Basketballers eisen vertrek Janbroers 59 I IN DEN HELDER Zege maakt seizoen goed TIMMAN OOK AAN KOP SPORTEF 1 sportpunticTI I Akerboom topscorer I (trainingspakken of een min of meer officieel pak) kwam Nederland binnen in J spijkerbroeken en een allergaartje van I T-shirts en overhemden. Later bleek Oranje niet de enige ploeg, want ook Oostenrijk meende zich zo te moeten I presenteren. I Derde titel Joegoslavië 99 99 99 w North Sea Ferries -1 I I ZOETEMELK WON TOURS-VERSAILLES F v 14 15 SPORT SEPTEMBER 19 7 7 2 6 MAANDAG Voorbereiding Sheridan J 7 Wennen 7 2 Parkeer ’ns bij de Amro, dus. bijna 1 miljoen aan prijzen f—>7 I LUIK Het kon niet meer uitblijven. De bom onder het Nederlands basketbalteam is gebarsten. Acht van de twaalf spelers die vorige week de zevende plaats in het Europees kampioenschap bereikten, hebben het vertrouwen in coach Jan Janbroers opgezegd. Kees Akerboom, Jan Dekker, Jim Woudstra, Renso Zwiers, Jan Loorbach, Al Faber, Danny Cramer en Harry Kip wensen onder geen enkele voorwaarde nog langer voor het Neder lands team te spelen, wanneer Janbroers coach blijft. De vier anderen (Kees Limmen, Emill Ha gens, Cock van de Lagemaat en Bert Kragtwijk) stellen zich iets milder op. „Maar”, zegt Kees Lim men, „wij vinden het ook beter voor de ploeg, als Janbroers verdwijnt. Het is alleen zo, dat wij onze carrière niet in het geding willen brengen”. Via eejA Amro Pnu/ kuia ie. je bok$- lessëVi betalen. Via een Amro Prive Rekening kun je de accepfT van je parkeer bon beUiei'i, JE F o ir JoegoslaviëSovjet Unie ten voeten uit. Radovanovic kan simpel de bal bemachti gen. Tkatchenko staat aan de grond genageld. F J COACH SPELERS HEEFT GEFAALD E.K. basketbal J Eindstand: 1. Joegoslavië, 2. Sovjet- Mathilde Vink record zwom 7 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1-14- 3 77”: Ai D door Jan van der Nat (ADVERTENTIE) TILBURG (AP). Jan Titnman heeft zich in gezelschap van wereldkampioen Karpov en de Tsjechische grootmeester 9 be- inleg t van rijs ierde Jan Dekker wilde daarom ook niet te diep ingaan op de details van het gesprek van die morgen. Wel noemde hij de drie punten toch nog beter, waardoor het re cord uitkwam op 2.16,70. Maar wat belang- rijker was, Ineke bleef ruim 8 sec. achter mij”, aldus Mathilde Vink. Mathilde was overigens zaterdagmiddag de enige geweest die voor een opmerkelij ke prestatie kon zorgen. Opmerkelijk, om dat zij haar oude nationale 25 m-record aan „diggelen” zwom en nauwelijks enige rekenschap hield met de gevestigde orde. Ook op de 100 m vlinderslag had zijn haar persoonlijke tijd iets opgeschroefd, al tikte ze daarbij wel achter Ineke Ran, de bron- zen-medaillewinnares op dit nummer tij dens de EK, aan. De Badhoevedorpse greep die zege bij afwezigheid van Enith Brigitha, die op het laatste moment de organisatoren in Den Helder had laten weten dat haar vakantie voor ging. De anderhalve week in training zijnde Annelies Maas kwam op de 100 m vlinderslag tot een teleurstellende tijd van 1.07,3, waarmee ze overigens wel een derde plaats opeiste. Annelies Maas: „Je kunt niet verwach ten dat je na anderhalve week trainingen al toptijden zwemt. Dat is onmogelijk. Je moet weer aan het water wennen en lang zaam maar zeker opbouwen”, aldus de Wageningse, die tijdens de Europese kam pioenschappen op de 200 en 400 m vrije slag een zilveren medaille veroverde. In Den Helder liet ze de 200 m vrije slag voor wat die was, waardoor de Haagse Aty Radersam de zege kon pakken. hoofdpunten, die tot de crisis hebben geleid. Dekker: „In de eerste plaats is Janbroérs er niet in geslaagd de groep op een juiste manier te motiveren. Dat was duidelijk merkbaar. Wel moet gezegd worden dat Zwezerijnen (de assistent-coach - red.) veel goed werk heeft gedaan. In de tweede plaats is hij er niet in geslaagd om zowel aanvallend als verdedigend een goed con cept te ontwerpen. Na Finland zijn er andere spelers bijgekomen en moest er tactisch wel het een en ander veranderen. Goed, er is de nodige tegenwerking ge weest, maar toch had er meer ingezeten. Het derde punt is dat Janbroers er niet in geslaagd is om van de groep een team te maken”. Janbroers: „Wat die motivatie betreft: ik dacht met volwassen mensen te doen te hebben. Met (voor een groot deel) ervaren spelers. Moet je die dan nog motiveren? Dat ik er niet in ben geslaagd een goed concept te ontwerpen is waar. Het heeft echter alles met de voorbereiding te ma ken. Ik heb te weinig met de volledige groep kunnen trainen. Steeds ontbraken er weer een paar en dan is het natuurlijk moeilijk werken. Ik kan rustig zeggen, dat ik tien dagen voor het toernooi even met de gedachte heb gespeeld de bond te bellen en te bedanken”. De demissionaire coach (zijn contract liep na het toernooi af) doelde op de situa tie tijdens een toernooitje in Amsterdam. Hij had een extra training ingelast om nog wat nieuwe dingen door te nemen. Er verschenen toen slechts twee spelers. Een paar hadden zich afgemeld, de rest zat in de bioscoop. De zaak is duidelijk. Janbroers zal moe ten vertrekken of Nederland zal de komen de jaren verder moeten met een volledige Dekker: „Persoonlijk geef ik de voor keur aan een Amerikaan. Maar er zijn meer mogelijkheden. Ik denk daarbij bij voorbeeld aan Jan Sikking, Ton Boot of Jan Bruin. Bill Sheridan niet. Dat is niet meer mogelijk”. Bill Sheridans naam viel natuurlijk in verband met de hele zaak. De Amerikaan Zoetemelk rekende in de finale van de Franse herfstklassieker af met twee over gebleven concurrenten: Johan de Muynck en Hennie Kuiper. Bij het ingaan van de laatste ronde in het atletiekstadion van Versailles stond hun nederlaag reeds vast. De op kop rijdende De Muynck weifelde en keek angstig achterom waar de twee Nederlanders bleven. „Toen Kuiper het tempo verhoogde, week De Muynck naar rechts uit om Hennie op te vangen”, aldus Zoetemelk. „Dit is je kans, Joop, flitste toen door mijn hoofd. Ik ging Kuiper en De Muynck links voorbij. Op zo’n tartan- baan heb je de koers reeds half gewonnen als je de leiding hebt genomen. Het is voor de anderen dan moeilijk om een koploper te passeren.” Johan de Muynck was de eerste om de zienswijze van Zoetemelk te erkennen. „Hoe kon ik toch zo stom zijn om niet voluit door te gaan toen wij in het stadion arriveerden”, sprak de Belg ontgoocheld. „Ik had de beste kans. Toen ik in laatste positie was terecht gekomen, was het ver keken. Kuiper durfde niet meer op top snelheid door de bochten achter Zoete melk aan”. leidde Nederland naar de grote successen van de afgelopen twee jaar. Daarom alleen al was de taak, die Janbroers een jaar geleden aanvaardde, moeilijk. Janbroers: „Ik had natuurlijk te ma ken met de erfenis van Sheridan. En ik heb de strop zien hangen. Maar toch Een aantal spelers heeft het touw van de strop echter nooit losgelaten”. Daarom lijkt het gerechtvaardigd te ver onderstellen, dat iedere coach het moeilijk zou hebben gekregen. Dekker: „Nee, beslist niet. Dat zou wel het geval zijn geweest bij het uitblijven van successen. Maar we hebben het toer nooi in Helsinki gewonnen en kwamen hierheen om een plaats bij de eerste acht te halen. Dat is gelukt”. En zo is het. Nederland kwam in België bij de beste acht van Europa. Over twee jaar zal in Italië bewezen moeten worden, dat de ploeg recht heeft op die positie. Met of zonder Jan Janbroers. Timman stal voor de duizend tot twaalf honderd toeschouwers, die zaterdag en zondag waren opgekomen, al evenzeer de show. De Nederlandse grootmeester zege vierde zaterdag over de Duitse Egyptoloog Robert Huebner, die in tijdnood grondig ontspoorde. Met zwart hield Timman zon dag de balans met Miles in evenwicht, zodat hij zij aan zij bleef met de wereld kampioen. Hort aan de kop genesteld van het Inter- polis-schaaktoernooi. Het drietal heeft in de eerste drie ronden één overwinning en twee remises bevochten. in de Vallei van Chevreuse tijdens het laatste koersuur, joeg de meute (131 man sterk) met een algemeen moyenne van bijna 45 km. per uur richting eindstreep. Eddy Merkcx legde de basis voor de sneltreinvaart. Onmiddellijk na het start schot demarreerde de vijfvoudige Tour winnaar. Hij zou 113 km als solist fungeren alvorens hij in de straten van Bou tot de orde werd geroepen. Hoe groot het alarm was in het peloton toen Merckx na 47 km bijna 11 minuten voorsprong telde, vertel de zijn ploeggenoot Delcroix. „Langer dan een uur werd er toen door de concurrentie gejaagd, alsof de duivel zich achter ons bevond”, aldus de Belgische waterdrager. „Het tempo lag boven de 50 km per uur. Als wij geprobeerd zouden hebben de vaart te verminderen door ons tussen de jagers te wringen, waren’ er ongelukken gebeurd”. De 4500 toeschouwers waren getuige van een ontmoeting, die een nerveus oort, lam- tuna IW, FC a 1- -FC Tel- 2-1, i-r. en in droeg >4.236 8.973, js: 0.847. luitse ïgetal I— 4 4 4 ssen van !am- iC 1- 0-1, igen ven- Den 2 8 9 6 9 7 -10 —17 -13 —14 —15 —13 —13 9 —14 —22 —28 —25 Karpov weerlegde zaterdag een frivoli teit van IBM-winnaar Miles. Gisteren had de wereldkampioen het tegen Sosonko minstens zo moeilijk als in de eerste ronde tegen Timman. De met wit spelende So sonko had de ontmoeting met zijn oud- landgenoot uitstekend voorbereid. Na vijf tien zetten had hij het initiatief. De zwarte koning kon niet in veiligheid komen. Het proces vorderde behoorlijk tot Sosonko op het onzalige idee kwam de dames te ruilen. Plotseling bleek zijn eindspel door diverse taktische finesses niet meer te winnen. i— 8 4 I— 4 5 t— 6 I— 7 I— 7 1—11 —11 1—11 I— 9 1—12 1—14 •—15 i—10 1—20 i—15 1—15 1—16 aag, em- FC jles, Na dc training naar de Amro, dus.) nieuwe ploeg. Van de acht man, die zich het sterkst afzetten tegen Janbroers zijn er natuurlijk een paar, die sowieso niet meer zouden terugkeren in de nationale selectie, maar oranje zonder een Kees Akerboom lijkt voorlopig niet mogelijk. Maar wanneer de NBB zich achter de spelers opstelt, of Janbroers zelf zijn con clusies trekt, moet er een andere coach komen, die de ploeg gaat voorbereiden op het EK van 1979 en de Olympische Spelen van Moskou. In een schitterende finale waren Kuiper, De Muynck en Zoetemelk die binnenkort zijn contract met Miko-Mercier verlengt, als leidend trio overgebleven van zes vluchters, die op het bochtige en geacci denteerde terrein van „Les 17 Tournants”, na 227 km, toch sneller konden rijden dan het peloton. Van het halve dozijn vluchters werden Vandenbroucke, Hoste en Del croix gewogen en te licht bevonden. Beter dan woorden konden weergeven was het uurgemiddelde het bewijs van het tempo dat Tours-Versailles kenmerkte. Op de vaak smalle en bochtige wegen en on danks de telkens terugkerende stijgingen LUIK. Kees Akerboom is met ruime voorsprong topscorer van het twintigste Europese basketbalkampioenschap ge worden. De Nederlandse sterspeler ver- zamelde in zeven wedstrijden 187 pun- ten. Zijn naaste belager, de Israëliër Mic- Tijdens de sluitingsplechtigheid in de schitterende sporthal Sart Tilman van Luik werd de Nederlandse ploeg begroet met een fluitconcert van de 4500 toe- I schouwers. Reden was niet het spel van I de ploeg, maar de kleding, waarin de heren verschenen. Nadat de eerste zes ploegen hadden laten zien hoe het hoort tl- Mathilde Vink: ..Het kon nog harden" (Van onze sportredactie) VERSAILLES. „Deze overwinning maakt mijn seizoen goed”. Het was een dolgelukkige Joop Zoetemelk, die op de tartanbaan van het stadion Montbauron als winnaar van Tours-Versailles werd gehuldigd. „Ik wist bij voorbaat dat ik een grote kans had”, zei hij glunderend. „Reeds enkele weken voel ik mij in uitstekende conditie. Vorige week zondag won ik in Isbergues nog een koers over ruim 200 km. Ik versloeg daarin Eddy Merckx. Hij voorspelde toen reeds dat ik Tours-Versailles op mijn naam zou schrijven. Ik zei: Hopelijk heb je gelijk, Eddy. Die hoop ging in vervulling.” Het tempo bleef na capitulatie van Merckx hoog. Dat er na de helling van Dourdan (200 km) toch nog een geslaagde ontsnapping kon plaatsvinden, maakte het succes voor Zoetemelk alleen maar groter. Kuiper, die met zijn derde plaats opnieuw een toonaangevende figuur was na ook in Parijs-Brussel een hoofdrol te hebben ge speeld, keek teleurgesteld naar de huldi ging van zijn landgenoot. „Toch gun ik Joop het succes van harte”, aldus Kuiper. „Woensdag in Parijs-Brussel zou ik ge wonnen hebben als ik geen pech had ge kregen. In deze Tours-Versailles wist ik, hoe gek het ook moge klinken, dat ik tevergeefs op succes joeg”. De uitslag is: 1. Joop Zoetemelk (Ned), 260 kilometer in 5 uur 48 minuten en 58 seconden. 2. Johan de Muynck (Bel), z.t. 3. Hennie Kuiper (Ned), z.t. 4. Roger de Vlaeminck (Bel) op 1.01 minuut. 5. Jean-Pierre Danguillaume (Fra) z.t. 6. Willy Tierlinck (Bel) z.t. 7. Fons van Katwijk (Ned), op 1.05, 8. Cees Priem (Ned) z.t. 9. Rudy Pevenage (Bel) z.t. 10. Jan van Katwijk (Ned) z.t. (Van onze sportredactie) DEN HELDER. Eigenlijk was Mathil de Vink, de 18-jarige Overveense debu tante in de nationale zwemselectie tijdens de Europese kampioenschappen een maand geleden in Jönköping bang voor haar rivale. Bang, omdat zij een opgeto gen Ineke Ran, bronzen-medaillewinna- res tijdens de Zweedse EK op de 100 m vlinderslag, nog vlak voor de start van de 200 m vlinderslag had horen beweren dat het nationaal record naar Badhoevedorp toe zou gaan. Die uitspraak prikkelde Mathilde Vink. Tenslotte, had zij in Jön köping het nationaal record overgenomen van José Damen, die zij tijdens de natio nale kampioenschappen in Amersfoort uit de ploeg voor Zweden had gezwom men. De prikkel gaf haar vleugeltjes, gaf ook haar rivale Ineke Ran geen schijn van kans en bracht haar zelf een verbetering van het nationale record met 0,17 sec. I „En toch kon het nog harder”, verklaar de Mathilde zaterdagmiddag in het Hel- derse zwembad De Schots, na afloop van de top-tienwedstrijden. „Bij de training in Haarlem was ik namelijk nog sneller. In Zweden ging het goed, waardoor ik uit kwam op een tijd van 2.16,87. Hier, in dit 25 meter-bad, ging het mede door de keer- Antwoordrtr.800, ►'’ctflC^SOOO WB Rotterdam tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Bert Smit (Swift/Roermond) vestigde tijdens de jeugdinterland Nederland-West falen in Arnhem met een afstand van 16 meter en 86 centimer een nieuw Neder lands jeugdrecord bij het kogelstoten. De Westduits-Belgische combinatie Maas/Ickx is met een Porsche winnaar geworden van de zes uren van Brands Hatch, de zevende wedstrijd voor het we reldkampioenschap merken. De dames-tafeltennisploeg van Delta Lloyd plaatste zich in Amsterdam voor de tweede ronde van het toernooi om de Jaar beursstedenbeker. Het team van Schwe- chat uit Wenen werd met 5-2 verslagen. Delta Lloyd komt in de tweede ronde uit tegen het Joegoslavische Vojvodina. De nationale squashkampioen Robert Jan Anjema leed in de eerste ronde van het toernooi om de wereldkampioenschap pen in Toronto een nederlaag tegen Mu hammad Daleem uit Pakistan: 9-3, 8-10, 9- 7, 9-2. Landskampioen Tempo/Team uit Am sterdam heeft zich in het eigen tafeltennis- huis door een zege met 6-0 op Pioneer Club uit Noord-Ierland geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi om de Europese beker. De combinatie Bens/Martens werd in Völkel winnaar van de zesde en laatste wedstrijd voor het Nederlands kampioen schap motorcross in de zijspanklasse KNVM/NMB. Vast stond overigens al dat de titel voor Van de Laar was, die dit seizoen met diverse bakkenisten heeft gereden. Op het meer van Hamana voor de Ja panse plaats Sagima Marina werden Da vid Ullman en Toni Linskey uit Amerika wereldkampioen zeilen in de 470 klasse. Monique Bolleboom zal bij de strijd om de nationale turntitels, die eind oktober in Tiel worden gehouden, niet deelnemen in de senioren-klasse voor 17 jaar en ouder. De 11-jarige nationale jeugdkampioene werd door de KNGV ingedeeld in haar eigen jeugdklasse (15 en 16-jarigen). Zij zal deze uitspraak van het KNGV niet aan vechten. In de Londen-Sydney Ralley zijn na een zware winternacht in de Australische Al pen nog 42 equipes in de strijd. De Brit Cowan, die eerder in 1968 deze ralley op zijn naam bracht, heeft de leiding in het algemeen klassement. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Fowkes. Zaterdagmorgen spraken Jan Dekker en aanvoerde Harry Kip namens de spe lersgroep met Janbroers, ’s Avonds was Dekker namens de spelers woordvoerder tijdens een geïmproviseerde persconferen tie. Aanvankelijk was het de bedoeling om eeen communiqué uit te geven, maar dat werd uitgesteld, omdat de spelers eerst het bestuur van de Topsportliga, dat morgen avond de zaak bespreekt, op de hoogte wil brengen. In Luik was dat niet mogelijk, omdat voorzitter Berteling en chef d’équi- pe Rotteveel naar Nederland waren terug gekeerd voor de jaarvergadering van de NBB. „Ik wilde de 400 m wisselslag en de 400 m vrije slag zwemmen”, zo meende Annelies Maas, „om te kijken tot welke tijden ik in staat was. Op de 400 m wisselslag werd dat een matige tijd”. Zij finishte in 5.15 rond, waarmee Annelies weliswaar winst boekte op dit nummer, maar toch altijd nog ver onder haar eigen nationale 25 m-record bleef. Dat bleven ook alle heren in Den Helder, waar Ronald Hond tweemaal de Wormer- veerder René Sikkes op de schoolslagaf- standen voorbleef, en waarbij Henk Elzer- man een vrij acceptabele tijd op de 200 m vlinderslag voor zich liet noteren. Ronald Woutering, de grote afwezige in Jönkö ping, werd evenals op de 100 m vlinderslag tweede. Zijn tijden waren daarbij even matig als het resultaat van de 400 m wis selslag, waarop hij in een tijd van 4.58,5 uitkwam. Een schrale troost is dat de trai ningen nog maar amper zijn begonnen en het werkelijk internationale zwemseizoen nog voor de deur staat. PIET TEELING Corky Bell, de tot Belg genaturaliseer- de Amerikaan, die in de laatste wedstrijd tegen Nederland kwaad van het veld liep, is door de Belgische Basketbal Bond k voor altijd uitgesloten voor het nationale team. Hij moest zaterdag onmiddellijk I zijn plunje inleveren en krijgt bovendien een boete, die even hoog is als de premie, die op het behalen van de achtste plaats stond. En dat was ongeveer vijfduizend gulden. k ky Berkovitz, kwam tot een totaal van 166. Derde werd de Tsjechoslowaak Ba- banec (162) voor Golomeev (Bul. -149) en I Tecka (Oos. - 143). LUIK. Minutenlang omhelsden Kresimir Cosic en Zoran Slavnic el- k J kaar. Veel langer nog duurde het ge- J scandeerde „You-go-sla-vi-ja”. Het was gelukt. Joegoslavië was voor de derde I keer in successie Europees kampioen I geworden. Dat gebeurde in een wed- I strijd tegen de Sovjet-Unie, waarin de Russen vernederd werden. De Sovjet- k Unie heeft geen schijn van kans gehad en werd in de laatste minuten van de wedstrijd voor gek gezet. Met 74-61 I maakte Joegoslavië duidelijk, wie het J I beste basketbal in Europa speelt. I van ecu uiiLiiiuciiug, uie een uei veua begin kende. Er werd veel gemist en het gevolg was dan ook een 6-8 stand na I vijf minuten. Maar Joegoslavië kreeg I de wedstrijd snel onder controle. Cosic I speelde verdedigend subliem en gaf de Russische reus Tkatcheko (2.10 meter k J en 120 kilo) geen kans. Jerkov plukte J veel rebounds, Slavnic deed als spel- verdeler onnavolgbare dingen. De af- makers waren Dalipagic en Kicanovic. Joegoslavië speelde vrijwel constant I met deze vijf man, terwijl de Russen in I de eerste helft al tien man gebruikten I en de overige twee na rust ook in actie I mochten komen. De zege van Joegoslavië is nauwe- I lijks in gevaar geweest, omdat de Sov- I jet-Unie aanvallend zeer chaotisch I J speelde en omdat Tskatchenko het ver- I trouwen van zijn coach kreeg boven I een man als Zhigilij. De laatste minuten I werden een complete afgang voor de k I Russen. Coach Gomelski schakelde om onbegrijpelijke redenen over op een k zone-verdediging en de Joegoslaven J dolden met hun aartsrivaal. Slavnic en Kicanovic speelden elkaar de bal tien keer als volleyballers toe. Slavnic nam J de bal in de linkerhand en wenkte met I de rechter de Russen dichterbij te ko- I men. Wat toen de gedachten waren van I Belov c.s. laat zich raden. Het moeten k I verschrikkelijke ogenblikken zijn J geweest. De uitslagen van de laatste dag zijn: j om de elfde plaats: Frankrijk-Oosten- I rijk 89-71; om de negende plaats: Fin- I land-Spanje 89-106; om de vijfe plaats: k I Bulgarije-Israel 78-88; om de eerste I plaats: JoegoslaviëSovjet-Unie 74-61. Eindstand: 1. Joegoslavië, 2. Sovjet- j Unie, 3. Tsjechoslowakije, 4. Italië, 5. j Israel, 6. Bulgarije, 7. Nederland, 8. j België, 9. Spanje, 10. Finland, 11. I Frankrijk en 12. Oostenrijk.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15