. De Belgische bood Geels een scoringskans, maar de voetbalbond betichtte de KNVB toen van doelpuntenspecialist miste. Geels corri- een unfaire handeling, omdat Happel als geerde die fout vier minuten later. Een trainer van Club Brugge te goed bekend is goede voorzet van Ling werd door Geels met de Belgische voetbalkwaliteiten. Bo- schitterend naar de instormende Arnesen vendien maken enkele spelers van Club gekopt. De Deen knalde het aangevertje Brugge deel uit van het nationale elftal, zeer hard langs Van der Meeren: 0-3. Ruud Geels passeert doelman Paul van der Meeren (bovenste foto) met een korte draai. Vanuit een kleine hoek scoort de Ajacied daarna de tweede treffer van zijn ploeg in het duel met Telstar. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13